PDA

مشاهده نسخه کامل : اورکلاک E7200 و مشکلات گرمایی (مقداری عجیب )

™Ali
14-09-08, 13:01
با سلام
اول از همه بگم که این موضوع رو تو تاپیک اورکلاک پردازنده E7200 با مین P5Q (Only the registered members can see the link) بیان نکردم چون موضوع من فرق داره.

سیستم من :
Mobo:Asus P5K/EPU
CPU:E7200
Ram:OCZ 2Gig Dual Channel Gold Series
CPU Coling:Cooler Master Hyper TX212
HDD:WD 250gig

اول از همه بگم ولتاژ رم ها در حالت Default 1.8V هست و روی خود جعبه هم همین ثبت شده است.
وقتی فرکانس رم رو به 840MHZ می رسونم حتی با ولتاژ 1.9V سیستم اصلا Stable نیست.:1. (2):

CPU به این صورت اورکلاک شده:
Core Speed: 3400 MHZ
Multiplier: 8.5
FSB:400
FSB Quad Pumped:1600
Voltage: 1.2V

دما در این حالت با Cooler Master Hyper TX212 و دور فن 1900RPM با تست Stress FPU برنامه
Everest به 62 درجه می رسه. به نظرتون عادیه؟؟
چرا دمای 2st Core حدود 6 درجه از 1st Core بیشتره؟؟
شاید به خاطر Thermal Paste باشه که از این 500 تومنی هاست چون اصلیش به دستم نرسید.:1. (28):

بعد از کلی تحقیق در فروم های مختلف مثل TechPowerUpفهمیدیم تنها برنامه ای که دمای این
سری از CPU ها رو درست تشخیص میده Real Temp 2.7 هست.

منتظر نظرات دوستان فعال این انجمن هستیم :1. (26):

پ.ن: آقای Hossein_OC شما چرا PM تو غیر فعال کردی بعد خودت PM میزنی حتما منتظر
جواب هم هستی.

Mahdi_Moosavi
14-09-08, 14:42
با سلام
اول از همه بگم که این موضوع رو تو تاپیک اورکلاک پردازنده E7200 با مین P5Q (Only the registered members can see the link) بیان نکردم چون موضوع من فرق داره.

سیستم من :
Mobo:Asus P5K/EPU
CPU:E7200
Ram:OCZ 2Gig Dual Channel Gold Series
CPU Coling:Cooler Master Hyper TX212
HDD:WD 250gig

اول از همه بگم ولتاژ رم ها در حالت Default 1.8V هست و روی خود جعبه هم همین ثبت شده است.
وقتی فرکانس رم رو به 840MHZ می رسونم حتی با ولتاژ 1.9V سیستم اصلا Stable نیست.:1. (2):

CPU به این صورت اورکلاک شده:
Core Speed: 3400 MHZ
Multiplier: 8.5
FSB:400
FSB Quad Pumped:1600
Voltage: 1.2V

دما در این حالت با Cooler Master Hyper TX212 و دور فن 1900RPM با تست Stress FPU برنامه
شاید به خاطر Thermal Paste باشه که از این 500 تومنی هاست چون اصلیش به دستم نرسید.:1. (28):

بعد از کلی تحقیق در فروم های مختلف مثل TechPowerUpفهمیدیم تنها برنامه ای که دمای این
سری از CPU ها رو درست تشخیص میده Real Temp 2.7 هست.

منتظر نظرات دوستان فعال این انجمن هستیم :1. (26):

پ.ن: آقای Hossein_OC شما چرا PM تو غیر فعال کردی بعد خودت PM میزنی حتما منتظر
جواب هم هستی.

Part Number رم ها چیه ؟

OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Dual Channel (Only the registered members can see the link)

OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Rev 2 Dual Channel (Only the registered members can see the link)

=============

Bios چه ورژنیه ؟

=============
بهترین برنامه برای مونیتورینگ دما برای این cpu همون ASUS AI Suite هست که آخرین ورژنش رو میتونی از این لینک دانلود کنی :

Only the registered members can see the link

==========

یه مقدار زیاده ( در حد 4 الی 5 درجه ) ! احتمال زیاد به خاطر نامرغوب بودن خمیر هست !

همیشه اینطوری هست ؟!

============

شات از تب های Memory , SPD , Mainboard برنامه cpu-z هم ضمیمه کنی ، بهتر میشه بررسی کرد .

™Ali
14-09-08, 17:07
Part Number رم ها چیه ؟

OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Dual Channel

OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Rev 2 Dual Channel
اینه:
Module Name OCZ Gold XTC OCZ2G8001G
اطلاعات بیشتر در:

Only the registered members can see the link

Bios چه ورژنیه ؟
آخرین ورژن یعنی:
0604

بهترین برنامه برای مونیتورینگ دما برای این cpu همون ASUS AI Suite هست که آخرین ورژنش رو میتونی از این لینک دانلود کنی :

جالیه بدونی این برنامه دمای CPU رو 250C اعلام میکنه :gasp:

یه مقدار زیاده ( در حد 4 الی 5 درجه ) ! احتمال زیاد به خاطر نامرغوب بودن خمیر هست !
به احتمال زیاد

همیشه اینطوری هست ؟!
من که دیدم همیشه دمای Core 1 از Core2 یبشتره ولی تو سیستم من برعکسه این قضیه هست.

شات از تب های Memory , SPD , Mainboard برنامه cpu-z هم ضمیمه کنی ، بهتر میشه بررسی کرد .

والا اگه ADSL داشتیم جونمون رو هم بهت می دادیم :1. (38):

الان فرکانس CPU رو 3600 هست و کاملا Stable می باشد.

™Ali
14-09-08, 17:33
رم هام همون لینکی هست که دادی یعنی این: OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Dual Channel (Only the registered members can see the link)

میشه در مورد این اصطلاحات هم توضیح بدید:
Thermal Specification
TJ Max
FPU همون واحد حساب و منطق یعنی ALU هست؟

Majid OC
14-09-08, 19:08
موضوع داره جالب میشه !:love:

جالیه بدونی این برنامه دمای CPU رو 250C اعلام میکنه

من به خاطر جمله بالا که علی جون گفتن ؛میگم به احتمال 90 درصد مادربرد مشکل سخت افزاری داره :yes:
بعدشم پس این EPU این وسط در کمتر کردن حرارت تولیدی نقشی نداره ؟ فقط در مصرف کم انرژی تاثیر داره ؟!

لطفا دما ها رودر حالت بالا که گفتن ذکر کن ! یعنی در حالت Stable که سیستم اوور شده دما ها چنده ود حالت غیر اوور شده . که با این اوور3600 به این حرارت میرسه؟!
علی جون :love:

Mahdi_Moosavi
14-09-08, 20:58
جالیه بدونی این برنامه دمای CPU رو 250C اعلام میکنه

اگه ورژن برنامه قدیمی باشه ، این جور باگ ها عادیه !

درمورد رم ها هم ، این مدل یه رفتار خاصی داره ! موتور اورکلاک این مدل تازه بعد از ولتاژ 2.1V به بالا روشن میشه !

والا اگه ADSL داشتیم جونمون رو هم بهت می دادیم

بنده هم بدون بررسی داده ها نمیتونم نتیجه گیری کنم . :1. (26):

رم هام همون لینکی هست که دادی یعنی این: OCZ DDR2 PC2-6400 Gold GX XTC Dual Channel (Only the registered members can see the link)

=================

میشه در مورد این اصطلاحات هم توضیح بدید:
Thermal Specification
TJ Max

:Thermal Specification

این متغییر ، حداکثر دمای case پردازنده رو در حداکثر توان مصرفی پردازنده (TDP) نشون میده .

برای مثال حداکثر حرارت قابل تحمل پردازنده شما ( E7200 ) در توان نامی خودش ( 65W ) ، حدودا 74.1C هست .

این رو هم در نظر بگیر که هر چه توان نامی بره بالا ، حداکثر دمای قابل تحمل پردازنده ، پایین میاد ( در صورتی که در معماری پردازنده تغییری حاصل نشه ) .

==================

TJ Max :

Maximum Junction temperature ، حداکثر دمای قابل تحمل نیمه هادی بکار رفته در وسیله الکترونیکی مورد نظر هست ، اگه دما Device به هر دلیلی از این مقدار تجاوز کنه ، آسیب دیدن اون Device اجتناب ناپذیر هست !

این متغییر به صورت کلی با Thermal Specification متفاوت هست !

==================

خیر ، floating point unit (FPU)l واحد محاسبات بر روی اعداد اعشاری هست و با واحد arithmetic logic unit (ALU)l فرق داره .

Mahdi_Moosavi
14-09-08, 21:05
من به خاطر جمله بالا که علی جون گفتن ؛میگم به احتمال 90 درصد مادربرد مشکل سخت افزاری داره :yes:
بعدشم پس این EPU این وسط در کمتر کردن حرارت تولیدی نقشی نداره ؟ فقط در مصرف کم انرژی تاثیر داره ؟!

مشکل سخت افزاری فکر نمی کنم در کار باشه !

مجید جان ، زمانی توان مصرفی یک وسیله الکترونیکی کاهش پیدا کنه ، حتمآ کاهش دما رو هم همراه خواهد بود. :1. (26):

™Ali
14-09-08, 21:13
موضوع داره جالب میشه !:love:
آره جالب بود + حساس

من احتمال 100 درصد بهت می دم که مشکل سخت افزاری ندارم.
چون Real Temp دقیق دما رو اعلام می کنه + بایوس (البته 5 درجه بیشتر می گه )

خب وقتی مصرف کمتر بشه حرارت هم پایین میاد.

لطفا دما ها رودر حالت بالا که گفتن ذکر کن ! یعنی در حالت Stable که سیستم اوور شده دما ها چنده ود حالت غیر اوور شده . که با این اوور3600 به این حرارت میرسه؟!
با تست Orthos حداکثر به 62 درجه می رسه ودر حالت IDLE به 40 درجه
در مورد حالت Default هم نمی دونم چون تا سیستم رو روشن کردم اورکلاکش کردم :1. (38):
مهدی جان منتظر جواب سوالای پست 3 و 4 هستم.
چرا از این همه مدیر انجمن سخت افزار فقط مهدی خان و مجید گل جواب می دن.:1. (26):

™Ali
14-09-08, 21:38
اینم Data تقدیم مهدی::1. (26)::1. (26)::1. (26):

™Ali
14-09-08, 21:45
:Thermal Specification

این متغییر ، حداکثر دمای case پردازنده رو در حداکثر توان مصرفی پردازنده (TDP) نشون میده .

برای مثال حداکثر حرارت قابل تحمل پردازنده شما ( E7200 ) در توان نامی خودش ( 65W ) ، حدودا 74.1C هست .

این رو هم در نظر بگیر که هر چه توان نامی بره بالا ، حداکثر دمای قابل تحمل پردازنده ، پایین میاد ( در صورتی که در معماری پردازنده تغییری حاصل نشه ) .

==================

TJ Max :

Maximum Junction temperature ، حداکثر دمای قابل تحمل نیمه هادی بکار رفته در وسیله الکترونیکی مورد نظر هست ، اگه دما Device به هر دلیلی از این مقدار تجاوز کنه ، آسیب دیدن اون Device اجتناب ناپذیر هست !

این متغییر به صورت کلی با Thermal Specification متفاوت هست !
والا به چشم ما هر دو یکی اند. یکم بیشتر توضیح بده.
مثلا اگه TDP پردازنده من 120W باشه Thermal Specification مبشه چقدر؟؟

درمورد رم ها هم ، این مدل یه رفتار خاصی داره ! موتور اورکلاک این مدل تازه بعد از ولتاژ 2.1V به بالا روشن میشه !
یه پروفایل واسه اورکلاکشون بهم بده.:yes:

در مورد عکس های بالا:
متاسفانه بعد از یک ساعت که کامپیوتر رو خاموش کردم و اومد سراغش دیدمش اصلا Stable نیست
و همش هنگ میکنه مجبور شدم Multiplier رو از 9 به 8.5 تغییر بدم.

Mehdi_Full
14-09-08, 23:41
CPU بنده که 7200 هست در حالت Idle دماش روی 33 درجه هست که رو 3400 Mhz که تنظیم میشد حداکثر دما میرسید به 57 درجه

اما الآن که گرافیک 4850 رو به سیستم اضافه کردم چون کارت یه مقدار گرما تولید میکنه دیگه اون پروفایل جواب نمیده یعنی با تست ، دما میاد بالای 60 درجه که مهدی و بقیه دوستان نظرشون این بود که دمای CPU نباید از 60 درجه با 100 درصد یوزیج بالاتر بره

به همین خاطر فعلا دارم با 3000Mhz کار میکنم تا بعدا یه کولینگ درست و حسابی پیدا کنم .

راستی یکی از این فنهای 12 گرین هم بستم روی درب کیس که به نظر من هوایی که تولید میکنه نصفه این فنهای کوچیک هست فقط حسنی که داره اینه که اصلا صدا نداره اما از نظر خنک کنندگی اصلا خوب نیست .

Moein
15-09-08, 00:31
CPU بنده که 7200 هست در حالت Idle دماش روی 33 درجه هست که رو 3400 Mhz که تنظیم میشد حداکثر دما میرسید به 57 درجه

اما الآن که گرافیک 4850 رو به سیستم اضافه کردم چون کارت یه مقدار گرما تولید میکنه دیگه اون پروفایل جواب نمیده یعنی با تست ، دما میاد بالای 60 درجه که مهدی و بقیه دوستان نظرشون این بود که دمای CPU نباید از 60 درجه با 100 درصد یوزیج بالاتر بره

به همین خاطر فعلا دارم با 3000Mhz کار میکنم تا بعدا یه کولینگ درست و حسابی پیدا کنم .

راستی یکی از این فنهای 12 گرین هم بستم روی درب کیس که به نظر من هوایی که تولید میکنه نصفه این فنهای کوچیک هست فقط حسنی که داره اینه که اصلا صدا نداره اما از نظر خنک کنندگی اصلا خوب نیست .

دوست عزیز من که نفهمیدم چی می خوای و چی گفتی
اما شرکت گرین از خودش فن نداره و تمامی فن هاش محصول درجه یک چینی هستند و اما فن های 8 mm دارای صدای بیشتر و به خاطر کم بودن محفظه باز خروجی دارای باد بیشتر هستند و الا دور فن ها تقریبا یکی هست و شما تفاوت احساس می کنی چون فن 12 mm باد رو در مساحت بیشتری نسبت به فن های 8 Mm پخش می کنن

N@VID
15-09-08, 02:34
سلام :
فن خوب مي خوايي بايد بري پاساژ امجد يا پاساژ عباسيان تو جمهوري
قيمت فن دور بالاي بلبرينگ دار از 12 تا 25 هزار هست .
فن 12x12 سانت رو مي گم .
من دوتا فن 12 سانت دارم که 480 ميلي آمپر هستند و انقدر با صفاهند که نگو ...
از فاصله 20 سانتي همه چيز رو مي خواد بکشه تو خودش !

™Ali
15-09-08, 10:36
سید مهدی Data رو بهت دادیم منتظز جواب پست های بی جوابمون هستیم :1. (26):

Mahdi_Moosavi
16-09-08, 12:00
سید مهدی Data رو بهت دادیم منتظز جواب پست های بی جوابمون هستیم :1. (26):

در مورد رم ها خیلی وقته ، این مدل دستم نیومده ! الان نمی تونم پروفایل 100% استیبل بهت تحویل بدم .

™Ali
16-09-08, 17:25
در مورد رم ها خیلی وقته ، این مدل دستم نیومده ! الان نمی تونم پروفایل 100% استیبل بهت تحویل بدم .
I'm Wating For Your Stable Profile
Please Go On:give_rose: