PDA

مشاهده نسخه کامل : [بحث] برای رسیدن به اوورکلاک پایدار کدام پارامتر ولتاژی را تغییر دهیم ؟

Xtreme
11-10-08, 08:58
سلام ..

همانطور که اطلاع دارید در بایوس های قدرتمند چندین ولتاژ برای تغییر وجود دارد که هر کدام تاثیر خاصی خواهند داشت. برای اینکه مطمئن بشیم کدام ولتاژ در پایداری پردازنده بهتر عمل می کند در رابطه با این موضوع بحث می کنیم.

CPU VDroop Compensation

CPU PLL Voltage

CPU VTT Voltage

CPU GTL Ref Voltage

NB Voltage

NB GTL Voltage

SB Voltage

Xtreme
11-10-08, 18:56
سلام ..

دوستان عزیز اشاره کردن که موضوع بحث کمی نا مانوس هست بنابراین یکم توضیح میدم که جریان مشخض شه :

شما وقتی قصد دارید اوورکلاک بکنید بعد از کمی پیشروی در افزایش فرکانس بدلیل عدم قبول فرکانس بالاتر مجبور میشید کمی ولتاژ بدید . حالا شما بر اساس تجربه کدام ولتاژ را اول افزایش میدید ؟ برای مثال همون اول VCore را افزایش میدید ؟ یا نه مثلا روی یک مورد خاص اینطور تجربه کردید که NB Voltage بدید بهتره . یا ممکنه PLL Voltage یا GTL Voltage را اول بدید .
همه اینا تجربه اس .. در واقع موضوع بحث روی تجربه دوستان می چرخه .

ممکنه در بار اول برای رفع مشکل فرکانس VCore بدید اما برای گام بعدی NB Voltage بدید و یا حالات مختلف.
امیدوارم دوستان همکاری کنن ..

ممنون

======

در مورد اینکه این پارامتر ها در بایوس های مختلف متفاوته باید بگم که غیر از دو مورد بقیه همه جا دیده میشه و اون دو مورد هم :
تصحیح Vdroop و GTL Voltage هست . شما با هر کدومش کار کردید بنویسید - کار هم نکردید در مورد بقیه بنویسید ..

Mahdi_Moosavi
12-10-08, 17:05
به نام يکتاي مطلق

خب ، با اجازه بقيه دوستان با مبحث ولتاژ هاي پل هاي شمالي و جنوبي ( NB & SB ) بحث را شروع ميکنم .

تعاريف اوليه

در شروع بحث ابتدا لازم هست تا دياگرامي از BUS هاي موجود در Mainboard و نحوه ارتباط آن ها با NB و SB را Platform کنوني اينتل مورد بررسي قرار دهيم ، تا شبهات اوليه رفع بشه .

Only the registered members can see the link

در تصوير مشخص هست که NB وظيفه کنترل BUS هاي Memory , FSB , PCI-E و Intenal Bus را بر عهده دارد .

SB هم عموما کنترل Device هاي I/O را برعهده دارد . ( پس ميشه مي گفت در اورکلاکينگ پردازنده عموما کاربرد نداره ) .

همان طور که مستحضر هستيد ، در اورکلاکينگ پردازنده ، در صورتي که ضريب بين فرکانس FSB و فرکانس هسته پردازنده به مقادير بيشتر قابل تغيير نباشد ، براي بالا بردن فرکانس هسته پردازنده ، ناچار به افزايش فرکانس FSB هستيم .

همچنين در مادربورد هاي حال حاضر اينتل Clock Generator استفاده شده براي BUS هاي Memory Bus و Front Side Bus مشترک مي باشد ( برخي از MCP (Only the registered members can see the link) هاي nFORCE از اين قاعله مثتثني مي باشند ) .

پيشنهاد مي کنم برا درک بيشتر مفاهيم تا اينجا ، اين تاپيک (Only the registered members can see the link)رو مطالعه کنيد .

واضح هست که با افزايش پهناي باند BUS هاي کنترلي يک چيپ ، توان مصرفي چيپ مورد نظر افزایش خواهد یافت ، پس براي جبران اين توان مصرفي افزايش يافته و انجام فعل و انفعالات نيمه هادي به کار رفته در چيپ ، تا حدودي اگر سيستم تغذيه NB از مقدار نامي جريان دهي خودش ، انعطاف بيشتري نشون بده ( در رنج فرکانس هاي تاييد شده توسط کمپاني سازنده ) ، ميشه بدون اعمال ولتاژ بیشتر به فرکانس هاي بالاتر رسيد ، ولي در نهايت به جايي خواهيم رسيد که اعمال ولتاژ بيشتر ، براي جبران توان مصرفي لازم خواهد شد .

چه زماني و چه مقدار در اورکلاکینگ ولتاژ هاي بيشتري به NB اعمال کنيم ؟

براي اطلاع از اين موضوع ابتدا به سايت سازنده مادربورد خود مراجعه کنيد .

در قسمت مشخصات فني مادربورد به دنبال حداکثر فرکانس FSB و Memory تاييد شده توسط کمپاني بگرديد .

براي مثال براي مادربورد ASUS P5Q-E ، اين مشخصات به صورت زير مي باشد :

همانطور که در تصوير مشخص هست ، اين مادربورد تا فرکانس FSB 1600MHZ (400MHZ)l و Memory 1200MHZ توسط کمپاني مورد نظر مورد تست و آزمايش قرار گرفته و تاييده کمپاني مورد نظر را براي پايداري 100% در فرکانس هاي مورد نظر را به همراه دارد .

پس اگر قصد اورکلاکينگ پردازنده و حافظه را با اين مادربورد را داريد ، تا فرکانس هاي ياد شده ، به هيچ وجه نيازي به اعمال ولتاژهاي بيشتر به NB را به صورت دستي نداريد .

اما ... برای افزایش فرکانس های ذکر شده ، بیشتر از موارد تایید شده باید تا چه حد ولتاژ ها را افزایش دهیم ؟

پاسخ این سوال تا حدی مشکل هست ، چون در مادربورد های مختلف و چیپست های مختلف این مقدار متفاوت هست . از سوی دیگر مسئله جبران توان مصرفی ، یکی از عواملی هست باید در اورکلاکینگ NB جبران بشود و مسائل پیچیده تر دیگری هم در این امر دخالت دارند .

همچنین باید مسئله حرارت قابل تحمل و SAFE برای کارکرد پایدار NB مد نظر قرار گرفته بشه .

زیرا در صورتی که دمای NB بیشتر از آستانه قابل تحمل به همراه پایداری کامل باشه ، افزایش ولتاژ به هیچ وجه به رسیدن به پایداری کامل کمک نمیکنه که هیچ ، درصد پایداری را هم کاهش خواهد داد !

اما طبق تجربه این جانب ، میشه مقدار ولتاژ لازم را ، برای جبران توان مصرفی تا زمانی که منحنی توان مصرفی NB به صورت خطی افزایش پیدا میکنه ( بین چیپست های مختلف تا 30 الی 40 % اورکلاک FSB ، این مقدار خطی می باشد ) به صورت تخمینی محاسبه کرد :

برای مثال برای رسیدن به فرکانس FSB 500MHZ (2000MHZ)l با مینبورد ASUS P5Q-E که تا فرکانس FSB 400MHZ (1600MHZ)l توسط کمپانی سازنده تاییده پایداری داره ، مقدار اورکلاک FSB در این حالت 25% خواهد شد .

این مقدار اورکلاک ( 25%) همان مقدار ولتاژ بیشتر را هم طلب خواهد کرد ، یعنی اگر ولتاژ پیشفرض NB را 1.1 ولت در نظر بگیریم برای پایداری کامل نیاز به ولتاژی حدود 1.375 الی 1.35 ولت برای NB خواهیم داشت . ضمن اینکه مسئله حرارتی فراموش نشود !

توجه داشته باشید که این مقدار در هر برند ، حتی با چیپست یکسان ممکنه تفاوت داشته باشه ( به دلیل استفاده از مدار های تغذیه NB متفاوت در مدل مدل های مختلف ) . بنده مقداری رو عرض کردم که میانگین می تونه باشه ، صحت عرایض بنده را می توانید در WEB جستجو کنید .

نکته مهم : تجربه نشان داده که تا حدودی ( 10 الی 15 درصد) فراتر از فرکانس FSB تایید شما توسط کمپانی سازنده برای مینبورد ، پایداری 100% حتی با اعمال ولتاژ های بالا ، بسیار کمرنگ خواهد بود !! پس به شما دوستان توصیه می کنم که برای استفاده 24/7 از پروفایل اورکلاک سیستم ، FSB بالاتر از مقدار ذکر شده را استفاده نکنید !

وسلام

==============================

نویسنده : سید مهدی موسوی

این مقاله منحصرآ برای انجمن های PCNETWORK تهیه شده و کپی برداری از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع به صورت لینک مجاز است .

Overclocker
14-11-08, 17:49
دوستان CPU GTL Voltage Reference رو توضیح نمیدید ؟

مخصوصا تاثیراتش که بر روی چی هست ؟

:11():

™Ali
14-11-08, 19:13
یکی از دوستان میگفت که بهتره همیشه برای CPU یک ولتاژ تعریف کنیم و روی AUTO قرار ندیم! میخواستم بپرسم آیا این حرف درسته ؟ اگه اینطوره روی چقدر باید ستش کرد؟ ( در حالت عادی و بدون اور)
كاملا درسته (البته در وقتي كه CPU اوركلاك شده)
بعضي وقت ها خود مين اتوماتيك ولتاژي رو اعمال مي كنه كه خيلي زياده و با مقدار كمترش هم ميشه CPU رو به صورت Stable نگه داشت.
اگر اوزكلاك نمي كنيد بهتره روي Automatic بذاريد چون ولتاژي كه مين در اين ميده همون ولتاژي هست كه خود شركت سازنده براش در نظر گرفته است.
مقدارش هم بستگي به FQ و تكنولوژي ساخت و Revision و شركت سازنده CPU داره.(تو CPU-Z ولتاژ كاملا مشخصه!)
معمولا در اوركلاك 50mv به ولتا‍ژ اضافه مي كنند و هر جا كه ديدند CPU كاملا Stable هست. همون Voltage رو به عنوان پروفايلي Safe براي اوركلاكشون نگه ميدارند.
با سپاس

AMD>INTEL
14-11-08, 23:01

™Ali
15-11-08, 09:17
Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

بهادر جان من که سواد انگلیسی درست حسابی ندارم که بفهمم چی میگن :1. (38):

خلاصه اش رو لطف کنی یا کنید خیلی ممنون میشم .:give_rose:

آشنايي با سيگنال A/GTL+
بيشتر FSB هاي پردازنده هاي اينتل از تكنولوژي سيگنال Gunning Transceiver Logic استفاده مي كنند.
GTL يك استاندارد براي سيگنال هاي الكتريكي در حوزه ي CMOS هست كه استفاده از آن براي آماده كردن data transfer speeds بالاتر با ولتا‍ژهاي كم است.(مقدار سيگنال GTL بين 0.4 ولت تا 1.2 ولت با يك ولتاژ مرجع در حدود 0.8 ولت است.)
فقط كمترين انحراف 0.4 ولتي (يا در اين حدود) به بهبود Noise هاي حاشيه اي كمك مي كند.

اين ترجمه بند اول مقاله بود و مقاله خيلي زياد است.
اگر دوستان اجازه بدند اين مقاله رو با كمك هم تا آخر ترجمه مي كنيم.:give_rose:

Overclocker
15-11-08, 12:57
آشنايي با سيگنال A/GTL+
بيشتر FSB هاي پردازنده هاي اينتل از تكنولوژي سيگنال Gunning Transceiver Logic استفاده مي كنند.
GTL يك استاندارد براي سيگنال هاي الكتريكي در حوزه ي CMOS هست كه استفاده از آن براي آماده كردن data transfer speeds بالاتر با ولتا‍ژهاي كم است.(مقدار سيگنال GTL بين 0.4 ولت تا 1.2 ولت با يك ولتاژ مرجع در حدود 0.8 ولت است.)
فقط كمترين انحراف 0.4 ولتي (يا در اين حدود) به بهبود Noise هاي حاشيه اي كمك مي كند.

اين ترجمه بند اول مقاله بود و مقاله خيلي زياد است.
اگر دوستان اجازه بدند اين مقاله رو با كمك هم تا آخر ترجمه مي كنيم.:give_rose:

نمیخواد ترجمه کنید در همین حد واسه من کفایت میکنه :1. (38):

الان من تو بایوس مادربردم 2 تا دارم که یکی Reference 0/2 هست و یکی هم Reference 1/3 !!

حالا این یعنی چی ؟

و ولتاژی که در اختیار گزاشته از 0.410x تا 0.800x هست . وقتی من یه پردازنده ای رو اور کردم و ولتاژ پایداریش 1.4500 بوده حالا اگر بخوام این رو 1.4000 کنم کدام گزینه رو باید کم یا زیاد کنم ؟ :1. (26):

Mahdi_Moosavi
27-11-08, 20:33
به نام یکتای مطلق

l CPU VCore( VCC) l

ولـتاژ هسته پردازنده هست و میشه گفت مهمترین عامل در اورکلاک پردازنده هست .

این رنج به صورت عادی و طبق سفارش اینتل به صورت VID در پردازنده های با معماری Intel® Core ، در مدل های 45nm بین 0.85V – 1.3625V ( ولت ) و در پردازنده های 65nm بین 0.85V – 1.5V ( ولت ) می باشد .

برای مثال این دو مورد رو مشاهده کنید :

رنجی که در تصاویر بالا مشاهده کردید مقادیری هستند که توسط کمپانی اینتل سفارش شده ! ولی مقادیر Maximum برای VCC به شرح زیر هستند :

45nm Manufacturing Technology

65nm Manufacturing Technology

البته اگر از Extreme Cooling استفاده بشه ، در صورتی که حرارت متصاعد شده از پردازنده کنترل بشه ، میشه تا حدود 2.0V ولت هم VCORE به پردازنده های ذکر شده اعمال کرد ! و میشه گفت که آثار مخرب آنی در پردازنده مشاهده نمیشه !

برای پردازنده های AMD هم می تونید به سایت رسمی این کمپانی مراجعه کنید و با انتخاب نوع پردازنده از مشخصات حرارتی و ولتاژ ها رو مشاهده کنید .

برای مثال به این مورد توجه کنید :

سایت های رسمی مورد نظر برای مشاهده بعضی از مشخصات Data Sheet پردازنده های ذکر شده :

پردازنده های کمپانی Intel

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

پردازنده های کمپانی AMD :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

این پست مرتبا با مطالب جدید بروز خواهد شد .

والسلام

================================

نویسنده : سید مهدی موسوی

N@VID
28-11-08, 00:47
سلام :
عذر مي خوام براي اينکه در حضور اساتيد ابراز فضل مي کنم :1. (28):
بنا بر تجربه کار کردن با مين هاي گيگا ، اين مين ها تا باس اسپيد 250 به هيچ عنوان نياز به ولتاژ ندارند و
کاملا پايدارند ...
اين براي مين هايي است که باس اسپيدشون در حالت نرمال 200 هست .
البته در بيشتر مين ها تا 255 هم جواب مي ده :

براي مثال مين من براي CPU 3.2 تا فرکانس 4.1 نياز به هيچ اقزايش ولتاژي ندارد !

AIR
01-01-09, 13:36
با سلام

دوستان آیا بالا بودن دمای پردازنده میتونه عامل نا پایداری سیستم باشه به فرض مثال من یک پردازنده e8400 دارم و تا فرکانس 4.3 اورش کردم ولی هر چی ولتاژمیدم سیستم پایدار نمیشه و دمای پردازنده هم بالا باشه مثلا 80 درجه و در هنگام تست پایداری سیستم ریستارت بشه و با دادن ولتاژ بیشتر هم نتونی پایدارش کنی آیا میتونه عامل ناپایداری سیستم همین دمای بالای پردازنده باشه؟؟؟؟

Labyrinth
01-01-09, 15:39
بله میشه در ضمن خود ولتاژ دادن هم خودش عامل ناپایداریه و پایداری چون دما رو به شدت بالا میبره :give_rose:

ghadami2005
17-01-10, 23:09
ببخشيد منظور از حالت 24/7 چيه؟

Xtreme
17-01-10, 23:39
7 روز هفته / 24 ساعته !

mojtaba2600
12-12-10, 10:40
ممنون از تمام کسی که به صورت علمی وتجربی به اورکلاکرهای تازه کاری مثل من دارن کمک میکنن.
متشکرم.

sadeghros.1
10-02-11, 22:59
با سلام
یک سوال کلیدی برای من پیش آمده.
با توجه مینGa890gpa-ud3h حد نهایی فرکانس مرجع این مین برد کجاست؟ و اصلا اگه در افزایش فرکانس FSB در حالیکه ضرایب CPU,CPU NB , HT Link and Memory پایین نگه داشته شوند و همه اونها در فرکانس پیش فرض و حتی پایین تر خود کار کنند سیستم ناپایدار شد؛ به کجا باید ولتاژ داد.
همون طور که مشخصه، تنها علت ناپایداری در این حالت بالا بودن فرکانس مرجع(FSB) است. چرا که سایر فرکانس قطعات در حد نرمال و یا حتی پایین ترند.
...