PDA

مشاهده نسخه کامل : سخت افزار پایه ( موضوع شماره 1 : Bandwidth )

Xtreme
03-08-08, 09:58
سلام ..

پیشنهاد ایجاد تاپیک " سخت افزار پایه " را از مدتی پیش با همکاران و مدیران سخت افزار و همینطور سایر دوستان در میان گذاشتیم. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای ایجاد این بحث , بصورت موقتی تاپیکی را در بخش پردازنده و مادربورد قرار دهیم.
اما هدف از ایجاد این تاپیک بطور کلی بحث و گفتگو در ارتباط با مفاهیم پایه سخت افزار است. بطوریکه اگر دید درستی نسبت به مفاهیم پایه نداشته باشیم شاید خیلی از مطالب را در آینده هم درست متوجه نشویم.
لذا بطور خاص می توان گفت هدف از ایجاد چنین بحثی " رسیدن به یک تعریف واحد وکامل از مفاهیم پایه ای سخت افزار " است. بطوریکه این مفهوم بر پایه مباحث علمی باشد و احیانا اگر در ادامه فعالیت این فروم بحثی میان دوستان ایجاد شده همگی برای یک مفهوم نظر مستند و واحد داشته باشند.

روال کار نیز بدین ترتیب است که ابتدا دوستان موضوعی را پیشنهاد خواهند داد و سپس در مورد اون بصورت علمی و مستند ( دقت کنید که هر توضیحی بایستی حتما با ذکر منبع باشد تا بتوان روی آن بحث کرد. ) صحبت خواهیم کرد تا در نهایت به نتیجه واحد و علمی برسیم .

دوستان عزیز دقت کنید که در این تاپیک تنها مطالبی قابل قبول است که پایه و اساس علمی داشته باشد و حتی الامکان بر گرفته از مبحث علمی از سایت های معتبر و یا مقاله علمی باشد.

برای شروع این بحث من موضوع " Bandwidth " را پیشنهاد میدم . لطفا دوستان در این مورد هر نظری دارند بیان کنند .

با تشکر ..

green_waves
03-08-08, 10:20
Bandwidth خیلی عمومی میشه مگر اینکه فقط بحث جنریت اونو مطرح کنیم
Computer buse هم موضوع خوبی از Bandwidth هست

Xtreme
03-08-08, 10:22
سلام دوست من ..
اتفاقا چون عمومی هست و کاربرد خوبی داره ( هم در پردازنده هم در گرافیک و هم در رم ) بعنوان یک مفهوم عمومی برای بحث خیلی عالیه .
در این مورد به نتیجه رسیدیم و فعلا برای شروع روی Bandwidth بحث می کنیم .

green_waves
03-08-08, 10:28
اگر می خواهید روی Bandwidth را کار کنید این ها را شامل میشه
WAN
LAN
Wireless Network & Device
TTY
Modems
Mobile telephone

ولی چیزی که شما مطرح کردید فقط Memory Buses و Computer buses را شامل میشه

Xtreme
03-08-08, 10:59
سلام ..
ممنون از توجهی که داری. بله درسته مفهوم Bandwidth را در باس های ارتباطی کامپیوتر مورد بررسی قرار میدهیم.
ولی در نهایت مفهوم مورد بررسی همان Bandwidth است.

green_waves
03-08-08, 11:52
سلام

من هستم از کجا می خواهید شروع کنید ؟

سلام ..
ممنون از توجهی که داری. بله درسته مفهوم Bandwidth را در باس های ارتباطی کامپیوتر مورد بررسی قرار میدهیم.
ولی در نهایت مفهوم مورد بررسی همان Bandwidth است.

خواهش می کنم

با تشکر

Overclocker
03-08-08, 12:36
پس چرا شروع نمیکنید منتظریم دوستان !:1. (38):

Fusion
03-08-08, 12:48
سلام بخش عالي من همين چند وقت پيش يك چيزي تو اين مايه ها تايپينگ زدم ولي كسي توجه نكرد
به نظر من يك بخشي هم به اصطلاحات داده بشه خيلي خوب منظورم همون زبان فني و تخصصي ... است :great:

Xtreme
03-08-08, 13:14
ببینید ..
سیستم کاری اینجا بدین شکله که اول باید در مورد این مفهوم دوستان هر گونه اطلاعاتی دارن قرار بدن.
بعد در نهایت از بین اطلاعات قرار داده شده و یا لینک های معتبر یک مرجع انتخاب می کنیم و در مورد اون بحث می کنیم.

™Ali
03-08-08, 14:01
خوب من شروع می کنم.
Bandwidth در فرهنگ آریان پور به معنی پهنای باند هست.
یعنی مقدار اطلاعاتی که در واحد زمان از یک مکان به مکان دیگر انتقال داده می شوند.
خوب یه تعریف هم سایت سرخ گذاشته براتون می ذارم:
به اندازه حجم ارسال و دريافت اطلاعات در واحد زمان Bandwidth گفته مي شود. واحد اصلي آن بيت بر ثانيه مي باشد. هنگامي يک ISP مي خواهد پهناي باند خود را چه از طريق ديش و چه از طريق ساير روشها تهيه کند بايد ميزان پهناي باند درخواستي خود را در قراردادش ذکر کند. معمولا" پهناي باند براي ISPهاي خيلي کوچک64KB/s است و براي ISPهاي بزرگتر اين مقدار افزايش مي يابد و براي ISPهاي خيلي بزرگ تا 2MB/s و حتي بيشتر هم مي رسد.
اینم از سایت Only the registered members can see the link

پهناي باند از جمله واژه‌هاي متداول در دنياي شبكه‌هاي كامپيوتري است كه به نرخ انتقال داده توسط يك اتصال شبكه و يا يك اينترفيس، اشاره مي‌نمايد. اين واژه از رشته مهندسي برق اقتباس شده است. در اين شاخه از علوم، پهناي باند نشان دهنده مجموع فاصله و يا محدوده بين بالاترين و پائين‌ترين سيگنال بر روي كانال‌هاي مخابراتي (باند)، است. به منظور سنجش اندازه پهناي باند از واحد <تعداد بايت در ثانيه> و يا bps استفاده مي‌شود.
پهناي باند تنها عامل تعيين كننده سرعت يك شبكه از زاويه كاربران نبوده و يكي ديگر از عناصر تاثيرگذار، <ميزان تأخير> در يك شبكه است كه مي‌تواند برنامه‌هاي متعددي را كه بر روي شبكه اجرا مي‌گردند، تحت تاثير قرار دهد.

پهناي باند چيست ؟
توليد كنندگان تجهيزات سخت افزاري شبكه در زمان ارائه محصولات خود تبليغات زيادي را در ارتباط با پهناي باند، انجام مي‌دهند. اكثر كاربران اينترنت نسبت به ميزان پهناي باند مودم خود و يا سرويس اينترنت braodband داراي آگاهي لازم مي‌باشند.
پهناي باند، ظرفيت اتصال ايجاد شده را مشخص نموده و بديهي است كه هر اندازه ظرفيت فوق بيشتر باشد، امكان دستيابي به منابع شبكه با سرعت بيشتري فراهم مي‌گردد. پهناي باند، ظرفيت تئوري و يا عملي يك اتصال شبكه و يا يك اينترفيس را مشخص نموده كه در عمل ممكن است با يكديگر متفاوت باشند. مثلا يك مودم V.90 پهناي باندي معادل kbps 56را در حالت سقف پهناي باند حمايت مي‌نمايد ولي با توجه به محدوديت‌هاي خطوط تلفن و ساير عوامل موجود، عملا امكان رسيدن به محدوده فوق وجود نخواهد داشت. يك شبكه اينترنت سريع نيز از لحاظ تئوري قادر به حمايت پهناي باندي معادلMbps100 است، ولي عملا اين وضعيت در عمل محقق نخواهد شد (تفاوت ظرفيت تئوري پهناي باند با ظرفيت واقعي).
در فرهنگ Oxford
range of frequencies within a band; maximum rate at which data can be transferred over a communications network (Computers)

واژگان مرتبط:
Bandwidth Quality
کيفيت پهناي باند
Dedicated Bandwidth
اين نوع پهناي باند گران تر بوده اما در آن استفاده از سقف پهناي باند در تمام ساعات شبانه روز تضمين شده است. زيرا پهناي باند بصورت اختصاصي به مشترک اختصاص يافته است.

برگرفته شده از سايت ستاره سرخ
Shared Bandwidth
اين نوع پهناي باند ارزان تر بوده و در آن تضميني براي تأمين پهناي باند طبق قرارداد براي مشترک وجود ندارد. چراکه اين پهناي باند بين تعداد زيادي ISP مشترک بوده و همگي از آن استفاده مي کنند. بنابراين طبيعي است که ممکن است در ساعات پر ترافيک ISP نتواند از پهناي باند درخواستي خود بهره ببرد.
برگرفته شده از سايت ستاره سرخ

امیدوارم کمکی به تاپیک کرده باشم.
با تشکر:11():

Xtreme
03-08-08, 15:53
ببینید ..
اول اینکه در مورد Bandwidth اول باید چند مفهوم را بدونیم :

1. تعداد مسیر هایی که در یک باند وجود دارد
2. یک واحد زمانی ثابت
3. نرخ ارسال
4. فرکانس کاری

در رابطه با شماره 1 فرض رو بر این میگیریم که تعداد 64 مسیر در یک باند داریم ( یعنی باس 64 بیتی )
دررابطه با شماره 2 فرض رو بر این میگیریم که واحد زمانی ما ثابت است ( و بدون اهمیت )
نرخ ارسال را بعدا بررسی می کنیم
فرکانس کاری هم موردی هست که باید متغییر در نظر بگیریمش.

خب حالا با این تفاسیر باید بریم سراغ Bandwidth .

در واقع Bandwidth ( یا پهنای باند ) برخلاف اسمش مفهومی هست که از ترکیب چند مفهوم دیگه بوجود میاد که بالا بهشون اشاره کردم.

اگر سوالی نیست بریم سر بحث بعدی .

green_waves
03-08-08, 19:14
فرکانس سازی چی ؟
نیازی نیست که درباره اش بحث کنیم ؟

™Ali
03-08-08, 20:29
فرکانس سازی چی ؟
نیازی نیست که درباره اش بحث کنیم ؟

فرکانس کاری که میبینم ولی از فرکانس سازی خبری نیست.
راست میگی یکی از اساتید بیاد حالیمون کنه تا بحث کنیم:1. (38):
با تشکر:11():

Xtreme
03-08-08, 21:57
فرکانس سازی بحثش خارج از اینجاست .
همانطور که اشاره کردم فعلا مفهوم قابل بررسی همون Bandwidth است . در داخل bandwidth هم شرایط لازم را اشاره کردم . ( گفتم که فرکانس کاری هم داریم و باید متغیر در نظر بگیریمیش برای رسیدن به ساختار کار )

بحث تولید فرکانس در مادربورد خودش یه بحث جداگانه است که بعنوان پیشنهاد ( با توجه به اشاره دوستمون آقا رضا - red-waves ) می تونیم بعنوان گزینه بعدی مورد بحث قرار بدیم ..

Shahryar
08-08-08, 02:08
ببینید ..
اول اینکه در مورد Bandwidth اول باید چند مفهوم را بدونیم :

1. تعداد مسیر هایی که در یک باند وجود دارد
2. یک واحد زمانی ثابت
3. نرخ ارسال
4. فرکانس کاری

در رابطه با شماره 1 فرض رو بر این میگیریم که تعداد 64 مسیر در یک باند داریم ( یعنی باس 64 بیتی )
دررابطه با شماره 2 فرض رو بر این میگیریم که واحد زمانی ما ثابت است ( و بدون اهمیت )
نرخ ارسال را بعدا بررسی می کنیم
فرکانس کاری هم موردی هست که باید متغییر در نظر بگیریمش.

خب حالا با این تفاسیر باید بریم سراغ Bandwidth .

در واقع Bandwidth ( یا پهنای باند ) برخلاف اسمش مفهومی هست که از ترکیب چند مفهوم دیگه بوجود میاد که بالا بهشون اشاره کردم.

اگر سوالی نیست بریم سر بحث بعدی .

درسته عزیزم . فقط یک چیزی بهتره Bandwidth را با توجه به توضیحات شما منظور ما توی این بحث پهنای باند باس هست .

یک توضیحات کلی در مورد پهنای باند : ( ریشه )

کلمه پهنای باند که از دنیا وسایل بدون سیم مانند رادیو و تلویزیون گرفته شده به معنای پهنای فرکانس یک باند عبوری هست که معمولا پهنای باند بین یک مقدار تا یک مقدار دیگه بیان میشه ( متغیر هست ولی معمولا بیشترین مقدار را مورد بررسی قرار میدند که اونم Peak هست ( فعلا در مورد بحث نمیکنیم ) ) .

( مفهوم سخت افزاری ) :

پهنای باند به تمام مقدار اطلاعاتی که به صورت نظری میتونه در یک باس منتقل بشه در یک واحد زمانی مشخص ، گفته می شود .

میشه یک مثال قشنگ زد . پهنای باند را به یک اتوبان تشبیه کرد که پهنای باس تعداد خطوطش هست و سرعت باس میزان سرعتی هست که ماشین ها میتونند برند و پهنای باند در واقع بازتابی از این دو فاکتور هست و میزان ترافیکی هست که میتونه در اون راه وجود داشته باش در واحد زمان ( معمولا ثانیه ) .

green_waves
08-08-08, 23:05
فکر کنم بحث بیش از داره پیچیده میشه
بهتر نیست از باس های داخلی شروع کنید که تاپیک بیش از این تو تعاریف ادامه پیدا نکنه ؟
من تو باس های خارجی می تونم کمک کنم ولی در باس های داخلی اطلاعات جامعی ندارم

Xtreme
09-08-08, 09:09
( مفهوم سخت افزاری ) :

پهنای باند به تمام مقدار اطلاعاتی که به صورت نظری میتونه در یک باس منتقل بشه در یک واحد زمانی مشخص ، گفته می شود .

میشه یک مثال قشنگ زد . پهنای باند را به یک اتوبان تشبیه کرد که پهنای باس تعداد خطوطش هست و سرعت باس میزان سرعتی هست که ماشین ها میتونند برند و پهنای باند در واقع بازتابی از این دو فاکتور هست و میزان ترافیکی هست که میتونه در اون راه وجود داشته باش در واحد زمان ( معمولا ثانیه ) .

سلام ..

تعریف اولی که برای پهنای باند ارایه دادی درست هست ( فقط از نظر تئوری ) اما مثالی که زدی درست نیست.
همانطور که در بالا اشاره کردم Bandwidth مفهومی هست که از ترکیب چند مفهوم دیگه بدست میاد که در پست های قبلی بهش اشاره کردم.
اون مثالی که شما زدی مفهوم Bus Width هست ( همون چیزی که در من پست های قبلی گفتم که 64 بیت در نظر میگیریمش ) تعداد خطوط اون باند میشه Bus Width نه Bandwidth .
این دوتا خیلی از لحاظ اسمی شبیه هم هستن ولی ذاتا متفاوتن . باید به این نکته دقت کرد.

برای اینکه تفاوت این دو تا رو ببینید مثلا پهنای باند یک رم DDR2-800 را حساب کنید ( ببینید دقیقا چه عواملی دخیل هستن )

ممنون

Xtreme
09-08-08, 09:11
فکر کنم بحث بیش از داره پیچیده میشه
بهتر نیست از باس های داخلی شروع کنید که تاپیک بیش از این تو تعاریف ادامه پیدا نکنه ؟
من تو باس های خارجی می تونم کمک کنم ولی در باس های داخلی اطلاعات جامعی ندارم

سلام ..
پیچیده نشده رضا جان ... هنوز خیلی از دوستان نظری ندادن .. فعلا به نظر ما داره خوب پیش میره .
ممنون از اینکه توجه داری .

Shahryar
09-08-08, 17:51
سلام ..

تعریف اولی که برای پهنای باند ارایه دادی درست هست ( فقط از نظر تئوری ) اما مثالی که زدی درست نیست.
همانطور که در بالا اشاره کردم Bandwidth مفهومی هست که از ترکیب چند مفهوم دیگه بدست میاد که در پست های قبلی بهش اشاره کردم.
اون مثالی که شما زدی مفهوم Bus Width هست ( همون چیزی که در من پست های قبلی گفتم که 64 بیت در نظر میگیریمش ) تعداد خطوط اون باند میشه Bus Width نه Bandwidth .
این دوتا خیلی از لحاظ اسمی شبیه هم هستن ولی ذاتا متفاوتن . باید به این نکته دقت کرد.

برای اینکه تفاوت این دو تا رو ببینید مثلا پهنای باند یک رم DDR2-800 را حساب کنید ( ببینید دقیقا چه عواملی دخیل هستن )

ممنون

ممنون از شما دوست عزیز .

اون مثالی که من زدم قسمت اولش : "

پهنای باس تعداد خطوطش هست "

این همون Bus Width نه کل مثال و جایی در صحبت های بالا گفته نشده که تعداد خطوط مفهوم پهنای باند هست ! :1. (38): و پهنای باند همون طوری که گفتم ترافیکی هست که میتونه در اون راه باشه .

قربانت
شهریار :give_rose:

Xtreme
10-08-08, 08:49
خب ..
اینجا مثل اینکه یه سوء برداشت پیش آمده ..
طبق صحبتی که با شهریار داشتیم قرار شد که اصطلاحات را انگلیسی بکارببریم تا مفهوم باشن .

پی نوشت : ضمن اینکه در کل عبارات Bus Width و Bandwidth دو مفهوم متفاوت هستن که باید توجه بشه .

ممنون

Shahryar
10-08-08, 10:42
خب ..
اینجا مثل اینکه یه سوء برداشت پیش آمده ..
طبق صحبتی که با شهریار داشتیم قرار شد که اصطلاحات را انگلیسی بکارببریم تا مفهوم باشن .

:great: طبق صحبت هایی که با اکستریم عزیز شد بهتره برای اینکه مفاهیم را درست برداشت کنیم و دچار مشکلات ترجمه نشیم از اصطلاحات انگلیسی استفاده کنیم .

البته شایان به ذکر هست بعد از صحبت هایی که انجام شد و نتیجه گیری :

یک توضیحات کلی در مورد پهنای باند : ( ریشه )

کلمه پهنای باند که از دنیا وسایل بدون سیم مانند رادیو و تلویزیون گرفته شده به معنای پهنای فرکانس یک باند عبوری هست که معمولا پهنای باند بین یک مقدار تا یک مقدار دیگه بیان میشه ( متغیر هست ولی معمولا بیشترین مقدار را مورد بررسی قرار میدند که اونم Peak هست ( فعلا در مورد بحث نمیکنیم ) ) .

( مفهوم سخت افزاری ) :

میشه یک مثال قشنگ زد . یک اتوبان را در نظر گرفت که پهنای باس ( Bus width ) تعداد خطوطش هست و سرعت باس ( Bus Speed ) میزان سرعتی هست که ماشین ها میتونند برند و پهنای باند ( Bandwidth ) در واقع بازتابی از این دو فاکتور هست و میزان ترافیکی هست که میتونه در اون راه وجود داشته باش در واحد زمان ( معمولا ثانیه ) .

اما مسئله دیگه ای که مبهم بود که در پست های پیش مطرح شد ، تفاوت باس با باند هست . دقت کنید باس با باند تفاوت داره ( چه در فارسی چه در انگلیسی ) . :give_rose:
توجه : بحث فعلا سر Bus Bandwidth در کامپیوتر هست و نه مفهوم پهنای باند های شبکه ای .