PDA

مشاهده نسخه کامل : فلسفه اورکلاکینگ پردازنده و چگونگی رفع محدودیت های موجود برای رسیدن به فرکانس های بالاتر

Mahdi_Moosavi
15-03-08, 00:12
البته من خودم ، کمتر از اونم که در برابر اساتيد سخت افزار اين انجمن پست بدم ، ولي ديدم اصلآ يه کم فلسفه بالا بردن فرکانس رو شرح بدم ، بد نباشه . :1. (26):

============================

اصلآ هدف اصلي از بالا بردن فرکانس پايه سيستم ( در اينتل fsb , در amd HT ) رسيدن به فرکانس کلاک بيشتر فقط و فقط براي cpu هست . چون اگه خودتون کمي کنکاش کرده باشيد ، متوجه ميشيد که fsb يا HT بالاتر تو تست هايي مثل 3D Rendering يا floating point يا محاسبات برداري خودش رو اصلآ نشون نميده ! :yes: قبول نداريد فداي سرتون ، کاري نداره که خودتون تست کنيد ، براي مثال تو cpu هاي AMD مالتي پيلر HT رو روي 1 بزاريد و يه تست مثل 3D MARK بگيريد و با حالتي که اين ضريب روي 5 هست مقايسه کنيد !!! :1. (27): به نتيجه جالبي ميرسيد ! اصلآ فرق نميکنه ! :yes: .

البته fsb و HT بالا تو PROCESS Method هاي ديگه خودشون رو نشون ميدن . که به اين بحث ارتباطي نداره .

در مورد کلاک RAM هم قضيه تقريبآ همينطوره ، ولي براي تست هاي 3D Rendering کمي تاثير گذاره ، ولي تاثيرش اون قدر نيست که بخوايم رسيدن به فرکانس هاي بالاتر براي CPU رو محدود کنيم . :1. (28):

=============================

کلآ براي رسيدن به فرکانس هاي بالاتر براي CPU چندين عامل محدوديت ايجاد ميکنن که ميشه اين ها رو نام برد :

1 - محدويت تحمل فرکانس هاي بالاتر توسط RAM به دليل بالا رفتن دما و کم شدن شديد LATENCY . ( توضيح بيشتر داده خواهد شد ) . همچنين عدم تغذيه کافي هم در اين مسئله دخيله .

2 - محدوديت تحمل فرکانس هاي بالاتر توسط NB يا همون چيپست مموري کنتلرر مين بورد ، به دليل بالا رفتن حرارت و باز هم کم شدن شديد LATENCY و عدم تشخيص کلاک توسط اين چيپ .

3 - کاهش نسبت سيگنال به نويز به دليل بالا رفتن فرکانس و عدم تحمل PCB مينبورد در اين قضيه ( استفاده از PCB با تعداد لايه هاي بيشتر ميتونه اين مشکل رو تا حد زيادي رفع کنه . ) همچنين عدم تحمل خازن هاي الکترولينتي در برابر فرکانس ها و دماهاي بالا رو هم ميشه نام برد . استفاده از از خان هاي solid يا همون جامد اين محدوديت رو هم تا حد بسيار زيادي کاهش ميده . :cool:

4 - افزايش دماي CPU به دليل بالارفتن توان مصرفي و عدم استفاده از کولينگ مناسب ( BOX ) براي OC .

5 - عدم تغذيه مناسب پردازنده ، به دليل :

الف- محدود بودن جريان عبوري از CPU

ب - عدم توانايي مين بورد جهت تغذيه مناسب CPU

ج - ضعيف بودن PSU در تامين جريان شاخه 12V

خب اينا 5 تا از مهترين ها بودن . :cool:

==============================

حالا اورکلاکر هاي حرفه براي رسيدن به فرکانس ها بالاتر ميان اين محدوديت ها رو تا جايي که توان دارن از جا برميدارن .

حالا راههاي متداول براي از ميان برداشتن محدوديت هاي نام برده اين هاست :

1- براي حل محدوديت اول ( RAM ) ميشه از اين راه ها استفاده کرد :

الف - کم کردن مالتي پيلر ( ضريب ) بين FSB و کلاک RAM.

توضيح : اين کار باعث ميشه که RAM اصلآ اورکلاک نشه ، اينطوري دماي چيپ هاش هم بالا نميره .

ب - بالا بردن تايميگ RAM براي بالا بردن LATENCY و تشخيص کلاکهاي بالاتر توسط ماژول ها .

ج - افزايش توانايي تغذيه چيپ هاي RAM با افزايش ولتاژ کاري !

توضيح : افزايش ولتاژ بيش از 100mv براي RAM هاي بدون سينک (Value Ram ) به دليل بالا رفتن حرارت و عدم دفع مناسب ميتونه ، باعث صدمه ديدن جدي چيپ ها بشه !

Only the registered members can see the link

اين مقدار افزايش ولتاژ براي RAM هاي با سينک دار + تهويه مناسب CASE ميتونه به 300mv هم برسه !

2 - براي رفع محدوديت دوم ( محدوديت تحمل فرکانس هاي بالاتر توسط NB يا همون چيپست مموري کنتلرر مين بورد ) بهتره از مين بورد هايي استفاده بشه که براي اين چيپست از خنک کننده هاي مناسبي استفاده شده باشه !

براي مثال دو خنک کننده استفاده شده براي چيپست p35 رو مشاهده کنيد :

در رفع مورد محدويت سوم که همون جا توضيح دادم .

براي رفع محدويت چهارم بهتره از خنک کننده هاي مناسب تر از فن سينک هاي box که همتون هم بهتر از من ميشناسينشون استفاده بشه .

اين يک فن سينک box :

اين هم يک خنک کننده عالي براي oc :

البته استفاده از خنک کننده هاي آبي هم ميتونه راهي بسيار بهتر ولي با دردسر بيشتر باشه .

براي رفع محدوديت پنجم هم استفاده از :

1 - مادربوردهايي که داراي کانکتور EATX 8PIN هستند توان تغذيه بسيار مناسبي جهت اورکلاکينک پردازنده دارند .

2 - بالا بردن ولتاژ کاري پردازنده .

توضيح : اين کار باعث بالا رفتن تصاعدي حرارت پردازنده ميشه ، و عاقلانه هستش که اگر از فن سينک BOX استفاده ميشه ، اين مقدار افزايش ولتاژ خارج از محدوده 200mv نباشه !

3 - استفاده از PSU هاي قدرتمند که حداقل داراي يک کانکتور EATX 8PIN و ارائه توان بالا در شاخه 12v خود هستند .

===============================

با تشکر . Only the registered members can see the link

نويسنده : سيد مهدي موسوي .

M A H R A D
16-03-08, 12:26
سلام.

تاپیک برای استفاده بیشتر دوستان و کاربران، مهم شد

سپاس

Overclocker
09-05-08, 17:27
:lol::1. (35):

Labyrinth
09-05-08, 19:03
معمولا اور به فرکانس بستگی داره یعنی:

اگر یک cpu را از 1000 mhz بیشتر اور کن سیستم بوت نمیشه بازم بوت نشدن به رم هم بستگی داره

در کل اگر اور میخوای بکنی باید cpu ضعیف بخری و نهایتا تا 3800mhz اور کنی

خود اینتل گفته که ما تا 3800 پیش رفتیم بدون مشکل از 3800 به بالا هنگ گرما سوختن !!!!!!!

این اور کردن تا این هد ضرر هم نداره

چون خود اینتل cpu های 2000 تا 3800 را با اور میسازه

یعنی یه 2000 mp هست: مثلا 2 و 3800 هست مثلا 8

دیگه باید کل قضیه آمده باشه دستتون

3.2ghz mp=16 & 3.8ghz mp=19

نظریه شما کاملا رد میشه :1. (2): یکم بیشتر تحقیق کنید این بحث قبلا هم مطرح شد و رد شد :yes:

Mahdi_Moosavi
09-05-08, 19:32

اگر یک cpu را از 1000 mhz بیشتر اور کن سیستم بوت نمیشه بازم بوت نشدن به رم هم بستگی داره

خود اینتل گفته که ما تا 3800 پیش رفتیم بدون مشکل از 3800 به بالا هنگ گرما سوختن !!!!!!!

همانطور که امیر گفت ، گفته های شما تایید نمیشه !!

نظر شما درباره رکورد جهانی فرکانس اعمال شده به سیلیکون چیه ؟! :1. (27):

validation link (Only the registered members can see the link)

این رکورد توسط یه گروه ایتالیایی به نام (( ThuG OC Team )) با مین بورد ASUS Commando و کولینگ نیتروژن مایع (LN2 ) زده شده !

بنده که هر وقت با این فرکانس ( 8179MHZ ) فکر میکنم ، مو به تنم سیخ میشه !! :1. (2):

:1. (27):

Overclocker
10-05-08, 12:17
:love: بله ......

I M A N
10-05-08, 12:33
آقای نسبتا مهترم من دارم میگم با فن نه با نیتروژن

بهد گفتم که تا 3800 ضرر واسش نداره چون با فن استوک و.. کار میکه دمای زیادی دفع نمیکنه فنش و 3800 هم

گرمای زیادی ایجاد نمیکنه

وگر نه کاری نداره رم ddr3 dual 1333 میندازی و کولر cpu هم نیتروژن بعد همون cpu را من واست تا این هد اور میکنم

bus:666 fsb=2666 core:666*15=9999mhz

:yes:

دوست من بله اون كه تا 3800 براي كار هاي عادي درست و كساي كه واتر كولينگ هم دازند تا

4500 هم اشكال زيادي ايجاد نمي كنه ولي اين دوستمون كه تست با نيتروژن هم گذاشتند فقط

مي خواستند بگن كه ركورد دنيا در اين حدوده بعد اين كه ديگه شما مي گيد 10000 ghz وقتي

آخرين حد دنيا ركوردش 8000 است شما چطور مي خواهيد تا 10000 اوور كنين در ضورتي كه ديگه حد نهاي اين تست ها همين قدر است تازه به مدل cpu
شما و نوع كيفيت cpu و كد هاي درج شده روي آن براي تخمين زدن اوور هم مهم است..:give_rose:

Labyrinth
10-05-08, 15:02

خوب لازم شد من دست به منطق ببرم :1. (38): ببین یک 2180 بهت میدم شما برای من تا 3.8 اور کن خوبه دوست من ؟!

من خودم به شخصه این امر رو انجام دادم و خیلی راحت می تونم بگم این رو حد رو با کولر نمیشه پایدار کرد چه برسه به فن استوک پس میبینید خیلی راحت حرف پرید :yes:

در ضمن اور کردن هر پردازنده محدودیتی داره نمونه همین 2180 که اگر شما تونستی تا 4.2 برید من به شما جایزه میدم

بعلاوه اور کردن توی FSB هم تاثیر میگدارد پس بازم برای دلیل سوم حرف شما رد میشه

دلیل چهارم هیچ وقت شرکت سازنده نمییاد با اور کردن پردازنده رو بفروشه چون یکی مثل خود من تات اور کردنه اگر حرف شما درست باشه یک سی پی یو مثل 8500 باید منفجر بشه :yes:

دلیل پنجم وقتی پردازنده رو به میزان 1 گیگاهرتز اور کنی ولتاژ مصرفیش میره بالا ولی توی سی پی یو هایی بالا و پایین هیچ فرق ولتاژی وجود نداره تازه بالایی ها کم تر مصرف میکنن :yes:

بگم بازم در کل این نظریه کاملا رد شد

:1. (40):

Mahdi_Moosavi
10-05-08, 18:21
آقای نسبتا مهترم من دارم میگم با فن نه با نیتروژن

بهد گفتم که تا 3800 ضرر واسش نداره چون با فن استوک و.. کار میکه دمای زیادی دفع نمیکنه فنش و 3800 هم

گرمای زیادی ایجاد نمیکنه

وگر نه کاری نداره رم ddr3 dual 1333 میندازی و کولر cpu هم نیتروژن بعد همون cpu را من واست تا این هد اور میکنم

bus:666 fsb=2666 core:666*15=9999mhz

:yes:

عزیز ، حالا چرا بحث داره داغ میشه شما عصبانی میشی ؟!!؟! :lol: ضمنا محترم درسته !! نه مهترم !! :11():

جهت اطلاع عرض میکنم :

اون رکوردی که دیدی فقط ، با یه مین بورد حرفه ای و یه کولینگ نیتروژن و RAM DDR3 به دست نیومده !!!!

1 - یک سال و سه ماه پیش که این رکورد زده شده ، اصلآ RAM DDR3 وجود خارجی داشته به نظر شما ؟!؟!؟ :1. (27):

2 - شما تصور کردی ، طرف نشسته پشت سیستم و SETUP رو اجرا کرده و فرکانس و ولتاژ رو برده بالا که شما هم این کار به همین راحتی انجام بدی ؟!!!!؟!!!!! :lol: برای این کار انواع مدهای مختلف ، از جمله ، CPU Moding , mainboard volt moding و ...... انواع Mode های مختلف انجام شده ! :great:

=======================================

گرمای زیادی ایجاد نمیکنه

این کل پستی که شما نظریه خودتون رو مطرح کردید:

کجا حرفی از فن استوک و کلآ از کولینگ زده شد ؟!

reza.amd
16-11-10, 03:08
[COLOR=Red][B]

خوب لازم شد من دست به منطق ببرم :1. (38): ببین یک 2180 بهت میدم شما برای من تا 3.8 اور کن خوبه دوست من ؟!

من خودم به شخصه این امر رو انجام دادم و خیلی راحت می تونم بگم این رو حد رو با کولر نمیشه پایدار کرد چه برسه به فن استوک پس میبینید خیلی راحت حرف پرید :yes:

در ضمن اور کردن هر پردازنده محدودیتی داره نمونه همین 2180 که اگر شما تونستی تا 4.2 برید من به شما جایزه میدم

بعلاوه اور کردن توی FSB هم تاثیر میگدارد پس بازم برای دلیل سوم حرف شما رد میشه

دلیل چهارم هیچ وقت شرکت سازنده نمییاد با اور کردن پردازنده رو بفروشه چون یکی مثل خود من تات اور کردنه اگر حرف شما درست باشه یک سی پی یو مثل 8500 باید منفجر بشه :yes:

دلیل پنجم وقتی پردازنده رو به میزان 1 گیگاهرتز اور کنی ولتاژ مصرفیش میره بالا ولی توی سی پی یو هایی بالا و پایین هیچ فرق ولتاژی وجود نداره تازه بالایی ها کم تر مصرف میکنن :yes:

بگم بازم در کل این نظریه کاملا رد شد

:1. (40):

ببخشید فرق 955 با 965 چیه؟
یا خیلی مدل های دیگه مثل 925 و...
این ها فقط توی ضریب با هم تفاوت دارند
از مدلهای دیگه خبر ندارم ولی میدونم 955 بدون افزایش ولتاژ از 3.2 به 3.8 میره بنابر این تو حرارتش خیلی کم تاثیر داره