PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث پیرامون بهره گیری از سردی هوا در اورکلاکینگ

Shahryar
18-12-08, 14:48
ضمن تبریک شب یلدا به تمامی عزیزان در این تاپیک میخوایم در مورد استفاده از سردی هوا در اورکلاکینگ بحث کنید به خصوص اینکه شب های سرد زمستانی در پیش است :1. (38):

این بهری گیری از سردی هوا فقط هوای بیرون نیست میتونه شامل یخچال ، فریزر و هر فکری که به ذهنتون برسه باشه .

این بحث میتونه خلاقیت توش زیاد باشه چون هر فردی میتونه با ابتکار عملش از سردی هوا توی زمستان برای خنک سازی سیستمش توی اورکلاکینگ استفاده کنه . :great:

برای مثال با توجه به اینکه الان در بسیاری از استان های کشور هوا برفی هست میتونید با استفاده از یک Air Cooling ساده ، یک عایق بندی برای برد و شب بیداری دمای مناسبی را برای اورکلاکینگ داشته باشید ! :cool:

منتظر نظرات ، طرح ها و صحبت های عزیزان هستم :1. (21):

ViViD
18-12-08, 15:29
با سلام
میزان زیادی عکس در این زمینه دارم اما این 2 تا عکس به نظرم جالب بیاد چون اتاق خودم هست:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

فقط 2 فن 220 ولت هم گذاشتم یکی بیرون هوا رو میکشه داخل و یکی جلوی لوله هوا رو میکشه روی برد

Shahryar
19-12-08, 11:05
با سلام
میزان زیادی عکس در این زمینه دارم اما این 2 تا عکس به نظرم جالب بیاد چون اتاق خودم هست:

فقط 2 فن 220 ولت هم گذاشتم یکی بیرون هوا رو میکشه داخل و یکی جلوی لوله هوا رو میکشه روی برد

تفاوت دمایی که داشتید در قبل و بعد از اینکه حالت چه قدر بود ViVid جان ؟

ببینید این طرح خوبه و کارکرد خوبی هم داره اما یک طرح بهتری هست با توجه به اوضاع سردی هوا که الان هست . سیستم را کلا بگذار برون و با یک Air Cooling تست کن ( شب بگذار یا صبح ساعت 4 ) اگه هم یک تاور داری توش یخ بریز اون موقع شب دیر تر به نسبت آب میشه :1. (26):

تست کن اگه تونستی نتایجت را بگذار دوست عزیز :love:

ViViD
19-12-08, 12:30
با سلام
اول از همه که اسمم وحید هست استاد
دوم اینکه تفاوت دما بصورت تست در نرم افزاری انجام ندادم ولی محسوس بود و دمای کلی سیستم از وقتی که اینکار رو انجام ندادم تقریباً 7 الی 8 درجه تغییر داشت مخصوصاً روی پل شمالی و جنوبی

خوب امکانات من محدود هست و شاید نتونم در هوای آزاد تست بگیرم ولی تا جایی که بتونم اینکار رو میکنم از یخ هم که بله در تست دیشب استفاده کردم
متشکرم

N@VID
19-12-08, 23:18
سلام آقا وحيد !

بهترين زمان و سردترين زمان در زمستان ، ساعت 3 صبح هست ...
اين ساعت سرما به اوج خودش مي رسه و بهترين تست ها رو مي توني بگيري .
من رفتم جمهوري و امجد و توکل رو گشتم ، دماسنج ديجيتالي مناسب که خوب بتونه زير 50 درجه رو
نشون بده پيدا نکردم و همچنين قيمت ها فضايي بود بالا 50 هزار تومان .

ViViD
20-12-08, 23:54
سلام آقا وحيد !

من رفتم جمهوري و امجد و توکل رو گشتم ، دماسنج ديجيتالي مناسب که خوب بتونه زير 50 درجه رو
نشون بده پيدا نکردم و همچنين قيمت ها فضايي بود بالا 50 هزار تومان .

متشکرم
خوب من که سره صبح میرم سره کار برام سخته یک کمی اون ساعت بیدار باشم:1. (38):
در مورد دماسنج من مشهد رو زیر و رو کردم و تنها چیزی که بدرد میخورد کیتهای الکتریکی بود که البته سنسور اونها SMT160 اندازه بزرگ بودند ولی رنج دما از -40 تا 100 درجه بود که عالی بود شاید بتونی سنسور دما رو با کمک همون الکتریکیها کوچیکتر هم بگیری من زیاد وارد نیستم در این کار ولی یکی بود که میگفت برای همچین کیتی میسازم با ال سی دی کوچولو و سنسور باریک و 4 تا دما رو نشون میده 100 هزار تومان پرس و جو کن احتمالاً بهتر هم گیر میاد:give_rose:

N@VID
21-12-08, 00:30
در مورد دماسنج من مشهد رو زیر و رو کردم و تنها چیزی که بدرد میخورد کیتهای الکتریکی بود که البته سنسور اونها SMT160 اندازه بزرگ بودند ولی رنج دما از -40 تا 100 درجه بود که عالی بود شاید بتونی سنسور دما رو با کمک همون الکتریکیها کوچیکتر هم بگیری من زیاد وارد نیستم در این کار ولی یکی بود که میگفت برای همچین کیتی میسازم با ال سی دی کوچولو و سنسور باریک و 4 تا دما رو نشون میده 100 هزار تومان پرس و جو کن احتمالاً بهتر هم گیر میاد:give_rose:

سلام :

من دماسنج با حساسيت 0.01 پيدا کردم و نيوکيت مي فروخت با قيمت حدود 8 هزار تومان ( دقيق يادم نيست )
100 هزار تومان بخوام بدم پاي يک دماسنج دست ساز خوب يک مدل آماده ژاپني مي خرم !:1. (26):
من نمي خواستم دوباره کاري کنم و قصدم خريد يک دماسنج بود که تو LN2 بازي هم بدرد بخوره !:1. (38):

با تشکر ...

N@VID
21-12-08, 00:54
سلام :

همه دماسنج هاي ديجيتالي موجود در بازار اين شکلي هست و نهايت تا -50 رو نشون مي ده !

Only the registered members can see the link

The 2000 series of hand held digital thermometers measure temperature over the range of -49.9 to +1000°C with a 0.1°C or 1°C resolution.
---------------------------------------------------------------------

دماسنج دیجیتال با نمایشگر کریستال مایع

این مدار با دقت قابل قبولی دمای محیط را بر روی نمایشگر کریستال مایع ( در صورت تمایل می توانید از نمایشگر ال ای دی استفاده نمایید ) نشان می دهد. برای سنسور حسگر حرارت این مدار می توانید از آی سی S8100 استفاده نمایید که قابلیت اندازه گیری دماهایی بین -40 تا +100 درجه سانتیگراد را دارد. همچنین می توانید از دیود 1S1588 استفاده نمایید که در این صورت مدار شما قابلیت اندازه گیری دما از -20 تا +150 درجه سانتیگراد را دارا خواهد بود.

نمایشگر کریستال مایع استفاده شده در این مدار و شکل پایه های آن در این مدار آی سی ICL7136 به کار گرفته شده است که ولتاژ رسیده از دیود حسگر حرارت را را اندازه گیری می نماید.برای نمایش اطلاعات از یک نمایشگر کریستال مایع 3/5 رقم به شماره SP521PR استفاده شده است. که با ارزش ترین رقم آن تنها امکان نمایش عدد یک را دارد. در صورت نیاز می توانید با کمی تغییر در مدار از نمایشگرهای ال ای دی و نظیر آنها نیز استفاده نمایید. انرژی مصرفی آی سی ICL7136 بسیار اندک بوده به گونه ای که دماسنج دیجیتال شما می تواند حدود 3 ماه به صورت پیوسته تنها با یک باتری 9 ولت به خوبی دمای محیط را اندازه گیری نماید. توجه داشته باشد که برای آیسی و نمایشگر مدار حتماً از سوکت استفاده مایید.

خطوط سبز فسفری سیم های اتصال در طرف دیگر برد را نشان می دهندو سیم قرمز رنگ برای روشن کردن
نقطه ( ممیز ) نمایشگر به کار رفته است.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) (Only the registered members can see the link)

تنظیم و راه اندازی :

پس از ساخت مدار ، هنگامی که مطمئن شدید همه چیز به درستی انجام شده است ، تغذیه مدار را متصل نمایید. دماسنج دیجیتال شما قبل از استفاده نیاز به تنظیم دارد. معمولاً این تنظیم را در دمای صفر و 100 درجه انجام داده و ملاک را مخلوط آب و یخ برای صفر درجه و آب جوش برای 100 درجه قرار می دهند.
برای تنظیم ابتدا سنسور را در مخلوط آب و یخ قرار داده و توسط پتانسیومتر VR2 دما را بر روی صفر درجه تنظیم نمایید. پس از آن سنسور را در آب در حال جوشیدن قرار داده و پتانسیومتر VR1 را آنقدر بچرخانید تا دماسنج دیجیتال عدد 100 را نمایش دهد. حال دستگاه شما تنظیم شده و آماده به کار است.
در زیر جدول مقایسه ای بین دماهای اندازه گیری شده توسط دماسنج الکلی و ترمومتر دیجیتال را مشاهده می کنید . همانگونه که از نمودار رسم شده نیز مشخص است ، دماسنج ساخته شده توسط شما با دقت قابل قبولی قادر به اندازه گیری دما است.

(Only the registered members can see the link)برگرفته از سايت : ايران مدار (Only the registered members can see the link)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اين هم يک سايت فروش تجهيزات الکترونيکي و اندازه گيري ، قيمت ترمومتر هم موجود است .

Hamid65
21-12-08, 01:55
.
آقا نويد كمترين دما تو شبانه روز دقايقي قبل از طلوع خوشيده.چون گرماي زمين تقريبا به حداقل رسيده.
به نظر من اگه يه سيكل هوا راه بندازين خيلي بهتر جواب ميده.هوا از بيرون كه مياد بعد از گرفتن گرما يه جوري هدايت بشه باز به بيرون.
تا اونجايي كه به رشته ي ما مربوط ميشه(مكانيك) اينطوري چون با هدايت هوا به بيرون فشار مقابل هوا رو كم مي كنيد دبي ورودي بالا ميره و حجم هواي سردي كه به cpu ميرسه زياد ميشه و من مطمئنم ميشه حداقل حدود 5 درجه دما رو پايينتر آورد با اين كار.

™Ali
21-12-08, 17:22
معلومه که اگه روسیه آب و هواش سرد نبود این قدر افتخارات تو زمینه اورکلاکینگ کسب نمی کردند :1. (23):

Olesius
28-12-08, 19:44
سلام به دوستان عزیزم...

بعد از تجربه موفقی که از تست در هوای سرد زمستانی داشتم برای جلوگیری از تلفات جانی!! (دفعه دیگه حتما زاتوریه می گیرم!!) :1. (28): می خواستم بدونم اگه کیس رو بذارم بیرون تو بالکن وکابل ها رو از پنجره بدم تو ممکنه مشکلی پیش میاد واسه سیستم...؟؟؟

تا اونجا که من می دونم خود سردی هوا مضر نیست بخار هوای موجود در هواست که می تونه فاتحه سیستم رو بخونه... :1. (27):
ممکنه سینک کولر یا بورد اونقدر سرد بشه که روش میعان انجام شه...؟؟ فکر می کنم این فرآیند رو هر قطعه فلزی سیستم می تونه انجام شه حتی روی خازن ها...؟؟؟ این می تونه خطرناک باشه وقتی که سیستم رو به محیط گرم برگردونم... قطرات آب تشکیل می شه درسته؟؟؟؟؟؟

با این حساب چی کار باید کرد؟؟؟

راستی ممکنه هوای سرد باعث آسیب به پاور شه؟؟؟ آخه دفعه قبل که کیس رو نزدیک در گذاشته بودم تا هوای بیستری به کیس برسه صدای ناهنجاری ازش بلند شد که با خاموش کردن سیستم واسه نیم ساعت و دور کردن از جلو در مشکل حل شد... فکر می کنم باز موضوع همون بخار هوا بود...؟؟؟!!!

با سپاس...:1. (21):

shahab_blaster
28-12-08, 20:06
سلام به دوستان عزیزم...

بعد از تجربه موفقی که از تست در هوای سرد زمستانی داشتم برای جلوگیری از تلفات جانی!! (دفعه دیگه حتما زاتوریه می گیرم!!) :1. (28): می خواستم بدونم اگه کیس رو بذارم بیرون تو بالکن وکابل ها رو از پنجره بدم تو ممکنه مشکلی پیش میاد واسه سیستم...؟؟؟

تا اونجا که من می دونم خود سردی هوا مضر نیست بخار هوای موجود در هواست که می تونه فاتحه سیستم رو بخونه... :1. (27):
ممکنه سینک کولر یا بورد اونقدر سرد بشه که روش میعان انجام شه...؟؟ فکر می کنم این فرآیند رو هر قطعه فلزی سیستم می تونه انجام شه حتی روی خازن ها...؟؟؟ این می تونه خطرناک باشه وقتی که سیستم رو به محیط گرم برگردونم... قطرات آب تشکیل می شه درسته؟؟؟؟؟؟

راستی ممکنه هوای سرد باعث آسیب به پاور شه؟؟؟ آخه دفعه قبل که کیس رو نزدیک در گذاشته بودم تا هوای بیستری به کیس برسه صدای ناهنجاری ازش بلند شد که با خاموش کردن سیستم واسه نیم ساعت و دور کردن از جلو در مشکل حل شد... فکر می کنم باز موضوع همون بخار هوا بود...؟؟؟!!!

عزيز مشكل قبلي شما فكر كنم به خاطر سردي هوا روي فن هاي كسي تاثير منفي گذاشته به نظر من ببر كنار پنچره با فن هواي سرد رو به سمت پردازنده هدايت كن من اينكارو انجام دادم جواب گرفتم

Mahdi_Moosavi
28-12-08, 20:08
سلام به دوستان عزیزم...

مگه ارومیه هواش شرجیه ؟ اگه هوا سرمای خشک داشته باشه مشکلی پیش نمیاد .

برای مثال تو گیلان و مازندران میشه رو این موضوع کمی بیشتر تامل کرد .

فوقش هم خیلی وسواس داری ، می تونی سیستم رو همون بیرون خاموش کنی ، بعد که آوردی خونه تا 1 الی 2 ساعت روشنش نکنی .

در کل از نظر من مشکلی نیست .

Olesius
28-12-08, 20:22
عزيز مشكل قبلي شما فكر كنم به خاطر سردي هوا روي فن هاي كسي تاثير منفي گذاشته به نظر من ببر كنار پنچره با فن هواي سرد رو به سمت پردازنده هدايت كن من اينكارو انجام دادم جواب گرفتم

راستش دوست عزیز منم تقریبا همین کارو می کنم... همین نیروانا که استفاده می کنم به خاطر سینک بزرگش خیلی خنک می شه...!!
2تا فن 8 سانت هم کنار رم ها می ذارم... فن 25 کناری کیس رو باز کردم می ذارم از بالا هوا سرد رو به مین و کولر برسونه...
کیس رو هم افقی می ذارم ولی با یک مقدار شیب به سمت جریان هوا...

مگه ارومیه هواش شرجیه ؟ اگه هوا سرمای خشک داشته باشه مشکلی پیش نمیاد .

برای مثال تو گیلان و مازندران میشه رو این موضوع کمی بیشتر تامل کرد .

فوقش هم خیلی وسواس داری ، می تونی سیستم رو همون بیرون خاموش کنی ، بعد که آوردی خونه تا 1 الی 2 ساعت روشنش نکنی .

در کل از نظر من مشکلی نیست .

آقا مهدی شرجی نیست ولی هوا شبا که خیلی سرد می شه حالت مه پیدا می کنه توده مه هم خیلی پایین میاد!! نمی دونم شایدم ما بالا هستیم!!! طبقه سوم...

بهر حال من کیس رو که نزدیک در که 2 ساعت خاموش گذاشتم تا سینک کولر کاملا سرد شه...!!
دستمو که زدم یک مقدار نم و بخار آب حاصل از میعان رو حس کردم!! جای دستم موند...:1. (27):

راهی نیست که مطمئن شد آسیبی نمی رسه...؟؟؟
دمای وسط اتاق با جلو در که هوا جریان داشت کلی فرق می کنه!! هرچند همه در و پنجره ها باز بودن...

Labyrinth
28-12-08, 21:04
راستش دوست عزیز منم تقریبا همین کارو می کنم... همین نیروانا که استفاده می کنم به خاطر سینک بزرگش خیلی خنک می شه...!!
2تا فن 8 سانت هم کنار رم ها می ذارم... فن 25 کناری کیس رو باز کردم می ذارم از بالا هوا سرد رو به مین و کولر برسونه...
کیس رو هم افقی می ذارم ولی با یک مقدار شیب به سمت جریان هوا...

آقا مهدی شرجی نیست ولی هوا شبا که خیلی سرد می شه حالت مه پیدا می کنه توده مه هم خیلی پایین میاد!! نمی دونم شایدم ما بالا هستیم!!! طبقه سوم...

بهر حال من کیس رو که نزدیک در که 2 ساعت خاموش گذاشتم تا سینک کولر کاملا سرد شه...!!
دستمو که زدم یک مقدار نم و بخار آب حاصل از میعان رو حس کردم!! جای دستم موند...:1. (27):

راهی نیست که مطمئن شد آسیبی نمی رسه...؟؟؟
دمای وسط اتاق با جلو در که هوا جریان داشت کلی فرق می کنه!! هرچند همه در و پنجره ها باز بودن...

اون بخار بدن خودت که به مایع تبدیل میشه مثلا دمای بدنت بالاتر از هیت سینک هستا :1. (38):

Olesius
28-12-08, 21:40
اون بخار بدن خودت که به مایع تبدیل میشه مثلا دمای بدنت بالاتر از هیت سینک هستا :1. (38):

امیر جان اگه تنها جای انگشت من می موند حرفی که شما گفتین کاملا درست بود... :1. (21):
ولی کل سطح نیروانا یه جوری مات شده بود...!! جایی که من دست زدم براق شد یعنی بخار روش پاک شد... :great:

Labyrinth
28-12-08, 22:03
توی فلزات این امر طبیعی هست اگر میخوای بفهمی رطوبت داره یا نه یک لایه نازک دستمال کاغذی بکش روش ببینم نم میشه یا نه ( سریع بکش ) :great: