PDA

مشاهده نسخه کامل : پیشنهاد محافظ برق یا یو پی اس با کارایی قابل اطمینان برای سیستم خانگی

Olesius
30-11-08, 16:26
سلام به همه دوستان...

می دونم الان با خودتون می گین آخه اینم سوال کردن داشت...!!! ولی واقعیت اینه که هنوز خیلی ها (یکی خود من!!) نمی دونن که چه محافظی واسه سیستم مناسبه... همون محافظ یخچال و وسایل برقی واسه سیستم هم جواب می ده یا نه...؟؟؟

تا اونجا که اطلاعات ناقص من یاری می ده... یکی نوسانات برق می تونه به سیستم صدمه بزنه...!! (کم و زیاد شدن ولتاژ خطوط برق) و عامل دوم قطع کلی جریان که باعث میشه سیستم (ناگهانی) خاموش شه...

در مورد اول فکر می کنم اگر پاور روی سیستم استاندارد لازم رو داشته باشه... و خصوصا از نوع EPS باشه که رنج کامل ولتاژهارو ساپورت کنه... مشکلی پیش نمیاد و پاور از صدمه دیدن قطعات داخلی جلوگیری می کنه...

ولی در مورد دوم موضوع یه خورده فرق می کنه...
مشکلی که در خاموش شدن سیستمی که داشتین کار می کردین پیش میاد در قدم اول از دست دادن اطلاعاتی که save نکرده بودین... و احتمال از کار افتادن ویندوز نه به طور شدید ولی قطعا دچار مشکل می شه...
------------
(این جا باید بگم که ویستا از این لحاظ واقعا عالی عمل میکنه... تو تابستون که برقا تند تند می رفت!! این ویستا بود که بعد خاموش شدن سیستم موقع روشن شدن دوباره سیستم رو restore می کرد... واقعا من تغییری از لحاظ کند شدن یا ایراد کردن ویستا تو تابستون ندیدم...)

بهر حال از بحث دور نشیم در مورد قطع شدن برق قسمتی که می تونه خطرناک و مشکل ساز بشه وصل شدن جریان برق هست... نوسان ولتاژ در این حالت بسیار زیاده و همین جریان آغازین می تونه به هر وسیله برقی شوک وارد کنه... که برای جلوگیری از صدمات احتمالی توصیه می شه بعد از قطع جریان برق کلیه وسایل برقی از پریز کشیده بشه...
یا حداقل کلید خاموش پاور زده شه...:great:

من در حال حاضر هیچ محافظی استفاده نمی کنم... چون فکر نمی کنم محافظ های موجود بین 5-10 هزار تومن کارایی داشته باشن... بیشتر این احتمال وجود داره که ناکارامدی و معیوب بودن این قطعات به سیستم صدمه بزنه تا نوسان ولتاژ...!!:1. (27):

ولی با این همه بازم اگر دوستان محافظی سراغ دارن که واقعا کارایی لازم رو داره و میشه بهش اعتماد کرد... ترجیح میدم تهیه کنم تا اینکه بدون محافظ باشم...

در ضمن دوستان من می تونم یو پی اس با باطری داخلی تهیه کنم تا سقف 100 تومن؟؟؟ حداکثر 150...
پرس و جو کردم می گن در این حد قیمت هیچ جنسی کارایی لازم رو نداره... حتی فاراتل...!!
10-15 دقیقه هم شارژ نگه داره کفایته...!! می خوام فقط تو قطع شدن برقا فرصت کنم سیستمو (خودم!) خاموش کنم...:1. (38):

با سپاس بی کران...:11():

Labyrinth
30-11-08, 21:59
من فقط میگم هر محافظی میگیری به آمپرش هم توجه کن که 12 به بالا باشه البته من 2 تا محافظ گرفتم دونه ای 4500 که 16 آمپر هستن ( از این جدید ها نه قدیمها گرفتم :1. (38): )

تا الان که به مشکلی برنخوردم یکی از اونها روی یخچال هست و یکی دیگه تلویزیون :1. (38):

کامپیوتر هم که احتیاج نداره چون تا بیا برسه باید 15 تا دستگاه رو تغزیه کنه کم نیاره اضافه نمیاره ( البته زیاد جدی نگرید این جمله رو )

در کل بیشتر پیشنهاد میکنم دنبال محافظ هایی باشی که از نظر قدرتی و زمان تاخیر مناسب باشند ( بالای 3 دقیقه زمان تاخیر )

البته اینجور موارد رو باید از اون یکی سید بپرسی ( سید مهدی عزیز ) :yes:

murizaki_2000
30-11-08, 22:45
محافظ 16 آمپر 4500 تومن ؟؟؟!!! نه این محافظها اصولا" فقط ولتاژ رو کنترل می کنند و توان خاصی ندارند ..... یه سمپل از برق شهر می گیرند و با ولتاژ رفرنس خودشون مقایسه می کنند و تا یه مقدار اختلاف قابل قبول رو به خروجی منتقل می کنند و بالاتر یا پایین تر از اون رو رد نمی کنند .......
این مدل هژیر صنعت رو تونستم قیمت یابی کنم ..... کارت که نه یه مقدار بیشتر از اون رو راه می اندازه و قیمتش هم مناسبه !!!! و البته هژیر صنعت هم شرکت شناخته شده ای در این زمینه هست ...
Only the registered members can see the link

Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
30-11-08, 23:49
شما stableizer فاراتل رو تهيه كن . قيمتش حدود 100 تومن هست .

Labyrinth
01-12-08, 00:02
محافظ 16 آمپر 4500 تومن ؟؟؟!!! نه این محافظها اصولا" فقط ولتاژ رو کنترل می کنند و توان خاصی ندارند ..... یه سمپل از برق شهر می گیرند و با ولتاژ رفرنس خودشون مقایسه می کنند و تا یه مقدار اختلاف قابل قبول رو به خروجی منتقل می کنند و بالاتر یا پایین تر از اون رو رد نمی کنند .......

یک ترانس فاراتل هم داریم 6000 وات اگر اشتباه نکنم حدودا 100 و خرده ای در آمد :wink: اون محافظ ها فقط برای کنترل ولاژ هستن و صرفا کار دیگه ای انجام نمیدن :great:

mr_pooyan
05-01-09, 22:11
منم دنبال يه UPS می گردم! شنيدم يه UPS با مارک HP هست 120 تومن! البته باطريشو نمیدونم چقدره و آيا داره يا نه و بايد خودمون بهش باطری اضافه کنيم يا نه!
دوستان من درس power quality رو که تو دانشگاه می گذروندم يادمه UPS باسه کامپيوتر خيلی مهم بود! حتی اگه برق نره و پاورتون هم خدا باشه! چون کيفيت توان پايين تو برق (نويز، سگ سوئل توی برق و فرکانسايی که هست تو شبکه) می تونه رو محاسبات کامپيوتر دخالت کنه حتی اگه چيزی سخت افزاری به خاطر اضافه توان (ولتاژ يا جريان) نسوزه!
UPS ها هم انواع مختلفی دارن که من تخصصم نيست اما يکی از دوستام که پروژه فوقش همينا بود خيلی می گفت فرق می کنند اما باسه يه کامپيوتر خيلی خفن نبايد باشه! (مثلا اونايی که تو کارخونه ها میگذارند يه موج سينوسی کامل میده! که اونقد سينوسی کاملم باسه کامپيوتر لازم نيست!!!) در ضمن اينا بايد خودشون در مقابل SAG (افزايش ولتاژ ناگهانی) حداقل از خودشون محافظت کنند! شنيدم يکی میگفت يه ايرانی داشته که با همين افزايش ناگهانی ولتاژ ترکيده!

کسی راجع به اين HP که شنيدم 120 تومنه چيزی نشنيده يا مشخصاتشو نداره؟