PDA

مشاهده نسخه کامل : فن کنترل و led

ALIRE7A
08-09-08, 09:45
با سلام

دوستان لطفا اگر در مورد ساخت فن کنترل یا استفاده کردن از led نقشه یا چیزی دارن قرار بدن و دیگر دوستان که در این زمینه تخصص دارن نظر بدن چون من خودم دارم یه کیس میسازم و 4 عدد فن 8 و 5 عدد فن 12 توش به کار میره و اگر همه این 9 فن + فن cpu + فنvgaو فن پاور بخوان با هم روشن باشن با روشن کردن سیستم احساس میکنید هواپیما داره میاد توی خونه به همین خاطر میخوام فن کنترل قرار بدم که اولا سرعت فن رو بشه باهاش کنترل کرد و دوما بشه با همون فن کنترل خاموشش کرد .و برای led هم میخوام از 5 ولی استفاده کنم حالا بگبن باید از مقاومت استفاده کنم یا راهی وجود داره .

لطفا مطالبی که میگین قابل فهم باشه چون من توی الکترونیک کاملا ناواردم حتی در مورد سری و موازی هم چیزی نمیدونم

البته خودم توی نت یه چیزای پیدا کردم حالا شما راهنمائی کنید بخصوص کسانی که رشتشون الکترونیک هست .

استفاده از رئوستات

Only the registered members can see the link

با تشکر

Mahdi_Moosavi
08-09-08, 13:53
با سلام

دوستان لطفا اگر در مورد ساخت فن کنترل یا استفاده کردن از led نقشه یا چیزی دارن قرار بدن و دیگر دوستان که در این زمینه تخصص دارن نظر بدن چون من خودم دارم یه کیس میسازم و 4 عدد فن 8 و 5 عدد فن 12 توش به کار میره و اگر همه این 9 فن + فن cpu + فنvgaو فن پاور بخوان با هم روشن باشن با روشن کردن سیستم احساس میکنید هواپیما داره میاد توی خونه به همین خاطر میخوام فن کنترل قرار بدم که اولا سرعت فن رو بشه باهاش کنترل کرد و دوما بشه با همون فن کنترل خاموشش کرد .و برای led هم میخوام از 5 ولی استفاده کنم حالا بگبن باید از مقاومت استفاده کنم یا راهی وجود داره .

لطفا مطالبی که میگین قابل فهم باشه چون من توی الکترونیک کاملا ناواردم حتی در مورد سری و موازی هم چیزی نمیدونم

البته خودم توی نت یه چیزای پیدا کردم حالا شما راهنمائی کنید بخصوص کسانی که رشتشون الکترونیک هست .

استفاده از رئوستات

[/CENTER]
با تشکر

خیلی خوبه ، استفاده از رئوستا ( مقاومت متغییر کنترل جریان ) هم یک راه کم دردسر و ارزان هست .

تو این روش از دو پایه مقاومت متغییر ( یک سر کناری و یک سر وسطی ) استفاده میشه .

در صورتی که برای مثال شما از 5 فن 12cm بخای استفاده کنی ، هر فن هم نهایتآ در سرعت 2000rpm ، حدود 0.40 آمپر جریان بکشه ، واتیج هر فن میشه : 4.8 وات که در کل هر 5 تا فن ، حدود 25w مصرف دارند .

با این نفاسیر مقاومت متغییر مورد نظر باید در بد ترین حالت ( کمترین حالت مقاومت ) ، حدود 2.1 آمپر رو تحمل کنه .

سوالی میمونه ؟

ALIRE7A
08-09-08, 15:07
سوالی میمونه ؟

با سلام

خوب دوست من برای فن 12 من چه رئوستایی استفاده کنم منظورم با چه اوهمی هست یه نگاه به لینک زیر بکنید

با تشکر

Dark Devil
08-09-08, 17:47
سلام دوست عزیز
من با وسایلی که تو خونه داشتم یه همچین چیزی درست کردم :

که اون مستطیل مشکیه یه کلید 4 کارست که خاموش و 3 مود دیگه داره
R1 و R2 هم دوتا مقاومت هستند که چون فن های من 0.36 آمپر هستند با استفاده از رابطه V=IR میتونید مقاومت حدودی فن ها (که برای من میشه حدود 33 اهم ) را بست بیارید و بعد مقاومتی که جای R1 و R2 قرار میدین و باهاش متوالی میشه را هم اندازش رو بدست بیارین تا ببینین چه شدت جریانی ار فن عبور میکنه و به دلخواه سه سرعت مختلف برای فن هاتون تنظیم کنین که باید به این نکته توجه کنین این فن ها برای شروع به کار یه ولتاژی حدود 6 ولت نیاز دارند که باید ببینید بعد از گذاشتن اون مقاومت ها اختلاف پتانسیل فن ها کمتر از این مقدار نشه تا وقتی کلید روی موقعیت مورد نظر هست هم بتونین فن هارو روشن کنید
:give_rose:

Majid OC
08-09-08, 18:52
عزیزان با این ریوستا میشه دور فن رو از حالت عادی که به 12v وصل می کنیم دور بیشتری پیدا کنه یا نه
نهایتا همون اندازه 12v فن دور داره؟

Dark Devil
08-09-08, 18:58
نه مجید جان رئوستا یک مقاومت هست که نهایتا بگیم مقاومتش بخواد 0 بشه که همون 12 ولت رو دو سر فن اعمال کنه برای افزایش سرعت فن البته که بهش فشار میاد باید یک بوستر طراحی کرد

good_punisher
09-09-08, 01:20
سلام.
دوستان اگه این پست رو با پست اسپم یکی نکنید و همچنین نگید که داره بحث رو عوض میکنه می خواستم یه نکته خیلی کوچولو رو بگم . البته مطمئنا میدونید . ولی خواستم همین جوری گفته باشم که یه موقع بعضی دوستان فراموش نکرده باشن .
اسم اون قطه که شما دارید میگید رئوستا در واقع پتانسیومتر هست . رئوستا هم یه نوع دیگه از مقاومت های متغیر هستش ولی شکلش و کاراییش با این فرق داره . شکلش شبیه یه استوانه افقیه .
فعلا بای

Mahdi_Moosavi
09-09-08, 01:28
سلام.
دوستان اگه این پست رو با پست اسپم یکی نکنید و همچنین نگید که داره بحث رو عوض میکنه می خواستم یه نکته خیلی کوچولو رو بگم . البته مطمئنا میدونید . ولی خواستم همین جوری گفته باشم که یه موقع بعضی دوستان فراموش نکرده باشن .
اسم اون قطه که شما دارید میگید رئوستا در واقع پتانسیومتر هست . رئوستا هم یه نوع دیگه از مقاومت های متغیر هستش ولی شکلش و کاراییش با این فرق داره . شکلش شبیه یه استوانه افقیه .
فعلا بای

خیر ، مقاومت متغیر ( ولوم ) اینجا یه وسیله هست . روشی هایی که میتونه ازش استفاده بشه ، اسمش رو تعیین میکنه :

در صورتی که برای تنظیم جریان استفاده بشه ( یکی از پایه های کناری و پایه وسطی به صورت سری در مدار ) ، رئوستا نامیده میشه .

در صورتی که برای تنظیم ولتاژ استفاده بشه ( دو پایه کناری به صورت سری در مدار و یکی از پایه های کناری + پایه وسطی به بار متصل بشه ) ، پتانسومتر نامیده میشه .

good_punisher
09-09-08, 01:29
راستی . یه چیزی یادم رفت .
یکی از دوستان یه چیزی شبیه به این سیستمی که شما می خوای بسازی رو فکر می کنم ساخته بود . یا حد اقل با خرید بعضی قطعاتش از توی بازار این سیستم رو درست کرده بود . بهترین مشخصه اون هم قرار گرفتن تمام قطعات مورد نیاز تنظیم دور فن ها روی یه پایه بود که توی جای فلاپی قرار می گرفت . 3-4 تا هم پتانسیومتر و دیمر داشت . اون موقع توی نخ این چیزا نبودم وگرنه دقیقتر نگاهش می کردم . الانم دیر نشده . باهاش که تماس گرفتم ( اگه جواب داد ) براتون می پرسم و در حد توانم کمک می کنم .
فعلا بای

good_punisher
09-09-08, 01:36
آقا ببخشید . من تسلیم . گفتم که تا اونجایی که اطلاعات بنده میگه اون بود . البته گفته شما ککاملا صحیحه . رئوستا برای شدت جریانه . ولی اون چیزی که به ما معرفی کردن به نام رئوستا یه استوانه افقط بود که روش سیم مسی پیچیده بودن و یه سر متحرک داشت و روی اون حلقه های مس می لغزید . همین
فعلا بای

ALIRE7A
27-09-08, 16:43
با سلام

یکی معرفت بزاره یه کمک خفن بکنه .

حالا این رئوستا چطری هست داغ میکنه یا یا نه و اینکه من میخوام تقریبا 5 تا درست کنم و هر 5 تا رو از یه کانکتور بگیرم حالا اینها رو چطوری به هم وصل کنم به صورت موازی یا سری که بتونه کارائی خودش رو داشته باشه .

کدوم یکی سری و کدوم موازی هستن

با تشکر

ALIRE7A
29-09-08, 10:11
یعنی این هم استاد کسی نیست ، من خودم سر در نمیارم وگرنه مزاحم شما نمیشدم

Dark Devil
29-09-08, 10:57
باید به صورت شکل 2 (موازی) وصل کنید ضمن اینکه همه را به یک کانکتور وصل نکنید در صورت امکان از 2 کانکتور استفاده کنید

ALIRE7A
29-09-08, 11:44
باید به صورت شکل 2 (موازی) وصل کنید ضمن اینکه همه را به یک کانکتور وصل نکنید در صورت امکان از 2 کانکتور استفاده کنید

شایان جان مننونم .

در مورد کانکتور والا من از مهدس عمرانی پرسیدم گفت بهتره همه رو از یه کانکتور بگیرم در ضمن من پاور رو که باز کردم کانکتورها از یه منبع بودن و فکر نکنم مشکلی پیش بیاد ، پس با این توصیفات به نظر شما بهتره از موازی استفاده کنم .

اون طرحی هم که دادین فکر نکنم به کارم بیاد چون میخوام به صورت ولوم باشه نه چند حالته . البته بعدا میگم برای چی به صورت ولوم .
یه طرحی رو بچه ها دیروز توی چت باکس داشتن بحث میکردن به نظرتون چطوره .

پیشاپیش تشکر

Dark Devil
29-09-08, 14:28
طرح قشنگ و کاملی هست اگر حوصلش رو دارین مدل بسیار خوبیه
والا من که گفتم ترجیحا از دو کانکتور تجربی گفتم چون خودم تست کردم که وقتی بیشتر از 3 تا فن رو به یک کانکتور از پاور وصل میکنم سرعت همشون به اندازه ای که از روی صدا کاملا مشخصه پایین میاد شاید جنس این پاور ها که بهشون فن وصل میکنم خوب نیست چون رو پاور سیستم اصلیم امتحان نکردم حالا خودتون میتونین امتحان کنید
(البته من زیاد با مدار پاور ها آشنایی ندارم و فقط به صورت تجربی گفتم)

ALIRE7A
19-10-08, 21:11
با سلام خدمت دوستان

یک هفته هست که دنبال ساختش هستم اول که رفتم لاله زار که اصلا رئوستا نام کاملا مجهولی براشون بود و با پرسوجو رفتم پاساژ امجد کنار پل حافظ در واقع نزدیک علائدین و اونجا هم که 90% نداشتن و تک و توک داشتن اون هم تا میگفتم رئوستا میخوام که 12 ولت رو صفر کنه مغازه دار یهو اروور میدا و میگفت باید مشخصات دقیق بگی تا بگم تازه دارم یا نه . با هزار بد بختی رفتم مشخصات فن رو از علائدین گرفتم که اون هم مقدار اهم رو نزده بود .

حالا یه سوال فنی :

فن با چه مقدار اهم میتونه کار کنه با توجه به مقاله ای که بالا گزاشتم گفته 50 تا 100 اهم ولی توی اون همه مغازه یکی 1 کیلو و 10 کیلو رو داشت یعنی هزار اهم و ده هزار اهم حلا اینکه آیا فن میتونه با چنین اهمی کار کنه . کلا من میرم بگیرم با چه مشخصاتی میخوام.

من برای فن tt a2460 مشخصات زیر رو دارم .

9v-12v

0.35A

4.2W

حالا فن های معمولی مشخصات زیر رو داشت که من از این فنها استفاده میکنم .

4v-13v

0.16A

2W

و حال میرم بگیرم بگم چی میخوام چون طرف وات و اهم و ... رو میخواست .

با تشکر

ALIRE7A
19-10-08, 21:21
اصلاح میکنم گفته 20 تا 50 اهم و لینک مقاله

Mahdi_Moosavi
19-10-08, 22:06
شما تعداد فن ها و نوعشون رو نهایتا مشخص کن ، تا بگم چه کنی .

ALIRE7A
19-10-08, 22:11
مهدی جان من میخوام 2 تا 12 رو با هم
2تا 8 رو با هم
یک 12
یک 12
رو براشون فن کنترل بزارم

یعنی 4 تا فن کنترل و اگر هم به صورت جفت نمیشه به صورت تک قرار میدم

یعنی 4 تا 12
و 2 تا 8 سانت

و نوعشون هم گفتم که

4v-13v

0.16A

2W

تقریبا همین نوع هستن

حالا من سعی میکنم یه عکس از کیس دست ساز بزارم تا بدونی چه خبره
.
با تشکر

ALIRE7A
19-10-08, 22:31
خوب همون طور که میبینی
2 تا 12 بالای کیس کنار هم هستن

2 تا 8 کنار هم پشت کیس و یک 12

و یک 12 هم که جلوی کیس هست

که میخوام براشون فن کنترل بزارم حالا بهتره فن هایی که کنار هم هستن با هم
کنترل بشن یا مجزا .

با تشکر

AMD>INTEL
19-10-08, 23:03

AMD>INTEL
19-10-08, 23:39

ALIRE7A
20-10-08, 20:18
با سلام

امید جان مطالب خوبی بود مخصوصا لینک دومی

بخصوص مطلب زیر :

Installation for low speed.

Installation for medium speed.

Installation for full speed.

ALIRE7A
21-10-08, 15:11
با سلام

دوستان کسی نمیتونه کمک بکنه .

قسمت Installation for medium speed. کاربرد نداره یعنی من که تا میزدم پاور خاموش میشد .

با تشکر

Mahdi_Moosavi
21-10-08, 19:57
با سلام

دوستان کسی نمیتونه کمک بکنه .

قسمت Installation for medium speed. کاربرد نداره یعنی من که تا میزدم پاور خاموش میشد .

با تشکر

اوا !! من صبح اینجا پست دادم ( با هزار بدبختی ! انجمن شبا کار میکنه مثل اینکه ! ) :1. (27): .

شما باید از مقاومت متغییری استفاده کنی که نا اونقدر زیاد باشه که رزولیشن تنظیماتت پایین بیاد .. نه اونقدر پایین باشه که به دلیل عبور جریان زیاد ، آسیب ببینه .

بهرین انتخاب شما اینه که برای رنج مقاومتت چیزی بین 100 تا 150 اهم و به ازای هر 2 فن 8cm یک مقاومت و به ازای هر فن 12cm هم یک مقاومت استفاده کنی .

مقاومت هم به صورت رئوستا ( تنظیم جریان ) استفاده کن .

ALIRE7A
21-10-08, 20:54
مهدی جان پس کووووووووووووووو

شما باید از مقاومت متغییری استفاده کنی که نا اونقدر زیاد باشه که رزولیشن تنظیماتت پایین بیاد .. نه اونقدر پایین باشه که به دلیل عبور جریان زیاد ، آسیب ببینه .

این حالا یعنی چه ؟

آقا مفصل تر توضیح بده ، بابا من که الکترونیک نخوندم . من واقعا گیرم یعنی نمیدونم چکار کنم . آخه مقاومت متغیر گیر نمیاد کمترینش 1000 اهم بود . بد بختی ماست دیگه وگرنه امروز کار کیس تموم شد و فقط مونده فن کنترل .

Dark Devil
21-10-08, 21:47
مهدی جان پس کووووووووووووووو

این حالا یعنی چه ؟

آقا مفصل تر توضیح بده ، بابا من که الکترونیک نخوندم . من واقعا گیرم یعنی نمیدونم چکار کنم . آخه مقاومت متغیر گیر نمیاد کمترینش 1000 اهم بود . بد بختی ماست دیگه وگرنه امروز کار کیس تموم شد و فقط مونده فن کنترل .

یعنی اینکه رنج تغییر دور فن کمه مثلا شما یه تیکه می پیچونی یا فن خاموش میشه یا اینکه با حداکثر سرعت کار میکنه این برای وقتی هست که مقاومت زیاد باشه
از طرفی اگر مقاومت خیلی کم باشه در اثر عبور جریان زیاد از مقاومت سوزش میکنه یعنی میسوزه:1. (38):