PDA

مشاهده نسخه کامل : بررسی تئوری مقدار گرمای تولیدی مدار PWM و تاثیر در کارایی به هنگام اور کلاکینگ

Majid OC
15-10-08, 04:20
بررسی تئوری مقدار گرمای تولیدی مدار PWM و تاثیر در کارایی به هنگام اور کلاکینگ

این بررسی از سوال دوست خوبم نوید جان شکل گرفت :

سلام :
راستي خنک نگه داشتن چيپ ست ها چقدر در اور نهايي تاثير داره .
با تشکر ...

در مورد این قضیه مثلا شما چیپ های اصلی مادربرد که از قدیم خنک کردن پل شمالی در مادربرد های Intel در اورکلاک های سنگین جز واجبات بوده در که اگر با مثلا فاز چنج خنک نمی کردنش با اضافه کردن ولتاژبه سرعت سیستم هنگ می کرد و هیت سینک جواب گوی این کار نبود همین طور که الان هم هیت سینک های مجهز شده به لوله های مسی Heat Pipe هم بعد از 5 دقیقه کاملا داغ شده و بدون فن خوب عمل نمی کنند .

Only the registered members can see the link
یعنی این لوله بیشتر جنبه خوشگلی و تزئین برد رو داره که الان کلا مد شده و در هنگام اورکلاکینگ به شدت داغ می شند و مقاومت الکتریکی رو به جایی که در قطعه پایین بیارند بدتر با این ضعف در دفع گرما تاثیر مقاومت بیشتر شده چون شما ولتاژ بیشتر به IC پل شمالی دادین و اصلی ترین وضیفه این IC کنترل حافظه و ترافیک عبوری در رسیدن دیتا به CPU و کاهش در زمان تاخیر این عملیات همه وهمه نیاز به ولتاژ و در نهایت افزایش فرکانس رو داره . جالب اینه که در این مسئله تکنولوژی ساخت یا فناوری نانومتری ساخت IC بسیار اهمیت داره چون مثلا سه قطعه اصلی مثل رم و CPU وIC پل شمالی مادربرد هر لحظه باهم در ارتباط اند بعد CPU 45nm باشه رم مثلا 110nm باشه و IC پل شمالی هم 65nm باشه فناوری تولیدش خب ارتباط بین این قطعات با فناوری ساخت متفاوت گرماهای متفاوت هم تولید می کنه به غیر از بحث ولتازو فرکانس کاری که برای ارتباط بین یکدیگر باید از فرکانس ثابت یا همون FSB یا سیستم باس یکسان ، که بااور کلاکینگ قطعه ای که فناوری ساخت کمتری داره خنک تر عل می کنه و بیچاره بقیه قطعات که فناوری ساخت بالاتری دارند باید به پای اون قطعه بسوزن از گرما یکی از اون قطعات که به سرعت با تغییر ولتاژ داغ میشه PWM ها مادربرد هستند .

این Phase ها که وظیفه تغذیه و تصحیح سیگنال ورودی به CPU رو دارند هر چه تعداد شون بیشتر باشه بهبود کارایی CPU در فرکانس پایین تر و همچین پایین آمدن مصرف توان پردازنده رو به دنبال دارد
که در نتیجه دو CPU یکسان در فرکانسی ثابت در دو مادربرد که اختلاف در تعداد Phase ها در مدار PWM شون وجود داره دمای پردازنده رو مورد تست قرار بدیم ، دمای پردازنده ای که تعداد Phase بیشتری در مدار PWM داره ؛ دمای کمتری تولید می کنه !!
در اور کلاکینگ هیت سینکی که پشت فاز ها مدار PWM وجود داره در زیر اون گروهی از Mosfet Transistors های تنظیم کننده ولتاژ وجود دارند (عکس زیر) که جهت ورود به فاز آماده می شوندکه در واقع سنسور حرارتی PWM مادربرد در اون منطقه است وعمل سنس دما رو انجام میده که با وجود هیت سینک دماش از خود پردازنده گاهی او قات بیشتر میشه در واقع خنک کردن اون منطقه از دیگر واجبات در هنگام اورکلاکینگ هست که هر چه خنک تر بشه که قبل از خنک کردن CPU باید به فکر خنک کردن این ریگلاتور باشیم تا ولتاژ منظم و بدو ن نویزی به CPU برسونه مثل خنک کننده آبی زیر :

محل سنسور PWM در کنار یک فاز و تجمع Mosfet Transistors ولتاژ در مدار

سیستم آبی خنک کننده مدار PWM و فاز ها

و در نهایت تست دما مدار PWM برای دو پردازنده Intel و AMD در حالت اورکلاک شده :

AMD Athlon 64 3000+ (1800MHz) was overclocked to 2700MHz at 1.575V Vcore

Intel Pentium 4 516 2933MHz@4018Mhz

نمودار دمای حرارت PWM در حالت اورکلاک شده در سه شرایط کاری با کو لینگ Freezer 7 :(هر دو CPU در شرایط 100 % کاری تست شده اند توسط Super pi)

در همین حین دمای سنس شده توسط CPU AMD :

که واقعا رسیدن به دمای 70 درجه با مادربرد قدیمی (ABIT AA8-DuraMAX (Intel 925X دور از انتظار نیست ولی به شدت دمای بالاییه که باید با کو لینگ خوب این گرما که سبب بالارفتن مقاومت الکتریکی در قطعه و نویز در سیگنال ولتاژ ورودی ایجاد می کنه ؛ باید دفع بشه .

بررسی دمای PWM در دو کولینگ GeminII و Kingwin :

شکل دو کولینگ :

GeminII

Kingwin_RVT

نوسان دمایی سه قطعه اصلی CPU - Chipset-PWM با کولینگ GeminII :

نوسان دمایی سه قطعه اصلی CPU - Chipset-PWM با کولینگ Kingwin_RVT:

جدول تغییرات دما یی این دو کولینگ در حالتIdle و Load :

منبع (Only the registered members can see the link)

با تشکر :give_rose:
مجید

N@VID
16-10-08, 01:12
سلام :
خيلي لطف کردي که پاسخ دادي ... اما خودمونيم ترکونديا !
آقا مجيد گل يک مقدار زير ديپلم توضيح بده ...:1. (27):
ببين مادربرد من اين است :
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

مي خواستم ببينم با خنک کردن چيپ ها و پل شمالي و جنوبي چقدر مي تونم در اور نهايي بالاتر برم ؟
يعني اصلا به صرفه هست ؟

نهايتش اين هست که مي رم چند قطعه هيت سينک سفارش مي دم ولي اگر بصرفه باشه !
راستي بخاطرتون هست که فن CPU من هايپر زد 600 هست و دما بين 28 تا ... به نسبت لود متغيير هست .
با تشکر ويژه ...

Majid OC
16-10-08, 15:33
سلام :
خيلي لطف کردي که پاسخ دادي ... اما خودمونيم ترکونديا !
آقا مجيد گل يک مقدار زير ديپلم توضيح بده ...:1. (27):
ببين مادربرد من اين است :
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

مي خواستم ببينم با خنک کردن چيپ ها و پل شمالي و جنوبي چقدر مي تونم در اور نهايي بالاتر برم ؟
يعني اصلا به صرفه هست ؟

نهايتش اين هست که مي رم چند قطعه هيت سينک سفارش مي دم ولي اگر بصرفه باشه !
راستي بخاطرتون هست که فن CPU من هايپر زد 600 هست و دما بين 28 تا ... به نسبت لود متغيير هست .
با تشکر ويژه ...

شما لطف دارین عزیز مقاله بالا ایشالا به زودی تصحیح تکمیل شده وبه صورت یک تاپیک ایجاد شده وبه بحث و بررسی می پردازیم که آیا خنک نگه داشتن PWM و چیپ ها چقدر در ورکلاکینگ تاثیر داره ؟

مادربرد شما هم چشم همون جا بررسی می کنیم از دور که من می بینم در کنار CPU سه فاز هست مدار PWM ؟

N@VID
16-10-08, 22:54
سلام :
مجيد جان دستت در نکنه ...
بنظرت اين مادربرد خوبه يا به فکر يک مادربرد و CPU ديگه باشم ؟
متاسفانه CPU من 1 مگ کش هست و سري 5 ... اگر سري 6 بود مي ترکوندمش !:1. (38):

AMD>INTEL
16-10-08, 23:27
فنهاي blueorb2 -blueorbfx-maxorb-goldenorb به دليل طراحي جالبشون سيستم تغذيه و تا حدودي رم ها رو هم خنك ميكنند .

AMD>INTEL
16-10-08, 23:45

good_punisher
17-10-08, 02:56
من که مادربردم دو تا فن گنبد مانند داره برای 2 تا هیتسینکی که اطراف مین هستن . ولی به خاطر blue orb خریدن متاسفانه نمیتونم از این دو تا استفاده کنم . دمای اون دو تا هیت سینک رو که با دست اندازه میگیرم تقریبا از هیت سینک NB گرم ترن .
ان شاءالله روی خنک کننده های حرفه ای تر برای این فاز ها در برد هم کار کنیم .
فعلا

CROSSHAIR
17-10-08, 17:22
با سلام خدمت مجید عزیز
به نکته خوبی اشاره کردی
ایسوس در اغلب مادربوردهاش از فن دور بالا روی مدار تغذیه استفاده میکنه
ولی متاسفانه جز با فن کولر خود باکس پردازنده وخنک ابی کاربرد نداره:1. (28):
ولی بودنش بهتر از نبودنشه
در مورد کولر هایی که اغلب بچه های فروم هم استفاده میکنند
یعنی بقول خودت خر فن :cool:
ما دمای پردازنده رو پایین میاریم ولی غافل از اینکه در یک مرحله قبل تر از روی مشکل اور پریدیم.ویا بدترش کردیم.
و اون وقت چاره ای نمیمونه جز هزینه اضافی
وخنک کننده های کامل ابی
در مورد پیشنهاد اقا بهادر
هم باید بگم که کولر هایی با طراحی قدیمی قابلیت وقدرت کولری مثل
Thermalright IFX-14 CPU Cooler
یا
thermalright-ultra-120-extreme-
ندارند

Majid OC
17-10-08, 23:37
سلام :
مجيد جان دستت در نکنه ...
بنظرت اين مادربرد خوبه يا به فکر يک مادربرد و CPU ديگه باشم ؟
متاسفانه CPU من 1 مگ کش هست و سري 5 ... اگر سري 6 بود مي ترکوندمش !:1. (38):

کاری نکردیم شما هم هی شرمنده کن مارو ............................

ببین عزیز خوب یکم قدیمی شده دیگه ولی اگر اون مسفت ها پشت سر هم بود و می شد روش یه کولینگ آبی مثل اون شکلی که در بالا گذاشتم روش تعبیه می کردیم تا ببینیم تاثیرش در اورکلاکینگ چقدره ؟

من خودم به زودی قراره این خنک کننده PWM طراحی کنم و تست بگیرم ببینم آیا با کاهش دمای این قطعه مقدار ولتاژ ورودی به CPU رو میشه بیشتر افزایش داد ؛ البته منظور از افزایش در هنگام اورکلاکینگ هستش که مثلا
دمای Mosfet ها که به 65 درجه میرسه که تازه نصف ظرفیت گرمایی استاندارده شونه یعنی تا 125 درجه این مسفت ها حرارت رو تحمل می کنند ؛ که با کاهش دما ی این قطعات من قطع می دونم که مثلا در هنگام اور کلاکینگ یک CPU تا فرکانسی سیستم هنگ می کرده (صفحه آبی) می داده .حالا وقتی مسفت ها خنک بشن آیا از فرکانس قبلی دست پیدا کرده می شود گذشت و به فرکا نس های بالاتر رسید ؟

این هدف از این تئوری بیان شده در بالاست . که تاثیر پایین آوردن مقاومت الکتریکی در قطعات دیگر غیر از CPU
چقدر در دستیابی به فرکانس نهایی بالاتر از مقدار بدون خنک کنندگی PWM و Mosfet ها (یعنی در حالت Heat Pipe )
چه میزان است ؟ که در حال حاضر طرح خنک کننده PWM در مراحل اولیه است که قراره به دمای 0 و منفی دست پیدا کنیم .......

جالب اینه که این طرح ( ساخت خنک کننده PWM) در دنیا فقط محدود به خنک کردن CPU با نیتروژن بوده و تیم های بزرگ دنیا به فکر خنک کردن مدار PWM نیفتاده اند که جز مهمترین و گرمترین نقاط مادربرد بعد از پردازنده است .

قربانتون :give_rose:
مجید

Majid OC
18-10-08, 00:44
با سلام خدمت مجید عزیز
به نکته خوبی اشاره کردی
ایسوس در اغلب مادربوردهاش از فن دور بالا روی مدار تغذیه استفاده میکنه
ولی متاسفانه جز با فن کولر خود باکس پردازنده وخنک ابی کاربرد نداره:1. (28):
ولی بودنش بهتر از نبودنشه
در مورد کولر هایی که اغلب بچه های فروم هم استفاده میکنند
یعنی بقول خودت خر فن :cool:
ما دمای پردازنده رو پایین میاریم ولی غافل از اینکه در یک مرحله قبل تر از روی مشکل اور پریدیم.ویا بدترش کردیم.
و اون وقت چاره ای نمیمونه جز هزینه اضافی
وخنک کننده های کامل ابی

شما خودتون استادین عزیز بله چه عکس خوبی گذاشتین ..............
کاملا اهمیت مدار PWM و بقول خودم خر کردن کاربر ها (ببخشید از دوستان اصطلاح دیگه منظورم بیشتر خودمم)
با گذاشتن دو تا فن ؛ که فکر کردن گرمای PWM با این جنگولک بازی ها پایین می یاد نکته کار اینجاست که :

ادامه داستان PWM و Heat Pipe ها:

چند سال پیش زمانی بود که شرکت ها مادربرد ساز وقتی مادربرد با چیپ اینتل وانویدیا تولید می کردند ، چیپ اصلی چیپ پل شمالی مادربرد ها اینتل تا48 گاهی اوقات 55 درجه دما داشت چیپ انودیا که بدتر تا 70 درجه در حالت Load دما تولید می کردند(اون موقع دم از گرمای تولیدیه این PWM ها نمی زدن هیچ هیت سینکی روش نمی گذاشتن)برای چیپ اصلی هی اومدن هیت سینک های جورواجور گذاشتن دیدن فایده نداره خلاصه تا 2 سال پیش اومدن فن گذاشتن رو چیپ اصلی بازم فایده نکرد آخر اومدن این HEAT PIPE لوله های ناقل حرارت رو مد کردن تو بازار این مدل جواب داد چرا این مدل لوله های ناقل جواب داد چه کلکی تو کار بود :

داخل این لوله های Heat Pipe چیه؟ بررسی و تحلیل کارایی این لوله ها

الان هر مادربردی رو نگاه می کنی حداقل یدونه از این لوله های ناقل حرارت داره این لوله های فلزی تو خالی که اکثرا باید مس یا آلمنیوم باشند با قابلیت رسانایی بالا که ابتدا وانتهای آن بسته است .درصدی از فضای درون لوله ،بااستفاده از یک مایع مثل آب ، اتانول، استون ،سدیم وجیوه (براساس نوع کاربرد اون محل )پرشده است.
فشار داخل لوله کمتر یا نزدیک به فشار بخار مایع مورد استفاده است
که در نتیجه برای بخار شدن این مایع به دمای کمتری نیاز است که به صورت دو فاز مایع و بخار هر لحظه در حال حرکت است . که برای این تبدیل در دیواره این لوله از یک پودر متخلخل یا شیار های ایجاد شده در دیواره
سرد این لوله ها ایجاد شده که در اثر قانون فشارمو یرگی درگیر شده واین ماده هر لحظه در حال جابه جایی بین مایع وگاز است که در صورتی که به صورت عمودی در کیس قرار گرفته دیگر لازم به دیواره شیار دارو پودرمتخلخل نیست که جاذبه زمین این کار رو در کیس انجام می دهد.

(دوستان ببخشید من باید الان برم ادامه مقایسه و بحث رو در پست بعدی میگم )

قربانتون :give_rose:
مجید

AMD>INTEL
18-10-08, 01:06
اين سينكهاي TT هم قابل استفاده روي سيستم هاي تغذيه هم هست . به دليل برچسب زير اينها

Majid OC
18-10-08, 14:43
اين سينكهاي TT هم قابل استفاده روي سيستم هاي تغذيه هم هست . به دليل برچسب زير اينها

بهادر جان این هیت سینک های مسی Tt رو من تست کردم به دلیل کوچک بودنشون و سطح مقطع کمی برای انتقال گرما ،نداشتن پره های بلند و کشیده گرمای 65 درجه PWM (در حالتLoad ) رو نمی تونند کاهش بدن در واقع جای هیت سینک اصلی تعبیه شده روی مادربرد رو نمی تونن بگیرند
چون انتقال گرماشون با محیط کمه!!
ولی برای چیپ های مموری مخصوصا رم های کارت گرافیک عالی هستند !!:great:

Mahdi_Moosavi
18-10-08, 19:44
طرحت رو تحسین می کنم مجید جان . :1. (10):

در مورد فیزیک حرارتی کارکرد مسفت های نام برده برات تحقیق کردم ، این مدل مسفت تا دمای 60 الی 70 درجه بهترین شرایط را از نظر آمپردهی و نویز کم در خروجی دارند .

بعد از اون حرارت کاراییشون تقلیل میره ، ولی همانطور که قبلا خدمتت گفتم ، تا حدود 125 درجه بدون مشکل ، کارشون ادامه می دن .

به نظر شخصی بنده ، در صورتی که PWM controller مینبورد ، برای داشتن Vdroop کمتر یا Vcore بیشتر از حد حتی Over voltage مین بورد مود شده باشه ، قطعا فشار بیشتری به مسفت ها

وارد میشه و حرارت از مقدار یاد شده تجاوز میکنه ! که قطعآ دفع حرارت دمای اینچنینی توسط کمپانی سازنده مینبورد ، ( توسط سینک با فن یا ..... ) پشتیبانی نشده و کیفیت کارکرد مسفت ها

کاهش پیدا می کنه .

ولی این نکته رو هم مد نظر داشته باش ، که دماهای خیلی پایین ( زیر صفر ) هم در این مورد به افزایش کارایی کمک نمی کنه ، بسا اینکه در دماهای خیلی پایین از حد Working

temperature ماسفت های یاد شده ( 125 _ 40 - ) عملکردشون تحلیل میره و ممکنه اصلا بایاس نشن !

به نظر بنده استفاده از Extreme Cooling برای خنک کردن ، مسفت های مدار PWM نمیتونه طرح خیلی موفقی برای افزایش کارایی این مدار و در نهایت Power بهتر پردازنده باشه . ولی

نهایتا ، استفاده از Water Block می تونه انتخاب خیلی به جا و کاربردی تری باشه .

ضمنا دلایل مود کردن مین بورد برای اورکلاک هم جوانب خیلی گسترده تری داره که روی اون مورد میشه خیلی بیشتر بحث کرد .

با تشکر . :11():

good_punisher
18-10-08, 21:56
سلام .
آقا بهدار . من هرچی دنبال اینا تو بازار گشتم تخمش رو ملخ ( فونیران ) خورده بود .:1. (38):
دوست شما مدل آلومینیمی فکر کنم از شرکت چینی sys cooling رو داشت و اگه اشتباه نکنم قیمتش رو میگفت 9 تومن .
سیما توی بازار رضا هم که اصلا گفت ندارم و خاک پاکی ( آب پاکی ) رو ریخت رو سر ما ( دست ما ) .
سبز سیستم هم فکر کنم گفت حدود 12 تومن پرسیدم مسی ؟ گفت مسش رو الان نداریم . 2 ماه دیگه بارمون میرسه . منم گفتم ممنون اومدم بیرون .
حالا شما از این مدل جایی دیدی بفروشن ؟
آقا یه موقع پا نشی بری توی بازار بیافتی دنبالش ها . فقط بگو جایی میشناسی داشته باشه .
ممنون
فعلا

AMD>INTEL
18-10-08, 23:28
اوني كه دوستم داره براي شركت zerotherm هست . دست كمي از tt نداره .

Majid OC
19-10-08, 00:46
طرحت رو تحسین می کنم مجید جان . :1. (10):

قربونت برم اگه کمک های شما نبود ما الان باید اینجا رو تی می کشیدیم ...................:yes:

در مورد فیزیک حرارتی کارکرد مسفت های نام برده برات تحقیق کردم ، این مدل مسفت تا دمای 60 الی 70 درجه بهترین شرایط را از نظر آمپردهی و نویز کم در خروجی دارند .
بعد از اون حرارت کاراییشون تقلیل میره ، ولی همانطور که قبلا خدمتت گفتم ، تا حدود 125 درجه بدون مشکل ، کارشون ادامه می دن .

از تحقیق و وقتی که گذاشتین سپاسگذارم :give_rose:
چون با همین اعدادارقام محدوده کاری و خنک سازی رو میشه فهمید ومن فکر کنم قضیه اون آمپر بالاست که محدودیت دمایی رو ایجاد می کنه ؟!:1. (27):

به نظر شخصی بنده ، در صورتی که PWM controller مینبورد ، برای داشتن Vdroop کمتر یا Vcore بیشتر از حد حتی Over voltage مین بورد مود شده باشه ، قطعا فشار بیشتری به مسفت ها
وارد میشه و حرارت از مقدار یاد شده تجاوز میکنه ! که قطعآ دفع حرارت دمای اینچنینی توسط کمپانی سازنده مینبورد ، ( توسط سینک با فن یا ..... ) پشتیبانی نشده و کیفیت کارکرد مسفت ها
کاهش پیدا می کنه .

خب ، قربون دهنت من زور زدم تو این دوصفحه همینو بگم که شما بهش اشاره کردی !!

در واقع خنک کننده PWM که شرکت ها تعبیه کردن روی برد و با Heat Pipe ها یه جوری ماسمالیزاسیون رو انجام میدن چون کلک شون اینه ماده داخل Heat pipe برای حرکت روی چیپ اصلی مادربرد نیاز به گرمای بالای 50 درجه داره که این گرما رو مهندسین واقعا مجرب مادربرد ساز نشستن فکر کردن این گرما رو از PWM بگیریم تا ماده داخل Heat Pipe همیشه جریان داشته باشه این جریان هیچ تاثیری در خنک کردن PWM در حالت Load نداره شاید نهایتا 5 درجه در حالت بدون Heat Pipe فقط استفاده اش برای خنک کردن چیپ اصلی مادربرد است !! و این سیاست تولید کننده هاست در بخش Cooling مادربرد هاشون .

ولی این نکته رو هم مد نظر داشته باش ، که دماهای خیلی پایین ( زیر صفر ) هم در این مورد به افزایش کارایی کمک نمی کنه ، بسا اینکه در دماهای خیلی پایین از حد Working
temperature ماسفت های یاد شده ( 125 _ 40 - ) عملکردشون تحلیل میره و ممکنه اصلا بایاس نشن !
به نظر بنده استفاده از Extreme Cooling برای خنک کردن ، مسفت های مدار PWM نمیتونه طرح خیلی موفقی برای افزایش کارایی این مدار و در نهایت Power بهتر پردازنده باشه . ولی
نهایتا ، استفاده از Water Block می تونه انتخاب خیلی به جا و کاربردی تری باشه .
ضمنا دلایل مود کردن مین بورد برای اورکلاک هم جوانب خیلی گسترده تری داره که روی اون مورد میشه خیلی بیشتر بحث کرد .

با تشکر . :11():

بله استفاده ازExtreme Cooling هنوز زوده ولی ما باید دلتاT رو به حداقل 50 درجه در حالت Load برسونیم
که 50 درجه کاهش در PWM که همیشه داشته روی 60 تا 70 درجه مانور میداده کار ساده ای نیست
باید ببینیم آیا واقعا با کاهش دمای مدار PWM در VCore نهایی چقدر تاثیر داره 0.1 ولت یا 0.01 یا 0.001 که این مقدار افزایش بیشتر در حالت خنک کنندگی PWM رو میشه یه ارتقا ولتاژ و در نهایت فرکانس ؛ نسبت به حالت معمولی با Heat Pipe دانست .................به امید اون روز :11():

:11():بازم ممنون از تحلیل دقیق و موشکافانه مطلب :11():

قربانت :give_rose:
مجید

AMD>INTEL
19-10-08, 01:20
درباره اون سينكها مجيد جان حرفت درسته . ولي براي بعضي از بردها متوسط فكر ميكنم مناسب باشه . راستي مجيد جان تفاوت pwm digital با سري قبل در چي هست ؟‌

Majid OC
19-10-08, 02:26
درباره اون سينكها مجيد جان حرفت درسته . ولي براي بعضي از بردها متوسط فكر ميكنم مناسب باشه . راستي مجيد جان تفاوت pwm digital با سري قبل در چي هست ؟‌

آخه بهادر جون بحث سر اینه که این گرمای PWM براساس آمپر ورودی متغییره مثلا شما وقتی میری تو بازی سنگین مثل (Crysis )اونوقت گرمای مدار PWm با اینکه ذخیره ولتازاز قبل داشته ولی به دلیل ورود بالای دیتای محاسباتی درخواست پردازنده با شدت جریان بیشتر رو منتهی میشه در نتیجه دمای PWM به 70 درجه میرسه......واگر این گرمامهار بشه قطعا با ولتاژ پایین تری در فرکانس بالاتری میشه از CPU کار کشید چون پایداری سیگنال ورودی به CPU ازتنظیم کننده PWM میگذره و چون PWM خنک تره پس نویز کمتری ایجاد می کنه :1. (38):

در مورد PWM Digital ؟

من فکر می کنم منظور از Digital اینجا هوشمند و بودن برد PWM در تنظیم سریع آمپر و ولتاژ ورودی براساس در خواست VCore و در واقع انعطاف بیشتر در عملکرد نسبت به مدل قبلی بوده:1. (26):

آرزوی سلامتی برای شما :11():

مجید

ma_khoshtip
19-10-08, 02:37
منم برای خنکتر کردن این pwm ها طراحیه مادربردمو دستکاری کردم.
یعنی اصلیش این شکلی بود

الانم این شکلی کردم

یعنی الان توی این لوله های مسی آب گردش داره.البته اون قسمتو که با لوله پلاستیکی اتصال دادمو میخوام مسی کنم. تازه یه فن دارم که روی یکی از سینکها سوار میشه و میخوام یکی دیگه بگیرم.
اصلا این طرح تاثیری داره؟

Mahdi_Moosavi
19-10-08, 11:48
آخه بهادر جون بحث سر اینه که این گرمای PWM براساس آمپر ورودی متغییره مثلا شما وقتی میری تو بازی سنگین مثل (Crysis )اونوقت گرمای مدار PWm با اینکه ذخیره ولتازاز قبل داشته ولی به دلیل ورود بالای دیتای محاسباتی درخواست پردازنده با شدت جریان بیشتر رو منتهی میشه در نتیجه دمای PWM به 70 درجه میرسه......واگر این گرمامهار بشه قطعا با ولتاژ پایین تری در فرکانس بالاتری میشه از CPU کار کشید چون پایداری سیگنال ورودی به CPU ازتنظیم کننده PWM میگذره و چون PWM خنک تره پس نویز کمتری ایجاد می کنه :1. (38):

در مورد PWM Digital ؟

من فکر می کنم منظور از Digital اینجا هوشمند و بودن برد PWM در تنظیم سریع آمپر و ولتاژ ورودی براساس در خواست VCore و در واقع انعطاف بیشتر در عملکرد نسبت به مدل قبلی بوده

آرزوی سلامتی برای شما

قربانت

مجید

عرایض مجید جان رو به این صورت تصییح می کنم :

پردازنده در حالت عادی ( Idle ) طبق پروتکشن های مختلفی که دراش تعبیه شده ، دارای توان مصرفی خیلی کمتر از مقدار نامی خودش هست ، برای مثال این مقدار برای E2180 در صورتی که C1E Enable باشه ، در حدود 8W (وات) هست ! برای خیلی از پردازنده های High-end اینتل هم به همین منوال هست . در این صورت جریان کشیده شده از مدارات تغذیه ، برای یک پردازنده که با ولتاژ 1.3 ولت فعالیت می کنه حدود 6.5A ( آمپر ) هست ! خب این مقدار خیلی کمتر ازمقدار نامی قابل تحمل مدارات PWM تعبیه شده روی مینبورد هست ( مقدار نامی این جریان در مینبورد های مختلف بین 60 تا 200 آمپر هست ) . البته حداکثر این مقدار طبق رهنمود اینتل طبق VRD 11.0 باید بین 60 تا 140 آمپر باشه که بعضی از کمپانی ها ، برای مثال Foxconn با مدل Blckops ( God of CPU POWERING)l از این مقدار هم تجاوز کردند !!

زمانی که به اصطلاح پردازنده در حالت Load هست ، ( برای مثال یک Game سنگین ) ، توان مصرفی پردازنده گاهی اوقات از مقدار نامی هم بیشتر خواهد شد . برای مثال این مقدار مقدار در E2180 حدود 65W هست . خب این مقدار توان مصرفی ، در صورتی که با احتصاب Vdroop به مقدار 0.02v در نظر گرفته بشه ، جریانی حدود 50 الی 55 آمپر طلب خواهد کرد . این مقدار جریان حدودا 8.5 برابر مقداری هست که پردازنده در حالت Idle هست !!

مصلمه که این مقدار جریان بیشتر به همون طبع ، حرارت بیشتر مسفت را هم به دنبال خواهد داشت !

هدف از این توضیحات این بود دوستانی که اشتباه متوجه شدند ، متوجه این موضوع بشوند که :

در مدارت PWM تغذیه پردازنده ، ولتاژ ( V ) خروجی ثابت هست ( بدون احتصاب Vdroop که به دلیل مقدار کمش میشه از اون صرف نظر کرد ) ، اون چیزی تغییر می کنه ، جریان ( I ) هست .

از تحقیق و وقتی که گذاشتین سپاسگذارم :give_rose:
چون با همین اعدادارقام محدوده کاری و خنک سازی رو میشه فهمید ومن فکر کنم قضیه اون آمپر بالاست که محدودیت دمایی رو ایجاد می کنه ؟!:1. (27):

مجید

اما چه زمانی در خروجی نویز ایجاد میشه ، یا نسبت سیگنال به نویز کاهش پیدا می کنه :

طبق توضیحاتی که در سطر های بالا داده شد ، افزایش جریان کشیده شده از ماسفت ها افزایش حرارت رو در پی داره ! با افزایش حرارت به دلیل کشیدن جریان زیاد از مسفت ها سیگنال ولتاژ خروج دیگه مثل قبل ویژگی های نامی خودش رو نداره . همین عامل می تونه یکی از عوامل اصلی برای ناپایداری پردازنده باشه .

در این مورد سوالی میمونه ؟ :1. (26):

بله استفاده ازExtreme Cooling هنوز زوده ولی ما باید دلتاT رو به حداقل 50 درجه در حالت Load برسونیم
که 50 درجه کاهش در PWM که همیشه داشته روی 60 تا 70 درجه مانور میداده کار ساده ای نیست

یعنی به نظر شما با Water block نمیشه به این دمای ایدآل ( 30 - 40 ) رسید ؟!! :1. (27):

باید ببینیم آیا واقعا با کاهش دمای مدار PWM در VCore نهایی چقدر تاثیر داره 0.1 ولت یا 0.01 یا 0.001 که این مقدار افزایش بیشتر در حالت خنک کنندگی PWM رو میشه یه ارتقا ولتاژ و در نهایت فرکانس ؛ نسبت به حالت معمولی با Heat Pipe دانست .................به امید اون روز :11():

:11():بازم ممنون از تحلیل دقیق و موشکافانه مطلب :11():

این نظریه هم به دلیل توضیحات بالا در صورتی مدار PWM مود نشده باشه ، توجیح علمی نداره . :1. (26):

یعنی صرفا فقط با کاهش دما نمیشه اتتظار افزایش ولتاژ خروجی را داشت !

:1. (40):

Mahdi_Moosavi
19-10-08, 12:09

بنده هم در مورد سینک ها با شما کاملا موافقم .

مدارت Digital PWM نسبت به انواع آنالوگ دارای Efficiency بیشتری هستند . بستگی به نوعشون هم برخی برای بایاس پردازنده نیازی به خازن ندارند ( Capless ) هستند که با وجود این خصیصه خیلی از محدودیت های مدارت Analog رو ندارند و برخیشون هم دارای تحمل جریان های خیلی بالا ( بیشتر 120A ) رو دارا هستند که نظیرشون رو میشه در برد های سری UT کمپانی DFI دید .

بحث در مورد نحوه عملکرد و مشخصات فنیش میتونه در یک تاپیک مجزا مورد بحث قرار بگیره .

good_punisher
19-10-08, 16:18
:1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27):
سلام .
آقا ببخشید بی خودی وار بحث میشم ها . هر چند ربطی به این مطلب نداره ولی میپرسم .
محمد جان اون مادربرد رو چند گرفته بودی و از کجا ؟ خدا وکیلی انتظار داری دیگه کسی حاضر بشه ازت بخردش ؟
بابا . موقعی که می خوان برای چیپست و موسفت ها خنک کننده آب بسازن خود هیت سینک رو که جدا کرد از مادربرد حالا میان برای موسفت ها به طور جدا گانه و برای هر چیپست یعنی برای NB و SB و MB به طور جدا گانه بلاک طراحی می کنن و بعد هم نصب می کنن . ولی یه کاری نمی کنن که اگه مجبور شدن ببرن گارانتی طرف بگه دوست عزیز اون تیکه هیت سینکتون رو هم بیارید تا ببینیم چی میشه !!!!!!!! .
اتفاقا آقا مجید در جریان هست . قراره برای موسفت ها و چیپست های مینبردم بلاک بسازم . و تا حدود همین کار شما رو هم کردم . ولی دیگه شما زدی رو دست بنده و به طور کامل هیت سینک رو ترکوندی . ایول داره خداییش .
بگذریم . ولی سعی کن اول مطرح کنی بعد عمل کنی . بابا عجله نکن . من هم عجله کردم که کلی هزینه بی خودی رو دوشم افتاد .
فعلا