PDA

مشاهده نسخه کامل : نقد مقاله مرحوم دكتر حسابی درمورد برتری فارسی بر زبان عربی

yasin114
11-12-08, 18:17
چندي پيش مقاله اي از روانشاد دكتر حسابي درمورد برتري زبان فارسي بر زبان عربي خواندم. امروز در گوگل دنبال همان مقاله مي گشتم كه يك نقدي هم براش پيدا كردم.به علت طولاني بودن نقد نميتونم اونرو در انجمن قرار بدم ولي لينك مقاله رو در وبلاگ نويسنده براتون ميذارم. مقاله رو بخونيد و نظرتون رو بگيد:
Only the registered members can see the link

soheyl
13-12-08, 23:14
با سلام خدمت دوستان عزیز!

آدمی اگه به عقل خودش رجوع کنه پی به حقایق می بره!

انسان می تونه از خودش عاقل تر خلق کنه؟

مسلما نخواهد توانست!!!

زبان عربی بعد از اسلام و توسط ایرانیان برای اعراب ساخته شد.

حتی در زبان عربی <ا> وجود نداشت!

چطور ممکنه عربی بر فارسی برتری داشته باشه؟

عرب جاهل چطور می تونسته زبانی کامل تر از زبان بسیار کامل فارسی خلق کنه؟

قرآن رو ملاک قرار ندهید!!! چرا که علامتهای سوال بسیاری در جلوی چشمانتن نقش خواهد بست!!

مسلما با تامل بیشتر پی خواهید برد که چرا سلمان پارسی در صف اصحاب محمد (ص) قرار داشت.

دوستان عزیز ! علاقمندان به اینگونه مطالب خواهشا نگذارید خط فارسی به ناحق عربی ذکر شود !

ممنون . سهیل قلیچ خانی

soheyl
13-12-08, 23:16
در مطلب بالا منظور از زبان زبان سخنوری نیست و زبان ادبیات است.

N0m@d
13-12-08, 23:28
1-پروفسور محمود حسابی اندیشمند بزرگی بوده و حرف بیهوده نمیزده...

2-در اینکه ما از نظر ادبیات چه شعر و چه داستان سرایی از اعراب گذشته بهتری داریم هم شکی نیست!

3-از طرفی همه ما زبان فارسی که زبان مادری و ملی ما هست رو دوست داریم و روش تعصب داریم

ولی کسانی که مسلمان هستند و به قرآن اعتقاد دارند میدونند که خدا در قرآن از زبان عربی به عنوان "فصیح" یاد کرده و اون رو رسما برتر از هر زبان دیگری دونسته!

من که وقتی می بینم خدا این حرف رو زده براحتی از سه عامل بالا میگذرم...حالا شما رو نمیدونم:cool:

soheyl
14-12-08, 17:25
البته این رو بدانید که قرآن برای اعراب نازل شد !

با کمی اندیشیدن متوجه منظور خواهید شد ...

بیشتر از این توضیح نمیشه داد وگرنه ....

SOHR@B
14-12-08, 21:22
دوستان
ببنید در کل تاریخ ایران از هخامنشیان تا کنون
همیشه فرهنگ زبان ما و لغات دچار تغییرات بوده ولی هیچ گاه اون شالوده اصلی ازبین نرفته
و سهیل جان من هم مثل شما حرفای نگفته زیادی دارم ولی یه عاقبت بیشتر نداره
بن
میدونی چرا؟
چون اینجا ایرانه

soheyl
14-12-08, 23:44
زبانی که در دو استان کشور ( کرمانشاه و کردستان) مورد استفادس (کردی ) در واقع همان زبان پهلوی ( زبان هخامنشیان ) با کمی تغییر است و این بیانگر بسیاری از حقایق است ...

کتیبه های موجود در گنج نامه ( همدان ) و بیستون ( کرمانشاه ) با قدمتی بیش از 2000 سال موجود است به سه خط پهلوی - عیلامی - میخی حکاکی شده است . این نشانگر این موضوع است که این 3 خط در واقع متعلق به 3 زبان زنده و موجود در دنیای آن موقع است ...

WORYA_SH
15-12-08, 15:13
البته در مورد زبان کردی می تونم قدمتی بیشتر از چیزی که دوستان اشاره کردن عنوان کنم و اونم اینکه چندین اوا از اواهای اوستا به زبان کردی هستش و همچنین آ ثار بسیار قدیمی کشف شده که به خیلی دلایل مشخص عنوان نمیشه . و اهالی فرهنگ واقعا یه نکته را فراموش کردن و اونهم تاریخ ماد در ایران هست که اونهم بخاطر مسایلی معلوم داره فراموش و دستکاری میشه.

amir123
15-12-08, 15:20
در مورد شعر یه ایراد به نوشته های بالا می گیرم که در عرصه شعر و شاعری اعراب از ما جلو تر بودند و خیلی از شعرای ما افتخارشون این بوده که به زبان عربی شعر بگند و یا اینکه شعر های عربی را به فارسی برگردوندند.

در مورد فرهنگ ماد هم به دوستمون کاملا حق میدم در چند سال گذشته به دلیل مسایل سیاسی هم تاریخ داره تحریف میشه هم قدمت بعضی استانها به بعضی جاهای دیگه هدیه میشه .نمونش قبر دیاکو بود که می گفتند در همدان واقع شده که معلوم شد در اشنویه بوده و هیچ ربطی به همدان نداره و هیچ جایی هم اعلام نشد همچنین پیدا شده چندین اثر فوق العاده تاریخی دیگه در استان کردستان که نه تنها اعلام نشد فکر کنم اونها هم به تدریج سر از جاهای دیگه در بیاره البته این چندتا هم از دستشون در رفت مردم فهمیدند و گرنه این آثار هم خیلی راحت فروخته می شد.

soheyl
16-12-08, 00:02
تنها خاصیت زبان عربی شعرگونه بودن اونه ، مثل قرآن!!!!!

همین که کتیبه ای وجود نداره نمایانگر وسعت ماجراس !!! البته اگه بخوام دلایل بیارم که ما بسیار برتریم رویا پردازی 1400 سال به هم می خوره !

در مورد زبان کردی هم با دوستان موافقم ، این زبان ریشه در 7000 سال تاریخ داره !!!

و شما دوست عزیز در مورد دیاکو ! همدان مهد تاریخه و احتیاجی به نسبت دادم نقبره ها نداره و در ضمن یادتون باشه که اولین شهر و پایتخت جهان همدانه که هنوز به حیات خودش ادامه می ده .

saeed25
16-12-08, 10:33
بادروود

1-پروفسور محمود حسابی اندیشمند بزرگی بوده و حرف بیهوده نمیزده...

2-در اینکه ما از نظر ادبیات چه شعر و چه داستان سرایی از اعراب گذشته بهتری داریم هم شکی نیست!

3-از طرفی همه ما زبان فارسی که زبان مادری و ملی ما هست رو دوست داریم و روش تعصب داریم

ولی کسانی که مسلمان هستند و به قرآن اعتقاد دارند میدونند که خدا در قرآن از زبان عربی به عنوان "فصیح" یاد کرده و اون رو رسما برتر از هر زبان دیگری دونسته!

من که وقتی می بینم خدا این حرف رو زده براحتی از سه عامل بالا میگذرم...حالا شما رو نمیدونم:cool:

سخن شما کاملا این را می رساند که شما تنها در پی تقلید از بزرگان آیینتان هستید و جز آنچه پیرامون آن گفته شده است،حتا خرد ورزیدن هم را نمی پذیرید!!!

soheyl
16-12-08, 14:46
واقعا جای تقدیر داره که انسانهایی فرهیخته مثل شما سعید عزیز حمایتی همه جانبه از تاریخ مملکت دارید و بیزار از مهاجمان تازی هستید ...

در پناه خدای صلح

amir123
17-12-08, 02:11
دوست عزیز در اینکه قدمت همدان بسیار زیاده و من به همدان و همدانی ارادت خاصی دارم شک نکن ولی اگه یه مقدار با حوادث چند سال گذشته که تو منطقه ای که من به عنوان یه مهمان و از دیار دیگه ای به عنوان یه دانشجو دارم قضیه را بدون تعصب نگاه می کنم و به دلیل کاری که اینجا دارم به چندتا استانی که در غر ب کشور هست سر می زنم نگاه کنی می بینی که چه تصمیمات دور از انصافی گرفته میشه و در مورد موضوعی هم که اشاره کردم چیزی بود که میراث فرهنگی استان اذر بایجان اعلام کرد و بعدش به همون دلایلی که هست نگذاشتند بحث باز بشه.

soheyl
18-12-08, 18:03
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است؟

تعصب کدومه عزیزم!؟؟

چرا ما نباید واقعیاتو قبول کنیم ؟