PDA

مشاهده نسخه کامل : 2 گیگ رم DDR3 1600 یا 4 گیگ رم DDR3 1333

ViViD
13-11-08, 08:29
با سلام

اساتید گرامی میدونم که باس 1333 رو اورکلاک کنم میتونم بالاتر هم ببرم و شاید نزدیک به 1600 هم برسونم اما در حالت استاندارد و ثابت بدون اورکلاک با توجه به اینکه از خیلی ها شنیدم که اگر قدرت واقعی رمهای DDR3 رو میخواهید ببینید باید از باس 1333 به بالا بخرید میخواستم بدونم واقعاً 2 گیگ رم 1600 ممکنه خودش رو نشون بده جلوی 4 گیگ رم باس 1333!!!

good_punisher
13-11-08, 11:23
سلام
اساتید محترم منو ببخشن که جسارت می کنم در محضرشون
آقا وحید گل . بنده از تئوری های سخت و ثقیل سخت افزاری چیزی نمیدونم ( شاید هم خیلی راحت ) . ولی اگه بخوام خیلی عامیانه چیزی که پرسیدید رو جواب بدم ( در سطح اطلاعات خودم ) باید بگم که :
در مورد استفاده از رم 2 مورد هست که در هر سیستمی رعایت بشه بهترین نتیجه رو از نظر کارایی خواهد داد ( به بقیه چیزا کاری ندارم . فقط رم رو میگم ) . اون دو به نظر بنده به ترتیب زیر مورد اهمیت قرار میگیرن .
1 - حجم یا ظرفیت رم .
2 - فرکانس ارتباطی رم ( همون FSB رم ( دوستان اگه بازم بین bus و FSB اشتباه کردم ببخشید ))
و اما . تعریف عامیانه ای که از ارتباط دو مورد بالا می تونم ارائه بدم اینه :
ظرفیت رم ( که تقریبا همه میدونید که با توان های عدد 2 درجه بندی میشه مثل 128 و 256 و 512 و 1024 و 2048 و 4096 و... ) مقدار اطلاعات کد شده در مبنای دو ( همون 0 و 1 ) هستش که رم در بیشترین حد خودش می تونه موقتا در خود جای بده و بعد هم که می دونید با قطع برق همش میپره .
فرکانس خروجی یا همون FSB رم هم سرعت دست رسی به هر مقدار اطلاعاتیه که داخل این رم موقتا ذخیره شده .

یه مثال میزنم که شاید یکمی بی ربط باشه ( اگه وسطش منحرف شد پیشاپیش معذرت می خوام چون همین جوری یهو به ذهنم رسید . ) در کل سعیم رو می کنم به هدفم از بحث نزدیکش کنم .
2 تا استادیوم ورزشی داریم . یکی استادیوم 100000 نفری ( آزادی ) و یکی هم 10000 نفری ( چون اهل فوتبال نیستم که اسم این جور جاها رو بدونم به گفتن ظرفیت اکتفا میکنم )
لازم به ذکر است که استادیوم 100000 نفری دارای در های ورودیی و خروجی هست که فقط 3 نفر از بقل هم می تونن حرکت کنن .
همچنین ورزشگاه 10000 نفری ورودی و خروجی هایی داره که 10 نفر می تونن همزمان با هم ازش رد بشن .
تعداد این در ها در هر دو ورزشگاه برابر هست
شما قصد دارین یه مسابقه بین دو تا تیم معروف برگزار کنید ( آفتابه سازی اتهران و لنگ بافی تهران :1. (38): ) . مسلما چون تیم های معروفی هستن باید برید و استادیوم 100000 نفری رو بگیرید . ( ضمنا برادران زحمت کش ناجا و یگان ویژه فراموش نشه . از ورود تماشاگر نما هم جلو گیری کنید .) ضمنا بگم . این بازی یکی از داربی های مهم هست .
همزمان با این بازی یک بازی دیگه هم بین دو تا تیم غیر معروف یا کم اهمیت تر برگزار میشود . تیم آهنگر های اصفهان و شیر پاکتی های گیلان . خوب شما ناچار به انتخاب استادیوم 10000 نفری هستید . چاره ای نیست . باید سوخت و ساخت . ( اگه برادران زحمت کش یگان گیجه - ببخشید ویژه - تشریف داشته باشن که مشکلی نخواهد بود )
دست بر غذا ( قضا ) داربی مهم ما طرفداران خودش رو از دست میده و از 100000 نفر کمتر از نصف استادیوم هم پر نمیشه . ( ای داد بیداد . 2 تیم بزرگ کشور ورشکست شدن رفت . پول ورزشکار ها رو اقلا بهشون بدید آقایون مسئولین ... )
واما . بازم دست بر غذا ( قضا ) نه تنها طرفداران دو تیم آفتابه سازی و لنگ بافی تهران به سمت تیم های شیر پاکتی گیلان و آهنگر های اصفهان جذب شدن ، بلکه طرفداران تیم ملی هم به دیدن این مسابقه شتافته اند ( :1. (38): )
حالا مسابقه شروع شده و دیگه کاری نمیشه کرد بای تعویض ورزشگاه . چیزی بالغ بر 150000 نفر قصد ورد به استادیوم 10000 نفری شما رو دارن .
از اون طرف به خاطر افتضاح بازی کردن دو تیم اول اون 50000 نفر با نا رضایتی قصد ترک استادیوم رو دارن که به خاطر کوچک بودن در ها کلی تلفات میدن . ( فقط برادران یگان محترم گیجه زنده میمونن چون به سختی کشیدن عادت دارن . ):1. (38):
از این طرف هم ازدحام برای ورود به ورزشگاه وجود داره و کنترل اوضاع حتی از دست یگان گیجه هم بر نمیاد . افراد زیادی با هجوم به داخل ورزشگاه بدون آسیب دیدن و آسیب رسوندن تماشاچی های حاضر رو بیرون می کننن . خودشون میشینن . در حالی که اون ها باید تا آخر بازی داخل ورزشگاه میموندن . کار به جایی میرسه که شما و ورزشگاه به قولی هنگ می کنید .

ببین . این همه حرف زدم آخرشم می دونم خوب توضیح ندادم .
حرفم از اولش اینه که شما اگه 2 گیگ رم با سرعت ورود و خروج بالا داشته باشی خوب درسته که سرعت بیشتری خواهی داشت ولی اگه با حجم بالایی از اطلاعات وردوی برای رم مواجه بشی سیستم هنگ می کنه .
ولی اگه 4 گیگ رم با یکمی سرعت دسترسی کمتر داشته باشی احتمال اینکه جا برای اطلاعات کم بیاد و هنگ کنه خیلی کمه . ( فقط بر اساس مقدار رم میگم نه عوامل دیگر موثر در هنگ کردن سیستم ) فقط شما یکمی دیر تر به اطلاعاتت دسترسی خواهی داشت . که اونم فعلا خیلی ناچیزه .
با این وصف به نظر میاد شما اگه 4 گیگ 1333 داشته باشی بهتر باشه تا 2 گیگ 1600 .
ولی . فکر نکنم بتونی کاری روی سیستمت انجام بدی که 2 گیگ رم کم باشه . فقط سرعت کلی سیستمت یه خورده کمتر به نظر میاد . ( سرعت دسترسی به اطلاعات توی رم رو نمیگم ها . سرعت اعمال سیستم رو میگم . )
حالا به نظر من فعلا فرقش رو خیلی حس نخواهی کرد .
ولی خرید 2 گیگ 1600 یه مزیتی داره . اونم این که بعدا پولت رو جمع می کنی و 2 گیگ دیگه هم میزاری کنارش و اون وقط یه ورزشگاه 100000 نفری داری که هرچی ادم می خواد میاد توش و هر کدوم هم خواست می تونه به سرعت خارج بشه .
یه ایرادی که الان فهمیدم اینه که اگه بخوای این کاری گفتم رو انجام بدی و بعدا 2 گیگ رو بکنی 4 گیگ بهتره که الان فقط یه ماژول 2 گیگی بخری . این مشکلی رو ایجاد می کنه که حتی سرعت دسترسی به اطلاعاتت از اون 4 گیگ رم کمتر میشه . چون در فرایند دوال چنل اگه 2 تا رم با FSB مثلا 1333 داشته باشی در واقع 2666 فرکانسی خواهد بود ه شما دریافت می کنی . یعنی هر رم بدون احتساب DDR بودن دارای فرکانس 666.5 هست و با DDR میشه 1333 و با دوال چنل میشه 2666 .
در حالی که گفتم اگه بخوای در آینده 4 گیگ رم 1600 داشته باشی بهتره الان فقط یه ماژول 2 گیگ بخری که میشه فرکانس رم بدون DDR بودن 800 و با DDR بودن رم 1600 . ولی دیگه دوال چنل نخواهی داشت . البته . می تونی 2 تا 1 گیگ ببندی ولی مشکل اینه که اگه بعدا بخوای 2 تا 1 گیگ دیگه به رم ها اضافه کنی در بعضی موارد و با بعضی مادر برد ها جواب خوبی نخواهی گرفت . ( این که مادر بردی که انتخاب کردید همچین مشکلی داشته باشه یا نه فقط توی دفترچه خود مادربرد نوشته . یعنی من جای دیگه ای ندیدم بویسه . )

اگه من بودم یا از همین حالا 1600 رو با همون حجم 4 گیگ انتخاب می کردم ( یکی نیست بگه که اخه تو پولت کجا بود که این رو میگی . شکم خالی ... عاروق فندقی ؟ ) یا اینکه 4 گیگ 1333 رو که گرفتم بعدا 4 گیگ دیگه هم بهش اضافه می کنم که فرکانس کلش فکر کنم بشه 5332 . یعنی 8 گیگ رم و فرکانس 5332 . که به نظرم از 4 گیگ رم با فرکانس مجموع 3200 خیلی بهتره و قیمتش هم فکر نکنم با هم فرقی کنه .

راستی . شما که می خوای اورکلاک هم داشته باشی باید به تایمینگ رم ها هم بیشتر دقت کنی . این یکی دیگه از دست من بر نمیاد . لطفا بهیه تایپ بفرمایند چون من دیگه دستام تاول زد اینقدر تایپ کردم.

ببخشید . زیادی غیر علمی و همچنین کلا زیادی حرف زدم .
فعلا

ViViD
13-11-08, 11:47
ماشالله خیلی زیاد مینویسی :1. (27): ولی همشو خوندم دستت درد نکنه تقریباً یک چیزایی دستم اومد

باز هم اساتید دیگر اگر راهنمایی داشتند به جان میخرم

بله برای اورکلاک میخواهم البته دیگه یک چیزی میخوام بخرم که اگر خواستم سیستم رو تغییر هم بدم به این زودیها نباشه( وقتی باشه که از روی شکم سیری اینکار رو بکنم :whistle: )
حالا فعلاً روی حجم کار میکنم و میزان حافظه بعد برند ومشخصات فنی رمها رو کار میکنم تا با تایمینگ عالی بتونم رم بگیرم
متشکرم:lol:

hossein6886
13-11-08, 13:27
سلام دوست عزیز...

اگه واسه اورکلاک می خوای و البته سرعت بالا که بتونی فرق DDR3 رو DDR2 به طور محسوس حس کنی باید سراغ فرکانس 1600 بری...
هرچند با حجم پایین!! من که فکر نمی کنم با این حجم بالای رد و بدل شدن اطلاعات از لحاظ حجم حافظه کم بیاری...

راستش من دقیق نمی دونم الان چه رم هایی تو بازار هست ولی چندتا 1333 که دیدم همشون زمان تاخیر 9-8 داشتن در حالی که فرکانس 1600 OCZ زمان تاخیر 6 داره...!!!
OCZ هم که می دونی کم چیزی نیست... سری پلاتینیوم DDR3 هم غولیه واسه خودش فکر می کنم با این تایمینگ تا 1900- 1800 می تونی بالا ببری شاید هم بیشتر...!!!:love:

واسه 4 گیگ 1333 که 400-300 باید خرج کنی یه خورده بیشتر خرج کنی می تونی 2 گیگ 1600 با پهنای باند 25600 mb/s بگیری... فکر می کنی با این پهنای باند بازم مشکلی داشته باشی...؟؟؟

Labyrinth
13-11-08, 14:22
درسته وقتی BW رم بالا باشه سرعت رفت و آمد زیاد میشه ولی موارد دیگه ای هم هست که به شرجه زیره ( میخوام مثل Good Punisher توضیح بدم )

شما یک اتوبان رو در نظر بگیر در یک اتوبان اگر تعدا ماشین ها کم باشه خوب ماشین ها میتونن سریعتر بروند ولی اگر شلوغ باشه خیر. درسته ؟

خوب شما یک اتوبان با عرض 204 متر و یکی با 408 رو در نظر بگیرد و بعد جواب رو خودتون بدید !!

تعداد ماشین ها بسیار زیاد است در کدام یک ترافیک کمتره ؟

شاید در رایانه تصادف وجود نداشته باشد که از شانس بد وجود داره :1. (38):

در کدوم یک تصادف کمتره ؟

در این مثال طول اتوبان مهمتره یا عرضش ؟

البته باید به این توجه کرد که BW رم و حجم باهم رابطه بسیار نزدیکی دارند

سرعت در اتوبان = طول اتوبان + عرض اتوبان

اگر گنگ توضیح دادم ببخشید :yes:

من به شخصه 4 گیگ رم 1333 رو ترجیه میدم تا 2 گیگ 1600 چون 1333 رو میشه تا 1700 اور کرد و سرعتی بیشتر از دو گیگ رم 2000 به دست اورد

این قسمت رو زیاد جدی نگیرید :1. (38):
4 تا 1700 = 6800
2 تا 2000 = 4000

:give_rose:

Olesius
13-11-08, 16:12
دوست عزیز...

مطلبی که شما راجع به حجم حافظه و عرض اتوبانی که ماشین ها در حرکت هستن گفتین تا حد زیادی درسته ولی اگه اجازه بدین یه کم اصلاح کنم...!!:11():

در اتوبان با عرض بیشتر به خاطر عرض بیشتر اتوبان و مسیرهای حرکت بیشتر به طبع در یک بازه ی زمانی ماشین های بیشتری عبور می کنن ولی با چه سرعتی...؟؟؟

در حالی که در اتوبان با عرض کمتر به نسبت ماشین های کمتری در همون بازه ی زمانی عبور می کنن ولی با سرعتی به مراتب بیشتر... پس ترافیکی هم بوجود نمیاد...!!

بازهم می گم که حجم حافظه بیشتر و سرعت حافظه هر کدوم کاربری خاص خودشون رو دارن... بسته به شرایط استفاده از سیستم داره...
مورد اول در مورد استفاده از نرم افزارهای حرفه ای (تشنه ی حافظه) کاربرد داره و مورد دوم اورکلاک و گیم...!!

در مورد اورکلاک حافظه های ddr3 هم تجربه شخصی نداشتم ولی از اونجا که فرکانس های 1333 موجود اکثرا از مدل های value edition هستن و صرفا ddr3 هستن با زمان تاخیر 9-8 پس نمی شه انتظار زیادی داشت برای اورکلاک...
مگه اینکه فرکانس 1333 با زمان تاخیر 7-6 باشند که بهتر جواب میدن...

رم های ddr3 که پیشنهاد دادم از Ocz فرکانس 1600 دارن با زمان تاخیر 6...!!!
پس با این حساب می شه انتظار داشت که در فرکانس 2000 با تایمینگ 7 کار کنه...؟!
بهر حال دوستانی که از اورکلاک ddr3 مطلع هستن می تونن جواب بهتری بدن...

در مورد پهنای باند در همون فرکانس عادی:

هر گیگ ddr3 1333 پهنای باند 10664 داره که در حجم 4 گیگ می شه 42656 Mb/s
هر گیگ ddr3 1600 پهنای باند 12800 داره که در حجم 2 گیگ می شه 25600 Mb/s ولی یادت نره در سرعت بیشتر...!!

به هر حال معیار سرعت و حجم عین این می مونه شما یه ماشین (مثلا فورد موستانگ 2009!!):love: با حجم صندوق کمتر ولی سرعت سرسام آور می خواین یا یه وانت (فورد F-150!!) که ازش کار بکشین و هر چه قدر که می خواین بارش کنین ولی با سرعت حرکت کمتر... (حداقل نه در حد موستانگ!!)...:1. (38):
البته اگه خیلی بی ربط بود معذرت می خوام خواستم مثالی بزنم که موضوع بیشتر روشن شه...:give_rose:

موفق باشی...:11():

===============
با اجازه 2تا پاورقی هم بذارم...

Only the registered members can see the link jpg

Only the registered members can see the link paper02.jpg

MmahdiB
27-01-09, 17:09
سلام .:1~@$S (1)::rules:
جدید ترین قیمت 2 گیگ رم DDR3 1600 یا 4 گیگ رم DDR3 1333 رو دارین؟
متشکرم.:1~@$S (8)::1. (4):