PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر پیرامون سیستم های یخ خشک و LN2

I M A N
30-09-08, 09:30
سلام به همه دوستان مشتاق و تشنه به اوورکلاک خوب دوستان عزیز با توجه به این که قرار است در شهر ما

نمایشگاه کامپیوتر برگذار شود بنده و تعدادی از دوستان در پی ساخت این کولینگ هستیم و می خواهیم

این مدل کولینگ رو به معرض نمایش بگذاریم تا همه کاربران اهل شهر ما و دوستان اوورکلاکر پی سی نتورک با این

نوع کولینگ آشنا شوند و هم طرز آماده کردن و کار کردن با آن و خطرات احتمالی پیش روی ما رو بررسی کنیم.

خواهشمند هستم دوستانی که نقشه ساخت و چگونگی پیاده سازی این نوع کولینگ و کانتیر آن را اگر در اینترنت

پیدا کردند و یا اطلاعاتی در این زمینه دارند برای من و کاربران سایت شرح دهند.:give_rose:

.:با تشکر:.

Only the registered members can see the link

Majid OC
30-09-08, 15:48
سلام بر یار قدیمی و دوست خوبم :give_rose:
بابا ای ول دست ما رم بگیر LN2 از کجا گیر آوردین ؟!!:1. (38):
عزیز مواظب خودت باشی ما همین یدونه ایمان رو داریم :love:

نکات ایمنی هنگام استفاده از نیتروژن مایع :

توجه قبل از هر کار حتما از ظروف آهنی يا چوبی برای نگهداری نيتروژن مايع يا حمل و نقل آن استفاده نمايدو برای انتقال آن حتما از ظرف کوچکتر استیل یا آلمینیومی استفاده کنید من توصیم این فلاکس های کوچک هست

که برای خنک نگه داشتن یا گرم نگه داشتن مایعات استفاده میشه ، استفاده کنید .قیمت کپسول نگه دارنده این
مایع من قیمت گرفتم 40 هزار تومنه که مدل های مختلف داره تا 80 تومن بستگی به جنس و به مدت زمانی که مایع رو می خواهید نگه دارید داره !

کپسول بزرگ :

کپسول کوچک :

1- نيتروژن مايع بی رنگ، بی بو، بی مزه و کشنده است. نيتروزن مايع به سرعت ميزان اکسيژن محيط و بافت و هر قسمتی که روی آن ريخته شود ا کاهش داده و باعث ايجاد Saffocation می گردد. بنابراين هرگز نبايد برای کنترل آن داخل ظرف را ديد. مزه يا بو نمود زيرا به سرعت استنشاق می گردد. به همين خاطر نيتروژن مايع بخار می شود باعث کاهش شديد غلظت اکسيژن هوا شده و ممکن است باعث سرگيجه ، بی هوشی و حتی مرگ گردد.

!!!! البته این آقا نکات ایمنی رو رعایت نکرده باید دستکش دستش می کرده که نکرده !!!!!

2- نيتروژن مايع بی نهايت سرد است و يکی از مهمترين و حساس ترين نقاط بدن چشم ها است که به سرعت پس از تماس کوچک با نيتروژن مايع صدمات جدی می بيند.:1. (27):
3- نيتروژن مايع مشاهده شدنی نيست وقتی در معرض هوا قرار می گيرد ابر بخار تشکيل شود فقط رطوبت است در حالی که گاز نيتروژن به تنهايی قابل ديدن نيست.
4- پس از استفاده باقی مانده نيتروژن مايع را فقط در محيطهای سرباز و فقط روی زمين خالی نمايد.
5- ظروف نگهداری نيتروزن مطلع در جای تميز و خشک بدور از رطوبت ، مواد تميز کننده و مواد شيميايی يا ساير خورنده های شيميايی نگهداری کنيد . اين ظروف را فقط با آب يا محلولهای دترجنت ضعيف بشوئيد و سپس خشک نمائيد.
6- ميزان بخار شدن نيتروژن مايع بسته به زمان، موقعيت و شکل ظروف نگهداری و نحوه استفاده از ان متفاوت است. بازو بسته نمودن مستمر يا حرکت دادن ظرف حاوی نيتروژن از ميزان اثر سرمازائی می کاهد . سطح نيتروژن مايع را در ظرف هر هفته بايد اندازه گيری شود و مطمئن باشيد که به اندازه کافی بوده تا به مواد نگهداری شده در آن صدمه وارد نشود.
7- اگر نيتروژن مايع سريعتر از حد معمول بخار می شود بايد نسبت به تغيير ظرف نگهداری و محيط نگهداری آن اقدام نمود.
8- در مواقعی که شخصی بوسيله نيتروژن مايع دچار سرگيجه شد يا کمی بی هوش گرديد او را به محيطی که کاملا" باز باشد ببريد و از يک پزشک کمک بگيرد. اگر تنفس برای او مشکل است از اکسيژن استفاده نمايد و در صورت قطع ان از تنفس مصنوعی استفاده کنيد ، او را گرم نگهداريد تا پزشک از راه برسد.
9- اگر نيتروژن مايع روی دست ، پا و يا صورت بريزد بايد محل آسيب ديده را با دمای طبيعی بدن به سرعت هر چه بيشتر گرم نگهداشت، پوشش ناحيه را بايد از پوست جدا کرد و ناحيه را بايد از پوست جدا کرد و ناحيه را در حمام آب 42 تا 45 درجه سانتی گردد غوطه ور کرد.

منبع (Only the registered members can see the link)( با کمی دخل و تصرف)

ساخت بلاک LN2:

در مورد ساخت بلاک LN2 دوست خوبم محمد (good_punisher (Only the registered members can see the link)) در این زمینه تجربه خوبی دارند و در این صفحه (Only the registered members can see the link) نمونه ای از LN2 را ساخته اند .

(عکس زیر نمایی از بلاک LN2 محمد عزیز)

ایمان جان شما LN2 بلاک دارید ؟ یا می خواید بسازید عزیز ؟!
در مورد تراش و ساخت بلاک تصاویری پیوسته از بلاک گروه آواژنگ که برای علیرضا حقدوست ساخته شده
برای مسابقات جهانی می زارم تا مراحل کار مشخص بشه البته این نکته که خرید فقط مس برای ساخت
بجز هزینه تراش حول حوش 100 تا 150 هزار تومن آب میخوره مس الان کیلویی 13 تومنه !!

طراحی و ساخت کانتینر های مسی

از جمله قطعاتي كه در مسابقات تايوان حتمي بهش نياز پيدا كنيم، كانتينر مسي هست كه نيتروژن مايع را كه به منظور خنك سازي سطح CPU و GPU استفاده مي‌شه داخلش ريخته مي‌شود، اين قطعات همه دست ساز هستند و برند مشخصي براي فروش آنها شناخته شده نيست، به همين خاطر از همون روزهاي اول جستجو براي پيدا كردن طرح مناسب و تراشكار مس خبره رو آغاز كردم تا بتونه اين قطعات را بهترين كيفيت برامون بسازه.
در نهايت اين جستجو منتهي شد به آقاي ميثم شيخ الاسلام، شخصي علاقه‌مند و خلاق كه من واقعا از آشنايي با ايشان در جريان اين كار افتخار مي‌كنم، من طرح رو براي ايشون توضيح دادم و ايده‌هاي طراحي خودم رو براشون بازگو كردم، اما ايشون با خلاقيت خودشون، در نهايت كار كامل و ايده‌آلي را تحويل دادند.
تصاويري از روند اجراي كار:
مس خام اوليه ، شامل دو عدد لوله مسي گوشتي به قطر خارجي 40 براي كارت گرافيم و يك عدد لوله مسي گوشتي به قطر خارجي 20 براي پردازنده ، تسمه مسي براي بستن كف لوله‌هاي و در آوردن مقطع تماسي GPU و يك تكه شمش مس براي در آوردن مقطع تماسي CPU.

نمايي از كانتينرهاي كارت گرافيك پس از بستن انتهاي لوله و برش زدن :

نمايي از مراحل تراش خوردن شمش مسي براي انتهاي كانتينر پردازنده

تو شكل بالا شمش مسي رو به صورت استوانه تراش داده تا بيوفته روي اون لوله، ضمن اينكه سطح مقطع تماس با پردازنده را هم براي Socket 775 يك نيمچه استوانه شبيه سكه دادم در بياره به قطر 29 ميليمتر

تو شكل بالا، داخل استوانه مسي خالي كرده كه اين كار حدودا نصف روز از تراشكار بيچاره زمان برد، مي گفت كه خيلي تراش دادن و خالي كردن اين قطعه سخت بوده، داخلش هم يك استوانه خيلي كوچك تراش خرده تا سطح تماس مس رو با مايع خنك داخل كانتينر جهت انتقال حرارت افزايش بده.

اينم نمايي از بغل

شکل نهايي كانتينر CPU البته در اين تصوير هنوز LAP نشده .

پس از سنباته خودرن و Lap شدن:

این هم نمایی دیگر از کانتینر پردازنده.

در نهایت پس از عایق کاری و بستن اتصالات ، کانتینر پردازنده به صورت زیر در خواهد آمد.

سطح تماسی کانتینرهای کارت گرافیک هم به صورت شکل زیر تراش خورده، ضایده هایی که در تصویر سمت چی می بینید، فین هایی هستند که موجب افزایش سطح تماسی و انتقال حرارت از مس به LN2 می شوند.

این دو قطعه روی لوله های 40 میلیمتری که از زیر بسته شده و از کنار برش خورده بودند، جوش داده شدند.

وبلاگ (Only the registered members can see the link)علیرضا حقدوست (Only the registered members can see the link)

قربانت :11():
مجید

PCminister
30-09-08, 16:54
سلام ایمان عزیز:11():

چند تا نکته باید مشخص بشه:

1- CPU یا NB و یا GPU کدامیک را میخواین با این روش خنک کنین؟

2- برای عایق کاری چه کردید؟

3- هزینه ای که در نظر گرفتید؟

برای شروع و گرفتن ایده میتونید از این لینک استفاده کنید که در اون گالری عکس کارهای اعضاء انجمن XS قرار گرفته:

طریقه نصب کانتینر روی MB به نقل از KingPin و عایق کاری آن (Only the registered members can see the link)

اما نظر شخصی من اینه که یک تکه (از یک شمش کامل ساخته بشه) و از جنس آلومینیوم بسازیش تا اولا هزینه تمام شده کم بشه و دوما تراشکاریش راحتتر انجام بشه.

در ضمن بهتره با یخ خشک شروع کنید چون LN2 یکم خطرناکه.

به علت دمای پایینی که نیتروژن مایع داره باید بسیار بسیار دقت کنید چون اگر روی پوستتون بریزه سریعا سیاه میشه. شنیدم در بعضی از دامداریها (در صنایع دامی برای نگه داری اسپرم ازش استفاده میکنن) کارگرا بخاطر سهل انگاری حتی یکی از اعضاء بدنشون رو از دست دادن.

چون یخ خشک حملش هم آسونتره خطر کمتری هم داره.

ضمن اینکه اگه میخواین به صورت نمایشی باشه دمای 60- هم جواب میده!

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

به نظر من طرح زیر برای اولین بار مناسب هست چون با آلومینیوم به راحتی ساخته میشه و بدون مشکل (به خاطر شکل استوانه ای که داره) عایقکاری میشه:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

همینطور که میبینی برای سوکتهای پردازنده های AMD ساخته شده اما میشه براحتی برای اینتل هم تغییر کاربریش داد!:wink:

باتشکر

Mahdi_Moosavi
30-09-08, 19:20
کار پر خرجیه ! ولی واسه شما تشنگان اورکلاک ارزشش رو داره .

کسی از دوستان براورد هزینه کرده ؟ خود مایع ( نیتروژن ) رو از کجا میشه گیر آورد ؟

از نظر من ، DICE میتونه انتخاب کم دردسر تری نسبت به LN2 باشه .

Shahryar
30-09-08, 20:32
کار پر خرجیه ! ولی واسه شما تشنگان اورکلاک ارزشش رو داره .

کسی از دوستان براورد هزینه کرده ؟ خود مایع ( نیتروژن ) رو از کجا میشه گیر آورد ؟

از نظر من ، DICE میتونه انتخاب کم دردسر تری نسبت جای LN2 باشه .

مهدی جان توی اصفهان برخی از گاز فروش ها نیتروژن مایع هم میفروشند . :great:

Majid OC
30-09-08, 21:19
مهدی جان توی اصفهان برخی از گاز فروش ها نیتروژن مایع هم میفروشند . :great:

نپرسیدی عزیز قیمت چنده لیتری ؟ با کپسول میدن یا بدون کپسول ؟!
یه سوال می کنی ؟ چون تهران قیمت پایه 40 لیتر 100 هزار تومنه با کپسول

good_punisher
01-10-08, 06:20
سلام .
قرار بود دیگه نیام ولی مگه میشه از DICE و LN2 گذشت :126fs3186991::3925::127fs3556139:
بگذریم .
آقا ایمان . خوشحالم که شما رو دوباره توی فروم میبینم . افتخار هم صحبتی با شما نداشتم . ولی تعریفتون رو از دوستان شنیدم .:1~@$S (1):
یه چیزی رو همین اول بگم که آقا مجید اغراق میکنه . بنده هیچ تجربه ای کسب نکردم مگر اینکه عجله کردنم برام خرج برداشت . اونم یه خرجی که فکر نکنم کم باشه .
اگه شما تیمتون رو تشکیل دادید که خوب هیچ ، سعیم رو می کنم تا جایی که می تونم حمایت معنوی کنم . اگر هم هنوز تیمتون رو تشکیل ندادید ما هم هستیم و سعیم رو هم می کنم تا جایی که میتونم توی تهیه موادی مثل DICE هم همراهتون باشم . ( اورکلاک رو کاری ندارم ها . تیم مربوط به بحث شیرین COOLING رو عرض می کنم . ) ( یکی خوبه همین الان جواب بده : بااااااااااااااشه ... تو هم بازی ...:whistle: )
راستی یه چیزی همین الان به ذهنم رسیید . برای اینکه تودهنی محکمی به تیم استکبار زده باشید می تونید به تلافی از اسم " GO OC " که مال استکبار گیگابایت بود شما هم اسم تیمتون رو بزارید " GO CO " .
در باره این که دوستان میفرمایند که DICE بهتر از LN2 جواب میده که به عرضتون برسونم اگه قیمتی که آقا مجید برای نیتروژن فرمودن درست باشه و در واقع خود نیتروژن مایع رو به این قیمت بده ، براتون خیلی به صرفه تره که روی LN2 کار کنید . این طوری که آقا مجید میگن ( من قیمت از LN2 ندارم ها ... ) قیمت هر لیتر LN2 میشه 2.5 . در حالی که برای خرید DICE بهترین قیمتی که بنده دارم و نمی دونم از این بهتر میشه پیدا کرد یا نه چیزی در حدود کیلویی 4.5 تا 5 تومنه . پس حتم بدون که LN2 از نظر اقتصادی به صرفه تره . هم قیمت واحدش کمتره و هم دمای خیلی بهتری رو میشه ازش کسب کرد .
از نظر پرفرمنسش تو کار کولینگ هم اطلاعاتی که از انجمن های خارجی باشه ندارم . ولی می تونی بگم خنک سازی با LN2 راحت تر از DICE ، و در عوض خطر کار با LN2 خیلی بیشتر از DICE هستش . تا جایی که می دونم اگه نیتروژن خیلی خالص تری رو تنفس کنیم جذب سلول ها میشه . ولی دی اکسید کربن فقط یه حالت بی هوشی و خفگی به آدم دست میده و با هوای آزاد قابل جبرانه . قضیه جذب نیتروژن به شکل فجیع ترش توی بدن قواص ها اتفاق می افته . ولی این جا خفیف تره . اما احتمالش هست . چون دماش خیلی پایینه و راحت تر از زمانی که دمای محیط رو داره توی خون حل میشه . زمانی که حل بشه و دمای محیط جدیدش که به اندازه دمای بدن یک انسانه برسه انحلالش توی خون کمتر میشه و توی خون حباب ایجاد می کنه . و دیگران خدایی نکرده مجبور میشن که یه حمد و سوره و صلوات برای شخص بفرستن و بعد هم قصال خونه و ...
این مطلبی که بالا گفتم رو اگه کسی دلیلی براش داشت که قابل رد شدنه همین جا بنویسه تا اشکالاتم رفع بشه . چون مطمئنم پر از اشکاله . هم سعی کردم که اطلاعات رو توی ذهنم بازیابی کنم و هم مرتب کنم و هم این که بنویسمشون و هم اینکه تا حدودی عامه تر بگم . ( برای اینکه خودم هم بفهمم دیگه ...:1041:)
برای کانتینر هم فقط توصیه می کنم که 2 تکه باشه . ( یعنی چیزی شبیه به همون کاری که دوستان متصل به استکبار انجام دادن :1. (13): ) ولی اگه میبینید که هزینه اون مقدار مس زیاد میشه دقیقا از آلومینیم استفاده کنید .
2 تا نکته خیلی مهم رو هم همین الان میگم و احتمالا دیگه حرفی نمی مونه که نزده باشم .
1 -- اینکه به هیچ عنوان از 2 نوع فلز توی این تجهیزات استنفاده نکنید . منظورم اینه که مثلا برای ساخت کانتینر CPU فقط از یک جنس باشه . ولی اگه می خواید برای CPU از مس استفاده کنید ولی برای NB از آلومینیم مانعی نداره . یعنی توی یه کانتینر فقط یک نوع فلز . ولی در دو کانتینر عیر مرتبط میشه از 2 نوع فلز مختلف استفاده کرد . ( اگه کسی خواست دلیلش رو بنویسم )
2 -- اینکه قطعه ای که برای جای پیچ استفاده میشه رو به هیچ عنوان از جنس فلز انتخاب نکنید و مهم تر این که بین این قطعه و خود کانتینر که از جنس فلز مس یا آلومینیوم هستش سعی کنید یه لایه از ماده ای استفاده کنید که عایق حرارتی باشه . یا اصلا خود قطعه جای پیچ از جنسی باشه که عایق حرارتی باشه . ( دلیل این رو هم خواستید بگید بنویسم .

همین دیگه . زیادی هم حرف زدم سرتون رو درد آوردم . چشماتون رو هم خسته کردم از بس مجبور شدید ایم جمله های 1 متری رو بخونید:1~@$S (4): . اگه یه کسی که کارش نگارشه به متن های بنده نگاه کنه فقط 2 ساعت توی یه جمله دنبال فعل میگرده . :rofl::121fs725372:
امید وارم اگه راضی به همکاری شدید بتونیم به موفقیت های جالبی دست پیدا کنیم تا مشت محکمی باشد بر دهان استکبار .:1~@$S (2):
2 ساعت نمیشه که از اراک رسیدم . خیلی هم خسته ام و از ترمینال هم تا خونه پیاده اومدم . پس احتمالا برم ... :1~@$S (9): ( همون که مجید میدونه :1. (37)::1. (38): )
فعلا

Shahryar
01-10-08, 09:26
یک مسئله جالب بگم در مورد یخ خشک . من یکی از دوستان قدیمیم باباش بزرگترین تولید کننده یخ خشک در ایرانه . شما که تهرانید بهتون دوره اما کارخونه اش توی شهرکرد هست و تا اصفهان شهرکرد حدودا یک ساعت و اندی راهه اگه شد یکبار میرم بگیرم . این جوری میفروشند که بسته های 20 کیلوگرمی 20 تومن ( قیمت سال پیش هست امسال ندیدمش ) .

برای همین سعی کنید کارخونه های یخ خشک را پیدا کنید و ازش بگیرید . چون شما با چند کیلوگرم کارتون راه نمیوفته یک مسئله و یکی هم اینکه اون جعبه های یونولیتی فشرده ای که توش میگذارند و بهتون میدند جعبه هایی که شما میتونید چند روزی توش نگه دارید یخ خشک را... :love:

good_punisher
01-10-08, 09:49
سلام .
خیلی عالیه . اگه بشه حتی با کیلویی 1500 هم تهیه کرد خیلی خوبه . واقعا می ارزه . برای اینکه بشه به خوبیه کارایی LN2 هم ازش کار گرفت میشه توی استون یا اتیلن گلیکول حلش کرد . خیلی خوب جواب میده . دمای حدود 70- الی 80- رو راحت میشه با استون بدست آورد . پایداری دمایی محلولش هم بیشتره . یعنی مدت بیشتری میتونه سیستم رو خنک نگه داره .
راستی . دارم روی عایق بندی کانتینر خودم کار می کنم . خیلی جالب شده . باید ببینیدش .:wink:
راستی شهریار جان . کاشکی یه کارخونه LN2 آشنا داشتی :1. (38):
فعلا

Shahryar
01-10-08, 11:37
سلام .
خیلی عالیه . اگه بشه حتی با کیلویی 1500 هم تهیه کرد خیلی خوبه . واقعا می ارزه . برای اینکه بشه به خوبیه کارایی LN2 هم ازش کار گرفت میشه توی استون یا اتیلن گلیکول حلش کرد . خیلی خوب جواب میده . دمای حدود 70- الی 80- رو راحت میشه با استون بدست آورد . پایداری دمایی محلولش هم بیشتره . یعنی مدت بیشتری میتونه سیستم رو خنک نگه داره .
راستی . دارم روی عایق بندی کانتینر خودم کار می کنم . خیلی جالب شده . باید ببینیدش .:wink:
راستی شهریار جان . کاشکی یه کارخونه LN2 آشنا داشتی :1. (38):
فعلا

دارم ! :1. (23): شرکت پلی اکریل خودش نیتروژن مایع تولید میکنه برای خودش و بیرون . اما مشکل اینجاست که فروشش تنی هست :1. (38): حالا میرم صحبت میکنم ببینم چه جوریه آیا کپسولی هم میفروشند یا خیر ...:great:

I M A N
02-10-08, 12:06
سلام به همه دوستان و اساتید عزیز حالتون چطوره ممنون از راهنمای های حرفه ای شما عزیزان

از آقا مجید ممنون هستم خیلی آقای..:love:
خیلی مطالب جالبی بود والا قرار که بسازیم کانتیر را و عایق بندیش رو هم یک فکری بایید بکنیم و همین طور که
آقا عماد عزیز گفتند فکر کنم مس خیلی قیمتش بزنه بالا سعی می کنم با al بسازم.
و احتمالا از یخ خشک برای اول بایید استفاده کنیم. چون خطرناکه..:دی

از آقا مهدی و شهریـــــار خان هم تشکر می کنیم.

از کمک های خوب آقا محمد عزیز هم تشکر می کنم موارد خیلی خوبی را ذکر کردند بایید با دوستان تیم صحبت
کنیم ببینم چی میشه ولی واقعا بحث تا اینجا عالی بوده خیلی اطلاعات جالبی را بدست آوردم.

Majid OC
02-10-08, 13:11
سلام به همه دوستان و اساتید عزیز حالتون چطوره ممنون از راهنمای های حرفه ای شما عزیزان

از آقا مجید ممنون هستم خیلی آقای..:love:
خیلی مطالب جالبی بود والا قرار که بسازیم کانتیر را و عایق بندیش رو هم یک فکری بایید بکنیم و همین طور که
آقا عماد عزیز گفتند فکر کنم مس خیلی قیمتش بزنه بالا سعی می کنم با al بسازم.
و احتمالا از یخ خشک برای اول بایید استفاده کنیم. چون خطرناکه..:دی

از آقا مهدی و شهریـــــار خان هم تشکر می کنیم.

از کمک های خوب آقا محمد عزیز هم تشکر می کنم موارد خیلی خوبی را ذکر کردند بایید با دوستان تیم صحبت
کنیم ببینم چی میشه ولی واقعا بحث تا اینجا عالی بوده خیلی اطلاعات جالبی را بدست آوردم.

قربانت ایمان جان شما لطف داری :11():
فقط یه خواهش لطفا به دوستتون آقای nobody2000 هم بگید بیان ؛ چون ایشون خیلی واردن و نظر شون مهمه ؟!

nobody2000

با تشکر:give_rose:
مجید

good_punisher
06-10-08, 01:39
آخ که انقدر بدم میاد از لحظاتی که یه تاپیک خوب یهو فریز میشه .

I M A N
06-10-08, 10:45
سلام به همه دوستان عزیز ببخشید که خیلی کم سر می زنم مشکل این اینترنت من هنوز حل نشده این
دوستان ما هم که قرار بود این طرح رو عملی کنیم هنوز جواب قطعی ندادند شرمنده.
آقا محمد شرمنده هستیم که تاپیک خوابیده..:1. (28):

good_punisher
07-10-08, 00:03
دشمنت شرمنده عزیز .
منظورم با شما نبود که . با کل بچه ها بود . آخه دیگه بهم ثابت شده که توی این سایت یا پست ها پاک میشه یا اونقدر فضا سرد و بی روح میشه که ادم فکر می کنه توی تانک LN2 نشسته .

I M A N
24-10-08, 15:13
سلام به همه دوستان بلاخره کانتیر ما حاضر شد الان در حال حاضر دنبال یخ خشک و نیتروژن هستیم..

انشالله به زودی یک تست انجام می دهیم.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Majid OC
24-10-08, 16:03
سلام به همه دوستان بلاخره کانتیر ما حاضر شد الان در حال حاضر دنبال یخ خشک و نیتروژن هستیم..

انشالله به زودی یک تست انجام می دهیم.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

وای پسر چی کار کردی !!!!!!!!!؟ :surprised::surprised:
آقا سیستم نو مبارک باشه ..............:121fs725372:شیرینی:yes:
زود تست هاش و بذار ببینیم چه کردی .......:1. (4):

I M A N
24-10-08, 16:30
سلام ممنون حاجی :دی چشم به روی چشم..:love:

این هم 2 تا از سیستم های نر خودمون در نمایشگاه...

البته یک چند تا دیگه هم بود که حسش نبود...:1. (38):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

ViViD
24-10-08, 16:40
سلام 2 تا سوال شرمنده ما بی تجربه هستیم میپرسیم شاید به کارمون آمد در آینده:
1- میزان پایداری یخ خشک چه مدت زمانی هست از زمانی که در حال تست قرار میدیم یا مدتی که میتونیم یخ خشک رو برای استفاده نگه داریم چقدره؟
2- برای ساخت کانتینر پردازنده اگر بدنه قطور باشه مشکلی پیش میاد؟ ولی کف کانتینر تا جایی که لازمه نازک کنیم....؟

Mahdi_Moosavi
24-10-08, 20:03
ایول ایول !! :1. (10):

ایمان جان ، هزینه ساخت این کانتینر رو مرحله به مرحله توضیح بده که خیلی دنبالشم .

چرا اینقدر طولش رو بزرگ ساختی ؟ دلیل خاصی داره ؟

Shahryar
24-10-08, 21:48
مبارک باشه ایمان جان ، ایشالله نتایج تستش را توی HWBOT ببینیم ( رکورد جهانی دیگه :1. (38): )

یک سوال طرح اتصالش به مادربرد چه جوریه این کانتینر شما ؟

ViViD
24-10-08, 22:28
سلام 2 تا سوال شرمنده ما بی تجربه هستیم میپرسیم شاید به کارمون آمد در آینده:
1- میزان پایداری یخ خشک چه مدت زمانی هست از زمانی که در حال تست قرار میدیم یا مدتی که میتونیم یخ خشک رو برای استفاده نگه داریم چقدره؟
2- برای ساخت کانتینر پردازنده اگر بدنه قطور باشه مشکلی پیش میاد؟ ولی کف کانتینر تا جایی که لازمه نازک کنیم....؟

:whistle::1. (27):

Majid OC
25-10-08, 00:37
:whistle::1. (27):

فکر کنم در صفحه اول عماد جان توضیحات کاملی رو بیان کردند :(پست3)

1.کلا یخ خشک اگر در هوای آزاد باشه نهایتا بعد 30 تا 45 دقیقه بخار میشه در حالت تست باید اپز مقدار زیادی یخ در لوله استفاده کرد که جلوی ما تست کردن تا 30 دقیقه راحت جواب میده که آخرش هنوز تکه های کوچک یخ رو می شد
ته لوله دید...........:yes:

2. در ساخت کانتینر شما هر چه سطح مقطع مس رو با ماده کولنت (نیتروژن ، یخ خشک،...) که داخل لوله ریخته میشه رو بیشتر کنید در کف کانتینر بهتره یعنی واحد زمان مقدار گرمای بیشتری رو ماده کولنت بتونه از مس بگیره
بهتره :yes: واگر نه قطر کف باید به تدریج نازک بشه و قطر بدنه از 0.5mm کوچکتر نباید باشه :wink:

نمونه از ایجاد سطح مقطع بیشتر با ماده کولنت به برج قیفی شکل وسط دقت کنید

قربانت :give_rose:
مجید

good_punisher
25-10-08, 01:19
ایول به ولتون بابا . من که هنوزم تو کف اون striker موندم . خدا وکیلی زدین ترکوندین بروبچه های کرمون رو .
حالا بگو ببینیم nse گرفنید یا extrime ؟ فرق خیلی باحالی دارن که واقعا هم ضایعه .
خلاصه. بسی فیض بردیم از این کانتینر شما . البته همراه با مجید جان .
اگ هزودتر اون تست ها رو بزاری که دیگه عالی میشه . فقط اگه بازم از این عکس ها داشتید بزاری خیلی خوب میشه .
فعلا

Surpriser
25-10-08, 07:22
با با دمت گرم.تركوندي ها!ايشالا يه ركورد باور نكردني بزني.هزينش چقدر شد ايمان جان؟

Game
25-10-08, 10:39
اقا همگی ترکوندید میشه اموزششو در اخر توی یک فایل PDF

I M A N
27-10-08, 20:14
ایول ایول !! :1. (10):

ایمان جان ، هزینه ساخت این کانتینر رو مرحله به مرحله توضیح بده که خیلی دنبالشم .

چرا اینقدر طولش رو بزرگ ساختی ؟ دلیل خاصی داره ؟

سلام داش مهدی والا قیمت تمام شده این کانتیر واسه رفیق

ما به همراه هزینه دست مزد حدود 70 در اومده.

به صورت مرحله به مرحله را می پرسم و می گذارم عزیزم.

در مورد طول این کانتیر زیاد بزرگ نیست توی عکس این طوری است حدود 25سانت.:1. (38):

Shahryar مبارک باشه ایمان جان ، ایشالله نتایج تستش را توی HWBOT ببینیم ( رکورد جهانی دیگه Only the registered members can see the link )

یک سوال طرح اتصالش به مادربرد چه جوریه این کانتینر شما ؟ سلام نوکرتم داش شهریار...

انشالله بعد این که یخ خشک و نیترو پیدا کردیم..:1. (38):

خیلی تیزی داش شهریار همین طور که می بینی جای برای گیر کردن

قسمت فیبر که پیچ می شود وجود نداره باید از جوش روش استفاده کنیم

یا یک جوری چیزی سر راهش قرار بدیم تا خودش رو توی فشار نگه داره.

و قسمت زیری آن هم به وسیله یک تفلن برای نصب پیچ قرار دارد.:1. (40):

good_punisher
ایول به ولتون بابا . من که هنوزم تو کف اون striker موندم . خدا وکیلی زدین ترکوندین بروبچه های کرمون رو .
حالا بگو ببینیم nse گرفنید یا extrime ؟ فرق خیلی باحالی دارن که واقعا هم ضایعه .
خلاصه. بسی فیض بردیم از این کانتینر شما . البته همراه با مجید جان .
اگ هزودتر اون تست ها رو بزاری که دیگه عالی میشه . فقط اگه بازم از این عکس ها داشتید بزاری خیلی خوب میشه .
فعلا سلام آقا محمد عزیز والا مدل extreme است nse هم که داشتیم فکر کنم 790ultra است
تا جای که من فهمیدم . انشالله به زودی چشم اگر عکسی بود می گذارم.:love::1. (21):

good_punisher
27-10-08, 23:21
دمت گرم . خیلی خوب شده . فقط نمی دونم چرا اینقدر دیر به دیر میاید و پیگیر بحث ها میشید .
:1. (4):جوووووونم . ایول بابا .واقعا که ترکوندید . چه مادر بردی هایی اومده زیر دستتون . کاشکی منم بودم ( آره جون خودم . منم پا شدم اومدم کرمان .)
راستی .striker II EXtreMe دارای چیپست 790 اولترائه . خدا وکیلی خوراک اور کردنه . بالاخص برای رم . چه FSB هایی میشه ازش گرفت . ولی NSE خیلی خوب از آب در نیومده . یعنی واقعا به پای Extreme نمیسرسه .
بگذریم
فعلا بای

ViViD
27-10-08, 23:58
سلام
آقا اگر کمک خواستی من میتونم بیام نزدیکم :great:
راستی اگر نیترو گیر آوردی خبری بده منم دنبالشم

و یک سوال شمش مس در کرمان پیدا میشه برای ساختن بلاک واتر،منظور قطر شمش هست اگر استوانه توپر باشه بهتر با قطر مثلاً 5 سانت
اگر هم بصورت شمش مکعبی هست اطلاعاتی اگر داشتی بهم بگو :love:

متشکرم

AMD>INTEL
28-10-08, 00:43
خيلي عالي شد ه.آفرين

ViViD
07-11-08, 14:17
سلام

من هم یک کانتینر مسی ساختم البته خیلی ابتدایی شد اما برای شروع کار بود:great:

برای داخل استوانه از مس وسط فنهای 478 قدیمی که خیلی سنگین هم بود استفاده کردم با استفاده از یک بوشن آلومینیوم داخل استوانه محکم جا خورد و البته یک مقداری هم برای اینکه بازده بهتر و سطح تماس بیشتری با مایع داخل کانتینر داشته باشه بیرون ماند ( به داخل استوانه)

برای سوار کردن روی مین فعلاً از یک مین خیلی زیادی :1. (27): معمولی ولی LGA استفاده میکنم تا تجربه بدست بیارم و شاید راهکارهای بهتر :great:

و تقریباً پایان کار:1. (5):

نظرات شما راهنمای کار من خواهد بود

Shahryar
07-11-08, 14:25
سلام

من هم یک کانتینر مسی ساختم البته خیلی ابتدایی شد اما برای شروع کار بود:great:

برای داخل استوانه از مس وسط فنهای 478 قدیمی که خیلی سنگین هم بود استفاده کردم با استفاده از یک بوشن آلومینیوم داخل استوانه محکم جا خورد و البته یک مقداری هم برای اینکه بازده بهتر و سطح تماس بیشتری با مایع داخل کانتینر داشته باشه بیرون ماند ( به داخل استوانه)

برای سوار کردن روی مین فعلاً از یک مین خیلی زیادی :1. (27): معمولی ولی LGA استفاده میکنم تا تجربه بدست بیارم و شاید راهکارهای بهتر :great:

و تقریباً پایان کار:1. (5):

نظرات شما راهنمای کار من خواهد بود

کارت خوب شده دوست عزیز اما نقشه کاملش را بنده ندیدم که بتونم نظری بدم ( داخلش را بخصوص ) اما منتظر نتایج تست های شما هستم . :great:

ViViD
07-11-08, 15:06
متشکرم
متاسفانه نیتروژن در شهر ما پیدا نمیشه نمیدونم چکار کنم!!!
ازت تونستم پیدا کنم که برای نگهداری ..... بعضی مواد استفاده میشه و دمایی نزدیک به نیتروژن مایع داره اما خیلی فرارتر از نیتروژن هست و در عرض چند دقیقه بخار میشه:1. (28):

sAsAn.K
07-11-08, 16:16
یخ خشک هم نتونستی پیدا کنی ؟

ViViD
07-11-08, 16:58
یخ خشک هم نتونستی پیدا کنی ؟

زیاد دنبال این نبودم
معمولاً از کجاها میشه بپرسم تا فردا برم دنبالش ببینم کسی داره؟

I M A N
07-11-08, 18:32
متشکرم
متاسفانه نیتروژن در شهر ما پیدا نمیشه نمیدونم چکار کنم!!!
ازت تونستم پیدا کنم که برای نگهداری ..... بعضی مواد استفاده میشه و دمایی نزدیک به نیتروژن مایع داره اما خیلی فرارتر از نیتروژن هست و در عرض چند دقیقه بخار میشه:1. (28):

سلام دوست من کانتیر بسار خوبی ساختی مبارکه مثل این که مشکلات ما تقریبا از یک چیز است

نبود یخ خشک و نیتروژن...:1. (28):

راستی اون فوم که دور کانتیر است را از کجاها می شود تهیه کرد من که این نوع فومی ندیدم؟

ViViD
07-11-08, 18:42
سلام دوست من کانتیر بسار خوبی ساختی مبارکه مثل این که مشکلات ما تقریبا از یک چیز است

نبود یخ خشک و نیتروژن...:1. (28):

راستی اون فوم که دور کانتیر است را از کجاها می شود تهیه کرد من که این نوع فومی ندیدم؟

سلام دوست عزیز

اون فوم رو از فروشگاهی که لوازم سرخانه و یخچال و البته کولرگازی (اسپیلت) داشت تهیه کردم انواع اندازه ها و قطرها هم داشت یک شاخه 2 متری رو خریدم 5 هزارتومان چون کمتر از یک شاخه نمیداد:1. (27):
من نمیدونم از کجا باید نیتروژن یا یخ خشک پیدا کنم نمیدونم باید چکار کنم:1. (26):

ViViD
07-11-08, 23:03
سلام
از دوستان کسی نظری نداره من بیشتر کجا میتونم بگردم دنبال یخ خشک؟

آقا ایمان در تاپیک اورکلاک من دیدم شما گفتی باید از کانتینر و یخ دوباره استفاده کنی

یک کمی بیشتر راهنمایی میدی چطوری یا چکار کردی؟:love:

N@VID
07-11-08, 23:24
سلام :

من يک ايده دارم و اون هم اين هست که بيايم دوتا کانتير رو يا سايز متفاوت در هم بزاريم .
يعني يک کانتير با سايز کوچکتر را در يک کانتير با سيايز بزگتر قرار دهيم و کانتير رو بشکلي بسازيم که کانتير
در دل يک کانتير ديگر باشد ...
بعد بيايم تو قسمت دوم يا کانتير دوم مثلا کولانت بريزيم و در کانتير دوم يخ خشک يا نيتروژن مايع ...

sAsAn.K
08-11-08, 12:12
والا برای یخ خشک از شهریار سوال کن احتمالا میدونه .
نیتروژن مایع البته بهتر جواب میده فکر کنم .

-------

آقا تهرانی ؟
اگه تهرانی با این شماره تماس بگیر ببین داره یخ خشک ازش بگیری یا نه ، کیلویی 2 تومن میده انگار .

09121242497 - علی بهبهانی

:give_rose:

ViViD
08-11-08, 16:08
من تهران نیستم متاسفانه اما اگر آشنا پیدا کردم که برام بتونه بیاره حتماً باهاش تماس میگیرم تشکر :love:

I M A N
10-11-08, 19:02
سلام
از دوستان کسی نظری نداره من بیشتر کجا میتونم بگردم دنبال یخ خشک؟

آقا ایمان در تاپیک اورکلاک من دیدم شما گفتی باید از کانتینر و یخ دوباره استفاده کنی

یک کمی بیشتر راهنمایی میدی چطوری یا چکار کردی؟:love:

سلام دوست من بله من گفتم چون از یخ معمولی استفاده می کنم و در عرض 5 min آب می شود البته در ولتاژ 2.0 برای cpu.

AMD>INTEL
11-11-08, 22:39
دوستان من این شماره رو از مهندس عایرضا حقدوست گرفتم . برای خرید نیتروژن و یخ خشک به این شماره زنگ بزنید . به نام اکسیژن غرب
021-66524847

AMD>INTEL
17-11-08, 01:25
Tom's OC Competition: LN2 Craziness

Shahryar
17-11-08, 16:28
Tom's OC Competition: LN2 Craziness

خیلی جالبه این سایت به این معتبری میخواد عکسی را منتشر کنه قبلش چک کنه ! این خطای مالتی متر هست چراکه اصلا دمای حالت مایع نیتروژن در حالت عادی 187- هست ! اون وقت چه طوری با حرارت CPU شده منفی 186 ؟! :1. (27):

Game
19-11-08, 21:32
اقا یکی سایز قسمت های LN2 المینیومیه 1 تیکه رو برای LGA 775 به صورت کامل بنویسه لطفآ

یا اگه LN 2 مهندس عمرانیو اندازه هاشو می دونید بگید

Game
22-11-08, 22:44
بابا چرا کسی جواب نمیده اه

شهریار تو که ادمینی یه جواب بده

good_punisher
23-11-08, 00:39
سلام
عزیز . شما بهترین کاری که می تونید بکنید اینه که یه کانتینر طراحی کنید . و بهترین مرجع برای اندازه گیری ها در طراحی یه کانتینر دقیقا مادر برد و cpu خودتونه .
اما باید بگم که مهمترین مسئله در طراحی این وسیله دو مورد هست . یکی قسمت داخلی و کف کانتینر که با LN2 تماس داره . یعنی باید جوری باشه که سطح تماس مناسبی رو بر قرار کنه . مورد بعدی که که مهم تره همون قسمت کف کانتینر هست . ولی اینبار از بیرون . یعنی قسمتی که باید بیاد روی cpu بشینه .
طرحی رو به ذهنم رسیده بود که نمی دونم طرح خوبی هست یا نه . ولی این طوری که بنده برداشت می کنم بیاد پرفرمنس بسایر بالاتری داشته باشه و درد سر انتخاب نوع فلز رو هم بر میداره . و اون هم این مطلبه که در کف کانتینر یه سوراخ قرار بگیره دقیقا به ابعاد اون قسمت داخلی cpu که فکر کنم بهش میگن die . حالا این چه مزیتی داره . مزیتش اینه که اون فلز که روی cpu میبینم در واقع یه جور هیت سینکه . ما وقتی با کولینگ کار می کنیم داریم این هیت سینک رو خنک می کنیم تا اون هم die رو خنک کنه . حالا ما بیایم دقیقا خود این هیت سینک رو خنک کنیم . و البته نکته جالبی که به نظرم میاد اینه که دیدم که این هیت سینک در واقع از جنس مس ساخته شده . اون سطح فلزی روش هم به احتمال زیاد باید از آب نقره استفاده کرده باشن که به شدت پرفرمنس کار رو بالا میبره .
این طرح رو جایی ندیدم . ولی اگه یه اسپانسر خوب برای این کا و بالاخص تیم کولینگ ssa پیدا بشه حتما این طرح ور انجام میدم و سعی می کنم روش کار کنم . لازم به ذکره که جنبه های دیگه ای هم داره که باید بهش دقت کنید .
ولی اگه از طرح بالا فعلا استفاده نکنید بهتره .
طرح هایی که الان استفاده میشن کارایی خوبی دارن . و اگه طرح شما هم همین شکلی باشه مشکلی پیش نخواهد اومد .
و اما . یه نکته رو که من اشتباه کردم و دقت نکردم شما ها در ذهن داشته باشید . اون قسمتی از کف کانتینر که قراره روی cpu باشه بهتره به اندازه یه دایره 3.5 * 3.5 یا 4 * 4 باشه که به صورت یه پله بالا اومده . یعنی با یه اختلاف ارفاع حدودا 2 مم از سطح زیرین کانتینر ساخته میشه . اگه این طوری نسازن مشکلی که پیش میاد اینه که سطح زیرین کانتینر با خازن ها و مدارات pwm اطراف cpu برخورد می کنه و مزاحمت ایجاد می کنه . ایطوری دیگه نمی تونید مطمئن باشید که کانتینر با cpu در تماس مستقیم هست یا نه .
اگه ابعاد رو خواستید در بیارید توصیه می کنم یه کولیس تهیه کنید به قیمت حدودا 5-9 تومن . با اون بشینید اندازه های مختلف رو بسنجید . بعد هم توی یه تاپیک بزارید . مثلا همین جا . اگه چیزی کم بود و به ذهن بچه ها برسه متذکر میشن .
ضمنا طرحت رو هم قبل از ساخت حتما با بچه های کولینگ سایت هماهنگ کن . این طوری اگه مشکلی داشته باشه قبل از هزینه رفعش می کنی .
فعلا

Game
23-11-08, 15:18
این طرح کامل المینیومه 1 تیکه ی منه

یک حلقه برای دورش طرح کردم که با 4 تا پیچ L بسته می شه که برای گرفتن LN2 به مادر برد یک بست دیگه میاد روش و با پیچ به پشت مادر بورد بسته میشه

اینم عکس اندازه ها و طرح سایزی که روی CPU قرار می گیره رو از روی هت سینک ترمالتیک بلو اورب2 گرفتم

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Game
23-11-08, 18:12
نظرم عوض شد 2 تیکه می سازم تیکه اصلیشو تموم شد
اینم عکسش کاملآ مس هست
یه لوله ی المینیومی به قطر 4.3 سانتی می خوام که این تیکه وبش وصل کنم
کلفتیه لوله ی المینیومی هم 0.25 تا 0.05 خوبه؟؟؟؟؟؟؟

ViViD
23-11-08, 21:38
سلام
من مدل کانتینر رو بدلیل فقدان مس در شهر و نشتی مدل قبلی برای کف مجبور شدم عوض کنم و از آلومینیوم استفاده کنم:
فقط منتظر خرید مین هستم برای تست:great: (البته نیتروژن هم ندارم:1. (27):)

Shahryar
24-11-08, 15:56
عزیزانی که ساختند کانتینر هاشون را در این تاپیک حتما قرار بدند تا سایر عزیزان هم به مرور زمان بگذارند و همانند انجمن های خارجی بتونیم یک گالری کامل از کار های اعضای شهر سخت افزار داشته باشیم .

گالری کانتینر های LN2 ( نیتروژن مایع ) و DICE ( یخ خشک ) اعضای شهر سخت افزار
(Only the registered members can see the link)

ممنون
شهریار

Shahryar
24-11-08, 16:01
سلام
من مدل کانتینر رو بدلیل فقدان مس در شهر و نشتی مدل قبلی برای کف مجبور شدم عوض کنم و از آلومینیوم استفاده کنم:
فقط منتظر خرید مین هستم برای تست:great: (البته نیتروژن هم ندارم:1. (27):)

بسیار عالی ! عزیز فقط کاش به جای کلش اون قسمت پایینش را مسی میگیرفتی :1. (38): چون قسمت بالا خیلی مهم نیست اون جوری که پایینش مهمه . ولی نگران نباش برای اورکلاک های معمولی و حتی به نسبت سنگین ما این کاملا جواب میده ( حتی با یخ خشک چه برسه به نیتروژن ) .

حالا یک پیشنهاد دارم اینکه بیا و چند تا میله ای مانند به ارتقاع 4 سانتی متر روی اون کفت جوش بده ( جوشی بده که انتقال حرارت بالایی داشته باشه ) البته اگه تاپیک را زودتر دنبال میکردم میگفتم بده تراشکار یک دست در بیاره چون بهتره ولی بازم این کار خیلی بهترش میکنه . حالا چرا این حرف را میزنم ؟! :

ببین نیتروژن شما در قسمت کف انتقال حرارت داره و از طریق بدنه به پایین . قسمت پایین خیلی سریع تبخیر میشه و قسمت های بالا کمی خنک ترند پس راهی باید اندیشید که از دمای بالا استقاده کرد . اختلاف دمای بیشتر بالا یکی از دلایل هست و یکی دیگه اینه که این جوری از قسمت بیشتری از کانتینرت میتونی گرمای پردازنده را بگیری . :11():

موفق باشید
شهریار :give_rose:

Game
24-11-08, 18:21
شهریار لوله ی المینیومی از کجا گیر بیارم شاپور قدیم رفتم نبود

قسمت مسیش چطوره؟؟؟؟

ViViD
24-11-08, 23:01
سلام
بله اگر مس موجود میبود حتماً استفاده میکردم ولی نیست

من طرح شما رو اینجوری برداشت کردم درسته؟ البته سرعتی شد زیاد لوله ها منطقی نیستند ولی منظور کلی رو میخواستم برسونم

لوله مس که فراوان هست و اندازه های زیادی هم داره میتونم بگیرم
استاد تراشکاری هم خودم میکنم چند واحدی دانشگاه گذروندم به درد همینجا میخوره دیگه :1. (38):

Majid OC
25-11-08, 12:51
سلام
بله اگر مس موجود میبود حتماً استفاده میکردم ولی نیست

من طرح شما رو اینجوری برداشت کردم درسته؟ البته سرعتی شد زیاد لوله ها منطقی نیستند ولی منظور کلی رو میخواستم برسونم

لوله مس که فراوان هست و اندازه های زیادی هم داره میتونم بگیرم
استاد تراشکاری هم خودم میکنم چند واحدی دانشگاه گذروندم به درد همینجا میخوره دیگه :1. (38):

طرح شما از برداشت گفته های شهریار عزیز به شکل بالا یه اشکالی داره !
اونم اینه که شما تا نیتروژن رو میریزید ...3 ثانیه طول میکشه بخار میشه یعنی اینکه بخوایم لوله به بالا بزنیم
نمی رسه بخار میشه البته CPU در دمای 75 درجه(فرکانس 5.20Ghz ) که با نیتروژن باید به ( 40- ) برسه !

مسئله اینه که شما باید جنسی در قسمت بالا انتخاب کنید که اصلا سرما رو به خودش نگیره (ضریب حرارتی صفر )
و تحمل سرمای نیتروژن رو هم داشته باشه !(مثل پلاستیک )
در واقع تثبیت سرمایش در قسمت پایینی کانتینر (از جنس مس یاآلمینیوم ساخته شود )به این ترتیب بیشتر میشه !

قربانت مجید:11():

Shahryar
25-11-08, 15:18
یک چیزی را بچه ها خیلی متوجه نشدند ببینید لوله یا در اینجا منظور میله ی تو پر هست ! یعنی چند میله ی دو پر به کف جوش میدید . اگه این کار را بکنید فلز بدنه شما خیلی دیگه تاثیری در خنک سازی نداره و همین طوری که مجید جان گفت هر چی انتقال حرارتش کمتر باشه بهتره .

ViViD
25-11-08, 16:40
من بازم زیاد نگرفتم میشه یک عکس معمولی بگذارید؟؟؟!!!

Majid OC
25-11-08, 21:22
من بازم زیاد نگرفتم میشه یک عکس معمولی بگذارید؟؟؟!!!

اینم عکس فکر کنم واضح باشه ؟:1. (27):

قربانت مجید :give_rose:

Game
25-11-08, 21:42
اینم عکس فکر کنم واضح باشه ؟:1. (27):

قربانت مجید :give_rose:

لوله ی کانتینر از چه جنسی باشه خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بلاکمو دیدی چطور بود؟

Majid OC
25-11-08, 22:55
بله عزیز خیلی عالی بود !
در کمترین مقدار عمقش نسبت به کف بلاک چقدره ؟
چقدر آب خورد ؟البته به اضافه جنس؟

حالا اینکه جنس لوله از چی باشه دارم تحقیق می کنم .......از نوعی پلاستیک مثل لوله سبز که تحمل سرمای ناشی از نیتروژن رو داشته و خشک وشکننده نشه !

ViViD
25-11-08, 23:14
آقای حقدوست از تفلون!!! استفاده کرده بود همین طرح بود فکر کنم در XS عکسهاشو قرار داده بود

Game
26-11-08, 00:48
مس وسط Blue Orb 2 رو داغ کردم و ازش در اووردم

اینم عکس ها ی کانتینر با چسب پلی استر چسبوندم و از لوله ی پلاستیکی استفاده کردم نشتی هم نداشت تست کردم

فقط بست ها ی مادر بوردش مونده

Game
26-11-08, 15:33
دارم الان تستش می کنم over نکردم دما تو حالت idle با اب و یخ معمولی 24 درجه هست

اینم عکسش

Game
27-11-08, 16:00
اینم عکس ln2 من که توش نیتروژن مایع ریختم
چون پیچ بست نداشتم نتونستم اور کنم چون خیلی سفت روی cpu نمی شست

good_punisher
27-11-08, 17:00
سلام
جون من یه قطره از اون LN2 رو بده ما هم به فاز برسیم

Game
27-11-08, 21:30
سلام
جون من یه قطره از اون LN2 رو بده ما هم به فاز برسیم

اگه اصفهانی بگو برات میارم بابام از دانشگاه مجانی اوورد

کانتینر قسمت بالاش باید فلزی باشه ماله من از شدت سرما ترک خورد جنسش پلاستیگ بود

Majid OC
28-11-08, 18:22
اگه اصفهانی بگو برات میارم بابام از دانشگاه مجانی اوورد

کانتینر قسمت بالاش باید فلزی باشه ماله من از شدت سرما ترک خورد جنسش پلاستیگ بود

عزیز جان تیکه بالا باید از جنس پلاستیک سخت باشه اسمشم تفلون از 200- تا 1200+ رنج دمایشه !
اونوقت دیگه ترک نمی خوره !
حالا این Ln2 رو باچی آوردی تا خونه ؟

Game
28-11-08, 18:40
عزیز جان تیکه بالا باید از جنس پلاستیک سخت باشه اسمشم تفلون از 200- تا 1200+ رنج دمایشه !
اونوقت دیگه ترک نمی خوره !
حالا این Ln2 رو باچی آوردی تا خونه ؟

ln2 رو با فلاکس چای اوردم:1. (38)::lol:

ViViD
28-11-08, 22:33
یک فلاسک نیترو برای من پست کن هزینه هم پرداخت میکنم :lol:
کاش نیترو تو شهره ما پیدا میشد :1. (28):

Game
29-11-08, 14:09
یک فلاسک نیترو برای من پست کن هزینه هم پرداخت میکنم :lol:
کاش نیترو تو شهره ما پیدا میشد :1. (28):

نیتروژن 2 ساعته بخار میشه می خوای می فرستم

sAsAn.K
29-11-08, 16:17
چرا بخار میشه ؟!
وقتی توی جایی بزاری که درش کاملا بسته باشه چه دلیلی داره بخار بشه ؟
نکنه میخوای بزاری توی این فلاسکها که افغانی ها دارن ؟!

Game
29-11-08, 20:52
چرا بخار میشه ؟!
وقتی توی جایی بزاری که درش کاملا بسته باشه چه دلیلی داره بخار بشه ؟
نکنه میخوای بزاری توی این فلاسکها که افغانی ها دارن ؟!

1-اگه درش رو کامل ببندی منفجر میشه چون این ماده رو باید تو محیط سرد تر از خودش نگه داری
2-ظرف های مخصوص هم داره که از 40 هزار تومان به بالااست که به صرفه نیست
3-بهترین کار گذاشتن توی فلاکس چای افغانی هاست

sAsAn.K
29-11-08, 21:40
منفجر میشه ؟! مگه بمبه ؟!
حالا اینو ول کن ، یخ خشک چی ، نکنه اونم منفجر میشه ؟!

Game
29-11-08, 21:53
منفجر میشه ؟! مگه بمبه ؟!
حالا اینو ول کن ، یخ خشک چی ، نکنه اونم منفجر میشه ؟!

منفجر جون از خودش بخار میده تو فلاکس معمولی که نگه داری چون دما رو خوب نگه نمی داره به فلاکس فشار میاره و میترکونش

یخ خشک نه

sAsAn.K
30-11-08, 12:55
فلاسک دما رو خوب نگه نمیداره ؟!
میشه بپرسم فلاسک برای چه کاری استفاده میشه ؟!

Game
30-11-08, 15:44
فلاسک دما رو خوب نگه نمیداره ؟!
میشه بپرسم فلاسک برای چه کاری استفاده میشه ؟!

ساسان خودت تست کن میبینی
بابام دکترا شیمی متالوژی داره می گه می ترکه تو فلاکس معمولی تو می گی نمی ترکه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اگه تو ظرف ها ی مخصوص خودش نگه داری کنی مقدار تحملشو با توجه به نوع ظرف نوشته

Majid OC
30-11-08, 16:25
ای بابا بخواید دعوا کنید من نیتروژن میریزم رو سرم !!:1. (27):

N@VID
30-11-08, 18:46
سلام :

ببخشيد پا برهنه مي پريم وسط !
مثل اينکه بايد يک ظرفي پيدا کنيد که ضد فشار باشه يا حداقل بايد هر يک ربع دربش رو باز کنيد تا
بخار نيتروژن ظرف رو نترکونه !
راستي اين همه گفتيد ولي من آخر متوجه نشدم که ساخت يک LN2 چقدر هزينه داره و
هر ليتر نيتروژن پولش چقدره ؟

Game
30-11-08, 20:52
سلام :

ببخشيد پا برهنه مي پريم وسط !
مثل اينکه بايد يک ظرفي پيدا کنيد که ضد فشار باشه يا حداقل بايد هر يک ربع دربش رو باز کنيد تا
بخار نيتروژن ظرف رو نترکونه !
راستي اين همه گفتيد ولي من آخر متوجه نشدم که ساخت يک LN2 چقدر هزينه داره و
هر ليتر نيتروژن پولش چقدره ؟

ببین 1 فلاکس چایی تا ته پر هزار تومان هزینشه
ln2 اگه بخای المینیومی بسازی 1 تیکه باید شمش المینیوم بگیری که از 20 هزار تومان شروع می شه به بالا
مهندس عمرانی ln2 GREEN رو گفت 450 هزار تومان درومده انگار !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Shahryar
30-11-08, 21:11
من یک مدت پیش ( اول تابستون ) تا یک مدت پیش :دی ( آخر تابستون ) روی یک طرح یخ خشک کار می کردم که یخ خشک را به یک سیستم 24 ساعته تبدیل می کرد ! که بعد از بررسی های همه جانبه فقط تونستم روی این مقوله کار کنم که تا مدت بیشتری بمونه ! اما بعد از بررسی دقیق تر به این نتیجه رسیدم که آدم 5 تومن بیشتر بده و چند کیلو یخ خشک بیشتر بخره خیلی راحت تر هست تا اون طرح من را اجرا کنه :دی

طرح این بود که شما Triple Point یخ خشک را بدست میاوردین و طی محاسبات پیچیده با توجه به دمای ایجاد شده توسط پردازنده حساب میکردید با چند بار فشار میشه این را چه مدت درون این ظرف سر بسته ی بنده نگه داری کرد .

بعد از این قضیه خیلی راحت میشه این مسئله بالا را تحلیل کرد ! فلاکس های مخصوص نیتروژن مایع تقریبا عایق حرارتی بسیار قوی هستند و نمیگذارند بهش گرما برسه که زیاد تبخیر بشه ولی اگه از فلاکس های معمولی استفاده کنید و درب را کاملا ببندید با توجه به این قانون که هر مول ماده در حالت گازی 22.4 لیتر فضا میخواد و فشاری که ایجاد میشه فلاکس را پودر میکنه ! پس برای همین باید درش را باز بگذاری تا فشار زیادی ایجاد نشه پس خیلی زود تبخیر میشه . :11():

sAsAn.K
01-12-08, 15:15
آقایون نمیخواید بفرسته ، بحث نداره دیگه !
تاپیک منحرف نشه بیشتر از این خیلی بهتره .

Moein
04-12-08, 01:28
چند تا راهنمایی تمامی فروشگاه های لوازم شیمی دارای نیتروژن مایه هستند یا کلینیک های زیبایی صورت بعضی هاشون دارن یا بازم اگه اونا نداشتن دانشگاه مرجع شهر ها دارن یخ خشک هم بیشتر بیمارستان ها در بعضی مواقع و در بیشتر مواقع لوازم شیمی فروش ها دارن

Moein
04-12-08, 12:51
و اما حالا یه سوال محل تماس مس با سی پی یو ساف باشه یا اینکه بهتره با تیغ تراش کار دایره دایره تو هم باشه ؟ ؟!؟

Majid OC
04-12-08, 13:44
ببینید عزیز

شما چه با دستگاه تراش یا دستگاه دیگه ای در بیارید کف کانتینر رو باید کاملا پولیش کاری کنید عین آینه !
تا سطح تماس با CPU تون ذره ای هوا قرار نگیره حتی اورکلاکرهای دنیا خود سطح CPU ورهم پولیش کاری میکنند تا جایی که به سطح مسی برسید :

با تشکر
مجید:11():

sAsAn.K
04-12-08, 15:10
دیدی بهت گفتم معین ؟
باید مثل آینه باشه کفش .

ViViD
14-12-08, 13:34
سلام
سوال در مورد یخ خشک من پیدا کردم اما به 2 صورت ژل داخل بسته های پلاستیکی و مایع در بطری سر بسته دارند

میگفت باید در فریزر بگذاری تا یخ بزنه

و اما سوال: خوب ترتیب کار با یخ خشک به چه صورت میتونه باشه؟ باید محفظه یا کانتینری که دارم سربسته باشه یا نه؟ اگر بسته باشه پایدارتره میمونه و بخار کمتر میشه؟
خواستم قبل از کار با یخ خشک اطلاعاتی کسب کنم
آیا مدل دیگه یخ خشک هم داریم یا همین مایع هست که باید داخل فریزر به صورت جامد بشه
ممنون میشم قبل از هر کاری بهم اطلاعاتی بدید

Shahryar
14-12-08, 16:13
سلام
سوال در مورد یخ خشک من پیدا کردم اما به 2 صورت ژل داخل بسته های پلاستیکی و مایع در بطری سر بسته دارند

و اما سوال: خوب ترتیب کار با یخ خشک به چه صورت میتونه باشه؟ باید محفظه یا کانتینری که دارم سربسته باشه یا نه؟ اگر بسته باشه پایدارتره میمونه و بخار کمتر میشه؟
آیا مدل دیگه یخ خشک هم داریم یا همین مایع هست که باید داخل فریزر به صورت جامد بشه

سلام دوست عزیز :11():

ببینید یخ خشک را در دستگاه های مخصوصی به صورت مایع نگه داریشون میکنند و وقتی به شما تحویل میدند معمولا مایع میریزند و سپس میکوبندش تا جامد بشه سریع . اما این هایی که میگید به صورت ژل در بسته های پلاستیکی را من تا حالا ندیدم . اما نکته ای که هست اینه که من مدتی یخ خشک را مطالعه میکردم نگه داشتن مایعش در دو حالت هست یکی اینکه اون بطری فوق العاده بتونه فشار را تحمل کنه که بعید میدونم اما احتمال دیگه اینه که دمای اون ها از دمای یخ خشک جامد کمتر باشه یعنی عامل فشار در کار نباشه . در فریزر بگذارید تا یخ بزنه ؟ احتمال اینکه یخ بزنه به نظرم کمه ولی چون این مدل را تا حالا ندیدم به نظرم تست کنید ببینید چه جوریه . ( از نظر علمی تا اونجایی که بنده میدونم با توجه به اینکه گرما از فریزر به یخ خشک میرسه پس یخ خشک سردتر نمیشه که بخواد یخ بزنه ! مگر اینکه عامل دیگری در کار باشه ! ) .

یخ خشک را اگه بتونید از کارگاه هایی که تولید میکنند بخرید خیلی خوبه چون هم قیمتش پایین تر هست و هم اینکه به صورت جامد به شما تحویل میدند .

و اما طرح سر بسته :

خیلی وقت روی این کار میکردم که یک ظرف سر بسته با تحمل فشار بالا طراحی کنم که فشاری که از تصعید شدن این یخ خشک ایجاد میشه را بتونه تحمل کنه اما حساب کردم برای مقدار خیلی کمی از اون ما نیاز به تحمل فشاری بیش از 10 بار داریم !!! و یک نکته خیلی مهم دیگه که معمولا بهش توجه نمیشه :

انتقال حرارت یخ خشک بخار شده خیلی کمتر از جامدش هست پس اگه شما درش را ببندید این بخار ها خارج نمیشند و انتقال حرارت پایین تری خواهید داشت .

من اگه شد فیلم های پنچ شنبه را آپلود میکنم . من از یک سیخ برای خارج کردن گاز ایجاد شده در زیر یخ خشک ها استفاده میکردم که خیلی در انتقال حرارت موثر بود .

پیشنهاد : با توجه به قیمت یخ خشک و خطرات و بسیاری از عوامل دیگه که برای سر بسته داریم از یک بلاک سر باز با انتقال حرارت بالا استفاده کنید خیلی بهتره ( چیزی حدود 3 کیلوگرم یخ خشک میتونه برای ساعت ها بلاک شما و پردازنده اورکلاک شده ی شما را برای ساعت ها تامین کنه ! )

موفق باشید
شهریار :give_rose:

Olesius
20-01-09, 21:28
سلام به دوستان عزیز...

یه سوال کوچیک داشتم...!!
از کجا می تونم ورق یا تسمه مسی با حداکثر ضخامت 3-2 mm تهیه کنم؟؟ (کجاها احتماش بیشتره؟ یه جا بگین که اینجا بتونم پیدا کنم!!)
ورقی که در آلومینیوم سازی استفاده می شه ضخامت به مراتب کمتری داره...

ترجیحا دنبال مس هستم...
با سپاس...:11():

Olesius
21-01-09, 23:07
سلام به دوستان عزیز...

در راستای حرکت تیمی و تجهیز اعضای تیم (البته عضو کوچک تیم!) در حال اقدام برای تهیه و ساخت یک عدد کانتینر (البته از جنس Al بنا به جهات مادی) صرفا برای استفاده یخ خشک! (نیتروژن در دسترس نیست!) هستم... :give_rose:

در حال حاضر اگر این دروس دانشگاهی بذارن! مشغول بررسی انواع طرح ها و اندازه ها برای کانتینر هستم...
رسیدن به طرحی که در عین سادگی کارایی بالایی هم داشته باشه... تا تراشکار هم راحت تر بتونه طرح رو در بیاره خیلی واسم مهمه...

بهر حال به طرحی که شایان جان:11(): در یکی از پست ها معرفی کرده بود رسیدم...
بسیار ساده هست و اجرای راحتی هم خواهد داشت...
در مورد کف کانتینر هم یک پله یا پخ کردن یا شیب دار کردن لبه ها اجرا خواهد شد تا به خازن های اطراف سوکت گیر نکنه...!!

فقط مشکلی که هست ضخامت دیواره و کف کانتینر هست که دوستان باید راهنمایی کنن...
من خودم 4-5 mm رو فکر می کنم مناسب باشه...
در مورد کف هم اگر چنان چه پله یا طرح دیگه ای لحاظ بشه باید دقت کرد که min ضخامت کانتینر در قسمت کف بخصوص در لبه های کناری کف از 4-5 mm کمتر نشه...!!
در مورد ارتفاع هم حدود 20 سانت مناسب باید باشه تا حجم بیشتری رو شامل بشه! این خودش زمان مفید استفاده از یخ خشک رو بیشتر می کنه...

منتظر نظرات مفید دوستان هستم...:11():

با سپاس...:1. (21):

ViViD
22-01-09, 02:25
جای شما خالی مشهد هستم رفتم دنبال نیتروژن بگردم همراه با مخزن راسته بازار لوازم آزمایشگاهی قیمت کپسول خالی رو میدادند 850 هزار تومان ناقابل
خوب حالا تکلیف ما که دوست داریم از نیترو و یخ خشک استفاده کنیم و نداریم چیه!!! تازه شهره خودمون زاهدان که دیگه بدتر هیچی پیدا نمیشه
یخ خشک رو نمیشه جایی بصورت پستی برامون بفرسته؟

ViViD
22-01-09, 02:30
سلام به دوستان عزیز...

یه سوال کوچیک داشتم...!!
از کجا می تونم ورق یا تسمه مسی با حداکثر ضخامت 3-2 mm تهیه کنم؟؟ (کجاها احتماش بیشتره؟ یه جا بگین که اینجا بتونم پیدا کنم!!)
ورقی که در آلومینیوم سازی استفاده می شه ضخامت به مراتب کمتری داره...

ترجیحا دنبال مس هستم...
با سپاس...:11():
:whistle: یک چیزی میگم نخندی
بازار مس فروشهای کرمان اینقدر از این ورقهای مسی هست که خسته میشی نگاه کنی من اندازه 10 در 20 رو خریدم 8 هزار تومان:1. (38): هر مدل مس که بخواهی پیدا میشه حتی فویل مس که خریدم از 1 میلیمتر هم نازکتره این فویلهای مسی همون صفحاتی هستند که در خنک کننده های پردازنده مثل زالمان خودم استفاده میشوند خیلی هم خوشگل هستند
باز هم شما از کارگاه های الکتریکی که جعبه برق درست میکنند بپرس برای اتصال Earth زمین دارند ولی اونها هم گرون میدهند کلاً مس خیلی گرونه

Olesius
22-01-09, 02:49
سلام به دوستان عزیز...

در راستای حرکت تیمی و تجهیز اعضای تیم (البته عضو کوچک تیم!) در حال اقدام برای تهیه و ساخت یک عدد کانتینر (البته از جنس Al بنا به جهات مادی) صرفا برای استفاده یخ خشک! (نیتروژن در دسترس نیست!) هستم... :give_rose:

در حال حاضر اگر این دروس دانشگاهی بذارن! مشغول بررسی انواع طرح ها و اندازه ها برای کانتینر هستم...
رسیدن به طرحی که در عین سادگی کارایی بالایی هم داشته باشه... تا تراشکار هم راحت تر بتونه طرح رو در بیاره خیلی واسم مهمه...

بهر حال به طرحی که شایان جان:11(): در یکی از پست ها معرفی کرده بود رسیدم...
بسیار ساده هست و اجرای راحتی هم خواهد داشت...
در مورد کف کانتینر هم یک پله یا پخ کردن یا شیب دار کردن لبه ها اجرا خواهد شد تا به خازن های اطراف سوکت گیر نکنه...!!

فقط مشکلی که هست ضخامت دیواره و کف کانتینر هست که دوستان باید راهنمایی کنن...
من خودم 4-5 mm رو فکر می کنم مناسب باشه...
در مورد کف هم اگر چنان چه پله یا طرح دیگه ای لحاظ بشه باید دقت کرد که min ضخامت کانتینر در قسمت کف بخصوص در لبه های کناری کف از 4-5 mm کمتر نشه...!!
در مورد ارتفاع هم حدود 20 سانت مناسب باید باشه تا حجم بیشتری رو شامل بشه! این خودش زمان مفید استفاده از یخ خشک رو بیشتر می کنه...

منتظر نظرات مفید دوستان هستم...:11():

با سپاس...:1. (21):

ممنون وحید جان بدجوری لازم دارم... ولی پیدا نمی شه!!!:1. (28):

نقل قول هم واسه اینکه سوالم مونده بود صفحه قبل...!!!:11():

Olesius
24-01-09, 01:14
...!!
لطف کنید راهنمایی کنید...!!!:1. (28):

بابا در به در به دنبال یخ خشک به سر می بریم...!! تا یه حالی به cpu بدیم تو فرکانس 4000 یه خورده سیر کنه...!!
مشکل بلاک در حال حل شدنه...!! با اینکه دوستان راهنمایی بیشتری نکردن!!!! ولی یه چیزی سر هم کردم...
مونده تراشش بدیم... که همین روزا حل میشه...

ولی مهم ترش...!!

بابا یکی بگه این یخ خشک چه جور جایی پیدا می شه؟؟ منقرض که نشده...؟؟؟؟؟
اصولا در چه جایی یافت می شه...؟؟؟
این جا پایتخت نیست که بری فروشگاه لوازم شیمی TNT هم بخوای بگیری...!!!:1. (27):

یه جایی بگین که یافت بشه... اصلا یه راهنمایی حداقل بکنین!!!! برم ببینم هست یا نه...!!!!!!!!!!
خوب شما راهنمایی نکنین من برم از کی بپرسم...؟؟؟

خراب مرامتونم... راهنمایی کنین...؟؟؟!!!:give_rose:

سپاس...:11():

Olesius
24-01-09, 19:17
...!!
لطف کنید راهنمایی کنید...!!!:1. (28):

بابا در به در به دنبال یخ خشک به سر می بریم...!! تا یه حالی به cpu بدیم تو فرکانس 4000 یه خورده سیر کنه...!!
مشکل بلاک در حال حل شدنه...!! با اینکه دوستان راهنمایی بیشتری نکردن!!!! ولی یه چیزی سر هم کردم...
مونده تراشش بدیم... که همین روزا حل میشه...

ولی مهم ترش...!!

بابا یکی بگه این یخ خشک چه جور جایی پیدا می شه؟؟ منقرض که نشده...؟؟؟؟؟
اصولا در چه جایی یافت می شه...؟؟؟
این جا پایتخت نیست که بری فروشگاه لوازم شیمی TNT هم بخوای بگیری...!!!:1. (27):

یه جایی بگین که یافت بشه... اصلا یه راهنمایی حداقل بکنین!!!! برم ببینم هست یا نه...!!!!!!!!!!
خوب شما راهنمایی نکنین من برم از کی بپرسم...؟؟؟

خراب مرامتونم... راهنمایی کنین...؟؟؟!!!:give_rose:

سپاس...:11():

برای بار nام...

دوستان... عزیزان... هم فرومی ها...

از کجا می شه یخ خشک پیدا کرد...؟؟؟ دوستانی که تهیه کردن و استفاده هم کردن چرا راهنمایی نمی کنن...؟؟؟

بالاخره از یه جایی خرید کردن...؟؟؟ راهنمایی کنن منم اینجا برم پرس و جو کنم....!!! موضوع اینه که نمی دونم از کجا بپرسم! کجا دنبالش بگردم... این رسمش نیست...

مگه اینجا نیستیم که بهم کمک کنیم...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیگه حرفی ندارم...:11():

Shahryar
24-01-09, 19:21
برای بار nام...

دوستان... عزیزان... هم فرومی ها...

از کجا می شه یخ خشک پیدا کرد...؟؟؟ دوستانی که تهیه کردن و استفاده هم کردن چرا راهنمایی نمی کنن...؟؟؟

بالاخره از یه جایی خرید کردن...؟؟؟ راهنمایی کنن منم اینجا برم پرس و جو کنم....!!! موضوع اینه که نمی دونم از کجا بپرسم! کجا دنبالش بگردم... این رسمش نیست...

مگه اینجا نیستیم که بهم کمک کنیم...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیگه حرفی ندارم...:11():

شرمنده مدتی درگیر بودم احتمالا دوستان دیگه هم یا درگیر بودند یا ندیدند . :11():

ببین علی جان یخ خشک معمولا توی کارگاه ها تولید میشه بیرون شهر توی شهرک های صنعتی ( معمولا !) باید بپرسی ببینی کارگاهش برای شهر شما کجا هست . بهترین راه برای پرس و جو کردن جای اون هم میتونید از نوشابه سازی هایی نزدیک بپرسی یا بیمارستان ها چون اون ها از یخ خشک استفاده می کنند . :love:

شرمنده بابت تاخیر در جواب
شهریار :1. (21):

vbigdeli
25-01-09, 22:25
سلام

تاپیک هارو سر سری نگا می کنم..ولی اینی که شما گفتی،تو بیمارستان و بعد از عمل کاربرد داره
میذارن رو بدن بیمار که ورم نکنه.

ViViD
05-05-09, 11:23
با سلام خدمت اساتید محترم
بالاخره بعد از مدتی تلاش تونستم نیتروژن بیابم!!! خلاصه اینکه هم اکنون به یاری سبز شما عزیزان نیازمندیم برای شروع تلاشهایی سخت
کانتینر رو هم دارم فقط مسائل زیادی پیرامون عایق بندی مسئله دما و بحثهای دیگه میمونه که هنوز اطلاعاتی ندارم
برای شروع کار دوستانی که با نیترو کار میکنند مخصوصاً آقا شهریار باید چه کنیم اول بدونم میتونم با فلاسک برم بیارم تا منزل؟
متشکرم

Shahryar
05-05-09, 17:18
با سلام خدمت اساتید محترم
بالاخره بعد از مدتی تلاش تونستم نیتروژن بیابم!!! خلاصه اینکه هم اکنون به یاری سبز شما عزیزان نیازمندیم برای شروع تلاشهایی سخت
کانتینر رو هم دارم فقط مسائل زیادی پیرامون عایق بندی مسئله دما و بحثهای دیگه میمونه که هنوز اطلاعاتی ندارم
برای شروع کار دوستانی که با نیترو کار میکنند مخصوصاً آقا شهریار باید چه کنیم اول بدونم میتونم با فلاسک برم بیارم تا منزل؟
متشکرم

سلام :11():

عرضم به حضورت که ما بعضی وقت ها با فلاسک چای نیتروژن میاریم با بچه ها و بعضی وقت ها هم بسته به نوع و شرایط کاریمون کانیتنر کرایه میکنیم که مخصوص نیتروژن مایع هست . :give_rose:

ViViD
05-05-09, 18:18
با تشکر پس من هم میتونم فلاسک ببرم نیتروژن بیارم :1. (38): این از اولش

خوب حالا باید ادامه کار رو چطور رفت نیاز به ترمومتر دارم باید برم بخرم یعنی؟ یا همینجوری سرازیر کنم توی کانتینر و تمام بشینم تماشا کنم:دی مسلماً اندازه ای مقداری داره ریختن نیترو و مشکلات خودش اول از همه هم که عایق بندی برد هست این رو حتما ً باید با مواد عایق انجام بدم یا نه

ViViD
06-05-09, 12:08
خوب این یعنی اینکه هیچ کس غیر از شهریار با نیتروژن کار نکرده دیگه فقط باید منتظر بمونم تا شهریار بیاد جوابمو بده

Olesius
06-05-09, 12:32
وحید جان اگر این کلیپ رو ندیدی حتما ببین!!
در مورد کار با نیتروژن و عایق بندی بورد و پیدا کردن کلد باگ پردازنده هست...

LN2 Overclocking video by Intel

Shahryar
06-05-09, 13:48
وحید جان بحث در مورد عایق بندی فکر نمیکنم مربوط به این تاپیک باشه ولی شما اینجا (Only the registered members can see the link)را ببینید . سوالی داشتید در تاپیک دیگه ای مطرح کنید چون بحث عایق بندی خودش یک بحث مفصل و البته فوق العاده مهم هست . :love:

راستی معین جان ، امیر علی جان و دوستان زیاد دیگه ای با Ln2 تا حالا کار کردند و تجربه خوبی را در این زمینه دارند . :give_rose:

Jagvar
10-05-09, 15:26
دوستان عزیز بنده مطالعاطی که داشتم فهمیدن ازت مایع چون از نیتروژن ارزونتره و مساعل دیگه، شاید بجای نیترو بشه ازش استفاده کرد !!
اما یه سوال کسی میدونه چیه؟ یا میشه از ازت مایع استفاده کرد و فرمول شیمیایی اون چیه؟
انگارا فراوون تره(راحت تر میشه تهیه کرد):1. (27):
:11():

Shahryar
10-05-09, 17:03
دوستان عزیز بنده مطالعاطی که داشتم فهمیدن ازت مایع چون از نیتروژن ارزونتره و مساعل دیگه، شاید بجای نیترو بشه ازش استفاده کرد !!
اما یه سوال کسی میدونه چیه؟ یا میشه از ازت مایع استفاده کرد و فرمول شیمیایی اون چیه؟
انگارا فراوون تره(راحت تر میشه تهیه کرد):1. (27):

ازت = N2 | نیتروژن = N2 تفاوتشون توی چیه ؟ :1. (27): ایزومر هم دیگه نیستند و دقیقاً دو تا اسم متفاوت N2 هست پس اگه ازت مایع هست بگیرید ، معطل نکنید ! :1. (23):

N@VID
10-05-09, 20:59
سلام :

ببخشید من می پرم وسط موضوع !

غالبا یخ خشک رو از کارگاه یا کارخانه هایی می شود تهیه کرد که کارشون کپسول اکسیژن سازی می باشد !
یک جوریایی یک خشک ماده زائد اکسیژن سازی محسوب می شه !:1. (1):
قربون این ماده زائد که انقدر طالب داره !
توی تهران کارخانه اکسیژن سازی توی میدان شوش یخ خشک پیدا میشه !
آمارش رو از لوازم آزماشگاه فروشی ها گرفتم ، آدرس اون رو دادند ...
مثل این که خیلی هم ارزون میدن ...
ولی بدیش این هست که زود تبخیر میشه ! باید اول مخزنش رو تهیه کرد ...
من هم وقت نکردم یک سری به اون جا بزنم و یخ خشک بخرم .

Jagvar
10-05-09, 21:12
شهريار جان امارشو در آوردم مثل اين كه ازت مايع همون نيتروژن هستش (فارسي شه) البته از يه معلم شيمي پرسيدم:1. (27):
نويد جان يخ خشك كيلويي ميفروشن؟:1. (38):
قيمتش ارزونه يعني تقريبا چقدر درمياد؟

N@VID
10-05-09, 21:49
نويد جان يخ خشك كيلويي ميفروشن؟:1. (38):
قيمتش ارزونه يعني تقريبا چقدر درمياد؟

سلام :
بله مثل این که کیلویی می فروشند !
اون بنده خدایی که آدرس اونجا رو به ما داد می گفت پارسال خریده کیلویی 6000 ریال !
به ریال نوشتم که با 600 هزار تومان اشتباه نشه ! :wink: نهایتا شده کیلویی یک هزار تومان ...

Shahryar
10-05-09, 22:21
نوید جان یخ خشک به این زودی هم که فکر میکنید تبخیر نمیشه من تا حالا چندین سری گرفتم یک بار در یخدون گرفتم و یکبار هم در کلمن آب ! هر دو بار هم چندین ساعت جواب داده . :love:

Jagvar
11-05-09, 00:23
نوید جان یخ خشک به این زودی هم که فکر میکنید تبخیر نمیشه من تا حالا چندین سری گرفتم یک بار در یخدون گرفتم و یکبار هم در کلمن آب ! هر دو بار هم چندین ساعت جواب داده . :love:
اقا اینو من هستم هم باصرفه هست هم راحتره حملش و ....:great:

risheha
28-06-09, 11:25
لطفاً قبل از ساخت پروژه حتماً این مطلب رو بخونید :

سلام دوستا ن عزیز
در مورد ساخت کانتینر شما چرا بدنه کانتینر رو از جنس مس ساختید ؟ اصلاً چرا باید برای بدنه از فلز استفاده کرد که بعد بخواهیم اونو عایق کاری کنیم ؟ :1. (2):
میتونستید خود کانتینر رو از جنس دیگری بسازید و فقط سطح مقطعی رو که با سی پی یو تماس داره رو از جنس مس بسازید ، اینطوری هم تا حد زیادی از اطلاف حرارت و خروج سرما جلوگیری می کنید ( عایقکاری کمتری نیاز هست ) و هم از هزینه ساختتون کمتر می کنید و هم اینکه نسبت به مس خیلی سبک تره و فشار وزنی کمتری رو به برد مادر میارید در ضمن کار تمیز تری هم ارائه میدید . :great:
یکی از جنس هایی که توی همه تراشکاری ها گیر میاد تفلن هست که شبیه پلاستیکه ، سفید رنگه و به صورت مفتول های ضخیم یافت میشه و خیلی هم خوش تراش هست میتونید اون رو به شکل لوله در بیارید و انتهای اون رو رزوه دار ( دیس ) کنید سپس قطعه مسی کف رو هم رزوه دار کنید و اونها رو به هم پیچ کنید تقریباً میشه گفت نیازی به آب بندی نداره چون خودشون با هم صتح آب بندی تشکیل میدن ، البته بستگی به تراشکارتون داره ولی در صورت نیاز به آب بندی میتونید این کار رو توسط چسب های مخصوص مثل پرماتکس انجام بدید ( از خود تراشکار راهنمایی بخواید ) .
و هم اینطور میتونید از لوله های معمولی مثل لوله سبز یا لوله های از این قبیل هم استفاده کنید( غیر از پی وی سی ) ، مهم فقط قسمتی هست که با سی پی یو تبادل حرارتی میکنه .
راستی برای اینکه خرجتون کمتر بشه می تونید قسمتی از کار رو که حساسیت زیادی نداره رو ببرید مراکز فنی حرفه ای دولتی که تراشکاری دارن و از اونها کمک بگیرید ، من خودم چند بار برای پروژه دانشگاهم پیش اونها رفتم و کارم رو راه انداختن ( با اینکه آشنا هم نبودن ). :1. (38):

موفق باشید .

Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

Shahryar
28-06-09, 13:00
دوست عزیز ممنون بابت اطلاعاتتون یک ایده دیگه هست بالاخره . ولی یکی اینکه تفلون را هم شما بعد از مدتی کار با نیتروژن نمیتونید با دست بگیرید و یخ میزنه . نمونه اش را هم کانتینری بود که شرکت گرین برای نمایشگاه الکامپ ساخت که بعد از چند ساعت کار کردن باهاش دیدیم که روی تفلون یخ بسته + نمیشه دیگه دست زد به کانتینر .

2) به نظر من انتقال حرارت توی کانتینر های نیتروژن مایع به دو صورت انجام میگیره یکی از طریق کف کانتینر که در تماس با LN2 خنک میشه و یکی دیگه از طریق دیواره مسی کانتینر ! وقتی شما برای مثال تا سر یک کانتینر را نیتروژن مایع میریزید قسمت هایی بالا تر نیتروژن که طبعاً سرد تر از قسمت هایی پایینی هستند با گرفتن گرما از دیواره مسی در بالای کانتینر دیواره را خنک میکنند و خنک شدن دیواره مسی در قسمت های بالا نیز در خنک شدن قسمت کف کانتینر موثر هست و باعث بهتر خنک شدن کانتینر میشه .

اما از نظر تجربی هم ما کانتینر گرین که اولین کانیتنر LN2 تفلونی بود را تست کردیم از نظر راندمان خنک سازی با توجه به هزینه گزافی که برای شده بود راندمان یک کانتینر معمولی مسی را هم نداشت .

در خیلی جاهای دنیا از ترکیب Aluminium و مس استفاده میکنند و نتایج خوبی هم گرفتند ولی به نظر من باید محاسبه این قضیه که در زمان پر بودن کانتینر و اورکلاک سنگین قسمت مسی سرد تر هست یا قسمت آلومینیومی !

در مورد تراشکاری که گفتید فکر جالبیه . چون بزرگترین مرکز فنی حرفه ای اصفهان تا خونه ما 10 دقیقه راهه . توی خود مراکز فنی حرفه ای دستگاه تراشکاری هست یا جاهایی وابسته به اون ها هستند ؟ بعد چهار نظام هم دارند ؟

ViViD
28-06-09, 13:13
شهریار جان معمولاً مراکز فنی حرفه ای دستگاه های CNC خیلی عالی دارند که حرفه ای هم هستند ولی برای آموزش بیشتر بکار میروند البته تعداد زیادی هم دستگاه دارند که مدلهای پایینتر هستند و میشه با اونها کار کرد
ولی اگر بتونید از دستگاه های CNC تمام اتوماتیک که دارای بازوهای چرخان و متعددی هستند که روی هر بازو یک مدل ابزار متصل می شود استفاده کنید میتونید یک طرح قطعه رو به دستگاه بدهید (مدلهای بالاتر سیستم عامل شبیه ویندوز دارند) و دستگاه خودش بصورت اتوماتیک قطعه رو می سازه براتون
(در زاهدان که 1 دونه از این دستگاه ها داریم که فقط برای آموزش هست)
پی وی سی رو دیدم استوانه های بزرگ و تقریباً قطر 10 تا 15 سانتی متر که برای ساخت قطعات زیادی استفاده میشوند در ماشین ابزار ولی فکر میکنم بعد از مدتی کارکرد به مرور خودشون رو ول میکنند و از فلزات بهتر نیستند
خوب با توجه به اینکه ممکنه مس در شهرها گرون در بیاد و فکر میکنم حدود 7000 تا 14000 قیمت هر کیلو اون هست استفاده از آلومینیوم فکر منطقی تری به نظر میرسه
ما اندر افکار ساخت Evaporator CPU Block هستیم ایشالله بتونم درست کنمش

risheha
28-06-09, 19:17
سلام جناب شهریار عزیز

راستش من در کل یه چیز دیگه اصلاً توی نظرم بود حالا اینکه چقدر با واقعیت نزدیک باشه دیگه بستگی به مشورت و نظر دوستان داره . . . :yes:
سیستم های آب خنک و حتماً که معرف حضور هستند ؟ و همه باهاشون آشنایی دارند :wink:
سیستم های تبرید لوازم خونگی ( یخچال ، فریزر ، آب سرد کن و . . . ) رو هم تقریباً همه میدونن و سیستم ساده ای رو هم داره . :cool:
تا اونجایی که من میدونم نیتروژن مایع بعدر از مدتی تبخیر میشه ( لطفاً اطلاعاتم رو اگه ناقصه به من هم بگید )
و حالا اصلاً چرا باید نیتروژن رو باید به این شکل ازش استفاده کینم و میتونیم اون رو توی یک مخزن دیگه نگهداریم و توسط لوله و پمپ از مخزن و توسط لوله های مویی اون رو به بخار تبدیل و به اواپراتور یا همون بلوک گرماگیر سی پی یو منتقل کنیم .
گفتم پمپ چون اینجا با مایع سروکار داریم و کمپرسور ها فقط برای فشرده سازی گازها بکار میرن و همین امر هم میتونه یه خورده هزینه رو بیاره پایین چون قیمت پمپ نسبت به کمپرسور خیلی پایین تره .
حالا اگه چیزی که گفتم با منطق همه شماها جور در میاد بگید تا من هم بقیش رو بگم . . .
دوستان بهتره نو آوری کنیم نه کپی برداری ، ساختن یه چیز جدید خیلی لذت بخش تره ، البته شاید یه همچین سیستمی هم وجود داشته باشه اما من ندیدیم اگه هست منو هم در جریان بگذارید . :1. (40):

Shahryar
28-06-09, 19:42
سلام جناب شهریار عزیز

راستش من در کل یه چیز دیگه اصلاً توی نظرم بود حالا اینکه چقدر با واقعیت نزدیک باشه دیگه بستگی به مشورت و نظر دوستان داره . . . :yes:
سیستم های آب خنک و حتماً که معرف حضور هستند ؟ و همه باهاشون آشنایی دارند :wink:
سیستم های تبرید لوازم خونگی ( یخچال ، فریزر ، آب سرد کن و . . . ) رو هم تقریباً همه میدونن و سیستم ساده ای رو هم داره . :cool:
تا اونجایی که من میدونم نیتروژن مایع بعدر از مدتی تبخیر میشه ( لطفاً اطلاعاتم رو اگه ناقصه به من هم بگید )
و حالا اصلاً چرا باید نیتروژن رو باید به این شکل ازش استفاده کینم و میتونیم اون رو توی یک مخزن دیگه نگهداریم و توسط لوله و پمپ از مخزن و توسط لوله های مویی اون رو به بخار تبدیل و به اواپراتور یا همون بلوک گرماگیر سی پی یو منتقل کنیم .
گفتم پمپ چون اینجا با مایع سروکار داریم و کمپرسور ها فقط برای فشرده سازی گازها بکار میرن و همین امر هم میتونه یه خورده هزینه رو بیاره پایین چون قیمت پمپ نسبت به کمپرسور خیلی پایین تره .
حالا اگه چیزی که گفتم با منطق همه شماها جور در میاد بگید تا من هم بقیش رو بگم . . .
دوستان بهتره نو آوری کنیم نه کپی برداری ، ساختن یه چیز جدید خیلی لذت بخش تره ، البته شاید یه همچین سیستمی هم وجود داشته باشه اما من ندیدیم اگه هست منو هم در جریان بگذارید . :1. (40):

دوست عزیز اسم شریفتون را میتونم بدونم چون توی پست ها مخاطب قرار دادن بهتر هست .

ببینید تقریباً در -196 بخار میشه و از طرفی خیلی سرد هست . این قضیه استفاده از پمپ چندین مشکل داره یکی اینکه اون پمپی که بشه استفاده کرد برای نیتروژن مایع گیر نمیاد و اگه هم بیاد قیمتش باید خیلی زیاد باشه .

2- نیتروژن مایع را ما بخار کنیم یعنی دماش را کم کردیم مثلاً شده -50 درجه و به صورت بخار در میاد . این قضیه چند تا اشکال داره یکی اینکه توی سیستم های Phase Change که تا حدودی به نظر شما نزدیک هست معمولاً بخار نمیاد توی CPU Block بلکه مایع میاد گرما میگیره بخار میشه . بخار میره و خنک میشه و دوباره مایع شده بر میگرده . در حالی که توی سیستم شما نیتروژن بخار که انتقال حرارتش کمه میاد توی CPU Block !

حالا نیتروژن را ما فرضاً بتونیم بفرستیم توی CPU Block بعد چه جوری میخوایند این را Compress اش کنید ؟ چون هر مول مایع که به گاز تبدیل بشه حجم بسیار زیادی میگیره .

به هر حال حرف شما درسته . باید پیشنهاد های جدید مطرح بشند ، بحث بشند تا از بینشون نوآوری بدست بیاد . :1. (21):

risheha
28-06-09, 20:54
دوست عزیز من کوچیک شما الیاس هستم
مکانیک خودرو اما علاقه مند به مباحث رایانه

راستی یه طرح برای بلوک سی پی یو توی برنامه solid work طراحی کردم شما هم ببینید و نظرتون رو بگید .
مرسی . . .

Moein
28-06-09, 21:20
دوست عزیز من کوچیک شما الیاس هستم
مکانیک خودرو اما علاقه مند به مباحث رایانه

راستی یه طرح برای بلوک سی پی یو توی برنامه solid work طراحی کردم شما هم ببینید و نظرتون رو بگید .
مرسی . . .

سلام بر الیاس عزیز

شما تقریبا هیچ فلزی رو نمی تونید پیدا کنید که بتونه فشار بیشتر از 9 اتمسفر رو تحمل کنه البته شدن که میشه اما قیمتش برابر با بودجه های ناسا برای یک تحقیق می شه

تبدیل مایع به گاز یا بر عکسش با اختلاف فاز های بین مایع و گاز انجام میشه که این تغییر حالت برابر ازاد کردن یا گرفتن انرژی میشه و خوب فشار زیاد! حال شما یک محیط عایق رو باید داشته باشید که توانایی 12 اتمسفر رو داشته باشه؟! تازه به صورت سیستم گردشی هم باشه ؟!؟ در عوضش هم سیستم تبدیل بخار به نیتروژن رو باید داشته باشید که با برق 3 فاز که قیمت این سیستم حدود 100.000 دلار هست و معادل یک تریلر 24 چرخ فضا می خواد پس عملا برای برگشت بخار نیتروژن به نیتروژن به یک نیروی خیلی زیادی احتیاج هست و عملا باز دهی 30 درصد نیتروژن مایع رو هم نداره حال اگه شما در طرحتون از گاز های فریون یا CFC استفاده کنید این مقدار کاهش پیدا کرده و نسبت به ماده ی که استفاده می کنید بازده بالا تری می گیرید و هزینه کمتر؟!؟

سوالی بود در خدمتم معین
با احترام:11():

risheha
28-06-09, 21:55
سلام دوست عزیز
در مورد راهنمایی شما برای سیرکوله کردن نیتروژن متشکرم حرف شما صحیح
اما فلزات زیادی هستند که میتونن فشار بلای 9 بار رو تحمل کنند .
من تو خونه یه کمپرسور دارم که قطر بدنه مخزنش 2 میلیمتر هست و فشاری که دیگه سوپاپ اطمینانش عمل میکنه حدود 30 با هست .
کپسولهای آتش نشانی که یک سری از جنس پلاستیک فشرده هستند و بعضی هم فولاد
اونهایی که فولاد هستند تقریباً دو میلیمتر هست ضخامت مخزن
پلاستیک ها رو نمیدونم
و فشاری که اونها رو شارژ میکنن 20 بار هست البته فشار آزمونشون حدود 10 بار بیشتره تقریباً ، خودتون میتونید رو ی کپسولها بخونید
کپسول گاز منزل جنس بدنه از فولاد هست قطرش هم به 3 میلیمتر هم نمیرسه اما میبینید که فشار بالایی رو تحمل میکنه و گاز بوتان به صورت مایع در اون وجود داره
و خیلی چیزهای دیگه
پس عملاً فلز که سهله مواد زیادی هستند که میتونن این فشار رو تحمل کنند .

متشکرم

Moein
28-06-09, 22:27
سلام دوست عزیز
در مورد راهنمایی شما برای سیرکوله کردن نیتروژن متشکرم حرف شما صحیح
اما فلزات زیادی هستند که میتونن فشار بلای 9 بار رو تحمل کنند .
من تو خونه یه کمپرسور دارم که قطر بدنه مخزنش 2 میلیمتر هست و فشاری که دیگه سوپاپ اطمینانش عمل میکنه حدود 30 با هست .
کپسولهای آتش نشانی که یک سری از جنس پلاستیک فشرده هستند و بعضی هم فولاد
اونهایی که فولاد هستند تقریباً دو میلیمتر هست ضخامت مخزن
پلاستیک ها رو نمیدونم
و فشاری که اونها رو شارژ میکنن 20 بار هست البته فشار آزمونشون حدود 10 بار بیشتره تقریباً ، خودتون میتونید رو ی کپسولها بخونید
کپسول گاز منزل جنس بدنه از فولاد هست قطرش هم به 3 میلیمتر هم نمیرسه اما میبینید که فشار بالایی رو تحمل میکنه و گاز بوتان به صورت مایع در اون وجود داره
و خیلی چیزهای دیگه
پس عملاً فلز که سهله مواد زیادی هستند که میتونن این فشار رو تحمل کنند .

متشکرم

شاید من منظورمو درست نگفتم من نسبت به فشار هوا نمی گم من نسبت به خلا دارم اینجا صحبت می کنم:دی

شرمنده من باید کامل توضیح می دادم ولی از دید خودم گفتم :rules:

Shahryar
28-06-09, 22:55
حالا که بحث شد میگم این قضیه را چون ممکنه بعضی ها به ذهنشون برسه که بخوایند از سیستم یخچال یا فریز استفاده کنند . تا جایی که من اطلاع دارم کمپرسور یخچال های معمولی همون طوری که دوستمون اشاره کردند نزدیک به 30 بار را میتونند تحمل کنند تازه آلیاژ های فلزی را میشه ساخت که 100 بار را هم تحمل کنند .

برای اینکه دستتون بیاد هر بار چه قدر فشاره . فشار لاستیک اتومبیل تقریباً 2 بار هست . در ضمن بار مقدارش ثابت هست !

risheha
29-06-09, 00:33
بله کپسول های غواصی 250 بار فشار رو به راحتی تحمل میکنند ، البته مدل ها و فناوری های پیشرفته تر با تحمل فشار بیشتری هم هستند . . . البته قطر کپسول تقریباً 4 سانتی متر هست ( برش خوردش رو دیدم )

- یک بطری پلاستیکی نوشابه میتونه 4 بار فشار مایع رو به راحتی تحمل کنه . ( خودم تست کردم )

risheha
29-06-09, 00:38
راستی نظری راجع به عکسی که گذاشتم ندادید ! ( معلومه که خیلی ضایع بوده ) :1. (38):

risheha
29-06-09, 00:57
با تشکر از دوستان
من حرف خودم رو پس میگیرم
شما صحیح می فرمائید ، اطلاعات من کافی نبود . . .

Moein
29-06-09, 01:09
بله کپسول های غواصی 250 بار فشار رو به راحتی تحمل میکنند ، البته مدل ها و فناوری های پیشرفته تر با تحمل فشار بیشتری هم هستند . . . البته قطر کپسول تقریباً 4 سانتی متر هست ( برش خوردش رو دیدم )

- یک بطری پلاستیکی نوشابه میتونه 4 بار فشار مایع رو به راحتی تحمل کنه . ( خودم تست کردم )

شما درست میگید انسان هم می تونه نزدیک به 8 برابر فشار رو تحمل کنه اما هنگامی که بحث در مورد صفر مطلق هم به وسط میاد هویت ماده ها قابل تغییر میشن! همون طوری که اگر بر مسی که برای نیتروژن مایع استفاده شده دقت کنید بعد از مدتی تغییر رنگ رو مشاهده می کنید؟! شما برای استفاده از این ماده به صورت دائم نیاز به همون الیاژی دارید که در کپسول های نیتروژن مایع استفاده میشه که توانایی تولیدش در ایران متاسفانه نیست
و اما یک موضوع رو در نظر نمی گیرید که سرما باعث شکننده شدن میشه شما اگر درون یک بطری اب معدنی نیتروژن مایع بریزید غیر از به سرعت بخار شدن اون در صورت ضربه به کف اون سریع شکننده میشه بعدش هم شما بحث اختلاف دما رو کاملا فراموش کردید شما اگه دو جسم یعنی سی پی یو با +70 و نیتروژن مایع -196.2 درجه رو مقایسه کنید می بینید که اختلاف فاحشی هست ضمن اینکه در صورتی که شما دمای خیلی پایین رو داشته باشید سی پی یو شما فریز میشه!! در کل برای طرحی که دائما از نیتروژن مایع به صورت گردشی استفاده بشه رو کسی تا به امروز تست نکرده و این موضوع یک موضوع جدید هست و برای این کار حداقل به 200.000.000 میلیون تومان هزینه هست که بخواهید حساب کنید می تونید با این پول بیش از 2 میلیون لیتر نیتروژن مایع خریداری کنید اگر به صورت میانگین دقیق کنید نزدیک به 6 سال به صورت مداوم از نیتروژن مایع برای اورکلاک استفاده کنید:1. (27): !!!

risheha
29-06-09, 02:06
با عرض پوزش از دوستان
اطلاعات من کافی نبود در این مورد
تشکر بابت روشن کردن من:1. (23):
راستی قراره یه چیزهایی درست کنم اگه اوک شد میگذارم تا شما هم ببینید و ایرادات اون رو بگید .
باز هم عذر میخوام

Moein
29-06-09, 02:48
[دوست عزیز بحث بطری نوشابه مثالی بود برای تحمل فشار ( صرف نظر از دما )

خوب مسال ها رو باید دقیق زد شما حتی ظرفی که مخصوص نیتروژن مایع هست رو و پر هم باشه از ارتفاع 10 سانتی متری رها کنید ظرف ترک برداشته:دی

- شما حاضر هستید یک عمر مادربردتون به صورت فله روی زمین باشه ؟
- آیا باید به فکر یک حالت جدید برای کانتینر باشی ، مثلاً اون رو به شکل ال بسازی و سر کانتینر رو از بالای کیس بیاری بیرون که دیگه کاری به کار داخل نداشته باشی و فقط نیتروژن شارژ کنی ؟

من سیستمم رو توی کیس نمی گزارم الان حدود 9 ماهی می شه که کیس ندارم و مادربورد روی میز هستش به زودی عکسی از محل قرار گیری کیس در دیگر تاپیک ها می گزارم

- شما به نیتروژن دسترسی راحتی دارید ؟

تقریبا ما با تازگی یک ظرف نیتروژن مایع خریداری کردیم

همیشه انسان به سمتی پیش میره که حداکثر استفاده رو از یک انرژ ارزان کنه و به صورت محدود ( به جز جوامع جهان سومی ) شما نباید فقط دنبال این باشید که نیتروژن رو بریزید تو کانتینر و اورکلاک کنید حتی اگه شده یک عمر و به اندازه یه تانکر . . . شما باید به فکر انرژی باشید که پایدار باشه چه از نظر مقدار چه از نظر حرارت و . . . شما باید هزینه ها رو بیاری پایین باید فکر کرد که چکار کنید ؟
شما دارید بحث سر extreme overclocking می کنید نه اورکلاک معمولی و قاعدتا هم این نوع اورکلاک محدود هست و بیشتر از چند ساعت توانایی و کشش نداره ربطی به جهان سوم و اول نداره :دی

اون کسی که اولین بار از نیتروژن استفاده کرد مگه فرقی با من و شما داشته ؟ یا اون کسی که سیستم آب خنک رو ابداع کرد ؟
من ایرانی چیکار کردم ؟ من چی ابداع و اختراع کردم ؟ آیا فقط روش رو عوض کردم ؟ یا فقط مهندسی معکوس یا کپی پرداری انجام دادم ؟
چرا باید فقط ماها باید استفاده کننده باشیم ؟ چرا به ما ایرانی ها میگن جهان سومی ؟ چرا چرا چرا ؟ :cry:
باز هم می گم نو آوری . . . نو آوری . . . نو آوری . . . :great:
من نگفتم نو اوری نکنید شما می تونید این کار ها رو بکنید اما خوب یک سری اطلاعات اگر تکمیل بشه فکر کنم بهتر باشه چه برای شما چه برای دوستان جهان سومی ها هیچ گاه از تجربیات استفاده نمی کنن واسه همین جهان سومی هستیم

- راستی من یک ماده دیگه رو هم سراغ دارم که میتونه 40- درجه رو براتون فراهم کنه از مغازه هایی که قطعات الکترونیک دارن میشه تهیه کرد و به اسپری فریز معروف هست و اصولاً برای شوک حرارتی به قطعات . . . حالا کاری به کاربردش نداریم قیمتش 2500 تومنه و 200 میلی لیتر توش گاز هست ، دقیقاً نمیدونم چه گازیه !
حالا چطوری ازش استفاده کنیم :

همون طوری که گفتم شما می تونید از cascade استفاده کنید یا فریون مایع

من در جواب دوست عزیزی که گفت نمیشه نیتروژن رو در سیستم های کمپرسوری استفاده کرد و سیستم های پیچیده ای لازم داره ، فکر کنم استفاده از این ماده برای کمپرسور کار آمد و عملی باشه .
روش یه بحثی باشه بد نیست . . . :yes:[
این روش هم با این ماده فایده نداره شما هیچ گاه محاسبه یک چرخه رو نمی کنید هر فرایندی نیاز به یک چرخه داره که در صورتی که چرخه ناقص باشه با اتلاف انرژی رو به رو میشد

Shahryar
29-06-09, 20:32
راستی نظری راجع به عکسی که گذاشتم ندادید ! ( معلومه که خیلی ضایع بوده ) :1. (38):

دوست عزیز عکستون لود نمیشه توی آپلود سنتر عکس شهر سخت افزار که آدرسش بالای انجمن هست آپلود کنید . :give_rose:

ببینید دوست عزیز شما دو تا مقوله را قاطی کردید . ببین اورکلاک به دو منظور انجام میشه :

1) کاربردی
2) رکورد

LN2 و یخ خشک برای رکورد استفاده میشند و برای چند ساعت بیشتر استفاده نخواهند شد .

پیشنهاد Water Cooling و ... که شما دادید مربوط به سیستم های 24/7 هست که بشه به صورت دائم استفاده کرد ولی خنک کنندگی اونها هیچ ربطی به Extreme Cooling ها نداره و همون طوری که گفتم کاربرد هاشون فرق دارند . :give_rose:

AMD>INTEL
29-06-09, 22:22
سیستمی که واسه رکورد زدن حتی ممکنه سیستم رو خراب کنه ولی اونی که قراره دائما کار کنه باید خطری برای سیستم نداشته یاشه . قضیه رکورد زدن رو با اورکلاک محدود رو باید جدا کرد .

Jagvar
17-09-09, 15:29
دوستان عزیز کسی اطلاع داره توی استان فارس از کجا میشه یخ خشک یا نیتروژن مایع تهیه کرد؟
و دوستان دیگه اگه قیمت فلاکس های مخصوص رو دارن لطف کنید با ذکر میزان حجم و قیمتش بنده رو کمک کنند.

Moein
17-09-09, 15:37
دوستان عزیز کسی اطلاع داره توی استان فارس از کجا میشه یخ خشک یا نیتروژن مایع تهیه کرد؟
و دوستان دیگه اگه قیمت فلاکس های مخصوص رو دارن لطف کنید با ذکر میزان حجم و قیمتش بنده رو کمک کنند.

فلاسک 3 لیتری 300.000 تومان
فلاسک 8 لیتری 500.000 تومان
فلاسک 20 لیتری 1.000.000 تومان
فلاسک 33 لیتری 1.500.000 تومان
فلاسک 47 لیتری 2.000.000 تومان

تمامی فلاسک ها دارای دهنه بزرگ هستند . ساخت کشور امریکا می باشند . فلاسک های چینی تقریبا 20 درصد با اینها اختلاف قیمت دارند!

ViViD
17-09-09, 15:49

تمامی فلاسک ها دارای دهنه بزرگ هستند . ساخت کشور امریکا می باشند . فلاسک های چینی تقریبا 20 درصد با اینها اختلاف قیمت دارند!

یعنی اینها همون کپسولهای حمل نیتروژن هستند؟

Moein
17-09-09, 19:08
یعنی اینها همون کپسولهای حمل نیتروژن هستند؟

اره وحید جان قیمت هاشون هم به خاطر الیاژی هست که درست کردن باشون اینا رو و واسه همین هم گرون هستند

Jagvar
18-09-09, 00:15

معین جان خوب این فلاکس ها تا چه مدت نیتروژن رو از بخار شدن دور می کنه؟
(اگه این طور باشه دوستان ادرس یه بانک هم که امنیتش پایین باشه بدن تا مشکل پولش هم برطرف بشه :دی):1. (27):
معین جان برا یه اور یه ساعته تا دوساعتع چند لیتر نیترو میره هوا؟

hamedjahanbakhsh
18-09-09, 00:33
از اورکلاکر های عزیز و گرامی و دوست داشتنی (پاچه خواری) کسی کانتینز برای فروش نداره؟؟
خیلی فوری؟؟

Moein
18-09-09, 02:52
از اورکلاکر های عزیز و گرامی و دوست داشتنی (پاچه خواری) کسی کانتینز برای فروش نداره؟؟
خیلی فوری؟؟

چند لیتری می خواهید تا براتون تهیه کنم سر تنگ باشه یا سر گشاد تفاوت هم این هست که دست می تونه داخل محفظه کانتیر بره

hamedjahanbakhsh
18-09-09, 03:07
چند لیتری می خواهید تا براتون تهیه کنم سر تنگ باشه یا سر گشاد تفاوت هم این هست که دست می تونه داخل محفظه کانتیر بره

یه چیز خوش قیمت میخوام.میشه قیمت هاشونو بگی..تا ببینم کدومشون بدردم میخورن

Moein
18-09-09, 05:55
معین جان خوب این فلاکس ها تا چه مدت نیتروژن رو از بخار شدن دور می کنه؟
(اگه این طور باشه دوستان ادرس یه بانک هم که امنیتش پایین باشه بدن تا مشکل پولش هم برطرف بشه :دی):1. (27):
معین جان برا یه اور یه ساعته تا دوساعتع چند لیتر نیترو میره هوا؟

والا بستگی به تست داره و نحوه مصرف کردنتون حدودا 1 لیتر رو اول در 10 دقیقه بخار میشه چون دمای کانتیرتون بالاست اما از 3 لیتر به بعد این هدر رفتن خیلی کم میشه و تقریبا هر یک لیتر 20 دقیقه ای جواب میده

خیلی فوری؟؟
فلاسک = کانتیر

یک پیش نهاد دارم واسه کسایی که کرایه ظرف براشون مقدور نیست شما میتونید به سراغ کارتن یخچالی برید کارتن هایی از جنس فیبر - سفید رنگ والا بیشتر استفادش واسه دست فروش ها هست که توش بستنی نگه داری می کنند همین الان هم توی پارک ها ازش استفاده میشه و برای استادیوم ها

فقط تنها ایرادی که داره به دلیل سطح مقطع زیادی که با هوا داره تبخیرش زیاده و اگه هم از دستتون بیوفته تمام نیتروژن از دست میره اما به قیمت که 10 لیتر نیتروژن رو می تونه جای بگیره با 2000 تومان می ارزه!

ضمننا بیشتر فلاسک ها چایی هم می تونن این کار رو بکنند! البته به شرطی که عایق باشند و دارای شیر در محوظه پایین نباشند!

باز هم سوالی بود در خدمتم

hamedjahanbakhsh
18-09-09, 12:17
والا بستگی به تست داره و نحوه مصرف کردنتون حدودا 1 لیتر رو اول در 10 دقیقه بخار میشه چون دمای کانتیرتون بالاست اما از 3 لیتر به بعد این هدر رفتن خیلی کم میشه و تقریبا هر یک لیتر 20 دقیقه ای جواب میده

فلاسک = کانتیر

یک پیش نهاد دارم واسه کسایی که کرایه ظرف براشون مقدور نیست شما میتونید به سراغ کارتن یخچالی برید کارتن هایی از جنس فیبر - سفید رنگ والا بیشتر استفادش واسه دست فروش ها هست که توش بستنی نگه داری می کنند همین الان هم توی پارک ها ازش استفاده میشه و برای استادیوم ها

فقط تنها ایرادی که داره به دلیل سطح مقطع زیادی که با هوا داره تبخیرش زیاده و اگه هم از دستتون بیوفته تمام نیتروژن از دست میره اما به قیمت که 10 لیتر نیتروژن رو می تونه جای بگیره با 2000 تومان می ارزه!

ضمننا بیشتر فلاسک ها چایی هم می تونن این کار رو بکنند! البته به شرطی که عایق باشند و دارای شیر در محوظه پایین نباشند!

باز هم سوالی بود در خدمتم

ترزونتر از اینها نیست؟
به i7 هم میخورن؟

vandelin
18-09-09, 13:14
ترزونتر از اینها نیست؟
به i7 هم میخورن؟

سلام
شما قصدتون خرید کانتینر LN2 برای نصب رو پردازنده هست یا مخزن نگهداری نیتروژن ؟
چون فکر میکنم BARAN جان ققیمت مخزن ها رو میدن .

hamedjahanbakhsh
18-09-09, 14:10
سلام
شما قصدتون خرید کانتینر LN2 برای نصب رو پردازنده هست یا مخزن نگهداری نیتروژن ؟
چون فکر میکنم BARAN جان ققیمت مخزن ها رو میدن .

کانتینر برای نصب روی cpu

Jagvar
18-09-09, 16:51
معین جان دست گلت درد نکنه که راهنمایی کردین.
فقط من چون بعد از 7 تا 10 ساعت نیتروژن به دستم میرسه برام مهمه که محفظه ها تا چه اندازه می تونند از تبخیر شدن و حدر رفتن جلو گیری کنند؟
اجب کارت با حالی دارم من
فرکانس memory و core به خانواده se می خوره. از اونطرف میزان memory و bit ش به 9550 عادی من موندم این چه کارتی حساب میشه آخه؟

Moein
19-09-09, 00:34
کانتینر برای نصب روی cpu

اهان خوب اون کانتیر ها دست ساز هستند شما باید مد نظر داشته باشید که چه بلاکی رو می خواهید الان گران ترین بلاک تولید انبوه بلاک F1 هست که تا برسه ایران حدود 400.000 تومان هزینه بر میداره! حال تا به پایین معمولا یک بلاک دست ساز قیمت معادل 50 تا 200 تومان هزینه در بر خواهد داشت منتظر باشید

hamedjahanbakhsh
19-09-09, 00:40
اهان خوب اون کانتیر ها دست ساز هستند شما باید مد نظر داشته باشید که چه بلاکی رو می خواهید الان گران ترین بلاک تولید انبوه بلاک F1 هست که تا برسه ایران حدود 400.000 تومان هزینه بر میداره! حال تا به پایین معمولا یک بلاک دست ساز قیمت معادل 50 تا 200 تومان هزینه در بر خواهد داشت منتظر باشید

معین جان کانتینر رو برای core i7 یخوام و میخوام دوروبر 100 تومان باشه.آیا با این پول چیزی گیرم میاد؟شما برای فروش دارید؟

Labyrinth
27-01-11, 20:54
اگر دوستان تهرانی کسی جایی سراغ داره یخ خشک خوش قیمت پیدا بشه ؟
و قیمت هر لیتر نیتروژن چقدر میشه و آیا مخزن دارید قرض بدهید ؟

با تشکر ، امیر

Curtis
28-01-11, 09:22
امیر جان من یه جا سراغ دارم ولی خودم تا الان نگرفتم
این شمارش هست البته احتمال داره خودم این هفته برم دنبا dice ولی خوب اگه شما هم جایی رو پیدا کردی به منم بگو.
09121242497

Moein
01-03-11, 02:16
امیر پیشنهاد می کنم یک کاسکید قوی درست کنی اینطوری نه مشکلات کار با نیتروژن رو پیدا می کنی و اینکه همیشه در دسترس هست و خوب یک بار هزینه که بکنی می تونی مدت ها ازش استفاده کنی اصولا هم سی پی یو هایی که استفاده می کنی چون کلد باگ دار هستند پس می تونه انتخاب خوبی باشه

الان یک چیز خوب که بخوای تهیه کنی در حدود 300 هزار تومان پات اب می خوره البته دو موتور داشته باشه و می تونه دمای تا -110 درجه هم بت بده اگر خواستی می تونم برات نقشه هاش رو از Sampsa بگیرم و در اختیارت قرار بدهم البته وحید هم توی این ضمینه ها اطلاعاتی بدی نداره

کمک خواستی پ خ بده تا با هم صحبت کنیم در موردش

hadivh
09-12-11, 13:23
فروش یخ خشک به تمامی کشور 1500 تومان

[امیر جان من یه جا سراغ دارم قیمتش عالیه اینم شمارش
09133589644

PUMAOC
09-12-11, 13:39
نیتروژن شده مثل طلا امروز زنگ زدم شرکت گفت لیتری 1000 تومن هست.!