PDA

مشاهده نسخه کامل : Overclocking و Volt Modding کارت 9500GT

Xtreme
02-12-08, 12:15
سلام ..

بعد از کارت 7300GT (Only the registered members can see the link) تصمیم گرفتم یه کارت از سری 9 را مورد بررسی قرار بدم.

روی این کارت هم مشابه کارت قبلی از RT9259A هم برای GPU Core و هم برای RAM استفاده شده. اما در تست انجام شده تنها GPU Core Voltage را دستکاری کردم.

Only the registered members can see the link

همانطور که اطلاع دارید فرکانس هسته و حافظه کارت 9500GT برابر هست با : 550/400
ولتاژ Default این هسته هم چیزی برابر با 1.07 ولت هست. ( در حالت Idle )

اوورکلاک این کارت تا یه حدی احتیاج به ولتاژ نداره.در واقع من تا 650 بدون ولتاژ رفتم و بعد از آن وقتی 670 را امتحان کردم به مشکل خوردم و از این مرحله شروع کردم به ولتاژ دادن.
نکته مهم این جاست که تا یه میزانی هم Core و Shader را بصورت Unlink افزایش می دادم ولی در نتایج پایانی چون امتیاز هم بهم می ریخت و به جای اینکه افزایش داشته باشه کاهش داشت بصورت Linked افزایش دادم تا هر دو متناسب با هم زیاد بشن.

یک نکته مهم دیگه هم اینجا بود که فرکانس رم هم باید متناسب با این دو زیاد بشه. در واقع میشه به این صورت توجیه کرد که :
تنها با افزایش فرکانس هسته و Shader می توان به امتیاز بالاتر رسید ( در 3DMark ) اما اگر همینطور این دو را افزایش دهید به جایی می رسید که با افزایش فرکانس هسته و Shader دیگه امتیازتون بالا نمی ره و برعکس پایین میاد. اینجاست که رم با این دو تا هماهنگ نیست و به محض اینکه کمی فرکانسش را زیاد کنید امتیاز بطور قابل توجهی زیاد میشه.

در نهایت نتیجه تستی که انجام شده بصورت زیر هست :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

چند نکته مهم را لازم هست بگم :

1. اگر به نتایج ثبت شده در HWBOT دقت کنید می بینید که اوورکلاک آخرین رکورد ثبت شده نزدیک به 107 مگاهرتز در فرکانس هسته از میزان اوورکلاک من کمتره. در واقع امتیاز اونها روی این کارت و روی 3DMark به لطف CPU ای که استفاده کردن بدست آمده.

2. این کارت قابلیت رسیدن به فرکانس های بالاتر را براحتی داراست. در واقع اگر ولت مد روی رم هم انجام بشه و بتونیم متناسب با هسته اونو افزایش بدیم و در کنارش یه CPU خوب داشته باشیم به راحتی با اختلافی زیاد رکورد ثبت شده را رد می کنیم.
هر چند در حال حاضر با امتیازی نزدیک به 220 تا بالاتر بعنوان رکورد اول ثبتش کردم .

محیط تست :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

نحوه مد :

ولتاژ :

تصویری که گرفتم مربوط میشه به ولتاز یکی از تست ها. در تست نهایی میزان ولتاژ در حالت بیکار 1.5 ولت بوده است. ( توجه دارید که در هنگام مقداری افزایش ولتاژ داریم که در تاپیک قبلی اشاره کردم )

ممنون

( اگر سوالی در مورد Volt Modding این کارت دارید همینجا بپرسید - در مورد کارت های دیگر لطفا تاپیک مناسب انتخاب کنید . )

Mahdi_Moosavi
02-12-08, 12:54
علی جان واقعا این حرکت شما جای تقدیر داره . :love:

چند سوال :

1 - پین FB چیپ PWM Controler رو به واسطه یک رئوستا به GND وصل کردی ؟

2 - کولینگ خود vga قابلیت دفع حرارت رو با ولتاژ جدید داشت ؟

3 - برای سنس کردن Vcore از کدوم node استفاده کردی ؟

Majid OC
02-12-08, 13:35
بسیار عالی :1. (10):

1.این رئوستا یا مقاومت متغییر چند اهمه؟
2.راستی این تیم خنک کنندشون آب بوده شما هم دمای کارتتون رو در این حالت بگید تا یه فکری براش بکنیم؟اگر بالاست !
3. ما شیدر هم می تونیم Mod کنیم یا نه داخل هسته هست !وبا افزایش ولتاژVCore اونهم مد میشه؟

قربانت مجید !:11():

Xtreme
02-12-08, 13:43
سلام مجید جان خوبی ؟

در مورد رکورد دنیا در این کلاس هسته تا 885 و حافظه تا 1058و شیدر هم 2100 اورکلاک شده شما رکورد 9500GT 128-bit رو دیدی . رکورد 9500GT DDR2 رو ببین برادر .. :دی

بقیه سوالات را هم امشب جواب میدم ..
ممنونم از توجه دوستان .

Labyrinth
02-12-08, 22:49
سلام عزیز

واقعا عالیه :give_rose: فقط یک سوال درمورد کولر پردازنده

میخواستم ببینم توی این فرکانس دما چند درجه بود در حالت عادی و لود

بعد 7300 من رو میشه بلایی سرش در آورد رمش تا 375 اور میشه و هسته 525 و بند اسپارکل هم هست :yes:

با تشکر امیر :1. (40):

Xtreme
02-12-08, 23:31
علی جان واقعا این حرکت شما جای تقدیر داره . :love:

چند سوال :

1 - پین FB چیپ PWM Controler رو به واسطه یک رئوستا به GND وصل کردی ؟

2 - کولینگ خود vga قابلیت دفع حرارت رو با ولتاژ جدید داشت ؟

3 - برای سنس کردن Vcore از کدوم node استفاده کردی ؟

سلام ..
قربانتو داش مهدی ..

1. پایه شماره 4 IC که همون FB باشه با استفاده از یک مقاومت متغیر به زمین وصل شده. ارتباط با زمین یه اصولی داره که باید رعایت شه :

الف) اول باید میزان مقاومت متغیر را روی حداکثر تنظیم کنی. سپس مقامت بین پایه مشترک و یکی از پایه ها رو بسنجی و هر کدوم که مقامت کامل بود را استفاده کنی. برای مثال در این تست از مقاومت متغیر 20K استفاده کردم. اگر توی عکس دقت کنی پایه وسط را که به زمین زدم و پایه دیگر را به FB . پایه سوم را هم کج کردم که اشتباه نکنم. پایه وسط و پایه متصل به FB به میزان 20K اهم مقامت داشتن. حالا با کاهش مقامت ولتاژ زیاد میشه.

ب) نحوه تعیین مقاومت مورد استفاده هم راه داره . که البته من بهش توجه نکردم و توی این تست هم مشابه تست قبل از 20K استفاده کردم و جواب گرفتم.

2. کولینگ خود VGA ضعیفه. بنابراین به ناچار یه فن 14 جلوش گذاشتم . ولی حدسم اینه که اگر دور فنش را زیاد می کردم تحمل می کرد. از طرفی دمای اتاق هم خیلی خوب بود.

3. از پایه های چوک روی مدار تغذیه و یا از MOSFET می تونی استفاده کنی. ( البته تنها دو تا از MOSFET ها )
باز اینجا یه نکته داره که بهتره اینجا نگم. توی تست بعدی اگر خدا بخواد یه 9600GT را مورد لطف قرار می دهیم و اونجاس که راه کمی سخت تره و کار جالب توجه تر.

ممنون

Xtreme
02-12-08, 23:33
بسیار عالی :1. (10):

1.این رئوستا یا مقاومت متغییر چند اهمه؟
2.راستی این تیم خنک کنندشون آب بوده شما هم دمای کارتتون رو در این حالت بگید تا یه فکری براش بکنیم؟اگر بالاست !
3. ما شیدر هم می تونیم Mod کنیم یا نه داخل هسته هست !وبا افزایش ولتاژVCore اونهم مد میشه؟

قربانت مجید !:11():

سلام مجید گل ..

1. 20K اهم

2. دما مناسبه مشکلی نیست.

3. فرکانس Shader و Core لینک شده هستن

مخلصیم ..

Xtreme
02-12-08, 23:38
سلام عزیز

واقعا عالیه :give_rose: فقط یک سوال درمورد کولر پردازنده

میخواستم ببینم توی این فرکانس دما چند درجه بود در حالت عادی و لود

بعد 7300 من رو میشه بلایی سرش در آورد رمش تا 375 اور میشه و هسته 525 و بند اسپارکل هم هست :yes:

با تشکر امیر :1. (40):

سلام بر امیر میکرون عزیز .. ( نمی دونم چرا من تو رو با نام امیر میکرون می شناسم ! )
خلاصه مخلصیم...

دمای اتاق تست خوب بود. ( در هنگام تست روی گرافیک ) بنابراین دما زیاد بالا نمی رفت و مشکل دمایی روی CPU نداشتم.
( حداکثر دما روی فرکانس 3.6 گیگاهرتز و قبل از تست گرافیک حدودا 50 بود توی لود و دمای عادی اتاق )
هر چند باز درست مطمئن نیستم. فردا یه تست Orthos می گیرم و دما رو دقیق بهت میگم.

7300 که خوراکه برادر .. پایه باشی روش کار می کنیم.

موفق باشی ..

Labyrinth
02-12-08, 23:51
پایه هستم سنگین چون من رو از رو برد این کارت هیچ جوره با آدم کنار نمییاد :1. (38): میخوام آدمش کنم :wink:

یک سوالی که هست اینه این کولرها ( اونی که فنش قرمزه و شبیه اینه و قیمتش 18 هست فن خوبی هست برای رکورد زدن :1. (38): یا نه ) دما رو هم حتما بعد از تست بگو

قربانت امیر :11():