PDA

مشاهده نسخه کامل : معرفی کلی توزیع های لینوکس

green_waves
03-05-08, 07:29
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Linux For Human Beings

Ubuntu یکی از معتبرترین مشتقات دبیان هست که تا کنون توانسته آبروی دبیان را جا کند
Linux Mint ، Freespire ، gNewSense از فرزندان ubuntu هستند
ubuntu دارای ورژن های 32 بیت و 64 بیت و همچنین ورژن مخصوص پردازنده های Itanium نیز دارد البته توزیع های که پردازنده های Sun را فول ساپورت کند نیز عرضه کرده است ولی بطور جدی پیگیری نشد و ناتمام باقی ماند.

Ubuntu چندین توزیع برای کاربران خود عرضه کرده است خود Ubuntu با میزکار GNOME بر روی desktop ، laptop و server ها در نظر گفته است

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Kubuntu با میزکار KDE

Xubuntu با میز کار Xfce

Edubuntu نسخه مخصوص برنامه های آموزشی جهت بکارگیری در مدارس برای کودکان مشابه نسخه های Child

Gobuntu نسخه ای کاملا متشکل از نرم افزارهای رایگان و متن باز

Ubuntu Studio که این نسخه برای کاربردهای multimedia آماده شده است

و توزیع Ubuntu JeOS که جدیدترین توزیع Ubuntu محسوب میشه این پروژه بیشتر اسکوپش را در مورد virtual appliances قرار داده

نسخه جدید که امروز در تاریخ April 24, 2008 با نام 8.04 (Hardy Heron) عرضه شده است و نسخه Desktop آن تا سال 2011 و نسخه Server آن تا سال 2013 پشتیبانی می شود
این نسخه از Linux kernel 2.6.22 و کامپایلر GCC 4.1.2 بهره می برد.
فرمت هارد دیسک مانند نسخه قبلی همان ext3 هست.
OpenOffice ورژن 2.4 و GIMP 2.4.5 همراه آن نصب می شود.

Only the registered members can see the link

نسخه بعدی که قرار است ماه های پایانی سال 2008 عرضه شود Intrepid Ibex نام دارد که قرار است تا سال 2010 ساپورت گردد

برای دانلود ورژن جدید می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

Ubuntu (Only the registered members can see the link)
Kubuntu (Only the registered members can see the link)
Xubuntu (Only the registered members can see the link)
Edubuntu (Only the registered members can see the link)
Gobuntu (Only the registered members can see the link)
Ubuntu Studio (Only the registered members can see the link)
Mythbuntu (Only the registered members can see the link)

green_waves
03-05-08, 07:41

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
نسخه Ramon نسخه Barry

پارسیکس گنو/لینوکس یک دیسک زنده ( Live CD ) مبتنی بر لینوکس KANOTIX و Debian است که در آن از میزکار GNOME به عنوان میزکار پیش‌گزیده استفاده شده و سعی بر آن بوده تا با حذف بسته‌های نرم‌افزاری اضافی، یک میزکار سبک با امکانات لازم در اختیار کاربران قرار داده شود. پارسیکس گنو/لینوکس علاوه بر زبان‌های متعدد دیگر، همچنین بطور پیش‌گزیده از صفحه کلید فارسی پشتیبانی کرده و با استفاده از کلیدهای Alt+Shift یا Alt+Ctrl می‌توانید در آن فارسی تایپ نمایید. پارسیکس گنو/لینوکس همچنین حاوی واژه‌نامه آزاد و بازمتن xFarDic و قلم‌های آزاد فارسی از پروژه‌ FPF (Free Persian Font ) می‌باشد.

آخرین نسخه پایدار عرضه شده از پارسیکس Parsix GNU/Linux 1.0 با نام Ramon می باشد. Parsix Ramon r1 شامل آپدیت های جدید و بسیاری از مشکلات و خفره های امنیتی آن فیکس شده اند.
این نسخه در 23 اسفند ماه 86 با کرنل 2.6.23.14عرضه شده است.
در نسخه جدید از GNOME 2.20.3 ، OpenOffice.org 2.3.1 ، Iceweasel 2.0.0.12 ، GIMP 2.4.4 ، glibc 2.7 ،Pidgin 2.3.1 Exaile 0.2.1 , xFarDic 0.10.3 و کلی بسته های نرم افزاری دیگر دیده می شود.

تصویر از دیکشنری فارسی پارسیکس

همچنین نسخه تستی Parsix GNU/Linux 1.5 با نام Viola در یکم اردیبهشت ماه عرضه شده است که بهره گیری از OpenOffice.org 2.4.0 و GNOME 2.22.1 با کرنل 2.6.24.4 از جمله برتری های آن است البته باید توجه شود که این نسخه فعلا بتا هست.

سایت پارسکیس (Only the registered members can see the link)

انجمن های پارسیکس (Only the registered members can see the link)

green_waves
04-05-08, 16:26
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Vixta
Fedora با لباس Vista

این بار Fedora ظاهری آشنا برای کاربران ماکروسافت فراهم آورده است.
Vixta با KDE از لحاظ زیبایی ( هر چند محیط کار سه بعدی و ژله ای مانند ندارند ) فوق العاده هست و به یاری توزیع پدر آماده است البته نباید در مواجه شدن با این زیبایی فریبنده قدرت Fedora 8 را فراموش کنیم که vixta گوشه ای از توانایی ها آن را دارد

اخرین نسخه Vixta در تاریخ April 15, 2008 با نام BLUE Release 4) EDU 099.Beta2!) عرضه شده است.
این نسخه بر روی لایو DVD عرضه شده است و مدت زمان 4 دقیقه و 18 ثانیه نصب می شود
از قابلیت های مهم آن می توان
Office, Adobe, Skype, aMSN, Java
Mobile 3G cards ready
Multimedia ready
Educational Software Suites
K Desktop Environment
برای دانلود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید

من خودم آخرین باری که vixta را نصب کردم از ورژن 0.95 استفاده کردم بخاطر محیط میزکار K زیاد باهاش کار نکردم

BLUE Release 4 EDU

Stable Version 098.01- 3DRelease

bill geits
06-05-08, 03:43
کارت خیلی خوبه
فقط یه سوال
برای امثال من که فقط با سیستم عاملهای مایکروسافت کار کردیم نصب و استفاده از این توزیع های لینوکس مشکل نیست ؟

green_waves
06-05-08, 07:30
نصب لینوکس از نصب فتوشاپ ساده تر هست ، فقط نیازمند 4 تا 8 گیگ فضا برای پارتیشن های خودش می باشد که معمولا Ext4 و یا Ext3 استفاده می شود و با توجه به میزان RAM کامپیوتر شما از 500 مگ تا 8 گیگ می تونید پارتیشن Swap که به عنوان رم مجازی استفاده کنید
با نصب نرم افزارهایی مثل NTFS-3G می توانید در لینوکس فرمت های ویندوز هم داشته باشید

در مورد این که آیا کنار هم نصب می شوند باید بگم که لینوکس سازگاری خوبی در کنار ویندوز دارد شما همه کار را بر عهده سیستم بوت گرافیکی Grub لینوکس بزارید همه چیز حل می شود
بر روی تصویر کلیک کنید متوجه خواهید شد

از لحاظ استفاده لینوکس برای کارهای عمومی و اینترنت فوق العاده هستش چون تعداد ویروس هایی که در توزیع خاص عمل می کنند از انگشتان دست کمتر هستند و این که خودش به طور پیش فرض نرم افزارهایی دارد که پاسخگوی خیلی از نیازهای شما می باشد که در آینده سعی می کنم تک تک آنها را معرفی کنم و سومین چیزی که لینوکس کاربران را مجذوب می کند محیط گرافیکی فوق العاده اون می باشد ( بزودی بیشتر با این محیط آشنا می شوید )

البته در کارهای تخصصی و حرفه ای داستان کمی پیچیده می شود و دو دیدگاه داریم
1- هر دو انتخاب لینوکس و ویندوز را داریم یا سادگی ویندوز را بر ضعفش ترجیح می دهیم و یا اینکه قدرت لینوکس را بر سختی کار با آن ترجیح می دهیم مثل استفاده از نرم افزار Matlab ، Nero و یا Maya و ... ( نرم افزارهای لینوکس اکثرا ورژن 64 بیت دارند )
2- نرم افزار برای لینوکس موجود نمی باشد ناچارا ویندوز را انتخاب می کنیم البته راه حلی به نام wine هست که اگر فرصت شود آن را هم توضیح خواهم داد

زیاد نمی خواهم فضا را برای شما پیچیده کنم ، من خودم به خاطر توصیفی هایی که از لینوکس شنیده بودم از نصب لینوکس وحشت داشتم بعدا متوجه شدم که این توصیه های مربوط به 20 سال پیش بوده الان دنبال نصب و تست OpenSolaris هستم

باز هم سوال هست در خدمت هستم

bill geits
06-05-08, 10:26
کدوم نسخه رو پیشنهاد می کنید نصب کنم ؟

green_waves
06-05-08, 13:42
اگر زیبایی و سادگی می خواهید یکبار نسخه 2008 Mandriva One Gnome ورژن 64bit را امتحان کنید
اگر اینترنت پرسرعت دارید از سایتش دانلود کنید و گر نه تو سایت Only the registered members can see the link با قیمتی زیر 1000 تومن به فروش می رسد

green_waves
09-05-08, 17:04

PCLinuxOS

PCLinuxOS در سال 2003 از Mandrake متولد شد و تاکنون به عنوان یک نسخه بهبود یافته Mandrake شناخته می شود
آخرین نسخه پایداری که عرضه شده است آن PCLinuxOS 2007 Final می باشد

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

این نسخه از کرنل 2.6.16 و کامپایلر GCC 3.3.1 بهره می گیرد و همچنین بسته های نرم افزاری RPM را می پذیرد
متاسفانه فقط نسخه 32 بیتی از آن عرضه شده است و هنوز نسخه 64 بیتی برای آن عرضه نشده است.
میزکار KDE تنها میزکاری هست که توسط PCLinuxOS استفاده شده است.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

البته نسخه پایدار جدید و قوی آن با نام PCLinuxOS MiniMe 2008 در راه است که کلی اصلاحات در آن صورت گرفته و بزودی عرضه خواهد شد و همچنین میزکار GNOME 2.21.2 نیز در آن استفاده شده است

نسخه PCLinuxOS MiniMe 2008

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

وب سایت PCLinuxOS (Only the registered members can see the link)

green_waves
20-05-08, 10:48
Mandriva Linux
Phenomenon of Art & Authority

Mandriva Linux یکی از پیرترین سیستم عامل های Unix-Like می باشد که تا قبل از 2005 با نام Mandrake Linux این توریع را می شناختیم ولی در ابتدای سال 2005 با خرید Conectiva Linux توسط Mandrakesoft و ادغام شدن Mandrake Linux و Conectiva Linux را به Mandriva Linux تغییر نام داد.
Mandrake و Conectiva یک از زیر شاخه های مستقیم Red Hat می باشند که تنها زیر شاخه های که از Red Hat پیش از آن دو جدا شده بود Caldera بود که در سال 2003 متوقف شد و Mandriva را می توان اولین فرزند Red Hat دانست

ALT Linux , PC LinuxOS, Annvix زیر شاخه هایی هستند که از Mandriva Linux منشعب می شوند.

ویرایش های Mandriva

Mandriva Linux Free: این ویرایش به توزیع سنتی معروف است مانند ویندوز با قرار دادن دیسک در درایو نوری در هنگام بوت شدن می توان مستقیما نصب نمود. این ویرایش برای روی DVD و چند CD قابل درسترسی می باشد.

Mandriva Linux One: این ویرایش مشابه Mandriva Linux Free هست با این تفاوت که ابتدا در هنگام بوت سیستم عامل بطور Live اجرا می گردد و بعد در صورت تمایل می توان در محیط گرافیکی سیستم عامل نصب نمود مسلما استفاده از این ویرایش برای نصب بسیار ساده تر هست ولی مدت زمان بیشتری را برای نصب طلب می کند.

Mandriva Linux Powerpack: این توزیع مانند Mandriva Linux Free به صورت سنتی نصب می شود ولی در این ویرایش بسته های نرم افزاری غیر رایگان زیادی دیده می شود که Java ،Flash، RealPlayer،Adobe Reader، Cedega و همچنین بسته کامل درایورهای کارت گرافیک های NVIDIA و ATI از جمله این بسته های نرم افزار می باشند

Mandriva Flash: عرضه فلش های 4 گیگابایتی که روی آنها آخرین نسخه Live ریخته شده است ( که با اتصال به USB کامپیوتر با سرعتی فراتر از Live CD های فعلی یک سیستم عامل Live خواهدی داشت ) را انجام می دهد

آخرین نسخه

آخرین نسخه عرضه شده توسط Mandriva حدود 40 روز پیش با نام Mandriva Linux 2008 Spring عرضه شده است
این نسخه از کرنل 2.6.24.4 بهره مند است و فرمت ext3 را بعنوان پاراتیشن بندی پیش فرض هارد دیسک در نظر دارد. بسته های نرم افزاری RPM در ماندریوا قابل اجرا هستند
Mandriva نسخه هایی برای پردازندهای 32 و 64 بیتی عرضه کرده است و همچنین برای پردازنده های Power PC نیز نسخه ای عرضه نموده
این نسخه مانند نسخه های پیشین میزکار های GNOME, KDE را در بر دارد.

مزیت منحصر به فردی که در این نسخه دیده می شود این هست که در حالت Live بدون نصب هیچگونه نرم افزاری فرمت NTFS را بطور کامل پشتیبانی می کنند پیش از این پشتیبانی کامل از NTFS یک مشکل برای کاربران بود.

در حالت Live مانند سایر نسخه های قبلی خود دارای افکت های سه بعدی می باشد.

از Live موزیک پلیر استفاده میکند بطوری که هنگامی که موس را بر روی یک موزیک نگه می دارد (کلیک نمی کنید) آهنگ پخش می شود.

سازگاری بیشتر با برخی مودم ها پیدا کرده است.

نرم افزار HPlip ( پشتیانی از تمام سخت افزارهای عرضه شده توسط HP ) را در بسته های نرم افزاری خود دارد.

در پایان من این توزیع را برای کسانی که عاشق زیبایی هستند پیشنهاد می کنم بخاطر ویژگی های منحصر به فرد این توزیع استفاده از این سیستم عامل برای کنفرانس فوق العاده هست و به همراه داشتن Live CD این توزیع یکی از لوازم ضروری یک مهندس هست