PDA

مشاهده نسخه کامل : چگونگی Disable کردن هسته ی CPU ؟

Overclocker
27-06-08, 18:40
با سلام.
خوب عماد جان اینم تاپیک حالا بحث رو شروع میکنیم !
:1. (5):

1-کلا چطور میشه یک هسته ی CPU را از دور خارج کرد که به طور کلی Disable باشه !؟

2-اگر Disable بشه پس فرقش با Cpu های تک هسته ای در چیست ؟

3- سلامتی !

با تشکر .:11():

:1. (2):

PCminister
28-06-08, 02:29

سلام حسین جان:11():

اول از همه یاد آوری میکنم که:

1- از کار انداختن یک هسته در پردازنده های چند هسته ای کار مشکلی هست! و روشهایی که برای از کار انداختن اونا در اینجا ارائه میشه فقط کاری میکنن که ویندوز فقط از یک هسته (برای اجرای اون برنامه خاص) استفاده کنه!

2- مسئولیت اجرای این برنامه ها و عواقب اون 100% به خودتون برمیگرده و بنده هیچ مسئولیتی قبول نمیکنم.

===================

حالا میرسیم به سوال شما:

1- اون یادآوری اول تا حدی جواب سوال اول شما را هم داد!

اما اگر Bios مادربرد این توانایی را داشته باشه که هسته های پردازنده را بطور انتخابی نادیده بگیره این عمل شدنیه. در بعضی موارد هم پیشنهاد شده که از Bios های قدیمی اون مادربرد که پردازنده های تک هسته ای را پشتیبانی میکنند استفاده کنین.

پس در این قسمت نتیجه میگیریم که نمیشه کلا یک هسته در پردازنده را به این راحتیها کلا از کار انداخت!:1. (38):

اما میشه با استفاده از روشهایی یک یا چند هسته را در ویندوز (یا دیگر OS ها) برای یک یا چند برنامه از کار انداخت:

1- استفاده از RunFirst:

1. فایل را از اینجا (Only the registered members can see the link) دریافت کنید.

2. پس از دریافت فایل runfirst.exe را در شاخه محل نصب نرم افزاری که میخواین اونو در یک هسته اجرا کنید (اسم این نرم افزار و میذاریم A:1. (26):) کپی کنین.

3. یک Shortcut از فایل اجرایی نرم افزار A ایجاد کنین.

4. در تب properties اون shortcut که ایجاد کردین در قسمت target آدرس فایل اجرایی اومده. حالا قبل از اون آدرس تایپ کنین RunFirst و OK کنین.

5. به قول خارجیها اجرا کنین و لذت ببرین!:1. (38): (البته اون ShortCut باید اجرا بشه!:whistle:)

من خودم اینو با Orthos چک کردم:

Only the registered members can see the link

البته روشهای دیگه ای هم برای این کار هست مثل:

2- استفاده از imagecfg.exe (Only the registered members can see the link) که برای این کار میتونین به این راهنما (Only the registered members can see the link) مراجعه کنین.

3- استفاده از فرمان Start در CMD ویندوز (Only the registered members can see the link).

2- اگه Disable بشه (با روشهایی که گفته شد) فرقی با یه پردازنده تک هسته ای (با کش برابر!:1. (26):) برای اون برنامه ای که براش این عملیات را اجرا کردین نمیکنه.

در آخر:

این کار (از کار انداختن هسته های یک پردازنده) برای کسانی پیشنهاد میشه که یک برنامه قدیمی (برنامه ای که با پردازنده های چند هسته ای سازگاری نداره) را میخوان در یک سیستم جدید اجرا کنن و راهی جز این ندارن!

برای اورکلاکینگ اولین و مناسبترین راه برای بالا بردن باسها و فرکانسها استفاده از خنک کننده های بهتر و با کارایی بیشتر هست.

با تشکر

Shahryar
28-06-08, 10:11
من هم دو راه دیگه بلدم اما تستش با خودتون :

1- روی My Computer کلیک راست کنید و برید Properties و سپس تب Advance اونجا StartUp And Recovery و اونجا edit را بزنید تا فایل boot.ini را باز کنه آخرش بنویسید :

/numproc=1

و ویندوز را Restart کنید . اما چون Dual Core بودن یا چهار هسته ای بودن خوب هست بهتون پیشنهاد میکنم از این راه استفاده کنید برای برنامه خاصی :

2- هر برنامه ای که اجرا کردید برید توی Task Manager و اگه نام اون را در Processes را میدونید روش کلیک راست کنید و Set Affinity را انتخاب کنید و از اونجا به راحتی میتونید انتخاب کنید . اگه هم اسم Process را نمیدونید میتونید در قسمت App روی هر برنامه ای که میخوایند کلیک راست کنید و Go To Process را انتخاب کنید .

موفق باشید
شهریار :love:

Mahdi_Moosavi
28-06-08, 12:02
بسیار عالی .

خب با این روش ها در اصل از نظر سخت افزاری هسته دوم detect میشه ولی usage نداره ! درست گفتم ؟!

یعنی باز هم cpuz هسته دوم رو میشناسه . درست میگم ؟

Shahryar
28-06-08, 12:29
بسیار عالی .

خب با این روش ها در اصل از نظر سخت افزاری هسته دوم detect میشه ولی usage نداره ! درست گفتم ؟!

یعنی باز هم cpuz هسته دوم رو میشناسه . درست میگم ؟

جمله اول : دقیقا ! توی بایوس یا POST دو هسته ای هست اما از نظر نرم افزاری استفاده نمیکنه ازش .

CPU-Z هم تست نکردم باید دید CPU-Z از کجا تعداد هسته ها را تشخیص میده ! اگه از روی سیستم عامل تشخیص بده ( که بعید میدونم ) تک هسته میشناسه ( در حالت دوم ) اما احتمال زیاد از این طریق نمیشناسه و میتونه بفهمه . :1. (23):

Overclocker
28-06-08, 16:17
دستتون درد نکنه .

با این کارها فقط میشه به برنامه ی مورد نظر دستور داد که از یک هسته استفاده کنه که خودم این راه را بلد بودم ولی نمیشه که هسته را خاموش کنی که Task Manager و Cpuz قادر به شناسایی اون هسته نباشند !

در کل باید بشه از بایوس خاموشش کرد که کلا Disable بشه !

با تشکر.:11():

Shahryar
28-06-08, 16:27
دستتون درد نکنه .

با این کارها فقط میشه به برنامه ی مورد نظر دستور داد که از یک هسته استفاده کنه که خودم این راه را بلد بودم ولی نمیشه که هسته را خاموش کنی که Task Manager و Cpuz قادر به شناسایی اون هسته نباشند !

در کل باید بشه از بایوس خاموشش کرد که کلا Disable بشه !

با تشکر.:11():

عزیزم پس برای چی میخواین تک هسته ای بشناسه ؟!

Overclocker
28-06-08, 18:07
عزیزم پس برای چی میخواین تک هسته ای بشناسه ؟!

من از عماد جان پرسیدم که چطور یک هسته را میشه Disable کرد گفت تاپیک بزن تا بررسی کنیم.

Shahryar
28-06-08, 18:50
من از عماد جان پرسیدم که چطور یک هسته را میشه Disable کرد گفت تاپیک بزن تا بررسی کنیم.

عزیزم کاری به اون ندارم میگم چه کاربردی برای شما داره ؟ میخوام کاربردتون را بدونم .

Shahryar
28-06-08, 19:01

عزیزم کاری به اون ندارم میگم چه کاربردی برای شما داره ؟ میخوام کاربردتون را بدونم .

Overclocker
28-06-08, 19:33

آخه من تعجب کردم که چطور میشه این کار را انجام داد !:1. (27)::1. (2):

و میخواستم بدونم که چه فرقی هم با تک هسته ای ها داره و چقدر در اور تاثیر داره !

با تشکر .
:1. (38):

Shahryar
28-06-08, 19:38
آخه من تعجب کردم که چطور میشه این کار را انجام داد !:1. (27)::1. (2):

و میخواستم بدونم که چه فرقی هم با تک هسته ای ها داره و چقدر در اور تاثیر داره !

با تشکر .
:1. (38):

آهان پس قضیه اورکلاک هست ! من فکر کردم برای گیم میخواین که مثلا SMP پشتیبانی نمیکنه ! برای اورکلاک فکر نمیکنم توی خود اورکلاک نتیجه خاصی بتونید بدست بیارید اما برای تست گرفتن بستگی به نرم افزار تست داره که چه جوری تست میگیره ! برای نرم افزار تست فکر کنم میتونید از طریق ویندوز غیر فعال کنید .

موفق باشید
شهریار :give_rose:

mamad64
16-07-08, 01:38
توی AMD Phenom این کار به آسونی انجام میشه:wink:حتی شما میتونی از تو ویندوز با نرم افزار OVERDRIVE ساخت شرکت AMD جدا جدا هر هسته رو OVER کنی.

™Ali
16-07-08, 12:14
چه برنامه جالبی!!!!!
البته زیاد هم به درد نمی خوره چون من دلیلی نمیبینم که بیام هسته ها رو غیر فعال کنم:1. (38):

Shahryar
16-07-08, 12:15
چه برنامه جالبی!!!!!
البته زیاد هم به درد نمی خوره چون من دلیلی نمیبینم که بیام هسته ها رو غیر فعال کنم:1. (38):

عزیزم شما دلیل نمیبینید دلیل نمیشه کلا دلیلی وجود نداشته باشه که !!! :1. (38): در بالا به مشکل در بازی ها اشاره شد یکی دیگه از کاربرد هاش هم توی اورکلاکینگ و تست های PI هست . :great:

™Ali
16-07-08, 12:47
عزیزم شما دلیل نمیبینید دلیل نمیشه کلا دلیلی وجود نداشته باشه که !!! Only the registered members can see the link در بالا به مشکل در بازی ها اشاره شد یکی دیگه از کاربرد هاش هم توی اورکلاکینگ و تست های PI هست . :great:
زیر دیپلم صحبت کن شهریار جان:1. (38):
این واژه ها یعنی چه؟؟
تو بازی کاربرد داره؟؟

Shahryar
16-07-08, 12:50
زیر دیپلم صحبت کن شهریار جان:1. (38):
این واژه ها یعنی چه؟؟
تو بازی کاربرد داره؟؟

به زبان خیلی ساده :

در بعضی از بازی ها ( بیشتر بازی های قدیمی ) پردازنده های تک هسته ای بهتر جواب میده و بازی بهتر اجرا میشه .

در بحث اورکلاک هم مصرف میاد پایین این یکی و دوم هم اینکه توی تست هایی مثل تست پردازنده SuperPI وقتی پردازنده تک هسته ای باشه امتیاز کمی بهتری میتونه بگیره نسبت به همون کلاک در حالت چند هسته ای . این خیلی خلاصه ... :1. (26):

™Ali
16-07-08, 13:46
جای تشکر داره.
ولی چرا تو SuperPi یه کمی بهتره در صورتی که فرکانس همونه؟؟
با تشکر

WORYA_SH
16-07-08, 18:47
دوست عزیز به طور کلی میگم در کل کاری که شما دنبالش هستید هیچ نتیجه مفیدی در هیچ زمینه ای نداره . چه اور کلاک چه....

موفق باشی.

™Ali
16-07-08, 19:20
دوست عزیز به طور کلی میگم در کل کاری که شما دنبالش هستید هیچ نتیجه مفیدی در هیچ زمینه ای نداره . چه اور کلاک چه....
100%
پول یه هسته اضافی بدی و ازش کار نکشی:1. (27):

xboyiut2000
14-08-08, 03:04
با سلام.
خوب عماد جان اینم تاپیک حالا بحث رو شروع میکنیم !
:1. (5):

3- سلامتی !

:1. (2):

سی پی یو های فنوم دارای این خاصیات هستند که مادر بورد هم باید ساپورت کنه
Only the registered members can see the link