PDA

مشاهده نسخه کامل : عایق بندی مادربرد

ViViD
05-11-08, 18:26
با سلام
این تاپیک رو ایجاد کردم تا اساتید گرامی که دستی در کاره اورکلاک حرفه ای دارند کمی مطالب در مورد عایق کاری مادربرد بگذارند

من خودم قصد عایق بندی دارم اما با توجه به اطلاعات کمی که دارم نمیدونم از کجا باید شروع کنم:1. (27):
یا بطور مثال از چه ماده ای برای عایق کاری باید استفاده کنم؟

Dark Devil
05-11-08, 18:45
دوست عزیز اول باید مشخص کنید در چه دمایی میخواهید کار کنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد

بحث خوبیه در کل سعی میکنیم از اطلاعات هم استفاده کنیم

ViViD
05-11-08, 22:28
من دارم روی یک کانتینر نیتروژن کار میکنم همزمان روی مواردی برای دمایی زیر یا حدود 0 هم دوست دارم کار بکنم
منظور من از این بحث این بود که حتی اگر واترکولینگ هم داشته باشیم چطور میتونیم مادربرد رو عایق کاری کنیم
این بحث مربوط به (البته به نظر من) کسانی میشه که دوست دارند روی یک مادربرد قدیمی و تقریباً از رده خارج کار کنند تا بتوانند تجربه ای برای شاید آینده در کارهای بزرگتر کسب کنند (منظورم اورکلاک حرفه ای هست)

کلاً میخواستم بدونم از چه امکاناتی باید استفاده کنیم تا اگر بتونیم دمای برد رو به زیر 0 برسونیم مین عایقکاری شده باشه یا حتی اگر نشتی از کولینگهای مختلف داشتیم مین در امان بمونه

متشکرم

PCminister
05-11-08, 22:45
بحث بسیار جالبی را ایجاد کردید دوست عزیز:11():

منظور من از این بحث این بود که حتی اگر واترکولینگ هم داشته باشیم چطور میتونیم مادربرد رو عایق کاری کنیم

برای استفاده از واتر کولینگ به خاطر اینکه دماهای کار اصولا از دمای محیط پایینتر نمیان با پدیده میعان آب مواجه نمیشیم بنابراین نیازی به عایق کاری نیست.

کلاً میخواستم بدونم از چه امکاناتی باید استفاده کنیم تا اگر بتونیم دمای برد رو به زیر 0 برسونیم مین عایقکاری شده باشه یا حتی اگر نشتی از کولینگهای مختلف داشتیم مین در امان بمونه

معمولا عایق کاری مادربرد به دو منظور صورت میگیره:

1- حفظ سرما و عدم تبادل حرارتی بین ماده سرمازا (مثلا نیتروژن مایع) و محیط

2- جلوگیری از ایجاد اتصال کوتاه در مادربرد

اما در مورد عایق کاری سطح برد برای جلوگیری از ایجاد اتصال کوتاه:

برای این کار معمولا روی سطح مادربرد را با چسبهای مخصوص (که رسانا نیستند) یا روعنهای دارای ویسکوزیته بسیار بالا (که در دمای محیط جامد هستند و در آنها آب وجود ندارد) استفاده میشود که با این روش اگر هم آب (بطور ناخواسته) ایجاد شد با سطح برد ارتباطی پیدا نمی کند.

اما به یک نکته توجه داشته باشید:

قبل از استفاده و نصب وسایل خنک سازی (مثل کانتینر LN2 یا WaterBlock) معمولا باید آنها را در مورد وجود نشتی مورد آزمایش قرار داد.

باتشکر

ViViD
05-11-08, 23:01
متشکرم از شما:great:
از امکانات تو بازار که ما انسانهای ابتدایی هم بتونیم استفاده کنیم:whistle: چه ماده ای رو میتونیم بکار ببریم بطور مثال استفاده از پارافین هم ممکنه بکار بیاد؟ البته نه پارافینی که داغ کنیم تا مایع بشه مثل شمع و روی مین بکشیم
این هم یک حالت روغنی و البته جامد در فضای محیط رو داره

AMD>INTEL
05-11-08, 23:02
Only the registered members can see the link

PCminister
05-11-08, 23:37
متشکرم از شما:great:
از امکانات تو بازار که ما انسانهای ابتدایی هم بتونیم استفاده کنیم:whistle: چه ماده ای رو میتونیم بکار ببریم بطور مثال استفاده از پارافین هم ممکنه بکار بیاد؟ البته نه پارافینی که داغ کنیم تا مایع بشه مثل شمع و روی مین بکشیم
این هم یک حالت روغنی و البته جامد در فضای محیط رو داره

روش جالبی هست. اما من تا حالا ندیدم کسی از اون استفاده کنه.

شما تا حالا جایی دیدین کسی از این روش استفاده کنه؟ عکسشو قرار میدین؟

باتشکر

Dark Devil
05-11-08, 23:41
1- اول از همه عرض کنم خدمتون که برای واترکولینگ همون طور که عماد جان هم گفت نیازی به عایق کاری نیست اما اگر منظورتون واترچیلینگ و دمای حدود -10 بوده استفاده از یک فوم برای جلوگیری از رسیدن سرما به بورد و عایق کاری خود بلاک برای جلوگیری از برفک زدن سطح بلاک کافیه

2- ولی در کار با نیتروژن مایع قضیه فرق میکنه چون این یک کار 24/7 نیست و فقط برای ثبت رکورد هست پس با یک ترفند مقطعی اگه این مشکل حل بشه کافیه
اما راه حل :
معمولا تو این کار خود کانتینر بسیار دقیق عایق بندی میشه به طوری که فقط قسمتی که باید به جسم داغ (CPU یا GPU ) بچسبه بیرون میمونه عایق بندیشم از چندلایه فوم و روکش های پلاستیکی و .... که کلا ابتکاریه و از چیزایی که دم دستتونه میتونین استفاده کنین
ولی برای مادربورد کافیه اطراف CPU که محل قرار گیری کانتینر و سطح آزادش که سرمای زیادی داره هست رو با همون ماده ای که عمادجان گفتند یا المنت های گرمایی( که من خودم نتونستم پیدا کنم) عایق کاری بشه و در آخر برای صدمه های کمتر خود مادربورد رو توی یک روکشی میذارند که در مورد جنسش هنوز اطلاعی ندارم ولی به نظر پلاستیکی ساده ولی با قطر زیاد (حدودا 2 میلی متر) میومد
اگر فرصت کنم یکسری عکس هم براتون میذارم بعدا
موفق باشید

ViViD
06-11-08, 00:08
روش جالبی هست. اما من تا حالا ندیدم کسی از اون استفاده کنه.

شما تا حالا جایی دیدین کسی از این روش استفاده کنه؟ عکسشو قرار میدین؟

باتشکر

نه من اطلاع ندارم کسی استفاده کرده به ذهن خودم رسید شاید عملی نباشه!!! گفتم امکانش هست یا نه؟

عکسی هم ندارم اگر امکان استفاده باشه شاید خودم از این روش استفاده کنم:1. (27):
یا اگر با ماده دیگه ای بشه این کار رو کرد من به ذهنم چیزه دیگه ای آمده

میشه آیا مادربرد رو عایق کاری کرد و بیشتر سطح اون رو خنک نگه داشت؟ مثلاً برای Mosfet ها یا چیپ برد از یک بخار سرد استفاده کرد که روی تمام برد پخش بشه و خنک نگاه داره البته احتیاج به عایق کاری هم داره
یا حتی در استفاده از TEC اگر بشه روی سینکی استفاده کرد که برای چیپ برد هست و برای جلوگیری از برفک یا آب شدن برفکها برد رو عایق کاری کرد؟!!
اینها همه فقط در حد فکر هست میخوام اگر امکان عملی شدن باشه دست به عمل بزنم:great:

ViViD
06-11-08, 01:04
من یک لینک پیدا کردم که فکر کنم جالب باشه:

ViViD
06-11-08, 01:12
این هم لینک دیگه

در لینک قبلی یک نفر با وازلین برد رو عایق کاری کرده و برای اینکه وازلین یک کمی از حالت سختی در بیاد از سشوار استفاده کرده:1. (27):

AMD>INTEL
06-11-08, 01:18

ViViD
06-11-08, 01:30
چیزی شبیه به لاک ناخن خانمها هم دیده میشه
خوب اساتید کسی نظری در این زمینه این ماده نداره من میخواهم بروم دنبالش

LN2 > Argon > Methane > Ethylene > R23 > R134A > Pelt > Chiller > Water > Air

اینم جالب بود

AMD>INTEL
06-11-08, 01:31

ViViD
06-11-08, 01:52

یکی از عجیبترین چیزهایی بود که دیدم گرچه قدیمی بود اما واقعاً جالب بود :1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27):

AMD>INTEL
06-11-08, 01:54