PDA

مشاهده نسخه کامل : DHCP Server چیست؟

Trance
16-02-08, 17:21
DHCP Server چیست؟

آفتاب: DHCP مخفف Dynamic Host Control Protocol می باشد، DHCP یکی از سرویس های پایه شبکه می باشد که تحت سیستم عامل های ویندوز ان تی ، ویندوز ۲۰۰۰ سرور و ویندوز ۲۰۰۳ سرور قابل پیاده سازی می باشد.
آدرس های IP یکی از مهمترین اجزای شبکه های کامپیوتری در دنیای امروز می باشند که در لایه سوم از مدل مرجع OSI کار می کنند و در حال حاضر از ورژن چهار آن در سراسر دنیا به طرز گسترده ای استفاده می شود و کارشناسان و متخصصین در حال تحقیق و توسعه آن و آماده سازی ورژن شش آن می باشند.
در شبکه هایی که پلاتفرم آن مایکروسافت می باشد به سه طریق مختلف امکان آدرس دهی IP وجود دارد :
Static IP Addressing
در این روش که معمولا در شبکه های کوچک کاربرد دارند آدرس دهی توسط یک فرد یا مدیر شبکه انجام می پذیرد. در این روش برای آدرس دهی به هر رایانه می بایست به تنظیمات شبکه آن رایانه رفت و تغییرات لازم را اعمال نمود.
APIPA
در این روش که مخفف Automatic Private IP Addressing می باشد و یکی از پروتکل هایی می باشد که توسط سیستم عامل XP و جهت کاربر پسند کردن این سیستم عامل توسط شرکت مایکروسافت ارائه می گردد.
در این روش اگر آدرسی به صورت دستی یاStatic برای رایانه در نظر گرفته نشود و DHCP Server نیز در شبکه ما موجود نباشد سیستم عامل به صورت خودکار یک آدرس IP برای رایانه ما در نظر می گیرد ، این آدرس آی پی از یک رنج خاص که توسط شرکت مایکروسافت بدین منظور رزرو شده است و در حقیقت از آدرس های خصوصی یا Private می باشد. مایکروسافت این پروتکل را به منظور سهولت کار، کاربران ابداع نمود تا در شبکه های خانگی و شبکه های اداری کوچک تنها با اتصال کابل ها کاربران بدون نیاز به تنظیمات آدرس دهی از بستر شبکه استفاده نمایند.
Dynamic Host Control Protocol
در این روش که در شبکه های Medium To Large کاربرد ویژه ای دارد، یک سرور به منظور خدمات دهی به ایستگاه های کاربری در نظر گرفته می شود و وظیفه این سرویس دهنده یا سرور اختصاص آدرس آی پی به ایستگاه های کاربری و مدیریت آدرس ها می باشد . پیکربندی این سرور در پلاتفرم های مختلف از جمله لینوکس و مایکروسافت به مدیر شبکه این امکان را می دهد که بر اساس سیاست های سازمان پلان IP Addressing سازمان را تدوین نموده و ایستگاه های کاربری این امکان را می دهد که بدون دخالت مدیر شبکه و به صورت اتو ماتیک پیکر بندی مربوط به آدرس دهی آی پی آنها از طریق DHCP Server انجام میپذیرد. استفاده از DHCP Server در شبکه ها ضمن ساده نمودن کار مدیر شبکه امکان مدیریت متمرکز آدرس دهی را نیز امکان پذیر می سازد.

news.p30vel

Gabana
16-02-08, 19:40
یعنی میشه ما DHCP رو که توی کتاب MCSE مایکروسافت یه فصل بهش اختصاص داره و تازه کلی از Setting هاش رو هم نگفته توی همین چند خط بالا یاد بگیریم !؟ :1. (27):

M A H R A D
17-02-08, 15:05
البته عنوان تاپیک هم نگفته که " آموزش کامل DHCP" بلکه گفته DHCP Server چیست...

یعنی یه آشنایی مقدماتی:1. (26):

Gabana
17-02-08, 15:45
بله خو درسته .... !
پس قبوله که هم تیترش زرده هم مطلبش !!

فکر کن .. :1. (27): آشنایی مقدماتی با DHCP در 4 5 خط ! :whistle:

شرمنده .. اما بهتره واسه افرایش پستمون مطلب کپی نکنیم .. مطلبی که ارزش نداره .. بی خودی ملت هم با دیدن عنوان تاپیک سر کار نرن .

Trance
17-02-08, 17:48
چشم دوست عزیز سعی میکنم مطالب رو تر جمه کنم و کا مل بزارم بصورت مقاله تا همه مستفیذ بشن. توضیحات مختصر هم نمی زارم.با سپاس از راهنمایی شما.:give_rose::11()::great:

nVIDIA
17-02-08, 22:00
بله خو درسته .... !
پس قبوله که هم تیترش زرده هم مطلبش !!

فکر کن .. :1. (27): آشنایی مقدماتی با DHCP در 4 5 خط ! :whistle:

شرمنده .. اما بهتره واسه افرایش پستمون مطلب کپی نکنیم .. مطلبی که ارزش نداره .. بی خودی ملت هم با دیدن عنوان تاپیک سر کار نرن .

جناب گابانا تمام كاربران حرفه اي نيستند براي بعضي ها اين مطالب مي تونه خوب باشه بد نيست وقتي خودمون مي دونيم كمك كنيم به بقيه هم ياد بديم ... :1. (21):

Gabana
17-02-08, 23:14
جناب گابانا تمام كاربران حرفه اي نيستند براي بعضي ها اين مطالب مي تونه خوب باشه بد نيست وقتي خودمون مي دونيم كمك كنيم به بقيه هم ياد بديم ... :1. (21):

اتفاقا بهمین دلیل که بعضی ها حرفه ای نیستن باید یا یک مطلب را کامل ارایه داد یا اصلا ارایه نداد . من هم در حد توانم و در حد سواد ناچیزم حتما کمک می کنم.
علت وارد کردن ایراد به این بحث هم به این دلیل بود که مطلبی نباید شروع بشه که قراره نا تمام بمونه ..
همان مطالب کوتاه و چند خطی را من دیدم که خیلی ها استفاده می کنن و بعضا در جاهایی استفاده می کنن که نتیجه بر عکس میده .. مطلب کامل از دید من مفید تره تا به قول دوستمون مطلب " آشنایی با DHCP "

ممنون و موفق باشی

از Trance عزیز هم ممنونم /.

man7tomani
02-03-08, 19:39
بچه ها همون منظورتون پروتکل تقاضای یوزر از سرور برای باز کردن صفحات وب هست یا خیلی از این چیزل وسیع تره؟