PDA

مشاهده نسخه کامل : درخواست راهنمایی جهت Overclocking سیستم.

DreamBox
14-09-08, 19:18
با سلام و درود خدمت دوستان عزیز

من سیستمی با مشخصات زیر دارم که میخوام برای اولین بار Overclock رو روش تجربه کنم. ممنون میشم دوستان منو در مورد فرکانس‌های مجاز برای اورکلاکینگ این قطعات راهنمایی کنند. (این مورد مد نظرتون باشه که سیستم خنک کننده بنده همون فن موجود توی باکس Processor بوده و بجز اون، 3تا فن12 سانتی که توی خود کیس‌های Silent Storm گرین وجود داره، هست و هیچ خنک کننده اظافی در اختیار ندارم.

برای اجتناب از هرگونه اشتباه، مشخصات رو بصورت ScreenShot از برنامه CPU-Z قرار میدم.

Only the registered members can see the link

VGA: Inno3d Nvidia Geforce 9600GSO

همونطوری که قبلاً هم گفتم، این اولین تجربه اورکلاکینگه که میخوام بکنم. ممنون میشم اگه اصطلاحات فنی با اندکی توضیح ارایه کنین. این مورد هم مد نظرتون باشه که من اورکلاک رو برای یادگیری دارم انجام میدم وگرنه منابع سیستمی در حال حاظر جوابگوی کار منه.

پیشاپیش از جوابهای گرانبهاتون ممنونم.

Majid OC
14-09-08, 20:26
ورودتون رو به سایت خو ش آمد میگم

دوست عزیز برای اینکه از تکرار مطالب اولیه و پایه در مورد OverClocking پردازنده جلو گیری بشه اول از همه
این فایل PDF رو که آقا مهراد گل زحمت کشیدن رو دانلود و مطالعه
کنید تا در ادامه به بحث در مورد اورکلاک سیستم بپردازیم :

دانلود PDF آشنایی با مفاهیم پایه اورکلاک (Only the registered members can see the link)

در مورد اسکرین شات ها ؛ CPU شما فرکانس عجیب یو نشون میده 1584Mhz این فرکانس باید 2400Mhz باشه
خودتون FSB رو پایین آوردین عزیز؟! آخه ولتاژCPUهم پایینه ؟

™Ali
14-09-08, 23:05
در مورد اسکرین شات ها ؛ CPU شما فرکانس عجیب یو نشون میده 1584Mhz این فرکانس باید 2400Mhz باشه خودتون FSB رو پایین آوردین عزیز؟! آخه ولتاژCPUهم پایینه ؟ مجید جان این فناوری Intel Speed Step هست که Multiplier رو اتوماتیک پایین میاره.

DreamBox
14-09-08, 23:23
ورودتون رو به سایت خو ش آمد میگم

دوست عزیز برای اینکه از تکرار مطالب اولیه و پایه در مورد OverClocking پردازنده جلو گیری بشه اول از همه
این فایل PDF رو که آقا مهراد گل زحمت کشیدن رو دانلود و مطالعه
کنید تا در ادامه به بحث در مورد اورکلاک سیستم بپردازیم :

دانلود PDF آشنایی با مفاهیم پایه اورکلاک (Only the registered members can see the link)

در مورد اسکرین شات ها ؛ CPU شما فرکانس عجیب یو نشون میده 1584Mhz این فرکانس باید 2400Mhz باشه
خودتون FSB رو پایین آوردین عزیز؟! آخه ولتاژCPUهم پایینه ؟

ضمن تشکر بابت پاسخگویی، بنظرم اون مورد بدلیل برنامه Six Engine شرکت Asus باشه که بنابر نیاز کاربر، منابع سیستم رو تنظیم میکنه وگرنه من فقط یکبار با Riva Tune اقدام به اورکلاک گرافیک کردم اما بعد از اون برنامه رو حذف کردم ولی در حین نصب، به اشتباه گزینه Yes رو فشردم که بنظرم تنظیمات رو همچنان حفظ کرده!
اما بعد از اون یکبار سیستم‌عامل رو آپگرید کردم (قبلاً Win XP SP2 بود که الآن به SP3 ارتقاء دادم) و بعد از اون هم درایور گرافیک رو مجدداً نصب کردم.
آیا اون تنظیمات اورکلاکینگ توسط اون برنامه حذف شدند؟

™Ali
14-09-08, 23:34
من سیستمی با مشخصات زیر دارم که میخوام برای اولین بار Overclock رو روش تجربه کنم. ممنون میشم دوستان منو در مورد فرکانس‌های مجاز برای اورکلاکینگ این قطعات راهنمایی کنند. (این مورد مد نظرتون باشه که سیستم خنک کننده بنده همون فن موجود توی باکس Processor بوده و بجز اون، 3تا فن12 سانتی که توی خود کیس‌های Silent Storm گرین وجود داره، هست و هیچ خنک کننده اظافی در اختیار ندارم.
واسه شروع:

FSB: 350
Multipiler: 9
Voltage: 1.2V
C1E Support: Enable

به هر دلیلی اگه سیستمت Stable نبود به مقدار 12mv ولتاز CPU رو افزایش بده.
مادربوردت واسه اورکلاک عالیه فقط مواظب حرارت CPU باش که از 60C نگذره.
رمهات هم مثل ماله خودمه (Gold Series) و تو ولتاژ 2.1 خوب اور میشن و زیاد تاثیری تو کارایی سیستم نداره اورکلاک
کردنشون مگه از 800 مگاهرتز اونا رو 1066 برسونی.

™Ali
14-09-08, 23:38
ضمن تشکر بابت پاسخگویی، بنظرم اون مورد بدلیل برنامه Six Engine شرکت Asus باشه که بنابر نیاز کاربر، منابع سیستم رو تنظیم میکنه وگرنه من فقط یکبار با Riva Tune اقدام به اورکلاک گرافیک کردم اما بعد از اون برنامه رو حذف کردم ولی در حین نصب، به اشتباه گزینه Yes رو فشردم که بنظرم تنظیمات رو همچنان حفظ کرده!
اما بعد از اون یکبار سیستم‌عامل رو آپگرید کردم (قبلاً Win XP SP2 بود که الآن به SP3 ارتقاء دادم) و بعد از اون هم درایور گرافیک رو مجدداً نصب کردم.
آیا اون تنظیمات اورکلاکینگ توسط اون برنامه حذف شدند؟
دوست عزیز ربطی به اون نداره.
شما CPU-Z رو باز کن و بعد با برنامه Orthos تست بگیر. اونوقت می بینی که Multiplier تغییر می کنه
و به حالت عادی بر می گرده.
تو Bios گزینه ای به نام Intel Speed Step هست که اگر Disable بشه دیگه Multiplier تغییر نمیکنه.
پیشنهاد میشه برای کمتر شدن حرارت CPU در حالت IDLE این گزینه همیشه Enable باشه.

DreamBox
15-09-08, 00:46
واقعاً از اطلاعات مفیدتون ممنونم. فعلاً دارم یکسری کار انجام میدم و در حین حال، کم کمی سرکی هم به آموزش میزنم و چند سطری ازش میخونم. بعد میخوام شروع بکار شم ببینم میتونم کاری کنم یا خیر؟!
ضمناً جواب سوالم مبنی بر اینکه آیا تغییرات اورکلاکینگ گرافیک، با آپگرید سیستم‌عامل و نصب مجدد درایور گرافیک، حذف شدند یا خیر ندادین!

N@VID
15-09-08, 02:59
سلام :
کاري نداره برنامه GPU-Z.0.2.4 رو دانلود کن .
بعد از نصب و اجرا کردنش در قسمت پايين برنامه Default Clock رو مي زنه و همچنين GPU Clock رو .
Default Clock مقدار مموري و سرعت هسته کارت رو بصورت فابريک کارخونه نشون مي ده و در قسمت GPU Clock
مقدار اور شده رو اگر مقدار بالايي با مقدار پايني برابر بود ، هيچ اوري صورت نگرفته .
مثلا اگر GPU Clock بود 500 و Default Clock بود 500 هيچ اوري صورت نگرفته .
ولي اگر Default Clock بود 500 و GPU Clock بود 600 اور شده ...

N@VID
15-09-08, 03:08
سلام :
راستي شما اول اون گزينه که CPU شما رو 1584 MHz نشون مي ده رو غير فعال کن و
من مينم گيگاست و زماني که CPU اور شده روي 4000 MHz با فعال بودن اون گزينه CPU من رو 3580 نشون مي ده و
زماني که اون گزينه غير فعال است هميشه روي 4000MHz نشون مي ده .
اول اين رو درست کن که در محاسباتت دچار اشتباه نشي ، بعد اور رو شروع کن .
چون شما هي اور مي کني ولي نتيجه اي نمي گيري و دست آخر بي خيال مي شي .:1. (28):
من CPU شما رو داشتم حتما يک شبه مي سوزندمش ! تا خرخره اور مي کردم ...
همين CPU 3.2 خودم رو تا 4467 MHz اور کردم ولي رحمم اومد و روي 4000 ثابتش کردم تا در اولين فرصت
يک CPU دوهسته بخرم ...
با آرزوي موفقيت براي شما .:1. (10):

Overclocker
15-09-08, 05:17
واسه شروع:

این پروفایل خیلی سنگینه ! :

چون Q6600 یک CPU 4 هسته ای هست و 65nm خیلی داغه :yes:

و با این وجود که فن استوک هم دارن فکر نکنم 333 هم بدردش بخوره !!!

به نظر من اگر میخوای همیشه اور باشه CPU ات با فن استوک هیچ وقت Q6600 را اور نکن ولی اگر کولر خوب داری یا میخری تا 3.6 هم میشه روش حساب باز کرد .

فعلا میتونی دمای حالت بیکاری و فعالیت 100% CPU ات را بزاری تا بررسی کنیم ؟

دمای حالت 100% را با این برنامه (Only the registered members can see the link) بدست بیار .

DreamBox
16-09-08, 01:47
این پروفایل خیلی سنگینه ! :

چون Q6600 یک CPU 4 هسته ای هست و 65nm خیلی داغه :yes:

و با این وجود که فن استوک هم دارن فکر نکنم 333 هم بدردش بخوره !!!

به نظر من اگر میخوای همیشه اور باشه CPU ات با فن استوک هیچ وقت Q6600 را اور نکن ولی اگر کولر خوب داری یا میخری تا 3.6 هم میشه روش حساب باز کرد .

فعلا میتونی دمای حالت بیکاری و فعالیت 100% CPU ات را بزاری تا بررسی کنیم ؟

دمای حالت 100% را با این برنامه (Only the registered members can see the link) بدست بیار .

یعنی شما میفرمائید فعلاً بهیچ عنوان اورکلاکینگ انجام ندم؟؟؟

نظرتون در مورد این 2تا فن چیه؟؟

Only the registered members can see the linkآیا گزینه‌های بهتری هم در رنج قیمت اینها هست؟ بدون رودربایستی فعلاً برای سیستم خیلی هزینه کردم و پولی برای خرج کردن بیشتر ندارم و این حداکثرشه که میتونم براش پرداخت کنم! سقفی که من تعیین کردم، 60 تومنه. حالا نهایتاً 5 تومن بالا پایین هم میشه کنار اومد. ولی بیشتر فعلاً نمیتونم هزینه کنم.

ScreenShotهایی درهنگام اجرای برنامه در حالات مختلف:

نمایی از CPU-Z در هنگام اجرای این برنامه:

سلام :
راستي شما اول اون گزينه که CPU شما رو 1584 MHz نشون مي ده رو غير فعال کن و
من مينم گيگاست و زماني که CPU اور شده روي 4000 MHz با فعال بودن اون گزينه CPU من رو 3580 نشون مي ده و
زماني که اون گزينه غير فعال است هميشه روي 4000MHz نشون مي ده .
اول اين رو درست کن که در محاسباتت دچار اشتباه نشي ، بعد اور رو شروع کن .
چون شما هي اور مي کني ولي نتيجه اي نمي گيري و دست آخر بي خيال مي شي .:1. (28):
من CPU شما رو داشتم حتما يک شبه مي سوزندمش ! تا خرخره اور مي کردم ...
همين CPU 3.2 خودم رو تا 4467 MHz اور کردم ولي رحمم اومد و روي 4000 ثابتش کردم تا در اولين فرصت
يک CPU دوهسته بخرم ...
با آرزوي موفقيت براي شما .:1. (10):

دوست عزیز با تشکر از لطفت، دقیقاً متوجه منظور شما نشدم. ممنون میشم بیشتر توضیح بدین!

واسه شروع:

به هر دلیلی اگه سیستمت Stable نبود به مقدار 12mv ولتاز CPU رو افزایش بده.
مادربوردت واسه اورکلاک عالیه فقط مواظب حرارت CPU باش که از 60C نگذره.
رمهات هم مثل ماله خودمه (Gold Series) و تو ولتاژ 2.1 خوب اور میشن و زیاد تاثیری تو کارایی سیستم نداره اورکلاک
کردنشون مگه از 800 مگاهرتز اونا رو 1066 برسونی.

اینم نتیجه

البته گزینه Multipiler توی تنظیمات Bios پیدا نکردم ولی یک گزینه بنام CPU Ratio Setting بود که گفتم شاید همون باشه و روی 9 تنظیم کردم.

با تشکر از راهنمایی‌هاتون، پیشاپیش از راهنمایی‌های آتی شما هم سپاسگذارم.

Overclocker
16-09-08, 04:59
دوست عزیز من گفتم بوسیله ی این برنامه دمای لود CPU را بدست بیار (100%) بعد شما فقط از این برنامه عکس گزاشتی ؟ این که فایده نداره من چجوری دما را ببینم :1. (38):

شما هنگامی که این بازه و 15 دقیقه کار کرده یک عکس از کل دسکتاپ بگیر که Pc Probe معلوم باشه (نرم افزار مخصوص اسوس که دما را نشان میدهد )

و اگر واقعا میخوای کولر بگیری من یک کولر بیشتر پیشنهاد نمیدم :

Zerotherm ZEN FZ120 (Only the registered members can see the link)

قیمت این کولر در حال حاضر 54 هزار تومان میباشد .

و در مورد اورکلاکینگ بدون کولر خوب حتی به مقدار کم باعث میشه که CPU شما بعد از چند روز یا هفته مرخص بشه :1. (28):

™Ali
16-09-08, 17:29
و در مورد اورکلاکینگ بدون کولر خوب حتی به مقدار کم باعث میشه که CPU شما بعد از چند روز یا هفته مرخص بشه Only the registered members can see the link
بله چون 65 نانومتری و مخصوصا 4 هسته ای هست حسین راست می گه مرخص میشه.
عزیزم گفتم وقتی Shot از برنامه CPU-Z میذاری باید CPU در حالت 100 درصد LOAD باشه تا
فرکانس اصلی نشون داده بشه :great:
تست دما رو هم که نذاشتی :1. (27):

DreamBox
17-09-08, 00:06
قبل از اجرای Orthos:

بعد از اجرای Orthos:

توجه کنید که یکبار تا مدت بیش از نیم ساعت هم گذاشتم Orthos کار خودشو ادامه بده اما نتیجه مشابه همین بود!

™Ali
17-09-08, 19:01
نتایج رو دیدیم این CPU با این دمایی که تو حالت Full Load داره تا 2.8 به راحتی اورکلاک میشه :great:
خواستی تا بهت پروفایل بدیم .

DreamBox
18-09-08, 22:18
و اگر واقعا میخوای کولر بگیری من یک کولر بیشتر پیشنهاد نمیدم :

Zerotherm ZEN FZ120 (Only the registered members can see the link)

قیمت این کولر در حال حاضر 54 هزار تومان میباشد .

و در مورد اورکلاکینگ بدون کولر خوب حتی به مقدار کم باعث میشه که CPU شما بعد از چند روز یا هفته مرخص بشه :1. (28):

میشه بفرمائید از کجا میتونم تهیه کنم؟ تصمیم گرفتم که بخرم ولی گیرم نیومده! چون شهرستانم و به این زودیهام قصد سفر به تهران ندارم یکم تهیهکردنش برام سخته.اگه شما جایی سراغ دارین که بتونم تهیه کنم ازش، ممنون میشم. من پول واریز کنم به حسابش اونم برام پست کنه یا شاید به کسی بگم بره حضوراً تحویل بگیره و پولشو بده.

نتایج رو دیدیم این CPU با این دمایی که تو حالت Full Load داره تا 2.8 به راحتی اورکلاک میشه :great:
خواستی تا بهت پروفایل بدیم .

ممنون میشم لطف کنی

Labyrinth
18-09-08, 22:25
میشه بفرمائید از کجا میتونم تهیه کنم؟ تصمیم گرفتم که بخرم ولی گیرم نیومده! چون شهرستانم و به این زودیهام قصد سفر به تهران ندارم یکم تهیهکردنش برام سخته.اگه شما جایی سراغ دارین که بتونم تهیه کنم ازش، ممنون میشم. من پول واریز کنم به حسابش اونم برام پست کنه یا شاید به کسی بگم بره حضوراً تحویل بگیره و پولشو بده.

ممنون میشم لطف کنی

گمونم من بتونم برات بگیرم :yes: البته اگر موجود بازار باشه وگرنه سری NV120 Primum هم خوبه :great:
اگر خواستی باهام تماس بگیر

شماره 09194466808

Jagvar
26-11-08, 08:22
گمونم من بتونم برات بگیرم :yes: البته اگر موجود بازار باشه وگرنه سری NV120 Primum هم خوبه :great:
اگر خواستی باهام تماس بگیر

شماره 09194466808

با سلام
دوستان من دنبال خنک کننده کولر مستر هستم ميتونين برام چک کنين بينم گير مياد يا نه
Coolermaster V8

پس زحمت اين يکي را بکشين هر دوتا عاليه

Labyrinth
26-11-08, 09:39
با سلام
دوستان من دنبال خنک کننده کولر مستر هستم ميتونين برام چک کنين بينم گير مياد يا نه
Coolermaster V8

در ایارن موجود نیست

پس زحمت اين يکي را بکشين هر دوتا عاليه

توی بازار ندیدم باید بقیه بچه ها بیان ببینن شاید اونها بتونن جور کنن :yes:

Jagvar
26-11-08, 16:07
توی بازار ندیدم باید بقیه بچه ها بیان ببینن شاید اونها بتونن جور کنن :yes:

خيلي ممنون
ولي پيگير باشين يکي لازم دارم