PDA

مشاهده نسخه کامل : [سوال] در مورد شارژ اولیه باتری های لیتیوم

Xtreme
15-12-08, 08:21
سلام دوستان ..

از دوستانی که موبایل یا لپ تاپ با باتری لیتیوم دارن خواستم بپرسم اولین شارژ خودشون را چند ساعت گذاشتن ؟
چون از بازاری ها و فروشنده ها که می پرسی میگن 8 تا 10 ساعت ( مدت زمان شارژ اولیه باتری های نیکل )

اما ذات باتری های لیتیوم اینطوری نیست و بر طبق تحقیقی که من کردم شارژ اول با شارژ صدم هیچ تفاوتی نمی کنه .
از دوستانی که شارژ اولشون را زمانی قطع کردن که چراغ شارژ خاموش شده خواستم بپرسم که کاهش در قدرت کارآیی باتری حس نکردن ؟

( این سوال بیشتر جنبه تحقیق دارد )

ممنون

Stream
15-12-08, 13:44
سلام
من هم طبق تحقیقاتی که قبلا داشتم به همین نتیجه رسیدم که شارژ اول با شارژهای بعدی برای باتریهای Li-ion تفاوتی نداره.

مدتی است گوشی های موبایل و لپ تاپ رو برای اولین بار بعد از خاموش شدن چراغ از شارژ خارج می کنیم، و هیچ تاثیری در کیفیت باتری مشاهده نمیشه!

Xtreme
15-12-08, 14:15
مرسی آرمان جان ..
نظر شما برای ما سنده برادر ..

Armin-N
15-12-08, 14:24
به هیچ وجه اثری نداره
چون بعد از کامل شارژ شدن مدار ورودی برق بصورت اتوماتیک قطع میشه
مثلا موبایل رو میزنی به شارژ بعد از یکی دو ساعت که فول شد میبینی شارژر داره خنک میشه
خنک شدنش یعنی اینکه شارژر از مدار خارج شده و هیچ برقی رو منتقل نمیکنه
که بعد از اون دیگه بیخودیه :دی

Shahryar
15-12-08, 14:41
واقعا تاپیک مفید و کاربردی هست ، ممنون :11():

برای من سوال شده بود این قضیه و امروز رفتم دنبالش به دو تا نتیجه جالب رسیدم :

1- باطری های لیتیوم همانند باطری های نیکل کادمیوم نیستند که هر سری بهتره اون ها را کامل بگذارید شارژشون خالی و سپس کامل پر کنید و اتفاقا بهتره که به مراتب تعداد دفعات زیادی اون ها را شارژ کنید ! اما بهتره که هر یک ماه یکبار این فرآیند شارژ و دشارژ کامل را انجام بدید .

به عبارت دیگه باطری های لیتیوم همانند باطری های نیکل کادمیوم Memory Effect ندارند ! توضیحات بیشتر در مورد Memory Effect (Only the registered members can see the link)

2- باطری لیتیوم همانند باطری های نیکل متال هیدرید نیستند ( باطری های نیکل هیدرید شبیه باطری های نیکل کادمیوم هستند ) و Trickle Charging ندارند و در نتیجه شما نیازی نیست که بگذارید بیش از حد شارژ بشه ! ( توضیحات بیشتر در مورد Trickle Charging (Only the registered members can see the link_charging) )

و در آخر میزان شارژ باطری های لیتیوم را اگه هر یک ماه یکبار کامل بگذارید شارژ و دشارژ بشند همان میزانی هست که دستگاه به شما اعلام میکنه .

ممنون
شهریار :love: