PDA

مشاهده نسخه کامل : دمای بالای Cpu حتی با زروترم نیروانا...!!!!!!! (راهنمایی کنید)

Olesius
28-11-08, 23:28
سلام به همه دوستان...

راستش بعد از مدت ها رنج و مشقت فراوان و سپری کردن روزهای داغ!! بالاخره امروز کولر به دستم رسید...!!

ولی در عین ناباوری این شیرینی وصال و شوق دیدار کوفتمون شد..................!!!!(البته با عرض پوزش از دوستان!!)

ZeroTherm Nirvana Premium با اون همه هیبت و عظمتش بد جوری حالمو گرفت...
دما حول و حوش 45 هست...!!! بدون اور بدون لود... (E6550 @ 2.33)

نمی دونم مشکل از کجاست... با چندتا برنامه هم تست کردم درسته دما بالاست... (everest- core temp -pc probe )
من قبلا همین دما رو با فن استوکم که از کار افتاده بود داشتم...!!!!!!!!!!

فکر می کنم مشکل از کولینگ نیست (خمیر همراه نیروانا هم همون ZT100 بود) مشکل به مین و cpu برمی گرده که حتی با عوض کردن کولینگ هم مشکل دما همچنان پا بر جاست...

ولی چه مشکلی نمی دونم...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تا به حال به همچین مشکلی برنخورده بودم... اگه دوستان راهنمایی کنن خیلی ممنون می شم...

------------
افسرده شدم...!!!!!!:1. (28):

AMD>INTEL
28-11-08, 23:57
اين مشكل به دليل وجود باگ تو مونيتورينگ مادربردت هست . با برنامه coretemp دما چند هست ؟

Olesius
29-11-08, 00:07
اين مشكل به دليل وجود باگ تو مونيتورينگ مادربردت هست . با برنامه coretemp دما چند هست ؟

فکر نمی کنم آقا امید...!!

core temp که 40 نشون می ده آلان ولی باید بگم که AI suite & Everst دمای خود cpu رو 48 نشون می دن...

رفتم از بایوس هم نگاه کردم همین جوری بود... !

good_punisher
29-11-08, 00:07
سلام
مطمئن شو که خمیر رو خوب زدی و این که قسمت زیرین هیت سینک روی cpu مستقر شده باشه . می تونی برای مطمئن شدن یه بار بازش کنی و دوباره ببندیش
من اطلاعاتم در همین حد می تونه جواب گو باشه . هیچ اطلاعات درست و حسابی راجع به ارتباط دمایی cpu با مادر برد ندارم
از اساتید محترم معذرت می خوام که با وجود اطلاعات کمم سعی می کنم به دیگران کمک کنم

فعلا

Olesius
29-11-08, 00:13
سلام
مطمئن شو که خمیر رو خوب زدی و این که قسمت زیرین هیت سینک روی cpu مستقر شده باشه . می تونی برای مطمئن شدن یه بار بازش کنی و دوباره ببندیش
من اطلاعاتم در همین حد می تونه جواب گو باشه . هیچ اطلاعات درست و حسابی راجع به ارتباط دمایی cpu با مادر برد ندارم
از اساتید محترم معذرت می خوام که زودتر از اونها جواب دادم
فعلا

کولر رو بیرون از کیس سوار کردم... فکر نمی کنم از بابت اسمبل مشکلی داشته باشه...
خمیر هم به اندازه و مناسب زدم...!

بهر حال تشکر دوست عزیز...

N@VID
29-11-08, 00:15
سلام :

من تو مين قبليم يک فايل آپ ديت بايوس بود براي تصحيح نمايش دماي پردازنده ...
قبل از آپ ديت دما 41 - 42 بود و بعد از آپ ديت 28 تا 30 !!!
حتما بايوس رو آپ ديت کن ...
خمير رو هم درست زدي ؟
چون من يک بار تست گرفتم با زد 600 بدون خمير دما روي 70 تا 75 مي اومد و
بعد از زدن خمير روي 38 تا 40 ... در عين ناباوري !

AMD>INTEL
29-11-08, 00:20
اين لينك نحوه درست استفاده از خمير رو نشون ميده .
Only the registered members can see the link

Olesius
29-11-08, 00:50
سلام :

من تو مين قبليم يک فايل آپ ديت بايوس بود براي تصحيح نمايش دماي پردازنده ...
قبل از آپ ديت دما 41 - 42 بود و بعد از آپ ديت 28 تا 30 !!!
حتما بايوس رو آپ ديت کن ...
خمير رو هم درست زدي ؟
چون من يک بار تست گرفتم با زد 600 بدون خمير دما روي 70 تا 75 مي اومد و
بعد از زدن خمير روي 38 تا 40 ... در عين ناباوري !

بله دوست عزیز آخرین آپدیت بایوس رو زدم...
خمیر هم به اندازه کافی زدم و خوب پخش کردم تا کپه نشه...

مشکل فکر می کنم جای دیگه ست...
چون اگه فقط خمیر بود باید نیروانا نسبت به فن استوک لاقل 5-10 درجه خنک تر می شد... ولی این طور نیست...:1. (28):

سپاس...

Labyrinth
29-11-08, 01:05
یک سوال میپرسم فقط بهت بر نخوره :give_rose:

فن کنترلش رو بستی ؟

اگر بستی و روی درجه آخر نگذاشتی این کار رو بکن

موفق باشی :11():

Olesius
29-11-08, 01:16
یک سوال میپرسم فقط بهت بر نخوره :give_rose:

فن کنترلش رو بستی ؟

اگر بستی و روی درجه آخر نگذاشتی این کار رو بکن

موفق باشی :11():

چرا بر بخوره امیر جان؟؟؟

اول نبسته بودم... گفتم با AI suite تنظیم می کنم ولی وقتی که دمارو دیدم وصل کردم گذاشتم آخر... ولی بازم هیچی...

باد پشت کولر هم خنک خنکه... موازی فن پشتی نصب کردم تا هوارو بده بیرون...
خود کولر هم دست می زنم سرده...
این گرما از کجا میاد نمی دونم...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Labyrinth
29-11-08, 01:22
به نظرم بایوس رو دانگرید کن

شاید درست بشه البته این رو فراموش نباید بکنی که زیاد به سنسور مین نمیشه اعتماد کرد :1. (38):

برای من فقط CPU Temp دما رو درست نشون میده

یک سری برو بایوس ببین اوجا چند نشون میده

یک تست لود هم بگیر :give_rose:

Olesius
29-11-08, 01:41
به نظرم بایوس رو دانگرید کن

شاید درست بشه البته این رو فراموش نباید بکنی که زیاد به سنسور مین نمیشه اعتماد کرد :1. (38):

برای من فقط CPU Temp دما رو درست نشون میده

یک سری برو بایوس ببین اوجا چند نشون میده

یک تست لود هم بگیر :give_rose:

یعنی ورژن قدیمی بایوس رو بریزم؟؟؟
بایوس هم دقیقا همین قدر رو نشون می ده...
ولی یادمه بایوسی که رو مین بود!! بایوس اصلی مین... دما cpu رو 24-26 نشون می داد در لود زیاد هم می رسید به 35-37 ...
ولی با آپدیت های بعدی بایوس عملا دما ها 10 درجه افزایش پیدا کرد... دمای بیکاری شده بود 33-35 و لود بالا 50...

فکر می کنی این تاثیر داره؟؟؟ این طوری نشه دما بالا باشه ولی بایوس قدیمی که ریختم دمارو پایین نشون بده...؟؟؟

اینم چندتا شات occt ... لود حداکثر 52... فکر نمی کنم خوب باشه واسه بدون اور...:1. (28):

Olesius
29-11-08, 01:46
من بازم می گم... مشکل نمی تونه کولر یا فن باشه...

به مین یا cpu مربوط می شه...!!!! ولی چه مشکلی معلوم نیست.............:1. (28):

AMD>INTEL
29-11-08, 01:50
به امتحانش ميارزه . تو بعضي از بايوس ها چنين باگي وجود دارد .

Olesius
29-11-08, 02:33
به امتحانش ميارزه . تو بعضي از بايوس ها چنين باگي وجود دارد .

فاصله بایوسی که رو مین بود با آخرین آپدیت نزدیک 1سال می شه...

فکر میکنید این کار درست باشه؟؟؟
اگه دما درست شه من باقی چیزا رو از دست می دم... بالاخره هر آپدیت یه ویژگی هایی بهش اضافه می شه...

در ضمن من حدودا 3-4 ماه می شه که مشکل دمایی پیدا کردم چون دور فن استوکم پایین اومده بود این اواخر فکر می کردم از اونه...
پس نمی شه گفت از اپدیت بایوس این مشکل بوجود اومده...

AMD>INTEL
29-11-08, 02:36
نحوه كولينگ كيست چطوره ؟

Olesius
29-11-08, 02:50
نحوه كولينگ كيست چطوره ؟

والا کیسم Trio از green هست... یه فن 12 جلو داره که هوارو می کشه تو... کمک می کنه هارد خنک شه...!
یه فن 12 پشت که موازی نیروانا هست تا هوای گرم کولر رو بفرسته بیرون...
یه فن 25 هم کنار داره که رو دور کم کار می کنه... هوارو می ده تو...

Majid OC
29-11-08, 09:28
سلام عزیز !کولرت مبارک باشه !حیف که اینجوری شده ....

به نظر من راه اینه که بفهمی باگ داره یا نه یه ترمومتر دیجیتال ( دماسنج) تهیه کنی سنسورش بچسبونی کنار یا زیر هیت سینک با فاصله نزدیک با پردازنده تا اختلاف دما با ترمومتر بود متوجه باگ در نمایش دمای مادربرد میشی !

راستی یه راه دیگه اینه که فرکانس fsb رو پایین بیاری ببن اصلا دما از حالت Idell که قبلا نشون می داد پایین تر می یاد یا نه مادربرد باگ داره؟

قربانت مجید :11():

Olesius
29-11-08, 17:13
سلام عزیز !کولرت مبارک باشه !حیف که اینجوری شده ....

به نظر من راه اینه که بفهمی باگ داره یا نه یه ترمومتر دیجیتال ( دماسنج) تهیه کنی سنسورش بچسبونی کنار یا زیر هیت سینک با فاصله نزدیک با پردازنده تا اختلاف دما با ترمومتر بود متوجه باگ در نمایش دمای مادربرد میشی !

راستی یه راه دیگه اینه که فرکانس fsb رو پایین بیاری ببن اصلا دما از حالت Idell که قبلا نشون می داد پایین تر می یاد یا نه مادربرد باگ داره؟

قربانت مجید :11():

تشکر دوست عزیز...
چیز قابل داری نیست آدرس بدی می تونم با پست تقدیم کنم...:1. (21):

آره بد جوری حال گیری کرد... کلا زده شدم ازش ولی اینم بگم که هنوز تست اور و لود 100% نگرفتم که ببینم اوضاع چه جوریه...
مهندس با توجه به امکانات راهنمایی کن..!!! من ترمو مترم کجا بود...!!!:1. (38): شاید بشه پیدا کرد ولی به سختی...

دیشب بنا به توصیه دوستان تمام آپدیت بایوس های p5k-e رو دانلود کردم و تست کردم... آخرینش که 1202 بود باز هم دمارو بالا نشون می داد...
تا اینکه بایوس های قدیمی رو امتحان کردم... و در نسخه 1012 (آخرین بایوسی که جواب داد) دما میشه گفت طبیعی تر شد...

الان که از ظهر سیستم روشن مونده و دور نیروانا رو 1000 هست (کمترین مقدار) دمایی که AI suite نشون می ده 35 هست و core temp تقریبا 46... (البته اینو اضافه کنم که الان در لود 80% کار می کنه با ولتاژ 1.3 و 2.33 فرکانس cpu)
ولی موقعی که سیستم خنک بود(بدون کار سنگین) دمای cpu به 27-28 هم می رسید...
این تفاوت دمای cpu & core هم می دونم طبیعیه... چون نوع دمایی که نشون میدن فرق داره... یکی دمای سطحه یکی دمای هسته...

تا تست دما رو 3.3 بگیرم و یه تست استرس! می خواستم بدونم این نصب نسخه قدیمی بایوس هیچ نکته منفی نداره؟؟؟ اصولا باید نسخه های جدیدتر کارایی بهتری داشته باشن نه نسخه قدیمی...
من ترجیح میدم دمارو بالا نشون بده ولی دمای الکی نشون نده...:wink:

تشکر آقا مجید عزیز...:11():

Labyrinth
29-11-08, 17:44
یک چیزی میگم خودت تا تهش برو

توی مادربرد P5K-E و در بایوس 1202 که الان برای خودمم نصب هست

دما 2180 من تا دیروز 50 درجه بود و الان حدودا 44 درجه است

کلا زیاد به دما توجه نکن چون من توی تست ها با فن استوک 2180 رو تا 3.4 اور کردم و جالب اینجاست تفاوت دما خیلی کمتر شد

به نظر من بزار دما رو زیاد نشون بده چون توی بایوس های قبلی مشکلاتی بود که یکیش اگر اشتباه نکنم Crashflash بود که عمل نمی کرد

در کل زیاد حساس نشو به دما :1. (38):