PDA

مشاهده نسخه کامل : سیستمهای خنک کننده Phase change

PCminister
21-07-08, 03:16
در این تاپیک قصد داریم Phase Change و اصول کار اون را توضیح بدیم اما اول کمی در مورد Extreme Cooling (خنک کنندگی خفن!:1. (38):) توضیح داده میشه:

Extreme cooling به راه حلهایی برای خنک کنندگی اطلاق میشه که در اونها دماهای خیلی پایین (کمتر از دمای محیط و در اکثر مواقع دماهای کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برای خنک کردن قطعاتی مثل CPU، پل شمالی، GPU و... استفاده میشن. که عبارتند از:

1- LN2 (نیتروژن مایع)
2- Dry Ice (یخ خشک)
3- TEC :Thermo-Electric cooling (به این خنک کننده ها peltier cooler هم گفته میشه)

4- Phase Change

====================

PHASE CHANGE

اساس این روش خنک کنندگی همونطور که از اسمش معلومه (تغییر فاز) تغییر فاز ماده هست که در اثر این تغییر قاز (حالت) ماده ای به نام Refrigerant (ماده ای که در اثر گردش اون در سیستم گرما منتقل میشود) در محیطی که میخوایم اونو سرد کنیم از مایع به گاز تغییر پیدا میکنه و در اثر این تغییر حالت گرما از محیط جذب شده و سپس در اثر فشار وارده از کمپرسور این ماده که حالا تبدیل به گاز شده در کندانسور تبدیل به مایع میشه و دوباره در سیستم به گردش در میاد.

برای روشنتر شدن مطلب به این تصویر دقت کنید:

Only the registered members can see the link

این عکس یه سیستم ساده سرماسازی را مثلا برای یک سردخانه نشان میدهد.

در این سیستم همونطور که مشاهده میکنید مایع سرد شده از کندانسور خارج شده و پس از عبور از Expansion valve (شیر انبساط) به طور ناگهانی منبسط شده و تبدیل به حالتی از مایع +بخار میشه و سپس وارد اواپراتور میشه در این قسمت Refrigerant از حالت مایع به بخار تبدیل میشه این عمل در اثر گرفتن گرمای محیط و کاهش فشار ایجاد میشه پس از این مرحله بخار وارد کمپرسور میشه (وظیفه کمپرسور در این سیستم افزایش فشار در قسمت کندانسور و کاهش فشار در قسمت اواپراتور هست) و سپس به کندانسور میره تا دوباره تحت فشار کمپرسور و دفع گرما توسط اون به مایع تبدیل بشه و به این چرخه ادامه بده.

این یک توضیح ساده و کاربردی بود که میشد در مورد سیستمهای Phase Change داد:great:

در پسنهای بعدی به ساختار این سیستمها و کاربردشون در اورکلاکینگ میپردازیم.

با تشکر

Shahryar
21-07-08, 12:30
در این تاپیک قصد داریم Phase Change و اصول کار اون را توضیح بدیم اما اول کمی در مورد Extreme Cooling (خنک کنندگی خفن!:1. (38):) توضیح داده میشه:

Extreme cooling به راه حلهایی برای خنک کنندگی اطلاق میشه که در اونها دماهای خیلی پایین (کمتر از دمای محیط و در اکثر مواقع دماهای کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برای خنک کردن قطعاتی مثل CPU، پل شمالی، GPU و... استفاده میشن. که عبارتند از:

1- LN2 (نیتروژن مایع)
2- Dry Ice (یخ خشک)
3- TEC :Thermo-Electric cooling (به این خنک کننده ها peltier cooler هم گفته میشه)

4- Phase Change

====================

PHASE CHANGE

اساس این روش خنک کنندگی همونطور که از اسمش معلومه (تغییر فاز) تغییر فاز ماده هست که در اثر این تغییر قاز (حالت) ماده ای به نام Refrigerant (ماده ای که در اثر گردش اون در سیستم گرما منتقل میشود) در محیطی که میخوایم اونو سرد کنیم از مایع به گاز تغییر پیدا میکنه و در اثر این تغییر حالت گرما از محیط جذب شده و سپس در اثر فشار وارده از کمپرسور این ماده که حالا تبدیل به گاز شده در کندانسور تبدیل به مایع میشه و دوباره در سیستم به گردش در میاد.

برای روشنتر شدن مطلب به این تصویر دقت کنید:

این عکس یه سیستم ساده سرماسازی را مثلا برای یک سردخانه نشان میدهد.

در این سیستم همونطور که مشاهده میکنید مایع سرد شده از کندانسور خارج شده و پس از عبور از Expansion valve (شیر انبساط) به طور ناگهانی منبسط شده و تبدیل به حالتی از مایع +بخار میشه و سپس وارد اواپراتور میشه در این قسمت Refrigerant از حالت مایع به بخار تبدیل میشه این عمل در اثر گرفتن گرمای محیط و کاهش فشار ایجاد میشه پس از این مرحله بخار وارد کمپرسور میشه (وظیفه کمپرسور در این سیستم افزایش فشار در قسمت کندانسور و کاهش فشار در قسمت اواپراتور هست) و سپس به کندانسور میره تا دوباره تحت فشار کمپرسور و دفع گرما توسط اون به مایع تبدیل بشه و به این چرخه ادامه بده.

این یک توضیح ساده و کاربردی بود که میشد در مورد سیستمهای Phase Change داد:great:

در پسنهای بعدی به ساختار این سیستمها و کاربردشون در اورکلاکینگ میپردازیم.

با تشکر

:1. (10): عالی بود توضیحاتت .

این تاپیک مهم چون واقعا موضوع قشنگ ، پر طرفدار و پر مغز از نظر علمی هست .

با اجازه عماد عزیز برای یک توضیح جزء به جزء میدم که کاربرانی که تاپیک حالت مرجع تری پیدا کنه : :give_rose:
- 5 قسمت ضروری سیستم خنک کننده Phase Change ( تغییر فاز ) :

Compressor یا کمپرسور : همان گونه که از اسم آن مشخص است این وسیله کار فشرده کردن را انجام می دهد . در سیستم های خنک کننده مانند Phase Change از کمپرسور برای فشرده سازی گاز آزاد شده توسط اواپراتور ( evaporator ) استفاده می شود . کمپرسور ما بین اواپراتور ( evaporator ) و کندانسور ( Condenser ) قرار گرفته است . این وسیله با فشرده سازی گاز باعث افزایش فشار گاز و در نتیجه افزایش دمای آن شده که باعث می شود ضمن اینکه گاز به مایع یا گاز فشرده شده ( در سیستم های Phase Change گاز استفاده می شود ) تبدیل می شود ، مایع یا گاز فشرده شده نیز با فشار در چرخه به گردش در آید .
کمپرسور ها به شکل تک مرحله ای ( Single ) و یا چند مرحله ای ( Multi-stage ) نصب می شوند و می توان آن ها را به شکل های موازی و سری به یکدیگر مرتبط ساخت .

Condenser یا کندانسور : این وسیله کار تبدیل گاز فوق داغ را به مایع ای که کمی خنک شده است دارد . این کار به وسیله تبادل گرما مابین گاز فوق داغ با محیط و یا جسم دوم انجام می گردد . فرآیند کاری کندانسور را می توان به سه مرحله تقسیم کرد :

1- خنک کردن گاز از گاز فوق داغ به گاز با دمای تبخیر
2- کندانس کردن
3- خنک کردن مایع تبدیل شده

لازم به ذکر است دو قسمت اول و سوم میتونه در بیرون از کندانسور توسط یک مبدل گرمایی دیگه انجام بگیره . حال به بررسی اجمالی و کلی مجموع فرآیند ها می پردازیم . گاز فوق داغ با تبادل گرما با محیط یا جسم دوم به دمای تبخیر خود می رسد و سپس با گرفتن گرمای نهان میعان به مایع تبدیل می شود . سپس این مایل چند درجه ای خنک شده و سرانجام مایع تنها از شیر انبساط عبور می کند .

ادامه دارد ... خواهشمندم از تمام عزیزانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند در اختیار دیگران هم قرار بدند تا بتونیم به یاری همدیگه مرجع خوبی برای این جور موضوعات در ایران ایجاد کنیم . :give_rose:

Shahryar
23-07-08, 21:29
به مناسبت آزادی پی سی نتورک ادامه میدیم دوباره با قدرت بیشتر و این سری منتظریم نظرات دوستان را هم در مورد مطالب بدونیم ... :1. (40):

=====================

Expansion Valve یا شیر انبساط : شیر انبساط در سیستم های Phase Change ما بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد . کار این شیر در اصل چیزی بر عکس کاری است که در کمپرسور انجام می شود و از یک طرف مایع با فشار بالا را دریافت ( از سمت کندانسور ) و از طرف دیگر ( سمت اواپراتور ) معمولا گاز ( بسته به نوع ماده خنک کننده ممکن است گاز و مایع ) از طرف دیگر آن خارج می شود . کار اصلی شیر انبساط کاهش فشار است که با این کار ضمن پایین آمدن فشار و دما نیز پایین خواهد آمد و شرایط را برای بخار شدن مایع فراهم می کند . کار دیگری که شیر انبساط انجام می دهد کنترل مقدار ماده ورودی برای اواپراتور است .

در ضمن لازم به ذکر است که ما هفت نوع داریم که معمولا برای منبسط کردن استفاده میشه :

1- Thermal Expansion Valve ها ( TEV ها )
2- Manual Valve ها
3- Capillary Tube ها
4- Automatic Valve ها
5- Electronic Expansion Valve ها
6- Low-Pressure float valve ها
7- High-Pressure float valve ها

اینجا ما با توجه به امکاناتمون و کاری که میخوایم بکونیم میتوانیم به نظر من بهترین کار استفاده از Capillary Tube هست . :great:

موفق باشید
شهریار :give_rose:

Majid OC
24-07-08, 00:50
اول از همه از شهریار و عماد عزیز برای ساختن این تاپیک تشکر می کنم و اطلاعات گران بها شون:give_rose:
(راستی جای ایمان خیلی خالیه دعا کنید کنکورش رو خوب بده)
1.هدف از این تاپیک ساختPhase change است مثل واتر بلوک یا فقط صرف آموزش زده شده تا ببینم چه طوری می تونم کمک کنم؟
2.شما از من بهتر می دونید که Phase change سیستم حجیم و جاگیرییه و نمیشه همیشه برای یک سیستم استفاده کرد فقط برا رکورد زدنه و نیاز به یه یخچال دست دوم یا اوراق داره و کوچیک ترینش هم تقریبا 1m×1m جا می گیره اگرم بخواین قطعات نام برده را جمع کنیم من از یک یخچال ساز پرسیدم حدود 180 تومان در می یاد تازه کوچک ترینش حالا البته بحث ساخت هنوز زوده ولی بازم TEC به صرفه تره چون تقریبا به همون اندازه خنک میکنه یعنی بهترینPhase change نهایتا 100- درجه خنک میکنه حالااگر3 تا TEC راپشت به هم بزارید به 60- درجه میرسه که به نظر من بهتراز Phase change چون همیشه میشه رو Cpu باشه وخنکش کنه و باهاش رکورد زد البته این نظر منه میشه تعداد TEC هارو هم بیشتر کر تا تصاعدی درجه خنک کنندگی بره بالا تا 100- درجه البته من یکی شو تست کردم تا 19- درجه دما پایین اومد مهم اینه که دما منفی بشه حالا با هرچی Phase change یا TEC فرقی نمی کنه
3. عکس تست TEC با دمای 19- درجه که طرف گرم اون با هیتسینک و فن آلمینییومی در حال خنک شدنه :

4. اینم لینک توضیحات علمی ونمودار گرمایی Phase change البته به زبان لاتینه ماشالا همه زبانها قوی مثل خودم:love: :

PCminister
24-07-08, 02:28
اول از همه از شهریار و عماد عزیز برای ساختن این تاپیک تشکر می کنم و اطلاعات گران بها شون:give_rose:

اینم لینک توضیحات علمی ونمودار گرمایی Phase change البته به زبان لاتینه ماشالا همه زبانها قوی مثل خودم:love: :

از شما ممنونم مجید جان:11():

این لینکی که قرار دادین به نظر میرسه برای تغییر فاز آب باشه که شامل دماها و همچنین گرمای نهان تبخیر و... باشه!

اما در مورد اینکه این سیستم جا زیاد میگیره و از اون فقط میشه برای رکورد زدن استفاده کرد:

این سیستمها اگه به درستی ساخته بشن و یکم سلیقه به خرج داده بشه میتونن در یک باکس در زیر کیس هم جا بگیرن:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

البته همینطور که میبینین در این سیستم از Phase Change برای CPU و از واترکولینگ برای پل شمالی و GPU استفاده شده (به نظر من این کار برای کسانی که میخوان از سیستم به صورت 24/7 (همیشگی) استفاده کنن خیلی مناسبه) اما از Phase Change برای خنک کردن هر سه این قطعات استفاده میشه:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

در مورد دما در Phase change به نظر میرسه یک مسئله نسبی باشه یعنی باتوجه به نوع قطعات و موادی که در این وسیله استفاده میشن میشه این سیستم را بهینه تر کرد مثل: نوع ماده سرد کننده ای که استفاده میشه، در سیستمهایی که از Capillary Tube برای انبساط مایع استفاده میکنن طول این مسیر میتونه در کارایی تاثیر داشته باشه (هرچقدر طول کمتر و قطر بیشتر باشه کارایی بالاتر میره) و...

=====================

در مورد سیستم های بر اساس Capillary Tube (شلنگ باقطر کم) یکم توضیحات داده میشه:

به نظر من در این سیستم برای انبساط مایع از یک قانون ساده جریان شناسی (رئولوژی) استفاده میشه و اون اینه که: هر گاه مایعی از یک مسیر با قطر بیشتر وارد یک مسیر با قطر کمتر بشه سرعت بیشتری پیدا میکنه.

در نتیجه وقتی مایع در انتهای این شلنگ به اواپراتور (بلوکی که روی مثلا CPU قرار داده شده) میرسه این مایع با سرعت زیاد وارد بلوک میشه و در نتیجه منبسط میشه و عمل سرد کردن را انجام میده.

در مورد قطعات دیگری که در این عکس مشاهده میکنین:

کندانسور: بطور ساده میشه گفت برای خنک کردن گاز داغ از اون استفاده میشه (که قبلا هم شهریار عزیز توضیح دادن)

خشک کننده یا فیلتر: برای خشک کردن و همچنین تمیز نگه داشتن گاز در جریان از این وسیله استفاده میشه (چون حضور آب در این سیستم باعث کم یا زیاد شدن نقطه تبخیر و میعان ماده سرد کننده میشه که در محاسبات در نظر گرفته شدن همین مورد برای گرمای نهان تبخیر که پارامتر مهمی هم هست صادقه)

خط مکش انعطاف پذیر: در نصب بلوک بر روی CPU بهتره که از شلنگ برای قسمت مکش استفاده بشه تا نصب ساده تر انجام بگیره و روی قطعات فشار نیاد.

در مورد High side (قسمت پرفشار) و Low side (قسمت کم فشار) : همینظور که میبینین در قسمت کم فشار مایع سرد و بخار وجود داره که به داخل کمپرسور مکش میشن (برای همین به این قسمت کم فشار گفته میشه) و در قسمت پر فشار گاز داغ و مایع داغ قرار داره که بعد از کمپرسور قرار گرفته تا با فشاری که کمپرسور وارد میکنه گاز تبدیل به مایع بشه.

با تشکر

PCminister
24-07-08, 02:44
استفاده دیگه ای که از Phase Change میشه داشت اینه که بطور غیر مستقیم از اون استفاده کرد. یعنی ابتدا توسط این سیستم شما آب رو خنک کنین و با اون آب به خنک کردن قطعات سیستم بپردازین تفاوت عمده این روش با Watercooling اینه که در روش Waterchilling از تغییر فاز برای خنک کردن آب استفاده میکنین نه از رادیاتور بنابراین دمای آبی که در سیستم جریان داره از دمای محیط کمتر خواهد بود:

اما متاسفانه در این سیستم هم خطر کندانس شدن آب در داخل کیس وجود داره و لازم هست که مثل روش تغییر فاز در اینجا هم از عایق مناسب استفاده بشه:

با تشکر

AMD>INTEL
24-07-08, 05:47
این سیستم رو نمیشه روشی همیشگی حساب کرد . طبق شنیده های من حداکثر 1 تا 2 ماه اون هم با عایق کاری دقیق ولی رفقا واقعا خوب دارن توضیح میدن . با تشکر از همشون

Shahryar
24-07-08, 10:49
به نظرم مشکلی نداره Phase Change برای سیستم های 24/7 ! مجید جان سیستم هایی مثل DICE و خنک کننده هایی که با نیتروژن کار میکنند بیشتر برای رکورد استفاده میشند Phase Change سیستم امنی هست اگه درست ساخته بشه .

این تاپیک هم در مورد همه چیز Phase Change هست که اول باید آموزش های لازم را بدیم . بعد راهکرد های ساخت و ... .

و اما در مورد TEC ! شما میتونید از TEC توی بسیاری از سیستم های خنک کننده استفاده کنید به عبارتی TEC را میتونید روی CPU برای مثال استفاده کنید اما سیستم هم نیاز دارید که اون را خنک کنه . از طرفی مقایسه TEC با Phase Change درست نیست ! چون TEC منبع تغذیه قوی میخواد برای قدرت کننده کنندگی قوی و از طرفی Phase Change ها در کل قوی تر از TEC هستند .

2- ما در مورد همشون توضیحات میدیم چون هر کدوم طرفداران و استفاده کنندگان زیادی داره .

Majid OC
24-07-08, 12:50
ممنون از شهریار عزیز

چون TEC منبع تغذیه قوی میخواد برای قدرت کننده کنندگی قوی و از طرفی Phase Change ها در کل قوی تر از TEC هستند .

بله درسته

TEC منبع تغذیه قوی میخواد یعنی یه پاور جدا حتما باید گرماش دفع بشه و اگرنه می سوزه خب هر وسیله ای برای کار نیاز به تامین ولتاژ وآمپر ورودی داره ولی اگر TEC رو با هم بتونیم به درجه حرارت خنک کنندگیPhase Change برسونیم خب هم به صرفه تره هم همون کارو انجام میده من در موردش دارم تحقیق می کنم تا درجه خنک کنندگیشو بالا ببرم شما هم رو Phase Change کارکننین البته اول آموزش بعد به صورت عملی تست می کنیم
پس پیش به سوی دمای منفی بیشتر

راستی یه سوپرایز هم دارم نگاهی نزدیک به Phase Change از زاویه دوربین:

راستی شهریار یا عمادجان اگر تو نستین قسمت های مختلف Phase Change رو عکس های بالا با فلش
توضیح بدین برای مفهوم تر شدن بیشتر بحث که مثلا قسمت های مختلف سیستم Phase Change کودومه دمتون گرم

Shahryar
24-07-08, 14:30
مجید جان این هم خدمت شما و سایر دوستان عزیز :

تصویر قشنگی از چرخه یک سیستم Phase Change :

تصویری از یک سیستم Phase Change که توش اواپراتور و ... مشخص هست :

این هم کندانسور :

و اینک کمپرسور :1. (38): : ( این قسمت سیاه رنگ وسط ! )

این هم Capillary Tube هست ( اون لوله مسی که قطرش متفاوت هست :

راستی توی بازار و ... به Capillary Tube میگند لوله مویین ( برای خرید ممکن اسمی که توی ایران استفاده میشه خیلی مهمه )

در پست های بعد در مورد اواپراتور هم توضیحاتی میدیم من یا دوستان ...:love:

سوالی باشه در خدمتم ...:give_rose:

Majid OC
24-07-08, 19:58
عجب تاپیکی شد دستون درد نکنه

به نظر من بریم در مورد رکورد های خنک سازی باPhase change تحقیق کنیم واینکه چه جوری عایق بندی کنیم که یه وقت کندانس نکنه !!!!:gasp:
چقدر در منفی کردن دما تاثیر داره یعنی حد خنک کنندگی با Phase change چقدره؟
با چه نوع فومی عایق بندی کنیم؟

PCminister
26-07-08, 00:31
این سیستم رو نمیشه روشی همیشگی حساب کرد . طبق شنیده های من حداکثر 1 تا 2 ماه اون هم با عایق کاری دقیق ولی رفقا واقعا خوب دارن توضیح میدن . با تشکر از همشون

با بهادر عزیز موافقم از Phase Change به تنهایی برای خنک کنندگی استفاده کردن کمی سخته (با اینکه به نظر من این کار شدنیه) اما کار سختیه خصوصا عایق کاری یه نظر میرسه استفاده از Waterchilling کار مناسبتری باشه یه چند دلیل:

1- بخاطر استفاده از آب به عنوان واسطه حرارتی کمپرسور لازم نیست به مدت زیاد روشن باشه و باعث کمتر شدن استهلاک قطعات phase change میشه

2- میشه در مواقعی که با سیستم کار سنگین انجام نمیدین با نصب یک رادیاتور معمولی به صورت موازی با کویل در مخزن Waterchiller کمپرسور را خاموش کنین و از رادیاتور برای خنک سازی استفاده کنین (یعنی واتر چیلر به واتر کولینگ تبدیل میشه) که در مواقع پیک مصرف میتونه بسیار مفید باشه (تا یه وقت قبض برق نجومی نشه!)

3- برای ساخت Waterchilling نیاز به محاسبه دقیق گرمای تولیدی CPU نیست چون شما در Waterchilling آب رو خنک میکنین و از اون برای سرد کردن قطعات استفاده میکنین (با نصب یک سنسور و یک temprature controller به راحتی میشه به کمپرسور فرمان داد و دمای آبو کنترل کرد).

بعدا معایب Waterchilling را هم بررسی میکنیم!:wink:

با تشکر

Shahryar
26-07-08, 10:50
با بهادر عزیز موافقم از Phase Change به تنهایی برای خنک کنندگی استفاده کردن کمی سخته (با اینکه به نظر من این کار شدنیه) اما کار سختیه خصوصا عایق کاری یه نظر میرسه استفاده از Waterchilling کار مناسبتری باشه یه چند دلیل:

1- بخاطر استفاده از آب به عنوان واسطه حرارتی کمپرسور لازم نیست به مدت زیاد روشن باشه و باعث کمتر شدن استهلاک قطعات phase change میشه

2- میشه در مواقعی که با سیستم کار سنگین انجام نمیدین با نصب یک رادیاتور معمولی به صورت موازی با کویل در مخزن Waterchiller کمپرسور را خاموش کنین و از رادیاتور برای خنک سازی استفاده کنین (یعنی واتر چیلر به واتر کولینگ تبدیل میشه) که در مواقع پیک مصرف میتونه بسیار مفید باشه (تا یه وقت قبض برق نجومی نشه!)

3- برای ساخت Waterchilling نیاز به محاسبه دقیق گرمای تولیدی CPU نیست چون شما در Waterchilling آب رو خنک میکنین و از اون برای سرد کردن قطعات استفاده میکنین (با نصب یک سنسور و یک temprature controller به راحتی میشه به کمپرسور فرمان داد و دمای آبو کنترل کرد).

بعدا معایب Waterchilling را هم بررسی میکنیم!:wink:

با تشکر

عماد جان بحث ما سر Vapochill هست نه Waterchill .

در مورد عایق بندی دنبالشم میدونم اسپری هایی توی بازار هست که با زدنش مثل فوم میشه و عایق بندی میکنه اگه این روش کار بده مشکل عایق بندی خیلی راحت حل میشه . :give_rose:

Dark Devil
26-07-08, 12:01
شهریار جان اینطور که من پرس و جو کردم این اسپری ها برای این کار مناسب نیستندOnly the registered members can see the link
بهتره برای عایق بندی از همون لوله و شلنگ مخصوص به علاوه نوار چسب های عایق بندی (حتما موقع نصب کولر های اسپیلت دیدین) استفاده بشه Only the registered members can see the link

Majid OC
26-07-08, 15:25
منم در مورد این اسپر داشتم تحقیق می کردم که شهر یار بهش اشاره کرد :
خیلی کثیف کاری داره ولی وقتی خشک میشه اگر لوله 60-درجه هم دما داشته باشه شما به سطح بیرونی عایق
(همون خمیر خشک شده که دیوارشو بهتره با یونولیت فشرده کنترل کنیم)لمس می کنید احساس خنکی هم نمی کنید البته به قطر عایق هم بستگی داره ولی خیلی خوب عایق بندی می کنه اگه بشه کنترلش کرد
اینم چند تاعکس در این مورد:

Dark Devil
26-07-08, 15:41
سیستم های Phase change همینجوریش هم ظاهر خوبی ندارند !! با این عکس هایی که شما گذاشتی دیگه بدتر شد!Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
26-07-08, 16:12
بله اسپرئی هست . تو یکی از کلیپهائی سایت tomshardware قبل از نصب سیستم phase change از این اسپری استفاده میشه .

AMD>INTEL
26-07-08, 16:17
اول باید روی تمام منابع موجود تو نت یک تحقیق بشه . روش ها و ...

به نظر من این کار تو ایران چون کسی تجربه این کار رو نداشته و منابع اطلاعاتی شغلهائی که باید وسائل مورد نیاز زو تهیه کرد کمه . حتما باید مرحله یا فاز تحقیقاتی رو با دقت دنبال کرد . هزینه بالائی هم دارد .
نکته مهم این هست که مادربرد باید حتما voltmod بشه . این واقعا لازمه
این لینک هم ببینید :

AMD>INTEL
26-07-08, 16:28
این هم بد نیست

Majid OC
28-07-08, 20:31
ما در مورد این موضوع قبلا بحث کردیم اگر در سایت تحقیق کرده باشی با این عنوان تاپیک داریم:
اینجا بحث درموردPhase change است نه TEC؟

AMD>INTEL
07-08-08, 02:26
Vapor Phase Refrigeration

Shahryar
07-08-08, 09:57
Vapor Phase Refrigeration

بهادر جان به نظرم لینک دادن به جاهای دیگه فایده ای نداره چراکه منبع خیلی خیلی توی اینترنت وجود داره که فرد میتونه با سرچ گوگل پیدا کنه . ما باید بیایم و این ها را با کمک همدیگه فارسیش را قرار بدیم . :give_rose:

PCminister
05-09-08, 23:52
یکی از مهمترین قسمتهای یک سیستم Phase change که تاثیر زیادی روی کارایی اون میگذاره قسمت اواپراتور هست که در اون مایع تبدیل به گاز میشه و سرما به قطعه مورد نظر انتقال پیدا میکنه:

این قطعه در Phase change وظیفه داره که سرما رو از refrigerant به قطعه مورد نظر انتقال بده ضمن اینکه باید بخوبی از محیط اطرافش ایزوله شده باشه و ملحقاتی را برای تنظیم دمای بلوک و تنظیم شدت سرمایش داشته باشه تا بتوان توسط آنها از ایجاد دماهای پایینتر از حد مجاز و در نتیجه ایجاد پدیده Condensation جلوگیری کرد.

برای تنظیم دما معمولا از سنسورهای دمایی به همراه ترموستات مناسب استفاده میشه که میتوان با دادن Set point متاسب دما را در بلوک کنترل کرد.

اما برای تنظیم شدت سرمایش باید Expansion valve (شیر انبساط) مناسب انتخاب شود اما بخاطر افزایش هزینه ساخت نمیتوان از شیرهای انبساط پیشرفته استفاده کرد (مثل شیر انبساطهای حرارتی که با توجه به دمای گاز خروجی اواپراتور به شیر فرمان میدهد) و به ناچار باید از لوله ی مویین استفاده شود.

البته اگر محاسبات مربوط به کمپرسور و کندانسور به خوبی انجام شود نیازی به استقاده ار سیستمهای پیچیده نیست!:wink:

نکته مهم دیگر در ساخت بلوک در سیستمهای Phase change طراحی هست که باید طوری انجام بشه تا ضمن استفاده از حداکثر ظرفیت گاز با حفظ سادگی ساخت سیستم راحتتر انجام بگیره:

در این بلوک همینطور که مشاهده میکنین گاز توسط لوله مویین (Capilary tube) از بالا (توسط سوراخ کوچکتر) وارد میشه و توسط سوراخ بزرگتر گاز ایجاد شده خارج میشه!

طرز ساخت این نوع بلوک ساده هست ضمن اینکه کارایی مناسبی داره! میتونید مراحل ساخت این بلوک را در این لینک (Only the registered members can see the link) مشاهده کنید (البته تفاوتهایی در مدلهای مختلف وجود داره).

در پستهای بعدی به طریقه ایزولاسیون و جلوگیری از کندانس شدن آب بر روی بلوک میپردازیم!

با تشکر

PCminister
19-09-08, 05:41
چه زمانی ما با پدیده کندانس شدن بر روی سطوح برخورد میکنیم؟

این سوالی هست که باید قبل از پرداختن به عایق سازی در Phase Change (و یا هر روش خنک کنندگی که در دماهای کمتر از دمای محیط انجام میشود همان Extreme Cooling) به آن بپردازیم.

اصولا وقتی ما با پدیده میعان آب مواجه می شویم که دمای محل مورد نظر با دمای نقطه شبنم (Dew point) برای هوای اشباع (از بخار آب) در آن درجه حرارت مساوی شود (در فشار اتمسفر) در این صورت آب به صورت قطرات ریزی بر روی محل ذکر شده تجمع میابد. به عبارت دیگر در نقطه شبنم، آب اضافی موجود در هوا به صورت مایع بر روی محل سرد ایجاد میشود.

این جدول به شما نشان میدهد در چه دمایی با توجه به رطوبت نسبی و دمای محیط با پدیده میعان مواجه میشوید:

البته این جدول مختص Phase Change نیست و در مورد همه روشهای خنک کنندگی زیر صفر کاربرد دارد

برای مبارزه با این پدیده (در Extreme cooling) از چندین روش استفاده می شود که میتوان از مهمترین آنها به موارد زیر اشاره کرد:

1- عایق کاری سطح بوسیله موادی که دارای حداقل هدایت (یا جابجایی) حرارتی هستند.

2- خارج نمودن هوا و ایجاد خلا یا استفاده از گازهای بی اثر در محیطی که در آن از وسیله سرد استفاده میشود.

3- گرم کردن سطحی جسم سرد.

4- استفاده از موادی که مانع از تجمع آب بر روی سطوح میشوند.

در روشهای خنک کنندگی زیر صفر اصولا ما آب را به صورت یخ داریم که مشکلی به وحود نمی آورد اما با خاموش شدن وسیله سرمایشی و تبدیل دوباره یخ به آب احتمال ایجاد اتصال کوتاه هست که همین موضوع این روشها را با چالش جدی روبرو میکند.

در زیر به نمونه هایی از روشهای یاد شده برای خنک کننده های Phase Change اشاره میشود:

1- عایق کاری:

در این روش از فومهای مخصوص به صورت پدهای برش خورده برای عایقکاری سطوح رویی و زیرین برد استفاده میشود.

قسمت رویی برد:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

قسمت زیرین:

2- ایجاد محیطی بدون هوای مرطوب: این روش معمولا توسط کارخانجات سازنده تجهیزات خنک کننده استفاده میشود مثل کیس Xpressar (Only the registered members can see the link) از TT که دارای سیستم Phase Change هست.

3- گرم کردن سطحی: این روش بیشتر برای سیستمهای 24/7 و برای گرم کردن سطحی جسم سرد به منظور جلوگیری از عبور دما از نقطه شبنم استفاده میشود.

4- مواد جلوگیری کننده از تجمع آب:

در این روش با استفاده از مواد خمیری غیر رسانا مثل خمیرهای حرارتی غیر رسان (Only the registered members can see the link)ا برای ایزولاسیون سطح و داخل سوکت و یا هر محل دیگری که احتمال سرد شدن آن وجود دارد و نمیتوان از عایق برای آن استفاده کرد استفاده میشود:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

البته در مواردی که از وازلین هم استفاده شده:

با تشکر

Dark Devil
19-09-08, 21:38
این هم عکس های بیشتر در ارتباط با مواردی که عماد جان گفتن:

1464 14651466146714681469

PCminister
19-09-08, 23:22
مایع قرمز رنگ که زیر فم ریخته شده و حالت عایق داره به نظرت چیه؟که اتصالی نمی کنه باید پلاستیک شکل باشه ؟!

Liquid Electrical Tape

Liquid Electrical Tape (LET) is a rubber-fluid compound which can be painted onto surfaces to give a solid rubber-like finish when dry. It's mainly used in electrical applications to help insulate wires or joints, or in marine environments to protect against corrosion (eg. bolt threads etc.)

واسطه ای که بین فوم و مادربرد استفاده میشه چسب مایع الکتریکی (LET) هست که برای ایزولاسیون بهتر مدارات الکتریکی و همچنین قرار گیری بهینه فومها بر روی برد اضافه میشه و با استفاده از اون میشه از شر میعان نا خواسته آب زیر فوم (و تماسش با برد) جلوگیری کرد:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

دقت کنید این ماده به فوم نمیچسبه بلکه با ایجاد یک لایه بین فوم و برد (در واقع به برد میچسبه) مانع از میعان میشه.

باتشکر

AMD>INTEL
20-09-08, 00:34
كاري هست كه خيلي دقت لازم داره . كوچيكترين اشتباه ممكنه سيستم از بين بره . البته آزمون و خطاش بالاست . بالاخره حداقل 3 بردي اين وسط مرحوم ميشن

Majid OC
20-09-08, 05:55
عماد جان :11():
چند تا سوال داشتم :

1. بلاخره این چسب رسانا الکتریکی هست یا نه ؟
2. یعنی بهتر بگم موقع ریختنش روی برد امکان اتصالی داره؟
3. این چسب مایع ، میعان شده رو به خودش میکشه یا جذب می کنه؟
4. اگر بخوایم تهیه کنیم از کجا و به چه نامی این چسب معروف است . که از مغازه دار باید بپرسیم که داره یا نه؟
5. از نظر شما بهترین ماده در جذب رطوبت ناخوداگاه ایجاد شده توسط کولینگ ؛ چه ماده ای هست؟

Liquid Electrical Tape

باتشکر :11():
مجید

PCminister
21-09-08, 03:52
1. بلاخره این چسب رسانا الکتریکی هست یا نه ؟
2. یعنی بهتر بگم موقع ریختنش روی برد امکان اتصالی داره؟

با توجه به عکسهایی که قبلا هم قرار داده شده کاملا مشخصه که:

نارسانا هست و ایحاد اتصال کوتاه نمیکند.

3. این چسب مایع ، میعان شده رو به خودش میکشه یا جذب می کنه؟

این چسب در هنگام استفاده مایع هست اما بعد از استفاده (وقتی خشک شد) تبدیل به یک لایه لاستیک مانند روی برد میشه که از تماس مستقیم آب با اون جلوگیری میکنه.
خاصیت جذب رطوبت ندارد.

4. اگر بخوایم تهیه کنیم از کجا و به چه نامی این چسب معروف است . که از مغازه دار باید بپرسیم که داره یا نه؟

در بازار مشهد من جایی این چسب را ندیدم. اما نامهای چسب برق مایع یا چسب LET شاید درست یاشه.

5. از نظر شما بهترین ماده در جذب رطوبت ناخوداگاه ایجاد شده توسط کولینگ ؛ چه ماده ای هست؟

در دماهای 20- و کمتر (معمولا دمای کاری Phase Change از همین حدود شروع میشه و در برخی سیستمها که بصورت Cascade خنک میشن تا 120- هم دیده شده) اصولا هیچ جذب رطوبتی صورت نمیگیره! بنابراین مهمترین و قابل اعتمادترین راه مبارزه با پدیده کندانس شدن آب همون عایق سازی هست.

من تا حالا در سیستمهای Phase Change ندیدم کسی از مواد جاذب الرطوبه استفاده کنه:1. (27):

باتشکر

PCminister
31-10-08, 02:56
برای ادامه این بحث و بررسی تک تک اجزاء مورد استفاده در Phase Change باید اول یک بار دیگه اصول و مبانی این سیستمها را مرور کنیم تا کاملا مشخص شود که:

چگونه این سیستمها سرما تولید میکنند؟ (در اصل گرفتن گرما از محیط)

در این سیستمها ما با دو پارامتر دما و فشار روبرو هستیم که با تغییر این دو گرما جابجا میشود.

خب برای شروع به شکل زیر که نمایی ساده از یک سیستم Phase Change را نشان میدهد دقت کنید:

همینطور که میبینید این سیستمها بطور کلی از 4 قطعه اصلی تشکیل شده اند و هر وسیله دیگری که بین این 4 قطعه اصلی قرار میگیرد جزو لوازم جانبی سیستم محسوب خواهد شد و حضور انها فقط برای بهبود کارایی و افزایش طول عمر میباشد و نقش اساسی در عملکرد سیستم ندارند.

اولین و مهمترین قطعه کمپرسور هست که به وسیله ان ماده سرمازا در سیستم به گردش در می آید و عامل اصلی ایجاد کننده فشار هست. در این قسمت گاز فشرده میشود و طبق قوانین ترمودینامیک وقتی گازی فشرده شده تولید گرما میکند.

حرارت تولید شده در این قسمت در اصطلاح «حرارت فشرده سازی» نام دارد.

خب دقت کنید در این مرحله ما اولین عامل ایجاد مایع را داریم یعنی فشار در مرحله بعدی باید گاز فوق داغ که در کمپرسور فشرده شده خنک تر شود تا به مایع تبدیل شده و بتواند در اواپراتور (با تبدیل شدن دوباره به گاز) با جذب گرما از محیط خنکسازی را انجام دهد.

قطعه ی دوم که توسط آن این گرما از ماده سرمازا گرفته میشود کندانسور نام دارد که همانطور که از اسم آن مشخص است در آن گاز ضمن سرد شدن به مایع تبدیل میشود. این عمل توسط یک تبادل کننده حرارتی (Heat Exchanger) که معمولا به کمک هوا آنرا خنک میکنند انجام میشود و در آن با کاهش دما و با حضور عامل فشار گاز به مایع تبدیل میشود.

خب تا این قسمت گاز در سیستم تحت فشار هست و بخاطر همین ماده سرمازا (با وجود نقطه جوش بسیار پایین)
به صورت مایع در جریان است.

برای بدست آوردن نقطه جوش Refrigrant های(ماده سرمازا) مختلف میتوانید به اینجا (Only the registered members can see the link) مراجعه کنید.

در قسمت سوم (شیر انبساط) که یکی از جالبترین قسمتهای این سیستم است (چون با وجود ساختار ساده ای که در اکثر مواقع داراست کارایی بالایی دارد) با کاهش ناگهانی فشار، مایع (که تا قبل از این تحت فشار بود) به صورت گاز در آمده و با جذب انرژی نهان تبخیر مورد نیاز برای این کار موجب سرد سازی در اواپراتور میشود.

دقت کنید در این مرحله مایع با عبور از یک منفذ کوچک بلافاصله وارد اواپراتور شده و عمل سردسازی را انجام میدهد. در حقیقت کاری که در شیر انبساط انجام میشود کاهش فشار است.

در خنک کنندگی Phase Change در PC بیشتر از لوله مویین (Cap Tube) برای این قسمت استفاده میشود که عبارتست از یک لوله با قطر بین 0.5 تا 1.5 میلیمتر و طول بین 1.5 تا 6 متر که از انتهای کندانسور (در حالت کلی) به ابتدای اواپراتور متصل میشود. این وسیله ساده ترین نوع شیر انبساط محسوب میشود که در اغلب یخچالهای خانگی نیز از آن استفاده شده است.

جالب اینجاست که گاز بلافاصله بعد از خروج از شیر انبساط این عمل را انجام میدهد!

به عکس زیر که از سیستم سردسازی Phase Change برای رمها استفاده شده دقت کنید:

همینطور که مشاهده میکنید با وجود برفک زیاد روی لوله های بعد از Cap Tube بر روی خود آن کوچکترین نشانه ای از یخ زدگی آب دیده نمیشود. این بدین معنی است که در طول Cap tube هنوز ماده سرمازا به صورت مایع است و عمل سردسازی در صورتی انجام میشود که فشار حاصله از کمپرسور از روی آن برداشته شود. این دقیقا همان کاری است که شیر انبساط در این سیستم به عهده دارد.

قسمت چهارم در یک سیستم تغییر فاز اواپراتور است که وظیفه آن انتقال سرمای حاصله از انبساط گاز به محیط مورد نظر برای سردسازی است. نکته مهم در مورد این قسمت (مثل کندانسور) افزایش سطح در تماس با محیطی است که سردسازی در آن انجام میشود، که برای بهبود انتقال حرارت در این قسمت معمولا از مس برای این قطعه استفاده میکنند.

============================

خب دوستان اینها توضیحاتی بود که علاوه بر جمع بندی موارد گفته شده تا بحال در این تاپیک میتواند مبانی این سیستمها را بصورت بسیار خلاصه بیان کند که برای ادامه بحث لازم بود.

در پستهای بعدی علاوه بر توضیح انواع مختلف کمپرسور و کندانسور و نقش آنها، به سایر تجهیزات لازم مانند مخزن جمع کننده Refrigrant و Dryer و... خواهیم پرداخت.

اطلاعات بیشتر (Only the registered members can see the link)

باتشکر

atisoc0936
25-11-14, 16:50
میدونم از اخرین پست خیلی میگذره
ولی میخام بدونم با اینکه چند سال گذشته هنوز هم همین دردسر ها هست
میشه این دستگاه رو ساخت
حدود چقدر هزینه داره
واسه هر قسمت پیش چه افرادی باید رفت
واسه استفاده 24/7 نه
فقط برای تست و اورکلاک

چیزی که هست سوال اینه
که نمیشه مادربورد رو تو حالت عمودی گذاشت طوری که به سمت بلاک خنک کننده کج باشه و با برفک زدن یا تقطیر چیزی رویه مین نریزه و اتصالی پیش نیاد

iSteve
25-11-14, 20:06
میدونم از اخرین پست خیلی میگذره
ولی میخام بدونم با اینکه چند سال گذشته هنوز هم همین دردسر ها هست
میشه این دستگاه رو ساخت
حدود چقدر هزینه داره
واسه هر قسمت پیش چه افرادی باید رفت
واسه استفاده 24/7 نه
فقط برای تست و اورکلاک

چیزی که هست سوال اینه
که نمیشه مادربورد رو تو حالت عمودی گذاشت طوری که به سمت بلاک خنک کننده کج باشه و با برفک زدن یا تقطیر چیزی رویه مین نریزه و اتصالی پیش نیاد
سلام مهدی جان،
بله میشه ساخت فقط یه کم پیگیری از سمت شما رو لازم داره.
حدود هزینه اش بسته به جاهایی که خرید میکنید داره ولی چیزی حدود 700 تومن درمیاد.
باید پیش یخچالسازها و تراشکارها برید + یه سری قطعه های دیگه که باید از فروشگاهها یا تعمیراتی های مختلف جور کنید.
برای استفاده حتما باید بورد رو کاملا عایق بندی کنید. برای استفاده طولانی مدت باید عایق بندی خیلی دقیقی انجام بشه.افقی بودن و عمودی بودنش تا جایی که اطلاع دارم فرقی نمیکنه ولی به صورت تئوری فکر میکنم افقی باشه بهتره.
:11():

PCminister
05-01-15, 23:13
سلام

ببخشید من دیگه خیلی وقته توی جریان سخت افزار نیستم اما واقعا الان کسایی هستن که بخوان از سیستم تغییر فاز برای اورکلاک استفاده کنن؟

اصلا آدما الان اورکلاک میکنن؟ چرا؟

حدود هزینه اش بسته به جاهایی که خرید میکنید داره ولی چیزی حدود 700 تومن درمیاد.

اگر کل سیستم کمتر از 1.5 میلیون در اومد و کار کرد پیش من جایزه داری!!!

alksdj
06-01-15, 13:00
سلام

ببخشید من دیگه خیلی وقته توی جریان سخت افزار نیستم اما واقعا الان کسایی هستن که بخوان از سیستم تغییر فاز برای اورکلاک استفاده کنن؟

سلام عزیز بله الان هم کسانی هستن که اورکلاک کنن

atisoc0936
06-01-15, 13:30
سلام

شما برای ساخت این دستگاه
به یه یخچال که کار کنه و سالم باشه نیاز دارید( دسته دومش فکر کنم 100 تا 150 گیر بیاد)
مشکل اصلی اینه که این دستگاه رو افراد خاصی میتونن جم کنن
چون عامل تعیین فشار داخل این دستگاه کمی مشکل هست
و بنده که به شخصه منصرف شدم چون نتونستم کسی رو پیدا کنم که بتونه این کار رو انجام بده

اور کلاک هم بله
ایران در رتبه 12 هم اورکلاک تو دنیا هست (با این وضعیت داغون پولی و جنسی که یوزرهاش دارن از جمله خودم که پوله یه 4790 رو دادم و یه i3 گرفتم )

Overclocking, overclocking, and much more! Like overclocking. (Only the registered members can see the link)

PCminister
06-01-15, 16:02
من اصلا کاری به کار ایران و رتبه اش ندارم. توی درصد بیکاری که جلوتریم!!!

من میگم هدف از اورکلاک کردن چیه؟ که بخوای به قول دوستمون 700 هزار تومن پول بدی Phase Change جمع کنی.

اون کمپرسور دست دوم هم به درد همون یخچال میخوره برادر نه برای تحمل فشاری که شما روی بخش Discharge میخوای به پیستون تحمیل کنی!!!

قرار نیست که کمپرسور دائم روش باشه. بایه سنسور تیپ K و یک ترموستات به راحتی میشه با دقت 0.1 دما را روی بلوک تنظیم کرد.

هر چی بخوای دما را پایینتر بیاری باید پول بیشتری خرج کنی. برای اورکلاک حرفه ای که با 700 به جایی نمیرسی دوست من.

Phase Change به درد بچه پولدارای با سواد و با حوصله میخوره که نمیخوان اوقات فراغتشونو با پورششون توی خیابونا دور دور کنن و دنبال یه سرگرمی جدی هستن. نه دوستانی که روی 1000 تومنشون حساب باز میکنن!!!

atisoc0936
06-01-15, 16:27
من اصلا کاری به کار ایران و رتبه اش ندارم. توی درصد بیکاری که جلوتریم!!!

من میگم هدف از اورکلاک کردن چیه؟ که بخوای به قول دوستمون 700 هزار تومن پول بدی Phase Change جمع کنی.

اون کمپرسور دست دوم هم به درد همون یخچال میخوره برادر نه برای تحمل فشاری که شما روی بخش Discharge میخوای به پیستون تحمیل کنی!!!

قرار نیست که کمپرسور دائم روش باشه. بایه سنسور تیپ K و یک ترموستات به راحتی میشه با دقت 0.1 دما را روی بلوک تنظیم کرد.

هر چی بخوای دما را پایینتر بیاری باید پول بیشتری خرج کنی. برای اورکلاک حرفه ای که با 700 به جایی نمیرسی دوست من.

Phase Change به درد بچه پولدارای با سواد و با حوصله میخوره که نمیخوان اوقات فراغتشونو با پورششون توی خیابونا دور دور کنن و دنبال یه سرگرمی جدی هستن. نه دوستانی که روی 1000 تومنشون حساب باز میکنن!!!

حالا چرا اینقدر ناراحتی عزیز :love:
کلا مقوله اورکلاک یه کاری محسوب میشه که بیشتر به چند دلیل انجام میشه

یا ثبت رکورد و این حرف ها با یه قطعه یکسان
و مسابقات از این قبیل که خارج از اینجا زیاد برگزار میشه و توش هم جوایز ارزشمندی هست
بعد هم عشق و حال یه نفر که بیشتر تو اوقات بیکاری انجام میشه

همیشه هم با خرج همراه نیست
فقط اورکلاک های سطح بالا هست که خرج زیادی داره
در سطح عادی و به قول معروف روی AIR یا نهایت واتر کولر میشه تست های با ارزشه زیادی زد
مرحله بالاتر از فاز چنج نیترو هست که هزینه زیادی داره سره انجام دادنش وبدیش نسبت به فاز چنج اینه که شما باید برای هر تست مقدار ی نیترو بخرید که هنگام تست تبدیل به بخار میشه و :wink: هیچی نمیمونه
خوبیه فاز چنج اینه که اگه یه گاز خوب پیدا کنی میتونی تا منفی 50 درجه هم برسی که میتونی تو این دما اورکلاک های خوبی بکنی ولی باز هم بدرد اکستریم اورکلاکینگ نمیخوره :1. (29):

در کل اورکلاک رو دوست دارم چون باعث میشه حس عجیبی به آدم دست بده (آدرنالین موقع تست و قبل از تموم شدن تست خیلی زیاده و این که ببینی رتبه ت چند هست

البته خودم تا حالا اور با نیترو و فاز چنج رو حتی از نزدیک هم ندیدم چه رسد به انجام چون قبلش اعمالی داره که باید انجام داد و هم چنین سخت افزاری که بتونه تو دمای منفی درست کار کنه و باگ نداشته باشه
و عایق بندی هم که جای خود داره
ولی در کل اورکلاک برای اوقات فراغت هست که عشق بعضی ها هست به جای کارای دیگه

PCminister
06-01-15, 20:02
من به هیچ وجه عصبانی نیستم دوست من فقط توصیه ام به شما و همه دوستانی که این پست را میبینن اینه که دنبال یه کار بهتر و مفیدتر برای اوقات فراغتتون باشید که کمتر هزینه داشته باشه. به عنوان مثال برنامه نویسی یا کارهای جالب با بردهای الکترونیکی ساده و ارزون (مثل آدرینو و AVR و...) که میتونه یه شروع باشه برای کار با مدارهای صنعتی تر مثل PLC که برای آِیندتون میتونه مفید باشه.
اورکلاک یه کار خیلی پیش پا افتاده و سطحی محسوب میشه که زیاد مفید هم نیست. مثلا فلان رکورد را هم جابجا کردید خب که چی؟! به چه دردی میخوره؟
باور کن برنامه نویسی یه PLC حتی با ورودی خروجی 14 تایی هم همین احساسو ایجاد میکنه با این تفاوت که یادگیری اون براتون مفیده.

اورکلاک اگه کار مفیدی بود ایران 12هم نبود!!!

Phase Change هم توی دماهای خیلی پایین به نوع گاز بستگی نداره به نوع کمپرسور و فشاری که میتونه تحمل کنه و فشاری که میتونه در دماهای پایین ایجاد کنه برمیگرده. نوع گاز در هر دما یک مسئله استانداره و نه یک انتخاب به عهده کاربر. برای دماهای زیر صفر معمولا به روش Cascade و اضافه کردن کمپرسور (معمولا دو یا سه مرحله) مرحله به مرحله از اواپراتور مرحله قبلی برای سرد کردن کندانسور مرحله بعدی استفاده میکنند در این روشها از کمپرسورهای روتاری استفاده میشه و نه کمپرسور دست دوم یخچال!!!

به عنوان مثال این بنده خدا یک خنک کننده تقییر فاز 5 مرحله ای ساخته:

Five Stage Cascading Phase Change Cooler (Only the registered members can see the link)

I M A N
06-01-15, 20:10
من به هیچ وجه عصبانی نیستم دوست من فقط توصیه ام به شما و همه دوستانی که این پست را میبینن اینه که دنبال یه کار بهتر و مفیدتر برای اوقات فراغتتون باشید که کمتر هزینه داشته باشه. به عنوان مثال برنامه نویسی یا کارهای جالب با بردهای الکترونیکی ساده و ارزون (مثل آدرینو و AVR و...) که میتونه یه شروع باشه برای کار با مدارهای صنعتی تر مثل PLC که برای آِیندتون میتونه مفید باشه.
اورکلاک یه کار خیلی پیش پا افتاده و سطحی محسوب میشه که زیاد مفید هم نیست. مثلا فلان رکورد را هم جابجا کردید خب که چی؟! به چه دردی میخوره؟
باور کن برنامه نویسی یه PLC حتی با ورودی خروجی 14 تایی هم همین احساسو ایجاد میکنه با این تفاوت که یادگیری اون براتون مفیده.

اورکلاک اگه کار مفیدی بود ایران 12هم نبود!!!

Phase Change هم توی دماهای خیلی پایین به نوع گاز بستگی نداره به نوع کمپرسور و فشاری که میتونه تحمل کنه و فشاری که میتونه در دماهای پایین ایجاد کنه برمیگرده. نوع گاز در هر دما یک مسئله استانداره و نه یک انتخاب به عهده کاربر. برای دماهای زیر صفر معمولا به روش Cascade و اضافه کردن کمپرسور (معمولا دو یا سه مرحله) مرحله به مرحله از اواپراتور مرحله قبلی برای سرد کردن کندانسور مرحله بعدی استفاده میکنند در این روشها از کمپرسورهای روتاری استفاده میشه و نه کمپرسور دست دوم یخچال!!!

به عنوان مثال این بنده خدا یک خنک کننده تقییر فاز 5 مرحله ای ساخته:

Five Stage Cascading Phase Change Cooler (Only the registered members can see the link)
سلام .
میگم عماد جان تفکرات آدم و دیدگاه هاش به مرور زمان چقدر تغییر می کنه نه ؟!
یاد قدیما بخیر چه روزایی بود دور همی دنیایی داشتیم با اوورکلاکینگ .
با پیشنهادات موافقم خودم هم الان در حال یادگیری دوره برنامه نویسی JAVA Android هستم .

PCminister
06-01-15, 20:24
تفکرات آدم و دیدگاه هاش به مرور زمان چقدر تغییر می کنه نه ؟!

آفرین

منم دارم همینو میگم. ما این راهو رفتیم برادر این اشتباهه که بشینیمو به دیگران نگیم که راه و چاه چیه.

اورکلاک به درد آدمای بی غم و پولدار میخوره که پدر بزرگوارشون برای 7 جد و آبادشون گذاشته و برای نتیجشون هم میتونن کادوی تولد لکسوس بخرن!!!

من و شما برای اوقات فراغتمون باید دنبال کارهای مفید باشیم. نه بخاطر پول. به خاطر اینکه هزینه ای که میکنیم بتونه حداقل در آینده به کمکمون بیاد و در راه کار و زندگی به دردمون بخوره. علاقه شما در زمینه سخت افزار میتونه هدایت بشه.

الکترونیک و برنامه نویسی تقریبا با سخت افرار همسو هست و یادگیری و استفاده از اون در اغلب موارد کم هزینه.

شما اگر به اورکلاک ادامه بدی دیر یا زود به مانع میخوری چه از نظر مالی و چه از نظر تکنیکی و بعد به این نتیجه خواهی رسید که میتونستی از وقت و منابعت بهتر استفاده کنی.

atisoc0936
06-01-15, 20:37
دوست عزیز
من به شخصه اورکلاک که نمیشه گفت تست زدن و بنچمارک گیری رو به عنوان یه سرگرمی تلقی میکنم
این رو میدونم که نظره هر کسی در مورد یک چیز یکسان نیست
خوده من و 4 تا رفیقم
یکیمون عشقه فیلم دانلود کردن و فروختنه میگه اورکلاک کنی که چی :1. (26):
دوست دیگم گوشی دوسته میگه برو پول بده گوشی فلان :1. (29):
یکی دیگه عشق گیمه میگه جان من یه کارت توپ میگیرم با یه سیس با یه اکانت آنلاین

شما نظره جالبی در این مورد ندارید نمیدونم چرا
در کل ایران با 278 اورکلاکر تو دنیا هست 12 هم
کسی به یوزرهاش هم پول نداده که بیا برو این کار رو بکن
هیچ پشتیبانی هم نیست
کسانی که انجام دادند هم از هزینه خودشون بوده

به شخصه با این حرفتون مخالف هستم
من خودم با برج حدود 300 تومن دارم کار میکنم و راضی نیستم (ولی خوب این جا شهرستان هست و در امد کم)
با این اوضاع به خاطره علاقه ای که به سخت افزار دارم دوست دارم کمی هم اور کنم
حالا حتما نیاز نیست شما از کار و زندگی تون بزنید و این کارو انجام بدید
هفته ای 1 2 ساعت کافیه

این کار یه منبع درآمد نیست بیشتر یه تفریح هست
حالا شما میگید تفریحی انجام بدید که توش پول یا چیزی داشته باشه
حرف شما درسته
ولی هر کسی یه تفریحی داره
و این عمل هم موقتی هست
یعنی خیلی از کاربران یه مدت میرن دنبالش ببینن چیه بعد ولش میکنن
خصوصا اگر علاقه ای نداشته باشن یا یه موضوع جدید پیش بیاد
:11():

alksdj
07-01-15, 01:09
دوست عزیز اورکلاک کردن رو باید به چند دسته تقسیم کنیم
1- اورکلاک روی ایر و واتر
2- اورکلاک اکستریم و حرفه ای
در مورد اورکلاک روی ایر و واتر میشه با یک هزینه معمول یا کم یک پرفومنس خوب گرفت و این پرفومنس میتونه روی کارهایی که میخوایم با سیستم انجام بدیم راحت تر باشه و هم میتونه یک تفریح خوب باشه . ولی در مورد اورکلاک اکستریم و حرفه ای بحث فرق میکنه . در اورکلاک اکستریم نیاز به هزینه های هستو قبول دارم که هرکسی نمیتونه این هزینه ها رو پرداخت کنه که فقط برای جا به جا کردن یک رکورد باشه بعضی از مواقع این کار رو برای تفریح انجام میدن دوستان مثل خود من . به نظر من اورکلاک یک نوع هنر هست که یک کاربر میتونه با این هنر یک از یک سیستم معمولی یک پرفومنس خوب در مقابل یکسیستم نیمه حرفه ای بدست بیاره با یک هزینه ناچیز .