PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر در مورد خنک کننده های T.E.C و مسائل مربوطه

good_punisher
05-08-08, 03:27
سلام دوستان .
بنده جدیدا توی سایت شما عضو شدم . اولین قصدم هم یاد گرفتن چیزایی درباره cooling سیستم و over clock بود که الحمد لله چیزای خوبی یاد گرفتم .
اول می خوام از تاپیک بسیار عالی "ساخت سیستمهای خنک کننده Water Cooling - TEC (Only the registered members can see the link) (Only the registered members can see the link 1 (Only the registered members can see the link) 2 (Only the registered members can see the link) 3 (Only the registered members can see the link) ... صفحه آخر (Only the registered members can see the link)) " تشکر کنم و همچنین آقای nobody که اطلاعات بسیار عالی دارن . و راستش یه انتقاد بسیار تند و شدید نسبت به همین تاپیک . آخه چرا تاپیک رو منحرف می کنید . چون اطلاعات بسیار مفید آقای nobody ناقص منتقل شد.
و اما می خواستم راهنمایی کنید که T.E.C از کجا میشه تهیه کرد . البته قیمتش رو توی تاپیک قبلی به نظرم حدود 20-30 ذکر کرده بودن . ولی در باره جاش چیزی نگفته بودن .
از آقای nobody هم خواهش می کنم بقیه اطلاعاتشون درباره water block و بقیه قطعات مثل مخزن و این جور چیزا رو ادامه بدن تا ما هم استفاده کینم . و اگه جمع و جور و مختصر توی یه مقاله باشه که دیگه بهتر . البته قابل ذکر و تشکره که آقای IMAN هم مقاله خوبی رو تهیه کرده بودن که به هیچ وجه ایراد پذیر نیست . ولی در باره مدل های مختلف واترکولینگ میشه از اطلاعات آقای nobody استفاده کرد که بستگی به لطفشون نسبت به اعضای جدید داره .
با تشکر .
فعلا بای

Majid OC
05-08-08, 15:57
و راستش یه انتقاد بسیار تند و شدید نسبت به همین تاپیک . آخه چرا تاپیک رو منحرف می کنید . چون اطلاعات بسیار مفید آقای nobody ناقص منتقل شد.
فعلا بای

باتشکر از شما
منم از آقایnobody دعوت می کنم تا اطلاعات مفیدشون رو دوباره در اختیار بچه ها بزارن
درمورد تغییر هدف تاپیک منم با شما موافقم ولی هدف تاپیک با همین پست های من وشما است
که شکل می گیره پس باید محتوای تاپیک ها بالابره یعنی مثل مطالب آقایnobody که قطعا جنبه
آموزشی داشت ما هم منتظر این هستیم یکی بیاد مطلبو آماده بزاره دهنمون آقایnobody هم حتمادیدن وقتی که دید بچه هاهیچ کدوم در بحث شرکت نکردن دیگه تاپیک نزدن :1. (28):!!!
و همین میشه که تاپیک منحرف میشه البته تاپیک مورد نظر خیلی هم از بحث خارج نشده
و در مورد TEC هم بایداز یخچال سازا و اونایی که سیستم های سرمایشی گرمایشی می سازن پرسوجو کنیم من یدونه TEC از آزمایشگاه قرض گرفتم و روش آزمایش کردم

امیدوارم موفق باشی:11():

green_waves
05-08-08, 18:03
یجچال سازی ها TEC ندارند TEC تو آبسرد کن ها استفاده میشه

good_punisher
06-08-08, 01:08
سلام .
من دیروز کلی وقت گذاشتم و رفتم طرفای پامنار و بعد هم سعدی جنوبی دنبال یک سری لوله مسی . الان رادیاتور و لوله مسی ها جوره . فقط میمونه انواع متنوع طرح هایی که nobody زحمتش رو بکشه ممنون میشیم و ضمنا اگه بتونید بگید دقیقا کجا میشه این T.E.C رو پیدا کرد و خرید خیلی ممنون میشم . فقط دقیق بگید یا حد اقل یه جوری محدوده ندید که آدم بمونه توش . مثلا وقتی میگید جمهوری یه محدوده مشخصتری رو هم بگید بد نیست . مثل اینکه بگید جمهوری طرفای پاساژ امجد . یا مثلا بگی دور و ور کوچه آلیک . این طوری کلی از کار رو از روی شونم بر میدارید
ممنون از توجهتون به تاپیک
فعلا بای ( همون اصطلاح تابلوی قدیمی

Majid OC
06-08-08, 15:36
من رفتم از اون آزمایشگاه که TEC گرفتم پرسیدم از کجاTEC گرفتین ؟؟

گفتن از همون جایی که شما دیروز رفتین گشتین ساختمون امجد و همون حوالی رو گفتن بگردین پیدا می کنین
منم می خوام یه سری برم مهران کیت اونجا حتما راهنمایی می کنن تا از کجا بگیریم !

good_punisher
06-08-08, 19:38
سلام .
ممنون . میرم اون جا ها رو خوب میگردم ببینم کارمون به کجا میرسه :(;:

green_waves
06-08-08, 22:54
من یک TEC گرفتم حدود 35 تومن هم خرج کردم ولی برای من یک سیستم کولینگ نشد که نشد
این صفحات TEC بشدت غیر قابل کنترل هستند و با مشکل کنترل حرارتی مواجه خواهید شد.
با سیلیکون روی سینک ترانزیستورهای قدرت چسبوندمش
روی سینک فن دور بالا گذاشتم
روی سینک 9 لوله مسی قرار دادم و با پمپ آب مقطر را داخل آن در جریان گذاشتم (در مدت زمان 20 دقیقه دمای یک لیتر آب را 12 درجه بالا برد )
یک سینک کوچک رادیاتور مانند برای خنک کردن آب عبور از لوله ها قرار دادم

باز هم نتونستم Heat Side اونو خنک کنم :cry::cry:

دیگه دیوانه شدم :1. (12)::1. (12):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

خیلی عجله نکنید

(Only the registered members can see the link)

good_punisher
07-08-08, 01:20
سلام
یه سوال بی ربط و یه سوال با ربط
اولیش با ربطه : این T.E.C رو از کجا خریدین ؟:1. (27):
دومیش بی ربطه : این کیس زیبای شما احیانا جزو کیس های تاور thermal take نیستش ؟:1. (5): :wink:
آهان یه چند تایی دیگه هم یادم اومد که باربطه :
شما فقط از آب با دمای معمولی استفاده کردین که میگید خنک نمیکنه یا آب خنک یا آب و یخ یا آب و ضد یخ و یخ رو هم امتحان کردین ؟:whistle:
آین پمپ ها که توی تاپیک های دیگه معرفی شده فقط میتونه آب رو پمپ کنه یا چیزی مثل استون:1. (16): رو هم میتونه پمپ کنه ؟
فعلا همین سوال ها
اگه کاری ندارید ... فعلا بای :out:

green_waves
07-08-08, 05:15
سلام
یه سوال بی ربط و یه سوال با ربط
اولیش با ربطه : این T.E.C رو از کجا خریدین ؟:1. (27):
من ساکن مشهد هستم برای همین پاسخ به این سوال زیاد به شما کمک نمی کند
من از بهنام کیت گرفتم
این هم نوع TEC من هست TEC1-19908T125 می تونید تو آدرس زیر مشخصاتشو ببینید
Only the registered members can see the link

دومیش بی ربطه : این کیس زیبای شما احیانا جزو کیس های تاور thermal take نیستش ؟:1. (5): :wink:
نه کیس من Vine 2 هستش

آهان یه چند تایی دیگه هم یادم اومد که باربطه :
شما فقط از آب با دمای معمولی استفاده کردین که میگید خنک نمیکنه یا آب خنک یا آب و یخ یا آب و ضد یخ و یخ رو هم امتحان کردین ؟:whistle:
این هم با استفاده از آب و یخ (یعنی آب صفر درجه)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
ولی شما بگید برای هر دفعه که نمیشه برای از یخچال یخ بریزی تو مخزن آبش تا سرد بکنه
این روش جواب نمیده
من آب و ضد یخ را امتحان نکردم چه مزیتی نسبت به آب داره ؟
همانطور که من پیش از این هم گفتم از آب مقطر استفاده کردم تا هم روی لوله ها روسوب نزاره و هم رسانا نباشه و هم نیمه پیل تولید نکنه
فعلا هم برای عرق کردن Cool Side هم برنامه خاصی نچیندم چون به اون مرحله نمی رسه

آین پمپ ها که توی تاپیک های دیگه معرفی شده فقط میتونه آب رو پمپ کنه یا چیزی مثل استون:1. (16): رو هم میتونه پمپ کنه ؟
فعلا همین سوال ها
اگه کاری ندارید ... فعلا بای :out:
این پمپی که من استفاده نمی کنم پمپ آب پاش ماشین هست با 5 ولت تغذیه اش می کنم چون روی 12 ولت به لوله ها ضربه شدیدی می زنه و بشدت داغ می کنه در طولانی مدت خواهد سوخت

من از استون استفاده نکرده ام اولا اگر به نوشته های من توجه کرده باشید

(در مدت زمان 20 دقیقه دمای یک لیتر آب را 12 درجه بالا برد )
حرارت انتقالی بالاست و استون به صورت گاز در می آید
استون فرار هست از لحاظ عایق بندی مشکل تر میشه باهاش کار کرد
معمولا از استون در Heat Pipe استفاده میشه نه WaterPump

AMD>INTEL
07-08-08, 08:48
به نظر من پکهای آماده تو ایران بهترن . چون تنوع تو این قطعات نیست . اونجا به راحتی میتونید لوازم لازم رو پیدا کنید .

Xtreme
07-08-08, 10:38
به نظر من پکهای آماده تو ایران بهترن . چون تنوع تو این قطعات نیست . اونجا به راحتی میتونید لوازم لازم رو پیدا کنید .

من فکر می کنم تمام این تلاش هایی که بچه های می کنن برای اینه که خودشون یه چیزی بصورت دستی و با ذوق خودشون ساخته باشن و گر نه خریدن پک آماده که کاری نداره ..

Majid OC
07-08-08, 13:25
از تمام دوستان که در این تاپیک فعالیت میکنند و دست ساخته های خودشون آزمایشها صحیح وخطاها و تجروبه هاشون رو معرض نمایش می گذارن واقعا ممنونم من خودم دارم این قضیه رو مورد آزمایش قرار می دهم و مخصوصااز آقای red_waves وgood_punisher کمال تشکر رو دارم:give_rose:

حالا برسیم به سوال ها:
red_waves جان

من یک TEC گرفتم حدود 35 تومن هم خرج کردم ولی برای من یک سیستم کولینگ نشد که نشد
روی سینک 9 لوله مسی قرار دادم و با پمپ آب مقطر را داخل آن در جریان گذاشتم (در مدت زمان 20 دقیقه دمای یک لیتر آب را 12 درجه بالا برد )
این هم نوع TEC من هست TEC1-19908T125 می تونید تو آدرس زیر مشخصاتشو ببینید

من تو تست های که گرفتم به نتیجه جالبی رسیدم مدل tec ها باهم فرق می کنه یعنی مقدار خنک کنندگی شون مثالا یکی با یه هیت سینک و فن ساده به 19- درجه میرسه ولی یکی دیگه (TECمدل دیگه که آخرشم ولتاژ زیاد دادم 18v سوخت ) هرچی زور زدم به 8 درجه رسید با همو ن فن وهیت سینک با آب مقطرهم به 2 درجه رسید

بحث سر اینکه دو تاTEC بااندازه4*4 چراانقد راختلاف درخنک کنندگی شون؟
حالا من نمی گم که TEC شما ازکدوم مدله باید یک بار آزمایشی با فن وهیت سینک مثل شکل بالا تست بگیرپی دمای دو طرف گرم وسرد رو برام بزاری تا ببینیم چه مدلی یه ؟به نظر من TEC بهتره یعنی مدل 19- درجه من اینجوریه، که کانال های ارتباطی TEC از دوطرف اون معلوم باشه یعنی شما روی اون هاله ای از خطوط داخلی اون رو ببینید:1. (27):
راستی کاش وقتی که داشتی با آب خنک میکردی درجه حرارت خنک کنندگی اون ور هیت سینک رو میگرفتی می گذاشتی تابهتر بتونم کمکت کنم:1. (38):

green_waves
07-08-08, 15:27
از تمام دوستان که در این تاپیک فعالیت میکنند و دست ساخته های خودشون آزمایشها صحیح وخطاها و تجروبه هاشون رو معرض نمایش می گذارن واقعا ممنونم من خودم دارم این قضیه رو مورد آزمایش قرار می دهم و مخصوصااز آقای red_waves وgood_punisher کمال تشکر رو دارم:give_rose:

حالا برسیم به سوال ها:
red_waves جان

من تو تست های که گرفتم به نتیجه جالبی رسیدم مدل tec ها باهم فرق می کنه یعنی مقدار خنک کنندگی شون مثالا یکی با یه هیت سینک و فن ساده به 19- درجه میرسه ولی یکی دیگه (TECمدل دیگه که آخرشم ولتاژ زیاد دادم 18v سوخت ) هرچی زور زدم به 8 درجه رسید با همو ن فن وهیت سینک با آب مقطرهم به 2 درجه رسید

بحث سر اینکه دو تاTEC بااندازه4*4 چراانقد راختلاف درخنک کنندگی شون؟
حالا من نمی گم که TEC شما ازکدوم مدله باید یک بار آزمایشی با فن وهیت سینک مثل شکل بالا تست بگیرپی دمای دو طرف گرم وسرد رو برام بزاری تا ببینیم چه مدلی یه ؟به نظر من TEC بهتره یعنی مدل 19- درجه من اینجوریه، که کانال های ارتباطی TEC از دوطرف اون معلوم باشه یعنی شما روی اون هاله ای از خطوط داخلی اون رو ببینید:1. (27):
راستی کاش وقتی که داشتی با آب خنک میکردی درجه حرارت خنک کنندگی اون ور هیت سینک رو میگرفتی می گذاشتی تابهتر بتونم کمکت کنم:1. (38):

مشخصات TEC من این هستش

Part Number TEC1-19908T125
Couples 199
U(max) 25
I(max) 8A
ΔT(max) 68
Q(max) 115
L×W×H(mm) 62x62x4.50

در تصویری که قرار داده اید زیاد واضح نیست فن روی چی قرار گرفته ؟
حتما اگر مجددا در آب سرد امتحان کردم نتیجه اش را به شما خواهم گفتم
مشکل من اینکه TEC که دارم جریان کشی در حدود 3 امپر داره در صورتی که تولید کننده تا 8 امپر اعلام کرده

من اون خطوط موازی را می تونم روی TEC ببینم

با تشکر

Majid OC
07-08-08, 19:33
مشخصات TEC من این هستش

Part Number TEC1-19908T125
Couples 199
U(max) 25
I(max) 8A
ΔT(max) 68
Q(max) 115
L×W×H(mm) 62x62x4.50

در تصویری که قرار داده اید زیاد واضح نیست فن روی چی قرار گرفته ؟
حتما اگر مجددا در آب سرد امتحان کردم نتیجه اش را به شما خواهم گفتم
مشکل من اینکه TEC که دارم جریان کشی در حدود 3 امپر داره در صورتی که تولید کننده تا 8 امپر اعلام کرده

من اون خطوط موازی را می تونم روی TEC ببینم

با تشکر

قربانت
در مورد فن هم می چسبونیش روی پره های هیت سینکت برا من چون هیت سینکم کشیده بود دورش و با مقوا پوشوندم تا هوا از کانال ها هیت سینک بهتر عبور کنه و سینک رو خنک کنه !!
ین کاری که من بالا انجام دادم رو انجام بده دما زیر و رو را ثبت کن بهم بگو نیاز به آب سرد نیست :yes:
من رو TEC ایم هیچ مشخصاتی ننوشه حتی مارک شرکت سازنده شم نزده چه جوری مشخصاتشو بفهمم
اندازه اش هم همون 4*4 هستش
در مورد مشخصاتی که قرار دادید آیا واقعا با TEC که دارید صدق می کنه ؟
منظورم دما وهمون آمپری که می گید 3 هستش دلیلش منبع تغذیه است.
1.حتما منبع تغذیه جدا بذارید 400 وات واقعی به بالا
2. سر راه جریان ورودی به TEC قبلش هیچ مصرف کننده قرارنگیره مثل فن ها واینکه نشون دهنده جریان کشی
لازم( 8 آمپر )گرم شدنه سیم هاست جوری که داغ می شن این جوری نباید TEC بد عمل کنه !

green_waves
07-08-08, 20:38
قربانت
در مورد فن هم می چسبونیش روی پره های هیت سینکت برا من چون هیت سینکم کشیده بود دورش و با مقوا پوشوندم تا هوا از کانال ها هیت سینک بهتر عبور کنه و سینک رو خنک کنه !!
ین کاری که من بالا انجام دادم رو انجام بده دما زیر و رو را ثبت کن بهم بگو نیاز به آب سرد نیست :yes:
من رو TEC ایم هیچ مشخصاتی ننوشه حتی مارک شرکت سازنده شم نزده چه جوری مشخصاتشو بفهمم
اندازه اش هم همون 4*4 هستش
در مورد مشخصاتی که قرار دادید آیا واقعا با TEC که دارید صدق می کنه ؟
منظورم دما وهمون آمپری که می گید 3 هستش دلیلش منبع تغذیه است.
1.حتما منبع تغذیه جدا بذارید 400 وات واقعی به بالا
2. سر راه جریان ورودی به TEC قبلش هیچ مصرف کننده قرارنگیره مثل فن ها واینکه نشون دهنده جریان کشی
لازم( 8 آمپر )گرم شدنه سیم هاست جوری که داغ می شن این جوری نباید TEC بد عمل کنه !
سلام
پس یک هیت سینک پشت پرده بوده :wink:
من پارت نامبرشو از فروشنده گرفتم
اندازه هم 6x6 هست

من پاور خودمو که 430 وات گرین هست و دوبل 16 آمپر میده بهش وصل کردم توفیقی نداشت
الان بهش یک پاور 500 معمولی با یک سیم 0.5 مستقیم بهش وصل کردم وصل کردم
جالبه سیم داغ نمی کنه کانکتور داغ میشه
فکر کنم 8 آمپر اسمی باشه

فعلا دنبال یک سینک قوی تری برای سمت خنک کننده اش هستم که کل سطح اون پوشش بده آخه برای ابعاد 6x6 به سختی سینک پیدا میشه

به نظر شما روی سطح خنک کننده هم از خمیر سیلیکون هم استفاده کنم ؟

با تشکر

Majid OC
08-08-08, 01:37
سلام
پس یک هیت سینک پشت پرده بوده :wink:
من پارت نامبرشو از فروشنده گرفتم
اندازه هم 6x6 هست

من پاور خودمو که 430 وات گرین هست و دوبل 16 آمپر میده بهش وصل کردم توفیقی نداشت
الان بهش یک پاور 500 معمولی با یک سیم 0.5 مستقیم بهش وصل کردم وصل کردم
جالبه سیم داغ نمی کنه کانکتور داغ میشه
فکر کنم 8 آمپر اسمی باشه

فعلا دنبال یک سینک قوی تری برای سمت خنک کننده اش هستم که کل سطح اون پوشش بده آخه برای ابعاد 6x6 به سختی سینک پیدا میشه

به نظر شما روی سطح خنک کننده هم از خمیر سیلیکون هم استفاده کنم ؟

با تشکر

درسته هیت سینک در شکل مشخص نیست اصلا بدون هیت سینک نمی شه که اونورش برفک بزنه !!!

در مورد پارت نامبر هم منم که روی TEC دقت کردم دیدم نوشته TEC1-12706که وقتی یه کم تحقیق کردم به این جدول رسیدم:

زیاد به حرف فروشنده نباید اعتنا کنی چون من درمورد TEC شنیدم که فقط مدل 4×4 می تونه با هیت سینک به 20-
درجه و کلا دماش زیر صفر برسه البته با هیت سینک نه واتر بلوک یا آب !
من خودم از 6×6 تست نگرفتم ببینم با هیت سینک بزرگ دمای طرف گرم و سردش چقدره که شما بعد از خرید هیت سینک زحمت اینکارو بکشید:merci:

راستی بیین پاورت خوب یعنی کافییه و داغ شدن کانکتور هم منظوره من بود ولی حالا چرا برا شما 8 آمپر رو
نمی کشه و برا من 6 آمپر رو می کشه و عمل می کنه برا خو دمم عجیبه؟به قول شما شایدم اسمی باشه:1. (26):

خمیر هم به اندازا هیه عدس بزن وسط هیت سینک TEC رو بچسبون روش تا خمیر پخش شه !!

موفق باشید

good_punisher
08-08-08, 06:42
سلام
خیلی ممنون که شما هم همکاری می کنید تا به یه نتیجه مناسب برسیم .
پنجشنبه یه سری رفتم جمهوری . به این وسیله اسم ناقصش رو اتلاق می کنن :thrmo electric . یعنی cooling آخرش رو نمیگن معمولا . به اسم فارسی المان سرد کننده هم زیا توی بازار هست . برای یخچال استفاده میشه . انواع طول و عرض داره از قبیل 38 * 38 یا 40*40 یا 50*50 یا 60*60 . همچنین مارک ها و توان های مختلفی هم هست . از قبیل 56 وات و 60 وات و 80 وات و 120 و 160 وات . قیمتش هم متفاوته . من یه مدل 40*40 با توان 60 و اختلاف دمای 67 درجه و اسم TEC 1-12706 07.8 و قیمت 8500 تومن خریدم . 80 واتش هم از یه جای دیگه قیمت گرفتم 12 تومن .
فروشنده مغازه دومی خیلی محترمانه راهنماییم کرد ( یعنی کلی بحث کردیم ) معمولا کار با توان کم راحت تره . یعنی حدود 60 و 80 برای ما خوبه . معمولا برای اختلاف دمای خوب میان 3-4 تا رو با هم سری می کنن . البته با توان متفاوت . یعنی مثلا یه 60 وات میچسبونن روی cpu ( یا سطحی که قراره خنک بشه ) روی اون رو یه 80 میزارن و روی 80 یه 120 و روی 120 یه 160 :gasp:. این طوری زودتر به اختلاف دمایی مناسبی میرسن و هدایت گرما راحت تر صورت میگیرد . اگه بتونید خیلی خوب از hot side دما رو بگیرید به خوبی به دماهای زیر صفر هم میرسید . ولی در کل کار با این وسیله مشکل و مشکل سازه ( یعنی طاقت فرسا . تا حدی که میتونی به جای مسواک ازش استفاده کنید . یعنی دهن آدم مسواک میشه تا کار کنه :whistle: ) چند جا دیدم که این وسیله رو میفروختن :
توی خیابون جمهوری قبل از پل حافظ 2-3 تا پاساژ قبل از علائدین ( اسم پاساژ یادم نیست ). طبقه دوم آخرای سالن . ارجنت الکترونیک . این فروشگاه فقط 60 وات داره که خودش هم نمیدونه 60 واته و با قیمت 8500 عرضه میکنه .
بعد از پل حافظ . کوچه آلیک . نیوکیت . فکر کنم 60 واتش رو به صورت تکی میده 18 تومن . خیلی خیلی گرون فروش . با هیت سینک هم میفروشه 40 و 45 تومن . در دو سایز مختلف . به نظر من بهتره از این مغازه فقط اطلاعات بگیرید . یعنی ازش نخرید تا با این قیمتش حالش جا بیاد . ضمنا نیو کیت اسم المان سرد کننده رو توی بازار مد کرده .
همون کوچه آلیک . اسم مغازه یادم نیست ( همون مغازه ای که باهاش خیلی بحث کردم . ) جزو اولین مغازه های سمت شرقی کوچه ( یعنی سمت روبرویی نیوکیت . یه مغازه کوچیک و جمع و جور . اگه اشتباه نکنم پشت ویترین یه چند تایی TEC گذاشته . ولی از اکثر مغازه دار های آلیک بپرسید این مغازه و نیوکیت رو بهتون معرفی می کنن و نشون میدن . ضمنا این مغازه یه هیت سینک تمام مسی با یه فن فکر کنم 6*6 از اینتل داشت که من موندم تو کفش:great: . خوراک همین TEC بود :1. (40):. قیمتش هم سرسام آور بود . 50000 تومن:1. (2):
خلاصه . سرتون رو درد نیارم . اینم وظیفه ما بود که انجامش دادیم و زکاتش رو دادیم . حالا شما هم اگه سوالی در این باره داشتین یا میتونید برید از این راسته توی جمهوری بپرسید و یا همین جا مطرح کنید تا اگه کسی اطلاعاتی داشت بگه یا بنده اگه یادم نیومده که بگم بتونم در خدمتتون باشم .
فقط یه چنداتیی خواهش . اون طرح ها رو فراموش نکنید لطفا . بزاریدشون تا ما هم محظوظ بشیم . و همچنین یه در خواست . اندازا فاصله بین جای پیچ های مخصوص فن cpu در main board های ASUS STRIKER II FORMULA :1. (38):رو به صورتی که بشه روی یه طرح فنی پیاده کرد اندازه بگیرید و این جا در اختیار بنده بگذارید . یا اگه اطلاعات آماده ای دارید همون رو بگی خوبه .
یه سوال هم اینکه چیپست پل شمال در این مادر برد کجاشه . و در کل اگه بتونید روی یه عکس برام جاهایی رو که نیاز به خنک کنندگی در زمان over clock دارن رو مشخص کنین خیلی ممنون میشم . ( برای همین مادر برد مشخص کنید لطفا )
یه چیز دیگکه هم در باره TEC . وقتی هوای اطراف رو خوب خنک کنید راحت تر میتونید به اختلاف دمایی بالا و همچنین تبادل گرما در سمت گرم برسید . یعنی کارتون راحتتر میشه . مثلا یه کولر خوب روشن باشه که هوا رو درست دَرمون خنک کنه . :gasp:
فعلا همین اطلاعات ناقص و همین سوال های زیاد رو در دست داشتم . ببخشید اگه خیل طولانی شد .
فعلا بای

green_waves
08-08-08, 08:25
چه قیمت های خوبی !
من فقط TEC با سایز 6x6 سانتیمتر 24 تومن گرفتم

good_punisher
08-08-08, 10:09
سلام .
راستش من قیمت همه انواعش رو نتونستم بدست بیارم . ولی مطمئنم که همه انواعش توی بازار پره . علاوه بر اینکه به ابعادش نگاه می کنی به توانش هم دقت کن . و بالاخص من اگه بخوام الان این TEC رو عوض کنم یا یکی دیگه بگیرم حتما یه TEC 2 یا TEC 3 می خرم . ( البته اگه پیدا بشه ) . درکل من قیمت ندارم . ولی رفتم جمهوری حتما یه قیمت میگیرم برات
یه چیز جالب رو هم بگم : TEC با باتری هم کار میکنه .... حدود 1 ساعت قبل از اینکه این پست رو بنویسم این رو امتحان کردم و همین که خریدم رو با یه باتری کتابی تستش کردم . عمل میکنه ولی نه اون طوری که از انتظار میره . الان هم باتریه تموم شده :1. (38): . من که خیلی حال کردم . حالا ببین به یه پاور وصلش کنیم چی میشه :lol::yes:

Majid OC
08-08-08, 12:23
سلام .
راستش من قیمت همه انواعش رو نتونستم بدست بیارم . ولی مطمئنم که همه انواعش توی بازار پره . علاوه بر اینکه به ابعادش نگاه می کنی به توانش هم دقت کن . و بالاخص من اگه بخوام الان این TEC رو عوض کنم یا یکی دیگه بگیرم حتما یه TEC 2 یا TEC 3 می خرم . ( البته اگه پیدا بشه ) . درکل من قیمت ندارم . ولی رفتم جمهوری حتما یه قیمت میگیرم برات
یه چیز جالب رو هم بگم : TEC با باتری هم کار میکنه .... حدود 1 ساعت قبل از اینکه این پست رو بنویسم این رو امتحان کردم و همین که خریدم رو با یه باتری کتابی تستش کردم . عمل میکنه ولی نه اون طوری که از انتظار میره . الان هم باتریه تموم شده :1. (38): . من که خیلی حال کردم . حالا ببین به یه پاور وصلش کنیم چی میشه :lol::yes:

تشکر ویژه :give_rose:
از شما به خاطر همتی که کردی و رفتی و وقت گذاشتی قیمت گرفتی یه همچین آدمی تو ایران کم پیدا میشه
هممون دنبال یه چیز حاضر آماده ایم ایشالا در این تاپیک بتونیم همت ها مون رو بالا ببریم تا ما بر مشکلات چیره
بشیم نه مشکلات برما!!خلاصه ممنون از زحمتی که کشیدی:love:
(خودمونی: منم فقط بلدم شعار بدم!!!:1. (27):یکی نیست بهم بگه یکم عمل کن کم حرف بزن!!)

چند سوال :
1.شما پرسیدی که مدل 60*60 هم با هیت سینک دما به زیر صفر میرسه یا نه؟باهیت سینک ؟
2.یعنی مدل 8500 با 12 با 18 تومن مدل 4*4 هیچ فرقی باهم نداره ؟ اگر واتش فرق داره از کجا بفهمیم که مدل
4*4 که می خوایم بخریم چند واته شما ازTEC1-12706 فهمیدین چند واته ؟ اگر از این پارت نامبر فهمیدین یه عدد دیگه بود ما چه جوری بفهمیم مثلا 80 وات مدلش چیه یا باید پارت نامبرش چه عددی باشه؟
3.منظورتون از این جمله(من اگه بخوام الان این TEC رو عوض کنم یا یکی دیگه بگیرم حتما یه TEC 2 یا TEC 3 می خرم . ( البته اگه پیدا بشه ) چی بود؟
ببخشیدا
راستی سوالهای خودتون هم جواب میدم الان درگیر انتخاب رشته دانشگاهم وقت نشد
جواب بدم ولی تو انجمن خودمون یه کم بگردین پیدا میشه!!:1. (38):

I M A N
09-08-08, 00:46
خوب دوستان کارتون بسیار عالی است من هم خیلی دوست دارم از این ها داشته باشم..:دی

البته اگه بشه استفاده کرد من پاور به اندازه کافی دارم فقط مونده فکر خنک کردن اون طرفش..

خوب ادامه بدین دوستان :دی

من فعلا از عمل به دورم..:1. (27):

Majid OC
09-08-08, 01:11
خوب دوستان کارتون بسیار عالی است من هم خیلی دوست دارم از این ها داشته باشم..:دی

البته اگه بشه استفاده کرد من پاور به اندازه کافی دارم فقط مونده فکر خنک کردن اون طرفش..

خوب ادامه بدین دوستان :دی

من فعلا از عمل به دورم..:1. (27):

اوه صاحبش اومد!!بچه ها جمع کنین بریم جای دیگه؟!:1. (38):

شوخی کردم
خوش اومدی ایمان جان

من می تونم TECرو برات پستش کنم آدرس پستی دقیقت رو بفرست به پرو فایل من ،
چند تا می خوای بگوبقیش با من !:yes:
(می خوای بگم امشب بچه ها یه وانت TEC برات بفرستن تو فقط لب تر کن)

good_punisher
09-08-08, 07:13
تشکر ویژه :give_rose:
از شما به خاطر همتی که کردی و رفتی و وقت گذاشتی قیمت گرفتی یه همچین آدمی تو ایران کم پیدا میشه
هممون دنبال یه چیز حاضر آماده ایم ایشالا در این تاپیک بتونیم همت ها مون رو بالا ببریم تا ما بر مشکلات چیره
بشیم نه مشکلات برما!!خلاصه ممنون از زحمتی که کشیدی:love:
(خودمونی: منم فقط بلدم شعار بدم!!!:1. (27):یکی نیست بهم بگه یکم عمل کن کم حرف بزن!!)

چند سوال :
1.شما پرسیدی که مدل 60*60 هم با هیت سینک دما به زیر صفر میرسه یا نه؟باهیت سینک ؟
2.یعنی مدل 8500 با 12 با 18 تومن مدل 4*4 هیچ فرقی باهم نداره ؟ اگر واتش فرق داره از کجا بفهمیم که مدل
4*4 که می خوایم بخریم چند واته شما ازTEC1-12706 فهمیدین چند واته ؟ اگر از این پارت نامبر فهمیدین یه عدد دیگه بود ما چه جوری بفهمیم مثلا 80 وات مدلش چیه یا باید پارت نامبرش چه عددی باشه؟
3.منظورتون از این جمله(من اگه بخوام الان این TEC رو عوض کنم یا یکی دیگه بگیرم حتما یه TEC 2 یا TEC 3 می خرم . ( البته اگه پیدا بشه ) چی بود؟
ببخشیدا
راستی سوالهای خودتون هم جواب میدم الان درگیر انتخاب رشته دانشگاهم وقت نشد
جواب بدم ولی تو انجمن خودمون یه کم بگردین پیدا میشه!!:1. (38):

سلام و تشکر از توجه آقا ایمان به تاپیک درویشی ما :wink::hello:
آقا خجالتمون نده . وظیفه بود . یه توک پا تا جمهوری رفتن که سهله خواستی تا پاکدشت هم میریم برات تراش کار خوب هم پیدا میکنیم :1. (37): .( بفرمایید نوشابه ... :1. (38): . فقط خدا کنه کار به در قابلمه باز کردن نکشه :1. (19):)
در باره سوال اولتون : نچ .بنده فقط تونستم بفهمم که با وات بالاتر میشه سریعتر به اختلاف دما ذکمر شده در جدول رسید . در باره اینکه سایز چه تاثیری در این سریعتر رسیدن داره نپرسیدم . یه چیز دیگه هم موثره . اینکه مقاومت درونی این وسیله چقدره و اون سلول سلول های درون TEC هر چی تعدادش بیشتر و اندازش کوچکتر و منظم تر باشه بهتره ( این که از چه نظری بهتره یادم نیست که بگم ) .
در باره سوال دومتون : اولا من هر چی سعی میکنم نمیتونم منظورتون رو از جمله اول سوال بفهمم یعنی این جمله "یعنی مدل 8500 با 12 با 18 تومن مدل 4*4 هیچ فرقی باهم نداره " . در باره قسمت دومش : یا باید برید از جدولی که توی اون سایت قرار داره استفاده کنید و یا مثل من برید از مغازه دار بپرسید . البته مغازه دار اولی که من ازش خریدم فقط همین یه مدل رو داشت و نمیدونست که چه توانی داره . ولی اون مغازه داری که راهنماییم کرد گفت که من 80 دارم و من هم همین رو بهش نشون دادم و گفتم میتونید بگید که این که من دارم چند واته . و ایشون جواب داد که 60 واته . و البته بگم ها این توان اسمیه . اگه TEC تمام آمپر مورد نیازش رو استفاده کنه و ولتاژ کمتر یا بیشتر از اندازه بهش تزریق نشه در بهترین شرایط به این توان میرسه و در واقع توان ماکزیمم هستش . البته من هر چی توی این سایتی که گذاشته بودین گشتم مدل خودم رو ندیدم . یه ملدل نوشه TEC1-12706T125 . درحالی که مال نوشته TEC1-12706 07.8 . حالا فرقشون چیه درست نمیدونم . در مورد قسمت سومش هم باید بگه بله میشه فهمید همون طوری که اون مغازه داره فهمید و بنده هم بلد نیستم وگرنه در خدمتتون بودم .
در باره سوال سومتون : TEC2 و TEC3 جزو پرتوان ترین مدل ها هستن . در واقع به صورت مینیاتوری اومدن 2 و یا 3 تا TEC1 رو سری کردن و به عنوان یک سیستم ترکیبی عمل میکنه . البته من این دو مدل رو پیدا نکردم و اون موقع هم اطلاعاتی در باره اینها نداشتم . ولی از توی این سایت که معرفی کردین تونستم اطلاعات مفیدی در بارشون بدست بیارم . ضمنا اختلاف دماشوت هم تا در بعضی مدل ها تا 100 درجه :surprised:میرسه یعنی : It's TOO COOL :gasp:. اینم آدرس اون قسمت که در باره multi stage TEC اطلاعات داره ::party:Only the registered members can see the link
ببخشید به زحمت افتادین . هر موقع تونستین جواب بدید ما راضی هستیم . فقط این وسایل ما بیات نشه چون میخوم زودتر قال قضیه رو قلوه کن کنم .:1. (38)::ange::1. (9):
فعلا بای:out:

Majid OC
09-08-08, 13:51
سلام و تشکر از توجه آقا ایمان به تاپیک درویشی ما :wink::hello:
آقا خجالتمون نده . وظیفه بود . یه توک پا تا جمهوری رفتن که سهله خواستی تا پاکدشت هم میریم برات تراش کار خوب هم پیدا میکنیم :1. (37): .( بفرمایید نوشابه ... :1. (38): . فقط خدا کنه کار به در قابلمه باز کردن نکشه :1. (19):)
در باره سوال اولتون : نچ .بنده فقط تونستم بفهمم که با وات بالاتر میشه سریعتر به اختلاف دما ذکمر شده در جدول رسید . در باره اینکه سایز چه تاثیری در این سریعتر رسیدن داره نپرسیدم . یه چیز دیگه هم موثره . اینکه مقاومت درونی این وسیله چقدره و اون سلول سلول های درون TEC هر چی تعدادش بیشتر و اندازش کوچکتر و منظم تر باشه بهتره ( این که از چه نظری بهتره یادم نیست که بگم ) .
در باره سوال دومتون : اولا من هر چی سعی میکنم نمیتونم منظورتون رو از جمله اول سوال بفهمم یعنی این جمله "یعنی مدل 8500 با 12 با 18 تومن مدل 4*4 هیچ فرقی باهم نداره " . در باره قسمت دومش : یا باید برید از جدولی که توی اون سایت قرار داره استفاده کنید و یا مثل من برید از مغازه دار بپرسید . البته مغازه دار اولی که من ازش خریدم فقط همین یه مدل رو داشت و نمیدونست که چه توانی داره . ولی اون مغازه داری که راهنماییم کرد گفت که من 80 دارم و من هم همین رو بهش نشون دادم و گفتم میتونید بگید که این که من دارم چند واته . و ایشون جواب داد که 60 واته . و البته بگم ها این توان اسمیه . اگه TEC تمام آمپر مورد نیازش رو استفاده کنه و ولتاژ کمتر یا بیشتر از اندازه بهش تزریق نشه در بهترین شرایط به این توان میرسه و در واقع توان ماکزیمم هستش . البته من هر چی توی این سایتی که گذاشته بودین گشتم مدل خودم رو ندیدم . یه ملدل نوشه TEC1-12706T125 . درحالی که مال نوشته TEC1-12706 07.8 . حالا فرقشون چیه درست نمیدونم . در مورد قسمت سومش هم باید بگه بله میشه فهمید همون طوری که اون مغازه داره فهمید و بنده هم بلد نیستم وگرنه در خدمتتون بودم .
در باره سوال سومتون : TEC2 و TEC3 جزو پرتوان ترین مدل ها هستن . در واقع به صورت مینیاتوری اومدن 2 و یا 3 تا TEC1 رو سری کردن و به عنوان یک سیستم ترکیبی عمل میکنه . البته من این دو مدل رو پیدا نکردم و اون موقع هم اطلاعاتی در باره اینها نداشتم . ولی از توی این سایت که معرفی کردین تونستم اطلاعات مفیدی در بارشون بدست بیارم . ضمنا اختلاف دماشوت هم تا در بعضی مدل ها تا 100 درجه :surprised:میرسه یعنی : It's TOO COOL :gasp:. اینم آدرس اون قسمت که در باره multi stage TEC اطلاعات داره ::party:Only the registered members can see the link
ببخشید به زحمت افتادین . هر موقع تونستین جواب بدید ما راضی هستیم . فقط این وسایل ما بیات نشه چون میخوم زودتر قال قضیه رو قلوه کن کنم .:1. (38)::ange::1. (9):

مرسی از پاسخ هاتون

آره منم دیدم multi stage TEC یعنی قطر این مدلTEC همون4 میلیمتر ولی اختلاف دمایی به 100 میرسه؟
ببخشید منم منظورم قیمت بود

منظورتون رو از جمله اول سوال بفهمم یعنی این جمله "یعنی مدل قیمت8500 با 12 با 18 تومن مدل 4*4 هیچ فرقی باهم نداره از لحاظ کارایی ساخت "
راستی جواب سوال ها چشم دارم تحقیق می کنم شما یه تست کن مدل TEC رو که خریدی باهیت سینک ببین دمای طرف گرم و سرد رو اندازه بگیر بزار ببینیم مدل 60 وات با قیمت 8500 تمان چه پرفورمنسی داره!؟

دمت گرم:love:

good_punisher
10-08-08, 01:41
سلام .
اول اینکه فعلا یکمی گیرم و نمیتونم روی دمای این TEC کار کنم ( طلب عذر میکنم دوستان ) . یعنی این کارم که تموم بشه اول از همه روی این کار می کنم چون یه EXTREME Cooling بیده :1. (23):...
دوم : یک سری قیمت و این جور چیزا براتون دارم .
digital thermo meter :
Lotron 4 scensors -100 to 1300 C j & K perabs suport 110 Tomaan
Lotron TM-925 2 scensors -100 to 1300 c j & k perabs suport 93 tomaan
victor 1 scensor -50 to 1300 30 tomaan
Lotron k perabs 7000 tomaan
water pump :
این خیلی خفن بود قیمتش هم 45 تومن بود سرعتش 8000 لیتر بر ساعت : resun sp-9000
این هم خیلی خوب بود قیمت 28500 با سرعت 4000 لیتر بر ساعت : resun sp-6000
این یکی رو خریدم : 30000 تومن و 4000 لیتر بر ساعت سرعت آب ( البته فکر میکنم خیلی زیاد باشه . شاید برم یه 1200 لیتری دیگه هم بگیرم و جفتش رو امتحان کنم . ) : sobo wp_ 6800 . :whistle::party:
مدل های زیادی توی بازار نبود . شما هم میتونید از لینکی که آقای nobody داده بود تهیه کنید و هم برید به ساختمون پلاسکو و عین من گرون بخرید و ببخشید ولی بازم عین من بره تو پاچتون :1. (27): . در کل این سرعت بالاها قیمتشون هم خیلی بالا بود . ولی با 10 تومن یه 1200 - 2000 لیتر خوب میشه خرید و بسیار راضی بود ( من که خیلی راضیم از این پمپ استفاده شده سرعت بالا :1. (28): . دوست دارم برم پلاسکو و :slap: :1. (12): :1. (38): :1. (13):) .
خلاصه . دوستان . یک سری راهنمایی دیگه هم در باره خرید می خوام .
اول : شلنگ شفاف و تحمل بالا ( از شلنگ تراز بهتر باشه )
با قطر 24 م م داخلی
با قطر 10 م م داخلی
با قطر 12 م م داخلی
با قطر 17 م م داخلی
حتما در قطعات کوچک بفروشه . این روزا انقدر به این فروشنده ها رو انداختم که روم سیاهه سیاهه :1. (38): . به هر کی میگی اینقدر از فلا چیز می خوام میگه نداریم آقا . حالا دارم میبینم که داره ها ولی میگه نداریم . چون میخواد یهویی زیاد سود کنه . بالاخص سر خرید لوله مسی . آخرشم :tussor:
پایه فن Cpu :
این رو برای این می خوام که بدونم صفحه زیر واتر بلوک رو کجاهاش رو سوراخ کنم که مشکلی سر سوار کردنش روی مادر برد نباشه . بالاخص مادر برد خودم . یعنی عشق من بیده : striker II formula :love::1. (5)::1. (1)::whistle:
یا بگید چطوری این کار رو بکنم که بعد نخوام 2 باره سوراخ کاری کنم .

یه فنر لاستیکی می خوام که دور شلنگ هام رو بگیره . ترجیحا رنگی ( البته مهم نیست چون روی کارایی تاثیر نداره . ولی برای قشنگی این طور باشه بهتره .)

دو تا چند راهی که عین همم باشن . ورودی 24 م م . 5 تا خروجی به قرار روبرو : یه 12 م م . 3 تا 10 م م . یه 17 م م .
اگه این نوع چند راهیی پیدا نمیشه پس باید از چند تا 3 راهی به شکلی خاص استفاده کنیم . پس بگید که کجا میتونم سه راهی با هر ابعادی که بخوام با جنس پلیمر یا پلاستیک بخرم یا حتی سفارش بدم که بسازه . چون کارم خراب میشه اگه همینا نباشه .

از اون دوستمون که مشاوره برای سیستم و قطعه میده می خوام که قیمت یک سری از وسایلی که مینیسم و فکر می کنن برای یه واتر کولینگ لازمه رو بنویسن ( البته تلفنی هم مزاحم میشیم )
cpu water block
gpu water block
north bridg water block
coolant
pump
شلنگ
لوازم جانبی مثل چند راهی و این جور چیزا
ممنون
من دیگه برم

Majid OC
11-08-08, 00:42
پایه فن Cpu :
این رو برای این می خوام که بدونم صفحه زیر واتر بلوک رو کجاهاش رو سوراخ کنم که مشکلی سر سوار کردنش روی مادر برد نباشه . بالاخص مادر برد خودم . یعنی عشق من بیده : striker II formula
یا بگید چطوری این کار رو بکنم که بعد نخوام 2 باره سوراخ کاری کنم .

عزیز ماشاال.. هر پستت مثل خودم همه چی توش میگی:love:
ببین درمور سواخ هااین یه استاندارده در کارخانه های مادر برد سازی که یه سواخ قطر 4mm وفاصله
این سواخ ها من اندازه گرفتم 6سانت و8 میلیمتره 68mm است که با جمع دو تا4mm دردوطرف سوراخ ها
سر جمع میشه76mm =7.6cm است
حالا به نظر من بیا یه مربع بکش که عرض هاش 76mm باشن وسر هرتقاطع 4mm دایره بزن و سوراخ کن:

!! البته این شکل زیاد دقیق نیست ولی یه همچین چیزهایی بشه خوبه!!

امیدوارم کمک کرده باشم تا جواب سوال های بعد تون یه کم صبر کنید گرفتارم :wink:
(ببخشیدا الاف شدی)

green_waves
11-08-08, 13:46
بله :wink: چه تنوع جنسی تو تهران هست

شما می خواهید TEC را مستقیم روی CPU قرار بدهید ؟

Xtreme
11-08-08, 14:43
سلام ..
مثل اینکه دوستان روی فاصله سوراخ های سوکت T یا همون LGA 775 دارن بحث می کنن..
لینک زیر حاوی اطلاعات دقیق از این فاصله بین سوراخ هاست ..

توضیحات بیشتر را اینجا (Only the registered members can see the link) ببینید

Majid OC
11-08-08, 16:48
سلام ..
مثل اینکه دوستان روی فاصله سوراخ های سوکت T یا همون LGA 775 دارن بحث می کنن..
لینک زیر حاوی اطلاعات دقیق از این فاصله بین سوراخ هاست ..

توضیحات بیشتر را اینجا (Only the registered members can see the link) ببینید

عزیز من هرچی اندازه گرفتم اگر منظور از شکل بالا کل فاصله است به اضافه دوسواخ 4mm جمعاکه 72mm در نمی آد
شایدم اختلاف میلیمتری در مادر برد ها وجود داره که بعید می دونم من یه مادر برد دیگه رو هم اندازه گرفتم
فاصله ذکر شده همون 76mm بود که قبلا اندازه گرفته بودم :love:

دوستان شما هم این فاصله رو اگه تونستین اندازه بگیرین رو بزارید

شایدم منظور عکس 76mm-4mm=72mm بوده اینم امکان داره درست در میاد:1. (27):

بله چه تنوع جنسی تو تهران هست
شما می خواهید TEC را مستقیم روی CPU قرار بدهید ؟

عزیز حرفتون دو پهلو هستش ولی شما هر وسیله ای که نیازدار ید اگر در تهران هست من حاضرم خریداری و براتون پست کنم تا همه باهم پیشرفت کنیم و اگرنه چه فایده داره ما اینجا چیزی و تست کنیم و بیام براهم تعریف کنیم باید همه با هم تست وبه نتیجه مشترک رسیدن یا نرسیدن رو مورد بررسی قرار بدیم واشکال کارو در بیاریم

عزیز فاصله بین CPU وTEC رو از ورق 5mm مسی استفاده می کنیم یا از چسب عایق مشکی رنگه استفاده
می کنیم تا عرق نکنه با این تمهیدات گذاشتن tec رو cpu مشکلی ایجاد نمی کنه :great:

Majid OC
11-08-08, 16:48
یه فنر لاستیکی می خوام که دور شلنگ هام رو بگیره . ترجیحا رنگی ( البته مهم نیست چون روی کارایی تاثیر نداره . ولی برای قشنگی این طور باشه بهتره .)
دو تا چند راهی که عین همم باشن . ورودی 24 م م . 5 تا خروجی به قرار روبرو : یه 12 م م . 3 تا 10 م م . یه 17 م م .
اگه این نوع چند راهیی پیدا نمیشه پس باید از چند تا 3 راهی به شکلی خاص استفاده کنیم . پس بگید که کجا میتونم سه راهی با هر ابعادی که بخوام با جنس پلیمر یا پلاستیک بخرم یا حتی سفارش بدم که بسازه . چون کارم خراب میشه اگه همینا نباشه .

اول میری همون جا که لوله مسی خریدی (نرسیده به میدون امام خمینی خیابون سعدی جدید) به مس فروشامیگی شیلنگ سیلکون می خوام راهنماییت می کنن میگن بری کوچه پشت مس فروشا مرکز شیلنگ فنری ،سیلیکونی، معمولی ، هوا، سه راهی چند راهی آب و هوا البته شیلنگ فنری بستگی به قطرش ازمتری 5 هزارتومن داره به بالا که هر مدلی بخوای میتونی بخری

اگه صلاح میدونی در مورد پروژه تون ونقشه کار تون یه توضیح مختصر بدین که می خواین چی بساز ین تا هم من و بچه ها در جریان باشن:love:

Xtreme
11-08-08, 17:19
سلام ..
مجید جان ..
این فاصله دقیقا همون چیزی هست که اشاره کردم . ( 72 میلی متر )
از طرفی سایتی حرفه ای تر از VR-Zone و نویسنده ای حرفه ای تر از Shamino پیدا نمیشه !! :1. (38):
این فاصله هم فاصله مرکز سوراخ های روی برد تا همدیگر هست ..

احتیاجی هم به اندازه گیری نیست . شما توی گوگل Design Guide های مربوط به LGA 775 را سرچ کنید و PDF های مربوطه را از سایت اینتل بگیرید .

اگر هم پیدا نکردید بگید من براتون بذارم . ( چون خودم کاغذی دارم باید عکس بگیرم و بگذارم که در هنگام تایپ این پست دوربین در اختیارم نبود )

موفق باشی دوست من ..

good_punisher
11-08-08, 22:00
سلام
اعصاب ریخت بهم . چون الان کلی تایپ کردم که بفرست ولی هیچی به هیچی
فقط خلاصه میگم که برای اتصالات برید به این آدرس :
تهران - میدان امام خمینی - خیابان چراغ برق به سمت سرچشمه - بعد از خیابان سعدی نو و نظام الاطبا - اولین پاساژ دست چپ - پاساژ طوس

برای شلنگ هم همون طور که شما گفتید باید رفت به خیابان نظام الاطبا که پشت سعدی نو قرار داره . هم جنس ها و هم کیفیت ها و هم قیمت هاشون خیلی متفاوت بود . می تونید با متری 500 - 1000 تومن شلنگ مناسبی رو پیدا کنید . ولی بهترین شلنگی که تو بازار بود و بنده اندر کفش موندم یه شلنگ بود که توی خودش فنر داشت . یعنی نیازی نداشت برای جلوگیری از شکستنش فنر بندازی دورش . ولی متری 2000- 2500 قیمتش بود . در کل یه دور بگردید می تونید پیدا کنید .

و اما سوال هام .
آقا این فاصله هایی که گفتید همش درسته و کسی اشتباه نکرده . از همه هم ممنون . 68 داخلی . 76 خارجی و 72 فاصله مرکز سوراخ ها .
فقط یه سوال . این سوراخ ها همون هاییه که یرای اتصال خنک کننده CPU استفاده میشه ؟ ( یکمی به خاطر اون عکسی که majhd oc عزیز از یه مین برد گذاشته بود گیج شدم . آخه این نوع پایه که توی عکس هست رو زیر سوکت CPU دیدم ولی فکر می کردم برای اتصال خود سوکت LGA هستش .)

یه سوال دیگه . از جایی میشه یه فنر پلاستیکی رنگی برای دور شلنگ پیدا کرد ؟

راستی . این طرحم رو هم به روی چشم . یکمی بصبرید اونم میزارم تا ببینید و محظوظ بشید :1. (38): :love::wink:
و فعلا بای تا ببینیم کارمون به کجا میرسه

Majid OC
11-08-08, 23:08
آقا این فاصله هایی که گفتید همش درسته و کسی اشتباه نکرده . از همه هم ممنون . 68 داخلی . 76 خارجی و 72 فاصله مرکز سوراخ ها .
فقط یه سوال . این سوراخ ها همون هاییه که یرای اتصال خنک کننده CPU استفاده میشه ؟ ( یکمی به خاطر اون عکسی که majhd oc عزیز از یه مین برد گذاشته بود گیج شدم . آخه این نوع پایه که توی عکس هست رو زیر سوکت CPU دیدم ولی فکر می کردم برای اتصال خود سوکت LGA هستش .)

بله عزیز این سوراخ ها همون هاییه که برای اتصال خنک کننده CPU استفاده میشه واون پاییه که دیدین برای جا پیچ هاست یعنی فن من از اونور برد داخل این چهار سوارخ پیچ میشه و روی CPU قرار می گیره :love:

یه سوال دیگه . از جایی میشه یه فنر پلاستیکی رنگی برای دور شلنگ پیدا کرد ؟

عز یز قشنگی رو ول کن آخر کار
الان من شیلنگ دارم از همون خیابون خیابان نظام الاطبا خریدم آقا اینو خمم می کنی بازم آب رد میشه یعنی فنر پلاستیکی رنگی صرف قشنگیه باشه نباشه خیلی تاثیر نداره :yes:
به نظر من ماده Coolant رنگی بریزین قشنگه LED رنگی بذارین خوشگله مثل شکل زیر:
(البته فنر پلاستیکی رنگی دور شلنگ هم داره هان)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

good_punisher
13-08-08, 05:42
سلام .
سوال اول : از این پایه ها که توی عکس شما هست به صورتی یدکی پیدا میشه ؟ اگه میشه بگید دقیقا کجا برم . یعنی مثلا اگه توی مرکز ایران یا بازار رضا رو باید بگردم لطفا بگید که کدوم مغازه ها ممکنه داشته باشن تا یکمی زود تر تهیه کنم . :merci:
دومین سوال : اگه امکان داره جای چیپست north bridge رو در مادر برد Striker II formula بفرمایید کجاست و ضمنا میشه با قیمت مناسب یه water block براش پیدا کرد و چجوری باید این water block رو به چیپست رسوند ؟ :1. (27):
سومین سوال : یکمی در باره خنک کردن با نیتروژن مایع توضیح بدید . این که فقط یه لوله رو روی یه صفحه مسی وصل کنیم و اون رو به روی CPU متصل کنیم و توش نیتروژن یا یه مایع فریز کننده با دمای خیلی کم بریزیم کافیه ؟ آیا میشه همچین چیزی برای north bridge هم درست کرد ؟ البته بگم که میدونم باید زمانی که از نیتروژن استفاده میشه خوب عایق بندی کرد . ولی می خواستم اگه دوستان طرح هایی از تجهیزاتی که برای این کار استفاده میشه دارن قرار بدن تا ما هم بحظیم :1. (38)::wink::love:
چهارمین سوال : یه گرافیک XFX GeForce 8800 GT @670 MHz تا چه اندازه ای میتونه بدون آسیب دیدن over بشه و اصلا به نظر شما نیازی داره :1. (28):؟؟؟؟؟ ضمنا موقع اور به خنک کننده ای مثل نیتروژن نیاز میشه ؟ اگه نیاز میشه یه طرحی چیزی بزارید که ببینیم چطوری وصل میشه روی کارت و چطوری خنکش میکنه ؟

سوال پنجم : برای خنک کردن VGA به نظر شما بهتره دمای کیس رو بیاریم پایین تا خود فن هوای خنک رو به کارت برسونه یا نه اگه از چیزی مثل واتر بلاک برای اون استفاده بشه بهتره .

سوال ششم و پایانی : دمای optimom :1. (40): یا بهینه برای کار کردن یه CPU چقدره . اگه بشه دما رو تا نزدیکی 0 پایین آورد و همیشه روی همین حدود نگه داشت چطوره ؟ سیستم بهتر کار میکنه یا عملا تفاوتی نخواهد کرد ؟ اگه دما رو بشه برای همیشه در حدود دما های منفی :gasp:مثلا حدود 10- نگه داشت آسیبی به سیستم میرسه یا ممکنه حتی بهتر هم کار کنه ؟

ممنون . فعلا بای:give_rose:

good_punisher
14-08-08, 05:24
F1
F1
F1
F1
F1
Help Me ...pleas:rules::1.::lock::hello::ange::1. (17):

green_waves
14-08-08, 12:39
عزیز حرفتون دو پهلو هستش ولی شما هر وسیله ای که نیازدار ید اگر در تهران هست من حاضرم خریداری و براتون پست کنم تا همه باهم پیشرفت کنیم و اگرنه چه فایده داره ما اینجا چیزی و تست کنیم و بیام براهم تعریف کنیم باید همه با هم تست وبه نتیجه مشترک رسیدن یا نرسیدن رو مورد بررسی قرار بدیم واشکال کارو در بیاریم

عزیز فاصله بین CPU وTEC رو از ورق 5mm مسی استفاده می کنیم یا از چسب عایق مشکی رنگه استفاده
می کنیم تا عرق نکنه با این تمهیدات گذاشتن tec رو cpu مشکلی ایجاد نمی کنه :great:
نه دوست من منظور من بیشتر مقایسه بود
وقتی که من TEC گرفتم دنبال خنک کردن دمای کیسم بودم

برنامه شما نصب TEC روی CPU هست یا استفاده از TEC در یک واتر پامپ کولینگ و عبور از CPU ، رم ، گرافیک و مادربرد ؟

Majid OC
14-08-08, 21:15
سلام .
سوال اول : از این پایه ها که توی عکس شما هست به صورتی یدکی پیدا میشه ؟ اگه میشه بگید دقیقا کجا برم . یعنی مثلا اگه توی مرکز ایران یا بازار رضا رو باید بگردم لطفا بگید که کدوم مغازه ها ممکنه داشته باشن تا یکمی زود تر تهیه کنم . :merci:
دومین سوال : اگه امکان داره جای چیپست north bridge رو در مادر برد Striker II formula بفرمایید کجاست و ضمنا میشه با قیمت مناسب یه water block براش پیدا کرد و چجوری باید این water block رو به چیپست رسوند ؟ :1. (27):
سومین سوال : یکمی در باره خنک کردن با نیتروژن مایع توضیح بدید . این که فقط یه لوله رو روی یه صفحه مسی وصل کنیم و اون رو به روی CPU متصل کنیم و توش نیتروژن یا یه مایع فریز کننده با دمای خیلی کم بریزیم کافیه ؟ آیا میشه همچین چیزی برای north bridge هم درست کرد ؟ البته بگم که میدونم باید زمانی که از نیتروژن استفاده میشه خوب عایق بندی کرد . ولی می خواستم اگه دوستان طرح هایی از تجهیزاتی که برای این کار استفاده میشه دارن قرار بدن تا ما هم بحظیم :1. (38)::wink::love:
چهارمین سوال : یه گرافیک XFX GeForce 8800 GT @670 MHz تا چه اندازه ای میتونه بدون آسیب دیدن over بشه و اصلا به نظر شما نیازی داره :1. (28):؟؟؟؟؟ ضمنا موقع اور به خنک کننده ای مثل نیتروژن نیاز میشه ؟ اگه نیاز میشه یه طرحی چیزی بزارید که ببینیم چطوری وصل میشه روی کارت و چطوری خنکش میکنه ؟

سوال پنجم : برای خنک کردن VGA به نظر شما بهتره دمای کیس رو بیاریم پایین تا خود فن هوای خنک رو به کارت برسونه یا نه اگه از چیزی مثل واتر بلاک برای اون استفاده بشه بهتره .

سوال ششم و پایانی : دمای optimom :1. (40): یا بهینه برای کار کردن یه CPU چقدره . اگه بشه دما رو تا نزدیکی 0 پایین آورد و همیشه روی همین حدود نگه داشت چطوره ؟ سیستم بهتر کار میکنه یا عملا تفاوتی نخواهد کرد ؟ اگه دما رو بشه برای همیشه در حدود دما های منفی :gasp:مثلا حدود 10- نگه داشت آسیبی به سیستم میرسه یا ممکنه حتی بهتر هم کار کنه ؟

ممنون . فعلا بای:give_rose:

سلام ببخشید یکم دیرشد جواباتون ،گفتم که گرفتارم :wink:
آخه
ماشالا شما هم تو یه پست یه دونه که سوال نمی کنین شو نصد تا سوال می پرسین ولی خدا وکیلی از این به بعد
دوتا دوتا سه تاسه تا تو هرپست سوال کنین سوال های مربوط به موضوع کمک برای خرید T.E.C
بپرسین ،همون حول وحوش هم اشکال نداره ، ولی سعی کنین موضوع تاپیک عوض نشه
راستی اون پست (F1) هم به پیام خصوصی من ارسال کنین نه اینکه اینجا ،چون یه همچین پستی زده شه موضوعی که خودتون زد ین خراب میشه :love:
منم سعی می کنم یکم سریعتر جواب بدم خدا وکیلی دوبار کلی جواب تایپ کردم برق ها رفت:1. (27):

جواب سوالا تون :
1.عزیز من این پایه رو از دوستم دوسال پیش گرفتم و فکر کنم برا این فن خو با بود چون فنه گل گرفته بود پایشو داد به
من حالا شما تو پاساژ رضا مغازه هایی هستند که فقط لوازم جانبی کامپیوتر دارن یادم از این فن ها با پایشو دیدم
که از فن استوک جعبه بهتره قیمتشم 10تا15 تومنه برو یه نگاه بنداز ببین پیدا می کنی منم مارک خواستی یادم نمیاد که یه همچین پایه ای داشته باشه :1. (26):

2.من یه سرچ کردم مدل مال شما Asus Striker II Formula (یه دونه هم برا ما بخر!) خب عز یز به قلب مادر برد
north bridge اشاره کردی دقیقا وسط مین بردت ایناهاش:(زیر این هیت سینکه)
در مورد خنک کننده آبی اول باید یه دمای بالا و پایین هیت سینک چیپ north bridge مادربردتو بزاری تا بگم
water block می خواد یا نه چون خنک کننده چیپستت به نظر خوب می یاد یه فن بذاری برا OC کردن بهش کمتر فشار
می یاد مگر اینکه بخوای بالن هوا کنی اونوقت باید چیپ بهتر خنک شه تا انرژی کمتر به صورت گرما هدر بره به
Memory Controller چیپ north bridge مادربرد کمتر فشار بیاد داده ها دچار تاخیر نشن درآخر هم عمر چیپت
پایین نیاد ولی منم خنک کننده چیپ مادر برد توایران ندیدم اگرم باشه گرونه یا اینم که باید خودت بسازی :yes:

3.این سوال جوابش بمونه چون منم اینوکه میگی ندیدم ولی اگه درست کنیم خوب تو دنیا CPU با نیتروژن خنک می کنن چیپ north bridge رو با Phase Change خنک می کنن یه لوله مسی قطر 7mm قطر لوله 80mm نیتروژن می ریزن
توش یا علی!! ولی لوله مسی که استفاده می کنیم باید قطرش زیاد باشه حداقل گوشت 3mm قطر 10mm داشته
باشه خوبه بعدشم north bridge اینقدر گرما تولید نمی کنه که نیاز به نیتروژن داشته باشه حداکثر 60 درجه اون CPU
که گرماش خطری ولی طرح خوبیه (یه لوله رو روی یه صفحه مسی وصل کنیم )

4.آقا اگه نیتروژن مایع داری یه لیوانم به ما هم بده ؟!!:love:شما حالا نمی خواد نیتروژن بریزی یه فن دور بالا خوب بزار هیت سینک کارتتم خوبه فقط یه فن دور بالا بزار نه پوکه کارتت !!رو این هر فرکانسی اگه خوب خنکش کنی مثلا 50تا
55 دمای کارت باشه درحالت670@ مشکلی نیست فقط از این بالاتر بره خطر ناک حسن خیلی خطرناکه حسن !!
محفظه نیتروژن ازمس باید باشه و اون رو بصورت L ال شکل به چیپست GPUوصل می کنین مثل شکل زیر :

5.اول همون فن دور بالا خوبه اگه خاصی هزینه کنی واتر بلوک بهتره اینو ببین آقا مهراد گل زحمت کشیده:1. (1)::
6. همیشه هر چقدر بتونین CPU رو خنک کنین اتلاف انرژی به صورت گرما پایین می یاد Cpu بهتر عمل می کنه
و زمان تاخیر داده ها پایین می یاد و شرایط ایدال کاری به وجود می یاد اینا همه برا دمای 10 تا 20 درجه بالای صفره
که با این شرایط فکر کنم CPU صد سال عمر می کنه :love:
حالا دما رو منفی کن فرکانس و ببر بالا یعنی بیا ازش سو ء استفاده کنیم ازش بیشتر کار بکشیم در واقع هر چی oc
کنیم CPUحرارت تولید می کنه در آخر ما باید برا CPU همون دمای 10 تا 20 درجه ایجاد کنیم با فرکانس بالاتر فقط این 10تا 20درجه یعنی50- تا20 - درجه مثلا بانیتروژن که برا CPU همون دمای 20 تا 10 در جه ایدال(چون ما فکر می کنیم
دمامثلا 50- درجه است بلکه در واقع این دمای سطح روی CPU هستش عمق چیپ چه دمایی داره؟
این سوال همینه که من جوابشو بالا دادم دمای 10تا20 درجه عمق چیپه ولی بیرون مثلا 50- تا20- این نکته مهمی
تابا فرکانس بیشتر در دمای منفی کارکنه
این قضیه همیشه با منفی 10 کارکنین تا کی شما می تونید نیتروژن اضافه کنین بلاخره تموم می شه یا Phase Change
می دونی چه صدایی رو باید تحمل کنی عزیز اینا فقط برا رکورد زدنه نه همیشه ولی من و تو و بچه های pcnetwork می تونیم
همیشگی شو درست کنیم انشالا..

(ترو خدا دونه دونه سوال کن دستم خسته شد دیگه ):1. (26):

AMD>INTEL
14-08-08, 22:47
من یک سیستم کولینگ دارم big water thermaltake متاسفانه پمپش سوخته . خیلی فکر کردم ولی به نتیجه 100% نرسیدم . که چه پمپی بگیرم که قدرت خوبی داشته باشه . چون پمپهای tt خیلی ضعیف هستند . نقطعه ضعف این سیستم همین پمپش هست که هم ضعیفه و زود میسوزه از نظر cpu block عالی هست .

AMD>INTEL
14-08-08, 22:57
اگر دقیقا یک عکس بزرگ از پایه بدی بهم . برات پیدا میکنم . دوستانم از این وسایل زیاد دارند .

یک خنک کننده چیپست هست که thermaltake هست . مدلی هست که مسی هست و فن دارد . حدود 25 تومن هست .

Majid OC
15-08-08, 15:06
من یک سیستم کولینگ دارم big water thermaltake متاسفانه پمپش سوخته . خیلی فکر کردم ولی به نتیجه 100% نرسیدم . که چه پمپی بگیرم که قدرت خوبی داشته باشه . چون پمپهای tt خیلی ضعیف هستند . نقطعه ضعف این سیستم همین پمپش هست که هم ضعیفه و زود میسوزه از نظر cpu block عالی هست .

به بهادر جان گل
نگفته بودی از این خنک کننده های گنده big water thermaltake داری ؟!! کلک :love:
آره عز یز این پمپ ها مرخصه !! اول شروع می کنه هوا می کشه یعنی حبابای ر یز ودرشت هوا می بینی تو ماده
Coolant یکی ببین واشر یا این تیکه باید خوب چفت بشه معمولا از اینجا هوا می کشه بعدشم بهش فشار می یادو
می سوزه :

خوب این توضیح ها برا موقعی که نسوخته باشه اگه سوخته این پمپ های ز یر همه Qmax بالا یی دارند و پرتابه آب شون به سمت بالا یا همون فاکتورDelivery Head از 2متری 10هزار تومن هست تا 4متری 30 ،40، هزار تومن که خیلی خوبه و جواب این سیکل گردشی شما رو میده می تونین از ساختمان پلاسکو طبقه زیر همکف مغازه های آخر راهرو دارند تهیه کنید:

اینم آقای noobady گل زحمت کشیده بود ببینید درمورد همین عکس بالاست :love::

green_waves
15-08-08, 15:51
من فکر می کنم این پمپ هایی که شما معرفی کرده اید حجم زیادی را پمپ می کنند سیال داخل آن فرصت دریافت حرارت را پیدا نمی کند
نظر من استفاده از یک پمپ کوچکتر و حتی استفاده از یک دیمر و تایمر برای جلوگیری از فشار آوردن روی پمپ هست

Majid OC
15-08-08, 17:36
من فکر می کنم این پمپ هایی که شما معرفی کرده اید حجم زیادی را پمپ می کنند سیال داخل آن فرصت دریافت حرارت را پیدا نمی کند
نظر من استفاده از یک پمپ کوچکتر و حتی استفاده از یک دیمر و تایمر برای جلوگیری از فشار آوردن روی پمپ هست

شما رادیاتور پیچ در پیچ دستگاه و در نظر نمی گرین من تست کردم DeliveryHead پرتابه آب 2متر اصلا تو یه همچین سیکلی جواب نمی ده از اونور رادیا تور آب مثل شیر سماور می یاد چه برسه به 4 متری که تو این بازه اتفا قا هرچی پمپ قوی تر باشه بهتره چون از فرمول مسیر حرکت تقسیم بر توان پرتابه پمپ این مدل های گفته شده به نظر من بهتر جواب میده
انتقال حرارت بستگی به طراحی block داره که وظیفه اصلی معطل کردن سیال رو داره وهرچه مسیر حرکت طولانی
تر وعمق بلوک بیشتر باشه بهتره:love:

good_punisher
15-08-08, 19:10
سلام
اول از همه تشکر از majid oc عزیز .
برای این سوال هام رو زیاد می پرسم چون ترجیح میدم اطلاعات رو مختصر ولی مفید در اختیار دیگران بگذارم . سوال هم جزو اطلاعات منظور میشه :1. (26):
در باره موضوع تاپیک هم پیشنهاد می کنم که دوستان یه عبارت جدید براش انتخاب کنن و اصلاح بشه . چون کار از خرید TEC گذشت :whistle::1. (23)::1. (38):
این قضیه از دست رفتن نوشته ها سر من هم اومده و درکت می کنم :1. (23)::give_rose:
راستش بنده یه blue orb fx دارم . ولی بدیش اینه که اولا چون محیط خوب خنک نیست اون هم هوای گرم رو میده روی هیت سینک و دمای هیت سینک که روش حک میشه اکثر اوقات حدود 36-38 می چرخه . ولی دمای CPU از توی کامیوتر نزدیک 42 گزارش میشه . ضمنا اگه بتونم این کاری که شروع کردم رو خوب تموم کنم ( دعا کنید ) تجربه خوبیه . CPU ی که خریدم هم تری بود و فن نداشت . یعنی نخواستم که داشته باشه . چون داشتم اون blue orb رو می خریدم . یه هیت سینک CPU هم توی جمهوری دیدم که قیمتش رو بدون فن میگفت 4-5 تومن میتونه بده . البته با فن box فرق میکرد . در کل میگردم ببینم میشه یه دونه از این پایه ها پیدا کرد یا نه :1. (23):
اون فن چیپستی که آقای amd>intel معرفی کردن توی پاساژ ایران دیدم . خیلی خوب نیست . خن کننده آبی بهتره :1. (38):. thermal take داره ولی منم توی ایران ندیدم . قیمتش رو هم توی سایتش ندیدم . ولی اگه بشه گرفت که خیلی بهتره . چون دیگه اونقدرا پول ندارم که واسه اونم بخوام چیزی بسازم .:1. (28):
راستش نیتروژن ندارم . ولی یخ خشک توی بازار به راحتی پیدا میشه . حد اقل 5 کیلو میدن به هر جا هم بخوای میفرستن . هر کیلو 4700 تومن . به علاوه کلمن از جنس یونولیت که 3 تومن و پول پیک . آدرسش هم اینه :
ناصر خسرو - کوچه خدا بنده لو - پاساژ اخوت - طبقه هم کف - آقای فارسی . البته جاهای دیگه بازار رو هم میتونید بگردید شاید بتونید نیتروز هم پیدا کنید .
در ضمن راه استفاده از این ماده هم خشک خش استفاده کردن نیست . باید توی استون حلش کنید . راحت دمای 70- رو میده . دیگه ببین با TEC 3 چی میشههههههههههههههه:gasp::1. (38):
اگه امکانش هست یه توضیح بهتر راجع به خنک کردن این گرافیک بدین . میشه فن رو با قابش برداشت و اون وقت فقط باید یه خنک کننده روی چیپست اصلی کارت گذاشت ؟ ضمنا طرح خوبی بود برای خنک کردن گرافیک با نیتروزن :1. (38): ممنون
راستی . اگه بخوام یه فن قویتر برای گرافیک وصل کنم چطوریه ؟
در باره این مطلب که دمای سطح و عمق cpu فرق داره فکر کنم کاملا حق با شماست . هرچقدر هم دما رو بیاریم پایین بازم اون تو داره جریان بر رد میشه و بالاخص توی فرکانس های بالا حتما اختلاف دمای سطح و عمق قابل ملاحظه بیده . همین الان سیستم خودم اختلافش حدود 8-10 درجه است . دمایی که سیستم میشه و دمایی که فن اعلام میکنه
راستی . این مادر برد ما هم قابل شما رو نداره .
برای دمای جحدود منفی هم منظورم این بود که یه تغییری روی کولنت انجام بدم و با استفاده از TEC دما رو توی این حدود نگه دارم . وگرنه بخوام از یخ خشک هم استفاده کنم خدا تومن پول میخواد که بخوام این دما نگه دارم .
انشاءالله بتونیم با هم یه کاری با این thermal take بکنیم که دیگه ادعای Cool All Your Life رو بزاره کنار . ایرانی می تواند :1. (38): thermal take را فریز کند . برای همیشه :gasp::1. (2): ---->:1. (38):
سوال هام رو هم چشم دونه دونه می پرسم . ولی چکار کنم پر از سوالم .:wink:

AMD>INTEL
15-08-08, 19:30
اگر پمپ قوی باشه میتونید با واتر کولینگ هم cpu-vga-nb رو خنک کنید . بلاک چیپست و گرافیک یکی هستند . که من جائی سراغ داشتم . میپرسم اگر باز بود آدرس میدم .

good_punisher
15-08-08, 19:32
دوباره سلام
آقا این north bridge cooler که شما گذاشتی رو توی بازار دیدم . به نظرم به هیچ عنوان به پای north bridge water block نمیرسه . اگه بتونم یه فن خوب رو با لوله مسی همراه کنم فکر کنم بتونم روی همین هیت سینک خود مادر برد قرارش بدم که راحت تر هم باشه . یعنی دما رو از هیت سینک بگیرم و هیت سینک هم دما رو از چیپست :1. (38):
ضمنا بنده تلفنی مصدئ ( مصدق ) اوقات شریفتون میشم :1. (38):
عکس پایه ای که دنبالشم توی یکی از پست های آقای majid oc هست . همون که توش اندازه ها رو فرموده بودن
برای پمپ هم الان یه 4000 لیتری با ارتفاع 4 متر دارم . sp_6800 که قیمتش هم 30000 تومن البته با 1 تومن تخفیف شد 29 تومن . بدیش اینه که خروجیش خیلی بزرگه . دو نوع شلنگ میشه بهش وصل کرد . 24 م م و 18 م م . البته شلنگ 16 هم به سر 18 این پمپ می خوره ولی با زور . یه پمپ با 1400 لیتر هم دارم با قدرت 2 متر که وقتی بدون شلنگ امتحانش کردم قدرتشون خیلی فرق میکرد . به نظرم بهتره هر چی میگیرید خوب تحقیق کنید .
ضمنا بنده به شدت با آقا مجید موافقم مهم اینه که چقدر بتونید دمای بلوک رو پایین بیارید . اگه سرعت چرخش زیاد باشه فقط دمای کولنت دیر تر زیاد میشه .
دیگه فرصت نمیشه بقیه سوال هام رو بپرسم . :1. (38):

Majid OC
16-08-08, 14:36
سلام
اول از همه تشکر از majid oc عزیز .
برای این سوال هام رو زیاد می پرسم چون ترجیح میدم اطلاعات رو مختصر ولی مفید در اختیار دیگران بگذارم . سوال هم جزو اطلاعات منظور میشه
در باره موضوع تاپیک هم پیشنهاد می کنم که دوستان یه عبارت جدید براش انتخاب کنن و اصلاح بشه . چون کار از خرید TEC گذشت
این قضیه از دست رفتن نوشته ها سر من هم اومده و درکت می کنم

خواهش می کنم ما که چیزی بلد نیستیم این جا داره از همه دوستانی تشکر کنم که پا به پای من این تاپیک رو گسترش می دن و به این سرعت به پست 46# رسیده:love:
آقا هرچقدر می خوای سوال کن مواظب باش فقط برقا نره :1. (27):
حتما شما پیشنهاد بده چه اسمی بزاریم با هم مشورت کنیم چون صاحب اختیاری عزیز
در مورد آدرس هم دستت درد نکنه اگر تست کردی یخ خشکو در حالت اوور دمای CPU رو اینجا بزار ببینیم چقدر ه
راستی قول دادی برنامه کاری و پروژه تو زود تر بزاری می خوای چی کار کنی در مورد مطلب ز یر نقشه یا توضیح
بیشتری میزاری ؟

برای دمای جحدود منفی هم منظورم این بود که یه تغییری روی کولنت انجام بدم و با استفاده از TEC دما رو توی این حدود نگه دارم . وگرنه بخوام از یخ خشک هم استفاده کنم خدا تومن پول میخواد که بخوام این دما نگه دارم .

منظورت از این چی بود یعنی شما TEC2 یا مولتیTEC3دارین :

دیگه ببین با TEC 3 چی میشههههههههههههههه

جواب سوال تون:

اگه امکانش هست یه توضیح بهتر راجع به خنک کردن این گرافیک بدین . میشه فن رو با قابش برداشت و اون وقت فقط باید یه خنک کننده روی چیپست اصلی کارت گذاشت ؟ ضمنا طرح خوبی بود برای خنک کردن گرافیک با نیتروزن ممنون

بله یا چهار پنج تا پین فلشی دار ه که از پشت جمش می کنی راحت در می یاد یا پیچ شده که پیچ و باز می کنی
خلاصه فن کارتو باز می کنی یه فن مسی یا برنجی همون thermal takeچند تا مدل خوب تو بازار داره میتونی تهیه کنی جاش ببندی !!مثال زیر ببین:

این کارت 8600GT که یک سیستم خنک کننده مقوایی براش طراحی کردم وتوسط یه فن دور بالا هوا رو از کانل ایجاد شده به بیرون هدایت میکنه که با هیت سینک مخفی زیر این کانال تبادل گرما سریع انجام میده بافن خود کارت وضع خیلی خراب بود درحال عادی دما 47 تا 50 تو بازی میرفت 70 تا 77 یعنی دست به پشت کارت نمی شد زد فکرکنم یه هفته باهاش کارمیکردی مرخص می شد
نتیجه :بااین فن طراحی شده به نتایج ز یر رسیدم
دمای کارت در حالت عادی 42-35 درجه نوسان داره تو باز ی 50 تا 55 در جه تغییر می کرد البته مثلا Crysis یا 3Dmark06 تا 67 max میرفت که با با فن معمولی خود کارت تا 77 درجه رو هم لمس می کرد که خطرناک بود:

تست دما واجرای برنامه 3dmark06 و اورکلاک کارت که سبب ارتقا امتیاز از 4006 در حالت عادی با فن خود کارت ودر حالت تند سازی شده با فن جدید به 4784 البته بگم بعدا با یه کولر دیگه طراحیش از این بهتر بود به امتیاز 4821 هم رسیدم(توجه:درتست های انجام گرفته CPU اوررکلاک نشده دلیلش مادربرد مرخص بود):

دما و فرکانس کارت 8600GTدر حالت عادی:

ضمنا بنده به شدت با آقا مجید موافقم مهم اینه که چقدر بتونید دمای بلوک رو پایین بیارید . اگه سرعت چرخش زیاد باشه فقط دمای کولنت دیر تر زیاد میشه .
دیگه فرصت نمیشه بقیه سوال هام رو بپرسم .

ممنون فقط این یه تیکه حرفتون (اگه سرعت چرخش زیاد باشه فقط دمای کولنت دیر تر زیاد میشه) خودتون بهتر می دونید که ماده اصلا نباید گرم بشه خیلی نوسان داشته باشه 3 درجه که سریع توسط رادیاتور باید خنک شه باید تقریبا 25 تا 28 درجه دمای کولنت باشه بیشتر فایده ای نداره هرچی سرعت زیاد باشه بستگی به گرمای تولیدی بلاک مقدار مسیر حرکت سیکل 1متر2 متر ماده کولنت رادیاتور بهتر و تنظیم سرعت پمپاژ ملاک قرار می گیره :love:

موفق باشید :give_rose:

N@VID
19-08-08, 16:26
سلام :
در این سایت هم در مورد المان های سرد کننده توضیحاتی موجود است .
المان سرد کننده کامل با فن و هیت سینک مخصوص 40.000 هزار تومان
المان سرد کننده کامل با فن و هیت سینک مخصوص 45.000 هزار تومان
المان سرد کننده 12 ولت 56 وات در اندازه 40x40 میلی متر درحه یک 18.000
آدرس : تهران - خیابان جمهوری - بین حافظ و سی تیر - کوچه آلیک - فروشگاه مرکزی نیوکیت - تلفن : 66713333
ساعت کار : صبح ها 10 تا 13 - عصر ها 15 تا 17

از نظر اساتید استفاده از المان های سرد کننده چه معایبی برای CPU داره ؟
و آیا می تواند دمای CPU را پایین تر از 10 درجه سانتی گراد نگهدارد ؟
با تشکر .

Majid OC
19-08-08, 17:13
سلام :
در این سایت هم در مورد المان های سرد کننده توضیحاتی موجود است .
المان سرد کننده کامل با فن و هیت سینک مخصوص 40.000 هزار تومان
المان سرد کننده کامل با فن و هیت سینک مخصوص 45.000 هزار تومان
المان سرد کننده 12 ولت 56 وات در اندازه 40x40 میلی متر درحه یک 18.000
آدرس : تهران - خیابان جمهوری - بین حافظ و سی تیر - کوچه آلیک - فروشگاه مرکزی نیوکیت - تلفن : 66713333
ساعت کار : صبح ها 10 تا 13 - عصر ها 15 تا 17

از نظر اساتید استفاده از المان های سرد کننده چه معایبی برای CPU داره ؟
و آیا می تواند دمای CPU را پایین تر از 10 درجه سانتی گراد نگهدارد ؟
با تشکر .

ممنون از توضیحاتون :love:

بله قیمت هایی که زدین اگر جنبه تبلیغ نداشته باشه گرونه !!!!
چون من tec یا همون المان سرد کننده که نیوکیت این اسم مد کرده 18 هزارتومن به نام اصل بودن می فروشه
که از همون جایی که آقای good_punisher عزیزگفته می شه 8500 تومان خرید نه 18 هزار تومن:1. (27):
تازه 60 واتشه؟!
درمورد هیت سینک روش من جدا قیمت کردم 15 هزار تومانه ،چه جوری جمعش میشه 40 هزار تومان؟

هر پردازنده ای هرچقدر با دمای پایین تر ی کار کنه و بتونیم اتلاف انژی به صورت گرما رو کاهش دهیم قطعه عمر بیشتری هم می کنه فقط عایق بندی درست لازمه تا در صورت تولید آب از TEC دچار مشکل نشین:1. (26):

شدنش میشه فقط باید اونور TEC (طرف گرم) آن توسط سیکل واتر کولینگ هر لحظه خنک شه تا به این درجه
برسید من با فن وهیت سینک به 19- هم رسیدم البته نه رو cpuهان به صورت عادی (عکس ز یر):

N@VID
19-08-08, 17:26
سلام :
از راهنمایی شما متشکرم .
با فن و هیت سینک معمولی چه طور جواب می دهه ؟
این قیمت ها رو هم خود نیوکیت اعلام کرده و جنبه تبلیغی برای من نداره .
شما اگر جای مناسبتری برای خرید بفرمایید ، چون من فردا می خوام اقدام کنم برای خرید .
یک وات بالا لازم دارم و تا 30 الی 40 هزار تومان هم بودجه دارم .
راجع به اون عایق من هم تنها عیبش رو آب شدن برفک ها حس کردم .
به نظر شما اگر مثلا 3 عدد از این المان ها رو سری کنیم به چه دمایی می رسیم ؟
دمای مثلا 60 درجه زیر صفر می تونه کار CPU رو مختل کنه ؟
دمای cpu اگر به 10 درجه بالای صفر هم برسه عالیه !
باتشکر .

Majid OC
19-08-08, 20:15
راجع به اون عایق من هم تنها عیبش رو آب شدن برفک ها حس کردم .
به نظر شما اگر مثلا 3 عدد از این المان ها رو سری کنیم به چه دمایی می رسیم ؟
دمای مثلا 60 درجه زیر صفر می تونه کار CPU رو مختل کنه ؟
دمای cpu اگر به 10 درجه بالای صفر هم برسه عالیه !

قربانت عزیز:love:

وقتی رو CPU گذاشتین که برفک نمی زنه چون رو 45 درجه دما ازفرمول Qmax شما دارین 45 درجه رو ، مثلا منفی 19 درجه می ذارید که وقتی بعد از تبادل گرما به تعادل دمایی بین CPU و TEC برسید دما نهایتا به 25 تا 30 ثابت بشه رو این ثابت بشه من تاکید دارم چون هر سیستم خنک کننده ای بعد از تعادل دمای سنسورش دمای ثابتی
را باید حداقل نیم ساعت تا 1 ساعت مثلا عدد 28 در این مدت گفته شده باید سیستم در حالت Idel (بی کاری سیستم ) نشون بده در حالت Load عدد 35 رو که البته اعداد گفته شده با هر مدل CPU متغییره چون بستگی به
تکنولوژِی ساخت داره 90nm ،65nm،45nm دما متفاوته!!
پس دید شما نسبت به دمای منفی باید ثابت نگه داشتن ، این دما در حالت OC را شرط لازم در این قرار بدید
اگر متغییر باشه که پردازنده می سوزه دمای منفی رو در پست های قبل مفصل صحبت شده
و قرار دادن چند TEC برای رسیدن به دمای منفی بهترین کاره به جاش می تونین برای مدت OC از یخ خشک ،
سیستم Phase Change،وغول همه اینا LN2 یا نیتروژن مایع است که منفی 197 درجه سانتی گراد دماشه که
کاملا CPU رومنجمد می کنه که شما از چند TEC با وات متفاوت باید رو هم پشت به پشت هم گرم وسرد
بچسبو نین بینشون خمیر سیلیکون مرغوب بزنید عایق بندی کنید ترتیب وات شون از کم به زیاد افزایش
پیدا کنه تا بر گرمای تولیدی هم دیگه غلبه کنند و در نهایت دما منفی بهتون بده
اینم تو ضیحات بیشتر درمورد TEC و عملکرد خنک کننده گی اونه که noobady عزیز زحمت اونو کشیده :11()::
(لینک ها فقط صرف توضیح مطلب و جلو گیری از تکرار مطالب گفته از قبل است)

در مورد آدرس هم good_punisher زحمت کشیدن رفتن :11():اینم آدرس:

توی خیابون جمهوری قبل از پل حافظ 2-3 تا پاساژ قبل از علائدین ( اسم پاساژ یادم نیست ). طبقه دوم آخرای سالن . ارجنت الکترونیک . این فروشگاه فقط 60 وات داره که خودش هم نمیدونه 60 واته و با قیمت 8500 عرضه میکنه .
بعد از پل حافظ . کوچه آلیک . نیوکیت . فکر کنم 60 واتش رو به صورت تکی میده 18 تومن . خیلی خیلی گرون فروش . با هیت سینک هم میفروشه 40 و 45 تومن .

اگر خوندین سوال داشتین در خدمتم :give_rose:

good_punisher
20-08-08, 03:17
سلام
تا حالا شد 2 دفعه که اشتباهی صفحه رو بستم و کلی تایپ کردنم رو از بین بردم :1. (8)::1. (12):
دوست عزیز . به طور خلاصه میگم . برای خرید عجله نکن . اول از همه تحقیق کن بعد بخر یا بساز . هم توی همین تاپیک هم ون تاپیکی که آقا مجید معرفی کرد بگرد و اطلاعات کسب کن . حتی اگه یکی دو هفته طول بکشه ... . به نظرم اگه می خوای از TEC استفاده کنی بهتره یه مولتی استیج بخری . توی این سایت اطلاعاتش رو ببین . هر چی توان این قطعه بیشتر باشه گرمای بیشتری رو در زمان کمتری عبور میده . ولی کار باهاش یکمی سخت تره چون باید بیشتر اون دما رو کنترل کنی و از hot side دور کنی . یعنی همون طوری که المان گرما زودتر رو از cpu گرفته باید شما هم زودتر و بیشتر این گرما رو از المان دور کنی .
از توی کوچه آلیک میتونی خوب قیمت و اطلاعات بگیری . ولی به نظرم اون مغازه ای که توی سمت شرقی کوچه آلیک بود بهتره . در کل از همشون بپرس:1. (26):
راستی طرح هام هم تقریبا آماده شده . فقط مونده اسکنش که بعد هم بزارم توی سایت
و اما ادامه حرفامون با آقا مجید گل
اونجا منظورم این بود که یه بلوک برای یخ خشک داشته باشی و بین اون و CPU یه TEC 3 قرار بدیم .:gasp::1. (38):
راستش کیس بنده یه فول تاوره . ولی هرجوری دارم فکرش رو می کنم به نسبت فاصله اسلات هاس pci e نمیتونم این جور فن ها رو روی کارت سوار کنم .
یه بار امتحانی فن کارت رو با هیت سینکش باز کردم و دیدم که یه چیپ اصلی شبیه به cpu زیرشه فقط یکمی کوچیک تره . روش هم خمیر سیلیکون بود . البته یه تفاوتی با بقیه سیلیکون ها داشت . خیلی تیره بود . دورش هم چند تایی چیپ سیاه دیگه بود که به صورت یه گنبد چیده شده بودن . می خوام بدونم که فقط لازمه که اون چیپ خنک بشه ؟ به زودی یه چند تایی عکس میگیرم و میزارم .
منظورم هم از دیتر گرم شدن کولنت این بود که مقدار مساوی گرما از بلوک به کولنت میرسه . ولی چون با سرعت بیشتر باید حجم بیشتری از کولنت هم عبور کنه پس اون مقدار گرما بین این حجم بیشتر تقسیم میشه . یعنی همین . نوسان دمایی کمتر میشه . رادیاتور یا کلا وسیله ای که قراره کولنت رو خنک کنه با همون زحمت دمای کولنتی که کمتر گرم شده رو بهتر خنک میکنه . یعنی راندمان بیشتر میشه .

بازم خیلی وقت نشد که همه سوالاتم رو بپرسم . چون 2 بار این مطالب رو نوشتم و پرید و مجبور شدم که دفعه سوم رو خلاصه تر بنویسم .

امید وارم همون طوری که بقیه دوستان اطلاعاتشون رو در اختیار بنده و دیگران گذاشتن من هم بتونم اطلاعات مفیدی جمع آوری کنم و در اختیار دوستان بگذارم .
فعلا بای

Majid OC
20-08-08, 13:03
از توجه good_punisher ممنونم منتظرم این طرحم بزارید بررسی کنیم اگرم عملی شده که هیچ!:great:

CPU یه TEC 3 قرار بدیم .

من بازم این تیکه صحبتتون متوجه نشدم شما بلاخره3 TEC مدل Multi-stage دارین یامیخواین 3 تا رو روهم بذارید
خودتون درست کنید؟:1. (26):

قربانت مجید:give_rose:

N@VID
20-08-08, 15:07
سلام :
این شکل رو نگاه کنید :

3 تا المان رو هم که احتمال 90 درصد 4x4 و 60 واته .
به نوع سیم کشی دقت کنید ...:wink:
این دما سنج های الکترونیکی رو از کجا می شه گیر آورد و قیمتش ؟ :1. (26):
امروز رفتم بازار رضا Hyper TX2 حدود 30 تومان و Hyper TX هم گفت 47 هزار تومان .واترکول رو هم گفت حدود 150 هزار تومان ! از همه جالبتر سایز این هایپر تی ایکس بود...که اگر کم نگفته باشم هم اندازه یک پاور بود ! :1. (27):
راستی این المان ها در اوج کارشون دمای طرف گرم چند درجه است ؟ ( بدون هیت سینک )
بدون هیت سینک دمای طرف سرد چفدر ؟
یک سوال خنده دار !!! این فن های بقولی گازی یا ایر کول توی لوله هاش واقعا چیزی هست ؟ :give_rose:
با تشکر .

N@VID
20-08-08, 18:41
راستی نمی شه این صفحه سفید رو که روی المان هست مانند اون عکسش توی اینترنت برداشت ؟

Majid OC
20-08-08, 20:28
ممنون از عکسی که قرار دادین منم حدس می زدم این جوی سری بشه TEC ها فقط وا ت شون متفاوته
یعنی از کم به زیاد برا سه تاtec باشه تا بر گرمای هم بتونن غلبه کنن

این دما سنج های الکترونیکی رو از کجا می شه گیر آورد و قیمتش ؟
از خیابون 30 تیر از توپ خونه به سمت بالا بپرسی بهت نشون میدن به نام ترمومتر دیجیتالی بپرس بهت مدل هاشو نشون میدن

راستی این المان ها در اوج کارشون دمای طرف گرم چند درجه است ؟ ( بدون هیت سینک )
بدون هیت سینک دمای طرف سرد چفدر ؟

من تست گرفتم حدود 60 درجه تا 70 درجه طرف گرمشه نوسان داره با هیت سینک معمولی
واگر نه لحظه ای بدون هیت سینک دووم نمی یاره آنی می سوزه مگر ولتاژ پایین کار کنه :1. (26):
طرف سرد هم همین طور.

یک سوال خنده دار !!! این فن های بقولی گازی یا ایر کول توی لوله هاش واقعا چیزی هست ؟

تا اونجا که من می دونم چیزی داخل این لوله ها نیست یعنی در صدی بخار هوا هست که وظیفه انتقال حرارت رو داره یعنی تا گرم میشه شروع به حرکت به جای سرد می کنه دوباره خنک می شه بر میگرده این سیکل ادامه داره
لازم به ذکره که این سیکل به از 15 قیقه لوله هابه دمای 35 تا 40 میرسن (درچیپ P35 اینتل) که نشون میده این لوله بدون فن هیچ فایده ای نداره من اینو خودم تست کردم فقط جنبه زیبایی و جلب مشتری رو داره جالب اینه جنسشون هم مس نیست هر جنسی هست (برنج )رنگ مسی روش می زنن ولی با تیغ یا ناخن میشه رنگشو تراشید :wink:

راستی نمی شه این صفحه سفید رو که روی المان هست مانند اون عکسش توی اینترنت برداشت ؟
اون جنسی از سنگ سرامیک هستش که برا انتقال حرارت مفیده چرا می خوای برش داری ؟

N@VID
21-08-08, 00:48
سلام :
با تشکر از آقا مجید گل ...
اون سمتش که شما می فرمایید سرامیکی هست ، فکر می کنم زیرش از جنس مسه ...
البته من با دیدن اون عکس ها از المان این رو می گم و احتمال اشتباه وجود دارد .
با فرمایش شما پس نمی شه دمای دو طرف رو بدون هیت سینک و فن اندازه گرفت ، راستی دمای دو طرف با هیت سینک و فن معمولی چند درجه است ؟
یعنی این فن های ایر کول تاثیر چندانی نداره ؟
من امروز دوباره با دریا کامپیوتر پاساژ ایران تماس گرفتم ، گفت بار فن های جدید شنبه می یاد ...
بعد یعنی فن اصلی کولر مستر هم مس و آلمینیوم خالص نیست ؟
توی بد جایی گیر کردم ! نمی دونم برای خنک کردن اون cpu اور شده از چه سیتمی استفاده کنم .
فروشنده می گفت این فن هایپر رو ما روی 6600 می بندیم روی CPU تو که یخ می زنه !
البته از قدیم گفتن رو حرف ماست فروش حساب نکن چون نمی گه تورشه ...
من نظرم اینکه یک مکعب از جنس مس خالص بدیم تراشکاری برامون به اندازه 3 عدد المان ، مثل یک جعبه توش رو خالی کنه .
بعد 3 عدد المان رو که بین همشون خمیر سیلیکون زدیم رو روی هم بزاریم ( مثل شکل بالا ) و بعد اون ها رو
درون این جعبه مسی بزاریم و درش رو ببندیم یک طرفش بیاد روی CPU و طرف دیگه روی هیت سینک قرار بگیره .
ولی مشکل اینجاست که نکنه اون جعبه مسی برفک بزنه !؟
من فردا می رم سه راه جمهوری ببینم توی لوازم فروش های آزمایشگاه نیتروپن مایع یا کلا مایعی که دمای انجمادش پایین باشه گیر می یاد .
با تشکر ...

good_punisher
21-08-08, 06:48
سلام .
عزیزم . اونجا گفتم یه بلوک از جنس مس که برای نیتروژن یا محلول یخ خشک با استون یا همچین چیزی ساخته شده داریم . یه CPU هم داریم . حالا بین این ها رو اگه یه TEC 3 بگذاریم ببین چی میشه . یعنی خوب می تونیم ازش گرما رو بگیریم و اختلاف دما هم که حدود 90-100 هست و ان شاء الله یه رکورد نشدنی یعنی رفتن به زیر صفر کلوین رو میشکنیم :gasp:. حالا کجاش حرفی از داشتن TEC 3 زدم . در واقع داشتم توی خیالات سیر میکردم:whistle::1. (27):. اگه TEC 3 داشتم که الان اینجا نبودم :1. (38)::wink: . داشتم فکر آینده رو میکردم . چون اگه بخوام همچین دمایی رو ثبت کنم حتما از پاییز شروع میکنم که هوا داره خنک میشه . یعنی آماده میشم برای o.c :1. (38):
بگذریم .
راستی . این المان یه تفاوت دمایی داره که حدود 67 درجه بیده . در واقع در TEC 1 اینطوره . بسته به اینکه گرما تولیدی رو از طرف گرم بگیری و بتونی بگی که دمای hot side متعادل و تقریبا بدون تغییر شده میتونی تعیین کنی که دمای هر طرف چقدره . اگه همین طوری وصلش کنی به منبع تغذیه مدام حرارت منتقل میشه ولی اون قدری توان المان میاد پایین که فکرش هم سخته . همون قدر گرما منتقل میشه که از hot side به هوا منتقل شده . اگر هم هیت سینک نداشته باشی ( اگه نسوزه ) دمای هر طرف به طور جدا گونه به تعادل میرسه . مگر اینکه طرف سرد رو گرما بدی یا طرف گرم رو به نحوی خنک کنی .
امید وارم حرف هام قابل حس باشه . یعنی مفهوم بوده باشه . :1. (38):
فعلا بای

Majid OC
21-08-08, 14:34
منم ممنون از شما تشکر می کنم که بیشتر و بهتر سوال می پرسین !!!

اون سمتش که شما می فرمایید سرامیکی هست ، فکر می کنم زیرش از جنس مسه ...

من مسی ندیدم ولی یکی سوخته دارم باز می کنم عکس شو براتون می زارم ....

راستی دمای دو طرف با هیت سینک و فن معمولی چند درجه است ؟یعنی این فن های ایر کول تاثیر چندانی نداره ؟

بستگی به دمای محیط داره ولی با هیت سینک و فن معمولی من تست کردم با ولتاژ 11.8 دمای طرف گرم 35 تا 40
طرف سرد 5 دقیقه اول تا 20- هم میره ولی بعد 15 دقیقه بطور ثابت بین 8- تا 10- درجه نوسان می کنه دراین حالت(دمای محیط 26 درجه) جالب اینه بعضی از TEC ها بطر شانسی تا 18 ولت AC میشه بهشون داد نمی سوزن !!؟؟
قشنگ هم کار میکنه دراین حالت هم بهتر سرد می کنه هم گرما بیشتر می شه قابل توجه که Vmax اینTEC ها 15.4ولت هستش
در مورد فن هم خیلی گفتم فن دور بالا خیلی تاثیر در کاهش دما داره

بعد یعنی فن اصلی کولر مستر هم مس و آلمینیوم خالص نیست ؟

نه دیگه اونا رو شما فقط داری پول جنس فن و میدی مس ،آلومینیوم ، بعید اوناروهم رنگ بزنن اونا نسبت به قیمت هزینه خم کاری لوله ها دست به تولید میزنن

توی بد جایی گیر کردم ! نمی دونم برای خنک کردن اون cpu اور شده از چه سیتمی استفاده کنم .
فروشنده می گفت این فن هایپر رو ما روی 6600 می بندیم روی CPU تو که یخ می زنه !

کجا؟
عزیز دقیقا برعکسه 6600 فناوری ساختش 65nm پس گرمای کمتری تولید می کنه حتی در اوور البته بستگی داره..
ولی cpu شما فناوری ساختش 90nmیعنی تقریبا با فرکانس مساوی با 6600 حداقل 30 درصد بیشتر گرما تولید می کنه که حتما باید مهار شه

من نظرم اینکه یک مکعب از جنس مس خالص بدیم تراشکاری برامون به اندازه 3 عدد المان ، مثل یک جعبه توش رو خالی کنه .بعد 3 عدد المان رو که بین همشون خمیر سیلیکون زدیم رو روی هم بزاریم ( مثل شکل بالا ) و بعد اون ها رودرون این جعبه مسی بزاریم و درش رو ببندیم یک طرفش بیاد روی CPU و طرف دیگه روی هیت سینک قرار بگیره .ولی مشکل اینجاست که نکنه اون جعبه مسی برفک بزنه !؟

این جور که من فهمیدم می خوای یه جعبه یه تیکه باشه توش 3 تا TEC بزارید به هیچ وجه نباید توسط مس ارتباطی بین طرف سردو گرم ایجاد بشه اگر ارتباط برقرار شه طرف گرم وسرد تو سط مس ارتباط برقرار می کنن و
گرما به سرما و برعکس تبادل دما انجام میدن یعنی باید دو تیکه باشه یه مس طرف گرم یکی طرف سرد بین شم با چسب آکواریوم پر کنید تا عایقبندی شه !

جواب دوستمون good_punisher

حالا کجاش حرفی از داشتن TEC 3 زدم . در واقع داشتم توی خیالات سیر میکردم. اگه TEC 3 داشتم که الان اینجا نبودم . داشتم

خیال می کردم پیشم مونه ترانه عشق واسم می خونه ****خیال می کردم یه هم زبونه نمی دوستم نا مهربونه ...

به امید روزی که خیال ها مون به واقعیت تبدیل شه . . . . . . .

قربانتون مجید :11():

N@VID
21-08-08, 18:37
سلام :
همانجور که گفته بودم شنبه بار جدید کولر مستر باری دریا کامپیوتر می رسه ...
من امروز بازار ولیعصر بودم و قیمت Hyper z600 رو گفت 70 هزار تومان !
یک مدل که می گفت مخصوص اور هست هم 212 با قیمت 55 هزار تومان ...
آقا مجید گل من درست متوجه نشدم که فن های کولر مستر خوبه یا بد !؟

با تشکر ...

Majid OC
21-08-08, 20:07
از همه بهتر اگه می تونی صبر کنی ThermalRight Ultra 120 هستش که تا چند وقته دیگه بچه ها می گن وارد ایران
میشه ببین اینجا بچه ها سایت در مورد AirCooling ها توضیح دادن مطالعه کنین:

N@VID
22-08-08, 00:46
سلام :
این سایت رو مشاهده کنید :

با تشکر ...

good_punisher
25-08-08, 03:51
سلام دوستان
اول از همه دوباره از غیبتم عذر می خوام
دوم از همه . دوستان هر کسی از این طرح ها استفاده کرد ( حتی در حد الهام گرفتن ) لطف کنه و خرجش رو هم بپردازه . خرجش هم کمک کردن به یه نیازمند ، صدقه دادن یا کمک کردن به یه موسسه معلولین و بیماران خواصه :give_rose::1. (1)::1. (21)::1. (40): . دعا هم هست که ان شاء الله فراموش نشه :wink::1. (38): .
و اما قولمون سر جاشه . ولی ناراحتم که چرا یهویی تاپیک خوابید .
طرح اول رو که همون cpu water block باشه رو طی چند تا نقشه متوالی خدمتتون توضیح میدم . البته از بابت کیفیت پایین عکس ها شرمنده بیدم . نتونستم برم اسکن کنم برای همین با دوربین عکس گرفتم و ...:1. (38):

عکس اول یه لوله مسی به قطر خارجی 54 مم و داخلی 50 مم و گوشت 2 مم هست . به طول 40 مم ازش بریده میشه و به عنوان قطعه شماره 1 نام برده میشه :

عکس دوم نقشه درب بالایی این لوله رو شون میده . یه ورق 3 مم مسی که در مرکزش یه سوراخ به قطر 10 مم قرار داره . کنار این سوراخ یه سوراخ 10 مم دیگه هم هست به فاصله 9-10 مم . از این قطعه به اسم قطعه شماره 2 اسم برده میشه . توی همین عکس 2 تا لوله مسی 10 مم هم هست به طول های 75مم و 40 مم . به این لوله ه هم قطعه شماره 3 اطلاق می کنیم :

عکس سومی که قسمت زیرین واتر بلوک هست در واقع پایه این قطعه محسوب میشه و جای پیچ شدن به مادربرد روی همین پایه قرار میگیره . یه ورق مسی 3 مم که به ابعاد 92*92 مم برش خورده و جای پیچ های LGA 775 روش در اومده . یه حفره به عمق 1 مم در وسطش در میاد ( البته اگه تراش کار بتونه در بیاره این کار رو می کنم .) پهنای این حفره که به شکل دایره هستش 55-56 مم هست تا لوله 54 به راحتی داخلش قرار بگیره و بشه جوشش داد در عین حال لق نزنه . یعنی تقریبا چفت باشه . این قطعه شماره 4 هستش :

تر تیب اتصال این قطعات به این صورته . اول از همه قطعات 3 رو به 2 جوش میدیم . به طوری که از هر لوله فقط 38 مم ش بالای قطعه 2 باشه . لوله بزرگتر باید وسط باشه . طرح طوریه که لوله بزرگتر در وسط با صفحه زیرین واتر بلوک حدود 5 مم فاصله خواهد داشت تا آب در داخل به خوبی جریان پیدا کند . لوله کوچکتر هم در داخل واتر بلوک هیچ ضائده ای نباید داشته باشه تا آب به خوبی به انتهای سطح بالایی برسه و بعد خارج بشه
مجموع قطعات 2 و 3 رو به قطعه 1 جوش میدیم .
حالا آخرین کار رو می کنیم . مجموع 1و2و3 رو به قطعه زیرین که همون 4 باشه جوش میدیم .
طرح کاملش این میشه :

ضمنا اگه یه لیوان مسی پیدا میکردم خیلی کارم راحت تر بود . این طرح رو قبلا توی یکی از تاپیک ها دیدم که یکی از بچه ها لینکی رو گاشته بود که این چنین چیزی ساخته بود . متاسفانه نتونستم لینکش رو براتون پیدا کنم که اگر بود بهتر میتونستید طرح رو حس کنید . فقط این طوری یکمی باید 3D فکر کنید و ابعاد رو در نظر بگیرید و توی ذهنتون طرح رو بچرخونید :1. (38):
امید وارم زودتر نظرتون رو راجع به طرح بگذارید . زودتر می خوام دست به کار ساخت بشم .:party:
فعلا بای

good_punisher
25-08-08, 03:57
این لینک همون کاریه که گفتم پیداش نکرده بودم ولی گشتم پیدا شد :lol:

good_punisher
25-08-08, 04:41
دوباره سلام .
اینم طرحیه که براتون امید وارم جالب باشه . یه LN2 block برای اور کلاک :gasp::1. (38):
درست مثل همون بالاییه باهاش برخورد کنید . البته در باره طرحش میگم ها .

عکس اول . درست مثل همون قطعه زیرین واتر بلوک . دقیقا همونه ولی اینجا بهش میگیم قطعه 1 . عکس رو ببینید :

عکس شماره 2 : این قطعه در واقع بدنه داخلی و بدنه خارجی این سیستم رو نشون میده . ( سیستم دو جداره بیده ) . یه لوله به به قطر خارجی 54 مم و داخلی 50 مم و گوشت 2 مم به طول 200 مم بریده میشه . اسمش هم میشه قطعه 2 . یه لوله به قطر خارجی 66 مم و داخلی 62 مم و گوشت 2 مم به طول 200 مم . البته بعد از نصب باید حدود 1 مم ازش کم بشه . اسمش هم هست قطعه 3 .

و اما عکس سوم . یه ورق مسی 1.5 تا 2 مم . اون رو به صورت یه واشر باید در آورد که حلقه داخلی اون 50 مم و خارجی اون 66 مم قطر دارند . اسمش هم هست قطعه 4 .

و اما ترتیب اتصال . اول باید قطعه 2 رو به 1 متصل کرد و جوش داد . باید از نشتی نداشتن این اتصال مطمئن باشید چون اگه نشتی بده در اصل از 2 جدارگی در میاد . پس دقت کنید .
حالا لوله شماره 3 رو طوری به مجموع 1 و 2 وصل میکنید که 2 داخل 3 بره . بعد هم خوب و با دقت اون رو جوش میدید .
حالا قسمتی که جفت لوله ها باز هستن رو یکمی کوتاه میکنید تا هم سطح بشن . یعنی در اصل باید از لوله 3 1 مم کم کرد .
حالا قطعه 4 که یه واشر مانند بود رو روی دهنه باز لوله ها طوری قرار میدید که ارتباط فضای باز بین لوله ها رو با بیرون قطع کنه . بعد هم جوشش بدید .

اینم از نقشه کامل شده :

اینم از طرح یه extreme cooler . البته . یه قطعه دیگه هم میشه ساخت برای این دو طرح که کار رو راحت تر میکنه . در واقع به اتصالش روی مین کمک میکنه . اون موقع به پیچ های بلندتری هم نیازه . البته میارزه اون رو هم بسازید . فقط بدیش اینه که یکمی سخته برای تراش کار . اونم فقط یه ذره .
فعلابای

good_punisher
25-08-08, 05:09
دوباره سلام
اینم از طرح همون قطعه ای که گفتم برای پیچ کردن راحت تر میشه استفاده کرد . البته توی extreme cooler لازمه . چون وزنش زیاده و ممکنه مشکلی پیش بیاره . یعنی مکنه مین رو قر و پر کنه . یا حتی ممکنه یهو دستتون بخوره بهش و بریزه روی کار و گند بزنه .

یه ورق 6 تا 10 مم آهن یا آلومنیم ( آلومینیم بهتره ) که به ابعاد 92 * 92 مم یا حتی 100*100 مم برش میدین . جای پیچ های LGA775 رو در میارید . در وسطش یه سوراخ برای مشخص بودن مرکز میزنید . یه دایره به قطر 50 مم و یکی به قطر 55-56 مم و یکی دیگه به قطر 67-68 مم . حالا از بزرگترین دایره شروع میکنید به تراش کاری ( البته شما نه . تراش کار این کار رو میکنه :1. (38): ) به عمق 2 مم اون دایره 67-68 مم ی رو حفر می کنید . وقتی تموم شد مجبورید دوباره اون دایره های 55-56 مم و 50 مم رو بکشید . حالا دایره 55-56 مم رو دوباره به عمق 2 مم حفر میکنید . بعدش هم دایره 50 مم رو به طور کامل سوراخ می کنید . که کل قطعه یه حالت پله مانند یا تاقچه مانند پیدا می کنه .

اینم از این قطعه .
حالت وصل کردنش روی کار رو هم براتون 2 تا عکس میزارم . البته ایراد شکل دوم اینه که هنوز لوله داخلی رو نکشیده بودم و طرح رو گذاشتم . هر چند توی نشون دادن کاراییش تاثیری نداره ولی یه سوتی بزرگ محسوب میشه . راستی اگه روی extreme block وصل بشه به نظر یه فاصله بین بالای لوله ها و لبه ی این قطعه باقی میمونه که مهم نیست .

امید وارم که خرجش رو فراموش نکنید :wink::1. (1): .
فعلا بای

good_punisher
25-08-08, 05:10
راستی . یه طرح هم هست که واتر کولینگ برای رم محسوب میشه . اگه یادم موند اون رو هم میزارم . الان دیگه حوصله ندارم اون رو هم کار کنم .

good_punisher
25-08-08, 05:12
یه چیز دیگه . لطفا توی بحث شرکت کنید و نظرتون رو راجع به این طرح ها بگید تا ایراد هاش گرفته بشه و اصلاح شده اینها رو بقیه هم استفاده کنن:party::1. (1):

Majid OC
25-08-08, 20:06
به به بلا خره نتیجه کار و تلاش دوست عزیزم good_punisher که این مدت در کنار هم به بررسی
و تحلیل طرح ها وایده های دوستان ومخصوصا good_punisher عزیز که حاصل کار اون رو مشاهده
کرد یم و واقعا از ته دل خوشحالم که در این سایت دوستی با تلاش و همت و پشتکار به هدفی دست پیدا کرده ،
انشا الله روزی همه نه good_punisher بلکه هممون بتونیم در این سایت با کمک به یکدیگر به هدف هامون
برسیم .راستی دارم بررسی می کنم نظر مو می گم . . . .

:11():با تشکر از تمامی دوستان که در این تاپیک زحمت کشیده اند :11():

مجید:wink:

N@VID
25-08-08, 21:41
سلام :
آقا این المان ها چرا انقدر داغ می کنند ؟
من یک عدد المان رو روی هیت سینک 12 سانتی مدل شاخ گوزنی گذاشتم + یک فن دور بالای 9 سانتی ولی
از این برف هایی که شما در عکسس ها گذاشتید خبری نشد که نشد ! روش قطر های آب جمع می شد ولی برفک نمی زد ! مشکل چیه ؟
یک رادیاتور + منبع آب ماشین و پمپ شیشه شور خریدم + المان و هیت و چسب + فن شد 35000 تومان !
رادیاتور خوبی خریدم چون از جنس آلمینیوم هست و کوچک . ولی تنها مشکلی که داشتم نبود فشار آب در سیستم بود !
یک پمپ قوی سراغ دارید ؟
وقت کردم عکس های کار رو می زارم.
با تشکر ...

Majid OC
26-08-08, 00:23
سلام :
آقا این المان ها چرا انقدر داغ می کنند ؟
من یک عدد المان رو روی هیت سینک 12 سانتی مدل شاخ گوزنی گذاشتم + یک فن دور بالای 9 سانتی ولی
از این برف هایی که شما در عکسس ها گذاشتید خبری نشد که نشد ! روش قطر های آب جمع می شد ولی برفک نمی زد ! مشکل چیه ؟
یک رادیاتور + منبع آب ماشین و پمپ شیشه شور خریدم + المان و هیت و چسب + فن شد 35000 تومان !
رادیاتور خوبی خریدم چون از جنس آلمینیوم هست و کوچک . ولی تنها مشکلی که داشتم نبود فشار آب در سیستم بود !
یک پمپ قوی سراغ دارید ؟
وقت کردم عکس های کار رو می زارم.
با تشکر ...

داغی از خودتونه؟ شوخی کردم اینا چون آمپر بالا می کشه و این جریان داخله جنس و آلیاژ خاصی میره و عمل تجزیه
الکترون ها و شارژ آنها در مدار پیچ در پیچ که سبب گرما و سرما از طرف دیگر با دلتا T درجه72 سانتی گراد در دو طرف میرسه هرچه هیت سنک حجیم تر و بزرگتر تهیه کنید و طرف گرم رو خنک تر کنید ؛ طرف سرد کاهش دمای بیشتری
پیدا می کنه که در نتیجه این کاهش دما تولید برفک است (برا همینه که ما می گیم طرف گرم اونو با آب خنک کنیم تا مثلا وقتی TECرو CPU قرار میگیره به دمای 20 درجه برسه )من در حال تست این قضیه هستم نتایج رو انشالا میزارم

مسله بعدی مدل TEC تون چیه ؟ چون من 3 تا گرفتم 60 واته هر کودوم یه سازی می زنه با پاور یکسان یکی برفک می زنه یکی نمی زنه برا همین هم این قضیه شانسیه؟:1. (27): البته اونهایی که از یه مغازه تا الان گرفتم دو تاشون
درست کار می کرده

همین دیگه این TECخیلی پایدار نیست یعنی تا موقعی که برق خوب میره توش خوب عمل می کنه یه کم که آمپر میادپایین عوض میشه یا وقتی طرف سرد و جای خیلی گرم می چسبونی تا خنک کنه ،اگر گرما بر سرمای وارده غلبه
کنه سیستم برعکس عمل می کنه یعنی هی می بینی اون وسیله داغ تر وداغ تر میشه (اون وسیله=CPU)
البته بستگی به خنک کردن طرف گرم TEC هم داره هان!(این نتایج تست من بود تو این چند روز دارم به پایداری چند ساعته میرسم دعا کنید )

آزمایش یه هزینه های هم داره دیگه ولی نتیجش لذت بخشه ما برای طعم اون لذت تلاش می کنیم
درمورد پمپ هم دوست خو بمون good_punisherدر این لینک توضیح داده باید طول مسیر سیکلت مشخص سه؟
:11():راستی حتما عکس کارتو بزار عزیز خوشحال میشم ،آفرین بر تو وهمتت:11():

به امید موفقیت شما وهمه دوستان
قربانت مجید :love:

good_punisher
26-08-08, 01:04
سلام
ممنون که نظراتتون رو گفتید:1. (28): . واقعا طرح هاتون برای اصلاحش خیلی کمکم کرد:1. (27):
حالا ایراد هاش رو باید فقط خودم بر طرف کنم با کمک خدا :1. (31)::1. (24)::1. (6):
فعلا بای بای:go:

Dark Devil
26-08-08, 02:27
سلام
ممنون که نظراتتون رو گفتید:1. (28): . واقعا طرح هاتون برای اصلاحش خیلی کمکم کرد:1. (27):
حالا ایراد هاش رو باید فقط خودم بر طرف کنم با کمک خدا :1. (31)::1. (24)::1. (6):
فعلا بای بای:go:

دوست عزیز این به خاطر اینه که بعضی از مطالبتون به این تاپیک مربوط نمیشه مثلا خوب بود طرح ساخت واتر بلاک رو ر قسمت مربوط به خوش مطرح میکردین:1. (26):

Majid OC
26-08-08, 02:44
عزیز من طر ح رو نگاه کردم خوب بود شما می خوا ی هزینه تراش پایین بیاد از اونور جنس یا همون مس استفاده شده بالا میره این جوری نیست که شما بگی یه تیکه مس بده 4 سانت اون هم برات ببره باید حداقل نیم متر ببری تا 4سانت از توش دراری ؛ والا برا ما که اینجوری بود هر جنسی مثلا اون گرد 5 سانت 22 تومن آب خورد!!
به جای لوله از یه گرد 5 سانت تو پراستفاده کن توش هر شکلی می خوای درار که آب حرکت کنه بده تراشکار مثل طرح من که فکر و ایده از خودم بود (هرکی هم خواست استفاده کنه خرجش همون که شما گفتی به جاش صدقه بده ! آفرین بر تو)که بشه با فقط دستگاه تراش و بدون نیاز به دستگاه فرز یه همچین راه آبی طراحی کرد که آب اول داخل محفظه گرد به قطر2 سانت میشه بعد از روزنه باریک 3 میلیمتر خارج شده وداخل حوض بزرگ میشه که قطر 38مم رو داره شروع به گردش میکنه واز شیلنگ دوم خارج میشه این هم عکس های کاره چطوره؟:

درشم یه طلق پلاستیک فشره بزارو سوراخ های مادربرد رو روش درار و پیچ کن به مادر برد واز یه واشر هم بین طلق و واتره مسی قراره بده تا آب در هنگام پمپ هوا نکشه :party:

این طرح و من برا ساخت واتر بلوک خودم انجام دادم ؛ گذاشتم تا به این مرحله رسیدین دید و ذوق تون به کار بیشتر شه و تلاش برای این هدف رو بیشتر کنم این واتر جواب داده و CPU 3.2فول کش مدل 641 را تا 5.4ghz اوور کردم البته هنوز تست شو نذاشتم تو سایت در حال بهبود با این TEC هاست که واترو بچسبونم روش ببینم بیشتر اوور میشه؟(البته خودمم تو اوورش سوال های برام پیشومده که سر فرصت باید باهم بحث کنیم صبر می کنم شما هم واتر رتو بسازی اونوقت ما کهQ6600 ندار یم تست کنیم اینتل از این قدیمیا داریم )اگر نه طرح خودتون هم خوبه حالا هر کدوم که دوست دارین رو عملی کنید :love:

راستی اشکالات این طرح من رو هم بگین لطفا!!

قربانت مجید:11():

Majid OC
26-08-08, 02:55
دوست عزیز این به خاطر اینه که بعضی از مطالبتون به این تاپیک مربوط نمیشه مثلا خوب بود طرح ساخت واتر بلاک رو ر قسمت مربوط به خوش مطرح میکردین:1. (26):

عزیز جان قرار بود که در ادامه همین تاپیک good_punisher عزیز بحث و ادامه بدیم تا ساخت واتر همراه باTEC
باشه چون ما هم بلدیم هی تاپیک بزنیم برای مثال:
کمک در آخرین مراحل ساخت واتر بلوک دوباره 20 تا پست که دان بچها دوباره یه تاپیک دیگه . . . .. بایه اسم دیگه
بذارین این تاپیک به قول دوستمون good_punisher مرجع کاملی از سوال وجواب هایی برای ساخت سیستم های
کولینگ باشه البته اگر همه باهم کمک کنیم بحث ادامه پیدا کنه جا داره از بنیان گذار این نوع بحث ها یعنی آقا ایمان گل تشکر کنم:11():
ولی فکر کنم با این اوصاف دوباره باید اسم تاپیک رو عوض کنیم . . . . .

good_punisher
26-08-08, 03:20
سلام .
باید بگم طرح شما فوق العاده است:1. (10)::1. (5):. حتما هم پرفورمنس بالایی داره :1. (16):. یه سوال برام پیش اومد . اون پولیش زیر رو خود تراش کار می تونه انجام بده با این کیفیت :ange: ؟ یا جای دیگه ای بردید و اون براتون این کار رو کرد . اگه حرفه دیگه ای بوده چه حرفه ای . یعنی باید پیش چه استاد ( اووووستا ) کاری ببرم برای پولیش ؟:tussor:
راجع به تعوض اسم تاپیک هم موافقم . بازم نظر دوستان ارجحیت داره:rules::lock:
خلاصه کنم و دوباره بگم که : خدا وکیلی کم آوردم .:surprised:
راستی این طرح رو به خاطر این اینقدر پر از جوش کاری زدم چون می خواستم تلفات مسم بیاد پایین .:1. (13):( به کسی نگید تقلبی بود :1. (38):)
ممنون از اولین نفری که این طرح رو نقد و بررسی کرد . یعنی مجید آقای گل :1. (22)::give_rose::love:
این رو هم یادم اومد . حدود 54 سانتی متر لوله 54 م م و 50 سانت هم لوله 66 م م دارم . از این نظر مغازه دار ها به فکر ما بودن ( البته بیشتر به فکر جیبشون بودن )
اگه امکان داره نظرتون رو راجع به LN2 lock هم بگید
فعلا بای

Dark Devil
26-08-08, 04:55
ببخشید من درست متوجه نشدم ارتفاع این بلاک LN2 چقدره 5 تا 6 سانتی متر؟!
اگر درست فهمیده باشم این ارتفاع برای بلاک LN2 کمه و هم اینکه تو نصب دچار مشکل میشین باید ارتفاع رو بالای 10 سانت انتخاب کنین البته معمولش 15~16 سانت هست مثل این :

1301

1302

1303

Majid OC
26-08-08, 14:03
سلام .
باید بگم طرح شما فوق العاده است:1. (10)::1. (5):. حتما هم پرفورمنس بالایی داره :1. (16):. یه سوال برام پیش اومد . اون پولیش زیر رو خود تراش کار می تونه انجام بده با این کیفیت :ange: ؟ یا جای دیگه ای بردید و اون براتون این کار رو کرد . اگه حرفه دیگه ای بوده چه حرفه ای . یعنی باید پیش چه استاد ( اووووستا ) کاری ببرم برای پولیش ؟:tussor:
راستی این طرح رو به خاطر این اینقدر پر از جوش کاری زدم چون می خواستم تلفات مسم بیاد پایین .:1. (13):( به کسی نگید تقلبی بود :1. (38):)
ممنون از اولین نفری که این طرح رو نقد و بررسی کرد . یعنی مجید آقای گل :1. (22)::give_rose::love:
این رو هم یادم اومد . حدود 54 سانتی متر لوله 54 م م و 50 سانت هم لوله 66 م م دارم . از این نظر مغازه دار ها به فکر ما بودن ( البته بیشتر به فکر جیبشون بودن )
فعلا بای

شما لطف دارین من هر چی یاد گرفتم از نظر و ایده شما دوستان بوده :11():
بازم از همتون متشکرم که بهم چیز یاد می دین و اطلاعات تون و با هم به اشتراک می زارید و این راه پیشرفت این
تاپیکه !!:party:
آدر س پولیش کار : آقا میری پامنار ، میگی می خوام برم سه راه دنگی ، بهت میگن برو پایین تر ، میری پایین میرسی
به یه دوراهی دست چپ و میری تو ، اونجا بپرسی پولیش مغازها رو بهت آدرس می دن (چون کوچه پس کوچه میشه من یادم نمیاد اسم کوچه ها چی بود) ولی راحت بری اینجا که گفتم پیدا می کنی
آره خستگی از تنم در رفت پولیش شده کارو دیدم عین آینه میشه ، فقط بهت بگم بعد پولیش پیچید لای روزنامه انقدر داغ میشه که رسیدم خونه تا دو ساعت نمیشد بهش دست زد خیلی داغ میشه. . . . ..

فقط جوش میدی مواظب باش ، آب نده ؛ حتما آب بندیش کنین (در دنیا امروز همه از هم تقلید می کنن مهم اینه
که کی بهتر تقلید می کنه !)
آقا از این لوله ها به ما هم بده ؟!
در مورد طرح وسیستم خنک کنندهLN2 lock نگاه کردم طول لوله همون جوری که دوستمون اشاره کرد باید بیشتر شه
من فکر کنم الان یکم زوده سر LN2 بخوایم بریم واگرنه باید یه همین طرح شما رو اجرا کنیم بعدش روی یه مادر برد
قدیمی تست و تجربه بدست بیاریم نه این که یکاره بریم سراغ مادر برد 250 هزار تومنی ASUS ؛ حیفه ؟!
فعلا با TEC تست بگیریم بعد ببینیم خدا چی می خواد :wink:

N@VID
26-08-08, 17:51
سلام :

من مشغول ساخت کولینگ آبی بودم که این ایده به سرم زد و تقریبا هم در عمل جواب می ده . در ضمن از برفک هم خبری نیست تا اتصالی پیش بیاد .
با کمترین هزینه هم قابل ساخت است . فقط یک کفه ی مسی لازم داره برای روی فن CPU تا دما رو براحتی از
CPU به المان بده یا شاید هم بر عکس شد ... ! المان سرماش رو داد به CPU !:wink:
این هم عکس های کولینگ ما ! :
این عکس رادیاتی هست که خریدم ... ولی فعلا رفته توی آرشیو
در ضمن یک منبع شیشه شور پیکان و پمپش هم توی آرشیوه !
5 تصویر موجود است . :great:

با تشکر ...

Dark Devil
26-08-08, 18:08
یه سوال شما تست کردی دیدی برفک نمیزنه یا حدس میزنی که نباید برفک بزنه؟؟!

N@VID
26-08-08, 20:23
یه سوال شما تست کردی دیدی برفک نمیزنه یا حدس میزنی که نباید برفک بزنه؟؟!
سلام
تست کردم . برفک نمی زنه
بدلیل فاصله المان تا CPU و اتلاف سرمای المان در طول مسیر
در ضمن المانی که من خریده بودم در حالت معمول هم برفک نمی زد فقط روش قطرات ریز آب جمع می شد و تا یک
مرحله قبل از یخ زدن می رفت .
البته الان باید برای شادی روح اون المان دعا کنیم ... چون از وسط شکست !:1. (28):
چسب سیلیکونی که صفحه مسی رو روی المان چسبونده بودم خیلی قوی بود و در زمان جدا کردن المان شکست ...

با تشکر ...

Majid OC
26-08-08, 20:38
سلام :

من مشغول ساخت کولینگ آبی بودم که این ایده به سرم زد و تقریبا هم در عمل جواب می ده . در ضمن از برفک هم خبری نیست تا اتصالی پیش بیاد .
با کمترین هزینه هم قابل ساخت است . فقط یک کفه ی مسی لازم داره برای روی فن CPU تا دما رو براحتی از
CPU به المان بده یا شاید هم بر عکس شد ... ! المان سرماش رو داد به CPU !:wink:
این هم عکس های کولینگ ما ! :
این عکس رادیاتی هست که خریدم ... ولی فعلا رفته توی آرشیو
در ضمن یک منبع شیشه شور پیکان و پمپش هم توی آرشیوه !
5 تصویر موجود است . :great:

با تشکر ...

عزیز این کاری که انجام دادین چرابا چسب TEC رو چسبوندین رو هیت سینک ؟ همون خمیر سیلیکون که میزدی
مثل سنگ می چسبید دیگه چسب لازم نبود
حالا به نظر شما اون فن میتونه گرمای 54 درجه طرف گرم TEC رو می تونه مهار کنه ؟
من آزمایش کردم نمی تونه عزیز قضیه اون پایدار نبودنه پیش می یاد که برعکس دمای CPU افزایش پیدا می کنه:

همین دیگه این TECخیلی پایدار نیست یعنی تا موقعی که برق خوب میره توش خوب عمل می کنه یه کم که آمپر میادپایین عوض میشه یا وقتی طرف سرد و جای خیلی گرم می چسبونی تا خنک کنه ،اگر گرما بر سرمای وارده غلبه
کنه سیستم برعکس عمل می کنه یعنی هی می بینی اون وسیله داغ تر وداغ تر میشه (اون وسیله=CPU)
البته بستگی به خنک کردن طرف گرم TEC هم داره هان!(این نتایج تست من بود تو این چند روز دارم به پایداری چند ساعته میرسم دعا کنید )
حالا دلیل نمیشه برامن این اتفاق افتاده برای شما هم اینطوری بشه !
پس حتما از این وسیله یه تست دما بگیر بذار ببینیم برا شما چطوریه ؟:love:

با تشکر از زحماتت:11():
قربانت مجید

SOHR@B
26-08-08, 21:06
اقا من اون اولای تاپیک یه چند تا طرح با کتیا براتون کشیده بودم
این برنا مه مخصوص کشدن همچین قطعاتی هست که واسه کار با دستگاه کشیده میشه اگه طر ح خاصی رو میخواید بگید من براتون میکشم و اپ میکنم واگه تو یاختس از لحاظ مالی مسکل دارین من یه قالبساز اشنا دارم تو اون شرکتی که میرم ادم منصفی هست کارتون رو انجام میده با دستمزد کمتر نسبت به بقیه جاها (اول قیمت بگیرین)
ولی اگه میخواید جایی بسازن حتما خودتون سرز کار باشید تا موقع ساعت کردن قطعه قالبساز کارشو دقیق انجام بده خدای نکرده نشتی اب پیدا نکنه

SOHR@B
26-08-08, 21:15
سلام .
فعلا بای
دوست من یه سری ادمها هستن کارشون پولیشه بهش میگن پرداخت کاری با یه دستگاه به اسم سوپر سونیک
این کار رو انجام میدن
رو کارهایی که من دیدم یه اهم 100*50 رو یه کاری کرده بود میشد به جای اینه ازش استفاده کرد من که موهامو باهاش شونه میزدم :1. (2)::whistle:
ولی چون سطح کار کمه و پیچ خم نداره ارزون واستون در میاد اگه خواستید بگید ادرش چند تا پرداخت کار رو بدم
البته قیمت به نوع جنس و سطح و....بستگی داره ولی چون مس نرمه ارزونتر در میاد و زود تر:1. (40):

Dark Devil
26-08-08, 21:20
دوست عزیز اینجا همه مرد عمل هستنOnly the registered members can see the link
شما آدرس رو بدید لطفا

SOHR@B
26-08-08, 21:32
دوست من
یه نفر رو میگم یکی از هموطنان ارامنه هستن
خیابان دماوند خیابان شهید افشاری اول خیابان پرداخت کاری بندری ولی قبل از رفتن حتما بگید که من باهاتون بیام که هم کار بهتری بهتون بده هم تخفیف براتون بگیرم
هر کس خواست بگه من شمارمو تو پیغام خسوسی بهش میدم
البته به شرطی که اور کلاک رو یادم بدبید منم سیستمم رو اور کنم
برای ساخت قطعه هم میتونم کمکتون کنم
من خودم کارم کنترل کیفیت یه شرکت قالبسازی و تزریق پلاستیک هست تقریبا 90% شبیه همین اور خودمونه

good_punisher
27-08-08, 17:59
سلام .
بسیار ممنون که تاپیک رو زنده نگه داشتید .:1. (5)::1. (1)::love:
اول از همه تشکر از بابت اینکه از راهنمایی کردن دریغ نمی کنید .
تشکر ویژه از بابت مطلب دوستمون cao-cao . از بابت توجهتون به نیاز کمک دوستان در موارد فنی خیلی ممنونم . و اینکه این جایی که معرفی کردین رو دقیق بلد نیستم ولی فکر کنم همین امیروز داشتم از جلوش رد میشدم . البته با ماشین . و خیلی هم نزدیک منزل هست . یعنی نهایتش کار پولیش بشه 1 ساعت . تازه اگه توی پاکدشت پرداخت کار پیدا نکنم ( البته امکان نداره اونجا شما حرفه ای رو نبینی ) .
در باره طرح LN2 هم خود من رو گیج کردین . این دو طرح کاملا با هم فرق میکرد ها . اولی مربوط بود به cpu water block و دومی مربوط میشد به LN2 block و سوی هم کمک اتصال پیچ کردن . اون استوانه ای شکله که بلندتر هم هست حدود 20 سانت طولشه و دوجداره طراحی شده . اونی که سر بسته هست و 2 تا لوله 10 مم بالاش داره و طولش هم 4 ذکر شده مال cpu هست .اینم از عکسهاش :

cpu water block بدون کمک پیچ :

اینم از همون طرح یعنی cpu water block به همراه اون قطعه کمک پیچ :

این هم از طرح LN2 که هم دوجداره بیده و هم 20 سانت ارتفاع داره . بدون کمک پیچ :

اینم LN2 با کمک پیچ :

امید وارم جا افتاده گفته باشم . چون خودم تعجب کردم . فقط بازم میگم . اشتباها در طرح LN2 با کمک پیچ یادم رو که جداره داخلی و ایزولاتور فوقانی رو بکشم . برای همین ایراد پیدا شد که امید وارم با این که به چشم دوستان آگاه یک اشتباه فاحش بیده ولی بر بنده ببخشن :1. (28):( اوووووو . چقدر لفظ قلم گفتم :1. (38):)
و اما . راستش دقیقا یادم هم که سه را دنگی کجاست . دقیقا پای منار . یه سراهی که در واقع راه سوم همون راه اریبی هست که از خیابون پامنار خارج شده . و دقیقا جلوی مناره معروف خیابون پامنار هست . توی اوجا خمکاری دیده بودم ولی چون نمیدونستم که پولیش کار کیه دیگه نپرسیده بودم .
امید وارم زودتر بتونم کارش رو تموم کنم که طرحهای کامل و ساخته شده رو بزارم اینجا . هم حالش رو ببرید و هم حالش رو ببرید و هم خرجش رو بدید :1. (38):( چه گیری دادم من )
راستی دوست عزیز . این دو تا عکسی که از کیستون با اون ابر رادیاتور گذالشتین رو دقت کردم به نظرم اومد که مین برد شما باید ایسوس باشه و اگه اشتباه نکنم یه LCD poster هم داره . :1. (38)::wink: ( چقدر من پیشگو هستم ):1. (38):
در کل بازم ممنون . اگه حرف نگفته ای باقی مونده یا یادم رفته یا دیگه وقت نیست که بحثش رو انجام بدم .
راستی یه مطلبی یادم اومد . اسم بنده محمد رضا هست . هرکی خواست میتونه راحت تر هم باشه همون محمد صدا کنه :1. (38)::wink::1. (1):( نگفتم دیگه اینقدر خودمونی بشید :1. (38): . شوخی کردم بابا خودمونی تر بشید :wink:)
فعلا بای . ممکنه برای چند روزی نتونم بیام . پس ممکنه چند روز بنده رو نبینید :1. (38):

good_punisher
27-08-08, 18:01
راستی بنده اور بلد نیستم وگرنه حتما یادتون میدادم . و از این بابت هم خوشحال میشدم . حالا هم قصه نخورید و بدونید که بقیه بچه ها که بلد هستن حتما بهتون یاد میدن .

SOHR@B
27-08-08, 22:01
سلام به همه
محمد جان شما بگو من با قالبساز شرکتمون هم صحبت کردم
میدم با فرز ته کارتو رو فرز کنه تا راحت تر بتونی روش کار کنی بعد که بیشتر براش توضیح دادم که چقدر باید صاف و صیقل باشه و تمام قسمت به به سی پی یو بچسبه یه راه جالب کفت که گفتم به شما هم بگم بی نصیب نمونید

گفت می نرمه اگه یه تیکه بگیری و با فرز توش رو خالی کنی و ته رو با ساعت اندازه کنی بعد فرز کنی بعد اون قسمت باقی مونده ته کار رو که میخوره به سی پی یو با سمباده با یه روش خاص سمباده بزنی واز سمباده درشت بیای به ریز اگه حوصله داشته باشی و ممارست کارت حتی از الترا سنیک هم بهتر میشه

من تا اونجایی که بتونم کمکت میکنم شک نکن
منم مخلصت سهرابم
راستی تو که اور بلد نیستی واتر کولینگ میخوای چیکار؟
:love:

Dark Devil
28-08-08, 05:10
از دوستانی که می تونن TEC تهیه کنن تقاضا می کنم اگر امکانش هست 2 تا TEC برای من بگیرن اگه میتونن لطفا پیغام خصوصی بدین
با تشکر:give_rose:

N@VID
28-08-08, 12:07
از دوستانی که می تونن TEC تهیه کنن تقاضا می کنم اگر امکانش هست 2 تا TEC برای من بگیرن اگه میتونن لطفا پیغام خصوصی بدین
با تشکر:give_rose:
سلام :
شما یک سر برو جمهوری پاساژ امجد یا پاساژ توکل پیدا می کنی ...
من هم خریدم 8500 تومان .

SOHR@B
28-08-08, 12:48
سلام ببخشید tec چی هست؟

Majid OC
28-08-08, 14:27
سلام ببخشید tec چی هست؟

قطعه ایه که وقتی جریان 12 ولت تا 4.max15 ولت بهش میدی (البته مدل 60 واتش) از یه طرف کاملا سرد واز طرف دیگر گرم میشه که هر چقدر بتونی طرف گرم رو خنک تر کنی ؛ دمای طرف سرد کاهش پیدا میکنه و میشه به دماهای منفی و زیر صفر رسید که ا گاهی او قات برفک میزنه ؟!:1. (27): مثل شکل زیر که قبلا هزار بارگذاشتم :

اینم مشخصاتش:

موفق باشید:11():
مجید

good_punisher
31-08-08, 02:50
سلام
بالاخره تموم شد . فقط مونده پولیشش
با کمی صبر از جانب شما ، بنده فرصت پیدا می کنم که هم پولیشش کنم و هم عکس بگیرم و بزارم اینجا .
فعلا بای

Majid OC
31-08-08, 03:04
سلام
بالاخره تموم شد . فقط مونده پولیشش
با کمی صبر از جانب شما ، بنده فرصت پیدا می کنم که هم پولیشش کنم و هم عکس بگیرم و بزارم اینجا .
فعلا بای

خیلی مشتاقم ببینم دلم داره قش میره زود تر عکس بزار !!:1. (4)::1. (4):
انشالا که نیتروژن مایع هرو ساختی یا اون واتر آبیه ؟

good_punisher
31-08-08, 03:19
دقیقا جفتش آماده آماده شده .
فقط مونده یه سوپر سونیک خوشگل ببرمش تا پولیش بخوره . خوبیه سوپر سونیک باید این باشه که همه سطح ها رو پولیش میکنه . البته شاید من دارم اشتباه می کنم .
در هر صورت اولین کسی که عکس ها رو میبینه شما خواهی بود .

Dark Devil
31-08-08, 19:55
سلام :
شما یک سر برو جمهوری پاساژ امجد یا پاساژ توکل پیدا می کنی ...
من هم خریدم 8500 تومان .

دوست عزیز اگر تهران بودم حتما همین کار رو میکردم ولی متاسفانه من شهرستان هستم:1. (28):
:give_rose:

good_punisher
02-09-08, 18:36
سلام .
بالا خره برگشتم .
خوب یه سوال . حالا که فرصتم هم تقریبا بهتر شده یه نفر بگه که سوپر سونیک توی تهران هست و لطفا معرفی کنه بگه کجا باید برم دنبالش ؟ و آقای cao cao ! اون بنده خدایی که طرفای خیابون دماوند معرفی کردین سوپر سونیک داره یا با نمد پولیش می کنه .
یه چیزی هم این که شنیدم سیستم سوپر سونیک با یه ظرف آب کار می کنه . یه ظرفی که احتمالا هم باید توش همراه آب یه پودری مثل پودر الماس یا یه فلز مناسب باشه . و موج فراسوت توش پخش میشه تا ذرات به جنب و جوش بیان و خود به خود قطعه پولیش می خوره . حالا این طوری هست یا نه . چون اگه این طوری باشه یه خوبی هم داره این که داخلش رو هم پولیش میده . حالا بگید ببینم چیکاره ایم ؟
راستی . دوست عزیز . مشکلی نیست . شما اگه بخوای میرم برات می خرم و برات می فرستم . قیمت هاش ایناست :
60 وات 8500 تومن
80 وات 12000 تومن
120 وات فکر می کنم حدود 16-18 تومن بود .
160 واتش هم چیزی حدود 22 تومن بود .
اگه خواستی یا من یا آقایون دیگه ای هستن که این کار رو بکنن . البته . اگه بخوای بنده این کار رو بکنم باید یکمی صبر کنی . در کل ما کمکت می کنیم . یا اصلا اگه نزدیک هستین یک روز فرصت بزاری بیای با هم بریم بخری . فقط بدیش اینه که ماه رمضونه و از روزه می افتی .
فعلا بای

Majid OC
03-09-08, 12:05
سلام .
بالا خره برگشتم .
خوب یه سوال . حالا که فرصتم هم تقریبا بهتر شده یه نفر بگه که سوپر سونیک توی تهران هست و لطفا معرفی کنه بگه کجا باید برم دنبالش ؟ و آقای cao cao ! اون بنده خدایی که طرفای خیابون دماوند معرفی کردین سوپر سونیک داره یا با نمد پولیش می کنه .
یه چیزی هم این که شنیدم سیستم سوپر سونیک با یه ظرف آب کار می کنه . یه ظرفی که احتمالا هم باید توش همراه آب یه پودری مثل پودر الماس یا یه فلز مناسب باشه . و موج فراسوت توش پخش میشه تا ذرات به جنب و جوش بیان و خود به خود قطعه پولیش می خوره . حالا این طوری هست یا نه . چون اگه این طوری باشه یه خوبی هم داره این که داخلش رو هم پولیش میده . حالا بگید ببینم چیکاره ایم ؟
راستی . دوست عزیز . مشکلی نیست . شما اگه بخوای میرم برات می خرم و برات می فرستم . قیمت هاش ایناست :
60 وات 8500 تومن
80 وات 12000 تومن
120 وات فکر می کنم حدود 16-18 تومن بود .
160 واتش هم چیزی حدود 22 تومن بود .
اگه خواستی یا من یا آقایون دیگه ای هستن که این کار رو بکنن . البته . اگه بخوای بنده این کار رو بکنم باید یکمی صبر کنی . در کل ما کمکت می کنیم . یا اصلا اگه نزدیک هستین یک روز فرصت بزاری بیای با هم بریم بخری . فقط بدیش اینه که ماه رمضونه و از روزه می افتی .
فعلا بای

سلام عزیز پس چی شد ما که چشمون به کارت خوش شد! Only the registered members can see the link
درمورد اون پو لیش من آدرسیکه بهتون دادم از این دستگا ها که میگی نداشت ؟Only the registered members can see the linkیعنی در مورد کار خودم فقط کف و دور ش رو پولیش داد و نتو نس داخل کار رو هم بپولیشه !
ولی بازم اگه نظر منو می خوای همون جا که من گفتم برو (پامنار)

آره آقا منم پایه ام Only the registered members can see the link

Dark Devil
03-09-08, 13:28
آره آقا منم پایه ام

برای خرید رو میفرمایید؟!

Majid OC
05-09-08, 18:18
برای خرید رو میفرمایید؟!

آره عزیز منم می تونم آدرس تون رو پست کنین به صندوق پستی من ، فقط در مورد زمانش یه مقدار گرفتارم
که تا آخر شهریور حل میشه بعدش هر خواهشی بود در خدمتم :love:

قربانت مجید:11():

good_punisher
07-09-08, 16:01
سلام سلام .
در چند دقیقه آینده منتظر دیدن کار آماده شده باشید . فقط متاسفانه چیز خیلی توپی نشده . به بزرگی خودتون ببخشید . خداییش عمرا به پای کار آقا مجید نمیرسه .

good_punisher
07-09-08, 16:32
سلام
عکس ها آماده شد . فقط هم کیفیتشون خیلی خوب نیست و این که کف کار خیلی خوب در نیومد . یعنی خیلی زخم و زیلی شده انگاری . اونم کار اون تراشکار ...( بیب ):1. (8)::1. (12)::1. (9)::1. (18):
اولیش :

دومیش :

سومیش :

چهارمیش ( خداییش خوب پولیش داد ولی با پولیش هم رفع نشد . خدا بگم چیکارت نکنه ... . راستی منون نگاه . دارم براتون دست تکون میدم :1. (38)::na: )

و آخری هم شبیه بالاییه ولی اینبار خودکاره داره دست تکون میده :1. (38): :

خوب . اینم تموم شد . در پست بعدی منتظر اصل کاری باشید .:lol:

good_punisher
07-09-08, 16:47
سلام
خوب اینم از LN2 block .:love::yes::1. (16)::1. (4)::gasp:
خوب . اینم عین اون یکی زیرش پر از زخم و زیلیه . همشم کار همون ...:1. (18):

امید وارم با آماده شدن این وسیله دوستانی که تواناییش رو دارن یه گروه راه بندازه و با هم بزنیم یه سیستم رو بترکونیم . نیتروژن رو هم با هم تهیه می کنیم و بنده هم از شما اور یاد میگیرم . ببینم رکورد CPU رو میزنید یا نه :1. (38)::party::ange::whistle:

و اما عکس ها . کیف کنید . دوجداره بیده :1. (38): :

1 :

2 :

3 :

4 . منون نگاه اون تو :1. (38)::na: :

5 . اینم قیچیمون . میگفت می خوم توی عکس باشم منم گفتم برو جلو آینه وایسا تا ازت عکس بگیرم . بنده خدا LN2 block رو با آینه عوضی گرفت :1. (38): :

خوب .
فعلا بای تا بعد . امید وارم خوش باشید و نماز روزه هاتون رو هم بتونید به جا بیارید . قبول هم باشه . دعا رو فراموش نکنید . صدقه هم بدید بد نیست :1. (38): .

good_punisher
07-09-08, 16:52
دوباره سلام .
راستی . چند تا سوال دارم .
اولی این که بدون وصل کردن یه پاور به مین برد چطوری میشه ازش برق گرفت ؟
سیم زرد در پاور معرف چند ولت و سیم قرمز دارای چه ولتاژیه ؟
چطوری میتونم یه وسیله ای رو همراه با روشن شدن کامپیوتر به کار بندازه ؟ مثلا پمپ این WC رو اگه بخوام با روشن شدن کامپیوتر به کار بندازه چه راهی دارم . پمپ 220 هستش و نمیشه از پاور برق بگیرم . یا نه اصلا هر وسیله 220 ولت دیگه ای بخوام با کامپیوتر روشن بشه باید چیکار کنم . دقیقا همزمان .
فعلا همین ها

N@VID
07-09-08, 17:35
دوباره سلام .
چطوری میتونم یه وسیله ای رو همراه با روشن شدن کامپیوتر به کار بندازه ؟ مثلا پمپ این WC رو اگه بخوام با روشن شدن کامپیوتر به کار بندازه چه راهی دارم . پمپ 220 هستش و نمیشه از پاور برق بگیرم . یا نه اصلا هر وسیله 220 ولت دیگه ای بخوام با کامپیوتر روشن بشه باید چیکار کنم . دقیقا همزمان .
فعلا همین ها

سلام :
شما اون سوکتی که وصل می کنی به مین ، حدود 20 یا 24 پین داره .
ابتدا پاور رو به برق می زنید . با یک تکه سیم پایه ها رو از ابتدا دو به دو به هم می زنید ( بدلیل این که من سوکت
رو قطع کردم نمی تونم شماره پین رو بگم )
در چند حالت مثلا پایه یک با دوازده رو که به هم متصل کنید پاور روشن می شود ، نشونش هم کارکرد فن است .
*پایه های بالا مثال بود *
بعد برق 12 رو می تونید از فیش های چهار تایی که مثلا به درایو هاتون متصل می کنید بگیرید البته با توجه به این که
سیم زرد و مشکی کناریش به ترتیب مثبت و منفی است . با سیم قرمز و مشکی کنارش کاری نداریم .
من الان چون حدود 12 عدد فن روی سیستمم هست و پاور تعطیل و نیمه تعطیل زیاد داشتم گفتم برای این
که باری رو از پاور اصلیه سیستم بردارم همه فن ها رو بستم به پاور دوم که یک پاور 400 وات است !
یکه رله هم گذاشتم تو جریان که در زمان فشردن کلید روشن شدن سیستم ، پاور دوم هم شروع به کار کرده
و فن ها رو تغذیه می کنه ...
من با این پاور فن ماشین رو هم روشن کردم بدون مشکل ...
فقط حواست باشه اتصال نکنن ( سیم مشکی و زرد )
اگر اتصال کنند پاور خاموش می شه و روشن نمی شه ... بعد از اتصال کردن باید سیم برق رو کامل ازش جدا کنی و دوباره وصل کنی تا روشن بشه . ولی در کل به همین راحتی نمی تونی بسوزونیش ! :1. (38):
اگر هم وسیله ای داری که می خواهی با روشن شدن کامپیوتر روشن بشه باید از رله استفاده کنی که البته خیلی ساده است .
یک مقدار الکترونیک بلد باشی ردیف می شه . در ضمن اصلا هم فرق نمی کنه وسیله ای که می خوای با روشن شدن سیستم روشن بشه
12 ولت است یا 220 ولت یا 100000000 ولت !
اگر خواستی راه گذاشتن رله در جریان رو بهت بگم ...

Dark Devil
07-09-08, 17:38
سلام دوست عزیز من که هیچ عکسی نمیبینم کجا آپلود کری؟!
1- برای روشن کردن پاور بدون مادربورد باید سیم سبز رو به هر سیمی که دلت میخواد وصل کنی ترجیحا به طوسیه
2-سیم زرد +12 ولت هست و قرمز +5 ولت
3- در این باره اطلاعی ندارم:give_rose:

good_punisher
07-09-08, 17:42
سلام
اگه بتونی در باره گذاشتن رله و اینکه 12 باشه یا 220 یه توضیح بدی بهتره . البته یه چیزی با این رله به نظرم رسید
یه رله 12 رو به یکی از سیم های خروجر 12 ول پاور توی سیستم وصل کنم تا با روشن شدن سیستم و برق گرفتن از پاور اول ، رله کار بیافته و پاور و پمپ با هم کار کنن .
به نظرت طرح بالا خوبه یا نه . اگه شبیه همین عمل کردی جزئیاتش رو هم بگی بهتره .
ممنون از توجه سریعت

N@VID
07-09-08, 17:46
سلام :
درسته من هم سیم سبز و طوسی رو به هم وصل کردم ، ولی گفتم شاید احتمالش باشه یک پاوری رنگ سیم هاش با پاور من فرق کنه و بنده خدا بره سره کار ...
شما باید بری یک رله 12 ولت تک کنتاک بخری .
یعنی رله ای که با 12 ولت کار می کنه و قابلیت عبور جریان 220 رو داره . قیمت هم 600 تومان من خریدم بهترین مارک .
سیم تغذیه ( پایه ) رله رو به سیم زرد و مشکیه کناریش وصل می کنی .
سیم کنتاک یا همون دو تا پایه ای که نقش کلید رو بازی می کنند رو یک پایه به سیم سبز و یک پایه به سیم طوسی می بندی ...
به همین راحتی ... فط حواست باشه که رله همیشه 2 پل داره یک پلش همیشه معکوسه و برای جایی هست که شما می خوای با
دادن جریان به رله مداری رو از کار بندازی و پل دیگر برای این هست که شما می خوای با دادن جریان مداری رو روشن کنی .
این رو گفتم که توی کار اشتباه نکنی و یکدفعه نا امید نشی که چرا رله کار نمی کنه .

این عکس سیستم من با پاور دوم و اون رله !

good_punisher
07-09-08, 17:51
توضیح هم میدادی بد نبود ها :wink::1. (38):

good_punisher
07-09-08, 17:53
راستی . عکس ها رو هم توی پی سی نتورک آپلود کردم .
فکر کنم مشکلی نداشته باشن

N@VID
07-09-08, 21:03
توضیح هم میدادی بد نبود ها :wink::1. (38):

سلام :
توضیح بالا کمه ؟
می خواید نقشه مدار رو برات بکشم ؟

Majid OC
07-09-08, 23:54
به به ؛ پسر چه کردی به قول یارو گفتنی ترکوندی که!Only the registered members can see the link
واقعا خسته نباشی ، زحمت کشیدی ایشالا که بهترین نتیجه رو ازش بگیری.Only the registered members can see the link
امید وارم با آماده شدن این وسیله دوستانی که تواناییش رو دارن یه گروه راه بندازه و با هم بزنیم یه سیستم رو بترکونیم . نیتروژن رو هم با هم تهیه می کنیم و بنده هم از شما اور یاد میگیرم . ببینم رکورد CPU رو میزنید یا نه

این گروه منم پایه ام ؛ بزن قدش؟!Only the registered members can see the link

دوباره سلام .
فعلا همین ها

من می گم شما پمپ و جدا به برق بزنی بهتره چونکه اول باید پمپ گردش داشته باشه یعنی دمای فعلی CPU و بلاک رو قبل از شروع به کار دما رو پایین بیاره تا باروشن شدن سیستم سیکل انتقال حرارت از CPU به بلاک یک پله جلو تر شروع به کار کرده باشه و همیشه بر CPU غلبه حرارتی داشته باشه

من هنوز تو کف اون خنک کننده LN2 هستم. . ..Only the registered members can see the link
Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link برم رو ماشین لباسشویی یکم فکر کنم شاید از کف دراومدم:
Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

قربانت مجید :11():

N@VID
08-09-08, 00:51
سلام :
من هم پایه ، هم میزم !
تا باشه تحقیق و عمل ...
روی ما هم به عنوان یک تماشاگر می تونی حساب کنی .

good_punisher
08-09-08, 14:43
دوستان سلام .
بنده الان نمی دونم چی بگم . ولی یه آدم ... ( بیب ):beurk: افتاده به جون پست های من داره دونه به دونه شون رو پاک می کنه :1. (8):. نمیدونم چجوری 42 تا پست دیروز چجوری شد 40 تا و بعد از یه پست دیگه دیدم هنوز همون 40 مونده . همچنین 38 پست توی همین تاپیک چجوری تبدیل شد به 37 تا . :1. (27)::surprised:
بنده به عنوان یه عضو این سایت از مدیران محترم توضیح می خوام . داستان چیه . مشکل بنده روی تعداد نیست . اصلا صفر هم بشه مهم نیست . فقط بگید چرا داره این طوری میشه .( لطفا ):1.:
فعلا بای:go::out:

Shahryar
08-09-08, 15:11
دوستان سلام .
بنده الان نمی دونم چی بگم . ولی یه آدم ... ( بیب ):beurk: افتاده به جون پست های من داره دونه به دونه شون رو پاک می کنه :1. (8):. نمیدونم چجوری 42 تا پست دیروز چجوری شد 40 تا و بعد از یه پست دیگه دیدم هنوز همون 40 مونده . همچنین 38 پست توی همین تاپیک چجوری تبدیل شد به 37 تا . :1. (27)::surprised:
بنده به عنوان یه عضو این سایت از مدیران محترم توضیح می خوام . داستان چیه . مشکل بنده روی تعداد نیست . اصلا صفر هم بشه مهم نیست . فقط بگید چرا داره این طوری میشه .( لطفا ):1.:
فعلا بای:go::out:

پست به این تاپیک ربط داره به نظر شما ؟ در صورتی که مشکلی از این مدل دارید در بخش انتقادات و پیشنهاد مطرح کنید لطفا ( ادامه صحبت ها در اونجا ) .

در مورد پاک شدن در چه تاپیکی بوده ؟ چون فکر نمیکنم پستی پاک شده باشه ( توی گزارشی که براتون پی ام میشه مینویسه که کجا بوده و دلیلش چی بوده ) .

2- در بعضی از انجمن ها تعداد پست ها حساب نمیشه مثل گفتگوی آزاد. در نتیجه کجا پست زدید بازم مهمه .

ادامه را در بخش مربوطه دنبال کنید.

موفق باشید :give_rose:

Dark Devil
08-09-08, 16:09
دیروز شما در همین تاپیک چندتا اسپم دادید که پاک شد توسط یکی از بچه ها
:give_rose:

Majid OC
09-09-08, 13:22
محمد جان از این واتر کولینگ تون اگه می تونی تست دما در حالت Load و Idell با برنامه OCCT2.0 میزارید؟

good_punisher
09-09-08, 14:40
ای به چشم . به زودی . متاسفانه آد وقتی برای ثبت نام دانشگاه باید اقدام کنه یک کمی وقت کم میاره . دیگه اگه کار ها و کلاس های دیگه هم داشته باشه که دیگه هیچی . ولی سعی می کنم به زودی کارش رو تموم کنم و تست هم بگیرم و بزارم .
فعلا

good_punisher
12-09-08, 06:45
سلام .
آقا همه وسایل این کار آماده شده فقط دماسنج ندارم و یه پاور اضافه . که پاورش هم ان شاءالله میتونم زودتر جور کنم . ولی دماسنج رو نمیدونم چکار کنم . فکر کنم باید از یه روش دیگه استفاده کنم ولی دقیق نیست .
بگذریم
و اما حرف اصلی . دوستان می خواستم اگه بتونین روش وصل کردن واتر بلاک چیپست پل شمالی رو توضیح بدین و همچنین جای سوراخ های striker II formula رو بگید که فاصله سوراخ های NB cooler ش چه فاصله هایی دارن . یه جورایی عین همون جای پیچ های سوکت 775 ولی اینبار برای NB .
اگه کسی هم NB water block دست دوم داره خریداریم :whistle::1. (23):. اگر هم کسی جایی میشناسه داشته باشن لطفا بگه و اگه قیمت هم داره بده بد نیست .
ممنون
فعلا بای

good_punisher
16-09-08, 01:04
سلام.
با TEC امتحانش کردم . عجب چیزی شده . عکس میزارم حال کنیم . البته چون آدابتورم ضعیف بود خوب چیزی نشد . نتیجه دلخواهی نیست . ولی دما با دست و حدود فکر کنم روی 0-4 باشه . اگه با یه پاور وصل کنم راحت میاد روی دما های منفی . آخه این آدابتور 500 میلی آمپره .
فعلا بای تا اعلام نتیجه

good_punisher
17-09-08, 02:26
سلام سلام
و اما عشق ( تست ):whistle:
اینم از سیستم کولینگ ما .
دما رو با یه دماسنج جیوه ای به زور اندازه گرفتم . داشت همین جوری کم میشد . حیف که توانایی نداشت از - 10 کمتر رو بگیره وگرنه رکوردت رو زده بودم آقا مجید .
وقت راه انداختمش یهو دیدم دستم چسبید به cool plate . کفم بریده بود . چند قطره آب ریختم روی صفحه اش که یهو منجمد شد . خیلی باحال بود . اونقدر سریع بود که فرصت نکرد بریزه . :1. (27): . این جوری شد :gasp:.

راستی عکس ها داشت یادم میرفت . اینم از قسمت های اصلی سیستم . ( تزریقی هم هست ها ... :wink::1. (38): ) :

این هم پمپشه . داشت ناراحت میشد که چرا توی عکس نیست . ( راستی الان که دارم عکس ها رو میزارم توی سایت تازه دمای آب اومده بالاتر . )

اینم از روبرو . به برفک ها دقت کنید :

اینم از بالا . بازم به برفک ها دقت کنید :

امید وارم به زودی بتونم دماش رو هم بگیرم و بزارم . و مهم تر از همه اون طرح اصلی که برای خنک کردن کولنت داشتم رو هم راه بندازم . خیلی تو کف موندم . :1. (27):
نظر فراموش نشه گلم
فعلا

N@VID
17-09-08, 04:07
سلام :
به نظر شما بزرگترین مسئله ای که همه دوستان رو از استفاده المان منع می کنه ، چیه ؟
همین برفک زدن روی المان ...
من تو فکر این هستم که اگر بشه CPU و المان رو نسبت به فضای بیرون عایق کرد ، شاید برفکی بوجود نیاد .
چون دیگه توی جایی که هوا نیست خوب رطوبتی هم نیست و جایی که رطوبت نیست برفک هم نیست ...
یعنی بزرگترین مشکل همین برفک زدن هست و اگر رفع بشه دیگه فکر نکنم مشکلی باشه ...
چون شما تقریبا گرمای المان رو می گیری ...
شما اگر بتونی دمای CPU رو شبیه سازی بکنی و با این سیستم خودتون تست بگیری بهترین کاره ...
چون استاد مجید یک مسئله ای رو درست فرمودند که نکنه دمای CPU به طرف سرد المان غلبه کنه .
من که با اون فن 9 سانتی و هیت سینک 12 سانتی نتونستم دمای المان رو کم کنم و دست آخر المان از وسط
نصف شد ...
با آرزوی موفقیت شما ...

good_punisher
17-09-08, 18:01
سلام
راستش به نظرم درست میگی که باید گرما رو براش شبیه سازی کرد . البته باید به این فکر هم بود که دما رو اندازه بگیریم که آخر سر ضایع نشیم و بتونیم یه نتیجه در بیاریم که قابل مقایسه باشه .
راستش به نظر میاد که اگه از خمیر خوب و TEC با توان بالا استفاده بشه و مطمئن باشید که وسط کار ، TEC نمیسوزه ، بشه ازش روی CPU استفاده کرد . ترس اصلی من از TEC همینه که یهو توی کیس کم بیاره و نتونه جواب گو باشه و بزنه بسوزه و بسوزونه :1. (28):. حالا آژانس بیار و کیس سوخته بار کن :1. (27):. حتی این فکر به نظرم رسیده که بیام با وجود water block روی قطعات مهم مثل چیپست مین و گرافیک و هم چنین CPU ، از TEC بینشون استفاده کنم :whistle:. و از نظر دمایی سیستمم رو تامین کامل کنم . ولی از این ترس دارم که فقط یدونه از این TEC ها بسوزه و ... همون قضیه آژانس و کامپیوتر سوخته ...:1. (38):
ضمنا اگه بخوای از TEC روی CPU استفاده کنی در واقع به راحتی عایق بندیش کردی . چون COOL plate دقیقا روی CPU قرار داره . و میتونی از چسب مزدا برای اتصال کناره های TEC به BLOCK یا هیت سینک استفاده کنی تا هم راحت قابل جدا شدن باشه و هم کناره هاش عایق بندی بشه و هم اینکه این چسب تا حدودی انتقال گرمایی صفر داره . در واقع اکثر چسب ها این طوری هستن . پس گرما فقط از طریق خود TEC منتقل میشه . و این طوری با 3 تیر یه نشون میزنی . یعنی همون با یه تیر سه نشون میزنی . بعدشم با اون سه نشون یه تیر دیگه میزنی روی CPU . یعنی کل کار با هدف اصلی ترکوندن CPU انجام میشه ...:lol::1. (38):
راستی . دیشب بعد از اتمام حدودا 2.5 تست دیدم که با آب داخل تانک کولنت میشه چایی درست کرد . ( بچه یه چایی بده به آقا ... :1. (38): ) یه جورایی عین این چایی ساز برقی ها شده بود . ولی هنوز هم دمای سطح TEC اونقدر پایین بود که دست آدم میچسبید بهش ( البته این دفعه دیگه امتحان نکردم . فقط یه کوچولو ... :1. (38): )خلاصه . با این که کولنت خنک نمیشد و دمای اولیه کولنت هم حدود 30-35 بود ( یعنی دمای محیط اینجا ) ولی قطر برفک ها بیشتر شده بود . اگه خواستید با برفکی به اون قطر هم یه عکس یادگاری دارم میزارم توی سایت فیض ببرید .
فعلا

Majid OC
17-09-08, 21:06
باتشکر از محمدعزیز و خسته نباشید:give_rose:
چه عکسهای تو پی گذاشتی کم مونده واتر هم کلا برفک بزنه ؟!
راستی بلاخره از آب مقطراستفاده کردی یا همون ماده Coolnat ؟دمای آب این ماده چقدر بوده که از اونور این جوری برفک زده TEC ؟:1. (26):
راستی من تو تاپیک کمک در ساخت واتر کولینگ گفتم که چه پمپ رو درست کنید که نیازی به گذاشتن در داخل آب نباشه !!؟

البته اگه پمپ تون این مدلی باشه هان؟

نقل قول از نوید عزیز :

سلام :
به نظر شما بزرگترین مسئله ای که همه دوستان رو از استفاده المان منع می کنه ، چیه ؟
همین برفک زدن روی المان ...
من تو فکر این هستم که اگر بشه CPU و المان رو نسبت به فضای بیرون عایق کرد ، شاید برفکی بوجود نیاد .
چون دیگه توی جایی که هوا نیست خوب رطوبتی هم نیست و جایی که رطوبت نیست برفک هم نیست ...
یعنی بزرگترین مشکل همین برفک زدن هست و اگر رفع بشه دیگه فکر نکنم مشکلی باشه ...
چون شما تقریبا گرمای المان رو می گیری ...
شما اگر بتونی دمای CPU رو شبیه سازی بکنی و با این سیستم خودتون تست بگیری بهترین کاره ...
چون استاد مجید یک مسئله ای رو درست فرمودند که نکنه دمای CPU به طرف سرد المان غلبه کنه .
من که با اون فن 9 سانتی و هیت سینک 12 سانتی نتونستم دمای المان رو کم کنم و دست آخر المان از وسط
نصف شد ...
با آرزوی موفقیت شما ...

نقل قول از محمدعزیز:

ترس اصلی من از TEC همینه که یهو توی کیس کم بیاره و نتونه جواب گو باشه و بزنه بسوزه و بسوزونه Only the registered members can see the link(28).gif. حالا آژانس بیار و کیس سوخته بار کن Only the registered members can see the link(27).gif. حتی این فکر به نظرم رسیده که بیام با وجود water block روی قطعات مهم مثل چیپست مین و گرافیک و هم چنین CPU ، از TEC بینشون استفاده کنم :whistle:. و از نظر دمایی سیستمم رو تامین کامل کنم . ولی از این ترس دارم که فقط یدونه از این TEC ها بسوزه و ... همون قضیه آژانس و کامپیوتر سوخته ...Only the registered members can see the link(38).gif

نوید جان ؛شمالطف دارین ، بزرگوارین!!:11():

بله درست این سوال که:

اگر اینTEC ها برفک بزنن CPU می سوزه؟! اگر از مادربرد آب راه بیوفته چی کار کنیم !؟!
نه این سیستم عملی نیست ؟!!در موردش بحث نکنین !!

این سوالات همیشه در پست ها مطرح میشه! ! واما جواب:

بسیار ساده است اصلا برفک زدنی در کار نیست !! طی تست هایی که من با ترمومتر گرفتم
درست که TEC برفک می زنه و دماش به منفی 8 درجه میرسه ؛ ولی در صورتی که Cool plate روی CPU قرار بگیره و مماس بشه ، هم CPU وهمTEC رو همزمان باهم روشن کنیم به دلیل تبادل گرما بین این دو قطعه اصلا CPU مهلتی برای برفک زدن پیدا نمی کنه !!!؟و بر TEC غلبه می کنه :yes:

اونوقت من نمیدونم چرا دوستان میگن CPU برفک میزنه ؟
سوال بعدی اینه پس اگه برفک نمی زنه پس چی میشه ؟!

اوفت شدید دما!من با ترمومتر تست کردم CPU در حالت بی کاری دماش 28 درجه بود که وقتی TEC رو برای تست گذاشتم روش دما از 28 درجه به 15 درجه اوفت کرد البته در حالت بیکاری که یخورده که باهاش کار کردم 5
دقیقه دما اومد روی 19 ولی دیگه در همین رنج 15 تا 19 درجه طی 1 ساعت نوسان داشت
اینجاست کهمن می گم بایدکاری کنیم که با TEC به پایداری دما در حداقل 1 ساعت برسیم اونوقت سیستم کولینگ ما پایداره من دارم سعی خودم رو می کنم تا چند روز دگه نتایج تست دما و پایداری این قطعه
در نمودار زمان رو باهم بررسی می کنیم .:love:
در مورد عایق بندی هم فوم های خاصیدر این زمینه است که در صورت تعرق CPU و TEC حتما باید ازشون استفاده بشه؛ یک خیابون چسبیده به میدان امام خمینی که الان اسمش یادم نیست ولی بگی لوازم تزیینی
می خوام بهتون معرفی می کنن این خیابون رو که انواع اقسام فوم هارو رو با ضخامت ها متفاوت برای عایق بندی داره که بهترینش مدلیه که فوم پشت چسب که من دارم استفاده می کنم راضیم ؛ تاثیر داره :

(گفتم یادی هم از دوست خوبمnobody2000 (Only the registered members can see the link) :11():کرده باشم و از عکس های خوبش استفاده کنم )

این عکس هارو هم خودم پیدا کردم :

اینم یک روش عایق بندیه که من خیلی توصیه می کنم !!حتماجواب میده ::1. (27)::1. (38):

قربون همتون :11():( یادگاری 27/6/1387 اردبیل)
مجید

good_punisher
18-09-08, 01:02
سلام.
آقا این تازه اول کار بود . ولی فکر کنم به خاطر لرزش دستم که عکس تار افتاده شما خمیر سیلیکون رو با برفک اشتباه گرفتی ها ... اونایی که کنار TEC هستش همه خمیره . به خاطر یه کمی کثیف کاری این جوری شد . تغریبا اولین بارم بود که خمیر سیلیکون میزدم :whistle:
چون تست خیلی مهمی نبود و وقت زیادی هم نداشتم برای همین از آل معمولی استفاده کردم . یعنی از آب شیر . چون مطمئن بودم که توی کیس نیست و باعث خرابی نمیشه .
راستی . تا حرف از کولنت پیش اومد اینجا هم بگم . آقایون . اگه کسی از اون کولنت های سبز رنگ مال خود ترمال تیک داره لطف کنه یه چند سی سی به بنده بده برای تست آنالیزر می خوام . اقلا معلوم میشه که این ماده چی هستش . همش رنگه یا نه مخلوط آب و اتیلن گلیکوله یا اتیلن گلیکول خالیه . ( این رو به این خاطر می خوام که اولا بدونم ماده رنگی چیه :1. (21): و ثانیا ببینم یه موقع تقلب تو کارشون نباشه . یعنی جنسشون قاطی نداشته باشه :1. (38):)
ضمنا یه سوال دیگه . این کولنت که 500 سی سی 15000 تومن :1. (8): هستش رو باید همین طوری استفاده کرد یا یه دستور خاصی برای مخلوط کردن با چیزی مثل آب داره ؟ ( روی جواب این دو تا سوال خیلی گیر میدم چون خیلی برام مهمه . از همه مهم تر همون ماده رنگی هستش . از هر کسی می پرسی که یه ماده فسفرسنس یا فلورسنس معرفی کنه چیزی نمیدونه . یکی از دلایلش هم فکر کنم استفاده بعضی مواد فلورسنس در اسکناس باشه . ولی ماکه برای جعل اسکناس نخواستیم . واسه واتر کولینگ خواستیم . باید ارزون هم باشه ولی معلوم نیست چیه ...)
در مورد بعدی هم بگم که بنده اون تاپیک رو هم دنبال می کنم . راستش فکر می کنم هر جوری باشه مقدار زیاد کولنت توی کیفیت نتیجه کار خیلی موثره . مقدار بیشتری کولنت دیر تر هم گرم میشه . پس از لحاظ زمانی به صرفه است .
ضمنا این پمپی که بنده دارم به فکر رسید این کار رو بکنم ولی یکمی مشکله . چون برای پمپ یه بدنه کاذب در نظر گرفته . در واقع موتور پمپ اون داخله و ایزوله شده . و کنارش با یه فاصله ای یه بدنه پلاستیکی دیگه هستش . یه در برای این قسمت طراحی کردن که یه جورایی از درز کار آب بره توی محفظه بین موتور و بدنه . یه جورایی فکر کنم با آب خنکش میکنه . واسه همین نمی ارزه بخوام خطر کنم . هر چند خیلی خوشگل تر و راحت تر میشه . کثیف کاری هم کمتر میشه ولی بالاجبار باید بسوزم و نسوزم :1. (38):... .
این پمپ فکر کنم بشه باهاش این کار رو کرد ولی بالا گفتم که یکمی درد سر داره که فکر کنم نمی ارزه به سوختن پمپ . شاید هم یه مدت دیگه این کار رو کردم . خدا رو چه دیدی ؟ :1. (26)::whistle:
((((( بقیه در پست بعدی )))))

AMD>INTEL
18-09-08, 01:24
coolant رو بايد بدون هيچ تركيبي وارد سيستم كولينگ كرد و ... . قيمتش خيلي بالاست .

-------------------------------------

Only the registered members can see the link { background-attachment: scroll; background-repeat: repeat; background-position: 0% 0%; background-color: #ecebe6; background-image: none; color: #000000; font-family: Tahoma; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: 400; font-size: 8pt; line-height: normal } p { margin: 0px; } .inlineimg { vertical-align: middle; }

good_punisher
18-09-08, 01:46
دوباره سلام .
شما درست می فرمایید . دمای CPU خودش عاملی میشه برای این که TEC فرصت نکنه برفک بزنه . برفک های روی TEC دیشب اونقدر سریع آب شد که اصلا انگاری از اولش نبودن . البته بعد از تموم شدن تست .
پایداری سیستم بنده هم توی نگه داشته دمای TEC در پایین ترین حدود ممکن حدود 2.5 ساعت بود . دمای آبش هم با وجود خنک نشدن در طی کل این 2.5 ساعت تست حدود 60-70 باید می بود . دماش دستم رو نسوزوند ولی خیلی زیاد بود . یعنی میشد بگی آب داغ شده ولی اونقدری نبود که باعث تحریک پوست بشه . متاسفانه با وجود یه دما سنج خوب برای این کار ( دما سنج جیوه ای که خیلی هم دقیق هستن ) به فکرم نرسید که این کار رو بکنم .
شاید به خاطر این که سیستم کولینگ تاور خیلی عملی شدنی نیست ( با توجه به اون کیفیت و پرفرمنس خنک کنندگی در تاور های نیروگاه ها ) بیام یه رادیاتور دست دوم و تعمیری یخچال صنعتی یا کولر گازی بگیرم و باحاش کار کنم . آخه اونا خداییش خیلی خوب خنک می کنن . مگه میشه اون گرمای شدیدی که CPU تولید میکنه رو با یه چیزی مثل رادیاتور بخاری پراید و از همه مهم تر فقط با یکی دو تا فن که در مقابل فن های کندانسور هیچ محسوب میشن خنک کرد ؟ و اصلا خنک نگه داشت . این جوری فقط نمی زاری دما زود بالا بره . یعنی اگه می خوای کار 6-7 ساعت در روز داشته باشی 2 تا رادیاتور بخاری پیکان که سری شدن هم می تونه کم باشه . البته با توجه به فن میتونه بسیار موثر هم باشه .
راجع به کولینگ تاور هم به زودی یه توضیحاتی مختصر میزارم و میگم چه طرحی رو نتونستم عملی کنم و ایراد هاش کجا بود که لا اقل دوستان هم فکر کنن و رفعش کنیم . حیفه که نشه کولینگ تاور ساخت :1. (38):.
آقا از نظر جهت جغرافیایی بگو این خیابون که گفتی کجای توپ خونه است . فوم عایق بندی توی نظام الاطبا دیدم . ولی فقط یه نفر رو پرسیدم اون پول خون باباش رو می گرفت . فکر کنم حدودا 1500 * 1800 م م بود با گوشت 10 م م . اگه اشتباه نکنم میگفت 20 تومن یا یکمی بالاتر . همون مقع اومدم بیرون . اگه کسی می خواد توی کارش از فوم استفاده کنه برای عایق بندی بهتره از ورق استفاده کنه . اگه بخواید دنبال شلنگ باشید ممکنه با اون قطری که میخواید هم پیدا بشه ولی مجبورید 10-20 تومن ( حد اقل ) پول هر مترش رو بدید و اون قدری هم که شما می خواید بهتون نمیدن . ( این قیمت ها مال نظام الاطبا هستش و شاید توی این خیابونی که شما می فرمایید ارزون تر بشه یه چیز خوب پیدا کرد .
توی تاپیک فاز چنج راجع به اسپری های selfom گفته بدن . این اسپری ها خیلی خوب جواب میدن . البته برای نیتروژن بهته استفاده بشن . ولی خوب دیگه روی کل برد رو باید با یه لایه فوم ابر مانند بپوشونید و بعد روی اون رو تا یه ارتفاع خاصی پر کنید از selfom . این رو با سلفون اشتباه نگیرید ها . این اسمش هست سلفوم . توی بازار هم ایرانیش هست هم ترکی و هم انگلیسی . ترکش رو من خریدم قبلا حدود 4000 تومن . بیشتر هم فکر نکنم شده باشه . اون دو تا هم 500 تومن کمتر و بیشتر از اینن . ( همون ایرانیه هم کار مار و راه میندازه . تفاوتشون بیشتر روی موندگاریه . که ما هم برای یک بار ثبت رکورد می خوای و بس . )
ای بابا . کاشکی حد اقل آقایون IMAN و nobody هم یه نظری فوحشی چیزی راجع به این کار های ما میدادن . یادشون گرامی .
منتظر جواب سوالم راجع به اون کولنت هستم . ( زود باش دیگه چقدر لفتش می دی پسر ... :slap: به یاد معلم حسابان سوم مون :rules::hello::ange: . بنده خدا برای ما همش این جوری بود : دفتََ َ َ َ َ َ َ َ َ َ َ َ َر ...:tussor: . :1. (38): . یادش بخیر . )
فعلا

good_punisher
18-09-08, 01:50
دمت گرم آقا بهادر . خداییش دمت گرم سرت خوش باد .
ما که منتظر بقیه جواب ها هم هستیم ( البته بقیه دوستان هم جواب بدن . ما هم انتظار نداریم با فاصله زمانی چند دقیقه جواب بیاد ها ولی این خط رو نوشتم که بگم بابا بقیه هم یا الله ، تاپیک واسه کنرافس چند نفر و تماشای چند نفر دیگه نیست که . شما هم بیاید . :1. (27): )
چقدر تند صحبت کردم :1. (38):
ممنون ازهمه
فعلا

AMD>INTEL
18-09-08, 02:02
يك ترمو متر انگار نياز داري . مطمئن نيستم ولي لين دماسنج ديجيتالي هاي پزشكي هستند كه براي تب و دماي بدنه . اگر روي بلاك بذاريم دما رو نشون نميده !

AMD>INTEL
18-09-08, 02:04
نميدونم دقت كردي يا نه . اين اسپري هاي خشك هستند نميدونم چي دارن . وقتي به دست ميخورن دست يخ ميزنه و ....

good_punisher
18-09-08, 02:35
راستش دیگه فعلا نمی تونم به فکر ترمو متر دیجیتال باشم . ولی دماسنج جیوه ای 10- الی 200 درجه دارم . از اون استفاده کردم . قبلا چند تایی هم 10- تا 110 یا شایدم 5- تا 110 داشتم که همش شکستن . دقت اونایی که از دست رفتن خیلی بیشتر بود . ولی این هم دقت خیلی خوبی داره .
علت خشک کنندگی این اسپری ها هم فکر کنم دو تا چیز باشه . یکی ترکیب شیمیایی که دارن و در واقع فکر کنم قبل از خشک شدنش این حالت رو بیشتر داره . یکی هم این که این ها رو با فشار گاز پر می کنن . همین که اسپری می کنید در واقع گاز به مایع فشار میاره و اون رو به بیرون اسپری می کنه . این اسپری کردن یه فرایند انبساطیه . عین شیر انبساط توی یخچال یا سیستم های فاز چنج . با انبساط فشار افت میکنه و طی این فرایند ماده مقدار زیادی از دمای خودش رو از دست میده . ( فکر کنم بعد از کندانسور این عمل انجام میشه . برای اینکه توی کندانسور نمیشه همه گرمای بعد از کمپرسور رو دفع کرد ) . در واقع این حالت خشک شدن یا خیلی سرد بودن هر اسپریی بر اثر همین موضوعه .
یه آزمایش ساده میگم انجام بدید . یه شیشه نوشابه بردارید . یه نی بزارید توش . دور در رو اونجایی که کنار بدنه نی هستش رو با دست بپوشونید . به طوری که بنادل گاز تا جایی که ممکنه فقط از نی صورت بگیره . حالا با تمام توانتون توی نی فوت کنید . هوا با غل غل زدن وارد ظرف نوشابه میشه . ولی دست شما نمیزاره که ناگهانی از محیط خارج بشه . پس فشار میاره به مایع و اون رو از داخل نی به بالا هدایت میکنه . ( اگه بتونید سر نی رو تنگ کنید و از جای دیگه فشار گاز خوبی رو به ظرف وارد کنید و همچنین افت فشار کمی رو هم داشته باشید نوشابه به حالت اسپری شدن خارج میشه . )
با ساندیس هم میتونید امتحان کنید . آخه نوشابه ضرر داره :1. (38)::wink:
خدمتتون عرض کنم که یه چیزی شبیه به همین ولی با کمی تفاوت توی کولینگ تاور اتفاق می افته . اونجا آب از بالای برج از لوله هایی که سوراخ دارن مثل آبیاری قطره ای یا مثل دوش آب میریزه پایی . ارتفاعی حدود 100 متر برای آبی از کوره نیروگاه در اومده بیرون . ( این آب در نیروگاه های اتمی با واسطه دماش رو از دست میده . یعنی آب داخل راکتور یک بار با یه آب دیگه تبادل گرما می کنه و دفعه بعدی اون آب مرحله دوم دما رو به یه کندانسور میده که آب توی این کندانسور بخار میشه و میره به ژنراتور . معمولا آب سیک دوم باز یابی میشه )
حالا آب قابل بازیابی رو میبرن توی برج . از همون ارتفاع 100 متری عین دوش آب میریزه پایین . از پایین هم یه فن خیلی بزرگ به اندازه پایین تاور هوا رو با سرعت بالا به جریان میندازه . قطرات آب به راحتی با هوا تبادل گرما می کنن و مقداری از آب هم از بالای برج به صورت بخار خارج میشه . ( حکایت این بخار اینه که یه مقداری از آب خودش رو بخار میکنه که دما رو از بقیه قطرات گرفته باشه . یه جورایی کولینگ تاور به این فرایند کمک می کنه که زود تر این آب ها بخار بشن . عین این که شما دست و پا هات رو بشوری و با همون حالت خیسی و نمناکی بری جلوی پنکه . اون آب گرما رو از شما میگیره میبره و شما احساس خنکی می کنی . )
ببخشید یکی بد توضیح دادم . یه خورده خوابم میاد واسه همین کنترل کلمات برای این که چی پشت سر چی باشه سخت بود .
فعلا

Dark Devil
18-09-08, 21:52
در مورد سوال های قبلی شما :
1- کولانت بون هیچ مایع اضافی استفاده میشه
2- استفاده از آب خالی نسبت به کولانت تاسیر مستقیم بر روی پرفورمنس سیستم شما داره
3- برای من که استفاده از رایاتور پیکان + دوتا فن 12 سانتی کاملا جواب میده تو اور با E2180 روی 400x9MHz و 1.6 ولت دما در حالت بیکاری روی 25 بود و در تست Orthos از 40 بالاتر که خوبه تو همون حدود 35~36 متغییر بود و دمای آب هم 35~40 بود البته با فرکانس 370 و خاموش بون فن ها هم امتحان کردم دمای کولانت از 50 بالاتر نمیرفت و با روشن کردن دوتا فن به سرعت شروع به کاهش دما کرد و روی 35 تا 40 ایستاد (شما برای اندازه گیری دمای آب از این آپگرید های Tt هم میتونین استفاده کنید)

Shahryar
20-09-08, 16:22
به به !!! :1. (38): چه تاپیک باحالی !

با اجازه شما من هم به جمع افراد این تاپیک اضافه میشم ...

همه چیز را خیلی عالی دوستان گفتند و پیش رفتند و جای تشکر داره واقعا :1. (40): فقط مواظب باشید منحرف نشه موضوع ...

من الان دارم روی یک طرح کار میکنم که یک Air Cooling + یک TEC هست . جفتش را خودم قراره بسازم و میخوام تمامی مراحل را همانند دوستان دیگه ام روند کارم + نتایجش را میگذارم ...

ممنون
شهریار :1. (21):

Majid OC
20-09-08, 18:34
به به !!! :1. (38): چه تاپیک باحالی !

با اجازه شما من هم به جمع افراد این تاپیک اضافه میشم ...

همه چیز را خیلی عالی دوستان گفتند و پیش رفتند و جای تشکر داره واقعا :1. (40): فقط مواظب باشید منحرف نشه موضوع ...

من الان دارم روی یک طرح کار میکنم که یک Air Cooling + یک TEC هست . جفتش را خودم قراره بسازم و میخوام تمامی مراحل را همانند دوستان دیگه ام روند کارم + نتایجش را میگذارم ...

ممنون

کاش کمی زودتر در این کلبه درو یشی ما را ، بزنی !:11():

من خیلی خوشحالم که مدیر کل سایت شهریار عزیز به جمع ما پیوسته
انشا الله که هر کمکی که از دست من و برو بچه های تیم کولینگ بر می آید ؛ بتو نیم انجام بدیم براتون !:love:

در حالی که 134 پست این تاپیک رو تایپ می کنم و با حضور شما در ادامه این بحث شاهد انحراف موضوع و پست های اسپم ها نباشیم (البته توی این 133 تا پست شا ید تا الان 10 تا پست اسپم یا بی مورد به موضوع نداشته باشیم )

بریم سر اصل مطلب .. . .

شهریارجان در مورد TEC و Air Cooling از ابتدا خیلی بحث شده بین من ومحمد عزیز :11():
شما هم مدل TEC و مقدار وات و اینکه طرح و ایده تون برای دفع حرارت طرف گرم چیه؟ رو مطرح کنین تا باهم بحث
کنیم !
تا از این بحث ها ی کولینگ بتونیم برای تیم SSA OverClockers Team کولینگی مناسب طراحی و با
بازده و پایداری بالا در اورکلاکینگ سیستم تیم ، بهره ببریم .

قربانت :11():
مجید

Shahryar
20-09-08, 21:02
کاش کمی زودتر در این کلبه درو یشی ما را ، بزنی !:11():

من خیلی خوشحالم که مدیر کل سایت شهریار عزیز به جمع ما پیوسته
انشا الله که هر کمکی که از دست من و برو بچه های تیم کولینگ بر می آید ؛ بتو نیم انجام بدیم براتون !:love:

در حالی که 134 پست این تاپیک رو تایپ می کنم و با حضور شما در ادامه این بحث شاهد انحراف موضوع و پست های اسپم ها نباشیم (البته توی این 133 تا پست شا ید تا الان 10 تا پست اسپم یا بی مورد به موضوع نداشته باشیم )

بریم سر اصل مطلب .. . .

شهریارجان در مورد TEC و Air Cooling از ابتدا خیلی بحث شده بین من ومحمد عزیز :11():
شما هم مدل TEC و مقدار وات و اینکه طرح و ایده تون برای دفع حرارت طرف گرم چیه؟ رو مطرح کنین تا باهم بحث
کنیم !
تا از این بحث ها ی کولینگ بتونیم برای تیم SSA OverClockers Team کولینگی مناسب طراحی و با
بازده و پایداری بالا در اورکلاکینگ سیستم تیم ، بهره ببریم .

مجید

خیلی ممنون مجید جان ... :1. (40):

عرضم به حضورت که برای تیم احتمالا از DICE استفاده میکنم . کولینگ تیمی را هم بحث میکنیم حالا سرش .

اما در مورد پروژه خودم . سیستمی که میخوام برای رکورد نیست و برای اورکلاکینگ کاربردیه . که یک Air Cooling لحیم شده به TEC احتمالا استفاده میشه . نتایج امروز برای خرید TEC 60 وات 4*4 :

مغازه اول : چی ؟! چی هست ؟
مغازه دوم : نداریم
مغازه سوم : جانم ؟! چی ؟

آقا سرتون را درد نیارم اینجا هیچکسی حتی نمیدونه چیه که برسه به اینکه داشته باشه . کلیه الکتریکی ها و یکی از کولینگ فروش های اصفهان را هم دیدم نبود که نبود . در نتیجه اگه دوستان لطف کنند و اون مدل 8500 که خودتون هم دارید را برام بگیرید و بفرستید ممنون میشم ضمن اینکه اگه هزینه بیشتری هم باید پرداخت کنم مشکلی نیست . :11():

در مورد Air Cooling هم باید ببینم هزینه ی اینی که میخوام بسازم آیا کمتر از کولینگ های آماده هست یا نه . Air Cooling های بازار معمولا بر اساس سیستم Heatpipe هست که توی هیت پایپ ها تا اونجایی که فهمیدم گازی که توی یخچال هست یا همون فریون هست ! که البته بنده نظری در این مورد ندارم . اگه باشه فکر نمیکنم راندمان کولینگی که می سازم بیشتر از آماده اش باشه اما طرح اولیه ام قوی تره ( در مورد چگونگی طرح توی این تاپیک مطرح نمیکنم چون ربطی نداره و بهتره که مسائل TEC را اینجا ادامه بدیم ) .

فقط یک نکته بعد از تست اولیه که کردید پیشنهاد میکنم TEC را لحیم کنید به Block یا هر چیز دیگه ای که حرارت را خارج میکنه چون خمیر های حرارتی و هر چیز دیگه کارایی اون را نداره . :give_rose:

ممنون

Mehdi_Full
20-09-08, 21:08
میشه بپرسم این TEC های آماده چه قیمتی دارند و تو تهران آیا مرکز خاصی هم براشون هست یا نه ؟

مرسی

Majid OC
20-09-08, 21:54
پاسخ شهریار عزیز :

شهریار جان برای کولینگ تیم من دارم از الان روی TEC کار می کنم ، ببینم تا چه فرکانسی تحمل داره؟مو قعش نتایج رو می ذارم در تاپیک مخصوصش!

که یک Air Cooling لحیم شده به TEC احتمالا استفاده میشه

فقط یک نکته بعد از تست اولیه که کردید پیشنهاد میکنم TEC را لحیم کنید به Block یا هر چیز دیگه ای که حرارت را خارج میکنه چون خمیر های حرارتی و هر چیز دیگه کارایی اون را نداره .

عزیز قضیه لحیم کردن ؛ اگر منظورتون با قلع ؟! که سطح TEC حالت سنگ سرامیک رو داره و اصلا لحیم نمی شه؟
اگر لحیم کردن رو از جایی تحقیق کردین بیشتر ممنون میشم توضیح بدین ؟ یا نه طرح خودتونه؟!

در مورد هزینه و فرستادن که قابل شما رو نداره ، عزیز !:11()::love:
آدرس تون یا شماره تلفن رو به پیام خصوصی من بفرستید و چیز های دیگه ای که لازم دارید مثل هیت سینک وو و . . . من براتون تهیه کنم .

توی هیت پایپ ها تا اونجایی که فهمیدم گازی که توی یخچال هست یا همون فریون هست !

من تحقیق کردم چیزی توی این لوله ها نیست ، درصدی بخار هوا وجوداره .اگر فریون باشه پس موتوری که اونو پمپ کنه کجاس؟؛ تا اونجاکه من می دونم ما!

( در مورد چگونگی طرح توی این تاپیک مطرح نمیکنم چون ربطی نداره و بهتره که مسائل TEC را اینجا ادامه بدیم ) .

اگر برای خنک کردن طرف گرم TEC خنک کننده طراحی کردید و چاره اندیشیده اید ؟!!
به نظرم همین جا مطرح بشه بهتره تا به جامع بودن این تاپیک افزوده بشه !:1. (26):

پاسخ مهدی جان :

میشه بپرسم این TEC های آماده چه قیمتی دارند و تو تهران آیا مرکز خاصی هم براشون هست یا نه ؟

اتفاقا بحث قیمت TEC جالبه؟!من تازگی برای خرید رفته بودم مغازه ارجنت الکتریک می گفت قیمت 8500 تومن در صورت تعداد بردن این قیمت می تونم بهت بدم و اگر 1 دونه 10 هزارتومن. تعداد هم بالای 10 تا 8500 تومن حساب می کنه ! جاهای دیگه هم قیمت 10 تومن بود مدل 60 وات 4*4 سانتی متر

آدرس :

1.خیابان جمهوری - قبل از پل حافظ - کوچه آلیک - فروشگاه مرکزی نیوکیت - تلفن : 66713333
(المان سرد کننده =TEC)
قیمت 18 هزارتومن (جالب همون مدل وات 4*4 سانتی متر این مغازه 18 تومن به اسم جنس خوب و مرغوب
میده )
2.درکنار کوچه الیک پاساژعباسیان دو تا مغازه هست طبقه همکف که به قیمت 10 هزار تومن می فروشن منم از همین جا گرفتم .
3.خیابان جمهوری - بعداز پل حافظ- فکر کنم اسمش پاساژ توکل بود - طبقه دوم ارجنت الکتریک - قیمت 1 عدد 10 هزارتومن

:11():جا داره این آخر از محمد گل که زحمت آدرس هارو اون اول کشید تشکر کنم :11():

با تشکر :11():
مجید

Shahryar
20-09-08, 22:21
در مورد لحیم کردن پدرم تخصص داره توی این زمینه ها میگه روش های خاصی هست که بشه اما اول از همه باید جنس دقیق روی TEC را فهمید .

در مورد هیت پایپ هایی که روی این کولینگ هایی که توی بازار هست فردا کامل تحقیق میکنم ...

ممنون
شهریار :love:

good_punisher
21-09-08, 00:35
سلام
اول تا یادم نرفته اون پاساژکه فرمودید توکل بود . نه فتوت .
تهیه آدرس ها هم وظیفه است . بازم بشه تهیه می کنم و در اختیار میزارم .
سوم . این ارجنت هم تا دید 2 نفر طالب خرید شدن قیمت رو برد بالا ها !!!!!! هوا بس نا جوان مردانه سرد است .
پیشنهاد خیلی مهم : اگه می خواید با TEC کار کنید و اگه یه خنک کننده خیلی خوب با پرفرمنس بالا دارید و می تونید گرما رو خوب ازش دور کنید بهتره که برید سراغ توان های بالاتر اون . خیلی بهتر نتیجه میدن . امتحان نکردم ها ولی رو این حساب می گم که توی زمان کمتری گرمای بیشتری رو متقل می کنن . برای همین هم اولش گفتم که یه خنک کننده خوب داشته باشید . چون طرف گرم عملا سریع تر هم گرم تر میشه . پس باید هم بهتر خنک بشه .
پیشنهاد بنده روی 120 یا 160 واته . قیمتشون هم به ترتیب 18 و 22 تومن هست ( فکر کنم این " هست " هم به " بود " تبدیل شد :wink:) . اینکه از کجا تهیه بکنی هم بهتره این دو نوع توان رو از ژورک بخری . توی همون کوچه آلیک هستش .
نمی دونم تا حالا اتوی مو دیدید یا نه . ( یه بار مو های بنده رو بزور با این وسیله صاف کردن ) این وسیله 2 تا صفحه سرامیکی داره . این دو تا صفحه به سرعت توسط یه المنت قوی به دمای 170 -180 درجه میرسن . قبلا به جای این دو تا صفحه سرامیکی از یه فلز مثل استیل استفاده میشد . فکر کنم دلیل استفاده از این جنس برای صفحه ها به خاطر ظرفیت گرمایی پایین اون و در مقابل ظرفیت انتقال حرارت خیلی بالای اونه .. اگه اشتباه برداشت نکرده باشم به خاطر همین هم هست که توی TEC از این جنس برای صفحه ها استفاده میشه . هم نازک هستن و هم سریع از خودشون انرژی حرارتی رو عبور میدن . سرامیک هم عین آلومینیم غیر قابل لحیم کردنه . استفاده از یه گریس سیلیکون خوب مثل zero therm ( که پیشنهاد می کنم از آقا امید تهیه کنید چون قیمتی که عرضه می کنن به صرفه است ) خیلی بهتر جواب میده . ولی حتما طرز استفاده بهینه رو از کسی بپرسید . اگه اشتباه نکنم نباید سطح رو پر از گریس کرد . باید فقط یه لایه نازک روی دو سطح باشه و بعد به هم بچسبونیشون و به هم مالش بدی و نزاری که بینشون هم هوا باشه . در کل مهم اینه که لایه باقی مونده بین دو سطح عاری از هوا و حباب باشه و لایه نازکی هم تشکیل داده باشه . ( بنده از این روش استفاده می کنم . نمیدونم شاید اشتباهه . اگه اشتباهه بگید تا منم روشم رو اصلاح کنم .)

یه چیز خیلی مهم . از دوستانی که با TEC کار کردن میپرسم که آیا شما هم وقتی با این وسیله کار می کنید یه حس بد بهتون دست نمیده ؟ من که حس می کنم این وسیله یه جورایی یه تابش رادیو اکتیو شدید داره . جایی نخوندم که این حالت رو داشته باشه ولی اون مواقعی که TEC روشنه کلا حالم خیلی بد میشه و کلافه میشم . اگه هم با پوستم تماس پیدا کنه ( زمانی که با باتری روشنش می کردم و دمای قابل توجهی تولید نمیکرد رو می گم ها ... نه الان که دمای سطحش منفی شده ) عین اینه که می خوام اون قسمت از پوستم رو جدا کنم و بندازم دور . یه حالت خیلی ناجور که نمیدونم چطوری وصفش کنم . می خوام ببینم شما های دیگه که با این وسیله کار کردین هم این طوری شدین ؟
ضمنا . ما در خدمت دوستان هستیم . اگه خواستن این چیزایی که تو تهران هست ولی تو اصفهان نیست رو تهیه کنن ما براشون تهیه می کنیم و میفرستیم .
فعلا

AMD>INTEL
21-09-08, 02:17

good_punisher
23-09-08, 17:45
سلام .
نمی دونم چی شد دوباره همه خاموش شدن . بابا یه UPS بخرید واسه خودتون خیال همه رو راحت کنید :1. (38):. یهو همه با هم پست دادن رو ترک می کنن . :1. (1): . بابا ترک پست جرم داره ها . میرید بازداشتگاه . گفته باشم :1. (27): .
خلاصه
اینم از ترکوندم پمپمون . تبدیلش کردم به یه پمپ اکسترنال با سر شلنگی های 10 مم . فقط بدیش اینه که سر و صداش خیلی زیاد شده . وقتی توی آب بود اصلا بگم یک ذره صدا داشته باشه . موقع تست همش فکر می کردم خاموش شده یا کم آورده . ولی الان یه موقع وصلش می کنم میگم چجوری میشه از شر این صدا خلاص شد . خودم به این فکر افتادم که توی عکس سوم میبینید . ولی طرح خیلی خوبی نیست . صدا از جلوی پمپ خارج میشد و من فکر کردم به خاطر پشت پمپه که اینقدر صدا داره . :1. (28):
راستی . کاشکی یه نفر یه چسب خوب برای آب بندی کردن و درز گرفتن معرفی می کرد که بشه کندش . :1. (28):
عکس اول :

عکس دوم :

عکس سوم :

منتظرم نظر بدید که چجوری صداش رو خفه کنم . اعصابم ریخته به هم . همش فکرم در گیره .

فعلا

N@VID
23-09-08, 20:02
سلام :
یک جعبه بساز که بتونی موتور رو بزاری داخلش و از داخل نمد یا یونلیت بزار ...
بعد یک طرف هم یک فن بزار تا موتور هم نسوزه ، چون موتور طراحی شده تو آب باشه و با آب خنک بشه .

Majid OC
24-09-08, 14:14
بیچاره پمپه رو چی کارش کردی !؟!:1~@$S (8):

البته مهم اینه 20 تومنی جلو افتادی در مورد صدا که طبیعیه خوب هر وسیله که می خواد جهت حرکت نیرو یاF رو تغییر
بده منظورم از نظر برداریه یعنی آب وارده از محور X توسط گشتاور یا همون پره مو تور در جهت محور Y خارج می شود
که عامل اصلی همین ایجاد صدا است

تازه در مدل 30 هزار تومنی اکسترنال که پرتابه آب 4.1 متر داره صداش 2 برابر اینه!مثلا اکسترناله باید کمتر باشه ؟!
عایق صدا:
این پمپ ها چون در آب قرار می گیره و آب می تونه عایق مناسبی براش باشه ولی در حالت اکسترنال تنها چاره اینه که وقتی پمپ شروع به پمپاژ می کنه طرف بالایی رو با انگشتتون نگه دارید و بزار آب تمام قسمت های داخلی محفظه پره و خود موتور رو بگیره یعنی از تو پر شه در واقع با این عمل ما پمپ رو باید خالی از هوا بکنیم بعد سریع جای انگشتتون شیلنگ خروجی آب به سمت بلوک رو می زنید تا در این عمل هرچی بیشتر منافظ وسوراخ های ورود هوا رو بگیریم صدای پمپ کاهش پیدا می کنه و عایق بندی درست اولین راه کاهش صدای پمپه !!

چسب عایق :
چسب عایق آب در کار می تونه چسب 123 باشه (اسم چسب یک ، دو ، سه ، هست) و PVC چسب آکواریوم و چسب دو قلو و . . . . .من اینا رو امتحان کردم جواب داده :

باتشکر :11():
مجید

good_punisher
24-09-08, 16:51
سلام .
ایول . ممنون از نظراتتون .
یه کاری رو امتحان کردم جالب بود . با فشار آب صداش رو خفه کردم:1~@$S (2): . یعنی با کاهش ارتفاع پمپ نسبت به محل بلاک باعث شدم که فشاری که بر اثر جرم خود آب به وجود میاد روی پمپ زیاد بشه :1041: . این جوری همه هوای توی پمپ خالی شد . این جوری فقط با بلند تر گرفتن طول شیلنگ ها می تونم صدای پمپ رو به اندازه کاملا قابل قابل تحملی بیارم پایین . الان اگه وصلش کنم صداش برام مثل یه موسیقی عاشقانه می مونه :3925: .
راستی . یه چند تا سوال دیگه هم دارم . اول این کیس رو نگاه کنید تا بعد بپرسم .( من بد جوری تو کف اینم . کاشکی میشد یه جورایی کیسم رو این طوری رنگش کنم . ) :

این رنگی که شلنگ ها داره به خاطر کولنته ؟ یا از خود شیلنگه ؟ آخه این VGA water block ی که خریدم یه تیکه کوچولو شیلنگ 6.5 مم داشت که از خودش رنگ سبز منتشر میکرد . خیلی ازش خوشم اومد . یعنی به اصطلاح خود ترمال تیک UV بود .:love:
اگه کسی جایی میشناسه از این شیلنگ ها بفروشن معرفی کنه دعاش می کنیم :1. (23):. بالاخص رنگ قرمز و سبزش . خیلی خوشگلن :1. (1):
دوم : اون تیوب شیشه ای که کنار کیس هست رو نگاه کنید . در واقع تانک کولنته . کسی لوله شیشه ای یا پلالستیکی یا اکرولیک جایی ندیده این مدلی . خودم نظرم روی قطر بین 40 مم تا 80 مم بیده . حالا اگه کسی بشناسه کجا میشه تهیه کرد ممنون میشم بازم دعاش می کنیم :1. (38):.
سوم این که : خیلی قشنگه .... :3925::1~@$S (1): . کسی می تونه راهنماییم کنه که چجوری کیسم رو این جوری کنم . ولی به همین زیبایی بشه ها . :1~@$S (7):. ( البته این رو برای این گفتم که رو دلم نمومنه . میدونم باید توی تاپیک کیس مدینگ بگم . )

فعلا

Majid OC
24-09-08, 22:30
اگه دعا نمی کردی جواب نمی دادم !:1. (26):
شوخی کردم !:1. (38):
بله درسته :126fs3186991:تنظیم اختلاف سطحم در این پمپ های ضعیف خیلی در تولید مقدار صداشون تاثیر داره :wink:
طول شیلنگ هم فکر کنم قبلا در مورد گفته بودم ؟:1~@$S (8):

رنگ کردن کیس:
در مورد رنگ کردن کیس به نظر من مدل پایین برچسب است یعنی طرف طرحش رو کشیده رو کاغذ برچسب چاپ کرده وبعد چسبونده رو کیسش که کار سختی نیست در مورد درش هم طلق پلاستیکی 3 میلیمتر رو اندازه درش باید
بخری و ادامه برچس رو روی در بچسبونی اون دست گیرها هم که تزئینی یه باید خودت نصب کنی .
راستی از شابلون و اسپرهای رنگ می تونین درست رنگ کنین .

آخه این VGA water block ی که خریدم یه تیکه کوچولو شیلنگ 6.5 مم داشت که از خودش رنگ سبز منتشر میکرد . خیلی ازش خوشم اومد . یعنی به اصطلاح خود ترمال تیک UV بود .

کلک نگفته بودی VGA water block خریدی ؟!:121fs725372::1. (27):

بله هومن خیابونه بود کنار میدون امام خمینی ، ناظم الطبا بود نمیدونم اسمش یادم نیست خلاصه اونجا شیلنگ رنگی داره ! یکم بگردی پیدا می کنی :1. (38):
در مورد اون تانک کولنت هم به نظرم بری ناصر خسرو لوازم آزمایشگاهی فروشا دارن یا جمهوری رو میری جلو
سه راه جموری به طرف میدون منیریه اونجاهم لوازم آزمایشگاهی اینا می فروشن فکر کنم بتونی مدل طلقی شو
پیدا کنی

راستی بحث ساخت کیس رو به نظرم یک جای دیگه ادامه بدیم بهتره ؟!!نه!

ادامه موضوع رو با TEC با وات بیشتر ادامه بدیم :
عزیز من یک TEC مدل 80 وات گرفتم ولی با شرایط یکسان خنک کنندگی طرف گرم و پاور در مقایسه با مدل 60 وات که تا منفی 19 درجه
اول می رفت و روی منفی 15 درجه ثابت خنک می کرد و برفک میزد ولی در این مدل 80 وات که باید طبیعتا بیشتر خنک می کرد تازه من دو تا فن دور بالا پشتش گذاشتم ولی باز م از منفی 8 درجه بیشتر نرفت که نرفت .
حالم خیلی گرفته شد ولی هیچ وقت نا امید نمی شم :1. (28):
شایدم ترمومتره مرخص شده و دما رو اشتباه نشون میده ولی آخه اگر بخواد اینجوری باشه دمای محیط رو در حالت عادی درست نشون میده
بنظرتون اشکال از چیه؟:1. (26):

مجید

Dark Devil
25-09-08, 02:58
پانیشر جان چرا اکثر عکس هایی که شما میذاری را من نمیتونم ببینم؟!؟!

مجید جان یا کیفیت TEC مشکل داشته یا اینکه دمای محیطی که توش تست میکردی عوض شده و یک چیز دیگه!!
مدل 80 وات گرمای بیشتری تولید میکنه و سیستم قبلی جواب گوی حرارت اضافه نیست شما با واترت یه تست کن ببین چه طوریاست

good_punisher
25-09-08, 06:30
سلام
خوب . کیس و طرح روش باشه برای تاپیکش
اون چیزه ( VGA block = اون چیزه ) رو هم که خوب دیگه ... شما تا حدودی در جریان بودی . یعنی شما فقط میدونستی که قراره یه چیزی بخرم :1. (26):. البته درست میگی . فقط یک نفر از بچه های سایت کاملا در جریان بود . اونم آقا امید بود . می خواستم وقتی خریدمه بودمش چند تایی عکس بگیرم و بزارم تا از طرحش لذت ببرید . من که سیر نمیشم وقتی نگاهش می کنم . حتی بعد از افطار که کلی غذا خوردم .:1. (37):
راستش من هر چی اون طرف ها ( اون طرف ها = نظام الاطبا ) رو دیدم و توی ذهنم دارم میگردم چیزی که شبیه این شلنگه باشه ندیدم . همه چیزایی که اونا داشتن شلنگ های پر فشار بود که اونا هم کدر هستن . ولی این شیلنگه کاملا شفافه . خود فونیران داره . ولی متاسفانه یه ست رو میده 12 تومن:2mo5pow: . عین کولنتش اصلا ارزش نداره با این قیمت . یا مثلا کانکتور ها که همون سر شیلنگی های بدون نیاز به بست و این جور چیزاست رو یک ستش رو میده 25 تومن . :1~@$S (4)::127fs3556139:

عکی ها رو هم باور کن توی آپلود سنتر همین سایت میگذارم . برو توی البوم هام رو نگاه کن . پر عکسه . ولی نمی دونم چرا این طوریه . ان شاء الله باید سایت اصلاح بشه :1. (13): ( ائتلاف اصلاح طلبان سایت pcnetwork :1~@$S::127fs3556139:) ( البته اشتباه نشه ها . بنده اصلاح طلب نیستم . برای خنده گفتم دور هم باشیم . :121fs725372: )
دوست عزیزمون آقای دارک درست می فرمایند . در واقع TEC با توان بالانتر گرما رو سریع تر از طرف سرد میگیره و به طرف گرم میبره . برای همینه که میگن توانش بیشتره . اگه یادتون باشه توی فیزیک هم به همین معنی بود . در واقع توان همون آهنگ مصرف انرژیه یا حتی آهنگ تغییرات توی ریاضی هم به این موضوع ربط داره . یا مثلا توی یه یخچال این توان به نوعی میزان گرمای گرفته شده از ماده گرم رو هم نشون میده . ( البته خیلی دقیق یادم نیست . ولی توانی که می نویسن بیشتر همون توان موتوره . که با استفاده از بازده و این جور چرت و پرت ها که حالم ازشون به هم می خوره :beurk:میشه گرمای مبادله شده رو محاسبه کرد . )
حالا شما بین یه 60 و 80 دیدی این طوریه . برو ببین بین 60 و 160 چقدر تفاوته . اصلا نمیشه نگاهش کرد . نگاهش کنی داغ می کنه . برای همینه که میگن کار با TEC با توان کمتر راحت تره . اگه یادت باشه توی یکی از پست هام گفته بودم که اگه بخوام روی TEC ها بیشتر کار کنم حتما میرم یه 120 یا 160 می خرم . در مقابل هم گفتم که حتما روی ثبات دمایی کولینگم هم خیلی باید کار کنم .
شما به نظرم یه تست پایداری دما هم ازش بگیرم . مطمئن باش دمای این پایدار تره .
در کل حرف آقای دارک رو گوش کن . برو با واتر کولینگه هم یه تست بگیر و کیفش رو ببر .
راستی . این واتر کولینگه رو که یکی از بچه ها عکسش رو گذاشته دیدید ؟ با TEC هم آب رو خنک میکنه هم CPU رو . خیلی جالب بود . فقط نمیدونم که گرما این وسط کجا میره ؟ ( و این جاست که فیزیک باقالی میشود :1~@$S (3): . یعنی یه جورایی مخ منه که باقالی میشه :1~@$S (8):) مگه به آب منتقل نمیشه ؟ یعنی آب داره تقریبا 4 تا TEC رو خنک میکنه و 3 تا از همین TEC ها هم دارن آب رو خنک می کننن. این که نمیشه . عملا آب داره 1 TEC رو خنک می کنه ( 1=3- 4 ) . پس خود آب داره گرم میشه . این دیگه پرفرمنس نداره که . کارایی سیستم خیلی میاد پایین .:2mo5pow:
ملالی نیست جز دوری شما :121fs725372: ( = منتظر نتایجت هستیم :1. (38): )
فعلا

Majid OC
25-09-08, 12:13
از شایان و محمد عزیز تشکر می کنم چشم حتما با واتر بلوک تست می گیرم میزارم قضیه سر اینه که می خواستم ببینم با هیت سینک میشه پایدارش کرد که دیگه به واتر نیازی نباشه :11()::wink:

در مورد آدرس شایدم من این طور یادم بود ولی شیلنگ کاملا شفاف سفید رنگ وجود داره ! من دیدم رنگی شو نه ندیدم!:1. (2):

در مورد این طرح که با TEC هم آب رو خنک میکنه هم CPU رو مورد تحلیل بررسی می کنیم :

طرح امسال جشواره خوارزمی بنده حقیقر بود که قبلا از این که این مدل خارجی متولد بشه دقیقا 2سال جرقه این ایده در مغز کوچک من زده شد و این شد که ما آب رو با TEC مثل آب سرد کن خنک میکنه و پمپ می شد روی CPU و با این کار فرکانس CPU اینتل 641 که 3.2 گیگاهرتز کار می کرد رو به فرکانس 5.2 گیگاهرتز رسوندم .
طرح تا مرحله استان تهران رفت و مقام استانی قراره بیاره حالا چندم معلوم نیست ؟
به دلیل پایین بودن سطح داوری استانی که هر کی میرفت برای دفاع از خودش 20 دقیقه نیم ساعت تو بود و می یومد بیرون ولی من که رفتم تو ساعت 3.5 برای این داورها ازکارم دفاع کنم رفتم تو ساعت 8 شب باخو د داورها اومدم بیرون :1. (38): ولی بازم حالیشون نمیشد قضیه چیه ؟! جالب اینه که دو تا دکترای الکترونیک از صنعتی شریف یک استاد دانشگاه رشته فیزیک داور بودن ولی بازم حرف دلم رو نفمیدین
و همین شد که کار برای مرحله کشوری انتخاب شد ولی فرستاده نشد :1. (28):
منم فقط گریه کردم:cry:
بازم تا همین مرحله که کار بالا اومد خدای بزرگ رو شاکرم که من رو در این برهه زمانی تنها نذاشت و ما هرچه داریم از اوست :11():
ایشالا امسال کامل ترش می کنم دوباره می فرستم . . .. . . . . من ولکن نیستم :love:

Air-, Liquid- and Thermo-Electrical Cooling Technologies in One: CoolIT Freezone Review

تحلیل بررسی خنک کننده Coolit Eiminator TEC

محمد جون در اینجا :

اون قطعه مشکی رنگ وسط هیت سینکه که گرمای سه تا TEC رو میگره و توسط فن هیت سینک خنک میشه
که سه تاTEC اون بلاک های آبی رنگی که روش هستند وآب درون آنها پمپ میشه و آب پمپ شده رو خنک می کن
و آب خنک شده به بلاک نهایی میره و CPU خنک می کنه عیب این نمونه خارجی پایدار نبودنش چون 1 هیت سینک برای 3 تا TEC در واقع بعد از مدتی گرمای تولیدی بر سرمای تولیدی طرف سرد غلبه کرده و راندمان سیستم رو پایین میاره در واقع آب گرم تر و گرم تر میشه در نتیجه بعد از چند ساعت همون فن CPU رو جای کولینگ می بندی :1. (26):
عیب بعدیش مصرف برق وحشناک این دستگاهه!

مزیت اصلی شم نو یز نسبتا پایین این دستگاهه!که در سایت های سخت افزاری بهش اشاره شده .
می رسیم به تست دمای این کولینگ من از دو تا سایت که این کولینگ تست کردن
نتایج شون رو می زارم:

سایتXbit Labs :

مشخصات:
تست دما:

البته بگم کم کولینگی پیدا میشه از پس تست سنگین 2.0 OCCT بر بیاد واقعا در درگیر کردن CPU وبالا بردن دما شاهکاره ؛ نگاه کنید :

Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

نمودار دما بر زمان کاملا به نمودار دقت کنید چه جوری دما ی CPUظرف 5 دقیقه دما به 62 درجه می رسه !!! تازه با این 3 تا TEC و کولینگ CoolIT !عجب برنامه ای این 2.0 OCCT !!؟البته کم کم با خنک شدن آب پایین تر می یاد ولی افزایش دما سیر صعودی رو طی می کنه توجه کنید که کولینگ CoolIT در مدت 1 ساعت تست مرز دمایی 70 درجه رو گزرونده ولی Enzotech Ultra-X خیر به 70 درجه اصلا نرسیده و یکی از فن های قدرتمند در خنک کردن CPU هست ولی چطور تونسته بر 3 تا TEC و واتر کولینگ غلبه کرده که اصلا به ظاهرشم نمی خوره در مقایسه با CoolIT که این همه دک و پز داره !!خیلی برای من جالب بود ؟!!

نتیجه نهایی دمای ثبت شده کولینگCoolITدر مقایسه با فن Enzotech Ultra-X بادور فن 1300تونسته در حالت 100 Load بر CoolIT غلبه کنه :

فن Enzotech Ultra-X این شکلیه :

تست دما از Cooling قدرتمند Enzotech Ultra-X در مقایسه با فن های دیگر که از همه یه سرو گردن خنک تره :1. (38)::

Intel:
AMD:

نتایج سایت legitreviews از تست کولینگ CoolIT:(می خوایم ببینیم یه سایت سخت افزاری معمولی چه نتیجه ای گرفته؟)

تست دما:

در حالت عادی:(با OCCT بالا نتایج رو مقایسه کنید!)

دمایپردازنده در حال Overclock وFSB=1600 :

توان کولینگ در حال Overclock وFSB=1600 :

دمایپردازنده در حال Overclock وFSB=1960 :

توان پردازنده در حال Overclock وFSB=1960 :

دمای پردازنده E6700 Overclock و FSB=1200 3.0Ghz:

راستی موقع که کولینگ رو خریدن یه گربه هم تو جعبه اش بوده:wink:

باتشکر :11():
مجید

good_punisher
25-09-08, 16:49
سلام
فوق العاده بود .
در تمام مدتی که شما داشتی از این طرح میگفتی بنده مشغول خوندن دوباره سطر های بالایی بودم :1~@$S (8):. انقدر قشنگ از این طرح دفاع کردی که هنوزم در حال محظوظ شدن هستم . ( ممکنه همین الان برم خودم رو پرت کنم پایین :1041::1~@$S: )
این که بنده فکر کردم گرما داره کجا میره این بود که اصلا فکر این رو نمی کردم که این جسمی که وسط قرار داره هیت سینک باشه . یعنی عکس ها یه جوری بود که فکر کردم مخزن کولنته . فکر می کردم که اون دو تا TEC که به هیت سینک وصل هستن در واقع دارن دما رو از اون جسم سیاه رنچ میگیرن ( چون فکر می کردم که مخزنه ) و کلا ایراد بنده به این خاطر بود که اصلا به عکس ها دقت نکردم و خودم هم نمی تونستم برم دنبال اطلاعاتش .
ولی در کل خیلی خوب بود .
فکر کنم دلیل پایدار نبودن دمای این وسیله همین استفاده از TEC باشه . البته نه اینکه پایدار نباشه ها . این که یهو از دمای 35 به 60 رسیده . و سیستم هم با این دما همراهی کرده . البته خوب تونسته توی همون دما هم نگهش داره . اونم تا 1 ساعت . به نظر میاد استفاده از TEC در ارتباط با CPU یه یه اشکال کوچولو به این طرح باشه . چون نوسان دمایی TEC خیلی سریع اتفاق می افته ولی اگه اون بلاک رو مستقیم میگذاشت روی CPU بهتر نتیجه میداد .
بگذریم . آدم هایی که نادان هستن نادانیشون با حرف زدن زیادشون مشخص میشه . ( این حرف از خودم نیست . قبلا شنیده بودم ولی یجور دیگه . یادم هم نیست از کیه ) پس نتیجه میگیریم ( که باید به خودم بگم ) : بسه دیگه . حرف نزنی کسی بهت میگه چرا ؟ راحت و آروم به کسی کاری نداشته باش دیگه . برو خوابت میاد . :1~@$S (9): ( مجید در جریان این آخری هست )
و اما ... هیچی . این رو همین جوری گفتم .:hmm2:
راستی . من شیلنگ 10 که لازممه دارم . ولی دنبال 2 تا چیز میگردم . یا رنگی که خاصیت UV رو داشته باشه یا شیلنگی که این حالت رو داشته باشه . شیلنگش رو پیدا کردم ولی گرونه . و رنگش رو هم هر چی از هر کی می پرسم نمدونه که چی می خوام . حالا یکی کمکم کنه . اقلا اگه کسی راجع به رنگش چیزی میدونه بگه . چون بنده که تا حالا رنگی با این خصوصیات رو جایی ندیدم .
فعلا

Majid OC
25-09-08, 17:49
محمد جان این حرف رو نزن عزیز من خجالت می کشم !:1. (22):
بابا ما داریم درس پس می دیم پش شما دوستان :127fs3556139:
بازم ممنون از لطفی که به من دارین :1. (21):

منم اون اول که دیدم این کولینگ رو فکر کردم که کلا پمپه؟!:love:

شما یادتون هست که من از کی می گفتم ، که این قطعه پایدار نیست تازه من الان مدل 80 واتشم تست می کنم که بدتره ولی دارم تلاش می کنم پایدارش کنم من فکرکنم اشکال از نوسان آمپر یا همون شدت جریانه که در نهایت باعث
این نوسان دما میشه جالب اینه که من فکر می کردم سنسور ترمومترم خراب شده نگو این TEC قاطی کرده یعنی یه مدتی که از وصل شدن به جریان 12 ولت می گذره شروع به نوسان شدید آمپر می کنه که اشکال اینجا به منبع تغذیه وارده !؟؟ بازم باید بامولتی متر یه تست بگیرم

شما که هرچی می نویسی ما خسته نمی شیم می خونیم بلکه من به شخصه کیییییف می کنم ؛می خونم :yes:

چشم من که خودت می دونی شیمی بارم نیست ولی حتما رفتم ناسر خسرو می پرسم چی به چیه ؟!

قربونت :11():
مجید

heavaz60
25-10-08, 02:18
منم به این تاپیک اومدم و نشستم از اولش تا آخرش رو خواندم !
راستش tec یه قطعه ای هست که در نگاه اول خیلی دل می بره . ادم میشینه میگه خیلی جمع و جوره . سر و صدا نداره . 2 تا سیم برق بهش وصل میکنی اونقدر سرد میکنه که حتا برفک میزنه !
اما وقتی وارد کار میشی میبینی عجب قطعه ناجوریه . امپر زیاد میکشه و تهیه منبع تغذیه بسیار سخته . گرمای بسیار زیادی تولید میکنه که مهارش واقعا سخته . و بد تر از همه برای ما که توی ایران هستیم و برق نسبتا گرون هست و اکثر دوستان هم میخوان در روز 20 ساعت سیستمشون روشن باشه !!
از همه اینا بگذریم .
من خنک کننده cpu خودم tuniq tower هست و یه دونه tec خریدم که گمونم 80 یا 72 وات باشه زیاد مهم نیست اما وانش توی همین رنج 60 تا 80 هست .4*4 هست
وقتی اونرو بین cpu و tuniq tower قرار دادم به یه موضوع عجیب بر خوردم .
core temp من در حالت idel خیلی عالی بود 9 درجه !!! داشتم کف بر میشدم که به چه سادگی چه نتیجه خدایی گرفتم . اما وقتی با orthos سیستم رو بردم زیر load دما به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرد و به 65 درجه رسید !!!
این در حالیه که با خود tuniq tower دما در حالت لود 50 درجه هست و این یعنی اینکه با tec در حالت لود 15 درجه دما بدتره !!!
مشکل بی شک از سرد کردن طرف گرم نیست چرا که Tuniq tower واقعا خنک کننده قوی هست و من مطمئن ام که دمای سمت گرم به 50 هم نرسیده . مشکل از پاور هم نمیتونه باشه چرا که من یه پاور گرین 300 وات رو اختصاص دادم به این کار .
اما نکته گمون میکنم در اینجاست که tec ما کلا در بهترین حالت 80 وات برق میکشه . کلی از این 80 وات صرف تولید گرمایی میشه که برای ما مضره . حالا ببینید چند واتش صرف خنک کردن cpu میشه .
وقتی cpu میره روی لود گمون کنم 60 تا 90 وات برق میکشه و ما میخواهم با یه دونه tec 60 واتی به جنگش بریم اینه که کم میاره .
بنا بر این به tec با وات زیر 120 فکر هم نکنید !
اما توصیه میکنم اینو حتما تست کنید تا متوجه اختلاف دمایی شدید بین idel و load بشید !!! از 9 به 65 !!! = 56
اما با tuniq tower از 34 به 50 = 16
من فکر میکنم اگه میخواهید توی فکر tec باشید اصلا به tec هایی با وات کمتر از 120 فکر هم نکنید .
من تهران نیستم اگه یکی از دوستان میتونه tec با وات 120 یا 160 تهیه کنه ببینه بازم در حالت لود این قد دما افزایش داره !!!

N@VID
25-10-08, 02:27
سلام :

کاملا درسته ... خيلي ظاهر فريبنده اي داره !

Thermoelectric Cooler (TEC) 226 Watt

من اين رو گير آوردم :
فکر نکنم تو ايران باشه !

قيمت : $31.99
Imax (Amps) 24
Qmax (Watts) 226.1 Umax
15.2 VDC Vmax
(Volts) 14.4 DTmax

Measured power draw at 12V DC: 18A

Majid OC
25-10-08, 02:44
منم به این تاپیک اومدم و نشستم از اولش تا آخرش رو خواندم !
راستش tec یه قطعه ای هست که در نگاه اول خیلی دل می بره . ادم میشینه میگه خیلی جمع و جوره . سر و صدا نداره . 2 تا سیم برق بهش وصل میکنی اونقدر سرد میکنه که حتا برفک میزنه !
اما وقتی وارد کار میشی میبینی عجب قطعه ناجوریه . امپر زیاد میکشه و تهیه منبع تغذیه بسیار سخته . گرمای بسیار زیادی تولید میکنه که مهارش واقعا سخته . و بد تر از همه برای ما که توی ایران هستیم و برق نسبتا گرون هست و اکثر دوستان هم میخوان در روز 20 ساعت سیستمشون روشن باشه !!
از همه اینا بگذریم .
من خنک کننده cpu خودم tuniq tower هست و یه دونه tec خریدم که گمونم 80 یا 72 وات باشه زیاد مهم نیست اما وانش توی همین رنج 60 تا 80 هست .4*4 هست
وقتی اونرو بین cpu و tuniq tower قرار دادم به یه موضوع عجیب بر خوردم .
core temp من در حالت idel خیلی عالی بود 9 درجه !!! داشتم کف بر میشدم که به چه سادگی چه نتیجه خدایی گرفتم . اما وقتی با orthos سیستم رو بردم زیر load دما به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرد و به 65 درجه رسید !!!
این در حالیه که با خود tuniq tower دما در حالت لود 50 درجه هست و این یعنی اینکه با tec در حالت لود 15 درجه دما بدتره !!!
مشکل بی شک از سرد کردن طرف گرم نیست چرا که Tuniq tower واقعا خنک کننده قوی هست و من مطمئن ام که دمای سمت گرم به 50 هم نرسیده . مشکل از پاور هم نمیتونه باشه چرا که من یه پاور گرین 300 وات رو اختصاص دادم به این کار .
اما نکته گمون میکنم در اینجاست که tec ما کلا در بهترین حالت 80 وات برق میکشه . کلی از این 80 وات صرف تولید گرمایی میشه که برای ما مضره . حالا ببینید چند واتش صرف خنک کردن cpu میشه .
وقتی cpu میره روی لود گمون کنم 60 تا 90 وات برق میکشه و ما میخواهم با یه دونه tec 60 واتی به جنگش بریم اینه که کم میاره .
بنا بر این به tec با وات زیر 120 فکر هم نکنید !
اما توصیه میکنم اینو حتما تست کنید تا متوجه اختلاف دمایی شدید بین idel و load بشید !!! از 9 به 65 !!! = 56
اما با tuniq tower از 34 به 50 = 16
من فکر میکنم اگه میخواهید توی فکر tec باشید اصلا به tec هایی با وات کمتر از 120 فکر هم نکنید .
من تهران نیستم اگه یکی از دوستان میتونه tec با وات 120 یا 160 تهیه کنه ببینه بازم در حالت لود این قد دما افزایش داره !!!

سلامheavaz جان خوش اومدی عزیز!!:love::11():

خوشحالم از اینکه این تاپیک به مرور زمان داره تعداد اعضای تست کننده TEC میره بالا ........:yes:

بله همون طور که اشاره کردید TEC اصلا قطعه پایداری از لحاظ رنج دمایی ولی برای کنترلش راه هایی وجود داره
که بهترین راهش اینه که طرف گرمش رو به شدت خنک کنیم مثلا با واتر بلوک ، یخ خشک ، Phase Cheng ،...که در تمام مدل ها از 60 وات گرفته تا 360 واتش :gasp: که در سایت های خارجی مورد بحث و بررسی قرار میگیره ودماهای منفی 100 درجه از این TEC 300 وات میگیرن !!
کلا هرچه وات TEC بره بالا کار کردن باهاش سخت تر میشه اشالله اگر تونستم حتما یک 160 واتش رو می خوام بخرم وتست کنم .
البته الان یه مدتی هست که دارم با 60 و80 واتش آزمایش میکنم ببینم میشه باهاش به پایداری و ثبات رسید یا نه ؟!:1. (26):

قربانت:give_rose:
مجید

ViViD
25-10-08, 10:21
سلام
یک سوال من 2 تا TEC خریدم اما روی اونها ننوشته که چند وات هستند چطور میتونم چک کنم که چند وات برق لازم دارند؟

Majid OC
25-10-08, 11:01
سلام
یک سوال من 2 تا TEC خریدم اما روی اونها ننوشته که چند وات هستند چطور میتونم چک کنم که چند وات برق لازم دارند؟

عزیز
بر روی TEC یک شماره سریال درج شده که اگر دقت کنی اینجوریه :

TEC1-12706= 60 Watt

TEC1-12708= 80 Watt

اگر هم شماره دیگه ای نوشته عکس بگیر بزار یاشماره سریالش رو بنویس تا ببینم مشخصات فنیش جیه؟:1. (27):
اگر هم چیزی ننوشته که باید آمپر متر و اهم متر داشته باشی مشخصاتش رو دراری راستی از جایی که خریدی
خب برو پیشش بگو آقا این چند واته ؟مشخصاتش چیه ؟:yes:

قربانت مجید:give_rose:

ViViD
25-10-08, 11:20
سلام آقا مجید نه متسفانه روی TEC هایی که خریدم هیچی درج نشده و چون از شهرستان خریدم دسترسی به اونجا ندارم که ازش سوال کنم و فکر هم نکنم بدونه خودش :whistle:

خوب من هم آمپرمتر دارم هم اهم متر چطوری بفهمم که چند واته؟ همینجوری بهش وصل کنم آخه من از الکترونیک چیزی سرم نمیشه (صنایع برنامه ریزی و تحلیل سیستم خوندم:whistle: ) البته ابتدایی یک چیزایی میدونم اما اگر توضیح بدی و ناشیانه کاری نکنم بهتره تا به بلای مادربرد دچار نشم

قربونت :love:

Majid OC
25-10-08, 11:50
شما فقط کافیه آمپر متر و برداری و در مسیر حرکت یا همون شدت جریان عبوری قرار بدی اول از همه
TEC رو به پاور برق 12 ولت باید بزنید چون حداکثر ولتاژ این قطعه مد نظره یک سر امپرمتر که روی 10ADC تنظیم شده باشه چون دیگه از 6 آمپر که TEC شما بالاتر نیست .پس شما سیم زرد و مشکی پاور استفاده کنید :

سیم قرمز TEC رو به سیم زرد پاور و سیم مشکی TEC رو به سیم قرمز آمپر متر یا (اهم متر تون هم اگر آمپر رو بسنجه با حرف A نمایش داده شده که نشون میده آمپر سنج هم هست ) وصل می کنید وسیم مشکی آمپرمتر رو به سیم مشکی پاور یک لحظه در حد 15 ثانیه که بزنید جریان رو نشان میده و سریع بکشد

حتما طرف گرمش رو با هیت سینک خنک کنید !!:1. (26):

قربانت مجید

heavaz60
25-10-08, 15:07
مجید جان اگه برای شما ممکن هست با core temp یا everest یه تست دمایی بگیر بزار .
شما هم هم اینقدر بین idel و load اختلاف دما دارین ؟

Dark Devil
25-10-08, 20:25
مجید جان چه راه سختی پیشنهاد دادی!!
ایشون اگه اهم متر رو بگیره و مقاومت TEC رو حساب کنه مشکل حله از رابطه V x R میتونن توان رو محاسبه کنن
ولتاژ هم که مشخصه 12 هست

Majid OC
26-10-08, 12:46
مجید جان چه راه سختی پیشنهاد دادی!!
ایشون اگه اهم متر رو بگیره و مقاومت TEC رو حساب کنه مشکل حله از رابطه V x R میتونن توان رو محاسبه کنن
ولتاژ هم که مشخصه 12 هست

بله اینم یک راهشه !!:1. (27):
دیدم گفت آمپر متر هم داره ، گفتم؟!:1. (26):
شما درست می فرمایید شایان جان :wink:

heavaz60
28-10-08, 05:06
من شخصا هر چیزی که می خواستم در مورد TEC بدونم رو پیدا کردم . و الان با این دانسته ها میخواهم اینجا رو اتیش بزنم . :1. (26):
-- اول چند تا نکته در مورد TEC ها :

1. خیلی از TEC های 40 وات میتونند به اختلاف دمای 69C برسند
2. TEC های 226 وات هم فقط میتونند به اختلاف دمای 69C برسند !
3.نتیجه میگیریم که TEC های با وات پایین تر راندمان بهتری دارند .
4. هرگز در عمل نمیشه به این اختلاف دمای 69C رسید ( که علت اینرو بعدا متوجه میشید )

-- اما مهمترین فورمول برای محاسبه DELTA T ( اختلاف دمای واقعی بین سطح سرد و گرم ) :

Delta T = (1 - (Heat Load/Max Cooling Power)) * Max Temp Difference

DELTA T : اختلاف دمای واقعی بین سطح سرد و گرم .
HEAT LOAD : گرمای تولید شده بوسیله جسمی که میخواهیم سردش کنیم ( در اینجا CPU ) ( به وات )
MAX COOLING POWER :ماکزیموم وات مصرفی TEC
MAX TEMP DIFFERENCE :ماکزیموم اختلاف دمای تئوری بین سطح سرد و گرم که بر روی TEC نوشته میشه ( اغلب 69 درجه )

چند مثال :
اکثر CPU های امروزی گرمایی حدود 60 تا 65 وات تولید میکنند مثالهای زیر برای CPU با 60 وات نوشته شده :

1 ) TEC با 40 وات روی CPU با 60 وات :
Delta T = -34C این یعنی اینکه دمای طرف سرد افزایش پیدا میکنه و دمای CPU حتا از قبل هم بیشتر میشه . به عبارت دیگه TEC زورش به cpu نمیرسه و شروع میکنه به پختنش !!!

2) TEC با 60 وات روی CPU با 60 وات :
Delta T = 0 یعنی هیچ تغییری در دما نداریم .

3) TEC با 170 وات روی CPU با 60 وات :
Delta T = 46C . و این یعنی اینکه الان tec این قدرت رو داره که 46 درجه بین سطح سرد و گرم اختلاف ایجاد کنه .

4) TEC با 226 وات روی CPU با 60 وات :
Delta T = 51C در این حالت 51 درجه اختلاف دما ایجاد میشه اما در حالی که 28 % مصرف انرژی افزایش پیدا کرده ( نسبت به TEC با وات 170 ) تنها 11% دما کاهش پیدا کرده .و زیاد مقرون به صرفه نیست

نتیجه گیری :
برای استفاده از TEC بر روی CPU باید از TEC هایی با وات بالا استفاده کرد و الا نتیجه کاملا بر عکس میشه !

-- پیدا کردن مشخصات CPU :

برای پیدا کردن مشخصات CPU و یافتن المان HEAT LOAD برای CPU خودتون میتونید عبارت : " Thermal Design Power " رو توی گوگل سرچ کید تا وات مصرفی CPU خودتون رو در حالت LOAD 100% پیدا کنید .
به عنوان مثال برای CPU اینتل E8400 سرچ میکنیم : " Thermal Design Power intel e8400 " به سایت خود اینتل میریم و مشخصات رو استخراج میکنیم .
همچنین می تونید از سایت : " Only the registered members can see the link " هم کمک بگیرید و بی دردسر HEATLOAD مربوط به CPU رو پیدا کنید .( این سایت در حالت اورکلاک هم بهتون مشخصات رو نشون میده )

اما برای محاسبه وات مصرفی CPU در حالت اورکلاک از فورمول زیر هم میتونید استفاده کنید :

OC Wattage = TDP * ( OC MHz / Stock MHz) * ( OC Vcore / Stock Vcore )^2

TDP در اینجا در حقیقت همون Thermal Design Power هست .

به عنوان مثال CPU خود من E6750 هست با TDP برابر 65 وات که من اونو از 1333 تا 1760 اورکلاک کردم و VCORE رو هم از 1.35 به 1.46 افزایش دادم . در این صورت داریم :
OC Wattage = 65 * ( 1760 / 1333) * ( 1.46 /1.35 )^2

OC Wattage = 65 * ( 1.32) * ( 1.081 )^2 که در نهایت اورکلاک وات ( یا همون HEAT LOAD ) برابر 100.35 وات میشه .( همچنین از این فورمول میتونید برای محاسبه اورکلاک بهینه هم استفاده کنید )

-- پیدا کردن دمای واقعی طرف سرد ( بعد از پیدا کردن DELTA T ) :

بعد از اینکه DELTA t رو پیدا کردید تازه این بحث مطرح میشه که طرف سرد دماش چند درجه است . و این بستگی به این داره که چقدر زورتون میرسه سطح گرم رو خنک کنید . اگر DELTA T = 50 درجه بود و سطح گرم ما 25 درجه , میشه مطمئن بود که دمای طرف سرد منفی 25- هست . اما اگر دمای طرف گرم 50 درجه بود دمای سطح سرد ما به 0 درجه میرسه .( البته دقت کنید که این محاسبات رو ما برای CPU در حالت لود 100 % انجام دادیم . من با نصب یه TEC با وات 60 روی CPU خودم به دمای 9 درجه در حالت IDEL رسیدم اما وقتی CPU رو روی LOAD گذاشتم دما به 70 درجه رسید !!! این درحالیه که دما با TUNIQ TOWER در حالت لود 50 هست اما یا TEC به 70 رسید !!! یعنی حتا بدتر )

-- کنترل دمای سطح گرم :

همونطوری که توی محاسبات بالا گفته شد برای CPU باید حداقل از یه TEC با وات 160 استفاده کرد و نکته ای که اینجا مطرح میشه اینه که آیا شما باید در این حالت 160 وات گرما رو از سطح گرم مهار کنید ؟؟
خیر . در این صورت گرمای حداقل 60 واتی CPU رو , محاسبه نکردید !!! در حقیقت ما باید 160+60 =220 وات گرما رو مهار کنیم !!! و برای اینکه این مقدار گرما براتون ملموس تر باشه باید بگم که CPU خود من در حالت لود با TUNIQ TOWER به دمای 50 درجه میرسه و این در حالیه که TUNIQ TOWER فقط داره 65 وات گرما رو مهار میکنه حالا حساب کنید ببینید با 220 وات گرما باید چکار کرد !!!
به همین منظور فکر کردن به خنک کننده های هوایی در اینجا محاله و باید به فکر WATRE COOLING بود .اونم نه هر WATER COOLING ی !

-- نتیجه گیری کلی :

TEC با توجه به نکاتی که گفته شد از نظر من مقرون به صرفه نیست . شاید اگه من توی یه کشوری زندگی میکردم که برق ارزون بود به فکر نصب TEC میوفتادم . اما شما فقط حساب کنید که حداقل 160 وات TEC, چند وات واتر کولینگ برای خنک کردن قسمت گرم گمونم چیزی بیش از 250 وات مصرف برق داریم اونم بطور مداوم !
این نوع کولینگ فقط به درد اور کلاک های خیلی قوی میخوره که اورکلاک های خیلی قوی هم بازز کارشون با TEC وات 160 حل نمیشه ! چرا؟
بریم سر E6750 خودم که تا 3.5 اورکلاکش کردم بالا واسه همین CPU محاسبه کردیم که HEATLOAD شد 100 وات .

DELTA T =(1- ( 100/160)*69 در نتیجه DELTA T میشه : 25 درجه !

شما حساب کنید این همه مصرف برق برای 25 درجه اختلاف دما . حالا باید دید آیا واتر کولینک ما میتونه 260 وات گرما رو اونجوری مهار کنه که دمای سطح گرم برسه به 50 یا 40 درجه تا در این صورت بتونیم تفاوت رو احساس کنیم !!!! و دمای CPU تازهه بشه 15 یا 25 درجه !!!

قضاوت با شما که آیا TEC مقرون بصرفه هست یا خیر و ایا هنوزم دوست دارید ازش استفاده کنید یا نه !
اما :
- ریسک تشکیل شبنم ( فراموش نکنید که در حالت IDEL و با TEC وات 160 این امکان وجود داره )
- مصرف برق زیاد
- بازدهی کم
- امکان خرابی TEC زیر کار
- بروز اشتباهات احتمالی( از جمله اشتباه وصل کردن قطب مثبت و منفی که CPU شما رو میپزه )
- و ....

به من میگه قید TEC رو بزن !

N@VID
28-10-08, 14:03
سلام :

من هم با گفته هاي بالا موافقم .
خوب ببخشيد مگه عقلمون رو از دست داديم اين همه خودمون رو به دردسر بندازيم و هم TEC بخريم و هم
يک واتر کولينگ ...
اگر دماي 15 . 20 درجه مي خوايم خوب از همون اول 200 هزار خرج مي کنيم يک واترکولينگ شرکتي مي خريم !
مي شه داستان اين که لقمه رو دور سرمون بچرخونيم !
از نظر اقتصادي بازده TEC صفر هست ( از نظر من )
اصلا اين TEC ساخته شده براي مثلا يخچال اتومبيل ...
اونهايي که TEC دارند و ديگه بي خيال استفاده اون روي CPU شدند ،‌ برن باهاش يک يخچال اتومبيل درست کنند .
من هم به همين نتيجه رسيدم که TEC بدرد اين کار نمي خوره و آخر رفت هايپر زد 600 رو خريدم ...
راستي CPU من 90 نانومتري و صد در صد گرمتر از يک 45 نامتري هست .
بدون اورکلاک دماي CPU 3.2 من روي 24 درجه هست ... با اور روي 4000 28 تا 30 درجه ...
اين رو گقتم که بجاي اين همه خرج اضافه اون هايي که سي پي يو 45 نامتري دارند ،‌ گزينه مناسبي
دارند بنام هايپر زد 600 ... چون من دماي 2180 رو ديدم تو مايه هاي 30 تا 35 بود ( فن استوک )
اگر TEC مناسب بود ، اين همه شرکت کولينگ سازي ، پس چرا خبري ازشون نيست ؟!

مي گم خوبه از اين جا به بعد راجع به چيزي جديدي بحث کنيم ...

پدر بنده براي من تعريف کرده که زمان جنگ تو سنگرشون يک يخچال داشتند که بدون برق کار مي کرده !
با نفت کار مي کرده !‌ در اصل با يک شعله در حد شعله شمع ...
نکته جالب اين جاست که از نظر سرما دهي هيچ فرقي با يخجال هاي امروزي نداشته ...
من تحقيق کردم و به اين نتيجه رسيدم اين يخچال با آمونياک کار مي کرده و از خاصيت شيميايي آمونياک
استفاده مي کرده .
حالا حساب کنيد کولينگي بدون صدا و مصرف برق ... مصرف بسيار بسيار و باز هم بسيار پايين گاز شهري ...
و با سرمادهي يک يخچال .
بدليل شکل اين يخچال مي شه کل سيتم رو خنک کرد ... يعني به عبارتي رم + CPU + چيپ ها + پل ها + هارد + ...
جالب شد ! نه ؟
حالا مي پردازيم به توضيح کار کرد اين يخچال يا به عبارتي کولينگ !

یخچال نفتی:

یخچال نفتی بر خلاف یخچال برقی و کولر های گازی که بر اساس فرئون فشرده و کمپرسور کار می کنند دارا ی هیچ قسمت متحرکی نیست و نیروی محرکه خود را مستقیما از شعله آتش نفت می گیرد اساس کار یخچال نفتی بر پایه جذب و دفع آمونیاک در آب می باشد. سازوکار یخچال نفتی به صورت مرحله به مرحله به این شکل می باشد.
1- در دمای معمولی آمونیاک در آب حل می شود ولی اگر به مخلوط آمونیاک و آب گرما بدهیم چون آمونیاک بسیار جوشنده تر از آب می باشد آمونیاک آغاز به جوشیدن نموده و از مخلوط آب و آمونیاک به صورت گاز بخار آمونیاک گرم متصاعد شده و مقذاری بخار اب نیز با خود همراه کرده تبخیر می کند. 2-در سر راه این بخار گرم یک جدا کننده قرار دارد که قطره های آب را از بخار آمونیاک جدا کرده و درون مخزن مخلوط آب و آمونیاک بر می گرداند.( این قسمت را داشته باشید تا بعد زیرا در راه بازگشت این آب جدا شده به مخزن یک اتفاق دیگر هم می افتد.
3- سپس بخار آمونیاک درون یک سری لوله های پره دار به نام چگالنده شده و گرمای خود را از دست می دهد و به صورت آمونیاک مایع در می آید.( توجه این قسمت همانند یخچال های برقی در پشت یخچال قرار دارد(
4-سپس این آمونیاک مایع سرد تر شده ( دارای دمایی بالاتر از دمای محیط) وارد محفظه و لوله های پره دار دیگری می شود که درون یخچال جای دارد و در معرض گاز هیدروژنی که درون این محفظه قرار دارد واقع می شود و به سرعت بخار شده و جهت تبخیر گرمای محیط درون یخچال را جذب می کند.( در نتیجه درون یخچال سرد می شود.
5-سپس مخلوط آمونیاک و هیدروژنی که به صورت مخلوط گازی سردی است وارد جذب کننده می گردد درون جذب کننده مخلوط آمونیاک و هیدروژن با آبی که در مرحله دوم از گاز داغ آمونیاک جدا شده بود تماس داده می شوند.در این جا آمونیاک که درون آب بسیار حل شونده تر از هیدروژن (Only the registered members can see the link) است درون اب حل می شود و هیدروژن جدا شده دوباره به درون محفظه بخارنده ( اواپراتور - که همان محفظه درون یخچال باشد ) باز می گردد.
6- مخلوط آب و آمونیاک دوباره به درون مخزن مخلوط آب و آمونیاک بازگشته و توسط گرمای شعله نفت دوباره بخار شده و مراحل 1 تا 6 به صورت چرخه دوباره تکرار می شود.
دلیل تبخیر آمونیاک در هیدروژن چیست؟
برای پاسخ به این پرسش باید به ترمودینامیک محلول ها نگاهی بیندازیم. می کوشم با یک مثال ساده پاسخ پرسشتان را بدهم.ببینید . آب خالص در 100 درجه می جوشد و در صفر درجه یخ می زند ولی اگر به آب مقداری نمک بیفزاییم دیگر در 100 درجه نمی جوشد بلکه در دمایی بالاتر از 100 درجه می جوشد.اگر به آب مایعی مانند الکل بیفزاییم در صفر درجه یخ نمی زند بلکه در دمایی پایینتر یخ می زند و در دمایی پایین تر از 100 درجه نیز تبخیر می شود . همین جریان در باره آمونیاک و گاز هیدروژن اتفاق می افتد.
آمونیاک خالص در دما و فشار اتاق به صورت گاز است ولی آمونیاکی که از کندانسور بیرون می آید دارای دمای بالاتر از اتاق و فشاری به مراتب بیشتر از اتاق می باشد.( این فشار از طریق بخارهای متصاعد شده از روی چراغ نفتی تامین می شود) پس دقیقا در درلحظه پیش از واردشدن امونیاک به اواپراتور آمونیاک خالص به صورت مایع می باشد.این آمونیاک وقتی درون اواپراتور با هیدروژن در هم حل بشوند نقطه جوش محلول آمونیاک هیدروژن بسیار بسیار پایین تر از نقطه جوش آمونیک خالص می باشد بنابراین آمونیاک با هر دمایی هم که وارد اواپراتور شده باشد محلول آمونیاک و هیدروژن فورا تبخیر می شو د حتی اگر دمای اواپراتور –دمای درون یخچال -خیلی پایین تر از صفر (Only the registered members can see the link) درجه باشد.
روشن است این محلول برای تبخیر شدن دمای محیط اطرافش را جذب می کند.
آیا می دانستید چرخه یخچال نفتی را چه کسی اختراع کرده است؟.
" آلبرت انشتین " به همرا یک دانشمند دیگر بنام Leo Szilard

N@VID
28-10-08, 14:05
اين هم يک عکس ديگر :

اين هم براي اون هايي که TEC دارند و مونده روي دستشون ...
يخچال اتومبيل :

مي بينيد که با TEC ساخته شده و محل قرار گيري فن خنک کننده TEC کاملا مشخصه !

good_punisher
28-10-08, 20:44
سلام
آقا من فکم بسته نمیشه . :surprised: یکی کمک کنه . مجید کجایی که دهنم باز مونده . کمک . help me .
خدا وکیلی دم این دوست جدیدمون گرم . به خودم میگم که : خیلی قشنگ خورد تو پوزت . من که کیف کردم . دلم خنک شد .
ولی انصاف رو بخوایم رعایت کنیم ها همه رو کردی تو کوزه . اونقدر علمی و دقیق بود که هیچ حرفی روش نیست .
تمام صحبت ها 100 % تایید میشه . همشون .
این که TEC به درد کار توی کامپیوتر نمی خوره رو بنده به صورت تجربی قبول کرده بودم . ولی نمی دونستم اوضاعش اینقدر خرابه . فقط میدونستم که در مقابل مصرف برق فوق العاده بالایی که داره اصلا نمی ارزه که ازش استفاده بشه . یعنی حتی میشه گفت که بازدهی زیر صفر هم بگیم کمشه . ( علوم آماری رو برده زیر سوال . بازدهی منفی دیگه خیلی نوووووبره والا . )
راستی . از این سیستم یخچال آمونیاکی که گفتید هم خیلی خوشم اومد . البته می دونستم که از آمونیاک میشه برای کولنت یخچال استفاده کرد . ولی نمیدوتسم که میشه بدون موتور و کمپرسور هم این کار رو کرد . یعنی فکر می کردم یخچال هایی که با آمونیاک کار می کردن حتما یه چیزی شبیه به همین یخچال های امروزی بودن . ولی نگو که سخت در اشباه بودی و ...
آن کس که نداند که نداند که نداند . در جهل مرکب تا ابد دهر بماند .
ولی بازم به مرام شما که اقلا تا ابد دهر نموندیم توش .
بازم از لطف این دوست عزیز خیلی ممنونم . واقعا عالی بود . با این که خلاف قوانین انجمنه . ولی بازم ازت تشکر می کنم . یعنی راستش رو بخوای این پست رو بیشتر به دلیل قدر دانی از شما زدم .
فعلا

ViViD
28-10-08, 22:42
سلام
من یک راهکار دیگه به ذهنم آمده
حرفهای جالبی در چندین پست بالا همرو خوندم و استفاده TEC هم همه میدونند که در آبسردکن هست در اصل:wink:

حالا یک نظری دارم نمیدونم قابل اجرا هست یا نه اول هم روی سیستم خودم امتحان میکنمش البته نیازمند یک مقدار راهنمایی و کار هست
میخواستم بدونم با استفاده از TEC میشه سینک رو خنک کرد درسته؟ خوب اگر مستقیم TEC رو روی چیپ یا پردازنده نذاریم و روی یک سینک ببندیم چطور میشه در خیلی از سایتها این کار رو دیدم
به نظرتون نیاز به عایق کاری مادربرد هست؟ ممکنه دما به حدی برسه که برفک بزنه
یا ممکنه سینک شبنم بزنه روی پردازنده یا چیپ؟
چون به توجه به حرفهای دوستان که از TEC های قوی باید استفاده کنیم در مقابل پردازنده با وات بالاتر خوب میشه سینک روی چیپ (این کار رو برای چیپ انجام میدم) رو مقداری خنک نگاه داشت تا میزان بیشتری بشه فشار وارد کرد به چیپ برای اور
این راهکار اگر انجام شدنی هست من دست به کار بشوم؟ اگر نیاز به عایق روی مادربرد هست راهنمایی کنید چه کنم تا شروع به عایق کاری کنم مادربرد رو!!!

good_punisher
28-10-08, 23:04
سلام دوست عزیز .
آقا وحید . شما هم می تونید روی طرح هایی که دارید کار کنید . این یک انتخاب شخصیه . در واقع طرحی که مال شماست و به ذهن شما رسیده تا موقعی که مال شماست تنها شما هستی که می تونی اجراش کنی یا در نطفه خفه اش کنی . پس بهتره که تصمیم روی دوش خودت باشه .
یه نکته خیلی مهم و جالب توی همه تحقیقات و پزوهش ها وجود داره . اونم اینه که یک پژوهش گر مثلا داره روی تهیه ماده A کار می کنه . به روش های مختلفی دست می زنه . حالا بین این پژوهش ها می زنه و یه ماده جدیدی تولید میشه که اسمش رو میزاریم ماده B . خوب . هدف ماده A بود . ولی ماده B تشکیل شد . یعنی کشف شد . حالا این یعنی چی . یعنی اکثر کشف ها و ابداعاتی که صورت گرفته در اوایل کار به عنوان هدف نبوده . بلکه به صورت کاملا اتفاقی آزمایشاتی که طراحی کرده بودید که به هدف خودتون برسید حالا منجر به کشف ماده جدیدی شد . یعنی اکثر کشفیات به صورت اتفاقی بوده . اسمش هم روشه . کشف . یعنی هیچ چیزی راجع بهش نمیدونستن و به طور اتفاقی چیزهایی فهمیدن .
این ها رو گفتم که بری سراغ تحقیق کردن راجع به این وسیله . مثل کاری که heavaz60 عزیز کرده . و البته خیلی های دیگه . ولی یه چیز رو مد نظر بگیر . تئوری رو که قوی کردی بعد برو سراغ عملی . یعنی حد اقل توی تئوری جواب بگیری بعد بری سراغ عملی . این محاسبات رو بر اساس علم ترمو دینامیک انجام بده .
اگر هم حوصله انجام محاسبات تئوری نداری کار دیگه که می تونی بکنی اینه که از همون اول عملی رو آغاز کنی . اونم یه مشکلی که داره اینه که ممکنه هزینه های زیادی رو پای تحقیقاتت بدی .
کار بهتر هم اینه که بر پایه تحقیقاتی که دیگران انجام دادن شما یه راهی رو شروع کنی . یعنی منابع تئوریک اولیه رو از دیگران بگیری . یا به قولی تحقیقی که دیگری پایه گذاری کرده شما حتی اگه تمومش نمی کنی یه کوچولو جلو ببری .
امید وارم همه بچه هایی که به کار تحقیقاتی و فنی علاقه دارن توی کارشون موفق بشن . حالا این تحقیقات می خواد به هر نتیجه ای که برسه .
فعلا

heavaz60
29-10-08, 00:53
سلام
من یک راهکار دیگه به ذهنم آمده
حرفهای جالبی در چندین پست بالا همرو خوندم و استفاده TEC هم همه میدونند که در آبسردکن هست در اصل:wink:

حالا یک نظری دارم نمیدونم قابل اجرا هست یا نه اول هم روی سیستم خودم امتحان میکنمش البته نیازمند یک مقدار راهنمایی و کار هست
میخواستم بدونم با استفاده از TEC میشه سینک رو خنک کرد درسته؟ خوب اگر مستقیم TEC رو روی چیپ یا پردازنده نذاریم و روی یک سینک ببندیم چطور میشه در خیلی از سایتها این کار رو دیدم
به نظرتون نیاز به عایق کاری مادربرد هست؟ ممکنه دما به حدی برسه که برفک بزنه
یا ممکنه سینک شبنم بزنه روی پردازنده یا چیپ؟
چون به توجه به حرفهای دوستان که از TEC های قوی باید استفاده کنیم در مقابل پردازنده با وات بالاتر خوب میشه سینک روی چیپ (این کار رو برای چیپ انجام میدم) رو مقداری خنک نگاه داشت تا میزان بیشتری بشه فشار وارد کرد به چیپ برای اور
این راهکار اگر انجام شدنی هست من دست به کار بشوم؟ اگر نیاز به عایق روی مادربرد هست راهنمایی کنید چه کنم تا شروع به عایق کاری کنم مادربرد رو!!!

طرح بدی نیست . اولین مزیتش اینه که heat load بسیار کمی داریم چرا که خود هیت سینک مقدار زیادی از گرمای cpu رو دفع میکنه .
نیاز به عایق کاری مادربرد نیست اما باید محل اتصال tec به هیت سینک عایق کاری بشه .
ولی عمده ایرادی که داره اینه که جای زیادی میخواهد , و گمون میکنم همون tec با 60 وات کافی باشه . اما سئوال اینه که خود tec رو میخواهید با یه هیت سینک دیگه خنک کنید یا با واترکولینگ ؟ و اینکه tec رو روی چه هیت سینکی میخواهید ببندید . به مکان و جایی که اشغال میکنه فکر کردید ؟
البته توی چند صفحه قبل دیدم یکی از دوستان این کار رو کرده بود و روی فن استوک خود اینتل یه tec چسبونده بود و روی اون هم یه هیتسینک معمولی گذاشته بود با فن .( از همین هایی که توی الکترونیکی ها می فروشند )
من با دیدن عکس فهمیدم که با اون هیت سینک به این ضعیفی دوستمون نتیجه نمیگیره . به هر حال خنک کردن سمت گرم اولین نکته مهم هست .
دومین نکته که به نظر من مهم هست اینه که هیت سینکی که cpu رو خنک میکنه با ambient temperature در حال ایجاد تعادل دمایی هست . و مطمئن باشید که هرچقدر تلاش کنید که هیت سینک رو خنک کنید اون سرما رو دفع میکنه تا به تعادل دمایی نزدیک محیط برسه . برای همین هست که میگم سرمایی زیادی به مادربرد نمیرسه که بخواهد ایجاد مشکل کنه .

Game
19-11-08, 21:31
اقا یکی سایز قطعات LN2 المینیومیه 1 تیکه رو برای LGA 775 به صورت کامل بنویسه لطفآ

nashakiba
27-02-09, 21:16
سلام
تاپیک پر محتوایی است. از دوستان تشکر میکنم بابت زحمتی که کشیدن.
یه سوال دارم. من برای کاری ( غیر از کامپیوتر ) نیاز دارم تقریبا 10_15 درجه دما را کاهش بدم. میخواستم از تجربیات دوستان استفاده کنم. آیا tec با فن معمولی و هیست سینگ معمولی جواب این کار را میده؟ لطفا در مورد هیت سینگ راهنمایی کنید که چی بگیرم و از کجا بگیرم.
کوچک بودن هیت سینگ برام مهمه

nashakiba
01-03-09, 20:27
دوستان من واقعا به کمکتون نیاز دارم.
اگه جواب نداده لطفا بهم بگید تا وقت و هزینه ام را تلف نکنم

Olesius
01-03-09, 21:50
سلام
تاپیک پر محتوایی است. از دوستان تشکر میکنم بابت زحمتی که کشیدن.
یه سوال دارم. من برای کاری ( غیر از کامپیوتر ) نیاز دارم تقریبا 10_15 درجه دما را کاهش بدم. میخواستم از تجربیات دوستان استفاده کنم. آیا tec با فن معمولی و هیست سینگ معمولی جواب این کار را میده؟ لطفا در مورد هیت سینگ راهنمایی کنید که چی بگیرم و از کجا بگیرم.
کوچک بودن هیت سینگ برام مهمه

دوستان من واقعا به کمکتون نیاز دارم.
اگه جواب نداده لطفا بهم بگید تا وقت و هزینه ام را تلف نکنم

سلام دوست عزیز...

عضویت شمارو در PcN تبریک می گم...:11():
دوست عزیز اگر مورد استفاده خودتون رو ذکر کنید! دوستان بهتر می تونند راهنمایی کنند...
شاید اصلا نیازی به استفاده از TEC نشد! با توجه به مشکلات و معایبی که TEC داره فکر نمی کنم بشه برای مدت طولانی ازش استفاده کرد... یا حداقل نیازمند رسیدگی خواهد بود...:give_rose:

AMD>INTEL
01-03-09, 23:01
به نظر من كنترل دماي TEC و تغديش احتياج به كار و طراحي مناسب دارد .

nashakiba
04-03-09, 18:48
من باید دمای یک فضای کوچک در بسته را 10 _ 15 درجه پایین تر از دمای محیط نگه دارم. فضا کوچکتر از یخچالهای ماشین است. منتها از نظر وزن و حجم سیستم خنک کننده محدودیت دارم و همینطور از نظر برق مصرفی. نهایتا میتونم 8 ولت و 3 آمپر انرژی را تامین کنم.
چه ÷یشنهادی دارید؟
یه سوال دیگه هم دارم. خمیر سیلیکون thermal take خودش tec را به هیت سینگ میچسبونه یا اینکه باید با چسبهای دیگه هم بچسبونم و یا بوسیله یه قطعه آلومینیوم tec را به هیت سینگ محکم کنم ؟؟؟

AMD>INTEL
04-03-09, 23:52
بايد از چسب سيليكون براي اين كار استفاده كنيد

nashakiba
07-03-09, 20:28
اگه از چسب استفاده کنم دیگه نمیتونم قطعه را از هیت سینگ جدا کنم؟
به نظرتون میشه زیر قطعه خمیر باشه و فقط کناره های اون رو چسب بزنم؟
چه چسب سیلیکونی پیشنهاد میکنید؟

heavaz60
19-03-09, 15:49
شما با این آمپر و ولتاژ به هیچ عنوان نمیتونی از tec نتیجه بگیری .
اول صفحه 17 تمام چیزی که شما لازم داری در مورد این وسیله بدونی رو من نوشتم . اگه بخوانیش می فهمی چرا به کارت نمیاد .

baby84
24-05-09, 14:25
سلام به همه دوستان

مطالب ذکر شده رو به دقت خوندم و استفاده لازمه را بردم ، کار ما فروش و خدمات پس از فروش آبسردکن با سیستم خنک کنندگی T.E.C . برای اطلاع دوستان از مشخصات این گونه قطعات( T.E.C ) میتونید به آدرس زیر مراجعه کنید .

البته قیمتها رو هم از آدرس زیر میتونید در بیارید .

خیلی مطالب جالبی تو این سایت بدست آوردم . از همه متشکرم .:merci:

AMD>INTEL
25-05-09, 22:42

ViViD
25-05-09, 23:55
با سلام شاید با تاپیک زیاد مربوط نباشه اماخوب دور از تاپیک هم نیست آیا کسی از دوستان میتونه TEC با میزان وات بالا تهیه کنه؟هزینه و .... (شیرینی بچه ها ) :دی مشکلی نیست در خدمتیم فقط مهم این هست که از این قطعات تهران پیدا میشه حتی مشهد هم سفارش از تهران دادم البته 40 وات من بالای 300 وات خواهانم

baby84
28-06-09, 15:53
سلام دوست عزیز

ترمو کولر 300 وات و احتمالا 350 وات، تا اواخر هفته دیگه دستم میرسه اگر خواستی خبر بده :give_rose:

risheha
29-06-09, 02:31
[quote=Majid OC;94220]به بهادر جان گل
نگفته بودی از این خنک کننده های گنده big water thermaltake داری ؟!! کلک :love:
آره عز یز این پمپ ها مرخصه !! اول شروع می کنه هوا می کشه یعنی حبابای ر یز ودرشت هوا می بینی تو ماده
Coolant یکی ببین واشر یا این تیکه باید خوب چفت بشه معمولا از اینجا هوا می کشه بعدشم بهش فشار می یادو
می سوزه :

خوب این توضیح ها برا موقعی که نسوخته باشه اگه سوخته این پمپ های ز یر همه Qmax بالا یی دارند و پرتابه آب شون به سمت بالا یا همون فاکتورDelivery Head از 2متری 10هزار تومن هست تا 4متری 30 ،40، هزار تومن که خیلی خوبه و جواب این سیکل گردشی شما رو میده می تونین از ساختمان پلاسکو طبقه زیر همکف مغازه های آخر راهرو دارند تهیه کنید:

-----------------------

سلام دوستان ببخشید وسط حرفتون میپرم :1. (38):

دو نمونه پمپ هست توی ماشین فکر کنم کار شما رو راه بندازه
پمپ شیشه شور ماشین ( پراید قیمتش هم 3000 تومنه )

پمپ بنزین ( تقریباً 30000 تومن )
پمپ شیشه شور فکر کنم خوب باشه اما یه خورده صداش زیاده ولی فکر کنم بتونی توی مکانیزم الکتروموتورش دستکاری کنی .
پمپ بنزین هم گرونه اما از اونهایی که تنظیم موتور و برقکار اتوموبیل هستن میتونی یدونه دست دوم یا نیم سوزش رو بگیری البته این که میگن نیم سوز ( پره هاش یا ساچمه هاش یه خورده سائیده شدن ) که در حالت کاملاً سالم تقریباً 3 تا 4 بار فشار رو تولید میکنه که فکر نکنم شما همچین فشاری رو لازم داشته باشید
دو نوع هم وجود داره یکیش بیرون باک نصب میشه که یه خورده بزرگ و ضمخته که پروانه ساچمه ای رو هم دارن
یکی دیگه هم توی باک که اندازه باطری های سایز بزرگه فقط یکم طولش بیشتره صداش هم خیلی کمه

risheha
29-06-09, 19:48
همون چسب سیلیکون که دوستمون فرمودند درسته اما فکر کنم گرون باشه
لوازم یدکی های اتوموبیل چسب پرماتکس دارن قیمتش هم 1500 تومنه ، چسب قرمز یا چسب مزدا هم بهش میگن ( خاکستریه )
وقتی سفت میشه حالت لاستیکی به خودش میگیره ( مثل چسب آکواریوم )
هر وقت هم دوست داشتی با یه خورده ور رفتن باهاش به سادگی جدا میشه . اونطوری که شما فکر میکنید محکم نمیشه . . .

risheha
29-06-09, 19:54
[quote=red_waves;92905]من یک TEC گرفتم حدود 35 تومن هم خرج کردم ولی برای من یک سیستم کولینگ نشد که نشد

باز هم نتونستم Heat Side اونو خنک کنم :cry::cry:

دیگه دیوانه شدم :1. (12)::1. (12):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

خیلی عجله نکنید

(Only the registered members can see the link)-------------

سلام
پس کندانسورش کو ؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اواپراتور رو هم به نحو فجیعی چسب کاری کردید
سیستمتون حق داره که دماش بره بالا بنده خدا !!

Shahryar
29-06-09, 20:32
دوست عزیز اون Evaporator نیست ! اون یک Heat Sink هست که در اون یک سیستم گردشی آب برای خنک سازی بهتر استفاده شده . چیزی بخار نمیشه که بخواد مایع بشه در نتیجه کندانسور هم نمیخواد . تاپیک سیستم های Phase Change را پیشنهاد میکنم توی همین انجمن ببینید این بیشتر به صحبت های شما نزدیکه .

mamehdi
19-07-09, 14:19
با سلام به همه دوستان عزیز
دوستان من شنیده ام که ترموالکتریک یا همان tec وسیله ای دو منظوره است یعنی اگر به آن جریان الکتریکی داده شود یک طرف آن گرما را جذب میکند (سرد میشود) و طرف دیگر گرمای جذب شده را دفع میکند واگر برعکس عمل شود یعنی اگر در دوطرف اختلاف دمایی ایجاد کنیم (یعنی خودمان یک طرف را سرد و طرف دیگر را گرم کنیم ) انرژی گرمایی را به برق تبدیل میکند خود دوستانی که این وسیله را دارند و با مشکل دفع حرارت مواجه هستند اگر از دو تا tec استفاده کنند که یکی را به برق پاور و دیگری را روی آن بدون متصل کردن به پاور قرار دهند گرمای حاصل از tec اولی را دومی جذب کرده و به برق تبدیل میکند که سر دو سیم آنرا میتوان به یک LED متصل کرد (چون فکر نمیکنم آنقدر برق بدهد که بشود مثلا یک فن را با آن روشن کرد) با این کار هم گرما را دفع کرده اید و هم صدای فن شما را آزار نمیدهد
البته قبل از پیاده سازی این سیستم tec خود را به تنهایی مورد آزمایش قرار دهید و مشاهده کنید که با این راه حل میتوان یک LED را روشن کرد یا خیر تا خدایی نکرده تک شما نسوزد من خودم ندارم والا نتیجه اش را اعلام میکردم

Hessam_7800gtx
19-11-09, 12:53
این رو Only the registered members can see the link به نظر شما تهیه کنم چیز خوبی میتونه باشه؟؟؟ الان واتر کولر دارم.میشه که بلاکش رو روی سطح داغ این بچسبونم که خنک کنه یعنی توانایی انجام این کارو داره واتر کولر؟؟؟

Curtis
19-11-09, 13:09
بله واتر کولر بهترین روش برای خنک سازی این قطعه هست.
برای مدل هایی هم که گفتید باید دقت کنید که هر چی مقدار وات قطعه بیشتر باشه مصرف بیشتر و جریانه زیادی هم میکشه که اگه بتونید از یه منبع تغزیه ی جداگونه استفاده کنید بهتره.

HoSsEiN.iR
19-11-09, 13:58
سلام به دوستان عزیز ای فروم

من یه خننک کننده TEC دارم و اصلان ازش راضی نیستم

CPU:E8400 Core 2 duo 3.00GHZ دارم
و دمای CPU در حالت عادی بدون هیچ فشاری 34 درجه سانتیگراد هستش
به نظر شما خوبه؟
مدل : Cooler CM Sphere

PUMAOC
19-11-09, 14:06
سلام به دوستان عزیز ای فروم

من یه خننک کننده TEC دارم و اصلان ازش راضی نیستم

CPU:E8400 Core 2 duo 3.00GHZ دارم
و دمای CPU در حالت عادی بدون هیچ فشاری 34 درجه سانتیگراد هستش
به نظر شما خوبه؟
مدل : Cooler CM Sphere

سلام:give_rose:

TEC شما چند واته؟ از چه منبع تغذیه یی براش استفاده می کنین.

فکر کنم از این 80 یا 65 واتی ها باشه اینا اصلا جواب نمی دن باید به فکر 200 به بالا باشی با ولتاژ 15 ولت و آمپراژ بالا! چون این cpu ها 95-65 وات توان حرارتی دارن و برای دفع این گرما tec کم می آره. در ضمن طرف گرمشو با چی خنک می کنم؟ از نظر من باید با واتر کولینگ خنک بشه یا ایر قوی! تا اون ورش یه حالی به cpu تون بده.

HoSsEiN.iR
19-11-09, 14:40
پاورمن 535w real Green hasst
لطفا درباره این نو خنک کننده ها با وات های مناسب برای سی پی یو های مختلف بیشتر توضیح بدید و چگونه در آن از Air cooling استفاده کنم
راستی این لینک Only the registered members can see the link TEC من هستش
4.8 W
ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید

Curtis
19-11-09, 14:53
:yes:
پاورمن 535w real Green hasst
لطفا درباره این نو خنک کننده ها با وات های مناسب برای سی پی یو های مختلف بیشتر توضیح بدید و چگونه در آن از Air cooling استفاده کنم
راستی این لینک Only the registered members can see the link TEC من هستش
4.8 W
ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید

فکر کنم شما مفهوم t.e.c رو درست متوجه نشدید.:give_rose:
این لینکی که شما دادید مربوط به یه cpu cooler میشه نه t.e.c .:yes:
به اول همین تاپیک مراجعه کنید.

PUMAOC
19-11-09, 14:55
خوب شما بهترین کاری که می تونید بکنید اینه که اول یه پاور مجزا واسه tec تون انخاب کنید!(آماتوری).
یا که بدید ترانس 15 ولت آمپر بالا براتون بپیچن که حدود 10 تومن باید بشه.

وایسا ببینم داداش شما اشتباه متوجه شدید این که TEC نیست .! این کولر(ایر کولینگ) هستش و ربطی به tec نداره!

برای مشکل شما هم فکر کنم یا خوب نسبش نکردید! یا خمیر 500 تومنی زدید! یا تو کویر زیر نور خورشید زندگی می کنید! چون این کولر خوبیه و تواناییش بیشتر ایناس.
(باید سوالتونو یه جا دیگه مطرح می کردید دوست عزیز):1. (21):

persiainvention
01-09-10, 01:15
سلام به همه دوستان گرامي قبل از اينكه بحثي رو شروع بكنم اول خودمو معرفي كنم اينجانب حامد م مخترع سيستم سرما ساز و گرما ساز بدون نياز به گاز هستم كه در اداره ثبت مالكيت صنعتي به ثبت رسيده و به قول معروف يعني مخترعيم و اميدوارم يه حركتي بكنم .
من تونستم با روش پلتير كولر ماشين بسازم و هركي خواست توليد كنه به ايميل من يه درخواست رسمي بزنه تا در خدمتش باشيم .

plotoranoos
21-06-11, 07:04
کسی میدونه این tec رو از چه جور جاهایی میشه تهیه کرد تو ایران هم این قطعه رو با همین اسم میشناسند ؟

ViViD
21-06-11, 10:42
این قطعه رو از فروش لوازم الکتریکی یا فروشگاههای لوازم یدکی یخچال و آب سرد کن میشفروشند

استفاده بیشترش هم در آب سرد کن هست

اگر خواستید بگیرید به صاحب مغازه بگید ترموالکترو خودش متوجه میشه وات بالایی هم بگیری بهتره

amir.k
30-05-15, 18:38
سلام خسته نباشید.من دارم آبسردکنه ترموالکتریک درست میکنم چند تا قطره رو صحفه ش آب ریختم یخ نزد ۴۸ وات هستش.چند تا فیلم دانلود کردم دیدم اونا یخ میزنه.آب کلمنو سرد نکرد مشکل کجاس.ممنون اکه راهنمایی کنید

amir.k
30-05-15, 18:45
الان هم پست های اعضا و عکسهایی که گذاشته بودنو خوندم داخل عکسا ترمو الکتریک یخ زده بود.این کولدر من هیت سینک فن و...داره اما یخ نمیزنه.

nima_hl
31-05-15, 01:14
الان هم پست های اعضا و عکسهایی که گذاشته بودنو خوندم داخل عکسا ترمو الکتریک یخ زده بود.این کولدر من هیت سینک فن و...داره اما یخ نمیزنه.

اگر هیتسینکتون خوب اتچ شده باشه منبع تغذیتون مشکل داره

احتمالا ولتاژ یا آمپر پائینه

amir.k
31-05-15, 12:34
من الان باید برم برای سرد کردن این کولدره.باید از واتر کولینگ استفاده کنم.یعنی سمت گرمشو به هیت سینک که شما میگین جواب نمیده.پروژه آبسردکن دارم.یا از ترمو الکتریکه همون کولدرtec

- - - Updated - - -

من الان باید برم برای سرد کردن این کولدره.باید از واتر کولینگ استفاده کنم.یعنی سمت گرمشو به هیت سینک که شما میگین جواب نمیده.پروژه آبسردکن دارم.یا از ترمو الکتریکه همون کولدرtec

sp_taksetareh
18-09-15, 18:25
سلام به همگی
ممنون بابت تاپیک

مفید بود

من دو تا قطعه هیت سینک خریداری کردم هر کدوم به قیمت 20 هزهر تومان

از روی نوشته روی قطعه tec1-12710 متوجه شدم ده امپر هست

اونطور که متوجه شدم این المان ها چین و امریکا داره که مدل امریکاییش چند برابر قیمت داره

این المان رو به برق اداپتور 10 ولت و 1000 میلی امپر وصل کردم
در حدی بود که فقط یه کم سرد شد

بعد وصل کردم به باتری ماشین
سرد تر شد ولی نتیجه گیری کلی من این بود اون اختلاف دمای 70 درجه چرته

اضافه کنم
هیت سینک هم با خمیر سیلیکون وصل بود بهش و فن هم داشت
انچنان گرم نشد
دمایی حدود 30 تا 40 درجه

بنده برای خنک کردن دوربین دیجیتال میخواستم

که دمارو حداقل تا ده درجه زیر صفر ببرم

و توی طبیعت این کارو انجام میدم کنار ماشین و با برق فندکی ماشین

حالا دوستان چی پیشنهاد میدن ؟

و این که بعد این رو به ابسرد کن ماشین تبدیل کنم با یه کلمن که جداره داخلش فلزیه

sp_taksetareh
18-09-15, 18:32
Only the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134035-jpgOnly the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134046-jpgOnly the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134056-jpg

اضافه کنم دوربین گرم نمیشه که نیاز به سرد کردنش باشه
فقط این که میخوام دمایی پایینی داشته باشه

- - - Updated - - -

Only the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134035-jpgOnly the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134046-jpgOnly the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-در-مورد-خنک-کننده-های-t-e-c-و-مسائل-مربوطه-20150917_134056-jpg

اضافه کنم دوربین گرم نمیشه که نیاز به سرد کردنش باشه
فقط این که میخوام دمایی پایینی داشته باشه

AMD>INTEL
18-09-15, 19:05
TEC چند وات تهیه کردید ؟

sp_taksetareh
18-09-15, 19:07
TEC چند وات تهیه کردید ؟

[*=right]
المان سرد کننده TEC1-12710 10A (Only the registered members can see the link)

اینو (Only the registered members can see the link) خریداری کردم
l