PDA

مشاهده نسخه کامل : مختصري از خالق Mp3

Trance
29-02-08, 22:16
بسياري از مردم با نام كارلهاينز براندنبرگ، محقق آلماني كه از مخترعان MP3 است، آشنايي ندارند.
او ابتدا حدود 20 سال قبل تحقيق به روي راه هاي ايجاد فايل هاي كوچك صوتي را به عنوان بخشي از رساله دكتراي خود آغاز كرد.
وي مي گويد: ما از همان ابتدا يك رويا را دنبال مي كرديم و هرگز انتظار نداشتيم محصول كار به چنين محبوبيت گسترده اي دست يابد يا نزد برخي چنين بد نام شود، او مي گويد: در سال 1988 كسي از من پرسيد اين پروژه بالاخره به كجا مي انجامد و من گفتم ممكن است مثل خيلي ديگر از رساله هاي دوره دكترا در كتابخانه ها خاك بخورد، اما ممكن است به چيزي بدل شود كه ميليون ها نفر از آنها استفاده مي كنند و اين روياي من بود.
دكتر براندنبرگ، تز خود را در سال 1989 تكميل كرد. اما اين تنها آغاز ماجرا بود.
او به موسسه فرانهو فر، يكي از معتبرترين مراكز تحقيقاتي آلمان پيوست و كمك هاي شاياني به توسعه MP3 در شكل امروزي آن كرد، با وجود توسعه ساير فنون رقيب ، MP3 جاي خود را به عنوان فرمت اصلي براي تبادل فايل هاي موسيقي در اينترنت باز كرده است.
كيفيت صدا يكي از چالش هاي اصلي در نخستين روزهاي توليد MP3 بود. دغدغه اصلي اين بود كه كيفيت صدا پس از آنكه فشرده شد افت نكند. پژوهشگران در پي ايجاد يك فايلي صوتي با فرمت MP3 بودند كه كيفيت آن براي گوش هاي حساس از كيفيت صوتي آهنگ اصلي، قابل تشخيص نباشد.
دكتر براندنبرگ گفت: آزمايشي هاي زيادي انجام شد. برخي از آهنگ ها را بايد هزار بار گوش مي كرديم. يكي از مشكلات اين بود كه هر سبك موسيقي، از پاپ گرفته تا كلاسيك، واكنش مختلفي به فشرده شدن با فرمت MP3 داشت و به راحتي قابل پيش بيني نبود كه چه مقدار از كيفيت صوتي آن افت مي كند.
فرمتي كه به بازار آمده بود، امكان انتقال موسيقي با كيفيت عالي از طريق اينترنت را فراهم مي كرد. با ورود خدماتي كه به كاربران امكان مي داد فايل هاي خود را به اشتراك بگذارند، ميليون ها نفر به پياده كردن موسيقي پرداختند.
با اين حال دكتر براندنبرگ تصور نمي كند كه با ايجاد MP3 تحولي شگرف در صنعت کاميوتر و موسيقي ايجاد شود.

ان شالله که جای تایپیک اشتباه نباشه.با سپاس

Only the registered members can see the link