PDA

مشاهده نسخه کامل : مادربورد asus p5Q و مشلات جدیدم با آن

sangasir
30-10-08, 21:09
با سلام خدمت دوستان . یه مشکلی در مورد مادربورد جدیدم برام پیش اومده . من ابتدا یه مادربورد گیگا داشتم با این مشخصات ga 965 psd3 که خواستم سیستمم توپتر بشه و یه مادربورد ایسوس از این جدیدها گرفتم . ولی دیدم که سرعت سیستمم خیلی افت پیدا کرده و سیستمم گاهی در موقع فشار کار یه صفحه ی آبی نشون می دی و ریسیت میشه . و سرعت فن سی پی یو هم خیلی نسبت به مادربورد قبلی بالاتر رفته . مشخصات سایر قطعات سیستمم اینه
ram 2*1 gig ocp platinum
hard 500 maxtor 32 mb cache
vga : geforce 8600gts ddr3
power 680 green
cpu q6600
از دوستان حرفه ای در ضمینه ی سخت افزار خواهشمندم دلیلشو بگید چیه . از همه متشکرم

N0m@d
30-10-08, 22:49
با سلام خدمت دوستان . یه مشکلی در مورد مادربورد جدیدم برام پیش اومده . من ابتدا یه مادربورد گیگا داشتم با این مشخصات ga 965 psd3 که خواستم سیستمم توپتر بشه و یه مادربورد ایسوس از این جدیدها گرفتم . ولی دیدم که سرعت سیستمم خیلی افت پیدا کرده و سیستمم گاهی در موقع فشار کار یه صفحه ی آبی نشون می دی و ریسیت میشه . و سرعت فن سی پی یو هم خیلی نسبت به مادربورد قبلی بالاتر رفته . مشخصات سایر قطعات سیستمم اینه
ram 2*1 gig ocp platinum
power 680 green
cpu q6600
از دوستان حرفه ای در ضمینه ی سخت افزار خواهشمندم دلیلشو بگید چیه . از همه متشکرم

شرط می بندم اولین پیشنهاد اینه!...بایوس مادربرد را آپدیت کنید!:1. (38):

شما لطف کن بگو توی اون صفحه آبی چی نوشته!:1. (23):

برای خالی نبودن عریضه هم پیشنهاد میکنم یک بار از اول و با دقت قطعات را اسمبل کنید!:cool:

AMD>INTEL
30-10-08, 22:55
احتمال اين هم هست كه فن cpu رو بد نصب كرده باشي .

Dark Devil
30-10-08, 23:02
احتمالا موقع نصب CPU روی سطح سوکت آشغالی چیزی افتاده
پردازنده رو باز کنید و به دقت به پین های روی سوکت دقت کنید و کاملا از تمیز بودنش اطمینان پیدا کنید بعد هم ببندید

بایوس رو هم آپدیت کنید!

CROSSHAIR
30-10-08, 23:51
ram 2*1 gig ocp platinum
power 680 green
cpu q6600

پردازنده 6600
چهار هسته ای
با خیلی از مین ها در ولتاژ اتوماتیک مشکل داره.کلا ولتاژ اتوماتیک توصیه نمیشه
برای کارهای سنگین
چون از مقدار لازم گاهی کمتره
و نوسان زیادی هم داره باعث ناپایداری میشه
و ولتاژ کاری رم ها تون رو هم دقیقا از بایوس ست کنید.

کلا جای نگرانی نیست
اول بایوس جدید رو اپدیت کنید بعدش هم اگه درست نشد
خودتون ولتآژ رو یکم بیشتر کنید
احتمال زیاد مشکل حله
بعد هم بنوبت
گفته های دوستان
مانند به فن
و نحوه نسب پردازنده یه نگاهی بکنید

Overclocker
31-10-08, 02:14
اگر خواستید ولتاژ دستی واسه این CPU و با این مادربرد اعمال کنید میتونید روی 1.1 ولت تنظیم کنید .

من با این مادربرد و Q6600 به صورت 100% پایدار تست گرفتم و با 1.1 ولت مشکلی نداشتم ولی اگر شما مشکل داشتی 1.15 ولت اعمال کن .

ولی من ولتاژ دستی رو پیشنهاد نمیکنم بدلیل اینکه شما با نصب نرم افزار EPU 6 Engine میتونید بدون اعمال ولتاژ دستی کنترل ولتاژ داشته باشید به این صورت که خود مادربرد در موقعه ی فعالیت CPU میزان ولتاژ نیاز رو تشخیص میده و CPU رو به اندازه ی نیازش تغزییه میکنه .

در کل این نرم افزار رو حتما نصب و در حالت Auto قرار دهید .

و در مورد داغ بودن CPU شما چند دلیل داره که مهم ترینش عوامل زیر میباشد :

درست نصب نکردن فن

استفاده از فن نا مناسب

گرم بودن هوای کیس ودر کل تهویه نا مناسب کیس

مشکل بایوس در مانیتورینگ و اعمال ولتاژ و....

کارهایی که باید انجام بدهید :

اول بایوس رو به نسخه ی آخر آپدیت میکنید .

دوم از درست نصب بودن فن اطمینان حاصل میکنید .

سوم درب کیس رو باز بگزارید و تست بگیرید و با بسته بودن درب مقایسه کنید دمارو .

حتما EPU 6 Engine رو نصب کنید .

فعلا میتونی این کارهارو انجام بدی و نتایج رو اعلام کنی .

موفق باشی :11():

psat
21-11-08, 18:21
سلام.
شرمنده،جایی بهتر از اینجا برای سوالم گیر نیاوردم.
برای بستن رم به صورت dual روی p5q باید روی کدوم اسلات ها بست؟
توی دفترچش دوتا کانال زده که یکی زرد و مشکی اولی و یکی هم زرد و مشکی دومی.
ولی به نظر من باید زردها یک کانال و مشکی ها هم یک کانال باشن.نمیدونم،شاید من اشتباه میکنم.
ممنون میشم کمک کنید.

Labyrinth
21-11-08, 18:31
رنگ زرد با زرد و سیاه هم با سیاه همین و بس

Rohham
21-11-08, 18:33
سلام.
ولی به نظر من باید زردها یک کانال و مشکی ها هم یک کانال باشن.نمیدونم،شاید من اشتباه میکنم.
ممنون میشم کمک کنید.

بالاخره مینت اومد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مبارک باشه...خداروشکر
تو دفترچه گفته که از یک و سه استفاده کنید واس بار اول(تا اون جایی که من یادمه)یعنی زردها...اما همون جوری که دوستمون گفت زرد ها با هم و سیاه ها با هم دوال می شن:great:

Overclocker
21-11-08, 18:40
سلام.
ممنون میشم کمک کنید.

دقیقا بر عکس این قضیه گفتید !

2 کانال روی این مادربرد هست 2 اسلاتی که نزدیک چیپ شمالی یا CPU هستند کانال 1 و اسلاتی که سمت جلوی کیس میباشد کانال 2 هست .

رنگ بندی برای راحت نصب کردن مموری روی اسلات هست . (نمایش دادن حالت دوال چنل )

بهترین راه برای پیکر بندی دوال چنل این است که به دفترچه ی مادربرد مراجعه کرده و مطلالعه کنید که در چه حالت هایی دوال چنل عمل میکند .

شما میتونی برای پیکر بندی دوال چنل 2 ماژول یکسان از لحاظ ظرفیت و فرکانس کاری و تایمینگ و.... رو با هم روی 2 اسلات جا بزنی تا دوال چنل شناسایی بشه ولی روی مادربرد های مختلف متفاوت هست ! روی مادربرد شما باید 2 ماژول رو روی دو اسلات زرد یا مشکی قرار بگیرد .

موفق باشید :11():

psat
21-11-08, 19:10
با تشکر از دوستان عزیز.
آره رهام جون اومد.اتفاقا همون طور که گفتی دی وی دی درایوراش مشکل داره و نمیخونه.ولی من اولی و نگه داشته بودم.
والا من گیج شدم.من خودم همونطور که destiny و رهام عزیز گفتن فکر میکنم باید باشه ولی همنوطوری اورکلاکر عزیز گفت
توی دفترچش نوشته.حالا بذارید بازم چک کنم ببینم چی میشه.

psat
21-11-08, 19:32
ببینین اینم یه عکس از دفترچه.
Only the registered members can see the link

راستی من cpuz رو زدم ولی نوشته single channel.
همینطوری که بالا گفته هم وصل کردم.

Labyrinth
21-11-08, 19:40
دوست عزیز این معنیش این نیست که A1 و A2 با هم دوکاناله میشن این فقط گفته A شامل فلان و فلان میشه و B ...

شما زرد رو با زرد و سیاه رو با سیاه جفت کنید :give_rose:

psat
21-11-08, 19:50
دوست عزیز این معنیش این نیست که A1 و A2 با هم دوکاناله میشن این فقط گفته A شامل فلان و فلان میشه و B ...

شما زرد رو با زرد و سیاه رو با سیاه جفت کنید :give_rose:

آقا دمت گرم.زدم ردیف شد.
از بقیه ی دوستان هم تشکر.:yes:

یه سوال؟ چقدر روی سرعت تاثیر داره؟
من فکر کنم تاثیرش زیاد باشه.آخه قبلا برنامه های استارت رو باز میکردم خیلی طول میکشید تا نشونشون بده ولی الان
با یه کلیک میارشون!

Labyrinth
21-11-08, 20:04
سرعت تقریبا 2 برابر میشه :give_rose: خوشحالم که مشکلت حل شد :yes:

Overclocker
22-11-08, 12:55
آقا دمت گرم.زدم ردیف شد.
ا

روی مادربرد شما باید 2 ماژول رو روی دو اسلات زرد یا مشکی قرار بگیرد .

دوست من شما سوالی پرسیدی جوابی هم گرفتی ! بعد جواب رو نمیخونی !!! ؟؟؟:whistle:

من به سوال شما همان لحظه واضح جواب دادم بعد دوباره اومدی سوال میکنی .

sangasir
28-11-08, 17:49
از تمام دوستان به خاطر راهنمایی متشکرم .من این برد را یعنی p5q با یه سی پی یوی e7300 بستم خیلی توپ کار می کنه . ولی نظر من هم نسبت به مشکل با q6600 همون مسئله ی ولتاژ تنظیمی v core و v رم هست.

djnarhell
13-12-09, 15:20
با سلام به همه دوستان عزیز

من هم با این مادربرد مشکل دارم .
سیستم
cpu q6600
m/b asus p5q deluxe
ram 1+2 gig patriot منظورم یک 1گیگ و یک 2 گیگ هست(که سر این هم داستان دارم)
vga 9400 lead teak win fast
power 530 green real
hdd 500 gig maxtor

مشکلم اینه که سیستم کند کار میکنه و بعضی اوقات که میاد بالا صفحه آبی و سریعا ریست میشه.

موقع بازی کردن هم همین مشکل رو دارم .مثلا وقتی بازی داره مرحله بعد رو load میکنه به سیستم فشار میومد و صفحه آبی و ریست میشد . با خودم گفتم شاید رم باشه .رم 2گیگ رو کندم وخوشبختانه okشد.
ولی.....
بعد از مدتی سیستم تا می خواست windows رو load کنه دوباره این مشکل تکرار میشد.گفتم شاید مشکل هارد باشه : هار رو فرمت کردم ودوباره ویندوز عوض کردم .همه چیز خوب داشت ok میشد تا اینکه وسط نصب گرافیک دوباره.....
مشکل خیلی سختی گربانم رو گرفته . مغزم هنگ کرده .نمیدونم چه کنم.
الان تنها چیزی که به مغزم میرسه اینه که بایوس رو up کنم (شاید ولتاز برق تو این بایوس تنظیم نیست )
و یه سوال دیگه اگه رم ها یکیشون روی اسلات مشکی و دیگری روی اسلات زرد باشن احتمال این هست که باعث ریست بشن؟

HoSsEiN.iR
13-12-09, 15:55
سلام منم مادربرد P5Q دارم اون صفحه آبی که میاد مال رمه مادربرد من هم همین مشکلو داشت بایوسو که آپدیت کردم درست شد اما رمم دیگه درست نشد تا یه کم تحت فشار قرار بگیره سریع صفحه آبیه میاد
گفتم شاید هنوز مشکل از مادربردم باشه رممو رو چند تا سیستم تست کردم اما دیدم نه از رمه . قبل از رم خودم یه رم دیگه هم رو سیستمم بود که همونم مثل این خراب شد (البته این دو رم قبل از آپدیت بایوس رو سیستمم بود )

djnarhell
13-12-09, 16:16
حسین جان مرسی از اینکه جواب دادی.

من یه رم patriot 2 gig داشتم دقیقا مثل رم تو خراب شد و دیگه درست نشد دادم گارانتی یکی دیگه دادن بهم.

شما چطور up کردی؟ .منم این کارو بکنم شاید درست بشه.

HoSsEiN.iR
13-12-09, 18:56
حسین جان مرسی از اینکه جواب دادی.

من یه رم patriot 2 gig داشتم دقیقا مثل رم تو خراب شد و دیگه درست نشد دادم گارانتی یکی دیگه دادن بهم.

شما چطور up کردی؟ .منم این کارو بکنم شاید درست بشه.

خواهش می کنم وظیفه ام بود

رم من هم رفت گارانتی اما گارانتی قبولش نکرد گفت سالمه اما خراب بود الانم رو سیستممه

ببین برای آپدیت بایوس یه نرم افزاری تو خود سی دی مادربرده که اسمش Asus update هست که شما اول اونو نصب کنید

در این لینک سه راه آپدیت بایوس مادربرد های ایسوزو نوشته که شما راه اول (تحت ویندوز) انجام بدید

از این قسمت هم میتونی آخرین ورژن بایوس P5Q رو دانلود کنید

برای دانلود شما به قسمت Download بروید بعد در قسمت os سیستم عاملتون رو انتخاب کنید بعد یه صفحه باز میشه که تمام نرم افزارای P5Q هست شما BIOS (5) BIOS History را انتخاب کنید در قسمت لیست بایوس ها
P5Q BIOS 2102 که آخرین وزژن بایوس با تاریخ 2009/05/11 update هست را دانلود کنید برای دانلود حتما Global (javascript:global_click(this,'P5Q','mb/socket775/P5Q/P5Q-ASUS-2002.zip','1','22','60','3','P5Q-ASUS-2002.zip','0','0');show_bios_warnning('3');) را انتخاب کنید بعد از انتخاب چند لحظه صبر کنید تا اعداد و حروف آشکار شود بعد میتونید دانلود کنید

البته با خود نرم افزار میشه به صورت خودکار بایوس رو آپدیت کنید اما بعضی وقتا سرورش قطع میشه یا ترافیک میشه
که برای این کار باید گزینه Update Bios from internet انتخاب کنید

------------------------
موفق باشید

X7 Turbo
14-12-09, 10:34
داخل دفترچه مادربورد هم چند راه برای آپدیت بایوس بیان کرده ، که بر اساس این دفتر چه بهترین راه اینه که فایل بایوس را جداگانه از اینترنت (از سایت asus) دانلود کنی و اون رو توی یک کول دیسک بریزی و در همان حال که کول دیسک به کامپیوتر وصله ، کامپیوتر رو ریست کنی و وقتی سیستم داره با میاد با نگه داشتن دکمه Delete وارد بایوس شده و از همان جا این کار رو انجام بدی. البته این چیزی که من گفتم فقط خلاصه ای از کل مراحل انجام این کار بود. برای اینکه به صورت دقیق و درست بایوس رو آپدیت کنی ، دفترچه مادربورد رو دقیق بخون و همون چیزی رو که نوشته انجام بده تا به مشکل برنخوری.

من خودم هم ASUS P5Q دارم و خوشبختانه تا حالا مشکلی باهاش نداشتم و داره عین ساعت کار میکنه.

در ضمن حواستون باشه که نام و مدل رمی که رو سیستم می بندین داخل لیست Qualified Vendors List که داخل دفترچه مادربورد هست وجود داشته باشه ، در غیر این صورت ممکنه به مشکل برخورد کنین.

در ضمن هیچ وقت بایوس رو به صورت مستقیم از اینترنت آپدیت نکن ، چون در اکثر مواقع ارتباط سیستم با سرور قطع میشه که باعث خراب شدن مادربورد میشه. پس اینو یادت باشه که حتما از همین راهی که بهت گفتم برو ، چون 100% جواب میده. دوست عزیز ما Hossein.ir گفته برای این کار باید گزینه Update Bios from internet انتخاب کنید ، ولی یادت باشه که این کار رو نکنی ، چون در اون صورت بایوس مستقیما از اینترنت شروع به آپدیت میکنه و همان طور که قبلا هم گفتم ، این روش خطرناکه و ممکنه مادربورد رو خراب کرده و از گارانتی خارج کنه.

djnarhell
14-12-09, 15:51
سلام مجدد و ممنونم از شما دوست عزیز x7 turbo .
مر سی حسین جان با راهنماییهات تونستم درستش کنم. و bios رو به آخرین update برسونم .

هنوز نمیدونم مشکلات حل شده یا نه.راستی مادر برد من p5q deluxe هست .

یه چندتا چیز رو میخام سوال کنم ازت .::
روی مادر برد 2 سوکت نارنجی هست به نام sata e1 و sata e2 .اینا واسه چین؟

میشه یه کاری کرد که سرعت computer بیشتر بشه.؟

AMD>INTEL
14-12-09, 16:22
اونها پورت ESATA هستند . همون پورت ساتا ولی بصورت اکسترنال
External Serial Advanced Technology Attachment or eSATA is an external interface for SATA technologies. It competes with FireWire 400 and universal serial bus (USB) 2.0 to provide fast data transfer speeds for external storage devices.

SATA replaced ATA legacy technology as the next generation internal bus interface for hard drives. The SATA interface is more streamlined than ATA and provides serial architecture for greater speed than the older parallel technology. SATA cables are narrow and can be up to three feet (1 meter) in length, whereas parallel cables are much wider and limited to a length of 18 inches (45.7 cm). With eSATA, the speed of SATA expands to encompass exterior storage solutions.

djnarhell
14-12-09, 16:29
جواب سوال دوم رو ندادین .؟

X7 Turbo
15-12-09, 12:41
جواب سوال دوم رو ندادین .؟

اگه هارد دیسک SSD بخری و ویندوز رو روی اون نصب کنی ، سرعت کامپیوترت خیلی بهتر میشه. ولی از اون جایی که قیمت هارد دیسک SSD خیلی گرونه ، فقط اگه احساس میکنی که خیلی بهش نیاز داری بخر.:whistle: