PDA

مشاهده نسخه کامل : سئوالاتی در مورد با س حافظه

ali16437
23-12-06, 22:45
من یک pdf نسبتا قدیمی از شرکت آوا نگ خوندم به چند سئوال برخورد کردم که میخوام اینجا بپرسم فایل pdf رو هم برای دسترسی سریعتر در
زیر قرار میدم.
اسم این فایل pdf این هست:
کارت های گرافیکی 64 بیتی یا 128 بیتی

1. ایا همیشه چیپستها حافظه بصورت جفت به یک کانال ارتباط وصل میشوندو از نظر بیت بین ساختار اونها در64 و128 و256 و... هیچ فرقی نمیکنه.

2. در همه مادر بردهای کارت گرافیک یا در عموم اونها این باسها یاهمان کانالهای ارتباطی
32 بیتی هستندواز نظر تعداد این کانلهای ارتباطی چه فرقی بین 128 بیتی و256 بیتی دارند. یا در تمام مودلها همون 4 کانل ثابت است.

و در ادامه از دوستانی که مطالب جالبی در این باب دارند و یا به برد مرجع
کارتهای گرافیک ساخته شده در شرکتهای مختلف دسترسی دارند اونها رو در اینجا برای استفاده همه دوستان قرار بدند .

Shahryar
24-12-06, 14:59
من یک pdf نسبتا قدیمی از شرکت آوا نگ خوندم به چند سئوال برخورد کردم که میخوام اینجا بپرسم فایل pdf رو هم برای دسترسی سریعتر در
زیر قرار میدم.
اسم این فایل pdf این هست:
کارتهای گرافیکی 64 بیتی یا 128 بیتی

1. ایا همیشه چیپستها حافظه بصورت جفت به یک کانال ارتباط وصل میشوندو از نظر بیت بین ساختار اونها در64 و128 و256 و... هیچ فرقی نمیکنه.

2. در همه مادر بردهای کارت گرافیک یا در عموم اونها این باسها یاهمان کانالهای ارتباطی
32 بیتی هستندواز نظر تعداد این کانلهای ارتباطی چه فرقی بین 128 بیتی و256 بیتی دارند. یا در تمام مودلها همون 4 کانل ثابت است.

و در ادامه از دوستانی که مطالب جالبی در این باب دارند و یا به برد مرجع
کارتهای گرافیک ساخته شده در شرکتهای مختلف دسترسی دارند اونها رو در اینجا برای استفاده همه دوستان قرار بدند .

سلام عزیزم خوبی؟
ببین مقاله که دادی خوب بود اما خیلی گنگ بود برای همین من بیشتر با مطالب قبلی خودم جواب میدم..
شما این مقاله را بخونید تا کاملا در مورد Dual CHannel متوجه شوید در ضمن این مقاله ماله آقای علی حداد هست (Zero خودمون ) مقاله خوبی هست بخونیدش حتما:
Only the registered members can see the link
در مورد سوال شما هم باید بگم که به تعداد اسلات ها باشه تا بتونه با FSB ست بشه...
در مورد سوال بعد هم باید بگم که کارت های 256 مگابایت هم به صورت های مختلف می تونند باشند مثلا : می تونه دارای 8 چیپ باشه و چون هر چیپی 16 بیت و هر جفت چیپ 32 بیت را داره پس کارت 128 بیتی هست اما اگه شرکت بیاد و از 16 چیپ 16 مگابایتی استفاده کنه چون که هر دو چیپ 32 بیت هست 256 بیت میشه ...(همیشه دو چیپ 32 بیت هستند چراکه تراشه های استفاده شده این طوره هست )
سوال اولتا یکم بیشتر توضیح بده خیلی متوجه نشدم...
قربانت شهریار:26:

M A H R A D
24-12-06, 15:05
سلام دوست عزیز ... با اینکه خیلی سوالاتتون رو خوب متوجه نشدم ولی تا اونجا که فهمیدم جوابتون رو میدم :

1. در اوایل تولید کارتهای گرافیکی (همونایی که حداکثر حافظه شون 1 مگابایت بود ! ) این چیپستهای حافظه بصورت تکی بودند ... ولی با فکر کنم با اومدن کارتهای 32 بیتی بود ( مطمئن نیستم) که چیپهای حافظه جفت شدند ... علت این کار هم بالا بردن کارایی کارت گرافیک هست (با توجه به اینکه هزینه زیادی نداشت و بازیها داشتند کم کم پیچیده می شدند )
در کل میشه جفت بودن یا جفت نبودن چیپهای مموری رو به همین DualChannel رمها در مادربرد تشبیه کرد ، همونطوری که قرار دادن 2 عدد ماژول رم در اسلاتهای مادربرد کارایی و قدرت بیشتری به سیستم می بخشه در گرافیک هم تقریبا همینجوره ، یعنی اگه بخوان چیپها رو به صورت تکی قرار بدهند قدرت کارت افت محسوسی خواهد کرد (چون پهنای باند کم میشود)

2. در کارتهای 128 بیتی عموما 8 چیپ وجود دارند که هر کدوم از اونها 16 بیت از کل رابط مموری (Memory Interface) رو به خودشون اختصاص میدن ...
ولی در کارتهای گرافیکی که 256 بیت هستند باز هم هشت چیپ وجود دارد که این بار هر کدوم از اینها 32 بیت از کل مموری اینترفیس رو اشغال میکنند ... ولی علت این کار چیه ؟ ( با توجه به اینکه قرار دادن 16 چیپ 16 بیتی کارایی رو بالاتر می برد )
علت اینه که برای قرار دادن 16 چیپ 16 بیتی فضای زیادی اشغال خواهد شد و چون اندازه هر کارت گرافیک محدود است و فرم خاصی رو باید داشته باشه و علاوه بر 16 چیپ باید فن / هیتسینک / GPU و خازنها و مقاومتها و ... قرار بگیرند در نتیجه فضا کم میاریم ، پس مجبوریم که از 8 چیپ 32 بیت استفاده کنیم ...

امیدوارم مفهوم بوده باشه ...

سپاس ـ مهراد:8:

ali16437
29-12-06, 14:19
ممنونم دوستان بخاطر راهنمایی های خوبتون . راستی مقالهای که گذاشتی مقاله خوبی بود شهریار عزیز.

این لینک هم فکر کنم دیدنش خالی از لطف نیست .

من این چند مقاله اخیر رو چند بار خوندم ولی فکر کنم هنوز در تشخیص
اینکه برای یک پردازنده گرافیکی که دارای هسته یا GPU 128 یا GPU 256 بیتی هست از چه بردی با چه میزان اینترفریس استفاده میشود ناتوان هستم .
در صورت امکان مرا راهنمایی کنید.

Shahryar
29-12-06, 15:31
ممنونم دوستان بخاطر راهنمایی های خوبتون . راستی مقالهای که گذاشتی مقاله خوبی بود شهریار عزیز.

این لینک هم فکر کنم دیدنش خالی از لطف نیست .

من این چند مقاله اخیر رو چند بار خوندم ولی فکر کنم هنوز در تشخیص
اینکه برای یک پردازنده گرافیکی که دارای هسته یا GPU 128 یا GPU 256 بیتی هست از چه بردی با چه میزان اینترفریس استفاده میشود ناتوان هستم .
در صورت امکان مرا راهنمایی کنید.

عزیزم سلام خوبی ؟ من این مقاله که شما گفتین را قبلا خونده بودم...
ببینید شما اگه دقت کرده باشین Memory Interface و Memory Bus هست !!! یعنی اصلا ربطی به پردازنده ی گرافیکی برد نداره !!!
یعنی این چیپ ها که می بینید مموری هستند ! و هر دو تایی 32 بیت باس کل را تامین می کنند ...
سوالی داری بپرس...
قربانت شهریار:26: