PDA

مشاهده نسخه کامل : معرفی پردازنده های تمامی پردازنده های سری Pentium D

Shahryar
15-01-07, 21:48
دوستان عزیز در این تاپیک به معرفی و بررسی پردازنده های سری پنتیوم دی اینتل می پردازیم .

در اول از همه باید خود این سری را معرفی کرد چراکه بسیاری از دوست می پرسند این همان پنتیوم 4 هست ؟

باید گفت که زمانی که حدود تابستان سال پیش اولین پردازنده ی دو هسته ای خود را عرضه کرد و بازار نسبتا خوبی را گرفت همین پردازنده ها بودند . این پردازنده ها از نظر معماری و شباهت می شود گفت که شباهت بسیار زیادی به پردازنده های پنتیوم 4 اینتل دارند و حتی در بعضی از پردازنده های این سری مانند 805 از دو پردازنده ی تک هسته ای اینتل استفاده شده . این روی امکانات این سری را داراست با وجود اینکه این سری پردازنده ها دارای سرعت هسته نسبتا بالاتر و FSB و تکنولوژی بالاتری نسبت به پردازنده های پنتیوم 4 هست . در وافقه تکمیل شده ی این سری هستند که به خاطر دوهسته ای بود این پردازنده های اینتل این ها را Intel Pentium Dual Core نامید که به اختصار Pentium D نامیده می شود . این پردازنده ها حداقل نیازشان به چیپست ، چیست های 945 اینتل به بالا می باشد .

این هم مقدمه ای برای معرفی پردازنده های این سری .
در پست های بعدی معرفی تک تک این پردازنده ها و قیمت و بررسی و مقایسه آن ها قرار خواهد گرفت . پس با ما همراه شوید تا بازار خوبی از قیمت ها و راه مناسبی برای خرید پردازنده در جلو شما قرار دهیم...

موفق باشید
شهریار:26:

Zero
16-01-07, 13:24
شهريار جان من فكر مي كنم روال كار رو به اين صورت پيش بگيري بهتر باشه :
معرفي سري 800 و سري 900 از Pentium D .

Shahryar
16-01-07, 14:09
شهريار جان من فكر مي كنم روال كار رو به اين صورت پيش بگيري بهتر باشه :
معرفي سري 800 و سري 900 از Pentium D .

بله عزیزم این طوری بهتره همین کارا می کنم شما هم کلا با این تاپیک موافقید ؟

قربانت شهریار:26:

Shahryar
16-01-07, 14:39
خوب با این روال به اولین پردازنده و ضعیف ترین پردازنده ی این سری یعنی پردازنده ی 805 می رسیم ...
توصیف :
این پردازنده دارای دو هسته ی مجزا و جدا از هم هست که با سرعت واقعی 2.66 گیگاهرتز کار می کنه . این پردازنده ی دو هسته ی با اینکه باید در واقع 5.2 گیگا هرتز باشد اصلا این طور نیست ! چرا که وقتی می گوند دو هسته ای منظور دو هسته ای هست که در همه ی کار ها شیر هستند (Share ) یعنی مثلا اگه شما دارین در حال حاضر ضمن انجام دادن یه پروژه گرافیکی آهنگ هم گوش می کنید هم کدام توسط یکی از این هسته ها پردازش می شود و اصلا به این معنای که سرعت واقعی این پردازنده 2 تا از سرعت هر هسته می باشد نیست .
نام هسته ی این پردازنده یعنی 805 "Smithfield" می باشد . متوجه می شوید این که این هسته نام هسته ای قدیمی هست پس امکانات و سرعت و دمای آن نیز به همان گونه بالا می باشد .
حال به معرفی تکنولوژی ها و امکانات این پردازنده می پردازیم :
1- سرعت 2.66 گیگاهرتز برای هر هسته .
2- دارای 16 کیلوبایت کش در L1 برای انجام کار های ضروری و پیوسته مثل استارت منو و ... در هسته .
3- دارای 12 کلیوبایت Micro-Op Executin Trace Cache در L1 برای انجام کار های بسیار سبک و پیوسته .
4- توانایی پردازش های 64 بیتی . ( یعنی 64 بیتیه سی پی یو به زبان عامیانه .)
5- دارای تکنولوژی پردازش 90 نانومتری .
6- دارای گذرگاه اصلی (FSB ) نسبتا پایینه 533 مگارهزتز .
7- دارای 2 مگابایت کش در کل پردازنده ( هر هسته 1 مگابایت کش . )
8- دارای تکنولوژی SSE3 .
, ...

توانایی این پردازنده با سرعت هسته ی نسبتا پایین حدس می زنید بیشتر در چه چیزی است ؟
جواب این است که شما با این پردازنده چه کار داشته باشید اما در کل این پردازنده به دلیل داشتن دو هسته ی مجزا کار های رندرینگ و کار های گرافیکی 3 بعدی فقط و برنامه نویسی به دلیل استفاده همزمان از دو هسته سرعت بسیار خوبی نسبت به پردازنده های تک هسته ای داراست . در ضمن این پردازنده ها به دلیل 2 هسته ای بودن قدرت بهتری را برای اجرای چند برنامه فراهم می کنند .
اما این پردازنده مشکلاتی هم دارد که باعث شده تا آن کارایی لازم و بازدهی کافی را نداشته باشد . این مشکل ، مشکل کل پردازنده های پنتیوم هست و آن دمای بالای این پردازنده هست . به خصوص در این پردازنده چراکه این پردازنده 2 هسته ی مجزا دارد که به خودی خود با تکنولوژی 90 نانومتری و سرعت 2.6 باعث بالا رفتن دما می شود و پردازنده توانایی خنک کردن آن را ندارد . در ضمن این پردازنده به دلیل نداشتن تکنولوژی Speed Step اینتل سرعت هسته ی آن متناسب با فن و دور آن و دمای پردازنده نیست ! یعنی اگر الان شما نیازی ندارید باز هم از کل توان و قسمت های پردازنده استفاده می شود و دور فن همچنان بالاست . برای آشنا شدن بیشتر با این تکنولوژی به اینجا (Only the registered members can see the link)مراجعه فرمایید .

این پردازنده از سوکت 775 مثل بقیه ی پنتیوم 4 ها استفاده می کند و برای استفاده از این پردازنده حداقل مادربورد شما باید دارای چیپست 945 اینتل باشد . لازم به ذکر است بیشتر حسن این پردازنده در قابلیت اورکلاک شدن این پردازنده هست که در سایت تامز هاردور نشان داده شده که تا سرعت 4.3 گیگا هرتز بدون هیچ مشکلی اورکلاک شده است !!!برای دیدن این مقاله و مقایسه های اورکلاک شده ی این پردازنده اینجا (Only the registered members can see the link)را کلیک کنید .
قیمت این پردازنده در حال حاضر چیزی حدود 85 می باشد .

این هم عکسش :
Only the registered members can see the link

موفق و پیروز باشید
شهریار:26:

Zero
16-01-07, 17:41
خب من منظورم معرفي سري بود . اينكه هر سري چيه ؟ چه ويژگي هايي داره مثل TDP - هسته هاي پردازنده اش - ساختار پياده سازيش - كش و ...
حالا اگه فرصت شد اين بحث رو من مي گذارم - شما به معرفي يكايك پردازنده هاش بپرداز ..

موفق باشي /.

Shahryar
16-01-07, 18:24
خب من منظورم معرفي سري بود . اينكه هر سري چيه ؟ چه ويژگي هايي داره مثل TDP - هسته هاي پردازنده اش - ساختار پياده سازيش - كش و ...
حالا اگه فرصت شد اين بحث رو من مي گذارم - شما به معرفي يكايك پردازنده هاش بپرداز ..

موفق باشي /.

آهان گرفتم یعنی بیایم قبل از معرفی محصولات این سری ها خود سری و خصوصیات سری های مختلف این پنتیوم دی ها یعنی خصوصیات دو سری 8XX و 9XX را بگیم بله ؟

مشکلی نیست اما باید کمک کنید ...:20: ان شا ال ... تاپیک پرباری میشه...

باتشکر شهری:26:ار

M A H R A D
17-01-07, 16:29

به به سلام ...

می بینم که توی این چند روزه جناب شهریار خان فعالتر شدند ! یادم باشه عنوان کاربریت رو بذارم (( کاربر فعال انجمن سخت افزار )) ! Only the registered members can see the link

خب من هم سعی میکنم در این تاپیک کلا در خدمتتون باشم ...

خب شهریار جان بزن که بریم !

سپاس

M A H R A D
17-01-07, 16:58

موفق باشي /.

سلام علی جان ...

بنده انشالله در این مورد در خدمتتون هستم ! Only the registered members can see the link

M A H R A D
17-01-07, 17:59
خب ... این هم از معرفی کلی و جامع پردازنده های سری Pentium D با هسته Smithfield که شامل 805 & 820 & 830 & 840 میشه !

این پردازنده های همگی از تکنولوژی 90 نانومتری استفاده میکنند ...

سپاس

M A H R A D
17-01-07, 18:04
این هم از سری دوم که دارای هسته Presler هستند ...

این پردازنده های 65nm هستند و نسبت به 90nmها گرمای کمتری تولید میکنند ولی باز یکی از مشکلات اصلی خانواده پنتیومها دما و مصرف بالاست !

سپاس

M A H R A D
17-01-07, 18:08
خب یه جورایی میتونیم پردازنده های Pentium Extreme Edition - EE رو هم در خانواده پنتیوم دی ها قرار بدیم چرا که دو هسته ای هستند ...

خب فقط یکی از پردازنده های اینتل Pentuim EE دارای تکنولوژی 90nm است و آن هم Pentuim EE 840 است که مشخصات کامل آنرا در ذیل مشاهده می فرمائید : (برای دیدن عکس به طور کامل روی آن کلیک کنید)

M A H R A D
17-01-07, 18:10
این هم دو پردازنده Pentium EE که از نوع 65 نانومتری هستند ...

من هیچ چیز درباره مشخصات پردازنده ها نمیگم چون همه چیز در عکسایی که گذاشتم مشخصه ...

Shahryar
18-01-07, 16:26
خوب دوستان عزیز این معرفی پردازنده ی بعدی از این سری یعنی پردازنده ی 820 که میشه گفت یکی از پردازنده های بسیار معمولی از این سری هست که البته بسیار از پردازنده ی 805 قوی تر هست ...

این پردازنده دارای هسته ی "Presler" می باشد که باز هم همین طوری که عرض کردم هسته ای هست که اصلا کارایی خوبی نداره !
این پردازنده دارای سرعت هسته ی 2.8 گیگاهرتز در هر هسته هست ( به صورت مشترک (Share ) .

در زیر به خصوصیات این پردازنده به صورت لیستی می پردازیم :

1- دارای سرعت هسته ی 2.8 گیگاهرتز.
2- دارای گذرگاه اصلی (FSB ) بیشتر از 805 و برابر 800 مگاهرتز که میشه گفت عدد نسبتا خوبی برای برقراری ارتباط برای پردازنده و سایر قطعات نیست !

3- توانایی پردازش 64 بیتی .
4- دارای تکنولوژی اینتل Step Speed .
5- دارای تکنولوژی SSE3 .
6- دارای 1 مگابایت L2 کش در هر هسته و در مجموع 2 مگ کش!
7- دارای 12 کلیوبایت Micro-Op Executin Trace Cache در L1 برای انجام کار های بسیار سبک و پیوسته .
8- و ... .

این پردازنده هم همون طوری که عرض کردم برای انجام کار های معمولی به دلیل داشتن FSB 800 نسبتا خوب هست اما برای کار های حرفه ای اصلا مناسب نیست چراکه به دلیل داشتن دمای زیاد و تکنولوژی 90 نانومتری کارایی نیسبتا بالایی ندارد و سرعت 2.8 در واقع از نظر دسترسی به اطلاعات در حد 2.6 کار خواهد کرد !!! پس اصلا برای کار های حرفخ ای تجویز نمی شود اما برای کار ها معمولی!!! قیمت این پردازنده 137 هزار تومن می باشد که قیمت نسبتا بالایی برای این پردازنده هست چراکه با وجود نکنولوژی Speed Step اما باز دمای یک پنتیوم 4 2.8 فول را دارد !!!

در ادامه و بررسی با پردازنده ی 920 بیشتر در مورد این پردازنده توضیح داده می شود...

شاد و پیروز باشید
شهریار:23:

M A H R A D
19-01-07, 15:34
ای ناقلا میخوای سریع از 820 بپری به 920 ؟؟؟

سپاس

801210990
22-01-07, 16:16
آقا شهریار عزیز
با سلام
من میخواستم با 500 تومان یک سری وسایل کام÷وتر بخرم
من مانیتور، هارد و مودم دارم
هاردم IDE هست .
اگه امکان داره یه سیستم خوب ÷یشنهاد کنید.
با این کامپیوتر میخوام با MATLAB(دانشجویی) کار کنم البته بازی هم میکنم ولی کم.
البته اگه قیمت و گارانتی هاشون رو بگید ممنون میشم

Shahryar
22-01-07, 16:39
سلام عزیزم خوبی ؟
عزیزم اینجا جای این پست نبود و اینجا پاسخ داده شد :

قربانت شهریار