PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت دکمه فنری در SWiSHmax

Keih@n.G
01-05-08, 18:47
ساخت دکمه فنری در SWiSHmax

ساخت دکمه فنری درSWiSHmax
در بعضی فلش ها یک دکمه ( آرم ) داخل یک فریم قرار دارد که با رفتن ماوس روی آن بصورت ارتجاعی ، فنری یا همانElastic منقبض شده و باRoll over شدن ماوس دوباره به حالت اولیه خود بر می گردد . در ادامه این قسمت به آموزش این نوع دکمه خواهیم پرداخت .مراحل زیر را به دقت دنبال کنید :
1- با استفاده از ابزارEllipse یک دایره رسم کنید و رنگی را برای انتخاب کنید و نام آن راroller وارد کنید . البته این نکته را عرض کنم که شما می توانید از هر شکل یا عکسی استفاده کنید . خوب در ادامه رویroller راست کنید وConvert to Sprite را ازConvert کلیک کنید تا شکل به یکSprite تبدیل شود .

Only the registered members can see the link
2- در این مرحله برای roller shape باید اسکریپت بنویسیم . پس شکل زیر مانند آموزشهای قبلی برای شما گویا و قابل فهم خواهد بود .
اگر آموزشهای قبلی را دنبال کرده باشید با قسمت بالا مشکلی ندارید ولی خوب یک توضیح کوتاه درباره اسکریپهای بالا خواهم داد : (قبول بفرمائید که توضیح اسکریپت نویسی بسیار مشکل است ، فکر می کنم با یک عکس بهتر از 10 خط توضیح و تفسیر می توان مطلب را فهماند .)
اول از آدرس (Add Script | Events | Button | on(rollOver)) یک تابع ایجاد کنید بعد با استفاده از آدرس زیر (Add Script | Statement | name = expr;) یک متغیر را مقدار دهی خواهیم کرد برای مثال در مورد خط اول متغیر jump را در name و مقدار false را در قسمت oprator وارد می کنیم . البته برای متغیر _parent.roller ، متغیر _parent را در Torget و roller را در name وارد می کنیم . اسکریپتهای rollOut هم مثل rollOver دنبال کنید . (خیلی وارد جزئیات شدیم !)
3- حالا نوبت اسکریپت نویسی برای اسپریت roller می باشد . که این بار هم به یک شکل اکتفا می کنم
4- حالا می توانید نتیجه را مشاهده کنید .
نکته 1 : اگر کمی به اسکریپت ها توجه کنید می بینید که از مقادیر و فاکتورهایی استفاده شده است که با توجه به جایی که از این دکمه استفاده می شود ، می توان آنها را تغییر داد . برای مثال در اسکریپت shape ( همان دایره ای که در ابتدا رسم کردیم ) مختصات دایره در 1.5 ضرب شده است که باعث می شود موقع RollOver شدن دکمه بزرگ شود ، خوب برای کوچک شدن کافیست آن را بر 1.5 تقسیم کنید . همین .
نکته 2 : توجه داشته باشید که اگر بعد کشیدن شکل و اسکریپت نویسی مکان آن را تغییر دهید امکان دارد جهت حرکت دکمه هنگام ارتجاع تغییر کند که چندان جالب نیست .
نکته 3 : اگر آدرسهای ذکر شده در مطلب فوق و یا نوشتهای قبلی گاهی پس و پیش یا جابجا نوشته شده اند به گیرنده های خود دست نزنید مشکل از چپ چین یا راست چین نوشتن حروف انگلیسی است .
اگر مشکلی بود می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید . موفق باشید .

سحر فرزانه

PSLover
02-05-08, 15:04
سلام

خیلی ممنون دوست عزیز، خوب بود.
این آموزش واسه نرم افزار فلشه؟؟

Keih@n.G
02-05-08, 15:07
سلام

خیلی ممنون دوست عزیز، خوب بود.
این آموزش واسه نرم افزار فلشه؟؟

خواهش میکنم عزیز