PDA

مشاهده نسخه کامل : سئوالي در مورد مايع مخصوص Water Cooling

yemojud
23-03-08, 11:19
اين مدت كه دنبال كولينگ بودم، هرچي اين كولينگ هاي Tower و از اين دسته
را ديدم، هي بيشتر نظرم روي واتر كولينگ جلب ميشود:yes:

تنها يك سئوال واسم مانده كه آيا اين مايع مخصوص واتركولينگ ها اگر احيانا حتي
يك درصد نشت كند و بروي قطعات ديگر بريزد، باعث سوختن قطعات ميشود؟ يا
نه مايع بخصوصي است كه در صورت نشت شدن، مشكلي پيش نمي آيد؟

راستي كسي ميداند با حدود 200 تومن بعد از تعطيلات چه واتركولينگي را ميشود
تهيه كرد؟

:merci:

Majid OC
23-03-08, 14:09

تهيه كرد؟

نه بابا چیزی نمیشه!!فقط یه کم می سوزه :whistle:
اکه می تونی برو تاپیک (( واتر بلوک دست ساز )) رو بخو ن بدردت می خوره:yes:

در مورد واتركولينگ تا الان در بازار یکی دو تا بیشتر ند یدم اگه می خوای باید یکی

برات از اونور آب بیاره.

yemojud
23-03-08, 14:24
جدا قطعه ميسوزه؟!
يعني حتي مايع مخصوص كه خود شركت ها ميدهند؟ كسي ميدونه تركيبات اين مايع چيست؟

پس چطوريه؟ يجا خوندم قراره از اين روش در ساخت پاورهاي جديد استفاده شود؟!

Majid OC
23-03-08, 18:52
قطعا قطعه میسوزه ؟!
الکی که نیست کلی عایق بندی میکنند بعدش هم بعضی هاش فقط لوله ی مسی یعنی مایعی داخلش
نیست فقط نقش هدایت گرما را داره

yemojud
23-03-08, 22:29
متوجه اين قسمت جمله شما نشدم:
" بعدش هم بعضی هاش فقط لوله ی مسی یعنی مایعی داخلش
نیست فقط نقش هدایت گرما را داره "

يعني بريم سراغ همون فن هاي Tower بهتراست؟

Majid OC
25-03-08, 00:48
متوجه اين قسمت جمله شما نشدم:
" بعدش هم بعضی هاش فقط لوله ی مسی یعنی مایعی داخلش
نیست فقط نقش هدایت گرما را داره "

يعني بريم سراغ همون فن هاي Tower بهتراست؟

من خودمم نفهمیدم چی گفتم؟؟!! :1. (26):
درست فهمیدی یعنی لوله مسی توش خالیه و یکی از بهترین خنک کنندهاTower است
بخرش :party::party:

yemojud
25-03-08, 06:38
با اين توصيفات مجوريم فعلا بريم سراغ فن هاي Tower :whistle:

I M A N
29-03-08, 12:57
دوست عزيز..yemojud (Only the registered members can see the link) جون به نظرم واتر يك چيز ديگست اگه بتوني بسازي عاليه...در
مورد اون ماده هم باييد بگم كه يكي از دوستان من كه زبان انگلسيي خوبي دارند چند
تا تحقيق كردن در مورد همين ماده اين كه نوشته بود گول ماده هاي مخصوص شركتي رو نخورين چرا چون اين ماده همون ضديخ خودمونه البته با مارك خوب رو اگه در نظر اشته باشي و اين كه من الان دارم با 3ليتر آب مقطر و 1ليتر ضد يخ خارجي خوب استفاده مي كنم كه شده همون ماده..
و اين كه اين ماده بايد در ظرف دربسته استفاده بشه و بخار اين ماده سمي است..

Overclocker
31-08-08, 22:36
اگر از آب مخصوص رادیاتور اتوموبیل + ضد یخ و الکل استفاده بشه چطوره ؟

ولی درصد هیچ کدومو نمیدونم که باید چقدر از هر کدوم بریزم ؟

و میخوام که مقدار مایع لازم برای Big Water SE را درست کنم ! چه مقدار ؟

:give_rose:

Xtreme
31-08-08, 22:43
سلام ..
در مورد اون مایع داخل سیستم های واترکولینگ سوالی پرسیده شده بود در پست اول ..
جواب دوستمون این هست که مایع معمولا نارسانا ساخته میشه تا درصورتیکه احیانا نشتی ایجاد بشه و مایع روی برد بریزه خرابی برای برد ایجاد نشه .
البته این ادعا از سوی تولید کنندگان هست و صحت وسقمش هم با خودشون ..

ممنون

Overclocker
31-08-08, 23:06
سلام ..
در مورد اون مایع داخل سیستم های واترکولینگ سوالی پرسیده شده بود در پست اول ..
جواب دوستمون این هست که مایع معمولا نارسانا ساخته میشه تا درصورتیکه احیانا نشتی ایجاد بشه و مایع روی برد بریزه خرابی برای برد ایجاد نشه .
البته این ادعا از سوی تولید کنندگان هست و صحت وسقمش هم با خودشون ..

ممنون

خیلی ممنون

درسته باید نارسانا هم باشه به خاطر همون دلیل !

پس این هم به خاصیت مایع باید اضافه بشه :1. (26):

؟:give_rose:

a_k
01-09-08, 00:10
يكي از دوستان من كه زبان انگلسيي خوبي دارند چند
تا تحقيق كردن در مورد همين ماده اين كه نوشته بود گول ماده هاي مخصوص شركتي رو نخورين چرا چون اين ماده همون ضديخ خودمونه البته با مارك خوب

:1. (27)::1. (27):

AMD>INTEL
01-09-08, 00:15
این مایع روی هر قطعه بریزه 3 سوته میپوکه اون قطعه . یکی از دوستان همین بلا سرش اومد . نشت کرده بود . گرافیک 7800gt رو از دست داد .

Overclocker
01-09-08, 00:28
این مایع روی هر قطعه بریزه 3 سوته میپوکه اون قطعه . یکی از دوستان همین بلا سرش اومد . نشت کرده بود . گرافیک 7800gt رو از دست داد .

کدوم مایع میپوکونه ؟:1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2):

AMD>INTEL
01-09-08, 00:39
coolant رو میگم .

Moein
01-09-08, 00:48

تهيه كرد؟

به فون ایران زنگ بزن تعدادی موجود داره ترمال تیک rocket دریا کامپیوتر هم یکی موجود داشت البته با قیمت 260 و مدل aqua gate
اگه هم دست ساز می تونی سر هم کنی سبز سیستم تهران با 160 می تونی واتر کولینگ داشته باشی + پمپ پ ...

Overclocker
01-09-08, 01:04
اگر از آب مخصوص رادیاتور اتوموبیل + ضد یخ و الکل استفاده بشه چطوره ؟

ولی درصد هیچ کدومو نمیدونم که باید چقدر از هر کدوم بریزم ؟

و میخوام که مقدار مایع لازم برای Big Water SE را درست کنم ! چه مقدار ؟

احیانا سوال بنده را جواب بدهید :1. (27):

با تشکر

Dark Devil
01-09-08, 01:49
حسین جان اینجا بچه ها تو کار سخت افزار هستند مندلیف که نیستند!!Only the registered members can see the link
به نظرم اگر برای 5 لیتر مایع 400 میلی لیتر آب + 100 میل ضد یخ استفاده بشه خوب باشه ریختن الکل فکر نکنم دردی رو دوا کنه

Overclocker
12-09-08, 15:41
من میخوام 4 لیتر آب + زده یخ استفاده کنم برای مایع خنک کننده ! یعنی مجموع 2 مایع بشود 4 لیتر .

نسبت آب به زده یخ چطور باشد ؟ (لیتر)

با تشکر:11():

Majid OC
12-09-08, 18:34
من میخوام 4 لیتر آب + زده یخ استفاده کنم برای مایع خنک کننده ! یعنی مجموع 2 مایع بشود 4 لیتر .

نسبت آب به زده یخ چطور باشد ؟ (لیتر)

عزیز از 4لیتر
70 درصد آب 30 درصد زد یخ!

Overclocker
12-09-08, 18:41
عزیز از 4لیتر
70 درصد آب 30 درصد زد یخ!

من برای اندازه گیری از بطری دلستر 1 لیتری استفاده می کنم حالا 4 تا از اون میشه 4 لیتر 70% آب را چطور محاسبه کنم ؟:1. (38):

3 تا آب 1 عدد زد یخ ؟!!

با تشکر:give_rose:

Majid OC
12-09-08, 18:48
من برای اندازه گیری از بطری دلستر 1 لیتری استفاده می کنم حالا 4 تا از اون میشه 4 لیتر 70% آب را چطور محاسبه کنم ؟:1. (38):

3 تا آب 1 عدد زد یخ ؟!!

با تشکر:give_rose:

بله با اون شیشه 3/5 نصفی آب مقطر 0/5 هم از اون شیشه زد یخ اضافه کن !

Overclocker
14-09-08, 16:42
رفتم لوازم یدکی و آب رادیاتور خریدم به قیمت 650 تومان :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

ولی یکم عجیبه ! چرا رنگش سبزه ؟

و دیگه لازم هست که زد یخ اضافه کنم بهش ؟ چون از فروشنده پرسیدم که چرا رنگش سبزه مگر ضدیخ داره ؟ بعد گفت نمیدونم ولی ضد یخ نیست داخلش خیالت راحت !!!!

؟

Majid OC
14-09-08, 18:19
رفتم لوازم یدکی و آب رادیاتور خریدم به قیمت 650 تومان :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

ولی یکم عجیبه ! چرا رنگش سبزه ؟

و دیگه لازم هست که زد یخ اضافه کنم بهش ؟ چون از فروشنده پرسیدم که چرا رنگش سبزه مگر ضدیخ داره ؟ بعد گفت نمیدونم ولی ضد یخ نیست داخلش خیالت راحت !!!!
؟با تشکر:11():

حسین جون نباید مایع رنگی باشه هان
من که تا به حال ندیده بودم شاید هم آب مقطر باشه
اگه می تونی یکمشو مزه مزه کن اگه بی مزه بود آب مقطره خیالت راهت میشه :1. (38):

Overclocker
14-09-08, 20:28
حسین جون نباید مایع رنگی باشه هان
من که تا به حال ندیده بودم شاید هم آب مقطر باشه
اگه می تونی یکمشو مزه مزه کن اگه بی مزه بود آب مقطره خیالت راهت میشه :1. (38):

مجید جون میخوای منو بکشی ؟:1. (38):

نمیخوای یه لیوان بخرم بعد اگر چیزیم نشد 100% دیگه آب مقطره :1. (38)::1. (38)::1. (38)::1. (38)::1. (38):

بابا بیخیال شو :1. (38):

روی برچسب بطری را بخون ببین چیزی دستگیرت میشه ؟

من دیدم روش نوشته تهیه شده از آب دیونیزه :1. (40):

Overclocker
14-09-08, 22:33
مجید جون بالاخره ضدیخ اضافه کنم یا نه ؟:1. (26):

ولی ضدیخ فقط باعث جوش نیامدن آب و یخ نزدن آب میشه که هیچ کدوم بدرد من نمیخوره و یک خاصیت دیگه هم داره که رسوب نمیکنه ولی روی بطری آب رادیاتور که خریدم نوشته توانایی رسوب زدایی حتی رسوب های قدیمی !!!

با این وجود من چیزی نمیبینم که لازم باشه ضدیخ اضافه کنم حالا نظر راجب به اینها چیه ؟

با تشکر از آقا مجید گل :give_rose:

N@VID
15-09-08, 02:16
سلام:
مي بخشيد پا برهنه مي پرم وسط ...
اين مايع اي که دوستمون معرفي کرد مخصوص رادياتور هست و در اندازه دو ليتري بفروش مي رسه ...
من تو ماشين هم يک بار ريختم ، البته رنگش آبي بود . آب مقطر و رنگ و يک ماده ضد زنگ توش هست که
باعث مي شه عمر رادياتور بالا بره ...
ولي فکر اين رو هم کرديد که استفاده از آب يا ضد يخ مي تونه در صورت نشت کردن قطعات شما رو ببره اون دنيا !
اون مايعي که رويه واترکولينگ هاي شرکتي مي دن در صورت نشت بهيچ عنوان به قطعات آسيب نمي زنه ، چون از موادي تشکيل شده که رسانا نيستند و گرنه خوب اون شرکت ها هم از آب و ضديخ استفاده مي کردن .
الان ما تو ساخت واتر کولينگ 3 تا مشکل داريم ...
1- پمپ مناسب
2- مايع مناسب
3- واتر بلوک
من الان رادياتور و فن آمپر بالا دارم ولي خريد اين 3 بخش بالا رو بصرفه نمي بينم .

M A H R A D
15-09-08, 02:32
مجید جون میخوای منو بکشی ؟:1. (38):

نمیخوای یه لیوان بخرم بعد اگر چیزیم نشد 100% دیگه آب مقطره :1. (38)::1. (38)::1. (38)::1. (38)::1. (38):

بابا بیخیال شو :1. (38):

روی برچسب بطری را بخون ببین چیزی دستگیرت میشه ؟

من دیدم روش نوشته تهیه شده از آب دیونیزه :1. (40):
آب دیونیزه در واقع آبی هست که از طریق تبادل یونی ، تمام مواد معدنی نامحلول موجود در اون برداشته میشه

با این روش ، آبی که در نهایت بدست میاد ، بدون هرگونه مواد جامد نامحلول هست

و به همین دلیل هم وقتی تبخیر میشه اثر خوردگی از خودش به جا نمیذاره و اینجاست که علت کاربرد این آب در

رادیاتور ماشین روشن میشه!

در مورد خلوصش هم جالبه بدونید که آب دیونیزه از آب مقطر هم خالص تره :wink:

ولی در مورد رنگش اطلاع دقیقی ندارم اما فکر کنم چون روش زده دارای خاصیت رسوب زدایی ، رنگش هم

شاید به خاطر وجود ماده رسوب زدا هست ( تصور من اینطور هست )

سپاس

good_punisher
15-09-08, 03:38
سلام
دمای انجماد آب 0 درجه سلسیوسه . دما تبخیرش هم 100 درجه . این ماده دارای ظرفیت گرمایی 4.18 هستش . یعنی از نظر ظرفیت گرمایی برای رادیاتور و خنک کنندگی خیلی خوبه . ولی محدوده دمایی اون برای سیستم خنک کننده موتور یک اتو موبیل چیزی در حدود افتضاحه ...
برای رفع این مشکل میان بهش ماده ای مثل اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول اضافه می کنن . این کار محدوده دمایی این ماده رو برای فاز مایع گسترش میده . حالا ضررش چیه ؟ اینه که ظرفیت گرمایی یک ماده خالص بیشتر از ناخالص همون ماده است . یعنی ظرفیت گرمایی آب مقطر از آب معدنی ( آب دارای املاح ) و آب معدنی از محلول های آبی بیشتره .
ضرر وجود ماده معدنی مثل نمک توی آب اینه . اگه شما یه ماده معدنی محلول در آب داشته باشی در بیشتر موارد این مواد به صورت یون محلول هستن ( مثل NaCl ) و در موارد دیگه هم چون آب یه حلال قطبیه پس اون مواد باید با جاذبه ضعیف تر از انحلال یونی یعنی انحلال با استفاده از جاذبه هیدروژنی در آب حل بشن ( مثل الکل ) . اگه یه ماده یونی توی آب حل شده باشه امکان داره با جداره رادیاتور واکنش جابجایی یگانه بده و در واقع یک خوردگی سریع برای بدنه رادیاتور ایجاد کنه . در موارد دیگه هم به عنوان تسریع کننده اکسیداسیون بدنه رادیاتور ایفای نقش می کنه ( توی الکتور شیمی بررسی میشه )
موادی که با پیوند هیدروژنی حل میشن تقریبا این چنین تاثیری ندارن ( یعنی میشه از اثرشون در خوردگی رادیاتور صرف نظر کرد ) . مثل الکل یا اتیلن گلیکول ها یا هر ماده ضد یخ دیگه ای .
آبی که برای رادیاتور ماشین فروخته میشه عین آب باطری میمونه . ( با اسید باطری اشتباه نکنید . آب باطری همون آب مقطر منظورمه ) جفتشون باید آب مقطر باشن . حالا برای باطری باید بهش اسید سولفوریک اضافه کرد که به این محلول جدید میگن اسید باطری ( به اشتباه به این محلول میگن آب باطری . اگه خواستین آب مقطر بخرید بگید " همون آب مقطر بده آقای فروشنده " .) برای رادیتاور هم میان به آب مقطر ضد یخ اضافه می کنن و تبدیل میشه به آب رادیاتور . آب مقطر به تنهایی کاملا بی رنگه . کاملا بی مزه است . و راحت قابل تشخیصه از آب رادیاتور . آب رادیاتور معمولا دارای یه ماده رنگ دهنده هم هست . در واقع برای مصارف خنک کنندگی میان به ضد یخ خالص یه مقداری رنگ میزنن . مثل سبز یا آبی . این دو تا رنگ معمول ترینشه .
این همه گفتم که بگم آقا . اونی که خریدی آب مقطر نیست ها . آب داره . ضد یخ داره . رنگ داره و ظاهرا یکی دو تا ماده دیگه هم قاطیشه . اولا یوقتی نخوری هاااااااااااا . ثانیا گفتم که گفته باشم ضد یخ هم داره . همین .
امید وارم ناقص نباشه و چیزی هم از قلم نیافتاده باشه .
فعلا بای

Overclocker
15-09-08, 04:59
سلام
دمای انجماد آب 0 درجه سلسیوسه . دما تبخیرش هم 100 درجه . این ماده دارای ظرفیت گرمایی 4.18 هستش . یعنی از نظر ظرفیت گرمایی برای رادیاتور و خنک کنندگی خیلی خوبه . ولی محدوده دمایی اون برای سیستم خنک کننده موتور یک اتو موبیل چیزی در حدود افتضاحه ...
برای رفع این مشکل میان بهش ماده ای مثل اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول اضافه می کنن . این کار محدوده دمایی این ماده رو برای فاز مایع گسترش میده . حالا ضررش چیه ؟ اینه که ظرفیت گرمایی یک ماده خالص بیشتر از ناخالص همون ماده است . یعنی ظرفیت گرمایی آب مقطر از آب معدنی ( آب دارای املاح ) و آب معدنی از محلول های آبی بیشتره .
ضرر وجود ماده معدنی مثل نمک توی آب اینه . اگه شما یه ماده معدنی محلول در آب داشته باشی در بیشتر موارد این مواد به صورت یون محلول هستن ( مثل NaCl ) و در موارد دیگه هم چون آب یه حلال قطبیه پس اون مواد باید با جاذبه ضعیف تر از انحلال یونی یعنی انحلال با استفاده از جاذبه هیدروژنی در آب حل بشن ( مثل الکل ) . اگه یه ماده یونی توی آب حل شده باشه امکان داره با جداره رادیاتور واکنش جابجایی یگانه بده و در واقع یک خوردگی سریع برای بدنه رادیاتور ایجاد کنه . در موارد دیگه هم به عنوان تسریع کننده اکسیداسیون بدنه رادیاتور ایفای نقش می کنه ( توی الکتور شیمی بررسی میشه )
موادی که با پیوند هیدروژنی حل میشن تقریبا این چنین تاثیری ندارن ( یعنی میشه از اثرشون در خوردگی رادیاتور صرف نظر کرد ) . مثل الکل یا اتیلن گلیکول ها یا هر ماده ضد یخ دیگه ای .
آبی که برای رادیاتور ماشین فروخته میشه عین آب باطری میمونه . ( با اسید باطری اشتباه نکنید . آب باطری همون آب مقطر منظورمه ) جفتشون باید آب مقطر باشن . حالا برای باطری باید بهش اسید سولفوریک اضافه کرد که به این محلول جدید میگن اسید باطری ( به اشتباه به این محلول میگن آب باطری . اگه خواستین آب مقطر بخرید بگید " همون آب مقطر بده آقای فروشنده " .) برای رادیتاور هم میان به آب مقطر ضد یخ اضافه می کنن و تبدیل میشه به آب رادیاتور . آب مقطر به تنهایی کاملا بی رنگه . کاملا بی مزه است . و راحت قابل تشخیصه از آب رادیاتور . آب رادیاتور معمولا دارای یه ماده رنگ دهنده هم هست . در واقع برای مصارف خنک کنندگی میان به ضد یخ خالص یه مقداری رنگ میزنن . مثل سبز یا آبی . این دو تا رنگ معمول ترینشه .
این همه گفتم که بگم آقا . اونی که خریدی آب مقطر نیست ها . آب داره . ضد یخ داره . رنگ داره و ظاهرا یکی دو تا ماده دیگه هم قاطیشه . اولا یوقتی نخوری هاااااااااااا . ثانیا گفتم که گفته باشم ضد یخ هم داره . همین .
امید وارم ناقص نباشه و چیزی هم از قلم نیافتاده باشه .
فعلا بای

اقا مرسی :11():

خداییش اگر خط آخر را نمیگفتی من هیچی نمیفهمیدم از این حرفات :1. (38):

1- پمپ مناسب
2- مايع مناسب
3- واتر بلوک

1:اگر یکم بگردی پیدا میشه مگر من و مجید جون پیدا نکردیم با این وجود که من شهرستان بودم نه تهران :1. (38):

2:همین مایع رادیاتور که بنده خریدم مثل کولانت هست دیگه چی از این بهتر و تاز آماده هم هست !!!

3:این یکی یا باید آماده اش رو بخری یا دست به کار بشی و یه چیزی درست کنی که کاره سختی هست ولی باید بتونی دیگه ولی کار خواصی نیست که بخواد از ساختن واتر کولینگ دست ساز باز دارد :yes:

آز آقا مهراد گل هم تشکر میکنم که توضیح دادن آب دیونیزه چیست !!!

خلاصه ما از همین مایع استفاده میکنیم و مایع دیگری از این بهتر تر نمیبینیم فعلا :1. (38):

Majid OC
15-09-08, 18:44
:اگر یکم بگردی پیدا میشه مگر من و مجید جون پیدا نکردیم با این وجود که من شهرستان بودم نه تهران

2:همین مایع رادیاتور که بنده خریدم مثل کولانت هست دیگه چی از این بهتر و تاز آماده هم هست !!!

3:این یکی یا باید آماده اش رو بخری یا دست به کار بشی و یه چیزی درست کنی که کاره سختی هست ولی باید بتونی دیگه ولی کار خواصی نیست که بخواد از ساختن واتر کولینگ دست ساز باز دارد

از تمام دوستان به خاطر توضحات مفیدشون کمال تشکر ودارم (محمد - مهراد- نوید - حسین . .. .):11():

مایع Coolant رو می تونید از تهران- پاساژایران -طبقه همکف-سبز کامپیوتر

محصولات فونیران رو میاره که Coolant Tt ماده خنک کننده ترمال تیک رو داره و سبز رنگ هستش بصورت جدا میفروشه ؛ اگر هم نداشت می تونید سفارش بدید بیاره براتون :yes:

Overclocker
15-09-08, 19:03
مایع Coolant رو می تونید از تهران- پاساژایران -طبقه همکف-سبز کامپیوتر

محصولات فونیران رو میاره که Coolant Tt ماده خنک کننده ترمال تیک رو داره و سبز رنگ هستش بصورت جدا میفروشه ؛ اگر هم نداشت می تونید سفارش بدید بیاره براتون :yes:

مجید جون اون مایع کولانت خیلی کم با این فرق میکنه یا شاید هم فرقی نمیکنه فقط اسمش فرق میکنه :1. (38):

مایع رادیاتور 650 الی 1000 هست ولی اون 10000 هست ( حداقل ):great:

Majid OC
15-09-08, 19:37
مجید جون اون مایع کولانت خیلی کم با این فرق میکنه یا شاید هم فرقی نمیکنه فقط اسمش فرق میکنه :1. (38):

مایع رادیاتور 650 الی 1000 هست ولی اون 10000 هست ( حداقل ):great:

بله فرقی می کنه دوستان به اینکه این ماده کولانت وقتی روی قطعات میرزه ؛قطعه رو خراب نمی کنه !اشاره کردند(که بعید می دونم قطعه خراب نشه :1. (26): )
منم آدرس دادم که اگه خواستند این ماده سبز رنگ رو جدا تهیه کنند ؛ برن کجا بخرن !

good_punisher
16-09-08, 00:19
سلام
آقا این کولنتی که میگید رو سبز به قیمت 15000 تومن برای هر 500 سی سی میگیره . توی سایت خود فونیران و حتی ترمال تیک هم اطلاعات مفیدی راجع به این میتونید بگیریم .
مهم ترین بحث اینه که : بابا به خدا این ماده فقط و فقط اتیلن گلیکول هست با رنگ . هم ترمال تیک میگه و هم فونیران . این ماده رو با کیفیت آزمایشگاهی میتونید از ناصر خوسرو بخرید . هم آزمایشگاهی داره و هم صنعتی . خلوصش هم تقریبا فرقی نمی کنه . قیمتش هم برای صنعتی 1000 تا 2000 تومن برای هر لیتر و برای آزمایشگاهی با مارک ایرانی حدود لیتری 5000-10000 هستش . میتونی با مارک های مختلفی از قبیل دکتر مجللی یا سینا شیمی تهیه کنید . آدرسش هم برای خرید اینه :
تهران - میدان امام خمینی - خیابان ناصر خسرو - کوچه خدا بنده لو - لقمان شیمی .
البته یکی دوتا دیگه هم هستن که آزمایشگاهی ایرانی میفروشن . تفاوت قیمتشون خیلی نیست . توی همون راسته لقمان شیمی هم میتونید پیدا شون کنید . اتیلن گلیکول رو هم در دبه های پلاستیکی 1 لیتری و 2.5 لیتری و 20 لیتری میتونید بخرید . قبلش هم در باره ظرفیت گرمایی اتیلن گلیکول و دی اتیلن گلیکول تحقیق کنید . هر کدوم بیشتر بود اون رو بخرید . شاید هم برید بازار ببینید فقط یکیش هست . صنعتی رو هم از این آدرس بخرید بهتره :
// ... - کوچه خدا بنده لو - پاساژ اخوت - شیمیایی رجبی ( البته اگه اشتباه نکرده باشم . )
جلو در همین پاساژ هم باز چند تایی حلال فروش هستن . از اون ها هم می تونید بخرید .
رنگ رو هم همین طور . از ناصر خسرو بخرید . رنگی بخرید که توی آب حل بشه . و رسوب هم نکنه . پیدا کردنش سخته . اول توی سایت ها و وب ها بگردید و تحقیق کنید بعد انتخاب کنید و بخرید .
آخیششششششششششش . خسته شدم اینقدر تایپ کردم . خدا کنه اقلا به دردتون بخوره .
اگه بازم سوالی مونده سعی می کنم در حد توانم پاسخ گو باشم . ولی شما رو به خدا پولتون رو دور نریزید ( پولتون رو ندید به این دو تا مغازه : سیما در بازار رضا و سبز در ایران . البته بیشتر سیما . بازم به معرفت سبز . آدم رو تحویل میگیرن . )
بگذریم . صنف بازی میشه اون وقتی اوضاع خطری میشه و ...
فعلا بای

Majid OC
16-09-08, 14:15
محمد جان
این ماده خودش بی رنگه ؟
برای ماده واتر بلوک خاصیت این اتیلن گلیکول بهتره یا ضد یخ + آب مقطر!!
آیا این ماده اتیلن گلیکول وقتی بریزه رو قطعات سخت افزاری خراب شون نمی کنه ؟ یا آسیب نمی زنه ؟

ماشالا تو این قضایا واردی یان!ای ول مهندس :1. (10):

قربانت
مجید:11():

Dark Devil
16-09-08, 15:03
ضمن تشکر از دوستمون باید بگم که این ماده که تو Coolant هست پروپیلن گلیکول هست ولی اونی که معمولا تو ضد یخ ها ترکیب میکنن اتیلن گولیگول (اگر درست یادم باشه)
نه مجید جان این که اتصالی بکنه که رد خور نداره همشون این مشکل را دارند

good_punisher
16-09-08, 16:57
سلام عزیزان
اتیلن گلیکول کاملا بیرنگه
این که مایعات به یه ماده آسیب برسونن به خاطر جریان الکتریسیته ایه که توشون در جریانه . خود اتیلن گلیکول از آب مقطر هم رساناییه کمتری داره . یعنی تقریبا صفر .
برای اینکه ببینید کدوم بهتره درست ترین کار اینه که تحقیق کنید توی اینتر نت که ظرفیت گرمایی کدوم بیشتره . اتیلن گلیکول ؟ دی اتیلن گلیکول ؟ پروپیلن گلیکول ؟ محلول آب این ها ؟ یا هر چیز دیگه ای که می خوای بگردید دنبالش . مهم ظرفیت گرماییه . مثل مقایسه مس با آلومینیم برای block . ظرفیت گرمایی مس تقریبا 1 واحد از آلومینیم بیشتره . پس گزینه مناسب تریه برای block . یعنی فقط مناسب تره . اون خوبه ولی این بهتره . گرفتی ؟
بنده ظرفیت گرمایی اتیلن گلیکول رو نمیدونم . ولی از پروپیلن گلیکول بشتر باید باشه .
توی مقایسه خود اتیلن گلیکول با مخلوط اتیلن گلیکول و آب همباید بگم که ظرفیت گرمایی این محلول از آب کمتره ولی حتما از خود اتیلن گلیکول بیشتره .
اینم یه لینک که از سایت خود فونیرانه و به نقل از ترمال تیک گفته شده که اکثر این ماده رو اتیلن گلیکول تشکیل میده .
Only the registered members can see the link
راستی . یه در خواست . اگه کسی از این ماده خریده و هنوز هم ازش داخل سیستم کولینگ استفاده نکرده ، یه چند سی سی بتونه به بنده بده خوب میشه . خدا خیرتون بده . اگه امکانش هست برام جورش کنید تا نتایجش رو زودتر بهتون اعلام کنم . برای آنالیز می خوام تا در صد موادش رو لو بدم .
فعلا بای

good_punisher
16-09-08, 18:07
دوباره سلام
فرمول اتیلن گلیکول : C2H6O2 . ساختارش هم الان میتونم توضیح بدم .
2 اتم کربن با پیوند ساده به هم وصل شدن . هر اتم اکسیژن فقط با یک ظرفیت خود و فقط به یک اتم کربن وصل شده . به هر اکسیژن یه اتم هیدروژن وصل شده و بقیه هیدروژن ها هم به بقیه ظرفیت های کربن وصله . ظرفیت گرماییش 2.2 یا 2.4 هستش . ظرفیت گرمایی آب خالص 4.184 هستش . اینم لینکی که توش عکس ساختارش رو هم گذاشته . فقط نمی دونم چرا توی ویکیپدیا ننوشته ظرفیت گرماییش چقدره :

اینم یه لینک در باره پروپیلن گلیکول . ظاهرا که فقط محدوده دمایی بهتری داره و چیزی هم از ظرفیت گرمایی ویژه نگفته . یه چیزی هم که سر سری نگاه کردم توش توضیح داده اینه که ظاهرا یه Anti freeze یا همون ضد یخ با درجه Toxicy بیشتر از اتیلن گلیکوله . هر چند بازم چزو مواد خیلی خطر ناک نیست و در صورت خورده شدن خواصیت سمیت داره ( البته فکر کنم فقط در مصرف خوراکی سمی باشه . اطلاعات دقیق تری ندارم )

ان شاءالله که به دردتون بخوره .
فعلا بای

Musketeer™ Pro
09-10-08, 09:51
سلام خدمت دوستان حرفه ای، یک سوال... امیدوارم جای درستی مطرحش کرده باشم:

بجای آب، نمیشه از روغن به عنوان coolant استفاده کرد؟ چون هم ظرفیت گرمایی بالایی داره و هم اگه رو قطعه ها بریزه خرابشون نمیکنه... اگه استفاده بشه مشکلاش چیاس و آیا اصلا میشه؟

خیلی ممنون و ببخشید اگه سوالم چرت بود!

Overclocker
09-10-08, 12:32
سلام خدمت دوستان حرفه ای، یک سوال... امیدوارم جای درستی مطرحش کرده باشم:

بجای آب، نمیشه از روغن به عنوان coolant استفاده کرد؟ چون هم ظرفیت گرمایی بالایی داره و هم اگه رو قطعه ها بریزه خرابشون نمیکنه... اگه استفاده بشه مشکلاش چیاس و آیا اصلا میشه؟

خیلی ممنون و ببخشید اگه سوالم چرت بود!

به نظر من روغن به دلیل رقیق نبودنش کند تو مدار جریان داره و فشار به پمپ هم میاره !!!

Musketeer™ Pro
09-10-08, 20:58
به نظر من روغن به دلیل رقیق نبودنش کند تو مدار جریان داره و فشار به پمپ هم میاره !!!
حسین جان اول از همه، مرسی بابت پاسخت

روغن با گرانروی های مختلف داریم. بعضیهاشون غلیظ ترن و بعضیهاشون رقیق تر... از این بابت نباید مشکلی باشه... فکر کنم با یه پمپ قوی و حداکثر لوله های قطورتر بشه این مشکل رو در نظر نگرفت...

بقیه دوستان نظری ندارن؟

be careful
11-10-08, 13:40
اون ماده رو که از فونیران نام بردید برای این گرونه که با برخورد اشعه UV از خودش نور قشنگی میده.و بیشتر پول قیمتش رو بابت همین میدید.زیاد هم کاراییش با آب مقطر فرقی نداره...

Overclocker
11-10-08, 15:42
اون ماده رو که از فونیران نام بردید برای این گرونه که با برخورد اشعه UV از خودش نور قشنگی میده.و بیشتر پول قیمتش رو بابت همین میدید.زیاد هم کاراییش با آب مقطر فرقی نداره...

من آب مخصوص رادیاتور ماشین را پیشنهاد میدم قیمت زیر 1000 تومان کارایی همان کولانت بدون ویژگی براق بودن :دی