PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل با کالر آی دی مودم

Armin-N
31-12-06, 17:51
سلام به همه
من حهر کاری کردم نتونستم شماره هایی که تماس میگیرن رو ببینم تو کامپیوترم
با هیچ نرم افزاری کالر آی دی مودمم جواب نمیده
اسم مودمم اینه

GigaByte SoftK56 Modem

توی تنظیمات مودم باید کاری کنم تا نشون بده شماره هارو؟

هم با Phone Tray نشون نمیده
هم با مودم اسپای

خطمون هم که کالر آی دیش فعاله
چون تلفنمون شماره میندازه
مودم قبلیم هم مینداخت

WORYA_SH
26-01-07, 13:32
تو hyper terminal این دستور را بنویس( AT+VCID=1) اگه ok گرفتی که هم مودم هم خطی که داردی با caller id سازگار هستن.

M A H R A D
26-01-07, 22:56
سلام.

این قضیه کار کردن Caller ID در ایران خیلی قضیه اش مفصله و البته بسیار جالب و شنیدنی هم هست !

من یه جا خوندم اگه گیر اوردم این جا هم میذارم ...

سپاس Only the registered members can see the link

Persiastore
12-02-07, 06:43
این قضیه آی دی کالر های مودم های زولتریکس و البته امکانات مودمهای زولتریکس:
14 نکته در رابطه با مودم زولتریکس:

1) عدم دیسکانکت شدن پی در پی: برداشتن گوشی حین اتصال که هیچ (دیگر قدیمی شده)، برای آزمایش مودمتان، هنگامی که به اینترنت متصل هستید، دوشاخ سیمی که به مودم زولتریکستان وصل است را از پریز تلفن در بیاورید بعد تا پنج شمرده و دوباره دوشاخه را به پریز متصل کنید. خواهید دید اتصالتان هنوز قطع نشده و بعد از پانزده ثانیه دو مرتبه قادر به باز کردن صفحات اینترنتی خواهید بود.

2) اتصال سریع: این خاصیت جزعی از مزایای "استاندارد V.92" است که به موجب آن در اولین اتصال، اطلاعات خط تلفن شما در یک فایل (در مسیر درایور مودم) ذخیره شده و در اتصالهای بعدی از این اطلاعات استفاده شده و فقط خط تلفن ISP برسی می‌شود. همین کار باعث کاهش زمان اتصال به میزان حداقل نصف زمان معمول می‌گردد. البته به ازای هر 64 اتصال، مودم خود به خود دوباره خط تلفن شما را چک کرده و اطلاعات ثبت شده از خط تلفن شما را به روز می‌کند. البته اگر خط تلفنتان را عوض کنید (مثلا کیستان را به مکان دیگری ببرید) عمل برسی خط تلفن شما از اول تکرار می‌شود.

3) ویژگی Wakeup on Ring: این یعنی چی؟ یعنی آن که به محض زنگ خوردن تلفن، مودم رایانه تان را روشن می‌کند. برای استفاده از این سرویس باید پشتیبانی از Wakeup on Ring در مادربرد و سیم اتصال ویژه را داشته باشید. حال این پشتیبانی مادر برد یعنی چه؟ یعنی وجود سوکت مربوط به اتصال به مودم و همچنین پشتیبانی بایوس (با گزینه های فعال سازی). تقریباً برنامه همه بایوس‌ها گزینه های Wakeup on Ring را دارند ولی از سوکت مربوطه خبری نیست. پس وجود این گزینه ها در سیموس به تنهایی نشان دهنده پشتیبانی مادربرد از این ویژگی نیست بلکه سوکت مربوط به اتصال سیم Wake up هم لاظم است. برای فعال کردن این ویژگی کافیست سیم مربوطه را تهیه کرده و سوکت روی مودم را به سوکت روی مادر برد وصل کنید. البته من به شخصه چنین سیمی در بازار نیافتم و با تهیه سوکتهای مربوطه خودم یکی ساختم. حال که سیم را وصل کردید گزینه های موجود در سیموستان را فعال کنید و سیستم را خاموش کنید. اکنون با اولین تماس، سیستم خود به خود روشن می‌شود. (از متصل بودن کیس به برق و یا روشن بودن سه راهه رایانه تان مطمعن شوید). نکته مهم آن است که هیچ مودمی قادر نیست بدون اتصال سیم Wake up از این قابلیت استفاده کند. گول تبلیغات یک عده مودم فروش را نخورید.

4) نمایشگر شماره: عده‌ای از دوستان سر گزینه US Version Only که روی جعبه زولتریکس‌های اسمارت اسپریت نوشته، خودشان‌را خفه کرده‌اند. من در این باره توضیح می‌دهم. اول آن که اصلاً آیا سیستم ID Caller این مودم در ایران کار می‌کند؟ خوشبختانه جواب "بله" است. اما کارکردنش متاسفانه مطلوب نیست. این که مطلوب نیست نیاز به توضیح دارد.

تکنولوژی چیپستهای HCF یک تکنولوژی بسیار پیچیده است که توسط شرکت زولتریکس (در هنگ کنگ) برای مودم طراحی شد. (یکی از همین دوستان زولتریکس را تایوانی می‌دانست اگر اشتباه نکنم). طرح این چیپست برای ساخت به شرکت Conexant در مکزیک سپرده شد. مدلهای اولیه این چیپست صد برابر این مودمی که در اختیار من و شماست ایراد داشت و متاسفانه به دلیل محدود بودن بودجه تحقیق و توسعه کمپانی زولتریکس (و زی‌سایبر)، این چیپستها هنوز دارای اشکالاتی هستند (از جمله عدم هماهنگی با ویندوز XP سرویس‌پک دو). یکی از مشکلات این چیپستهای بسیار پیچیده، عدم هماهنگی با روترهای شرکتهای مخابراتی برای نمایش شماره بود. برای اخذ استاندارد V.92 لاظم بود این قابلیت به مودم اضافه می‌شد. اما متاسفانه مودم های اسمارت اسپیریت زولتریکس به دلیل فقدان بودجه لاظم، فقط با روترهای مخابراتی پایه آمریکایی (به دلیل ساده تر و بهتر بودن این نوع روتر) هماهنگ شدند که ایجاد همین هماهنگی بین روترهای مخابراتی و چیپستهای پیچیده HCF یکسال زمان برد و مبلغ زیادی بودجه صرف آن شد.

شرکتهای مخابراتی از دو نوع روتر (مسیر یاب) استفاده می‌کنند. اول مدل پایه آمریکایی و دوم مدل پایه آسیایی. مدل اول در آمریکا، کانادا، و خیلی از کشورهای اروپایی استفاده می‌شود. مدل دوم در چین، هنگ کنگ، تایوان، کره جنوبی(!) ژاپن(!) و برخی کشورهای در حال توسعه نظیر هند، افغانستان و پاکستان به کار می‌رود. یک سری از کشورها هم (متاسفانه) از هردو روتر استفاده می‌کنند مانند روسه، قزاقستان، اوکراین، گرجستان، کره شمالی، آلمان و البته ایران. نوع و جنس اطلاعات ارسالی این دو سیستم با هم فرق می‌کند. در فواصل بین زنگ اول و دوم، اطلاعاتی از روتر به تلفن کاربر ارسال می‌شود. اطلاعاتی نظیر شماره تماس، ساعت و تاریخ تماس و... . جنس اطلاعات ارسال شده از روترهای نوع آمریکایی با نوع آسیایی فرق دارد. در نوع آمریکایی اطلاعات خلاصه، کامل و البته با کدبندی ساده ارسال شده ولی در نوع آسیایی اطلاعات طولانی و با کدبندی پیچیده‌تر ارسال می‌شود. اگر روی جعبه تلفن یا آی‌دی کالر خود نگاهی بیندازید، احتمالاً گزینه "Dual Mode ID Caller" یا چیزی شبیه به این را خواهید یافت. این یعنی آن که دستگاه تلفن یا آی‌‌دی کالر شما قادر است شماره های ارسالی از هردو نوع روتر را رمزگشایی کرده و روی صفحه نمایش دهد. باید بدانید که مدل آمریکایی و مدل آسیایی صرفاً ساخت آمریکا و آسیا نیستند بلکه محل طراحی و توسعه این مدل از روترها آمریکا و آسیا بوده. این که آمریکا و کانادا و... از مدل آمریکایی و چین و کره و... از مدل آسیایی استفاده کنند قابل توجیه است. اما چرا بعضی کشورها از هردو روتر استفاده می‌کنند؟ پاسخ این پرسش را درباره ایران می‌دانم ولی بقیه (قزاقستان، اوکراین و...) را نمی‌دانم.

در ابتدای توسعه مخابرات ایران، همه روترها از مدل آسیایی و ساخت چین و با قیمتی بسیار ارزان خریداری شدند. اما به دلیل کیفیت پایین ساخت این روتر‌ها و عدم پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب توسط تولید کننده، بنا بر آن شد که از مدل پایه آمریکایی استفاده شود. البته چون تعویض همه روترهای قدیمی به یکباره، بودجه‌ای معادل بودجه دو سال شرکت مخابرات را طلب می‌کرد، تصمیم بر این شد که فعلا روترهایی که جدید نصب می‌شوند مدل آمریکایی باشند و بقیه روترها هم آهسته آهسته با مدل آمریکایی تعویض شود. البته همانطور که گفتم مدل آمریکایی صرفا ساخت آمریکا نیست و برای مثال روترهای آمریکایی که هم اکنون به شبکه مخابرات ایران اضافه می‌شوند، ساخت صنایع ارتش ایران (همان صاایران) می‌باشد که خوشبختانه دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و همانند بی‌سیم‌های ساخت این شرکت به چندین کشور صادر می‌شوند. پس تماسی که با تلفن منزل ما برقرار می‌شود، معلوم نیست با کدام روتر برقرار شده است. اگر روتر مدل آمریکایی باشد، زولتریکس در خدمت شماست. اگر مدل آسیایی باشد زولتریکس شماره ای نشان نخواهد داد. شاید ده یا پانزده سال دیگر همه روترهای چینی ایرانی با روترهای صاایران تعویض شوند. البته با این سرعت رشد فن‌آوری، گمان کنم در آن زمان دیگر کسی از مودم HCF زولتریکس استفاده کند و شاید روزی در تهران هم (مانند شهر پاریس در زمان حال) اینترنت بی‌سیم رایگان در اختیار همه بگذارند.

برای فعال کردن نمایشگر شماره در سیستمتان باید درایور مودم و نرم افزار مربوطه را نصب کنید. نصب درایور را گمانم دوستان هیمن‌جا به خوبی توضیح داده اند. اما چند نکته وجود دارد. اول آن که بعد از نصب مودم، نام مودم باید به Zoltrix SmartSprit PCI Modem تغییر کند. اگر این گونه نشد یا درایور را خوب نصب نکرده اید، یا PCI Modem دیگری در ویندوزتان است که مشکل ایجاد می‌کند یا آن که مودمتان اصل نیست. نکته دوم آن است که متاسفانه این مودم ها مرتباً دچار اصلاحاتی در سخت افزارشان می‌شوند و سری‌های مختلفی دارند. بنابراین فقط باید از CD همراه مودم برای نصب درایور استفاده کنید. بهتر است پوشه درایورهای مودمتان را از روی CD در جای دیگری کپی کرده تا اگر CD خراب شد، دنبال درایور نگردید.

اما نرم افزار. روی زولتریکسهای قدیمی تر (که اشکالات بیشتری هم داشتند) نرم افزار بسیار ساده‌ای بود که کار نمایش شماره و انتظار مکالمه را انجام می‌داد. این نرم افزار فقط با زولتریکس ها کار می‌کرد و حتی نیاز به نصب هم نداشت و کافی بود همه سه فایل آن را کپی می‌کردیم. اما متاسفانه هم اکنون نه تنها نرم‌افزاری روی CD نیست، بلکه حتی PDF های راهنما هم حذف شده. دو نرم افزار برای این کار وجود دارد. اول Audio Caller ID و دوم Phone Dialer که اولی رایگان بوده و دومی نیاز به کرک دارد که من به سختی و بعد از چند ماه کرکی پیدا کردم که نرم‌افزار را برای همیشه رجیستر می‌کند. Audio Caller ID بسیار ساده است و شماره را نشان داده و قابلیت ثبت اسامی برای شماره ها و خواندن اسامی و شماره ها را نیز دارد. قابلیتهای عجیب دیگری هم دارد که ارسال شماره ها به آدرس ایمیل و یا حتی انتشار آنها در وب از جمله این قابلیتهاست. نرم افزار دوم بسیار پیشرفته تر است و علاوه بر نمایش شماره، امکانات متنوعی برای Call Wating دارد که در این بحث جای توضیح بیشتر راجع به این نرم‌افزار‌ها نیست. برای شروع بهتر است از همان Audio Caller ID استفاده کنید که نیاز به رجیستر کردن و یکی دو بار ریست کردن ندارد. برای پیدا کردن این نرم افزار سبک از اینترنت کافیست نام آن را در گوگل تایپ کرده و گزینه "در میان صفحات فارسی بگرد" را نیز انتخاب کنید. ختماً لینک دانلودی خواهید یافت.

بعد از نصب درایور و نصب نرم افزار، نرم افزار مربوطه را با تنظیمات پیش‌فرض اجرا کنید و از نمایش آیکون برنامه در try (یعنی کنار ساعت ویندوز واقع در استارت بار) مطمئن شوید. سپس تلفن دیگری را برداشته و شماره تلفنی را که به مودمتان وصل است را بگیرید. من برای امتحان یک روز در ساعت 8 صبح، 10 بار پی‌در‌پی (با فواصل 30 ثانیه‌ای) با تلفن متصل به مودمم تماس گرفتم. 3 بار شماره را نشان داد و هفت بار کلمه (N/A) را نشان داد. (یعنی Not Available). البته ممکن است شما 10 بار تست کنید و هر ده بار شماره را نشان دهد و ممکن است فقط دو بار نشان دهد. نشان دادن یا ندادن شماره هیچ ربطی به شهر، منطقه، نوع خط تلفن، پیش شماره و... ندارد بلکه کاملا تصادفی است. با هر خط تلفنی که تماس بگیرید معلوم نیست که نتیجه می‌گیرید یا نه. بسته به آن که عمل روترینگ با کدام مدل از روترهای شرکت مخابرات انجام شده باشد شما شماره نمایش داده شده یا نمایش داده نمی‌شود. اگر روتر نوع آمریکایی باشد، شماره نمایش داده می‌شود. متاسفانه در ایران روترهای نوع آسیایی کمی بیشتر هستند. البته فقط کمی بیشترند و در آمار شماره‌های نمایش داده شده و نمایش داده نشده تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود. تنها راهی که بتوانیم همه شماره ها را با مودم زولتریکس ببینیم این است که یا به آمریکا و اروپا مهاجرت کنیم یا آن که ده پانزده سالی صبر کنیم تا همه روتر‌ها تعویض شوند اما همان طور که گفتم پانزده سال آینده نه تنها خبری از مودم نیست بلکه احتمالا مردم به جای خودرو با کمربندهای پرنده‌شان در شهر تردد می‌کنند.

5) انتظار مکالمه یا Call Wating: انتظار مکالمه برعکس آن چیزی که همه فکر می‌کنند اصلا ربطی به اینترنت نداشت بلکه اینترنت و مودم بود که به آن ربط داده شد. در حالت عادی باید به مخابرات رفته و از فعال بودن سرویس انتظار مکالمه اطمینان حاصل کنید. بر عکس آن چیزی که همه فکر می‌کنند سرویس انتظار مکالمه به طور عادی برای هیچ مشترکی فعال نیست. اما متاسفانه عده‌ای از نوع تقلبی زولتریکس استفاده می‌کنند و علت دیسکانکت شدن های مکررشان را (که مربوط به تقلبی بودن مودم است) به گردن کال ویتینگ انداخته و فریاد وفغان برآورده که این زولتریکسها(!) به مفت هم نمی‌ارزند. اما همه این دوستان درصورت مراجعه به مخابرات می‌فهمند که کال ویتینگ برای هیچ کس فعال نیست. برای فعال کردن کال ویتینگ صاحب خط یا وکیلش (با وکالتنامه کتبی) فرمی را پر کرده و تحویل می‌دهد. فعال کردن رایکان است اما بابتش روی هر قبض تلفن در قسمت سرویس ویژه 2000 تومان اضافه دریافت می‌کنند یعنی می‌شود ماهی 1000 تومان. (توصیه می‌کنم یک سری به مخابرات محلتان بزنید و در و دیوار را بخوانید. مطالب مفیدی خواهید یافت. مثلا سرویس بیدار باش یا دفتر تلفن یا صندوق پست صوتی که اکثرا رایگانند. مخابرات ایران بیش از آن چه که عده‌ای فکر می‌کنند ارائه سرویس می‌کند. ضمناً کال‌ویتینگ در ایران با *70 از کار می‌افتد).

حال ببینیم کال ویتینگ چگونه کار می‌کند. خود من این سرویس را فعال کرده و از آن بسیار لذت هم می‌برم (قابل توجه دوستانی که می‌گویند مخابرات ایران! این سرویس را ندارد). اول از همه فرض می‌کنیم دستگاه تلفن شما صفحه نمایشگر و کلید Flash را دارد. زمانی که مشغول صحبت با تلفن هستید، اگر کسی با تلفن شما تماس بگیرد، شما بوق کوتاهی را می‌شنوید. حال اگر به صفحه نمایشگر نگاه کنید، شماره تماس‌گیرنده دوم و یک تایمر معکوس را خواهید دید. البته بسته به مدل تلفنتان ممکن است شماره، تایمر و یا هر دو را نبینید که این کاری به مخابرات ندارد و به اصل و نصب دستگاه تلفنتان بر می‌گردد. (خود من تلفن آلکاتل دارم که علاوه بر نمایش شماره و تایمر، چراغ هم می‌زند). حال ما در حال صحبت کردن هستیم که صدای بوق را می‌شنویم و روی صفحه نمایش تلفن، یک شماره می‌بینیم که تایمر پانزده ثانیه‌ای بالای آن در حال کم شدن است. سه انتخاب داریم.

1) به صحبتمان با خط اول ادامه دهیم که در آن صورت پس از صفر شدن تایمر (یا پس از گذشت 15 ثانیه بعد از شنیدن بوق) تماس گیرنده دوم بوق اشغال خواهد شنید.
2) قبل از تمام شدن فرصت 15 ثانیه ای با تماس گیرنده اول خداحافظی کرده و گوشی را بگذاریم. 8 الی 10 ثانیه بعد از گذاشتن گوشی، تلفن شروع به زنگ خوردن خواهد کرد و کسی که پشت خط است همان تماس گیرنده دوم است.
3) دکمه Flash را زده و هم زمان که تماس گیرنده اول را پشت خط داریم، با تماس گیرنده دوم حد اکثر به مدت 4 الی 8 دقیقه (که در ایران چهار دقیقه است) صحبت کنیم و پس از تمام شدن صحبت مجدداً با کلید Flash به تماس اول برگردیم. البته فقط یک بار می‌توانیم از تماس گیرنده اول به تماس گیرنده دوم سویچ کنیم و با برگشتن به تماس اول، تماس دوم قطع خواهد شد. (با موبایل مقایسه نکنید لطفاً) همچنین اگر پس از زدن دکمه Flash و رفتن به تماس دوم مکالمه‌مان از 4 دقیقه بیشتر شود، تماس اول خود به خود قطع شده و دیگر نمی‌شود به آن برگشت.

مودم زولتریکس همه کارهای بالا را انجام می‌دهد. اما در کامپیوتر، تماس گیرنده اول، اتصالمان به اینترنت است. تماس گیرنده دوم کسی است که حین اتصال به اینترنت با ما تماس می‌گیرد. به جای دکمه فلش هم برنامه Phone Try درقالب پنجره ای شماره تماس گیرنده، تایمر و سه گزینه را به ما نشان می‌دهد. من به شخصه حین کار در اینترنت، همه شماره هایی که نشان داده نمی‌شوند (به همان دلایلی که گفتم) را رد می‌کنم و تنها با دیدن شماره های غریبه اتصالم را در حالت انتظار قرار داده و به تلفن پاسخ می‌دهم. البته اگر مودم شماره تماس گیرنده را (به همان دلایل که گفتم) نشان نداد، من به تلفن روی میز نگاه کرده و شماره را می‌بینم و درباره اش تصمیم می‌گیرم. البته اگر مودمتان زولتریکس نباشد و استاندارد V.92 هم نداشته باشد، دیسکانکت خواهید شد ولی تلفن روی میزتان کماکان شماره جدید را نشان می‌دهد!

قابلیت دیگر سرویس انتظار مکالمه مخابرات، شماره گرفتن و ایجاد تماس جدید حین صحبت با تماس قبلی است. برای این کار، حین صحبت (چه شما زنگ زده باشید و چه کسی به شما زنگ زده باشد) دکمه Flash را بزنید تا صدای بوق آزاد بشنوید. حال 4 دقیقه فرصت دارید شماره گرفته و صحبت کرده و ارتباط را قطع کنید و دوباره با دکمه Flash به خط قبل برگردید. البته در تلفنهای قدیمی، علاوه بر دکمه Flash دکمه دیگری به نام Hold هم بود که برای شماره گیری حین تماس به کار می‌رفت. یعنی با زدن دکمه Hold (به جای Flash) بوق آزاد دریافت می‌کنیم. اگر در آن تلفنهای قدیمی تر Flash را بزنیم، بوق آزاد دریافت می‌کنیم منتاها به قیمت از دست دادن تماس اول. در تلفنهای جدید یک دکمه صرفه جویی شده. البته در بعضی از این تلفنهای چینی هشت هزار تومانی (که این روزها مثل پشگل زیاد شده‌اند و به هنگام اتصال به اینترنت، پارازیت زیادی روی خط می‌اندازند) قریب به سی دکمه (!) وجود دارد. دکمه Hold هم وجود دارد که اصلاً نیازی نیست و کارش را دکمه Flash به خوبی انجام می‌دهد. اما متاسفانه در بیشتر این تلفنها دکمه Hold کار دیگری انجام می‌دهد. مثلا برایتان موزیک پخش می‌کند (کاری که معمولا دکمه Mute انجام می‌دهد). اگر چنین تلفنی دارید پنجره را باز کنید و تمام توانتان را در بازوها متمرکز کرده و در یک لحظه از شرش خلاص شوید. در برنامه Phone Try قابلیت شماره گرفتن حین اتصال به اینترنت نیز به مانند تلفنهای معمولی فراهم شده است. پس همانطور که دیدیم سرویس انتظار مکالمه برای اینترنت و مودم ها به وجود نیامد بلکه مودمها با آن هماهنگ شدند.

6) فشرده سازی V.44: این هم از همان ویژگی های استاندارد V.92 است. یعنی اطلاعات را چه هنگام ارسال و چه هنگام دریافت (با پشتیبانی سرور) به صورت سخت‌افزاری فشرده می‌کند تا سرعت ارسال و دریافت بیشتر شود. خوشبختانه سرورهای ایران (به طور کلی همه ISP ها) از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. ولی مودم زولتریکس قدری فرق دارد. بعد از اتصال به اینترنت، روی آن دو کامپیوتر کوچک در Try (کنار ساعت) کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود. در همان Tab اول و جلوی عبارت Compress دو عدد را به درصد می‌بینید. یکی مربوط به ارسال و دیگری مربوط به دریافت است. من با مودم های زیادی کار کرده ام و چنین فشرده سازی‌ای را در هیچ مودمی ندیده‌ام. به همین خاطر است که دست از سر زولتریکس بر نمی‌دارم.

7) PCM Upstream: این ویژگی که جزع استاندارد V.92 نیز هست، سرعت دریافت فایلها، تصاویر و به طور کلی اقلام دریافتی حجیم را بیشتر کرده و زمان دریافتشان را کاهش می‌دهد. این ویژگی نیاز به پشتیبانی ISP دارد که ISP های ایران الحمدولله هیچ کدامشان از این خاصیت پشتیبانی نمی‌کنند پس توضیح اضافه نمی‌دهم.

8) عدم هماهمنگی با XP سرویس‌پک دو: همانطور که گفتم چیپست های پیچیده HCF با XP سرویس‌پک دو هماهنگ نیست. مشکلش آن است که به محض اتصال به اینترنت سیستم قفل می‌کند. البته XP سرویس‌پک دو خودش به قدر کافی با سخت‌افزارهای مختلف مشکل دارد. کمترکسی را دیده ام که با سرویس‌پک دو هیچ مشکلی نداشته باشد. راهش آن است که ابتدا صبر کنیم تا هکرهای برزیلی و چینی، کد فعال‌سازی سرویس‌پک سه XP را غیر فعال کرده و آن را در اختیار همه قرار دهند. با پی‌گیری های شرکت زولتریکس، این مشکل در سرویس‌پک سه XP حل شده. همچنین من آن را بر روی نسخه آزمایشی و قفل شکسته ویستا نیز تست کردم و خوشبختانه مشکلی نداشت. البته ویستایی که من نصب کردم هیچ درایوری نداشت و با درایور ویندوز 2000 یا XP آن را نصب کردم و احتمالا نسخه اصلی ویستا آن را به خوبی خواهد شناخت. به طوری که در جلوی نام مودم، کلمه زولتریکس و HCF هم درج می‌شود. نتیجه آن که بهترین ویندوز XP ساخته شده همانا XP SP1 است. تعداد کمی از سخت‌افزارها (خیلی کمند) برای نصب از شما فقط XP سرویس‌پک 2 می‌خواهند. می‌توانید درایور قدیمی‌تر این سخت‌افزارها را از سایتشان تهیه و به کار گیرید.

9) لینوکس: من تست نکردم و نمی‌دانم.

10) سایر ویندوز ها: ایضاً مانند شماره 9.

11) صدای بوق ناهنجار: در برخی سری ها، یک آیسی شش پایه (نزدیک قسمت فلزی مودم) که مربوط به تصفیه و کنترل صدای بلند‌گوی مودم است، خذف شده. (درست مثل مودم خودم). این کار به دلیل مشکلات مالی زولتریکس انجام شده و به قولی خواسته به یک IC کمتر سودش را بیشتر کند. این IC در عملکرد مودم هیچ تاثیری ندارد و فقط باعث گوشخراش شدن صدای اتصال می‌شود. من یک تکه چسب برق روی بلندگوی مودمم چسبانده ام تا صدا کمتر شود. البته همه زولتریکسها این بدی را ندارند و فقط یک سری خاص بود که من هم بدبختانه از همان سری خریده‌ام.

12) اصل یا تقلبی: من بدبختانه اول نزدیک به دو ماه مودم تقلبی اسمارت‌اسپریت داشتم. خیلی اذیتم کرد. بعد فهمیدم که تقلبیست و مودم اصل را خریدم.

وییژگی‌های مودل اصلی: گارانتی‌اش یک سال است. هلوگرام شرکت زولتریکس و برچسب شرکت یونی‌کام (الراقی دوبی) روی جعبه و نایلون دورش نصب شده. بلندگویش در انتهای مودم است. روی چیپست بزرگش کلمه SmartHCF درست زیر کلمه conexant قید شده. نام مودم پس از نصب درایور به Zoltrix SmartSprit PCI Modem تغییر می‌کند.

ویژگی‌های مودم تقلبی: گارانتی‌اش سه سال است. هولوگرام زولتریکس و برچسب یونی‌کام (الراقی دوبی) را ندارد. (تنها وارد کننده زولتریکسهای اصل مهرگان ماشین آسیاست و مودمهای الراقی دوبی را وارد می‌کند. بقیه همه تقلبی هستند) بلندگویش وسط مودم است. چیپستش فاقد عبارت HCF است و نهایتا پس از نصب درایور نامش به Conexant... jyddv ld ;kn.

لینک اطلاعیه شرکت مهرگان ماشین آسیا در سایت زولتریکس (که شاید خیلیها دیده باشند):
Only the registered members can see the link

13) مودمهای زولتریکس هم اکنون چگونه هستند: هم اکنون مودم های زولتریکس در بسته بندی قرمز رنگ و با مارک شرکت زی‌سایبر عرضه می‌شوند و همه بسته‌بندی های زرد رنگ دیگر تقلبی هستند. ظاهرا زولتریکس، همه اختیارات تولید مودم را به این شرکت هنگ کنگی (که اتفاقا سرمایه خوبی دارد) سپرده و این مودم از این پس می‌رود تا همه رقبایش را پشت سر گذارد. خود من به محض رفع اشکالات زولتریکس از این سری، مودمم را فورا با این زی‌سایبرهای جدید تعویض می‌کنم.

مشخصات بسته بندی جدید: روی کارتون یک سلفون قرمز رنگ مارک دار کشیده شده که عیناً مثل پوشش نوارهای کاست خارجی (مثل سونی) است و رنگ قرمز دارد. با باز کردن این سلفن، جعبه ای به رنگ قرمز خواهید دید که قسمتی از روی در آن پلاستیک است یعنی داخل جعبه پیداست. دوستان عزیز اگر هم اکنون قصد خرید مودم را دارید از این مودل بخرید و مراقب باشید مدلهای تقلبی قبلی را نخرید. نام زولتریکس فقط روی سلفن این مودل است و روی جعبه قفط نام زی‌سایبر (Z-cyber) درج شده است. اگر چنین مودمی دیدید، در اصل بودن آن (البته تا این ساعت) شک نکنید و فوراً آن را بخرید. احتمالا تا مدتی دیگر شرکت زی‌سایبر مشکل آیدی کالر و ناسازگاریش را با SP2 حل خواهد کرد و پس از آن مودمهای دیگر، حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

14) راهنمای خرید مودم (به طور کلی): من ابتدا اینتلکت داشتم. کال ویتینگش کار نمی‌کرد و شماره نشان نمی‌داد و سرعتش هم کم بود. سپس ازتک خریدم. کال ویتینگش کار نمی‌کرد و شماره ها را یک در میان نشان می‌داد. سپس اکورپ خریدم. سرعتش پایین بود و کالویتینگش بسیار کند بود. (در عملکرد کال‌ویتینگ، سریعتر از رولتریکس تا به حال ندیده ام). هیچ یک از این سه مودم خاصیت Wakeup on ring نداشتند. سپس زولتریکس خریدم و انصافا از آن لذت بردم. نمایشگر شماره مودم زولتریکس US Version Only است چون به خاطر پیچیدگی چیپست HCF فقط به روترهای پایه آمریکایی هماهنگ شد. پس بقیه مودم‌ها باید Dual Mode باشند و هر مودمی که رویش نوشته US Version را نخرید. آنها که چیپ HCF ندارند که نتوانند هماهنگش کنند پس باید Dual Mode باشند. (البته جز زولتریکس که قبلاً گفتم).

این مطلب سایت ITIRAN را بخوانید و خود قضاوت کنید که نگارنده چه‌قدر درباره مودم زولتریکس اطلاعات داشته. (احتمالا مدل تقلبی بهش انداخته اند)
Only the registered members can see the link

راجع به Voice هم بعدا خواهم نوشت.
هر سؤال دیگری داشتید در خدمتم هرچند فکر نمی‌کنم دیگر جای سؤالی باقی مانده باشد.
منبع : p30world

M A H R A D
12-02-07, 13:21
این قسمتش که مختص Caller ID بود رو میارم :

عده‌ای از دوستان سر گزینه US Version Only که روی جعبه زولتریکس‌های اسمارت اسپریت نوشته، خودشان‌را خفه کرده‌اند. من در این باره توضیح می‌دهم. اول آن که اصلاً آیا سیستم ID Caller این مودم در ایران کار می‌کند؟ خوشبختانه جواب "بله" است. اما کارکردنش متاسفانه مطلوب نیست. این که مطلوب نیست نیاز به توضیح دارد.

تکنولوژی چیپستهای HCF یک تکنولوژی بسیار پیچیده است که توسط شرکت زولتریکس (در هنگ کنگ) برای مودم طراحی شد. (یکی از همین دوستان زولتریکس را تایوانی می‌دانست اگر اشتباه نکنم). طرح این چیپست برای ساخت به شرکت Conexant در مکزیک سپرده شد. مدلهای اولیه این چیپست صد برابر این مودمی که در اختیار من و شماست ایراد داشت و متاسفانه به دلیل محدود بودن بودجه تحقیق و توسعه کمپانی زولتریکس (و زی‌سایبر)، این چیپستها هنوز دارای اشکالاتی هستند (از جمله عدم هماهنگی با ویندوز XP سرویس‌پک دو). یکی از مشکلات این چیپستهای بسیار پیچیده، عدم هماهنگی با روترهای شرکتهای مخابراتی برای نمایش شماره بود. برای اخذ استاندارد V.92 لاظم بود این قابلیت به مودم اضافه می‌شد. اما متاسفانه مودم های اسمارت اسپیریت زولتریکس به دلیل فقدان بودجه لاظم، فقط با روترهای مخابراتی پایه آمریکایی (به دلیل ساده تر و بهتر بودن این نوع روتر) هماهنگ شدند که ایجاد همین هماهنگی بین روترهای مخابراتی و چیپستهای پیچیده HCF یکسال زمان برد و مبلغ زیادی بودجه صرف آن شد.

شرکتهای مخابراتی از دو نوع روتر (مسیر یاب) استفاده می‌کنند. اول مدل پایه آمریکایی و دوم مدل پایه آسیایی. مدل اول در آمریکا، کانادا، و خیلی از کشورهای اروپایی استفاده می‌شود. مدل دوم در چین، هنگ کنگ، تایوان، کره جنوبی(!) ژاپن(!) و برخی کشورهای در حال توسعه نظیر هند، افغانستان و پاکستان به کار می‌رود. یک سری از کشورها هم (متاسفانه) از هردو روتر استفاده می‌کنند مانند روسه، قزاقستان، اوکراین، گرجستان، کره شمالی، آلمان و البته ایران. نوع و جنس اطلاعات ارسالی این دو سیستم با هم فرق می‌کند. در فواصل بین زنگ اول و دوم، اطلاعاتی از روتر به تلفن کاربر ارسال می‌شود. اطلاعاتی نظیر شماره تماس، ساعت و تاریخ تماس و... . جنس اطلاعات ارسال شده از روترهای نوع آمریکایی با نوع آسیایی فرق دارد. در نوع آمریکایی اطلاعات خلاصه، کامل و البته با کدبندی ساده ارسال شده ولی در نوع آسیایی اطلاعات طولانی و با کدبندی پیچیده‌تر ارسال می‌شود. اگر روی جعبه تلفن یا آی‌دی کالر خود نگاهی بیندازید، احتمالاً گزینه "Dual Mode ID Caller" یا چیزی شبیه به این را خواهید یافت. این یعنی آن که دستگاه تلفن یا آی‌‌دی کالر شما قادر است شماره های ارسالی از هردو نوع روتر را رمزگشایی کرده و روی صفحه نمایش دهد. باید بدانید که مدل آمریکایی و مدل آسیایی صرفاً ساخت آمریکا و آسیا نیستند بلکه محل طراحی و توسعه این مدل از روترها آمریکا و آسیا بوده. این که آمریکا و کانادا و... از مدل آمریکایی و چین و کره و... از مدل آسیایی استفاده کنند قابل توجیه است. اما چرا بعضی کشورها از هردو روتر استفاده می‌کنند؟ پاسخ این پرسش را درباره ایران می‌دانم ولی بقیه (قزاقستان، اوکراین و...) را نمی‌دانم.

در ابتدای توسعه مخابرات ایران، همه روترها از مدل آسیایی و ساخت چین و با قیمتی بسیار ارزان خریداری شدند. اما به دلیل کیفیت پایین ساخت این روتر‌ها و عدم پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب توسط تولید کننده، بنا بر آن شد که از مدل پایه آمریکایی استفاده شود. البته چون تعویض همه روترهای قدیمی به یکباره، بودجه‌ای معادل بودجه دو سال شرکت مخابرات را طلب می‌کرد، تصمیم بر این شد که فعلا روترهایی که جدید نصب می‌شوند مدل آمریکایی باشند و بقیه روترها هم آهسته آهسته با مدل آمریکایی تعویض شود. البته همانطور که گفتم مدل آمریکایی صرفا ساخت آمریکا نیست و برای مثال روترهای آمریکایی که هم اکنون به شبکه مخابرات ایران اضافه می‌شوند، ساخت صنایع ارتش ایران (همان صاایران) می‌باشد که خوشبختانه دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و همانند بی‌سیم‌های ساخت این شرکت به چندین کشور صادر می‌شوند. پس تماسی که با تلفن منزل ما برقرار می‌شود، معلوم نیست با کدام روتر برقرار شده است. اگر روتر مدل آمریکایی باشد، زولتریکس در خدمت شماست. اگر مدل آسیایی باشد زولتریکس شماره ای نشان نخواهد داد. شاید ده یا پانزده سال دیگر همه روترهای چینی ایرانی با روترهای صاایران تعویض شوند. البته با این سرعت رشد فن‌آوری، گمان کنم در آن زمان دیگر کسی از مودم HCF زولتریکس استفاده کند و شاید روزی در تهران هم (مانند شهر پاریس در زمان حال) اینترنت بی‌سیم رایگان در اختیار همه بگذارند.

برای فعال کردن نمایشگر شماره در سیستمتان باید درایور مودم و نرم افزار مربوطه را نصب کنید. نصب درایور را گمانم دوستان هیمن‌جا به خوبی توضیح داده اند. اما چند نکته وجود دارد. اول آن که بعد از نصب مودم، نام مودم باید به Zoltrix SmartSprit PCI Modem تغییر کند. اگر این گونه نشد یا درایور را خوب نصب نکرده اید، یا PCI Modem دیگری در ویندوزتان است که مشکل ایجاد می‌کند یا آن که مودمتان اصل نیست. نکته دوم آن است که متاسفانه این مودم ها مرتباً دچار اصلاحاتی در سخت افزارشان می‌شوند و سری‌های مختلفی دارند. بنابراین فقط باید از CD همراه مودم برای نصب درایور استفاده کنید. بهتر است پوشه درایورهای مودمتان را از روی CD در جای دیگری کپی کرده تا اگر CD خراب شد، دنبال درایور نگردید.

اما نرم افزار. روی زولتریکسهای قدیمی تر (که اشکالات بیشتری هم داشتند) نرم افزار بسیار ساده‌ای بود که کار نمایش شماره و انتظار مکالمه را انجام می‌داد. این نرم افزار فقط با زولتریکس ها کار می‌کرد و حتی نیاز به نصب هم نداشت و کافی بود همه سه فایل آن را کپی می‌کردیم. اما متاسفانه هم اکنون نه تنها نرم‌افزاری روی CD نیست، بلکه حتی PDF های راهنما هم حذف شده. دو نرم افزار برای این کار وجود دارد. اول Audio Caller ID و دوم Phone Dialer که اولی رایگان بوده و دومی نیاز به کرک دارد که من به سختی و بعد از چند ماه کرکی پیدا کردم که نرم‌افزار را برای همیشه رجیستر می‌کند. Audio Caller ID بسیار ساده است و شماره را نشان داده و قابلیت ثبت اسامی برای شماره ها و خواندن اسامی و شماره ها را نیز دارد. قابلیتهای عجیب دیگری هم دارد که ارسال شماره ها به آدرس ایمیل و یا حتی انتشار آنها در وب از جمله این قابلیتهاست. نرم افزار دوم بسیار پیشرفته تر است و علاوه بر نمایش شماره، امکانات متنوعی برای Call Wating دارد که در این بحث جای توضیح بیشتر راجع به این نرم‌افزار‌ها نیست. برای شروع بهتر است از همان Audio Caller ID استفاده کنید که نیاز به رجیستر کردن و یکی دو بار ریست کردن ندارد. برای پیدا کردن این نرم افزار سبک از اینترنت کافیست نام آن را در گوگل تایپ کرده و گزینه "در میان صفحات فارسی بگرد" را نیز انتخاب کنید. ختماً لینک دانلودی خواهید یافت.

بعد از نصب درایور و نصب نرم افزار، نرم افزار مربوطه را با تنظیمات پیش‌فرض اجرا کنید و از نمایش آیکون برنامه در try (یعنی کنار ساعت ویندوز واقع در استارت بار) مطمئن شوید. سپس تلفن دیگری را برداشته و شماره تلفنی را که به مودمتان وصل است را بگیرید. من برای امتحان یک روز در ساعت 8 صبح، 10 بار پی‌در‌پی (با فواصل 30 ثانیه‌ای) با تلفن متصل به مودمم تماس گرفتم. 3 بار شماره را نشان داد و هفت بار کلمه (N/A) را نشان داد. (یعنی Not Available). البته ممکن است شما 10 بار تست کنید و هر ده بار شماره را نشان دهد و ممکن است فقط دو بار نشان دهد. نشان دادن یا ندادن شماره هیچ ربطی به شهر، منطقه، نوع خط تلفن، پیش شماره و... ندارد بلکه کاملا تصادفی است. با هر خط تلفنی که تماس بگیرید معلوم نیست که نتیجه می‌گیرید یا نه. بسته به آن که عمل روترینگ با کدام مدل از روترهای شرکت مخابرات انجام شده باشد شما شماره نمایش داده شده یا نمایش داده نمی‌شود. اگر روتر نوع آمریکایی باشد، شماره نمایش داده می‌شود. متاسفانه در ایران روترهای نوع آسیایی کمی بیشتر هستند. البته فقط کمی بیشترند و در آمار شماره‌های نمایش داده شده و نمایش داده نشده تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود. تنها راهی که بتوانیم همه شماره ها را با مودم زولتریکس ببینیم این است که یا به آمریکا و اروپا مهاجرت کنیم یا آن که ده پانزده سالی صبر کنیم تا همه روتر‌ها تعویض شوند اما همان طور که گفتم پانزده سال آینده نه تنها خبری از مودم نیست بلکه احتمالا مردم به جای خودرو با کمربندهای پرنده‌شان در شهر تردد می‌کنند.

مخابرات چرا باید کاری کنه که بازآرد پشیمانی ؟

ایشالله خدا به هرکدومتون یه ADSL بده !

سپاس