PDA

مشاهده نسخه کامل : مصاحبه با باغ مظفری ها (گل آقا)

Bahador
22-01-07, 16:31
بهنوش بختياري متولد سال 1354 است و فعاليت هنري‌اش را از سال 1375 و از مدرسه رسام هنر آغاز كرده. او در مجموعه‌هاي داستان يك شهر، خانه قديمي و وكيل محله ايفاي نقش كرده و در پشت صحنه هزاران چشم، مهمان مامان و ازدواج صورتي هم مشغول رتق و فتق امور صحنه بوده! بقيه اطلاعات مورد نظرتان در مورد بختياري را با خواندن گفت‌وگويش كسب كنيد:

چطور براي ايفاي نقش شيدا انتخاب شديد؟
راستش خيلي هول‌هولكي و ناگهاني وارد اين مجموعه شدم. وقتي آقاي لك‌پوريان براي ايفاي اين نقش با من تماس گرفت من در مشهد بودم. گفتم: چرا زودتر نگفتيد و ايشان گفت: مي‌داني كه كارها هول هولكيه! خلاصه كارم را در مشهد تعطيل كردم و آمدم تهران. درباره نقش هم چيزي نمي‌دانستم. هنوز هم نمي‌دانم چه سرنوشتي در انتظارش است! البته سعي كردم تيپي به نقش بدهم كه از حالت سادگي دربيايد.

نظر مردم درباره نقشتان چيست؟
به هرحال بعضي‌ها تلفن مي‌زنند و به خاطر ايفاي نقشي متفاوت تشكر مي‌كنند. تا حالا هم حرف نااميدكننده‌اي نشنيدم هر چند كه حرفهاي پشت سر آدم را جلو رويش نمي‌گويند!

Only the registered members can see the link

Bahador
22-01-07, 16:32
گفت‌وگو با شقايق دهقان (بازيگر نقش نازي) گفت‌وگوي متفاوتي از آب درآمد. از آنجا كه تا به حال چندين بار گفت‌وگو با اين بازيگر را در نشريات گل‌آقا چاپ كرديم، لطفاً براي آگاهي از بيوگرافي او بعداً به همان شماره‌ها مراجعه كنيد و فعلاً برويد سراغ گفت‌وگوي متفاوت ما با او (يا جوابهاي متفاوت او به سؤالهاي ما.)!

كمي درباره نقشتان بگوييد.
نقشم را داريد مي‌بينيد ديگر! خيلي روشن و واضح و صادقانه است. حرفي ندارم كه درباره آن بگويم. من نقش را همان‌طور كه نوشته بودند درآوردم. يعني دختري كه به خانواده‌اي تعلق دارد كه خيلي درگير رفتارهاي معمول روزمره نيستند و تا حدودي راحت، سبك و سريع هستند. طبيعتاً اين دختر هم از همان تربيت برخوردار است.

به نظرتان مردم باغ مظفر را پسنديده‌اند؟
اميدوارم جواب داده باشد. تا الان كه چيز بدي نشنيدم و نقد بدي از آن نشده. حالا نمي‌دانم كساني كه از كار تعريف كردند با من رودربايستي داشتند يا نه!

دلتان نمي‌خواهد نقشهاي جدي را هم تجربه كنيد؟
كار جدي يا طنز خيلي برايم فرق نمي‌كند. مسأله اين است كاري را كه انجام مي‌دهم دوست داشته باشم و گروهي كه با آن كار مي‌كنم گروه خوبي باشد. البته خوب بودن قصه و متني كه برايم نوشته مي‌شود هم مهم است.

Bahador
22-01-07, 16:36
سحر جعفري جوزاني سال 1357 به دنيا آمده و بازيگري را با ايفاي نقش در مجموعه تلويزيوني آژانس دوستي آغاز كرده. هفت ترانه، حامي، نقطه‌چين، قهر و آشتي و در چشم باد، مجموعه‌هاي ديگري هستند كه جعفري جوزاني در آنها ايفاي نقش كرده. او مي‌گويد: خيلي مسخره است كه هنرپيشه‌اي فقط نقشهاي طنز يا جدي بازي كند، چون بازيگر بايد بتواند از عهده ايفاي هر نقشي بربيايد. او معتقد است براي ايفاي نقش فروغ در مجموعه باغ مظفر همه تلاشش را انجام داده.

گويا دستي هم به قلم داريد و فيلمنامه هم مي‌نويسيد؟
بله، هر وقت فرصت كنم حتماً مي‌نويسم. الان هم يك مجموعه تلويزيوني نوشتم ولي هنوز تصويب نشده.

بين شخصيت شما و فروغ شباهتي وجود دارد؟
نه! وقتي يك بازيگر نقشي را بازي مي‌كند معلوم است دارد نقش بازي مي‌كند و دليلي ندارد كه خودش هم آن طوري باشد؛ بازيگري يعني همين ديگر!

Bahador
22-01-07, 16:38
نصرالله رادش از سال 1368 تا 1370 دوره كلاسهاي تآتر را در فرهنگسراي نياوران گذرانده و از سال 1370 بازيگري را به صورت حرفه‌اي با تآتر آغاز كرده. رادش مي‌گويد كه با حضور در مجموعه ساعت خوش شناخته شد و پس از آن هم در مجموعه‌هايي مثلا ا مثبت، روزگار جواني و زير آسمان شهر ايفاي نقش كرده. او درباره گل‌آقا گفت كه تا حالا به صورت پيگير نشريات گل‌آقا را نخوانده اما به دنياي طنز و كاريكاتور علاقه دارد.

كار كردن با گروه مهران مديري برايتان سخت نيست؟
من با روال كار ايشان آشنايي دارم و در اين زمينه مشكلي ندارم. با عده‌اي از بچه‌هاي گروه هم از مدتها قبل دوست بودم. قبلاً هم همراه آقاي انصاري براي يك سي‌دي آيتمي كارهاي طنز انجام دادم كه متنش را پيمان قاسم‌خاني نوشته بود.

چرا مدتي كمتر در سينما و تلويزيون حضور داشتيد؟
در ايلام به اتفاق دوستان مسابقه‌اي براي شركت گاز جمع و جور مي‌كرديم كه مجري‌اش من بودم. آن كار شش- هفت ماهي وقتمان را گرفت. بعد هم يك كار كودك در مورد ترافيك داشتم كه الان جمعه‌ها از شبكه دو پخش مي‌شود.

با توجه به كارنامه بازيگري‌تان مثل اينكه دلتان نمي‌خواهد در نقش خاصي كليشه شويد.
انصافاً خيلي سعي كردم در يك نقش خاص كليشه نشوم، چون خيلي زود از يكنواختي خسته مي‌شوم. الان همين نقش را هم به خاطر متفاوت بودنش دوست دارم؛ مثلاً گريم و جنس صدايم در اين كار بسيار متفاوت است. البته درآوردن چنين نقشي سخت است ولي برايم جذابيت دارد. شايد اولش كه مي‌خواستم اين نقش را بازي كنم كمي مي‌ترسيدم چون نقش يك نوكر پير بود. از طرفي نوكر بودن حيف نون ممكن بود نقش را به كاراكترهايي مثل كاراكتر آقاي لولايي كه نقش سرايدار را در مجموعه زير آسمان شهر عالي بازي كردند، شبيه كند. حتي بر سر همين موضوع از آقاي مديري خواهش كردم سبيل را از گريم حيف نون حذف كنند تا از نظر ظاهري هم شباهتي بين حيف نون و كاراكترهاي قبلي ايجاد نشود.

Bahador
22-01-07, 20:31
نادر سليماني‌فرد سال 1345 به دنيا آمده و در مجموعه باغ مظفر نقش بردبار را ايفا مي‌كند. او درباره نقشش مي‌گويد: بردبار يك آدم ثروتمند و كارخانه‌دار است كه زياد كلاس ندارد، اما با خانواده‌اي وصلت مي‌كند كه هم كلاس دارند هم اصالت! او قبل از حضور در اين مجموعه، در فيلم علي سنتوري ساخته داريوش مهرجويي هم ايفاي نقش كرده است.

با نقشتان راحت كنار آمديد؟
بله، نقش قشنگي است. به عقيده من اگر خوب روي آن كار شود نقش بسيار خوبي مي‌شود.

در كار با مهران مديري چقدر مي‌توانيد از طنزهاي كلامي بداهه استفاده كنيد؟
خوشبختانه در اين كار آزادي‌هايي هست كه به واسطه آنها راحت مي‌توانيم ديالوگهايمان را بگوييم، البته به شرطي كه به متن ضرر نزنيم.

لهجه‌اي كه با استفاده از آن صحبت مي‌كنيد مربوط به جاي خاصي است؟
نه! نه! اين اصلاً لهجه نيست. كاري كه من در اين مورد انجام مي‌دهم گويش است.

كم‌كاري‌تان در تلويزيون تا قبل از حضور در باغ مظفر دليل خاصي داشت؟
خير، علت خاصي نداشت. اگر مسأله مالي وجود نداشته باشد، متني را كه دوست نداشته باشم كار نمي‌كنم. اما در غير اين صورت بايد متني را كه به آن علاقه ندارم، قبول كنم.

Bahador
22-01-07, 20:32
محمدرضا هدايتي در بيشتر كارهاي مديري نقش افراد مسن را ايفا مي‌كند و به همين دليل اگر يك روز در خيابان او را بدون گريم ببينيد احتمالاً نمي‌شناسيدش و خيلي عادي از كنارش مي‌گذريد! در ادامه مي‌توانيد بخشهايي از بگومگو با محمدرضا هدايتي درباره آخرين ساخته مديري را بخوانيد:

از پس نقش منصورالممالك چطور برآمدي؟
شايد اين نقش در نگاه اول كليشه‌اي باشد ولي من سعي كردم آن را از اين قالب خارج كنم. تن صدايم را تغيير دادم و لهجه جديدي هم برايش درنظر گرفتم و به نظر خودم واقعاً از پسش برآمدم. البته اگر مردم از اين شخصيت خوششان بيايد كار ما سخت‌تر مي‌شود. يعني هر دفعه كه داستان جديدي را شروع مي‌كنيم توقع دارند هم ماجرا و هم شخصيتها جديد باشند. من هم كه آقاي مديري هميشه نقشهاي مسن برايم انتخاب مي‌كند بايد سعي كنم نقش جديدم، پيرمردي باشم كه با نقشهاي قبلي‌ام فرق كند. ولي به نظرم روي هم رفته نسبت به كارهاي قبلي كار شيك و خوبي است اما جنبه‌هاي بيروني‌اش كمتر است. يعني ممكن است طبق انتظاري كه مردم دارند مثل شبهاي برره نشود چون شخصيتهايش دروني‌تر و سنگين‌تر هستند.

در پشت صحنه‌هايي كه بعد از تمام شدن مجموعه پخش مي‌شود بارها مهران مديري وسط ضبط به ديالوگهاي شما خنديد، دليل خاصي دارد؟
بعضي وقتها دو تا بازيگر يك چيزي برايشان ملكه ذهن مي‌شود. مثلاً جواد رضويان وقتي روبه‌روي مديري بازي مي‌كرد، براي هر دو نفرشان سخت بود در چشمهاي همديگر نگاه كنند و اگر اين اتفاق مي‌افتاد حتماً يكي از آنها خنده‌اش مي‌گرفت. الان هم آقاي مديري از كلماتي كه من ممكن است سر تمرين به ذهنم نرسد و موقع ضبط في‌البداهه بگويم خنده‌اش مي‌گيرد. ممكن است اگر اينها در زمان تمرين به ذهنم بيايد و مطرح شود جلوي دوربين آن خنده ايجاد نشود. چون يكدفعه مي‌شنود و خنده‌اش مي‌گيرد ديگر!

سطح كمي و كيفي مجموعه‌هاي كمدي ساخته مديري و گروهش را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
اگر بخواهيم اين كارها را با طنزهايي كه در كشورهاي ديگر چهان وجود دارد مقايسه كنيم بايد محدوديتها، ممنوعيتها و خط قرمزهايي كه ساندگان مجموعه‌هاي طنز در ايران دچارش هستند را هم در نظر بگيريم. نويسنده‌هاي ما سخت‌ترين كار را انجام مي‌دهند چون هر شوخي باعث خنده ايراني‌ها نمي‌شود. نويسنده ما نمي‌تواند در مورد اقشار مختلف جامعه بنويسد چون نمي‌گويم همه ولي عده‌اي در مقابل آن جبهه مي‌گيرند. به هرحال ظرفيت عمومي ما هنوز جنبه مناسبي براي كار طنز ندارد.

M A H R A D
22-01-07, 22:40
با خود مهران مدیری کسی نداره؟؟؟

Emperatour
22-01-07, 23:31
معمولا مصاحبه نمیکنه

M A H R A D
23-01-07, 13:46
سلام سعید جان.

اتفاقا من هم به خاطر همین گفتم ...!!!

سپاس

mushroom.burger
07-03-12, 11:07
آدم حق داره یه چیزی بگه حالا؟ نوشتین برای دیدن ادامه مطلب و عکسا عضو بشین. عضو که میشی میگین بیا رای بده. آخرشم که میای میبینی اصلا عکس و ادامه ای در کار نبوده. متاسفم براتون

mehrdad_ab
07-03-12, 11:41
آدم حق داره یه چیزی بگه حالا؟ نوشتین برای دیدن ادامه مطلب و عکسا عضو بشین. عضو که میشی میگین بیا رای بده. آخرشم که میای میبینی اصلا عکس و ادامه ای در کار نبوده. متاسفم براتون
سلام
عضویتتون رو در SSA تبریک می گم
لطفاً به تاریخ تاپیک ها قبل از زدن پست توجه بفرمائین .
این تاپیک مال 5 سال پیش هستش .