PDA

مشاهده نسخه کامل : تفاوت تكنولوژي SLI و Cross Fire

CoD4
20-04-08, 19:46
كي ميدونه تفاوت SLI و CROSS FIRE درچيست؟
:1. (5):

Trance
20-04-08, 20:04
شباهت های تکنولوژی Cross Fire با تکنولوژی SLI

تکنولوژی Cross Fire شرکت Ati از سه جهت به تکنولوژی SLI شرکت nvidia شباهت دارد.
1- اولین شباهت آشکار این دو تکنولوژی استفاده از دوکارت گرافیکی برای پردازش تصاویر گرافیکی است.
2- استفاده از رابط مابین دو کارت گرافیکی مانند تکنولوژی SLI برای انتقال داده مابین دو کارت.
3- برای استفاده از تکنولوژی SLI شما نیاز به مادربوردی با چیپ ست n Force4 ultra که قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را دارد خواهید داشت که این موصوع در تکنولوژی Cross Fire وجود دارد و شما نیاز به مادربوردی با چیپ ست Ati Xpress Zoo دارید تا بتوانید از تکنولوژی Cross Fire استفاده کنید.

تفاوت تکنولوژی Cross Fire با تکنولوژی SLI

شرکت ATI در تکنولوژی Cross Fire برخلاف SLI از دو کارت گرافیکی مختلف استفاده کرده است.در این حالت اولین کارت(کارت Master) یک کارت گرافیکی معمول سری XSXX موجود در بازار است که توانایی هماهنگی با کارت Cross Fire Edition را دارد.تفاوت کارتهای گرافیکی Cross Fire Edition با کارت های معمول در وجود یک چیپ ست ترکیب کننده داده در داخل کارت گرافیکی است که نقش این چیپ ست،ترکیب و هماهنگی ما بین اطلاعاتی است که از کارت ثانویه وارد کارت Cross Fire Edition میشود.
انتقال اطلاعات مابین دوکارت به وسیله یک کابل DVIمخصوص انجام می شود که اطلاعات توسط این کابل درست از خروجی مخصوص DVIکارت دوم به ورودی مخصوص DVI کارت اول انتقال داده می شود و از آنها به چیپ ست ترکیب کننده داده وارد می شود.(به این پورت مخصوص در اصطلاح PMS-59 گفته می شود و علت این امر به خاطر وجود 59 منفذ ورودی روی این پورت است).

برتری تکنولوژی cross fire نسبت به SLI
به طور معمول برای استفاده از قابلیت SLI شما مجبور به استفاده از دو کارت گرافیکی همسان با Blos هماهنگ هستید تا بهترین کارایی به شما داده شود و ممکن است با کوچک ترین تفاوتی ما بین کارت های گرافیکی، شما دچار مشکلات و خطاهایی در سیستم خود بشوید. اما در تکنولوژی Cross fire دیگر نیاز به استفاده از دو کارت گرافیکی همسان برای فعال کردن حالت Crossfire نیست و فقط شما نیاز به خرید یک کارت Crossfire Edition و یک کارت معمول هماهنگ با کارت اصلی دارید. در حالت Crossfire در صورتی که شما یکی از کارت های سری X8XX شرکت Ati را داشته باشید با خرید یک کارت Crossfire هماهنگ با آن و مادربرد Crossfire Edition می توانید از این ویژگی بهره مند شوید ولی در صورتیکه شما دارای یک کارت گرافیکی 6800GT باشید برای بهره گیری از تکنولوژی SLI نیاز به خرید یک کارت گرافیکی همسان با 6800GT دارید تا بتوانید از ویژگی SLI بهره مند شوید. با تغییراتی که شرکت Ati در تکنولوژی Crossfire ایجاد کرده است مشکلاتی مانند هماهنگی Blos کارت های گرافیکی، مشکل و ناهماهنگی مدل های کارت های گرافیکی و مشکلات فروش به مسزان قابل توجهی کاهش یافته است.

حالت پردازش تصویر در تکنولوژی Crossfire
تکنولوژی Crossfire با 4 روش، پردازش تصویرهای گرافیکی و سه بعدی را انجام می دهد که این روشها به ترتیب زیر هستند:
1- Super Tiling (بافت گذاری پیشرفته)
2- Scissor(نیمه کردن تصویر)
3- Alterative Frame Rendering (پردازش متناوب فریم ها)
4- Super AA (تصحیح پیشرفته سطوح ناصاف)

Super Tiling (بافت گذاری پیشرفته)

در این روش هر فریم تبدیل به دو بافت شطرنجی 32 خانه چهاروجهی می شود که در مجموع از کنار هم قرار دادن این بلوک ها صفحه شطرنجی 256 خانه ای به دست می آید.برای به دست آوردن تعداد 256 خانه می توانید از روش زیر استفاده کنید که هر صفحه از 32 بلوک تشکیل شده است که این بلوک ها هر کدام به طور Quad یا چهار وجهی هستند که از حاصلضرب تعداد بلوک ها در تعداد وجه ها به تعداد کلی بلوک صفحه شطرنجی می رسید.
در کل این بلوک های زوج و فرد می شوند که بلوک های زوج توسط یک کارت گرافیکی دیگر مورد پردازش قرار می گیرد، بعد از ترکیب این دو اطلاعات در چیپ ست ترکیب کننده کارت اصلی،یک تصویر کلی و بدون عیب به وجود می آید که دقیقا همان بافت شطرنجی مورد نظر است.
شرکت ATI این حالت پردازش را بیشتر برای کاربرد ها و بازیهای که از تکنولوژی D3D پشتیبانی می کنند قرار داده است.مشکل این حالت پردازش آن است که حرکات با آنکه نیمی از تصویر را پردازش می کند ولی مجبور است ولی مجبور است تمام محاسبات هندسی مربوط به آن تصویر را انجام دهد .به همین علت در این حالت افزایش کارایی وابسته به تغییر لگاریتمی هندسی صفحه گرافیکی است.به هر حال حتی با تمام این تعاریف ،در آینده بر اثر استفاده روز افزون از تکنولوژی های سایه زنی پیکسلی از این روش بیشتر استفاده خواهد شد و بازی های بیشتری نیاز به پردازش سایه زنی پیچیده خواهند داشت که نتیجه تاثیر هرچه بیشتر این روش روی تصاویر خواهد بود.

Scissor

این روش پردازش تصویر در تکنولوژی Cross Fire جدید نیست و ما این حالت پردازش را در تکنولوژی SLI شرکت nVidia دیده ایم.در این روش نیمه بالایی تصویر توسط کارت اصلی و نیمه پایینی تصویر هم توسط کارت گرافیکی ثانویه مورد پردازش قرار می گیرد.
در روش پردازشی SLI به کاربر این امکان داده می شود که بتواند با تعیین خط افقی در بازی یا کاربردهای سه بعدی،مقدار پردازش هر نیمه از تصویر را به میل خود به یک کارت گرافیکی ارائه کند و بقیه تصویر هم توسط کارت گرافیکی دوم مورد پردازش قرار گیرد،اما بر خلاف راه حل شرکت nVidia شرکت ATI این حالت را به صورت درصدی،درآورده است یعنی در این حالت هر کارت به مقدار درصدی مشخص تصویر را مورد پردازش قرار می دهد و مقدار پردازش بیشتری به یک کارت تحمیل نمی شود و هر دو کارت به مقدار مساوی از تصویر را مورد پردازش قرار می دهند.اگرچه این امر باعث کاهش انعطاف پذیری این روش نسبت به راه حل nVidia می شود ولی شرکت ATI می گوید که این تقسیم مساوی بین دو کارت باعث جلوگیری از ازدیاد فشار بیش از حد روی یک کارت و بی کارماندن کارت گرافیکی و بی کارماندن کارت گرافیکی دیگر می شود و با این روش با تعادل پویا مابین دو کارت،هر دو کارت به یک مقدار در پردازش تصاویر سهیم خواهند بود.
حالت پردازش Scissor با تمام بازی ها که از تکنولوژی D3D و Openal پشتیبانی می کنند هماهنگی دارد همانند حالت پردازشی Super Tiling است که در این حالت هرکارت باید کل محاسبات هندسی یک محیط را مورد پردازش قرار دهد.

Alternative Frame Rendering

حالت پردازشی AFR،سریع ترین نوع پردازش موجود است.در این روش هر فریم توسط یک کارت گرافیکی پردازش می شود،در این حالت کارت گرافیکی اصلی فریم های فرد را مورد پردازش قرار می دهد و فریم های زوج نیز توسط کارت گرافیکی ثانویه مورد پردازش قرار میگیرد.برخلاف حالت پردازشی Super Tiling و Scissor که هر کارت مجبور به پردازش هندسی تمام صفحه بود،در حالت AFR هر کارت فقط نیمی از حالت هندسی صفحه را مورد پردازش قرار می دهد و در این حالت هر کارت فقط پردازش هندسی و سایه زنی مربوط به فریم خود را انجام می دهد و نیاز به پردازش تمام صفحه ندارد.
تعداد زیادی از بازی ها از این ویژگی بهره می برند،این ویژگی باعث ایجاد افکتهایی مانند حجم قابل تغییر Volmetric Fog ،افکت های قوسی و مربعی پیچیده و همچنین باعث ایجاد بازتاب های پیچیده و منابع نوری فوق العاده در بازی می شود و بدون وجود اینگونه پردازش های مناسب،بازی ها نمی توانند تاثیری چنین حیرت آوری را روی بازیکنان ایجاد کنند.

Super AA

علاوه بر حالتهای پردازشی قبل،شرکت Ati تکنیک دیگری را به نام Super AA به شما پیشنهاد می کند.این حالت برخلاف روشهای پردازشی قبل باعث افزایش در سرعت اجرای بازی نمی شود ولی در عوض این ویژگی تاثیر بسزایی در ارتقای کیفیتی تصویر به میزان چشم گیری می شود.Super AA اوج کیفیت فریمی که ترکیب دو فریم که هر کدام در یک کارت مورد پردازش قرار گرفته اند به دست می آید که این فریم ها در چپ ست ترکیب کننده داده با یکدیگر ترکیب می شوند و بصورت یک فریم با کیفیت فوق العاده در می آیند.
بر اساس گفته های شرکت ATI این حالت پردازش، باعث ایجاد کیفیت تصویری در حد تصحیح سطوح ناصاف تا 8 مرحله می شود.در صورتی که این حالت باعث کاهش کارایی سیستم تا 4 مرحله تصحیح سطوح ناصاف می شود.شرکت ATI اعلام کرده است که ویژگی FSAA (تصحیح سطوح بافتی)در کارت های سری X8XX قابل برنامه ریزی است،بنابر این کارت های مدل Cross Fire از نمونه ای FSAA متفاوت با کارت های استاندارد سری X8XX استفاده نمی کند.با سپاس

CoD4
21-04-08, 21:51
آيا كارت گرافيكي كه ازش استفاده مي‌كنم داراي SLI هست.
Geforce 8600 gt .
در ضمن مادر بوردي كه ازش استفاده مي‌كني بايد دو تا پورت PCI داشته باشه ديگه.
بعد آيا همه مادربورد‌ها از ُSLI يا CROSS FIRE پشتيباني مي‌كنند.

راستي دمت گرم

Trance
21-04-08, 22:21
مادر بورد شما چی؟اره عزیز 8600 sli می شه.اونی که شما می گی بستگی به چیپست مادر بورد داره که قابلیت sli یا crossfire داشته باشه.

Actros
21-04-08, 23:55
sli کارت 8600 به صرفه نیست .

CoD4
22-04-08, 20:39
مادربورد:ga-965p-s3
چرا Sli كارت گرافيكم به صرفه نيست؟

Trance
22-04-08, 21:04

چونکه دو تا 8600 زیاد فریم بالا بهت نمی ده.شما برا sli از دوتا کارت 8800 یا قویتر از اون(سری 9) استفاده کنی بهتره یا اینکه یکی gx2 9800 بگیر .هم فریم بالا بهت میده هم قوی تر از 8600 هستش.مموری کلاک و پرفورمنس (8800 یا 9800) بهتر ه.البته هزینه هم باید در نظر بگیری.:yes:

در ضمن مادر بورد شما چند پورت pciex داره؟بازم اساتید بهتر می تونن شما رو راهنمایی کنن

Stream
22-04-08, 21:04

اصلا مادربوردت از SLI پشتیبانی نمی کنه.
کلا SLI کردن دو 8600 ارزش نداره چون تفاوت کارایی اونقدر نیست.

Overclocker
10-05-08, 20:00
sli کردن 8800gt چطوره از 9800gx2 فکر کنم بهتر بشه یا یکسان با هم

آره؟

Trance
10-05-08, 21:04
sli کردن 8800gt چطوره از 9800gx2 فکر کنم بهتر بشه یا یکسان با هم

آره؟

فکر کنم دوتا 8800GT بندازی بهتر و به صرفه تر باشه.به خاطر هزینه کمتر و پرفورمنس بهتر.هنوز سری 9800GX2 که بخوای هزینه صرفش کنی زوده.شما با همون دوتا 8800GT بهترین فریم رو میتونی بگیری.

Only the registered members can see the link

vixen357ka
27-06-08, 09:51
ي سوال :

در كل براي Crossfire , Sli بايد از مادربوردهايي با دو اسلات PCI-EX استفاده بشه ؟

مثلا Asus P5K از تكنولوژي Cross Fire پشتيباني ميكنه اما SLI نه . درسته ؟

2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology

Stream
27-06-08, 10:03
ي سوال :

در كل براي Crossfire , Sli بايد از مادربوردهايي با دو اسلات PCI-EX استفاده بشه ؟

مثلا Asus P5K از تكنولوژي Cross Fire پشتيباني ميكنه اما SLI نه . درسته ؟

2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology
همینطوره. Only the registered members can see the link

Overclocker
27-06-08, 16:35
Sli 9600 چطوره اگر 2 تا 9600 بندازی تا چند وقت جواب میده ؟

Ardalan
27-06-08, 17:36
به سلام
یه سوال داشتم
من الان یدونه

Geforce 6800 XT 256mb 256bit DDR3 XFX دارم
به نظرتون اینو SLi کنم یا یدونه 9600 بگیرم؟
کدومش بهتر جواب میده واسه گیم؟

Overclocker
27-06-08, 18:06
به سلام
یه سوال داشتم
من الان یدونه

خوب معلومه 9600 دیگه
آخه 6800 دیگه مومیایی شده !
بعد 9600 DX 10 و Shader 4.0 را پشتیبانی میکنه که اون Dx 9 و Shader 3.0 فکر کنم !

کلا این 6800 بدرد موزه میخوره نه Game !!!!
:11():

Ardalan
27-06-08, 18:33
خوب معلومه 9600 دیگه
آخه 6800 دیگه مومیایی شده !
بعد 9600 DX 10 و Shader 4.0 را پشتیبانی میکنه که اون Dx 9 و Shader 3.0 فکر کنم !

کلا این 6800 بدرد موزه میخوره نه Game !!!!
:11():
نه بابا این بنده خدا الان داره همه بازی ها رو ساپورت میکنه :gasp:

Overclocker
27-06-08, 18:45
نه بابا این بنده خدا الان داره همه بازی ها رو ساپورت میکنه :gasp:

خوب معلومه که ساپورت میکنه چون چیپش Nvidia هست !

ولی کرایسیس را با 1 فریم در ثانیه اجرا میکنه !!!!!!!!!!!:1. (27)::1. (2)::1. (10):

Stream
27-06-08, 20:19
به سلام
یه سوال داشتم
من الان یدونه

شک نکن 9600GT ...