PDA

مشاهده نسخه کامل : دستیابی به حداکثر دمای Gpu فقط در 15 دقیقه!! (قابل توجه اورکلاکرها !)

I M A N
11-04-08, 11:17
سلام دوستان !

مقدمه :

همان طور که می دونید در حال حاضر به دلیل سنگین بودن بازی های رایانه ای امروزی خیلی از Gamer ها یا همون به

اصطلاح خودمون بازی خورها !! اقدام به اورکلاک کردن کارت گرافیکی خودشون میکنن ، (حتی کارت های قدرمتند) .

اورکلاک هم اگر به صورت فنی و حساب شده انجام بشه میتونه یه راه مفید و باصرفه بای رسیدن به Performace

بهتر بشه . ( مطمئن باشید اگر حساب شده باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد . )

متاسفانه خیلی از دوستان به صورت خیلی ناشیانه و بدون در نظر گرفتن دمای مجاز و........ اقدام به بالا بردن کلاکها

به صورتی که فقط کارت stable بمونه میکنن ! Only the registered members can see the link ( به کسی برنخوره خودم هم جزوشونم ! Only the registered members can see the link ) .

در صورتی که عواقب احتمالی که در دراز مدت به دلیل بالا بودن دما GPU و Memory براشون پیش خواهد اومد رو اصلآ در نظر نمیگیرن . Only the registered members can see the link

در این تاپیک قصد دارم تا به صورت خیلی ساده و حساب شده به حل این مشکل بپردازیم Only the registered members can see the link .

شما برای پی بردن به حداکثر دمای VGA خودتون می تونید از خیلی از بازی ها و یا برنامه های TEST کارت گرافیک

مثل 3D MARK یا ....... استفاده کنید . اما تجربه نشون داده چون در این گونهAPP ها فرآیند PROCESS بین GPU و

CPU تقسیم میشه ، از اون گذشته چون هر لحظه فرآیند ایجاد FRAME ها تغییر میکنه و معمولآ بعضی مواقع FPS

بنا به دلایل عدیده تغییر میکنه سایه زن ها و SP ها همیشه در حال LOAD 100% نیستند . از اون گذشته شاید

رسیدن به حداکثر دما GPU خیلی طول بکشه ( بیشتر 1 ساعت ) و ................ .

از جمله برنامه های معروف در همین زمینه که در حال حاضر خیلی از سایت های سخت افزاری برای تست

Max GPU TEMP از این برنامه استفاده میکنن ، ATI Tool هست ، که خیلی از شما دوستان از دیرباز باهاش آشنا

هستید .

آخرین نسخه این برنامه ( 0.27 ) رو میتونید از لینک زیر با حجم 1.4MB دانلود کنید : (Only the registered members can see the link)

از این برنامه می تونید :

1- برای اورکلاک کردن کارت خودتون .

2 - برای تست STABLE بودن VGA !

3 - برای به دست آوردن حداکثر دمای GPU و غیره استفاده کنید .

ضمنآ این برنامه خیلی از VGA های nVIDIA و ATI رو ساپورت میکنه . Only the registered members can see the link

صل موضوع :

در مورد اور کلاک که قبلآ خیلی بحث شده و خیلی از برنامه مثل RIVA TUNER و مشابه برای این کار وجود داره .

ولی در مورد به دست آوردن حداکثر دمای GPU این برنامه یه خصوصیت خیلی خوب داره و اون هم اینه که چون این

برنامه برای تست از یه TRACK آماده رندر استفاده میکنه که پر از VERTEX هست و فرآیند PROCESS به صورت LOOP

بدون وقفه تکرار میشه خیلی زود ( 10 الی 15 دقیقه ) میتونه اصطلاحآ اشک کارت شما رو دربیاره !! Only the registered members can see the link

آموزش و نکات در حین تست :

پس از دانلود و نصب برنامه با انتخاب قسمت Show 3D View می تونید پس از حدودآ 10 الی 15 دقیقه که Track

رندر شد حداکثر دمای GPU خودتون رو مشاهده کنید .

Only the registered members can see the link

نکته مهم : دقت داشته باشید که پنجره ای که TRACK توش در حال رندر

شدن هست طی این 10 الی 15 دقیقه باید بین پنجره های دیگه High light شده باشه ! ضمنآ از هر کار دیگه حتی

حرکت دادن موس هم در این فاصله زمانی پرهیز کنید .

همچنین از این برنامه میتونید برای تست STABLE بودن کارت خودتون استفاده کنید Only the registered members can see the link چون اگه کارت STABLE

نباشه Render متوقف میشه و شما یه صفحه برفکی رو میبینید!Only the registered members can see the link مثل شکل زیر :

اما تحلیل نتیجه به دست آمده :

همان طور که از ظاهر برنامه معلومه می بینید که حداکثر دما رو 95 درجه انتخاب کرده .

ولی دمای ایدآل برای سیلیکون به کار رفته در GPU های نسل جدید بین 50 تا 80 درجه هست ! البته تا 90 درجه هم

مشکلی پیش نمیاد ولی بالای 90 درجه اصلآ توصیه نمیشه !! Only the registered members can see the link

البته این اصل رو در اورکلاک همیشه در نظرتون داشته باشید :

هر 10 درجه افزایش دما میتونه عمر کارت شما رو 50 درصد کاهش بده ! و هر 10 درجه کاهش دما میتونه

به عمر کارت شما 100 درصد اضافه کنه .

پس به شما دوستان توصیه میکنم با توجه به مطالبی که گفته شد بهتره در تنظیم کردن کلاک ها بیشتر دقت کنید .

ضمنآ خیلی از دوستان معتقد هستند که اگر فقط فرکانس Memory رو افزایش بدن دمای GPU افزایش پیدا نمیکنه !

در صورتی که کاملآ اشتباه فکر میکنن ! افزایش فرکانس مموری به صورت غیر مستقیم باعث افزایش دمای GPU هم

میشه ! مخصوصآ اگر هر دوشون زیر یک سینک قرار گرفته باشن .

مثال :

برای مثال از کارت خودم XFX GEFORCE 8600GT 256MB DDR3 استفاده کردم که نتایج به صورت زیر هست.

در حالت DEFULT که میشه 540/1188/1400 :

همان طور که تو عکس معلومه در عرض دقیقه 12 دما از 49 درجه در 80 درجه ثابت موند . ( به دور فن خوب توجه کنی)

میبینید کمپانی سازنده ، دما رو روی حداکثر 80 درجه تصبیط کرده !

در حالت 21 % اورکلاک Memory و %20 اورکلاکینگ GPU یعنی درکلاک های 650/1400/1700 :

مشاهده میکنید که دما در این حالت 7 درجه افزایش پیدا کرد !! Only the registered members can see the link البته چون الان فصل سرماست بهتره که تو همین

مقدار بمونه چون در فصل گرما ممکنه به 90 درجه هم برسه !

نکات قابل توجه برای دوستان :

1 - از اورکلاک کردن بیشتر از 20 درصد در مورد VGA های سایلنت ( بدون فن ) به شدت بپرهیزید ! Only the registered members can see the link چون در این

گونه کارت ها افزایش دما چون فنی در کار نیست خیلی زیاده ( بهتره از فن استفاده بشه ) .

2 - مطمئن باشد تو هیچ بازی یا APP دیگه ای دمای کارتتون از دمایی که این برنامه مشخص میکنه بیشتر نمیشه !

3 - باز هم تاکید میکنم که در حین تست باید پنجره در حال رندر شدن high light شده باشه !!

شرکت در این تاپیک :

دوستانی که مایلند در این تاپیک شرکت کنند و به بقیه دوستان در انتخاب کارت گرافیک کمک کنن خواهشن مدل و نام

کمپانی سازنده کارت گرافیکشون به صورت کامل ذکر کنند و عکس از حالت defult و over clock با ذکر مقدار کلاکها

هم یادشون نره ! Only the registered members can see the link ضمنآ اگه از کارتتون یه عکس هم بزارید خیلی عالی میشه .

ضمنآ سوالی هم بود در خدمتیم /.

دانلود :

ATI Tool 0.27 (Only the registered members can see the link)

RIVA TUNER 2.10 (Only the registered members can see the link)

وسلام

نویسنده : سید مهدی موسوی:11():

Mahdi_Moosavi
11-04-08, 22:30
خب من که شرکت کردم !:1. (38): شما هم شرکت کنید ! :1. (40):

Stream
18-04-08, 20:18
تاپیک استیکیونده شد!

CROSSHAIR
20-04-08, 11:50
با سلام کارت CLUB 3D 8800GTS 320
در مورد ati tools یکم دو دل بودم که روی ویستا64 وکارت nvidia جواب میده ؟اگه جواب مثبت بود اونم میزارم.
ولی در حالت عادی وبازی gow در حالت اخرین جزییات با dx10 حدود 40 دقیقه.در دو حالت اور شده.
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Mahdi_Moosavi
20-04-08, 15:50
تست بازی بد نیست ، ولی مثل ATI TOOL دما رو بالا نمیبره ، بالا توضیح دادم چرا !!

این برنامه هم تو vista 64bit جواب میده !

ضمنآ عکس ها رو هم با فرمت jpg بزار خواهشن ! الان حجم عکس ها 1 مگ شده !

PCminister
04-09-08, 00:10
به نظر میرسه این برنامه با سری 4800 سازگاری نداره!

آقا میشه ما با Furmark بتستیم؟!

sibsabz
04-09-08, 07:00
سلام
انگار لینک خلاص تعطیل شده !
بیزحمت یک لینک دیگه هم یکی بگذاره .

Overclocker
04-09-08, 08:26
همان طور که از ظاهر برنامه معلومه می بینید که حداکثر دما رو 95 درجه انتخاب کرده .

ولی دمای ایدآل برای سیلیکون به کار رفته در GPU های نسل جدید بین 50 تا 80 درجه هست ! البته تا 90 درجه هم

مشکلی پیش نمیاد ولی بالای 90 درجه اصلآ توصیه نمیشه !! Only the registered members can see the link

البته این اصل رو در اورکلاک همیشه در نظرتون داشته باشید :

هر 10 درجه افزایش دما میتونه عمر کارت شما رو 50 درصد کاهش بده ! و هر 10 درجه کاهش دما میتونه

به عمر کارت شما 100 درصد اضافه کنه .

سلام

منظورتون از اینکه 50 تا 80 درجه مشکلی نیست و نهایتا 90 درجه پس این 10 درجه که باعث 50 درصد کاهش عمر میشه کجاست ؟

یعنی من یک کارتی دارم مکس تمپش میشه 70 که با اورکلاک میشه 80 درجه این یعنی 50 درصد کاهش عمر ؟ یا 10 درجه از 90 به بالا باعث کاهش عمر میشه ؟ :1. (26):

با تشکر:give_rose:

Game
04-09-08, 10:18
به نظر من منظورش اینه که اگه 10 درجه از حد مجاز دمایی که کارت به اون می رسه عمر کارت رو 50% کاهش می ده .

Mahdi_Moosavi
04-09-08, 14:24

بله عماد جان . فقط تست این Furmark خیلی خفنه ! شماره آتش نشانی رو قبل از تست یادت باشه ! :1. (38):

سلام
انگار لینک خلاص تعطیل شده !
بیزحمت یک لینک دیگه هم یکی بگذاره .

خیلی خیلی شرمنده . لینک ها تصییح شدند . :11():

به نظر من منظورش اینه که اگه 10 درجه از حد مجاز دمایی که کارت به اون می رسه عمر کارت رو 50% کاهش می ده .

کاملا درسته ! :great:

Xtreme
04-09-08, 17:00

چرا میگی سازگاری نداره ؟

============

راستی در مورد Furmark هم یک نکته ای در ارتباط با سری 4800 وجود داره. اینکه این برنامه توی این سری کند عمل می کنه و حداکثر دما رو بهتون نمیده . ( البته فقط تو Catalyst 8.8 ) که برای اونم راه کلک وجود داره ..

downloadsoft
05-09-08, 01:15
مال من دما رو نمیزنه grafic هم 128 ati هستش چرا اینجوریه :1. (28):

AMD>INTEL
05-09-08, 01:39
تو این سری کارت ها سنسور حرارتی تعبیه نشده .

downloadsoft
05-09-08, 01:43
پس اور کلاک کنم رو 256 اشکال نداره؟مشکلی پیش نمیاد؟

PCminister
05-09-08, 14:32
بله عماد جان . فقط تست این Furmark خیلی خفنه ! شماره آتش نشانی رو قبل از تست یادت باشه ! Only the registered members can see the link

چشم! راستی شماره آتش نشانی 115 بود دیگه؟! یا 110؟!:whistle:

=====================

چرا میگی سازگاری نداره ؟

برنامه به خوبی اجرا میشه اما متاسفانه امکان افزایش کلاکهای وجود نداره! (البته با آخرین ورژن Rivatuner کلاکها بدون مشکل افزایش پیدا کرد)

اما همچنان مونیتورینگ دما انجام نمیشه! (شاید من نمیدونم چطور این کار انجام میشه)

=====================

راستی در مورد Furmark هم یک نکته ای در ارتباط با سری 4800 وجود داره. اینکه این برنامه توی این سری کند عمل می کنه و حداکثر دما رو بهتون نمیده . ( البته فقط تو Catalyst 8.8 ) که برای اونم راه کلک وجود داره ..

حق باشماست اکستریم عزیز:great:

طبق بررسی که سایت Experview (Only the registered members can see the link) بر روی نسخه 1.4.0 این برنامه با Catalyst 8.8 انجام داده به نظر میرسه ATI برای جلوگیری از داغ شدن کارت FPS را در این نرم افزار پایین آورده که با Rename کردن فایل اجرایی و اجرای دوباره برنامه افزایش محسوسی در دمای کارت و FPS مشاهده شده!

البته سایت بررسی کننده هم این موضوع را مطرح کرده و دوباره این برنامه را برای 4850 اجرا کرده و نتایج را با هم مقایسه کرده که میتونین ببینین اما منم برای رفع شبهه در شرایط یکسان ابتدا برنامه را با فایل اجرایی furmark.exe و سپس با Rename کردن فایل کارت را مورد بررسی قرار دادم (البته کلاک مموری در تست اول کمی افزایش داشته) :

تست اول با Furmark.exe

تست دوم بعد از Rename کردن فایل

البته به خاطر ترس از ترکیدگی در تست دوم دور فن افزایش یافته!:1. (38):

=============

لینک راهنما برای برنامه (Only the registered members can see the link)ATI Tool (Only the registered members can see the link)

اگر دوستان موافق باشن تاپیک را با نسخه جدید Furmark v1.4.0 (Only the registered members can see the link)ادامه بدیم؟

باتشکر

hadibahal
10-11-08, 00:07
ابن هم ماله کارت SAPPHIRE 4870 هست
عکس اول بدون اورکلاک و عکس دوم با اورکلاک هست
BandWidth=153.6
فکر کنم بهترین کارت به پولش باشه :whistle:

ViViD
25-11-08, 23:00
با اجازه یک اورکلاک ناپایدار روی گرافیک قدیمی زدم دمای اجازه صعود بیشتر نمیداد!!!

ViViD
06-12-08, 22:56
سلام
من یک مشکل با کرات گرافیک دارم که نمیدونم چرا نمیتونم اورکلاکش کنم!!!

با برنامه ATI TOOL که تا میخوام 1 مگاهرتز هسته رو بالا ببرم رستارت میشه!!!
با RivaTuner اصلاً چیزی برای اورکلاک نداره!!!

با Catalyst ورژن 8.9 هم که به همین صورت اونجا بالا میبرم تست هم پاس میشه اما هیچ تغییری در GPUZ نمیبینم!!!

چکار کنم!!!

MOHAMMAD1
17-01-09, 18:32
اینم مال من : GEFORCE 9600GT INNO 3D

DEFULT

650/900/1625

IDLE : 50 LOAD : 75

Overclock

750/999/1875

IDLE : 52 LOAD : 78

Computex
24-02-09, 07:37
با سلام خدمت دوستان عزیز،
کارت من XFX 8600GT هستش که احساس میکنم در بازی ها دما خیلی بالا میره. میخواستم بدونم آیا دمای 77 درجه برای این کارت عادیه یا نه؟
تصویر زیر دمای کارت در حالت Idle هست:

و تصویر زیر هم دمای کارت و سیستم بعد از 30 دقیقه بازی که معمولا دیگه ندیدم بالاتر از 77 درجه بره:

ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.

Mahdi_Moosavi
24-02-09, 11:47
کاملا عادیه . هیچ مشکلی وجود نداره .

mohammad1985
24-02-09, 12:35
102 درجه !! رکورد دمای کارت گرافیکی من ! ASUS 8500GT سری سایلنت بدون فن ! البته خودم یه فن براش نصب کردم توی 100 لود و اورکلاک از 58 درجه بالاتر نمیره .

AMD>INTEL
07-06-09, 01:03
دماي زياد CPU

1- مادربرد به دايا چيپست .
2-گردش هواي غلط كيس
3-اپ گرید
4- خمير
5-بايوس

reza.amd
14-11-10, 22:58
من یک 4890 وپور ایکس شرکت sapphire دارم بدون اور کلاک دمای مموری روی 100 و پردازندش رو 90توی بازی میره و در حالت اورکلاک هم دما همینه مشکلی ایجاد نمیکنه؟ چون کلی پول اضافه به خاطر قدرت خنک کنندگی نسبت به دیگر مارک های ارزانتر دادم.
راستی اورکلاک انگار تاثیر زیادی نداره با اینکه 100 فرکانس هم روی پردازنده رفته هم روی مموری به نظر شما اور نکنم بهتره؟

nima_hl
14-11-10, 23:40
من یک 4890 وپور ایکس شرکت sapphire دارم بدون اور کلاک دمای مموری روی 100 و پردازندش رو 90توی بازی میره و در حالت اورکلاک هم دما همینه مشکلی ایجاد نمیکنه؟ چون کلی پول اضافه به خاطر قدرت خنک کنندگی نسبت به دیگر مارک های ارزانتر دادم.
راستی اورکلاک انگار تاثیر زیادی نداره با اینکه 100 فرکانس هم روی پردازنده رفته هم روی مموری به نظر شما اور نکنم بهتره؟

اگر دماها اینقدر بالا هستند آور کلاک نکتید بنظرم خیلی بهتره

fearness
18-07-11, 19:25
سلام آیا میشه گرافیک انبرد رو هم اور کرد
asus p8z68 v -pro

ViViD
18-07-11, 23:02
بله امکانش هست نرم افزارهایی هستند از جمله ATI Try Tool یا ATI Tool و دیگر نرم افزارها که معمولاً قابلیت اورکلاک رو دارند البته در بعضی مادربردها هم از داخل بایوس میتونید افزایش کلاک داشته باشید

agh515
20-10-11, 08:57
گرافیکم gtx 560

5986

marjan_gh
30-12-12, 23:34
من تازه به جمعتون پیوستم
یه سوال برام پیش اومده
گرافیک on board قابل اور کلاک کردنه؟

تاج
31-12-12, 21:33
***اور کردن گرافیک آنبرد اصلا توصیه نمیشه ***

دلایل اون هم خیلی واضحه :

1-برای کارهای خیلی سنگین و مداوم طراحی نمیشوند و برای کارهای عادی روزمره هستند.

2-تاثیر خاصی روی پرفورمنس خروجی گرافیک نداره .

2- این چیپ اگه به هر دلیل صدمه ببینه یعنی الفاتح:gasp:ه برای مینیرد.

3-خرج اضافه و دوباره برای مین به جای گرافیک.

lorn
31-12-12, 23:37
من تازه به جمعتون پیوستم
یه سوال برام پیش اومده
گرافیک on board قابل اور کلاک کردنه؟
دوسته عزیز دقیقا بستگی به این داره از چه پلتفرمی استفاده کنید
اجزای سیستمتون رو بگید تا دوستان بتونن بهتر راهنمایی کنن:yes:
marjan_gh
02-01-13, 13:07
دوسته عزیز دقیقا بستگی به این داره از چه پلتفرمی استفاده کنید
اجزای سیستمتون رو بگید تا دوستان بتونن بهتر راهنمایی کنن:yes:
منظورتون از پلتفرم چیه؟ من cpu i3,گرافیک onboard 1g , ram 2 g

nima3p2p
02-01-13, 15:12
سلام دوستان
يه راهنمايي مي خواستم
من يه كارت كرافيك خريدم حالا مي خوام ببينم قبلا اوركلاك شده يا نه اكه برنامه اي هست بكيد

lorn
03-01-13, 00:18
منظورتون از پلتفرم چیه؟ من cpu i3,گرافیک onboard 1g , ram 2 g
دوسته عزیز اورکلاک گرافیک آنبرد شما تاثیر زیادی نخواهد داشت چون بطوره کلی گرافیک داخلی پردازنده شما بسیار ضعیف هست

سلام دوستان
يه راهنمايي مي خواستم
من يه كارت كرافيك خريدم حالا مي خوام ببينم قبلا اوركلاك شده يا نه اكه برنامه اي هست بكيد

دوسته عزیز برنامه خاصی وجود نداره که مشخص کنه کارت قبلا اورکلاک شده یا خیر