PDA

مشاهده نسخه کامل : Overclocking و Volt Modding کارت 7300GT

Xtreme
13-10-08, 23:10
کارت انتخاب شده Palit 7300GT هست ..
با مشخصات زیر :

فرکانس کاری هسته : 350 مگاهرتز
512 مگابایت حافظه DDR2 با فرکانس کاری 300 مگاهرتز

کولینگ بسیار معمولی و کوچک تنها بر روی هسته گرافیکی - چیپ های رم بدون کولینگ

تقریبا اولین نرم افزاری که برای اوورکلاک کارت های گرافیک انتخاب میشه Riva Tuner هست . با استفاده از آخرین ورژن این برنامه تنها میشد فرکانس هسته را به 525 مگاهرتز رساند که در برابر رکورد جهانی این هسته بسیار کم است. برای همین در گام اول فرکانس هسته را روی 525 تنظیم کردم و بعد از تست با 3D Mark 06 و آگاهی از پایداری روش دیگری را برای افزایش فرکانس کاری در نظر گرفتم .

خب برای اینکه بتونم فرکانس کاری را از 525 ( محدودیت Riva Tuner ) بالاتر ببرم با استفاده از NiBiTor بایوس کارت را خوانده و فرکانس هسته آن را بر روی 550 مگاهرتز و فرکانس رم را روی 350 مگاهزتر تنظیم کردم و سپس روی کارت فلش کردم. ( nvFlash )

بدین ترتیب فرکانس Default هسته و حافظه تبدیل شده به 550 مگاهرتز و 350 مگاهرتز ..

ادامه دارد ..

Xtreme
14-10-08, 12:47
بعد از اینکه با فرکانس هسته 550 مگاهرتز و فرکانس حافظه 350 کارت را فلش کردم یکمی با فرکانس ها بازی کردم تا بالاخره به این رسیدم فرکانس هسته 650 جواب نمیده و در ابتدای تست 3DMark06 هنگ می کنه.
اینجا بود که احتیاج داشتم کمی ولتاژ به کارت بدم بنابراین از جریان Volt Modding کمک گرفتم و ولتاژ Default هسته را به میزان 0.03 افزایش دادم : 1.22 --> 1.25

بدین ترتیب تست 3DMark06 به راحتی انجام شد :

Only the registered members can see the link

در گام بعدی فرکانس هسته را 675 مگاهرتز قرار دادم و با همون ولتاژ قبلی اما تست رد نشد. ولتاژ را حدود 0.01 افزایش دادم ولی باز هم در تصاویر بهم ریختگی میدیدم. البته این بهم ریختگی باعث هنگی نمشد و تست تا آخر می رسد ( بر اساس تجربه قبلی ) اما امتیاز 3DMark06 بشدت کاهش پیدا می کرد.

بنابراین ولتاژ را تا 1.31 افزایش دادم. نکته مهم : نکته مهم اینجا بود که وقتی در حالت Idle از هسته کارت گرافیک ولتاژ می خوندم با زمانی که تحت فشار تست قرار گرفته بود کمی تغییر ولتاژ میدیدم . برای مثال حدود 0.03 افزایش ولت داشتم در حین تست .
بالاخره تست آخر را با فرکانس هسته 700 مگاهرتز و همان فرکانس 350 مگاهزتر برای رم با ولتاژ 1.46 ( در هنگام تست 1.50 دیده می شد ) انجام دادم که در زیر نتیجه دیده می شود.
فرکانس 700 مگاهرتز برای هسته نشان دهنده 100% اوور کلاک هسته هست اما با رکورد جهانی هنوز فاصله هست که من بدلیل نداشتن کولینگ خوب دیگه امتحان نکردم :

برای تست آخر هم ولتاژ رم را از 1.8 به 2.00 رساندم و فرکانس را از 350 تا 375 مگاهرتز بردم که نتیجه OK بود و تست کامل و بدون مشکل انجام شد :

در پست بعدی هم چند تا عکس از محیط تست و برد مد شده قرار میدم ..

فعلا ..

Xtreme
14-10-08, 20:57
این عکس از نحوه اتصال VR 20K اهم به IC های کنترل کننده ولتاژ ( RT9259A ) - البته عکسی که گرفتم مربوط میشه به مدینگ کارت 8500GT ولی چون کنترل کننده ولتاژ روی هر دو برد 8500GT و 7300GT یکسان بود نحوه اتصال هم کاملا مشابه هست ..

این هم عکس از خواندن ولتاژ هسته زمانی که زیر تست قرار داشت ..

ممنون ..

Xtreme
16-10-08, 14:27
خب امروز داشتم دنبال Volt Modding یکی از کارت های nVidia می گشتم که به نکته جالبی برخوردم :

Default vGPU voltage for the GeForce 9600GT is 1.10 V at idle, note that vGPU increases spontaneously by ~0.05 V when entering 3D load

این مورد را من در تست های خودم هم دیده بودم و در پست شماره 2 تنها عنوان نکته مهم اشاره کردم
بنابراین در هنگام خواندن ولتاژ هسته برای تعیین میزان Over Voltage باید دقت داشته باشید که در حالت Idle ولتاژ را بخوانید ..

mmk265
05-11-08, 23:36
سلام یه گرافیک 7300gt/256xfx توی ریواتیونر اورش کردم ولی ریوا خیلی محدوده لطفا یکی کمکم کنه

Xtreme
05-11-08, 23:58
دوست عزیز ..
برای این مورد لطفا تاپیک جداگانه باز کنید.

ممنون

AMD>INTEL
06-11-08, 00:42
نباید از این کارت انتظار معجزه داشته باشی . مگر اینکه با ولت مد بتونی کاری کنی که اونم احتیاج به تجربه دارد .

mmk265
06-11-08, 21:22
لطفا راجع به ولت مد راهنماییم کنید.مرسی