PDA

مشاهده نسخه کامل : تامینگ رم

Persiastore
27-01-07, 09:13
با سلام
میخواستم بدونم تایمینگ رم چیه و این چند عدد مربوط به آن بالا باشند بهتره یا پایین
و ایا میشه این تامینگ وسیله باشه برای تشخیص رم های خوب و بد در موقع خرید :23:
ممنون

M A H R A D
27-01-07, 13:59
سلام آرش جان. خوشحالم که دوباره توی SSA می بینمتون ...

در مورد تایمینگ رم قبلا دوست خوبم علی جان توضیح داده اند که بنده اون رو بصورت نقل قول درمیارم :

تايمينگ معمولا عددي است به شكل : 2-2-2-5-T1
و هر كدام از اين اعداد داراي تعريفي هستند و بر اساس Clock Cycle محاسبه مي شوند . ( مقدار Clock Cycle هايي را نشان مي دهد كه حافظه براي انجام يك عمليات خاص مصرف مي كند )

اين اعداد به ترتيب از چپ به راست CL-tRCD-tRP-tRAS-CMD ناميده ميشوند . براي فهميدن اساس كار اين ارقام بهتر است در ذهن خود چنين تصور كنيد كه داده ها در يك تقاطع بصورت سطري و ستوني قرار گرفته اند ( چيزي شبيه ماتريس )
ابتدا تعريف كلي از اين اصطلاحات خواهيم داشت و سپس موارد اصلي را بطور كامل بررسي خواهيم كرد :

CAS Latency ( CL ) : مدت زمان تاخير بين دستور داده شده از طرف CPU تا هنگام ارسال جواب است . ( زمان بين درخواست CPU و ارسال داده از طرف حافظه )

tRCD : تاخير RAS to CAS – زمان بين فعالسازي سطر ( RAS ) تا فعالسازي ستون ( CAS ) . جايي كه داده در ماتريس ذخيره شده است .

tRP : RAS Precharge زماني كه طول مي كشد تا دسترسي به سطر فعلي غير فعال شود و دسترسي به سطر ديگر فعال شود .

tRAS : Active To Prechare Delay : مدت زماني است كه حافظه بايد صبر مي كند تا دسترسي بعدي به حافظه بتواند آغاز شود .

CMD : Command Rate : مدت زماني است بين فعال شدن Memory Chip و فرستادن واولين دستور به حافظه . معمولا در اكثر موارد اين عدد ناديده گرفته مي شود . ( يا T1 است به معناي 1 Clock Cyle يا
T2 به معناي 2 Clock Cycle )

تا اينجا بطور كوتاه بررسي كرديم كه اصولا تايمينگ چيست و چه كاري انجام مي دهد . در اكثر موارد در سيستم خود 2 حالت را پيش رو داريد . يا با انتخاب حالت اتوماتيك سيستم را در حالتي قرار مي دهيد كه بصورت اتوماتيك تايمينگ را تنظيم كند يا با تنظيم دستي Timing را كاهش مي دهيد تا كارآيي بهتري را بدست آوريد . البته بايد بدانيد همه مادربورد ها امكان تغيير تايمينگ را ندارند بنابراين ممكن است بطور پيش فرض ان را در بااترن حالت قرار دهند !
نكته ديگر اينكه در Over Clocking با افزايش تايمينگ مي توان به Clock بالاتري رسيد اما در اكثر موارد كارايي كل كاهش مي يابد . اما اگر دقت كتيد حافظه هايي هستند كه در بازار مخصوص Over Clock به فروش مي رسند . اين حافظه ها با داشتن تايميگ بالا اين امكان را مي دهند كه بدون تغيير تايمينگ Clock را تا حداكثر مقدار ممكن بالا برد .

اصل منبع اينجا :
Only the registered members can see the link

ضمنا همانطوریکه در بالا عنوان شد هر چه تایمینگ رم کمتر باشه به دلیل تاخیر کمتر ، رم Performance بالاتری خواهد داشت.

در باره سوال دومتون هم باید بگم که دقیقا Timing یکی از فاکتورهای مهم رم هنگام خریده که متاسفانه کمتر بهش توجه میشه ...

سپاس

Persiastore
29-01-07, 08:07
من در این مورد وقتی داشتم timing چند رم رو میدیدم متوجه شدم که با افزایش باس تایمینگ هم زیاد میشه یعنی کارایی پایین میاد و چرا در رم های ddr2 تایمینگ بالاتر از ddr هستش یعنی کاراییش پاییتر است ؟؟؟؟؟
بعدشم من در cpu-z دیدم که بعضی رم ها بعضی پارامترها رو دارن و بعضی اونا رو نشون نمی دن دلیل چیه ؟ (مثل پایین)
طبق گفته شما که هر چه تایمینگ کمتر باشه بهتر است یعنی یه رم kingstone بهتر از یه رم geil هستش ؟
بعد میخواستم بدونم که fsb:dram چیه و بهتر بالا باشه یا پایین
ممنون از جوابهاتون ......
اینم لینک ها(یه نگاهی کنید)

M A H R A D
29-01-07, 15:03
بله ! این نکته ایی که اشاره کردید که با افزایش باس ، تایمینگ افزایش پیدا میکنه , درسته ...

چرا در رم های ddr2 تایمینگ بالاتر از ddr هستش یعنی کاراییش پاییتر است ؟؟؟؟؟

این سوالتون رو خودتون جوابش رو هم قبلش دادید ! Only the registered members can see the link یعنی چون DDRII دارای فرکانس و باس بیشتری نسبت به DDR1 است ، ناگزیر Timingـش هم زیاد میشه ... چون این اختلاف خیلی زیاد نیست و در مقابل اون افزایش فرکانس DDR2 نسبت به DDR1 میشه نادیده گرفت در نتیجه DDR2 پرفورمنس بیشتری داره ...

بعدشم من در cpu-z دیدم که بعضی رم ها بعضی پارامترها رو دارن و بعضی اونا رو نشون نمی دن دلیل چیه ؟ (مثل پایین)

این بر میگرده به نوع رم ... همچنین ممکنه که برخی از پارامترهای موجود در CPU-Z مختص رمهای Dual Channel باشه ... (البته 100% مطمئن نیستم ولی با اون عکسایی که گذاشتید فکر کنم همینطور باشه که گفتم)

طبق گفته شما که هر چه تایمینگ کمتر باشه بهتر است یعنی یه رم kingstone بهتر از یه رم geil هستش ؟

در حالت کلی نمیشه گفت که ... شما باید مدل را با یک مدل دیگه مقایسه کنید ...

بعد میخواستم بدونم که fsb:dram چیه و بهتر بالا باشه یا پایین

FSB/DRAM این اجازه رو میده که مادربرد و پردازنده شما با سرعتهای مختلفی نسبت به حافظه اجرا بشن ... یعنی حاصل تقسیم مقدار FSB بر باس RAM است ... اینکه چه اعدادی باشه بهتره باید نوع پردازنده مشخص بشه ...

===================

توی عکس اولی گفته بودید چرا برای بعضی رمها فرکانسها دو ردیفه برای بعضی سه ردیفه ... جوابش اینه که این ستونهای فرکانس رم در برنامه CPU-Z بستگی به باس رم داره ... مثلا رم با باس 333 اگه در فرکانس REAL Clock 133 مگاهرتز باشه تایمینگ میشه xxxxx و اگه در REAL Clock 166 باشه میشه xxxxx

سوالی بود در خدمتیم ... Only the registered members can see the link

سپاس Only the registered members can see the link

Shahryar
29-01-07, 16:13
من مهراد جان یه سوالی دارم ...

ببین اینکه میگید که هر چه تایمینگ کمتر بشه قدرت کمتر میشه این را نمیشه برای همه گفت چراکه تفاوت بین یه رم باس 400 با یه رم باس 800 این قدر زیاد هست که عکس العمل ها مانند لایتسنی باز هم از قدرت کم نمیکنه و به نظر من این حرف برای 533 ها شاید صدق کنه...

قربانت شهریار

Persiastore
30-01-07, 10:11
ممنون از جوابهاتون
می خواستم بدونم که cycle time چیه و مثلا fsb:dram من نوشته 4:5 یعنی چی بالاتر باشه بهتره و یا پایین تر چرا واسه¬ی بعضی رم ها نوشته cpu/6 یا fsb+33 دلیلش چیه
ممنون
:26:

Shahryar
30-01-07, 14:22
ممنون از جوابهاتون
می خواستم بدونم که cycle time چیه و مثلا fsb:dram من نوشته 4:5 یعنی چی بالاتر باشه بهتره و یا پایین تر چرا واسه¬ی بعضی رم ها نوشته cpu/6 یا fsb+33 دلیلش چیه
ممنون
:26:

دوست عزیزم Cycle Time زمانی هست بین دو پردازش و یا عبارتی دو زمانی که طول میکشه رم دوباره بخواد اطلاعاتی را در خود نگه داره ... یک دور زمانی هست در واقع ... اگه متوجه نشدین بگین بیشتر توضیح بدم....

در مورد fsb:dram هم همین طوری که مهراد جان گفتند از تقسیم FSB پردازنده بر سرعت رم هست که در روی سیستم شما 4:5 هست یعنی سرعت FSB شما کمتر از رم شما هست و ناچار سرعت رم هم برای عبور از گذرگاه باید کم بشه که این باعث پایین اومدن سرعت و کارایی میشه و در عوض اگه سرعت و توانایی FSB بالاتر باشه باز هم با هم هماهنگ نیستند و بهترین حالت مساوی بدون این دو هست مثلا : 1:1 .

و بالاتر و پایین بودن این عدد ربطی خیلی نداره بلکه نزدیک بودن این دو عدد و برابریشون مهم هست ...

قربانت شهریار:26: