PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت سیستمهای خنک کننده Water Cooling - TEC

I M A N
07-02-08, 11:55
سلام به همه دوستان ......

من می خوام به همراه چند نفر از دوستانم یک واتر بلوک برای cpu بسازم....
به یک نتیجه های رسیدیم روش ساخت ونوع طراحی این قطعه رو بررسی کردیم
درسته که مثل اون مدل های شرکتی نمی شه ولی امتحانش ضرر نداره
از دوستان می خوام اگه اطلاعاتی در این زمینه دارند منت سرمون بزارن و اطلاعاتشون رو هم به ما هم منتقل کنند و اگر عکس یا لینک در مورد این موضوع دارند بزارند ممنون.:1. (1):

Only the registered members can see the link

I M A N
07-02-08, 12:21
این هم یک مدل دست ساز که خوبه طراحیش

sAsAn.K
07-02-08, 14:49
من چیزی در این مورد نمی دونم ( دست ساز ) ولی ادامه بده کارتو و نتیجه رو حتما اعلام کن دوست عزیز .

HamidFULL
07-02-08, 14:53
خيلی عاليه که همچين انگيزه ايی در شما هست من واقعاً لذت بردم اما نکته مهم اينکه ما بايد بين Water-Block و محل عبور آب فرق بزاريم! من توصيه ميکنم اويل آخرين مقاله من که نکات مهمی در مورد Water-Block توش هست رو از اينجا بخونيد تا وارد بحث شيم

I M A N
07-02-08, 15:00
ممنون دوستان که کمک رو حی می کنند .....چشم آقا حمید ........روز اولی که این مقاله رو گذاشتین من اینو چندی بار خوندم یله می دونم تفاوت داره با water block های که توسط ماشین ساخته میشه.......والبته آقا حمید ساخت این جور سطحی برای ما کار خیلی مشکلی هستهOnly the registered members can see the link

HamidFULL
07-02-08, 17:49
ممنون دوستان که کمک رو حی می کنند .....چشم آقا حمید ........روز اولی که این مقاله رو گذاشتین من اینو چندی بار خوندم یله می دونم تفاوت داره با water block های که توسط ماشین ساخته میشه.......والبته آقا حمید ساخت این جور سطحی برای ما کار خیلی مشکلی هستهOnly the registered members can see the link

ممنون از توجه شما حالا اين عکس هايی که گزاشتين کاره خودتون هست؟

اول از همه به يک تراز دقيق و يه سری سمباده از درشت تا خيلی ريز احتياج داريم و البته مس خالص!

I M A N
08-02-08, 10:03
ممنون از توجه شما حالا اين عکس هايی که گزاشتين کاره خودتون هست؟

اول از همه به يک تراز دقيق و يه سری سمباده از درشت تا خيلی ريز احتياج داريم و البته مس خالص!

سلام قربان شما.....:give_rose:

نه بابا اگه کار خودمون بود که الان تموم شده بود این چندتا نمونه که سرچ کردم پیدا کردم گذاشتم.....نمونه های خوبی هستند فقط موندم چه طور این مس رو اینجوری بتراشم.....

طراحی چطوره همین جور خوبه داخل قالب رو با چی خالی کنم.....

بله ابزارش رو فراهم میکنم...ممنون مهندس جـــــــون..:1. (40)::1. (1):

HamidFULL
08-02-08, 13:27
IMAN عزيز اول بايد رو کاغذ همچی رو مثل سايز ها و شکل و غيره رو طراحی کنی البته خيلی دقيق بعد بايد با يه کارگاه تراشکاری که سفارش تکی هم ميگيرن صحبت کنی اونا هم برات مس رو تهيه ميکنن هم به شکلی که رو کاغذ کشيدی در ميارن اما کاره سيقل کردن و تراز رو رو خودت با دست بايد انجام بدی که برای اين کار به سمباده از شماره 1 تا 12 احتياج داری که البته بايد آلمانی باشه شروع کن تا ادامه بديم ... :great:

I M A N
08-02-08, 16:35
ممنون عزیز آره طرح اولیش رو روی کاغذ پیاده کردم و می خوام ماکت اولیه اونو بسازم قراره که پیگرش بشم اگه درسا بزارند....

چشم حتمآ سعی میکنم مدل آلمانیشو پیدا کنم ....ممنون که کمک کردی عزیز....

HamidFULL
08-02-08, 19:27
ممنون عزیز آره طرح اولیش رو روی کاغذ پیاده کردم و می خوام ماکت اولیه اونو بسازم قراره که پیگرش بشم اگه درسا بزارند....

چشم حتمآ سعی میکنم مدل آلمانیشو پیدا کنم ....ممنون که کمک کردی عزیز....

:great::great::great::great:

be careful
17-02-08, 15:23
اگه خواستی مثل اینی که لینک دادی بسازی لوله های ورود و خروج آب رو پهلوی هم نزار این کار اشتباست و ممکنه آبی که تازه وارد شده بدون گرفتن گرما خارج بشه.دو تا لوله رو با بیشترین فاصله بذار.طوری که هر دو تا نزدیک محیط باشن.

I M A N
17-02-08, 20:32
اگه خواستی مثل اینی که لینک دادی بسازی لوله های ورود و خروج آب رو پهلوی هم نزار این کار اشتباست و ممکنه آبی که تازه وارد شده بدون گرفتن گرما خارج بشه.دو تا لوله رو با بیشترین فاصله بذار.طوری که هر دو تا نزدیک محیط باشن.

سلام بی کرفول خوبی از این روا.....خوش اومدی میشناسی مارو که......:wink::cool:

ممنون از توضیحتون آره نظر خودم هم همینه البته الان چندتا عکس می زارم....که هنوز کامل نشده...طراحیش.......

به خاطر گیر نیومدن مس مجبور شدم از آلومینیوم استفاده کنم...و همین جور قیمت بالاش..
در ضمن قسمت سینکی که روی cpu سوار می شه رو بایید یک مقدار براق تر کنم...و این که قسمت های ورود و خروج آب رو در 2طرف این قطعه می زارم..

I M A N
17-02-08, 20:39
نظرتون چیه دوستان.....

CENTRALPC
17-02-08, 20:42
I M A N جان خیلی باحاله اگه کار کنه خوب که یه نوع ابتکاره

PCminister
17-02-08, 20:52
اگه با مس میساختی کاراییش خیلی بهتر میشد.

اما اگه جواب گرفتی بده اون بوش که روی cpu قرار میگیره را برات مس بزنن خیلی بهتر میشه.

واقعا کارت عالیه. (به فکر تولید انبوه باش!!)

با تشکر.

I M A N
17-02-08, 20:54
I M A N جان خیلی باحاله اگه کار کنه خوب که یه نوع ابتکاره
__________________مرسی احمد خان عزیز....به امید خدا.....

اگه با مس میساختی کاراییش خیلی بهتر میشد.

اما اگه جواب گرفتی بده اون بوش که روی cpu قرار میگیره را برات مس بزنن خیلی بهتر میشه.

با تشکر. مرسی عماد خان عزیز ....... :great:

آره حتما چون دیدم روی خنک کنندهای cpu جدیدآ مس می زارن که اگه بشه یکشو در بیارم و جای این بزارمش.............چون از فن خودم آلومینیوم بود مجبور شدم وگر نه مسیش رو پیدا می کردم........

واقعا کارت عالیه. (به فکر تولید انبوه باش!!)

حتمآ..........:cool::gasp:

AMD>INTEL
17-02-08, 21:04
یکسری لینک که بهتون کمک میکنه . رو براتون میذارم . اولین بلاک آبی دست ساز توسط یکی از بچه های سخت افزار pt حدود 3 سال پیش ساخته شد .
اسمش اگر اشتباه نکنم shork بود اسم کاربریش

I M A N
17-02-08, 21:18
ممنون عزیز دیدم خوبه طرحش حالا ما این رو بتستیم البته پایه رو هم برای این طراحی کردن کار مشکلیه ولی من از خود پایه فن استفاده کردم........به خاطر سختی و هزینه بیشترش ....

nVIDIA
18-02-08, 15:59
ممنون عزیز دیدم خوبه طرحش حالا ما این رو بتستیم البته پایه رو هم برای این طراحی کردن کار مشکلیه ولی من از خود پایه فن استفاده کردم........به خاطر سختی و هزینه بیشترش ....

يك سوال فكر مي كني راندمانش توي كار چه قدر باشه ؟ ( قبل از تست بگو )

I M A N
18-02-08, 19:34
يك سوال فكر مي كني راندمانش توي كار چه قدر باشه ؟ ( قبل از تست بگو )

نمی دونم والا سوال سختی پرسیدی به نظر خود شما چـــــــی من که خوش بین هستم ببینیم چی میشه به امید خــــــــــــدا......
البته نمی شه مقایسه با اوون ساخت های شرکتی کرد ولی باز هم با این بضاعت ما شاید خوب بشه....

Mahdi_Moosavi
18-02-08, 20:16
خب ایمان جان تا اینجا خسته نباشی ! :1. (10):

انشالله یه رکورد جهانی رو بترکونی !! :party:

راستی رکورد بزنی شیرینیشو حتمآ باید بدی ها !!

راستی تا الان چه قدر هزینه کردی ؟ هزینه پمپ و ...... اینا رو هم حساب کن . :1. (26):

I M A N
18-02-08, 20:38
خب ایمان جان تا اینجا خسته نباشی ! Only the registered members can see the link

انشالله یه رکورد جهانی رو بترکونی !! :party:

راستی رکورد بزنی شیرینیشو حتمآ باید بدی ها !!

راستی تا الان چه قدر هزینه کردی ؟ هزینه پمپ و ...... اینا رو هم حساب کن .

خوب ممنون از مهدی جون عزیز قربونت برم....

حتما شیرینی می دم .....عزیز اگه بزنم..........:دی که فکر نکنم.......

خوب الان خرج تراش کار شد 20تومن....بعد از پاییه فن خودم لستفاده کردم.
بعد پمپش شد 10 تومن که پمپ بسیار خوبیه.....
و از رادیاتور بخاری پراید استفاده کردم که 10 قیمتش بود و با هزینه شیلنگ و خرتوپرتها...چسب و غیره...هم شد 10 تومن......همین........کلا چند شد یادم رفت آهان....:دی 50تومن....با هزینه سوخت ماشینم و اصطحلاک و پول دوندگی هم 10تومن..میشه 60تومن......:great::1. (27):

M A H R A D
18-02-08, 22:05
ایمان جان کارت عالیه

ایشالله پروژه بعدی با هم میریم تو کار Phase Change :1. (38):

be careful
18-02-08, 23:49
سلام بی کرفول خوبی از این روا.....خوش اومدی میشناسی مارو که......:wink::cool:

ممنون از توضیحتون آره نظر خودم هم همینه البته الان چندتا عکس می زارم....که هنوز کامل نشده...طراحیش.......

به خاطر گیر نیومدن مس مجبور شدم از آلومینیوم استفاده کنم...و همین جور قیمت بالاش..
در ضمن قسمت سینکی که روی cpu سوار می شه رو بایید یک مقدار براق تر کنم...و این که قسمت های ورود و خروج آب رو در 2طرف این قطعه می زارم..
ممنون.آره بابا میشناسم... به علاوه اون چیزی که قبلا گفتم اینم در نظر داشته باشه که صفحه ای که روی سی پی یو قرار میگیره و باهاش تماس داره قطرش زیاد نباشه
2 میلی متر بتونی بسازی خیلی خوبه....

I M A N
19-02-08, 10:14
ایمان جان کارت عالیه

ایشالله پروژه بعدی با هم میریم تو کار Phase Change

ممنون مهراد جان چاکرتم حتما طرح اون رو هم توی کلم دارم.......

ممنون.آره بابا میشناسم... به علاوه اون چیزی که قبلا گفتم اینم در نظر داشته باشه که صفحه ای که روی سی پی یو قرار میگیره و باهاش تماس داره قطرش زیاد نباشه
2 میلی متر بتونی بسازی خیلی خوبه....

2میلی متر بابا چی میگی یعنی چی این که من گذاشتم قطرش 2سانتی متره عزیز........2میل رو چطوری بزارم ........حالا شایید شما اشتباه تایپ کردی منظورتون همون 2سانته.....

be careful
19-02-08, 11:49
2میلی متر بابا چی میگی یعنی چی این که من گذاشتم قطرش 2سانتی متره عزیز........2میل رو چطوری بزارم ........حالا شایید شما اشتباه تایپ کردی منظورتون همون 2سانته.....
اون قسمتی رو میگم که با مادر برد تماس داره ها ...اگه کلفت باشه که خیلی طول میکشه گرما برسه به آب حداکثر باید 4 میلی و حداقل هم 2 تا باید باشه.حالا خودت امتحان کنی متوجه میشی...

I M A N
19-02-08, 11:51
خوب دوستان ممنون از کمک های شما دست بوس همه ی شما هستم این هم تست سیستم خودم البته اون در پیته...البته این سیستم باگ های زیادی داره توی نشون دادن دما به نظرم خوب نشون نمی ده ولی تست اولیه رو می زارم برای دوستان ببینند ........

می بینید که توی این تست بالاترین مقدار دما 48درجه بوده و در حالت ایدال هم دما به 36 درجه رسیده که برای خودم جالب هسته که می تونه در محدوده قیمتی خودش عالی باشه البته با اوور سنگین هم می زارم با اجازه دوستان.........

البته توی تست های که دیدم cpu q9300 که آقا حمید تست کردن شرایط بهتری داره و cpu من خیلی قدیدمی و از رده خارجه و دمای بالای داره سعی می کنم روی e6550 هم تست کنم نتیجه اون رو هم بزارم........

I M A N
19-02-08, 11:53
اون قسمتی رو میگم که با مادر برد تماس داره ها ...اگه کلفت باشه که خیلی طول میکشه گرما برسه به آب حداکثر باید 4 میلی و حداقل هم 2 تا باید باشه.حالا خودت امتحان کنی متوجه میشی...

آره ممنون ....به تراش کار گفتم که خیلی بتراشه بیاد پایین که آب سریع تر دما رو انتقال بده........
البته این کار رو توی عکس ها نگذاشتم چون دیروز این کار رو روش انجام دادم بالا هم تست هاشو گذاشتم.........

I M A N
19-02-08, 17:57
خوب با کمی تغییرات در سیستم و جابجا کردن لوله ها و قرار دادن فن روی رادیاتور این شد......

دما در حالت لود عزیز روی 45با واتر....و با کولینگ استوک 60.....و با ایر کولینگ کولر مستر روی 55بود.....

دما در حالت idle با کمی تغییرات نصبت به حالت اول که گذاشتم سیستمو کمی مسیر دستکاری کردم و روی 33و اتر شد.....وکولینگ استوک 42درجه.......وایر کولینگ کولرمستر روی 38بود ..................ok...البته تست هارر من با برنامه super ip 8mbتست کردم که این شد...... coooooooool

و دوستان یک سوال داشتم این که این ماده hydrex که استفاده میشه در این سیستم ها چیه...که رسانا هسته و خنک کننده هم هسته.........؟

I M A N
20-02-08, 12:45
خوب دوستان این واتر ما به این ماده فکر کنم احتیاج داره چون وقتی اوور می شه دما می ره بالا و به سختی خنک می شه این ماده رو کسی می شناسه چه طور بخرم اینو از کجا میشه پیدا کرد آیا کسی ماده تشکیل دهنه ی اینو می دونه........

اینجا...........:lol: (Only the registered members can see the link)

nVIDIA
20-02-08, 14:31
كاملا مشخص هست كه نياز به يك همچين چيزي داريد براي انتقال حرارت

Majid OC
20-02-08, 19:38
خوب دوستان این واتر ما به این ماده فکر کنم احتیاج داره چون وقتی اوور می شه دما می ره بالا و به سختی خنک می شه این ماده رو کسی می شناسه چه طور بخرم اینو از کجا میشه پیدا کرد آیا کسی ماده تشکیل دهنه ی اینو می دونه........

اینجا...........:lol: (Only the registered members can see the link)
واقعا خسته نباشی. . . . .
فکر کنم بدونی اوور بازا از " نیتروژن مایع" استفاده می کنند ببین دماش ( 192c-)یعنی رو
هرچی بریزی خشکش می کنه فیریز می شه؟؟؟؟؟
:gasp:
حالا بگو نیتروژن مایع از کجا گیر بیارم؟ چون سوخت موشکه در ایران برای وزارت دفاعه و
برای خنک کردن راکتور هسته ای است به ما ها نمی دن

این کار خودم ببین حال کن !!!؟؟!!!:whistle:

نه بابا شوخی کردم.

PCminister
20-02-08, 22:36
هیدروژن مایع یا نیتروژن مایع؟!!:1. (27):

اما اگه نیتروژن مایع خواستی میشه از خیلی جاها تهیه کرد!

با تشکر.

I M A N
21-02-08, 11:10
واقعا خسته نباشی. . . . .
فکر کنم بدونی اوور بازا از "هیدروژن مایع" استفاده می کنند ببین دماش ( 192c-)یعنی رو
هرچی بریزی خشکش می کنه فیریز می شه؟؟؟؟؟
:gasp:
حالا بگو هیدروژن مایع از کجا گیر بیارم؟ چون سوخت موشکه در ایران برای وزارت دفاعه و
برای خنک کردن راکتور هسته ای است به ما ها نمی دن

این کار خودم ببین حال کن !!!؟؟!!!:whistle:

نه بابا شوخی کردم. تصویر پیوست

قربان شما عزيز ممنون ........والا ما ديگه نمي نونيم به نيتروژن فكر كنيم چون نه عايق بنديش رو بلديم نه پول داريم بابت نيتروژن مايه بديم كه باييد خودمون رو بفروشيم تا بتونيم بخريم...:cool:

هیدروژن مایع یا نیتروژن مایع؟!!Only the registered members can see the link

اما اگه نیتروژن مایع خواستی میشه از خیلی جاها تهیه کرد!

با تشکر.

عماد جون شما پيدا كن ما خريداريم عزيز.......

Majid OC
21-02-08, 16:09
قربان شما عزيز ممنون ........والا ما ديگه نمي نونيم به نيتروژن فكر كنيم چون نه عايق بنديش رو بلديم نه پول داريم بابت نيتروژن مايه بديم كه باييد خودمون رو بفروشيم تا بتونيم بخريم...:cool:

عماد جون شما پيدا كن ما خريداريم عزيز.......

خدا وکیلی راست میگی!!!
من خودم کارت گرافیکم رو با کولر آبی کوچیک
که درست کردم اووور کردم البته مکانیسمش فرق داشت یعنی دقیقا مثل کولر
و ظیفش اینه که باد خنک حدود 20 درجه رو به داخل فن کارت هدایت کنه فقط باید هر لحظه پوشالها با آب خنک تر بشه مصیبتی بود ولی کارت 6600gt کور کلاک از 500 تا 650 ومموری از900به 1150اوور شد ودما در بازی فییر از32 به46 درجه رسید تمام دما ها با استفاده از دستگاه ترمو متردیجیتالی ثبت شده شما هم یکی بخری بد نیست دقیق تر از دمایی که نرم افزاری دربرنامه ها نشان میدن عمل می کنه چون دقیقا روی هسته میشه سنسورش رو قرار داد یعنی میخوام بگم خیلی فرقی با واتر بلوک نداره از لحاظ دماهان البته واتر بلوک شما باید با ترمو متردیجیتالی تست بشه ما باید به فکر ساخت
یک کمپرسور یخچالی باشیم تا دما در حالت معمولی زیر صفر باشه این جوری که من دنبالشم دما30-درجه است یعنی دمای فیریزر البته 70- هم میره ولی خیلی گرون میشه عایق بندی دقیقی می خواهد ولی عوضش core2duo ها رو تا 4 گیگا میشه اوو ر کر دمثل نیتروژن مایع البته اون 296- دماش که پول نداریم حالا ما انقدر نمیخوایم اور کنیم 1.8 تا 3.5 بسه.البته دما باید ز یر صفر بمونه.
نظرتون چی........................................... ییییی؟؟؟؟ه

اینم عکس ترمو متردیجیتالی وکولر آبی کوچیک البته این فقط پوشال و فن شه!:1. (38):

I M A N
21-02-08, 17:32
خدا وکیلی راست میگی!!!
من خودم کارت گرافیکم رو با کولر آبی کوچیک
که درست کردم اووور کردم البته مکانیسمش فرق داشت یعنی دقیقا مثل کولر
و ظیفش اینه که باد خنک حدود 20 درجه رو به داخل فن کارت هدایت کنه فقط باید هر لحظه پوشالها با آب خنک تر بشه مصیبتی بود ولی کارت 6600gt کور کلاک از 500 تا 650 ومموری از900به 1150اوور شد ودما در بازی فییر از32 به46 درجه رسید تمام دما ها با استفاده از دستگاه ترمو متردیجیتالی ثبت شده شما هم یکی بخری بد نیست دقیق تر از دمایی که نرم افزاری دربرنامه ها نشان میدن عمل می کنه چون دقیقا روی هسته میشه سنسورش رو قرار داد یعنی میخوام بگم خیلی فرقی با واتر بلوک نداره از لحاظ دماهان البته واتر بلوک شما باید با ترمو متردیجیتالی تست بشه ما باید به فکر ساخت
یک کمپرسور یخچالی باشیم تا دما در حالت معمولی زیر صفر باشه این جوری که من دنبالشم دما30-درجه است یعنی دمای فیریزر البته 70- هم میره ولی خیلی گرون میشه عایق بندی دقیقی می خواهد ولی عوضش core2duo ها رو تا 4 گیگا میشه اوو ر کر دمثل نیتروژن مایع البته اون 296- دماش که پول نداریم حالا ما انقدر نمیخوایم اور کنیم 1.8 تا 3.5 بسه.البته دما باید ز یر صفر بمونه.
نظرتون چی........................................... ییییی؟؟؟؟ه

ممنون از توضيحاتتون مجيد جون آره .......من هم نظرم همينه كه يك ترمو متردیجیتالی بخرم چون اين سيستم اصلا درست دما رو نشون نمي ده يكدفه ميره روي 45وقتي idle ميشه يك دفعه مي آييد روي 35 خنده داره نه............

البته شما هم كه بابا پيش قدم بودين توي ساخت واتر بلوك.....كار خوبيه با پوشال چه طوري خنك مي شه من با يك رادياتور بخاري ماشين پرايدخنكش مي كنم كه خوب جواب داده......
راستي قيمت اين ترمو متردیجیتالی چقدر ببينم مي صرفه خريد از قيافش معلومه خيلي بزرگه....
مدل هاي كوچيكش هم هسته........

خوب فكر ساخت phase change رو هم من دارم....اگه بشه ساخت خوبه حالا موتور يخچال يا فريزر پيدا ميشه بقيه اطلاعاتش رو من كه سر در نمي آرم بايد بررسي كنيم....

حالا cpu هاي core 2 dou خيلي داغ نمي كنند واقعا حرارت كمي دارند و با فن معمولي بدون اوور روي 20تا25 مدل e6550 كه جالبه اگه واتر خودم رو روش بزارم فكر كنم بتونم از 3500برم بالاتر اخه با كولينگ خودش تا 3500اوور كردم ولي بقيه اوورش رو اگه با وتر انجام بدم عالي ميشه.

مرسي..........

HamidFULL
22-02-08, 22:57
خوب با کمی تغییرات در سیستم و جابجا کردن لوله ها و قرار دادن فن روی رادیاتور این شد......

دما در حالت لود عزیز روی 45با واتر....و با کولینگ استوک 60.....و با ایر کولینگ کولر مستر روی 55بود.....

دما در حالت idle با کمی تغییرات نصبت به حالت اول که گذاشتم سیستمو کمی مسیر دستکاری کردم و روی 33و اتر شد.....وکولینگ استوک 42درجه.......وایر کولینگ کولرمستر روی 38بود ..................ok...البته تست هارر من با برنامه super ip 8mbتست کردم که این شد...... coooooooool

و دوستان یک سوال داشتم این که این ماده hydrex که استفاده میشه در این سیستم ها چیه...که رسانا هسته و خنک کننده هم هسته.........؟

من چند روزی نبودم اينجا چه خبر بوده خيلی عاليه که اين محصول بالاخره آماده شد امادر مورد Coolant اگه حدود 250 ميلی ليتر Hydrx تهيه کنی و با نيم ليتر آن مقطر قاطی کنی جواب ميگيری

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Swiftech_Green_UV_Reactive_HydrX_Coolant.html

لازم به ذکر اين سايت به ايران هم جنس ميفرسته

Webgard
23-02-08, 14:07
فرمول coolant =اتیلن گلیکل
فرمول ضد یخ = دی اتیلن گلیکل

I M A N
23-02-08, 20:14
ممنون دوستان این زد یخ آیا می شه استفاده کرد پلاستیک رو خراب نمی کنه......
چون پمپ دستگاه از پلاستیکه و اون پره ای که آب می کشه...رو خراب نمی کنه در
ضمن آقا حمید عزیز..آیا خرید پستی هم داره یا باید کارت داشته باشم....

Majid OC
23-02-08, 21:25
ممنون از توضيحاتتون مجيد جون آره .......من هم نظرم همينه كه يك ترمو متردیجیتالی بخرم چون اين سيستم اصلا درست دما رو نشون نمي ده يكدفه ميره روي 45وقتي idle ميشه يك دفعه مي آييد روي 35 خنده داره نه............

البته شما هم كه بابا پيش قدم بودين توي ساخت واتر بلوك.....كار خوبيه با پوشال چه طوري خنك مي شه من با يك رادياتور بخاري ماشين پرايدخنكش مي كنم كه خوب جواب داده......
راستي قيمت اين ترمو متردیجیتالی چقدر ببينم مي صرفه خريد از قيافش معلومه خيلي بزرگه....
مدل هاي كوچيكش هم هسته........

خوب فكر ساخت phase change رو هم من دارم....اگه بشه ساخت خوبه حالا موتور يخچال يا فريزر پيدا ميشه بقيه اطلاعاتش رو من كه سر در نمي آرم بايد بررسي كنيم....

حالا cpu هاي core 2 dou خيلي داغ نمي كنند واقعا حرارت كمي دارند و با فن معمولي بدون اوور روي 20تا25 مدل e6550 كه جالبه اگه واتر خودم رو روش بزارم فكر كنم بتونم از 3500برم بالاتر اخه با كولينگ خودش تا 3500اوور كردم ولي بقيه اوورش رو اگه با وتر انجام بدم عالي ميشه.

مرسي..........

خواهش میکنم :merci:

ببین ترمو متردیجیتالی قیمتش حول حوش 25 تا 30 تومنه راستی اندازهای مختلف داره
10×4. 10×10 cm همینی که من دارم البته برای من 2 تا رله د اره باید حواست باشه
حتما حتمان باید دمای منفی سا پورت کنه
phase change رو برام قشنگ توضیح بده چیه ییهو خارجی شدی یان!!!!!؟
در مورد core 2 dou شما درست میگی منم میدونم ولی هرچی خنکتر = اوور بشتر
هم در مورد cpu همGPU قطعا با کولینگ خودت تا 3500 اوور میکنی و بیشتر . . . . . .
به امید موفقیت بیشتر:lol:

PCminister
23-02-08, 22:15
سوال فنی:

1-سنسور این ترمومتر های دیجیتالی را چجوری میزارین روی Cpu؟ (منظورم اینه که کجای هیسینک میزارین چجوری سر جاش نیگرش میدارین)

2- مجید آقا سنسوری که استفاده کردین از چه تیپیه (k یا J یا...)؟

من مشهد یک نوع نشانگر پیدا کردم تا 5 تا سنسور ساپورت میکنه منتها تیپ K با تقریب 1 درجه میتونه دما رو نشون بده. (autonics)

با تشکر.

I M A N
24-02-08, 11:31
خواهش میکنم :merci:

ببین ترمو متردیجیتالی قیمتش حول حوش 25 تا 30 تومنه راستی اندازهای مختلف داره
10×4. 10×10 cm همینی که من دارم البته برای من 2 تا رله د اره باید حواست باشه
حتما حتمان باید دمای منفی سا پورت کنه
phase change رو برام قشنگ توضیح بده چیه ییهو خارجی شدی یان!!!!!؟
در مورد core 2 dou شما درست میگی منم میدونم ولی هرچی خنکتر = اوور بشتر
هم در مورد cpu همGPU قطعا با کولینگ خودت تا 3500 اوور میکنی و بیشتر . . . . . .
به امید موفقیت بیشتر

ممنون مرسي مجيد خان والا من اطلاعاتي در مورد phose change ندارم ....:دي
فقط شكلشو ديدم كه يك موتور شبيه يخچاله....
در مورد ترمو ديجيتال خيلي قيمتش بالاست بابا.....
:great:

سوال فنی:

1-سنسور این ترمومتر های دیجیتالی را چجوری میزارین روی Cpu؟ (منظورم اینه که کجای هیسینک میزارین چجوری سر جاش نیگرش میدارین)

من مشهد یک نوع نشانگر پیدا کردم تا 5 تا سنسور ساپورت میکنه منتها تیپ K با تقریب 1 درجه میتونه دما رو نشون بده. (autonics)

با تشکر.

با اجازه اينها سوال هاي من هم است....:whistle:

Majid OC
24-02-08, 16:14
ممنون مرسي مجيد خان والا من اطلاعاتي در مورد phose change ندارم ....:دي
فقط شكلشو ديدم كه يك موتور شبيه يخچاله....
در مورد ترمو ديجيتال خيلي قيمتش بالاست بابا.....
:great:

با اجازه اينها سوال هاي من هم است....:whistle:

سوال فنی:

با تشکر.

خواهش میکنم ......بابا

اهان فهمیدمphose change چیه مثل موتور یخچاله فقط کوچیک شه!!!
راستی ترمو ديجيتال رو خودتم میتونی درست کنی یه سنسورمی خواد و یه نمایشگر دیجیتال عددی که جمعا فکرکنم 17 تومن بشه. "مهران کیت "هم داره

جواب سوال ها:
1- سنسور ترمومتر های دیجیتالی با یه بست ها قفل شو میشه بست به هیسینک
یا هیسینک برداشت و به بقل cpu با (چسب قطرهای چسبوند البته ابتکارخودمه )
سنسور حدود 3×2 میلیمتره و قشنگ به کنار cpu می چسبه و سنس میکنه بعدش هیسینک دوباره میزاریم سر جاش. انقدر حسا س که دستو بهش نزدیک میکنی دما تغییر می کنه.

2-چون من دمای ز یر 0 میخواستم سا پورت کنه تیپ k هستش ودقت k در دمای
200- تا200+ درجه بیشتر از J یه J دقتش برای دماهای 500 تا 1200 درجه خودش رو نشون میده خیلی دقیقه وز یر 0 هم نداره این جوری که من میدونم.

3-فکر کنم 5 تا رله داره بعید می دونم 5 تا سنسور ساپورت کنه اگه باشه دقتش خوبه دمای CPU .GPU به دقت دهم اصلا نیاز نداره مثلا 25.5 با 25 خیلی فرقی نداره اون برای سیستم های حرارتی خیلی تاثیر داره .همین که میگی راستی قیمتش چنده مارکش چیه؟؟؟!!!!!

HamidFULL
24-02-08, 17:05
ممنون دوستان این زد یخ آیا می شه استفاده کرد پلاستیک رو خراب نمی کنه......
چون پمپ دستگاه از پلاستیکه و اون پره ای که آب می کشه...رو خراب نمی کنه در
ضمن آقا حمید عزیز..آیا خرید پستی هم داره یا باید کارت داشته باشم....

نه خراب نميکنه ولی ظرفيت گرماييش جالب نيست

اين سايت Paypal ميخواد

PCminister
24-02-08, 17:35
ممنون مجید جان

راستی من نگفتم 5 تا رله گفتم 5 تا سنسور. مارکش هم اتونیکس (autonics) هست و اینم شکلش:

مشهد برای pt100 من 85 قیمت گرفتم اما نمایندگیش گفت برای k هم میتونم برات بیارم.

با اون کلید سبز میشه انتخاب کرد کدوم سنسور رو نمایش بده.

با تشکر.

Majid OC
24-02-08, 22:20
ممنون مجید جان

راستی من نگفتم 5 تا رله گفتم 5 تا سنسور. مارکش هم اتونیکس (autonics) هست و اینم شکلش:

مشهد برای pt100 من 85 قیمت گرفتم اما نمایندگیش گفت برای k هم میتونم برات بیارم.

با اون کلید سبز میشه انتخاب کرد کدوم سنسور رو نمایش بده.

با تشکر.

عالیه 5تا سنسور میخوره واقعا قیمتش خوبه!!!!
واجب شد بیایم مشهد
ممنون

Red Hat
27-04-08, 17:32
سلام.اقای iman می خواستم بدونم که کل هزینه برای این water-cooling چقدر شده؟
ممنون از شما

Shahryar
27-04-08, 19:19
لازم شد یک مقاله در مورد انواع سیستم های خنک کننده بنویسیم اما در کل Phase Change مثل همون خنک کننده یخچال میمونه و در کل متد کار این نوع سیستم تغییر حالت ماده ( Phase Change = تغییر فاز = تغییر حالت ) است که در یخچال معمولا از گار فریون ( Freon ) استفاده میشه و گرمایی که جذب شده توسط Coolant باعث سرد شدن پردازنده میشه . ( اواپراتور معمولا روی پردازنده هست و گرما را میگیره و این گرما باعث گرم شدن و در نهایت تبخیر Coolant ( دوستان توجه کنند کولانت نام مایع خاصی نیست و هر مایعی که بشه به عنوان خنک کننده برای انتقال حرارت ازش استفاده کرد و بتونه گرما را انتقال بده بهش میگند Coolant مثل ضد یخ و ... ) میشه . حالا برای ساختش من میرم دنبالش ببینم هزینه ها چه جور هست و چه قدر حدود در میاد . :love:

موفق باشید
شهریار

I M A N
27-04-08, 21:33
سلام.اقای iman می خواستم بدونم که کل هزینه برای این water-cooling چقدر شده؟
ممنون از شما
__________________سلام دوست عزيز بله خرج اين براي من در حدود 60در اومد ......../

لازم شد یک مقاله در مورد انواع سیستم های خنک کننده بنویسیم اما در کل Phase Change مثل همون خنک کننده یخچال میمونه و در کل متد کار این نوع سیستم تغییر حالت ماده ( Phase Change = تغییر فاز = تغییر حالت ) است که در یخچال معمولا از گار فریون ( Freon ) استفاده میشه و گرمایی که جذب شده توسط Coolant باعث سرد شدن پردازنده میشه . ( اواپراتور معمولا روی پردازنده هست و گرما را میگیره و این گرما باعث گرم شدن و در نهایت تبخیر Coolant ( دوستان توجه کنند کولانت نام مایع خاصی نیست و هر مایعی که بشه به عنوان خنک کننده برای انتقال حرارت ازش استفاده کرد و بتونه گرما را انتقال بده بهش میگند Coolant مثل ضد یخ و ... ) میشه . حالا برای ساختش من میرم دنبالش ببینم هزینه ها چه جور هست و چه قدر حدود در میاد . :love:

موفق باشید
شهریار
__________________سلام شهريار جان عزيز گفتي Phase Change ياد يك چيز افتادم واتر بلوك من رو كه همه ديدين من يك سري تغييرات مي خوام درش انجام بدم باعث بهتر شدن اين خنك كننده بشه كه اونها رو هم توضيح مي دم اما در مورد فاز چنج بگم كه من مي خوام يك موتور فريزر كوچيك بخرم و روي اين بلوك قرار بدم بعد داخلش رو پر از گاز كنم و يك راديات براي خنك كردنش بزارم به نظرتون عملي هست چون طرحش همون واتر ولي بجاي آب داخلش گاز ميره و خيلي باحال مي شه مي ره زير صفر چطوره دوستان..

و در مورد واتر هم يك سري عكس هم موجود كه مي زارم...

اول اين كه باييد اين قطعات رو داخل كيس قرار بدم كه به دليل كم بود جا قسمت هارد و فلاپي رو CUT دادم...اينجوري...
بعد قسمت بالا رو هم باز مي كنم تا جا باز بشه...در ضمن اين كيس به تاريخ پيوسته بس كه چكش خورده...:دي

بعد سر راه اين يك flow metter مي خوام قرار بدم كه متوجه بشم آب در جريانه..توسط پمپ
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

يك منبع هم مثل اين احتياج دارم...

راستي از دوستان كسي شيشه هاي PLEXI GLASS را ميشناسه ..

اين طرح رو هم مي خوام روي در كيس پياده كنم باحاله نه چند تا LED هم آبي يا سبز بزارم با رنگ COOLANET ست مي شه نه..

يك سري هم واتر بلوك در نظر دارم كه طرح هاي بعديم هست كه مي خوام اجراش كنم مي بينين توي عكس كه روش رو با يك شيشه بسته كه همون شيشه كه گفتم است (PLEXI GLASS) كه مقاوم است در برابر حرارت و باعث مي شه خرج هم بياد پايين..

Shahryar
30-04-08, 22:19
سلام دوست عزيز بله خرج اين براي من در حدود 60در اومد ......../

سلام شهريار جان عزيز گفتي Phase Change ياد يك چيز افتادم واتر بلوك من رو كه همه ديدين من يك سري تغييرات مي خوام درش انجام بدم باعث بهتر شدن اين خنك كننده بشه كه اونها رو هم توضيح مي دم اما در مورد فاز چنج بگم كه من مي خوام يك موتور فريزر كوچيك بخرم و روي اين بلوك قرار بدم بعد داخلش رو پر از گاز كنم و يك راديات براي خنك كردنش بزارم به نظرتون عملي هست چون طرحش همون واتر ولي بجاي آب داخلش گاز ميره و خيلي باحال مي شه مي ره زير صفر چطوره دوستان..

و در مورد واتر هم يك سري عكس هم موجود كه مي زارم...

اول اين كه باييد اين قطعات رو داخل كيس قرار بدم كه به دليل كم بود جا قسمت هارد و فلاپي رو CUT دادم...اينجوري...
بعد قسمت بالا رو هم باز مي كنم تا جا باز بشه...در ضمن اين كيس به تاريخ پيوسته بس كه چكش خورده...:دي

بعد سر راه اين يك flow metter مي خوام قرار بدم كه متوجه بشم آب در جريانه..توسط پمپ

يك منبع هم مثل اين احتياج دارم...

راستي از دوستان كسي شيشه هاي PLEXI GLASS را ميشناسه ..

اين طرح رو هم مي خوام روي در كيس پياده كنم باحاله نه چند تا LED هم آبي يا سبز بزارم با رنگ COOLANET ست مي شه نه..

يك سري هم واتر بلوك در نظر دارم كه طرح هاي بعديم هست كه مي خوام اجراش كنم مي بينين توي عكس كه روش رو با يك شيشه بسته كه همون شيشه كه گفتم است (PLEXI GLASS) كه مقاوم است در برابر حرارت و باعث مي شه خرج هم بياد پايين..

بسیار عالیه ایمان جان !

اما در مورد Phase-Change اگه موافق باشید در تاپیک دیگه ای ادامه بدیمش اما در کل بخواین به این سادگی نیست ! یعنی ببینید شما دارید از یک گاز استفاده می کنید که باید تغییر حالت بده بین مایع و گاز نیاز به یک اواپراتور دارید که باید روی CPU باشه یا با لوله عایق بندی حرارت شده بهش متصل بشه ، نیاز به یک کمپرسور و یک کندانسور . این خیلی پایه بود حالا شما تصمیم بگیرید اگه مسمم شدید بگید بنده تا اونجایی که بتونم در خدمتم . :love:

I M A N
01-05-08, 07:48
ممنون شهريار جان موافقم به احتمال زياد هم خودم مي خوام براي تابستان يكي بسازم پس تاپيك رو بيزحمت راه بنداز كه شروع كنيم عزيز.:give_rose:

Majid OC
01-05-08, 22:48
آره منم موافقم راه بندازین فقط طبق صحبت قبلی که با ایمان داشتم سیستم Phase-Change خیلی
جا گیر و مثل واتر کولینگ داخل کیس جا نمیشه!!!!:1. (26):
باید فکرامون رو هم بزاریم یه Phase-Change کوچیک داخل کیس درست کنیم
من یه فکرایی کردم . . . . . .:love:

nobody2000
13-05-08, 04:37
با سلام خدمت همه دوستان .
من اطلاعات نسبتا جامع ای از سیستم های watercooling و Tec دارم و در حال حاظر هم در حال طراحی یک سیستم پیشرفته هستم .Iman عزیز با ید منو بشناسه (ایمان جان امیر هستم ).

تنها مشکل اینه که من به دلیل عدم آشنایی با تایپ زبان فارسی نمیتونم پست بدم .اگر دوستان و مدیریت محترم اجازه بدهند من بصورت Penglish پست بدم .

اگر در مورد من و سطح اطلاعاتم آگاهی بیشتری خواستید میتونید از Iman جان بپرسید .ظمنا من زبان english ام هم بصورت Full هست .(خواستید انگلیسی هم میتونم پست بدم :love: )

در هر صورت اگر موافقت شد در خدمت هستم .

ظمنا waterblock دست ساز میتونه بسته به طراحی و اجرا عملکرد خیلی بهتری نسبت به نمونه خارجی داشته باشه .:yes:

I M A N
13-05-08, 17:22
با سلام خدمت همه دوستان .
من اطلاعات نسبتا جامع ای از سیستم های watercooling و Tec دارم و در حال حاظر هم در حال طراحی یک سیستم پیشرفته هستم .Iman عزیز با ید منو بشناسه (ایمان جان امیر هستم ).

تنها مشکل اینه که من به دلیل عدم آشنایی با تایپ زبان فارسی نمیتونم پست بدم .اگر دوستان و مدیریت محترم اجازه بدهند من بصورت Penglish پست بدم .

اگر در مورد من و سطح اطلاعاتم آگاهی بیشتری خواستید میتونید از Iman جان بپرسید .ظمنا من زبان english ام هم بصورت Full هست .(خواستید انگلیسی هم میتونم پست بدم :love: )

در هر صورت اگر موافقت شد در خدمت هستم .

ظمنا waterblock دست ساز میتونه بسته به طراحی و اجرا عملکرد خیلی بهتری نسبت به نمونه خارجی داشته باشه .:yes:

خوب سلام به همه دوستان به به آقا امیر هم بلاخره منت سر ما گذاشتند و اومدن.:1. (5):.خیلی خوش آمدین

بله دوستان من چند وقتی هست که آقا امیر عزیز رو می شناسم و ساخت واتر رو هم با

ایشون یک مشورت های کردم در ساختش خیلی منبع خوبی هستند برای این کارها و در کل

کارشون عالیه و واقعا اطلاعات خوبی دارند امیدوارم بتوانیم از اطلاعات خوبشون در واتر و خنک

کننده های tec استفاده لازم را ببریم... از همین جا ازشون تشکر می کنم.

و در مورد واتر بگم که خود ایشون هم در حال ساخت چند تا بلاک هستند و طرح هاشون هم آماده است

و به من هم گفتند که به دوستان اینجا بگم اگه کسی می خواد در حال حاضر بلاک بسازه

می توانند با هم این کار رو انجام بدهند و هزینه کلی هم پایینتر می آیید.و این که در کار ساخت

این بلاک ها از ماشین cnc استفاده می شود به احتمال زیاد.

و اما در مورد مهم ترین موضوع و مشکل آقا امیر این که واقعا ایشون به راحتی نمی توانند فارسی

تایپ کنند و یک جمله را چندین دقیقه طول می کشه تایپ بشه خیلی دست انگلیسی خوبی دارند

بر عکس فارسیشون.:lol: حالا ایشون یک در خواست دارند اگه می شه ایشون به صورت پینگلیش تایپ

کنند که سریع تر و راحت تر بتوانند بحث را پیش ببرند و امکان انتقال سریع تر مباحث باشه گرچه

می دونم بر اساس قوانین امکانش نیست. ولی در کل ایشون این فروم خیلی

توجهشن رو جلب کرده....منتظر هستیم تا نظر دوستان رو بدونم. ممنون.

با تشکر ایمان.

:11()::give_rose:

nobody2000
13-05-08, 22:53
ba tashakor az modiriyate gerami ke ejaze dadand man penglish type konam

mamnoon iman jan say mikonam betoonam be onvane yek ozv az in majmooe dar khedmate doostan basham:love:

nobody2000
13-05-08, 23:26
با سلام خدمات دوستان و با تشکر از مدیرییته محترم که اجازه دادند من پنگلیش تايپ کنم

سعی میکنم تددی از پست ها رو تک تک جواب بدم

خيلی عاليه که همچين انگيزه ايی در شما هست من واقعاً لذت بردم اما نکته مهم اينکه ما بايد بين Water-Block و محل عبور آب فرق بزاريم! من توصيه ميکنم اويل آخرين مقاله من که نکات مهمی در مورد Water-Block توش هست رو از اينجا بخونيد تا وارد بحث شيم

دوستِ عزيز لينكِ maghali كار نمى كنه اگر امكان درِ لينكِ جديد بگذاريد.

IMAN عزيز اول بايد رو کاغذ همچی رو مثل سايز ها و شکل و غيره رو طراحی کنی البته خيلی دقيق بعد بايد با يه کارگاه تراشکاری که سفارش تکی هم ميگيرن صحبت کنی اونا هم برات مس رو تهيه ميکنن هم به شکلی که رو کاغذ کشيدی در ميارن اما کاره سيقل کردن و تراز رو رو خودت با دست بايد انجام بدی که برای اين کار به سمباده از شماره 1 تا 12 احتياج داری که البته بايد آلمانی باشه شروع کن تا ادامه بديم ... :great:

در رابطه با مس و ghateate مسى اگر در تهران هستيد مركزه forooshesh khiyaboone pamanar هست
در رابطه با seyghal دادن هم تراش كار هم ميتونه اين كار و كُنه و همچين با ماشين CNC هم ميشه
يه سرى عكس هم داشتم در حينِ seyghal dadal الان پيدا nakardamage دوباره پيدا كردم پست ميدم

ایمان جان کارت عالیه

ایشالله پروژه بعدی با هم میریم تو کار Phase Change :1. (38):

من پشنهاد ميدم بجا phase چنج بريد تو كاره TEC
مقدار خنك konandegi يكى هست و چندتا مزّيت داره
1.كم جا ميگيره و داخل كاسه جا ميشه
2.هزينه كمتر و خطرى كمتر
3.vasayelesh راحت تر اينجا پيدا ميشه
4.در سايت هاى خارجى خيلى كم ديدم كسى بياد phase چنگِ بسازه ولى سيستم هاى TEC زياد ديدم

من چند روزی نبودم اينجا چه خبر بوده خيلی عاليه که اين محصول بالاخره آماده شد اما

در مورد Coolant اگه حدود 250 ميلی ليتر Hydrx تهيه کنی و با نيم ليتر آن مقطر قاطی کنی جواب ميگيری

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Swif tech_Green_UV_Reactive_HydrX_Coolant.html

لازم به ذکر اين سايت به ايران هم جنس ميفرسته

FrozenCpu به ايران جنس nemifereste و ايران جزوه keshvarash نيست ولى اگه خواستيد چيزى برا watercooling سفارش بديد بياد ايران ميتونيد از سايت زير استفاده كنيد

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link).com
در مورد barabard كردن هزينه حمل هم كشور رو United Arabic امارات انتخاب كنيد چون نرخ و هزينه hamlesh مثل ايران هست

اينم لينكِ مرجع برا هزينه حمل به ايران و امارات براى مقايسه

dar رابطه با coolnat يه سرى مقالاتِ كامل خوندم
هيچ mayeyi مثل آبه خالص قدرت خنك konandegi نداره و اگه ميبيند كه به آبه خالص يه سرى مواد اضافه ميكنند و اسمشو ميزارند coolnat ۲ تا دليل داره
1.پس از مدتى در آبه خالص هم jolbak ها و bakteriha شروع به فعاليت ميكنند كه براى اين موضوع يه سرى مواد ضدِ jolbat به آبه خالص esafe ميكنند كه البته اين مواد نبايد موجب رسانا شدن آب بشه
2.در سيستمهاى كى از felez alminium استفاده ميشه و مخصوصا در سيستم هايى كه از alminium و مس با هم در سيستم watercooling استفاده شده به shedad امكان واكنش دادن اين ۲ felez با آب زياد ميشه كه ميان به همين خاطر از موادى مثل ضدِ khakh با % مناسب استفاده ميكنند كه جلوى اين واكنش ها رو بگيرد
مشكلى كه اينجا به وجود مياد اينه كه هر مادهِ اضافى در آبه خالص جلوى يكى از khasiyat هاى آب رو كه در سيستم watercooling امتياز حساب ميشه ميگيره
يه مطلب هم بگم و اينكه در بسيارى از سايت هاى خارجى خوندم كه اين coolnat هاى آماده در زمانِ بسيار كوتاهى حالت رسانا ميگيرند و ديگه به درد نمى خورند

خوبىِ Hydrx اينه كه كاملا coolnat نيست بلكه از همين مواد اضافه كند هست كه جلو رشد bakteri و jolbako ميگيره و از تداخل و واكنش هم تا حدى كم ميكنه ولى khasiyate خنك konandegi رو زياد نمى كنه و اين يك نو تبليغات
خواستين بگين با دليل معتبر ثابت ميكنم

سوال فنی:

با تشکر.

در مورد چگونگىِ gozoshtane sensor يه مقاله مرجع تو سايت intel ديدم كه لينك ميذارم

ftp://download.intel.com/design/processor/designex/31368504.pdf

PCminister
14-05-08, 01:56
سلام به امیر عزیز

خوش اومدین به PCnetwork :give_rose:

در مورد پمپ و رادیاتور نظرتون چیه؟

رادیاتور را بدیم سفارشی بسازن یا از همین مدلهایی که برای ماشینهای مختلف هست (مثل رادیات بخاری) استفاده کنیم؟

پمپ را چطور؟ به نظرتون از چه پمپی استفاده کنیم ؟

من که هر چی گشتم فقط دو نوع پمپ تونستم پیدا کنم که برای این کار مناسب بود:

1- پمپ آکواریوم داخل آب

2- پمپ بنزین ماشین

در مورد coolant هم توضیح بدین. به نظرتون محلول آب مقطر و ضد یخ ماشین خوبه؟

مهمترین قسمتش هم بلوک هست:

با توجه به بد تراش بودن مس به نظر شما آلومینیوم بهتر نیست (برای بلوک)؟

در مورد تفاوت در ضریب انتقال حرارت در مس و آلومینیوم:

به نظرتون تفاوت در این ضریب اونقدر هست که هزینه بیشتر و دردسر بیشتر مس را توجیه کنه؟

با تشکر:11():

nobody2000
14-05-08, 04:18
سلام به امیر عزیز

خوش اومدین به PCnetwork :give_rose:

در مورد پمپ و رادیاتور نظرتون چیه؟

رادیاتور را بدیم سفارشی بسازن یا از همین مدلهایی که برای ماشینهای مختلف هست (مثل رادیات بخاری) استفاده کنیم؟

پمپ را چطور؟ به نظرتون از چه پمپی استفاده کنیم ؟

من که هر چی گشتم فقط دو نوع پمپ تونستم پیدا کنم که برای این کار مناسب بود:

1- پمپ آکواریوم داخل آب

2- پمپ بنزین ماشین

در مورد coolant هم توضیح بدین. به نظرتون محلول آب مقطر و ضد یخ ماشین خوبه؟

مهمترین قسمتش هم بلوک هست:

با توجه به بد تراش بودن مس به نظر شما آلومینیوم بهتر نیست (برای بلوک)؟

در مورد تفاوت در ضریب انتقال حرارت در مس و آلومینیوم:

به نظرتون تفاوت در این ضریب اونقدر هست که هزینه بیشتر و دردسر بیشتر مس را توجیه کنه؟

سلام به شما دوستِ عزيز
سعى ميكنم تك تك جواب بدم

در مورد radiator اول از همه بايد ببينى ميخواى اونو خارج كاسه بذارى يا داخل كاسه .من خودم ميخوام radiator و حتى شايد pump رو خارج كاسه بذارم چون يه كمد زيرِ كاسه دارم كه ميشه پشتشو يه سوراخ كرد و shelanga رو از اونجا وارد اون كمد كرد و radiator يا pump رو اونجا گذشت
اين كار يه سرى maziyate خوب برا من داره
1.ميتونم از radiator بزرگتر استفاده كنم
2.ميتونم رو radiator ۲ ۳ تا فن خوب بذارم و چون درِ كمد بسته ميشه ديگه صدا اذيتم نمى كنه
3.ميتونم pump هم اگه پر صدا بود اونجا بذارم و حتى makhzane coolnat رو هم ميشه اونجا گذشت

در مورد radiator يكى از بهترين gozinehayi كه تا حالا ديدم ۲ تا مورد بوده
1.radiator اين دستگاههاى بستنى ghifi سازى كه همه مارك نيك دارن
2.radiator اين يخچال هاى shisheyi ِ ايستاده كه تو اكثرِ sooper ها و sandevijiha توش نوشابه هست
hamoona كه ۲ تا در shisheyi درِ بالا و پائين

البته هر ۲ اين radiator ها تو كاسه جا نمى شن ولى performance خيلى خوبى بايد داشته باشن

من radiator price و ماشين هاى ديگه كه مالِ بخارى هست رو نديدم كه بخوام نظر بدم چون مهمترين bakhsha برام همين ساختنِ waterblock و pump بوده.

در مورد pump چندتا مسأله هست
اول از همه اينكه ميخواهيد pump و makhzane مايه coolnat داخل كاسه باشه يا خارج اون

ببينيد مثلا الان pump هاى aquarium كه داخل آب قرار ميگيرند هم كم صدا هستن و هم داراى قدرت monabes ولى lazemash اينه كه شما makhzane coolnat رو در خارج كاسه قرار بديد حالا يا به صورتِ يه aquarium كوچك و sarbaste يا به صورتِ يه سطل dardar

در مورد pump هاى خارج آب من يه سرى گزينه گير آوردم كه مالِ aquarium هست ولى از نظرِ صدا تست نكردم و فكر كنم صداشون زياد و قابليت اذيت كردن در كاربردِ روزانه رو داشته باشه

چند نمونه كه در ايران يافت ميشه:

albate من اينا رو از نظرِ صدا هنوز تست نكردم شايدم vagheann خوب باشن البته برقِ اكثرِ اينا ۲۲۰ هست كه اشكال نداره آدم يه سيم برق هم ميكشه
اشكالِ digashoon ghotre لوله ورودى و خروجى هست كه اونام ميشه با تبديل ok كرد

در مورد coolnat من اطلاعات كاملى دارم ولى بگذاريد اول خود سيستم كامل با ok بشه اونام به موقع ميگم مگر اينكه الان سيستم watercooling داشته باشيد و گيرِ coolnat باشيد

راستش من جايى نخوندم كه مس بد تراش باشه و tajrobeyi هم در اين زمينِ ندارم ولى فكر نكنم اين مورد اذيت كُنه

۲ تا مسأله برا مس مهمِ .يكى اينكه قابليت انتقالِ حرارت بلايى درِ و دوم اينكه مثل aluminium feleze فعالى نيست
alminium ميل درِ با همه چى واكنش بده و تو سيستم watercooling زودتر از مس به اذيت مى افته

ضمنا من فكر نكنم تهيه خود مس هزينه بلايى داشته باشه در هر ۲ حالت هزينه tarashkari بالا تر هست و برا هر ۲ felez يكى يه

تو اين هفته ميخوام با چندتا tarashkar يا از اينا كه دستگاه CNC دارن قسمت بگيرم

يه چيز مهم رو در نظر داشته باشيد.كسى كه مياد سراغِ يه سيستم watercooling بايد آماده هزينه كردن باشه و دنبالِ جنس خوب هم بره
چند دليل مهم هست
1.شما هر روز كه نميخواى يه سيستم جديد بسازى.يه سيستم خوب misazi چند سال darish
2.به علت امكان nasht و etesali و ... هميشه بايد از بهترين ghateat و امكانات استفاده كرد
3.بايد از اول ببينى تو كدوم رشته watercooling ميخواى برى.performance و كم صدا بودن
اين ۲ تا اكثرِ اوقات تو يه سيستم نميشه باهم باشن ولى ميشه تا حدى با طراحى خوب و استفاده از ghateate خوب اينا رو هر ۲ با هم تو يه سيستم داشت

در رابطه با makhzane coolnat هم اگه قراره تو كاسه باشه يه سرى طرحِ بسيار جالب دارم
مادهِ sakhtesh از اين plexi glass ها هست كه مثل شيشه هست ولى plastiki و polimer هست و از اون ها براى سختِ aquarium هاى غير shisheyi استفاده ميشه

در تهران به من گفتن مركزه فروشِ اين plexi glass ها و همچين مس به صورتِ ghateyi و در هر نو شكل و % khiyaboone pamanar هست كه اين در چند روز آينده ميخوام يه سر برم

از دوستانى كه تهران هستن و واقعا مى خوان waterblock و سيستم watercooling بسازن اگر كسى خواست به من تو اين چند روز پيغام بده با هم بريم (هر چى زودتر بهتر)اى.

در مورد pump من چون خودم melase كم صدا بودن و همچين مورد اعتماد بودن pump و سيستم برام خيلى مهمِ به احتمال زياد شايد گزينه زير رو سفارش بدم

Swiftech MCP655 12v DC Pump - Retail Version

اين pump marooftarin و badavam ترين pump جهتِ سيستم watercooling بين همه pump ها در دنيا هست و ضمنا داراى switch تنظيم دوره pump برا تنظيم صدا و مقدار جريان هست
ضمنا خيلى هم كم صدا و porghodrate.قيمتش با هزينه hamlesh به ايران ميشه ۱۰۳$ چون خودش ۸۰$ هست و ۲۴$ هم هزينه حمل ميخوره
البته اينم بگم كه خيلى از سايت ها همينجورى قسمت اين pump رو بالا ۱۰۰$ زدن بدونِ هزينه حمل و نقال

اين سايت به ايران هم جنس mifrooshe و ميفرسته

راستى از دوستان در هر شهرى اگه pump aquarium external مدل زير رو ديدن حتما به من پيغام بِدن و بگن

مدلِ EHEIM
البته اينجا فيلتر هاى aquariumesh هست ولى من دنبالِ pumphash هستم

Majid OC
14-05-08, 11:04
سلام به امیر آقا گل :11():
منم ورود شما رو تبریک می گیم که باعث جان بخشیدن به این تاپیک شده
واز مطالب گران بها تون که در اختیار دوستان می زارید واقعا ممنونم
میرسیم به بحثمون:
1.این TEC چیه یه عکس ازش می زارید؟
ما تمام این زحمت ها رو می کشیم تا دمابیاد پایین حالا باید دما رو باسنسور اندازه گیری کنیم
و دما رو بتونه مداوم روی یک درجه نگه داره حالا این درجه چنده؟
15 تا 17 عالییه به نظر من به شرطیکه میاد رو CPU عرق نکنه البته اگه اورکلاک بشه
پس به نظر من بهتره بیایم دمای واتر بلوک ومقدار خنک سازی رو اندازه گیری کنیم با (ترمومتر)و با دمای اولیه مقایسه کنیم و در اینجا قرار بدیم تا به صورت تجربی پایین اومدن دما معلوم شه
این تاپیک صرف ساخت فقط نباشه بلکه رکورد دمای خنک کننده های دست ساز به صورت مداوم
آقا ایمان و امیر جان و بقیه دوستان بیشتر بهتر قابل لمس باشه
این رکورد خنک سازی CPU در داخل فر یزر یخچال است نظر من اینه که بیشتر روی دمای منفی
فکر وخلاقیت تمون رو به کار بندازیم چون هم اوورش بیشتر هم اینکه میشه رکورد های 8000Mhz
اورکلاک cpu ایشالا در این تاپیک باهم بشکنیم
ایده:
یه مدتی دارم در موردش تحقیق می کنم که بیایم در داخل لوله های واتر بلوک نیتروژن مایع جاری
کنیم من تا به حال جایی ندیدم این کا رو انجام داده باشن خوبیه این فکر اینه که مداوم می تونه
cpu رو فریز کنه نه اینکه برای یه مدت کو تاهی بلکه همیشه نظرتون بگین امیرجان
1.جنس لوله ها باید مسی بشه
2.سرعت گردش توسط پمپ یا چیزی مثل اون باید زیاد باشه یعنی چیزی حدود 15 دور در دقیقه
حداقلشه
3.کاملا cpu و مادر برد باید عایق بندی بشه
4.جنس بلوک از مس وفاصله اش تا cpu از ورقی از نقره (من که پولش و نمیدم) باشه
4.نکته آخر این عایق بندیشه که یه وقت نشتی نکنه که بد بختیم
5.در مورد شکلش هم دارم طراحیش می کنم هر کی عکس طرحی داره بزاره با هم بررسی کنیم
پس هدف : شکستن رکورد 8113

یاعلی مدد

Shahryar
14-05-08, 12:31
در ضمن دوستان شهر سخت افزار دست شد و مشکلات قبلیش هم حل شد ( مقاله حمید جان الان لود میشه ) :give_rose:

M A H R A D
14-05-08, 15:03
تمام پستهای فینگلیش صفحه قبل به فارسی تبدیل شد :yes:

سپاس:oops:

nobody2000
14-05-08, 15:30
توجه :

من به پیشنهاد جناب M A H R A D از یک سایت برای تبدیل Penglish به فارسی استفاده میکنم دوستان غلط املایی و بعضی موارد مانند عدم تبدیل حرف خ وجود دارد .

در رابطه با سوالهاى جناب مجيد OC

ببين مجيد جان اول از همه اينكه بيا ۲ تا موضوع رو از هم جدا كنيم
watercooling و extreme cooling كلا با هم فرق دارن.اون record هاى جهانى همه از روش extreme cooling هستش ولى يه شكالى درِ و اونام اينكه شما نميتونيد با يه سيستم extreme cooling به طورِ ۲۴/۷ يعنى ۲۴ ساعته كار كنيد بلكه بيشتر وقتى با اون systema record زدن دوباره از cooling هاى معمولى استفاده ميكنند

در يك سيستم watercooling شما هيچوقت نميتونيد دما رو به زيرِ ۰ درجه santigerad برسونيد .فكر كنم كمترين دما در سيستمهاى watercooling استاندارد ۴ درجه باشه بالا

من خودم كلا كار با nitrojen و phase چنگِ رو غير منطقى ميدونم وقتى ميشه از TEC يا Peltier استفاده كرد

حالا اين TEC يا Peltier چى هست

ببينيد كاره TEC /Peltier پائين آوردنِ دما به vasiliye استفاده مستقيم از جريان برق هست
در ايران و در بازار اونو به نام majool هاى خنك كند مى شناسند

ضمنا دما تو همانندِ phase چنگِ پائين ميبره در همون حدود

TEC=Thermo-Electric Cooler=Peltier

من سعى ميكنم در ابتدا خيلى ابتدايى و به صورتِ قابل فهم براى عموم توضيح بدم

TEC تشكيل شده از ۲ صفحه از ۲ جنس مختلف كه در بين اونا به وسيله جريان برق electron ها حركت ميكنند.به TEC ها پمپ حرارت هم ميگويند چون از يك طرف دما و حرارت رو ميگيره و در طرف ديگه آزاد ميكنه

Only the registered members can see the link$iG7zrHyw==24745/GW385H302

شما نميتونيد خود TEC رو بسازيد ولى به صورتِ آماده در اندازه ها و wattage هاى مختلف پيدا ميشن

به طورِ كلى ۹۰% اوقات يك صفحه مسى اول رو cpu قرار ميگيره كه بهش ميگن COLD PLATE يا صفحه سرد بد روى اين صف TEC رو ميذارن كه از سمتِ پائين گرما رو بگيره و به سمتِ بالا گرما بده

به اين دليل كه TEC ها بسيار قوى عمل ميكنند بايد حتما يه سيستم خنك كند قوى روى tec باشه كه در اينجا ميان از watercooling استفاده ميكنند و روى TEC waterblock cpu رو ميزارند

در كاربردِ TEC ها ۲ تا مشكلِ بزرگ هستش

1.در ۹۰% مواقع نياز به پاور مجزا دارند مگر اينكه شما پاور ۱۰۰۰ يا ۱۲۰۰ Watt داشته باشيد و شاخه ۱۲ volt به مقدار كافى amper داشته باشه

2.مانندِ ديگر سيستم هاى extreme cooling به دليل اينكه دما رو زيرِ ۰ ميرند rotubat محيط به صورتِ crystal هاى يخ روى اونا ظاهر ميشه كه پس از خاموش شدن سيستم و آب شدن ميتونه به سيستم صدمه بزنِ به همين دليل از gris ها و fom هاى خواستى بايد استفاده كرد و مراقب nashti بود
در زير چندتا عكس از TEC و قدرت خنك konandegishoon ميذارم

Mahdi_Moosavi
14-05-08, 15:36

یعنی ترکوندی مهراد !!! :1. (27): لنگه نداری !! :1. (21)::1. (10):

nobody2000
14-05-08, 15:40

ممنون
من هم اين پست آخر رو تبديل كردم
دوستان ديگه هر جا غلط املايى ديدن يا تبديل نادرست ببخش

Majid OC
14-05-08, 17:50
خب من اصلا دیگه چیزی نمی تونم بگم !؟!!
به قدری توضیحات کامل و دقیق بود که تو کفم؟!:1. (26):
دمت گرم امیر جان:1. (21):
و تشکر از مهراد عزیز :love:
اصلا غلط املایی نداشت:1. (27):
.
.
.
.
ولی بازم چند تا سوال دارم:
1.من تازه فهمیدم این TEC چیه خب من از دور دیدمش و توی این آب جوش و آب سرد کن ها که باهمه استفاده میشه خب این خیلی بهتر از واتر بلوک هستش دردسر نیتروژن مایه رو هم نداره
میمونه مشکل برفک زدنش که اونم اگه بشه پوشش یا یه چیز کاسه مانند از جنس چوب یا پلاستیک
دورش بذاریم که از نفوذ برفک به مادربرد جلوگیری کنه خیلی خوب میشه

2.وقتی تعداد این tec بیشتر بشه یعنی از دوتا بیشتر برای یه cpu آیا خنک کننده گیش تصاعدی
میره بالا مثلا 45- میشه75 - یا تست نکردی ببینی چند میشه ؟

3.این طرحی که من دادم برا واتر بلوک نیتروژنی چطور اصلا به نظرت عملی هست یانه دردسر داره
البته 50 - درجه کجا 197- کجا یعنی همونextremecooling خیلی اختلاف دما هست یعنی فیریز واقعی من نیتروژنش هم گیر آوردم مسله بعدی اینکه باید نیتروژن در واتر گردش سریع تر از آب داشته باشه نظرت چیه؟

4.یه فکر دیگه میشه به جای رادیاتوری که در واتر بلو ک آب رو در دمای معیینی نگه میداره از همین tec استفاده کرد یعنی آب رو مثل آب سرد کن خنک کنه از اونور هم با هیت سینک خنکش کنیم تا داغ نکنه یا ازش آب جوش بگیریم چایی درست کنیم همون چایی ساز :1. (38):

5.اگه میشه از این tec بیشتر عکس بزار یا سایت معرفی کن که با tec اورکلاک کرده باشن cpu
رو می خوام ببینم تا چقدر اووور میشه با tec!!

6. یه هدف کلی هم برای ادامه تاپیک مطرح کنین تا با هم بحث کنیم

خیلی ممنون از وقتی که برای جواب دادن به سوالاتم می زاری:love::1. (38):
اگه میشه رو شماره پاسخ بده

I M A N
14-05-08, 18:52
یک سوال هم من داشتم این که قیمت این tec در ایران چقدر است و ابعاد این سیستم ها در چه حدودی است..

و این که از کجا می شه این سیستم ها را خریداری کرد بعد واقعا این سیستم ها به پاوور مناسب و قوی احتیاج دارند و چند وات برای این ها کافی است.البته بسته به مدلش.

nobody2000
14-05-08, 19:59
خب من اصلا دیگه چیزی نمی تونم بگم !؟!!
به قدری توضیحات کامل و دقیق بود که تو کفم؟!:1. (26):
دمت گرم امیر جان:1. (21):
و تشکر از مهراد عزیز :love:
اصلا غلط املایی نداشت:1. (27):
.
.
.
.
ولی بازم چند تا سوال دارم:
1.من تازه فهمیدم این TEC چیه خب من از دور دیدمش و توی این آب جوش و آب سرد کن ها که باهمه استفاده میشه خب این خیلی بهتر از واتر بلوک هستش دردسر نیتروژن مایه رو هم نداره
میمونه مشکل برفک زدنش که اونم اگه بشه پوشش یا یه چیز کاسه مانند از جنس چوب یا پلاستیک
دورش بذاریم که از نفوذ برفک به مادربرد جلوگیری کنه خیلی خوب میشه

2.وقتی تعداد این tec بیشتر بشه یعنی از دوتا بیشتر برای یه cpu آیا خنک کننده گیش تصاعدی
میره بالا مثلا 45- میشه75 - یا تست نکردی ببینی چند میشه ؟

3.این طرحی که من دادم برا واتر بلوک نیتروژنی چطور اصلا به نظرت عملی هست یانه دردسر داره
البته 50 - درجه کجا 197- کجا یعنی همونextremecooling خیلی اختلاف دما هست یعنی فیریز واقعی من نیتروژنش هم گیر آوردم مسله بعدی اینکه باید نیتروژن در واتر گردش سریع تر از آب داشته باشه نظرت چیه؟

4.یه فکر دیگه میشه به جای رادیاتوری که در واتر بلو ک آب رو در دمای معیینی نگه میداره از همین tec استفاده کرد یعنی آب رو مثل آب سرد کن خنک کنه از اونور هم با هیت سینک خنکش کنیم تا داغ نکنه یا ازش آب جوش بگیریم چایی درست کنیم همون چایی ساز :1. (38):

5.اگه میشه از این tec بیشتر عکس بزار یا سایت معرفی کن که با tec اورکلاک کرده باشن cpu
رو می خوام ببینم تا چقدر اووور میشه با tec!!

6. یه هدف کلی هم برای ادامه تاپیک مطرح کنین تا با هم بحث کنیم

خیلی ممنون از وقتی که برای جواب دادن به سوالاتم می زاری:love::1. (38):
اگه میشه رو شماره پاسخ بده

ممنون از لطفت مجيد جان
به نظرِ من سيستم شما عملى نيست .اگر من درست متوجهِ شده باشم ميخواى يه سيستم طراحى كنى كه تو لوله ها بجا coolnat nitrojen باشه
اولا من با اينكه خيلى از سايت هاى خارجى رو تا حالا گشتم و matalebeshoono خوندم تا حالا چنين طرحى نديدم
ضمنا هيچ pumpi پيدا نميكنى كه nitrojen رو به حركت در بياره
ضمنا سيستم شما فقط برا recordgiri خوبه و نميشه به طورِ معمول ازش روزانه استفاده كرد

در مورد هدف topic بهتره اول بريم سر همون بحثِ watercooling و sakhtanesh چون حتى اگه بخواييد سيستم TEC درست كنيد اول بايد ۱۰۰% يه سيستم watercooling خوب داشته باشيد

در مورد مشكلِ barfak هم چاره وجود درِ كه بعدا خدمت تون سر وقتش كامل توضيح ميدم

در رابطه با تعداد TEC و زياد كردنش بايد بگم لازم نيست
TEC ها داراى watt هاى مختلف هستن و برا خنك كردن بيشتر kafite از TEC با قدرت بيشتر استفاده بشه

در مورد استفاده از TEC حتما بايد يه سيستم خنك كند قوى پشتش باشه كه watercooling هست وگر نه TEC سرى ميسوزه مثل يه CPU كه بدونِ cooling باشه

در مورد خنك كردن coolnat به وسيله TEC هم نميشه چون TEC دما رو سرى پائين ميبره و coolnat يخ ميزنه و مورد ديگه اينكه وقتى با TEC ميشه cpu رو خنك كرد ديگه چرا نياز به خنك كردن coolnat هست ؟
شايد بگيد چون مثلا چندتا block داريم و نميشه به همه TEC زد كه در اون صورت اگه بخواييد coolnat رو با tec خنك كنيد اگر عملى باشه بايد % ضدِ يخ در coolnat به حدى باشه كه يخ نزنِه

یک سوال هم من داشتم این که قیمت این tec در ایران چقدر است و ابعاد این سیستم ها در چه حدودی است..

و این که از کجا می شه این سیستم ها را خریداری کرد بعد واقعا این سیستم ها به پاوور مناسب و قوی احتیاج دارند و چند وات برای این ها کافی است.البته بسته به مدلش.

در مورد قسمت هنوز نرفتم دنبالش ولى نبايد گرون باشه اين هفته ميرم خيابون جمهوری اين پاساژ هاى لوازم elekteriki دارن ميپرسم

اين سيستم ها چون به طورِ مستقيم از برق برا خنك كردن استفاده ميكنند احتياج به منبع taghziye سوا دارند چون amper بالا استفاده ميكنند البته بستگى به watt tec هم داره

نميشه هر TEC رو رو هر cpu يى گذشت چون misoozan .برا اينكار برا هر cpu فرمول های خاصى هست

آبعاد خود TEC كوچك هست دقيق قد خود CPU و داراى مدل هاى زير هست
40*40 mm
50*50 mm
60*60 mm

در زير هم چندتا عكس براتون ميذارم

PCminister
15-05-08, 00:47
دوباره چند تا سوال!:1. (38):

در مورد بلوک:

امیر عزیز میشه از طرحهایی که تا حالا داشتین و اجرا کردین (برای بلوک) عکس بزارید تا ما هم از تجربیاتتون استفاده کنیم؟

تا حالا سعی کردین یه بلوک کاملا از مس بسازید؟ نتیجه چی شد؟

در مورد پمپ:

یه راه حل حدود 30000 تومانی برای پمپ پیشنهاد بدید. (جان من در ایران قابل دسترس باشه!:1. (38):)

در مورد مخزن:

مخزن از چه جنسی باشه؟

نظرات شما در مورد ساخت مخزن؟

در مورد نصب وسایل بیرون کیس یا داخل اون:

من شخصا (به خاطر ترس از نشتی!) ترجیح میدم وسایل بیرون از کیس نصب بشن.:wink: و با دو تا شلنگ آب رو به بلوک برسه و برگرده. نظر شما چیه؟

nobody2000
15-05-08, 18:38
دوباره چند تا سوال!:1. (38):

در مورد بلوک:

امیر عزیز میشه از طرحهایی که تا حالا داشتین و اجرا کردین (برای بلوک) عکس بزارید تا ما هم از تجربیاتتون استفاده کنیم؟

تا حالا سعی کردین یه بلوک کاملا از مس بسازید؟ نتیجه چی شد؟

در مورد پمپ:

یه راه حل حدود 30000 تومانی برای پمپ پیشنهاد بدید. (جان من در ایران قابل دسترس باشه!:1. (38):)

در مورد مخزن:

مخزن از چه جنسی باشه؟

نظرات شما در مورد ساخت مخزن؟

در مورد نصب وسایل بیرون کیس یا داخل اون:

من شخصا (به خاطر ترس از نشتی!) ترجیح میدم وسایل بیرون از کیس نصب بشن.:wink: و با دو تا شلنگ آب رو به بلوک برسه و برگرده. نظر شما چیه؟

با سلام خدمت شما
راستش من تا الان خودم هنوز block nasakhtam چون از اون دست آدمها هستم كه يا چيزى رو nemisazam يا يك بار بهترين رو مى سازم و الان هم چند وقت كه در حال تحقيق بودم و ديگه ميخوام دست به كار بشم

در مورد pump با اون gheymaty كه شما خواستيد ميشه از اين pump هاى external aquarium استفاده كرد كه فكر كنم تنها موشكلش همون صداشون باشه

در مورد مخزن و ghateate جانبى فعلا بهتره بحث نشه اونا ديگه راحت هستن و مهمترين قطع همين waterblock هستش

من طرح هاى بسيار جالبى در مورد مخزن دارم با استفاده از plexi glass يا همون shisheyaye پلاستيكى كه وقتى block ها درست شد اونا رو هم رو ميكنم

در مورد طرح نقشه و عكس تا دلتون بخواد از اينا دارم ولى در حال حاضر مشغولِ خواندنِ يه مقاله هستم كه امده و تك تك tarahiha و طرح هاى موجود رو دقيق بر رسى و تست كرده
به زودى يه چندتا پست با عكس ميدم كه ببينيم كدوم با يه هزينه مغول عملى هست

از دوستان كسى اگه تونست هزينه كار با دستگاه cnc هم بگيره خوبه گويا بر حسبِ ساعت كار هزينه ميگيرن

در پايان يه عكس از يه مخزن خيلى ساده ولى كارا ميذارم كه ببينيد با چه چيزهايى ملت مخزن سَاختن و شما بیخبر هستید .

nobody2000
16-05-08, 02:00
دوستان يك سرى عكس از مراحلِ سختِ waterblock در يك سايت خارجى ديدم كه براتون ميذارم
نكته جالب اينه كه همه اين كارا گويا با دستگاه های تراشکاری فقط انجام شده و هيچ ماشين CNC در كار نبود

اون دوستی که دنبال تراش مس بود هم توجه کنه .
ظمنا پرفورمنس این مدل مانند قوی ترین مدل های خارجی هست به دلیل نوع طراحی .

البته این واتربلاک 2 نوع سرپوش داره یکی از برنج و یکی از برونز

nobody2000
16-05-08, 23:39
دوستان قرار نیست اینجا فقط من پست بدم و بقیه نگاه کنند .
لطفا هر کس میخواد واقعا water Block و سیستم watercooling بسازه اینجا اعلام کنه تا من بهش بگم چیکار کنه .:merci:

PCminister
16-05-08, 23:54
امیر جان من میخوام (اِن شاءالله) یکی بسازم اما در مورد جنس بلوک هنوز به نتیجه قطعی نرسیدم!:wink:

در مورد نوعش هم میخوام حالت استوانه ای داشته باشه تا بشه راحت اونو به سه نظام تراشکاری ساده هم بست بنابر این میخوام یه چیزی تو این مایه هابسازم منتها میخوام حالت استوانه ای داشته باشه تا تراشکاریش راحتتر باشه!

لطفا در مورد صاف کردن بلوک توضیح بدین!

به جز دور بالای دستگاه راه دیگه ای هم برای صاف کردن قسمتی که روی CPU قرار میگیره پیشنهاد میکنین؟

کلا به نظر شما (برای بار اول) چه طرحی را انتخاب کنم که هم راحتتر باشه هم زودتر به نتیجه برسه؟

چون گفتین فعلا واتربلوک در مورد قسمتهای دیگه سوالی نمیپرسم!:1. (38):

با تشکر

2008
17-05-08, 09:44
منم قصد این کار رو دارم!فعلا دارم از بحث ها استفاده می کنم ! تا وقتش برام پیش بیاد و شروع کنم!
واقعا دستتون درد نکنه

nobody2000
17-05-08, 14:20
دوستان من اگه اينجا اين بحث رو شروع كردم يكى از دليل اش اين بود كه بتونم از مشورت و همفكرى شماها هم استفاده كنم

مثلا در كشورهاى ديگه فروشگاه های ويژه watercooling هست كه همه قطعات رو دارن ولى ما بايد يه سرى از اونا رو خودمون تهيه كنيم

من يه سرى از قطعات رو ميگم لطفا دوستان بگردن ببينم ميتونن اينا يا چيزى شبیهش رو گير بيارن تو شهر خودشون

---------------------------------------------------------------------

اول از همه چند مدل pump ميگم دوستان بران آکواریوم فروشی های شهرشون ببينن ميتونن اينا رو پيدا كنند يا نه

لطفا تنبلى به خرج نديد و چندتا aquarium فروشى رو سر بزنيد

اينا pump هاى external و براى جابجایی آب هستن

Eheim 1250
Eheim 1048

Hydor SELTZ L30 (Hydor L30)i
Hydor SELTZ L35 (Hydor L35)i

این i رو حذف کنید

Via Aqua Pump

هر مدلی از این داشت مدل و قیمتش رو بنویسید .

Resum مدل های زیر :

King 1A
king 2
King 2a
King 3
Flow-700
Flow-1000

BOYO مدل های زیر :

WP-3400
WP-3500

در زیر چند تا از پمپ های معروف در زمینه watercooling رو مینویسم .مشخصات هد (ارتفاع آب قابل پمپاژ ) و توان پمپ با واحد لیتر در ساعت رو یادداشت کنید و در آکواریم فروشی ها ببینید پمپی شبه با مشخصات اونا پیدا میکنید یا نه .

Swiftech MCP655 12v DC Pump = pump output 1200 L/H ---- Delivery Head 3.1mSwiftech MCP355 12v DC Pump = pump output 454 L/H ---- Delivery Head 6.1m

Swiftech MCP350 12v DC Pump = pump output 350 L/H ---- Delivery Head 4m

Eheim 1250 = pump output 1200 L/H ---- Delivery Head 2m

Eheim 1048 = pump output 600 L/H ---- Delivery Head 1.5m

Hydor SELTZ L30 (Hydor L30)i = pump output 1700 L/H ---- Delivery Head 2m
Hydor SELTZ L35 (Hydor L35)i = pump output 1200 L/H ---- Delivery Head 2m

---------------------------------------------------------------------------
Neoprene Padding

مورد بعد یک جنس شبیه ابر هست که بهش میگن Neoprene و من نمیدونم به فارسی چی میشه .
مورد مصرفش یکی پیچیدن دور پمپ و گرفتن صدا هست و یکی دیگه در سیستم های TEC و Phase change برای ایزوله کردن سرما و جلو گیری از یخ بستن سایر قمعات بکار میره .حتی در یک سایت دیدم باهاش یک جعبه ساخته بودند و پمپ رو داخلش گذاشته بودند که صدا نده .

دوستان اگه میدونند به فارسی بهش چی میگن و تو چه صنف و کاری کاربرد داره و تو چه نوع مغاره ای باید دنبالش گشت لطفا اطلاع بدند .

راستی اگه چیز دیگه ای سراغ دارید که میشه باهاش صدا پمپ رو گرفت اطلاع بدید (پوشش صدا گیر )

دوستان هر چیزی از لیست بالا پیدا کردند اینجا بگویند چون امکان داره یک قطعه خاص در یک شهر باشد و در جای دیگر کمیاب باشد .

PCminister
17-05-08, 22:33
دوستان قرار نیست اینجا فقط من پست بدم و بقیه نگاه کنند .
لطفا هر کس میخواد واقعا water Block و سیستم watercooling بسازه اینجا اعلام کنه تا من بهش بگم چیکار کنه .:merci:

دوستان من اگه اينجا اين بحث رو شروع كردم يكى از دليل اش اين بود كه بتونم از مشورت و همفكرى شماها هم استفاده كنم

مثلا در كشورهاى ديگه فروشگاه های ويژه watercooling هست كه همه قطعات رو دارن ولى ما بايد يه سرى از اونا رو خودمون تهيه كنيم

من يه سرى از قطعات رو ميگم لطفا دوستان بگردن ببينم ميتونن اينا يا چيزى شبیهش رو گير بيارن تو شهر خودشون

آقا ما آخرش چکار کنیم؟!:1. (38):

سوال کنیم یا به سوالات شما جواب بدیم؟!:whistle:

=============================

در مورد اون عایق که گفتین:

من این نوع از عایق را در صنایع سردخانه سازی زیاد دیدم برای عایق کردن لوله های مسی قبل از اواپراتور ازش استفاده میشه.

به احتمال زیاد به صورت رولی در ضخامتهای مختلف به فروش میرسه.

با تشکر

2008
18-05-08, 09:26
خوب خدا رو شکر ما تو شهرما اصلا آکواریوم فروشی نداریم! پس این یکی از دست من کاری بر نمیاد!
در مورد اون تیکه ضد یخ زدگی هم متاسفانه من هیچی پیدا نکردم!

در مورد سرد کردن رم هم میشه کاری کرد؟

Shahryar
20-05-08, 23:09
تاپیک مهم شد !

موفق باشید :love:

2008
12-06-08, 11:51
این تاپیک چرا همچین شد؟
ما تازه میخواستیم شروع کنیم!
بچه ها بعد از امتحانا تاپیک رو ایشالا گرم کنید!!

PCminister
12-06-08, 15:21
خوب خدا رو شکر ما تو شهرما اصلا آکواریوم فروشی نداریم! پس این یکی از دست من کاری بر نمیاد!
در مورد اون تیکه ضد یخ زدگی هم متاسفانه من هیچی پیدا نکردم!

در مورد سرد کردن رم هم میشه کاری کرد؟

در مورد سردکردن رم ساخت WC یکم سخته چون نیاز به صفحه تراشی داره و برای ساختنش باید خیلی دقیق عمل کنین. در ضمن بخاطر بدشکل بودن رم و نزدیک بودن اسلتها ساختش واقعا مشکله اما رمهایی در بازار هستن که مادرزاد با کولینگ واتر عرضه میشن!:1. (38):

با تشکر

nobody2000
21-06-08, 23:48
در مورد سردکردن رم ساخت WC یکم سخته چون نیاز به صفحه تراشی داره و برای ساختنش باید خیلی دقیق عمل کنین. در ضمن بخاطر بدشکل بودن رم و نزدیک بودن اسلتها ساختش واقعا مشکله اما رمهایی در بازار هستن که مادرزاد با کولینگ واتر عرضه میشن!:1. (38):

با تشکر

این یکی منو دیونه خودش کرده :

OCZ DDR2 PC2-9200 / 1150 MHz / Flex II XLC / 4GB Dual Channel

Shahryar
22-06-08, 11:16
به به چه بحث خوبی !

آقایون ادامه بدید تا چند روز دیگه بنده هم بهتون ملحق میشم ...

موفق باشید :love:

SOHR@B
23-06-08, 22:03
سلام به همه
اگه تو بخش فنیش سوالی داشتید من میتونم از قالبساز شرکتمون واستون سوال کنم ولی به نظر من اگه ابرو ب صورت مارپیچ بگردونیم خیلی بهتر میشه چون تو قالبهای تزریق پلاستیک تو اون دمای با لا راحت خنک میشه
بازم ما در خدمتیم

Shahryar
24-06-08, 18:05
خوب من هم کم کم دارم میام ...

فقط قبل از اینکه وارد بحث بشیم آیا این ها توی ایران ساخته میشند ؟ اگه میشه که هیچی و قیمتش چه طوریه ؟ اگه نمیشند بگید یک فکری برای ساختنش بکنیم فقط تنها مشکل نیمه هادی هستش .

PCminister
24-06-08, 21:12
خوب من هم کم کم دارم میام ...

فقط قبل از اینکه وارد بحث بشیم آیا این ها توی ایران ساخته میشند ؟ اگه میشه که هیچی و قیمتش چه طوریه ؟ اگه نمیشند بگید یک فکری برای ساختنش بکنیم فقط تنها مشکل نیمه هادی هستش .

اگه منظورتون Water Block برای CPU هست؛ آره میشه ساخت اما باید چند نکته را مد نظر داشت (به نظر من):

1- طرح بلوک (حداقل برای اولین دفه) ساده باشه.

2- جنس بلوک با دقت انتخاب بشه. مس و آلومینیوم معمولا برای ساخت بلوک استفاده میشن.

اما تراشکاری مس سختتر از آلومینیوم هست و به خاطر نرمی مس باید حتما از دستگاههای قویتر تراشکاری (که توانایی پلیسه برداری بالایی دارن) استفاده بشه. (در این مورد از چندتا تراشکار شخصا سوال کردم)

3- بلوک قطعه قطعه نباشه (تعداد قطعات کمتری داشته باشه) تا در نتیجه تعداد درزها و احتمال نشتی کمتر باشه.

4- قسمتی که روی CPU قرار میگیره بسیار بسیار بسیار سیقل داده شده و صاف باشه تا بهترین تماس بین سطح CPU و بلوک ایجاد بشه.

5- بلوک دارای کمترین مقاومت نسبت به عبور آب باشه تا به پمپ فشار نیاد و آب به راحتی از داخلش با سرعت جریان مناسب عبور کنه.

6- محل ورودی و خروجی بلوک به خوبی انتخاب بشه تا آب حتما با قسمتهای گرم ارتباط داشته باشه و از ظرفیت گرمایی اون حداکثر استفاده بشه.

7- نوع نصب جوری باشه که حداقل فشار به مادربرد بیاد تا به مرور زمان زیر فشار براش مشکلی پیش نیاد.

8- نوع آب بندی بلوک به دقت انتخاب بشه و بخوبی انجام بشه تا از نشتی آب جلوگیری بشه.

این موارد به ذهن من رسید که میتونه در ساخت بلوک کمک کنه اما کلا ساخت این قطعه نیاز به فکر و تحقیق زیادی داره:wink:

فعلا در خم انتخاب پمپ مانده ایم که نیازمند یاری آبی شما هستیم!:1. (38):

با تشکر

Shahryar
24-06-08, 22:37
اگه منظورتون Water Block برای CPU هست؛ آره میشه ساخت اما باید چند نکته را مد نظر داشت (به نظر من):

1- طرح بلوک (حداقل برای اولین دفه) ساده باشه.

2- جنس بلوک با دقت انتخاب بشه. مس و آلومینیوم معمولا برای ساخت بلوک استفاده میشن.

اما تراشکاری مس سختتر از آلومینیوم هست و به خاطر نرمی مس باید حتما از دستگاههای قویتر تراشکاری (که توانایی پلیسه برداری بالایی دارن) استفاده بشه. (در این مورد از چندتا تراشکار شخصا سوال کردم)

3- بلوک قطعه قطعه نباشه (تعداد قطعات کمتری داشته باشه) تا در نتیجه تعداد درزها و احتمال نشتی کمتر باشه.

4- قسمتی که روی CPU قرار میگیره بسیار بسیار بسیار سیقل داده شده و صاف باشه تا بهترین تماس بین سطح CPU و بلوک ایجاد بشه.

5- بلوک دارای کمترین مقاومت نسبت به عبور آب باشه تا به پمپ فشار نیاد و آب به راحتی از داخلش با سرعت جریان مناسب عبور کنه.

6- محل ورودی و خروجی بلوک به خوبی انتخاب بشه تا آب حتما با قسمتهای گرم ارتباط داشته باشه و از ظرفیت گرمایی اون حداکثر استفاده بشه.

7- نوع نصب جوری باشه که حداقل فشار به مادربرد بیاد تا به مرور زمان زیر فشار براش مشکلی پیش نیاد.

8- نوع آب بندی بلوک به دقت انتخاب بشه و بخوبی انجام بشه تا از نشتی آب جلوگیری بشه.

این موارد به ذهن من رسید که میتونه در ساخت بلوک کمک کنه اما کلا ساخت این قطعه نیاز به فکر و تحقیق زیادی داره:wink:

فعلا در خم انتخاب پمپ مانده ایم که نیازمند یاری آبی شما هستیم!:1. (38):

با تشکر

:lol: نه عزیزم من اصلا واتر بلاک نمیخوام بسازم ! طرح کولینگم ایشالله تا چند روز دیگه مشخص دیگه ...

میخوام TEC بسازم . :1. (40):

PCminister
25-06-08, 01:24
:lol: نه عزیزم من اصلا واتر بلاک نمیخوام بسازم ! طرح کولینگم ایشالله تا چند روز دیگه مشخص دیگه ...

میخوام TEC بسازم . :1. (40):

خب رئیس برای TEC شما به واتر بلوک احتیاج دارین تا اونطرفش را خنک کنین!:1. (38):

با تشکر

Mahdi_Moosavi
25-06-08, 03:09

با تشکر

واسه همینه من با این کولینگ اساسی مخالفم ! آخه کولینگ در کولینگ میشه ! :1. (27):

Shahryar
25-06-08, 11:11

با تشکر

عزیزم اگه قرار باشه ما همون کاری را بکنیم که دیگران میکنند یا همه جای دنیا انجام میشه چه فایده ای داره ؟! طرح باید نو باشه و روش فکر شده شده باشه . :great:

SOHR@B
25-06-08, 18:10
سلام من اینو واست طراحی کردم ببین به کارت میاد اگه تغییری خواست بگو تا برات انجام بدم
این طرح رو بهت میگم ببر کجا تا واست سوت ثانیه با cnc در بیارن

Shahryar
26-06-08, 14:13
ساختن TEC خیلی وقت گیر خواهد بود ! چراکه شما قبلش نیاز به محاسبه هایی داری که فرمول هاش را بگم بی خیالش میشید با این وجود بیشتر روش فکر میکنم .

دوستان عزیز کسی قیمت از TEC توی ایران نداره ؟

SOHR@B
26-06-08, 23:40
سلام به همه ببین اگه بکارت اومد بگو تا ما هم در جریان باشیم که اگه نقشهای که مد نضرت هم هشتم برات بکشم
قربانت سهراب

PCminister
19-07-08, 04:47
برای جنس واتر کولینگ به نظر من هیچ چیز مثل مس جواب نمیده:

همینطور که میبینین مس از لحاظ هدایت حرارتی در رتبه دوم بعد از نقره قرار گرفته و فاصله زیادی با آلومینیوم داره!

با تشکر

Shahryar
19-07-08, 10:34
برای جنس واتر کولینگ به نظر من هیچ چیز مثل مس جواب نمیده:

همینطور که میبینین مس از لحاظ هدایت حرارتی در رتبه دوم بعد از نقره قرار گرفته و فاصله زیادی با آلومینیوم داره!

با تشکر

این چارت صحیح نیست ! چراکه رسانایی گرمایی در دما های مختلف تفاوت داره ! باید دید این توی چه دمایی داره میگه اما برای دمای کاریه ما که من چند وقت پیش دنبالش بودم مس بهترین حالت هست اما قیمتش بالاتر در میاد . مس یک خصوصیت خوب دیگه هم داره و قابلیت خوب جوشکاریش هست ! آلومینیوم به راحتی مس نمیشه جوشش داد .

PCminister
20-07-08, 04:31
بله به دما بستگی داره چون همونطور که میبینین در مخرج واحد هدایت حرارتی علامت K (علامت درجه کلوین) وجود داره که نشان دهنده بستگی داشتن به دما هست.

اما در مورد دمایی که این اعداد در اون گزارش شدن باید بگم در اینگونه مواقع که دما در مورد واحدی که به دما بستگی داره گزارش نمیشه کاربر اون نتایج باید بدونه که نتایج در دمای 25 درجه سانتیگراد گزارش شده.

خب اگر اینجا (Only the registered members can see the link) را هم ببینین مشخص میشه که هدایت حرارتی مس در دمای 25 درجه سانتیگراد 401 وات بر متر درجه کلوین گزارش شده که با تبدیل متر در مخرج به سانتیمتر به همین عدد 4.01 میرسیم (در مورد نقره هم این موضوع صادق هست)

با تشکر

Majid OC
23-07-08, 20:38
منم نظرم روی مس هستش ولی برنج هم خوبه یه کم ارزون تره البته ارزون تموم شدن کار بسته به بودجه و مقدار هزینه متفاوته حالا برنج یا مس ضریب حرارتی برنج من در جدول ندیدم فکر کنم همون nikel باشه من تحقیق کردم مس با خلوص 10% کیلویی 12 تومان برنج 8 آلمینیوم 5 هزار تومان است
ولی من هنوز می گم آلمینیوم هم جواب میده اگر ضریب حرارتی برنج پیدا کردین بنویسن:party:

PCminister
23-07-08, 23:49
برنج (Brass) آلیاژی از مس (Copper) و روی (Zinc) هست:wink:

این فلز دارای هدایت حرارتی 1.09 (وات بر سانتی متر درجه کلوین) هست که در این منبع (Only the registered members can see the link) براش ذکر شده.

این مفدار حتی از آلومینیوم (با هدایت حرارتی حدود 2.37) هم کمتره!

البته مقداری که برای برنج ذکر کردم در خلوصهای مختلف از مس با هم متفاوته (در خلوصهایی که درصد مس بیشتر باشه طبیعی هست که این ضریب بیشتر باشه)

با تشکر

green_waves
24-07-08, 10:05
توجه :

من به پیشنهاد جناب M A H R A D از یک سایت برای تبدیل Penglish به فارسی استفاده میکنم دوستان غلط املایی و بعضی موارد مانند عدم تبدیل حرف خ وجود دارد .

در رابطه با سوالهاى جناب مجيد OC

ببين مجيد جان اول از همه اينكه بيا ۲ تا موضوع رو از هم جدا كنيم
watercooling و extreme cooling كلا با هم فرق دارن.اون record هاى جهانى همه از روش extreme cooling هستش ولى يه شكالى درِ و اونام اينكه شما نميتونيد با يه سيستم extreme cooling به طورِ ۲۴/۷ يعنى ۲۴ ساعته كار كنيد بلكه بيشتر وقتى با اون systema record زدن دوباره از cooling هاى معمولى استفاده ميكنند

در يك سيستم watercooling شما هيچوقت نميتونيد دما رو به زيرِ ۰ درجه santigerad برسونيد .فكر كنم كمترين دما در سيستمهاى watercooling استاندارد ۴ درجه باشه بالا

من خودم كلا كار با nitrojen و phase چنگِ رو غير منطقى ميدونم وقتى ميشه از TEC يا Peltier استفاده كرد

حالا اين TEC يا Peltier چى هست

ببينيد كاره TEC /Peltier پائين آوردنِ دما به vasiliye استفاده مستقيم از جريان برق هست
در ايران و در بازار اونو به نام majool هاى خنك كند مى شناسند

ضمنا دما تو همانندِ phase چنگِ پائين ميبره در همون حدود

TEC=Thermo-Electric Cooler=Peltier

من سعى ميكنم در ابتدا خيلى ابتدايى و به صورتِ قابل فهم براى عموم توضيح بدم

TEC تشكيل شده از ۲ صفحه از ۲ جنس مختلف كه در بين اونا به وسيله جريان برق electron ها حركت ميكنند.به TEC ها پمپ حرارت هم ميگويند چون از يك طرف دما و حرارت رو ميگيره و در طرف ديگه آزاد ميكنه

Only the registered members can see the link$iG7zrHyw==24745/GW385H302

شما نميتونيد خود TEC رو بسازيد ولى به صورتِ آماده در اندازه ها و wattage هاى مختلف پيدا ميشن

به طورِ كلى ۹۰% اوقات يك صفحه مسى اول رو cpu قرار ميگيره كه بهش ميگن COLD PLATE يا صفحه سرد بد روى اين صف TEC رو ميذارن كه از سمتِ پائين گرما رو بگيره و به سمتِ بالا گرما بده

به اين دليل كه TEC ها بسيار قوى عمل ميكنند بايد حتما يه سيستم خنك كند قوى روى tec باشه كه در اينجا ميان از watercooling استفاده ميكنند و روى TEC waterblock cpu رو ميزارند

در كاربردِ TEC ها ۲ تا مشكلِ بزرگ هستش

1.در ۹۰% مواقع نياز به پاور مجزا دارند مگر اينكه شما پاور ۱۰۰۰ يا ۱۲۰۰ Watt داشته باشيد و شاخه ۱۲ volt به مقدار كافى amper داشته باشه

2.مانندِ ديگر سيستم هاى extreme cooling به دليل اينكه دما رو زيرِ ۰ ميرند rotubat محيط به صورتِ crystal هاى يخ روى اونا ظاهر ميشه كه پس از خاموش شدن سيستم و آب شدن ميتونه به سيستم صدمه بزنِ به همين دليل از gris ها و fom هاى خواستى بايد استفاده كرد و مراقب nashti بود
در زير چندتا عكس از TEC و قدرت خنك konandegishoon ميذارم

اطلاعات دقیق تری از TEC ندارید ؟
من فکر کنم یک سری از این TEC را دیدم که با 12 ولت 6 آمپر تغذیه میشه ولی اونطور که فروشنده می گفت اختلاف دمای دو طرفش 70 درجه هستش
قیمتش هم بین 15 تا 25 تومن بود

Shahryar
24-07-08, 10:27
اطلاعات دقیق تری از TEC ندارید ؟
من فکر کنم یک سری از این TEC را دیدم که با 12 ولت 6 آمپر تغذیه میشه ولی اونطور که فروشنده می گفت اختلاف دمای دو طرفش 70 درجه هستش
قیمتش هم بین 15 تا 25 تومن بود

جدی ؟ :1. (2): میشه بگی کجا میفروشند ؟

green_waves
24-07-08, 23:02
من ساکن مشهد هستم
اینو 24 تومن گرفتم حتما تو تهران با قیمت پایین تر گیر میاد

green_waves
24-07-08, 23:06
به یک پاور 300 وات وصلش کردم پاور کم اورد ولتاژ 12 به 10 رسید کاهش دور فن پاور کاملا مشهود است
لامصب تا 8 آمپر به راحتی جریان میکشه
حالا باید برم دنبال یک پاور 550 دسته دوم

AMD>INTEL
24-07-08, 23:08
من یک بلاک ساخت thermaltake دارم . اگر کسی میخواهد به هم بگه

green_waves
27-07-08, 06:28
من ساکن مشهد هستم
اینو 24 تومن گرفتم حتما تو تهران با قیمت پایین تر گیر میاد

من هر کار میکنم نمی تونم اینو پایدار کنم تا حالا کسی با TEC کار کرده ؟
پاور 16 آمپر هم بهش می زنم 3 آمپر بیشتر نمی کشه فکر کنم مشکل از پایداری حرارتی اون هست

green_waves
27-07-08, 12:37
مشکل اصلی اینکه نمی تونم طرف گرمشو خنک کنم تو دقیقه اول سمت خنکش یک لایه بسیار نازکی برفک می زنه ولی بعد از این که فن ها نمی تونند حرارت هیت سینک را انتقال بدهند همانطور که در عکس می بینید روش قطرات آب نمایان می شوند و دمای به نظر میرسه در حدود 5 درجه باشه

™Ali
28-07-08, 19:54
مشکل اصلی اینکه نمی تونم طرف گرمشو خنک کنم تو دقیقه اول سمت خنکش یک لایه بسیار نازکی برفک می زنه ولی بعد از این که فن ها نمی تونند حرارت هیت سینک را انتقال بدهند همانطور که در عکس می بینید روش قطرات آب نمایان می شوند و دمای به نظر میرسه در حدود 5 درجه باشه
TEC اگه بتونی یه طرفشو خوب خنک کنی دما رو تا -250 درجه هم می رسونه:great:
راستی چند خریدیش؟؟؟
در مورد پاور شنیدم باید حداقل 750W باشه.

من یک بلاک ساخت thermaltake دارم . اگر کسی میخواهد به هم بگه
سیستم کامل رو نداری؟؟؟ یعنی همراه با Pump و flow Meter و شلنگ و ....

Majid OC
28-07-08, 21:00
TEC اگه بتونی یه طرفشو خوب خنک کنی دما رو تا -250 درجه هم می رسونه
راستی چند خریدیش؟؟؟
در مورد پاور شنیدم باید حداقل 750W باشه.

چی میگی با نیتروژن مایع هم به 250- نمی رسه !!!:gasp:
چه برسه بهTEC هم خیلی زور بزنی به 100- میرسه نیتروژن نهایتا 200- درجه می رسه که رو Cpu بزاری میره رو
170- که تازه باید بازم نیتروژن بر یزی تا دما بالا نره

برا TECهم پاور 400w بسه روی خط ریل 12 ولت 8 آمپرو میده من که به این پاور دو تا TEC هم وصل کردم جواب داد:1. (38):

green_waves
29-07-08, 07:17
TEC اگه بتونی یه طرفشو خوب خنک کنی دما رو تا -250 درجه هم می رسونه:great:

-250 درجه سانتیگراد ! :cool: شاید بشه ولی باید اون طرف دیگه شو به 180- برسونی

چی میگی با نیتروژن مایع هم به 250- نمی رسه !!!:gasp:
چه برسه بهTEC هم خیلی زور بزنی به 100- میرسه نیتروژن نهایتا 200- درجه می رسه که رو Cpu بزاری میره رو
170- که تازه باید بازم نیتروژن بر یزی تا دما بالا نره

برا TECهم پاور 400w بسه روی خط ریل 12 ولت 8 آمپرو میده من که به این پاور دو تا TEC هم وصل کردم جواب داد:1. (38):

نه بابا من تا 20- کمتر نتونستم

در شرایط ایده آل به 8 آمپر میرسه که معمولا هیچ گاه فراهم نمیشه

مشکل اساسی در خنک کردن طرف دیگه هست که به سادگی امکان پدیز نیست من فعلا روش واتر پامپینگ را انتخاب کردم

برای نصب لوله های مسی روی سینک آلمینیومی ترانزیستور قدرت تنها می تونم از سرب ، روی ، کادمیوم و قلع استفاده کنم برنز و برنج بخاطر اینکه از آلمینیوم دیرتر ذوب میشوند قابل استفاده نیستند
بخاطر رسانایی پایین سرب باید بیخیال بشم
به نظر شما کدام فلز بهتره ؟ از لحاظ قیمت هم اگر امکانش هست نظر بدهید
Tin 232c-67
Cadmium 321c-92
Zinc 419c-116

™Ali
30-07-08, 17:48
چي ميگي با نيتروژن مايع هم به 250- نمي رسه !!!
شرمنده عکس رو اشتباه خوندم دما رو مي رسونه با -424 درجه (البته مشخص نيست سلسيوس يا فارنهايت)
برو اين پست و آخرين عکس رو نگاهي بنداز:

دوست عزيز کادميم رو بي خيال که فوق العاده خطرناکه و جز عناصر سنگين حساب ميشه و به سختي گير مياد.
قلع چون تو صنعت برنج گري استفاده ميشه به نظر حقيرم بهتره و قيمتشم ارزون تر هست:great:
دوستان شرمنده ديگه وقت نمي کنم بيام اينجا سرم شلوغه از دردسر منو حلال کنيد.:1. (28):

green_waves
30-07-08, 20:34
شرمنده عکس رو اشتباه خوندم دما رو مي رسونه با -424 درجه (البته مشخص نيست سلسيوس يا فارنهايت)

Only the registered members can see the link******************************
دوست عزيز کادميم رو بي خيال که فوق العاده خطرناکه و جز عناصر سنگين حساب ميشه و به سختي گير مياد.
قلع چون تو صنعت برنج گري استفاده ميشه به نظر حقيرم بهتره و قيمتشم ارزون تر هست:great:
دوستان شرمنده ديگه وقت نمي کنم بيام اينجا سرم شلوغه از دردسر منو حلال کنيد.:1. (28):
فعلا ذوب فلز رو بیخیال شدم
در ضمن از یکی دوستانم که مکانیک می خونه پرسیدم گفت قلع ، آلومینیوم را نمی گیره

موفق باشید

Shahryar
30-07-08, 21:45
توي صفحات قبل توضيح داده شد اگه اشتباه نکنم تک تكي خيلي کاربرد نداره و يک انتقاله حرارت ميکنه چيزي که شما نياز داريد به يک خنك کننده قوي هست که پيشنهاد بنده به شما واترکولينگ هست به نظرم فكر Air را بندازي بيرون خوب باشه در مورد صحبت علي جان نه فارنهایت هست نه سانتيگرد و با TEC نميشه همچين چيزي ايجاد کرد در مورد فلز انتخابي اصلاً ذوب شدن به نظرم مسله ای نيست شما مس استفده کنيد اگه اونقدر پول نداريد آلومينويم مگه چند درجه هست که مشکل ذوب داريد در مورد ارق کردن هم به نظرم بهترين کار استفاده از عایق بندي هست .

( Sharmande age ghalate emlayy dare chon inja keyboard farsi nadare ba site haye tabdil convert kardam . )

™Ali
31-07-08, 13:16
علي جان نه فارنهایت هست نه سانتيگرد و با TEC نميشه
طوری که تو میگی حتما کلوین هست:yes:
راستی یه سایت تبدیل خوب برام PM کن.

در ضمن از یکی دوستانم که مکانیک می خونه پرسیدم گفت قلع ، آلومینیوم را نمی گیره

ماشا الله اینقدر اطلاعات داری که انیشتین هم نداره. کاش منم اینجوری بودم.................
شاد باشید...........

M A H R A D
31-07-08, 14:38
طوری که تو میگی حتما کلوین هست

در مقیاس کلوین ، دمای منفی نداریم ...

™Ali
31-07-08, 15:26
273 کلوین میشه 0 درجه سلسیوس
0 کلوین میشه -273 درجه سلسیوس

این یکایSI هست که توسط آقای کلوین بنا شده و درجه منفی هم نداره.:gasp:
به نظرم شهریار شاید منظورش یه واحد دمای جدید باشه.
اون دمایی که دماسنج دیجیتالی نشون می ده:
-424
یا فارنهایته یا سلسیوس
سلسیوس که امکان نداره باشه.
خب پس فارنهایت هست. -424 فارنهایت میشه -253 سلسیوس.
اینجوری عاقلانه تره :great:
نظر شما چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Majid OC
31-07-08, 20:48
نه بابا من تا 20- کمتر نتونستم

من که گفتم 100- با یه دونه TEC که نمی شه با سه تاTEC می شه به دما 100-رسید
راستی شما با ترمومتر دمای 20- رو سنس ثبت کردین یا همین جوری میگین 20- دماشه ؟

Shahryar
31-07-08, 21:39
منظور من مشخص هست . اين نه c‏ هست و نه f‏ ‏!

™Ali
01-08-08, 00:22
منظور من مشخص هست . اين نه c‏ هست و نه f‏ ‏!
منظور من هم مشخصه ما 3 واحد بیشتر نداریم.
پروفسور پس چه واحدی هست؟؟؟
میشه بگی دوباره چی اختراع کردی؟؟؟؟

green_waves
01-08-08, 05:44
273 کلوین میشه 0 درجه سلسیوس
0 کلوین میشه -273 درجه سلسیوس

این یکایSI هست که توسط آقای کلوین بنا شده و درجه منفی هم نداره.:gasp:
به نظرم شهریار شاید منظورش یه واحد دمای جدید باشه.
اون دمایی که دماسنج دیجیتالی نشون می ده:
-424
یا فارنهایته یا سلسیوس
سلسیوس که امکان نداره باشه.
خب پس فارنهایت هست. -424 فارنهایت میشه -253 سلسیوس.
اینجوری عاقلانه تره :great:
نظر شما چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

منظور من هم مشخصه ما 3 واحد بیشتر نداریم.
پروفسور پس چه واحدی هست؟؟؟
میشه بگی دوباره چی اختراع کردی؟؟؟؟

علی جان از شما اینقدر با سواد هستید بعیده
کی گفته ما سه تا واحد حرارتی داریم ؟
1- کلوین
2- سلیسیوس
3- فارانهایت
4- رانکین (اگر اشتباه نکنم ترکیبی از فارانهایت و کلوین بود)
5- نیوتن (این هم باید ترکیبی از سیلیسوس و کلوین باشه )
6- دلیسل

دو سه تا دیگه هم باید باشه که من در خاطر ندارم

من که گفتم 100- با یه دونه TEC که نمی شه با سه تاTEC می شه به دما 100-رسید
راستی شما با ترمومتر دمای 20- رو سنس ثبت کردین یا همین جوری میگین 20- دماشه ؟

من با این دماسنج های دیجیتال آزمایشگاهی اندازه گرفته بودم همانطور که گفتم در بهترین شرایط به -20 رسیده بود

توي صفحات قبل توضيح داده شد اگه اشتباه نکنم تک تكي خيلي کاربرد نداره و يک انتقاله حرارت ميکنه چيزي که شما نياز داريد به يک خنك کننده قوي هست که پيشنهاد بنده به شما واترکولينگ هست به نظرم فكر Air را بندازي بيرون خوب باشه در مورد صحبت علي جان نه فارنهایت هست نه سانتيگرد و با TEC نميشه همچين چيزي ايجاد کرد در مورد فلز انتخابي اصلاً ذوب شدن به نظرم مسله ای نيست شما مس استفده کنيد اگه اونقدر پول نداريد آلومينويم مگه چند درجه هست که مشکل ذوب داريد در مورد ارق کردن هم به نظرم بهترين کار استفاده از عایق بندي هست .

( Sharmande age ghalate emlayy dare chon inja keyboard farsi nadare ba site haye tabdil convert kardam . )

منظور شما تکی یعنی چه ؟ یک صفحه ؟
اگر منظور شما استفاده از یک TEC هست دقیقا همین طور هست اگر بشه دو تا TEC را به صورت پشت سر هم متصل کرد به راحتی می توانیم به دماهای پایین تر برسیم

من هم به فکر یک سیستم انتقال حرارت هم Semi-Passive مانند فن و یک واتر کولینگ هست فعلا دارم روی مراحل پایانی ساخت واتر کولینگ کار می کنم

آلومینیوم 660 درجه ، مس 1060 درجه و روی 420 درجه فعلا هم ذوب را بیخیال شدم و یک برنامه دیگه ای براش چیدم

™Ali
01-08-08, 10:51
علی جان از شما اینقدر با سواد هستید بعیده
کی گفته ما سه تا واحد حرارتی داریم ؟
1- کلوین
2- سلیسیوس
3- فارانهایت
4- رانکین (اگر اشتباه نکنم ترکیبی از فارانهایت و کلوین بود)
5- نیوتن (این هم باید ترکیبی از سیلیسوس و کلوین باشه )
6- دلیسل

اصلا دوست ندارم بحث رو خارج کنم ولی خودمونیم کدوم دماسنج رو
دیدی که بجز F و K و C از واحد دیگری استفاده کنم. کنم.
K هم که تو سیستم SI هست.
خوشحالم می بینم اینقدر اطلاعات داری. من که در عمرم تون چیزایی که
گفتی نشنیده بودم.
با سپاس:great:

Majid OC
01-08-08, 13:01
*A L I*شرمنده عکس رو اشتباه خوندم دما رو مي رسونه با -424 درجه (البته مشخص نيست سلسيوس يا فارنهايت)
کد:

علی جان این اشتباه خوندن عکس داره تاپیک رو خراب می کنه !!!!
شما بازم به عکس که لینکشو گذاشتین توجه نکردین و عدد رو 434 - خوندین که اگر بیشتر به عکس سنس شده توجه کنین واحد C سانتی گراد است و ترمومتر دما رو 43.3 - سنس کرده نه منفی 434 - درجه که همه رو به شک انداختی؟!پس اشتباه در خوندن عدد بود و اگر نه ترمومتری اگرم وجود داشته باشه بعید می دونم سنسورش تو این دما عمل کنه؟:1. (26):

اونوقت پایین پستت میزنی بچه ها مغرورن ما وهیچ کس دیگه ای تو این سایت نمی خوایم حرفمون رو به کسی به قبولونیم و همه پای حرف اشتباه ایستاده اند .اصلا همین که غلط های علمی هم دیگه رو بگیریم باعث پیشرفتمون میشه نه من بلکه همه اشتباه می کنن تا پیشرفت کنن:1. (38):

green_waves
01-08-08, 14:03
اصلا دوست ندارم بحث رو خارج کنم ولی خودمونیم کدوم دماسنج رو
دیدی که بجز F و K و C از واحد دیگری استفاده کنم. کنم.
K هم که تو سیستم SI هست.
خوشحالم می بینم اینقدر اطلاعات داری. من که در عمرم تون چیزایی که
گفتی نشنیده بودم.
با سپاس:great:
همانطور که شما خودتون گفتید تا حالا به جز C ، F و K تا حالا نشنیده بودید دلیل به عدم وجود استانداردها و یکاهای دمایی دیگر نمیشود
من تا حدود با رانکین و نیوتن آشنا هستم رانکین در صنایع بخصوص در امریکا کاربرد دارد رانکین یک یکا قوی و با اصالتی هست این یکاها الکی و عشقی ایجاد نشده است بلکه بنا به ضرورت و نیاز و یا بخاطر کارکرد ساده تر با یک دستگاه ایجاد شده است.

بنده شاید اطلاعاتم زیاد باشه ولی مثل شما عمقی ندارد و فقط یک سطحی از اطلاعات را دارم اگر علاقه مند هستید می تونم در مورد هر یک از این یکاها توضیحی مختصر بدم

علی جان این اشتباه خوندن عکس داره تاپیک رو خراب می کنه !!!!
شما بازم به عکس که لینکشو گذاشتین توجه نکردین و عدد رو 434 - خوندین که اگر بیشتر به عکس سنس شده توجه کنین واحد C سانتی گراد است و ترمومتر دما رو 43.3 - سنس کرده نه منفی 434 - درجه که همه رو به شک انداختی؟!پس اشتباه در خوندن عدد بود و اگر نه ترمومتری اگرم وجود داشته باشه بعید می دونم سنسورش تو این دما عمل کنه؟:1. (26):

من هم فکر نمی کنم که از صفر کلوین بشه پایین تر را سنس کرد ولی دقیقا نمی دونم
البته 434- فارانهایت را میشه سنس کرد

اونوقت پایین پستت میزنی بچه ها مغرورن ما وهیچ کس دیگه ای تو این سایت نمی خوایم حرفمون رو به کسی به قبولونیم و همه پای حرف اشتباه ایستاده اند .اصلا همین که غلط های علمی هم دیگه رو بگیریم باعث پیشرفتمون میشه نه من بلکه همه اشتباه می کنن تا پیشرفت کنن:1. (38):

مجید جان شما ببخش
این جوون جوونی کرده رحم کن :1. (38):

N@VID
29-09-08, 22:22
سلام :
من امروز رفتم نیوکیت و پرسیدم که چرا شما المان رو 16 هزار می دید و جایه دیگه 8 هزار ؟
اولش بهش برخورد ! بعد گفت خوب چرا از اون مدل 8 هزار تومانی نمی خری ؟
من هم گفتم اون رو دارم و موفق شدم به درک بفرستمش !!!
گفت المان ما درجه یک هست و به همین دلیل قیمتش بالاست ، اون 8 هزار تومنی ها درجه دو و سه هست .
بعد یک حرف جالب زد و گفت شما برای این که بتونی سرمای بهتر بگیری باید یک هیت سینک خارجی بخری ...
برای چی خارجی ؟ چون آلمینیوم فشرده هست ، در حالی که ایرانی هاش کششی هست و زیر میکروسکوپ
بافتش خیلی پراکنده هست و همین خیلی تاثیر داره ...
یک هیت سینک برای طرف سرد و یک هیت سینک برای طرف گرم ...
پول باد آورده دستم بیاد حتما المان نیوکیت رو تست می کنم :party:

Majid OC
29-09-08, 23:17
حرفش رو گوش ندی یان من گرفتم ازش مدل 18 تومنی رو تا 0 درجه بیشتر نمیرفت ولتاژ رو بردم بالا
تا منفی 4 درجه بزور رفت!!آخرشم سوخت:1. (38):

ma_khoshtip
12-10-08, 11:50
سلام
من قصد داشتم واتر کولینگ آماده بخرم که اشتباهی اومدم اینجا
البته الان خوشحالم که این شانسو آوردم
داشتم نوشته هارو میخوندم که یهو یادم افتاد که یه همچین چیزیو تو خرتوپرتام دارم
[/QUOTE]الانم تمام طرح واتر کولینگمو آماده کردم
امار لوازم دیگرو هم از نوشته ها در آوردم
چند تا سوال دارم :
1)این بلاک بدرد این کار میخوره؟
2)رادیات مسی بخاری پیکان بهتره یا رادیات مسی بخاری پراید کافیه؟
3)میتونم از TEC استفاده کنم؟(یعنی بهتره که استفاده کنم)

mhaf
12-10-08, 15:21
اول بگو این بلاک مال چی بوده و از کجا پیدا کردی؟

good_punisher
12-10-08, 22:30
سلام عزیز .
خوشحالم که تونستیم با اطلاعاتی که اینجا جمع شده به تعداد زیادی کمک کنیم . از جمله شما .
اول اینکه خوب چیزی پیدا کردی و از شر ساخت بلاک راحت شدی و به بهترین نتیجه ها هم می تونی دست پیدا کنی . دقیقا از همون طرحی که آقا مجید براتون گذاشته استفاده کنید و کارتون رو پیش ببرید .
در باره TEC هم الان عجله نکن و نخر . خودت رو توی دردسر ننداز عین ما . ما که تا حالا هر تستی با TEC گرفتیم فقط زمانی بود که سمت سرد TEC رو روی CPU نزاشته بودیم . با این وضعیت تونستیم به دما های خوبی برسیم . ولی وقتی میره روی CPU خوب مسلما نمیتونه تا اون دما برسه چون هر لحظه داره گرما میگیره و عملا مشکله روی CPU با وسیله ای مثل TEC به دمای مکنفی برسید .
و اما . به نظر بنده حتی اگه یه رادیاتور آلومینیمی هم بگیرید خوب نتیجه میده . فقط باید یه فن قوی داشته باشید که هوای خنک رو به سطح رادیاتور برسیونه . هرچی هم سطح رادیاتور بیشتر بهتر . نتیجه میگیریم که رادیاتور پیکان که 2 برابر پرایده بهتره . حالا شما که می تونی برای رادیاتور مسی پیکمان هزینه کنی همون پول رو بده 2 تا رادیاتور آلومینیمی پیکان بخر . بعد هم سریشون کن و کیفش رو ببر . فقط گه بتونی یه فن کم صدا و فوق العاده پر قدرت پیدا کنی دیگه چیزی کم نداری .
برای وصل کردن این بلاک بسیار عالی روی CPU هم برو سراغ تلق 5 مم به بالا یا یه ورق 2 میل استیل . بعد هم یه چیزی شبیه به جای پیچ های bigwater بساز . روی اندازه سوراخ پیچ ها و فاصله هاشون هم خیلی دقت کن .
راستی . لیست قطعاتی که می خوای بخری رو بزار اینجا تا اگه چیزی کم یا زیاده بچه ها کمکت کنن . این طوری حد اقل بعد از تموم شدن خریدت عین من پشیمون نمیشی و با خرج کمتر همه چیزی که می خوای رو می خری .
فعلا

Majid OC
12-10-08, 22:40
سلام
من قصد داشتم واتر کولینگ آماده بخرم که اشتباهی اومدم اینجا
البته الان خوشحالم که این شانسو آوردم
داشتم نوشته هارو میخوندم که یهو یادم افتاد که یه همچین چیزیو تو خرتوپرتام دارم
الانم تمام طرح واتر کولینگمو آماده کردم
امار لوازم دیگرو هم از نوشته ها در آوردم
چند تا سوال دارم :
1)این بلاک بدرد این کار میخوره؟
2)رادیات مسی بخاری پیکان بهتره یا رادیات مسی بخاری پراید کافیه؟
3)میتونم از TEC استفاده کنم؟(یعنی بهتره که استفاده کنم)[/QUOTE]

اول از همه خوش آومدین! :give_rose:

در مورد طرح که به نظرم مثل مدل پایین که قبلا گفتم درست کنین خوبه :1. (26):

جواب سوالا تتون :

1) آقا اول بگو کجات درد می کنه؟:1. (38):
بستگی داره که شما فقط بخواید استفاده واتر ازش بکنید سیستم عالیه ! (راستی اگر بازم از این قطعه دارین خریداریم ؟!) ولی اگر بخواید طرف گرم TEC رو باهاش خنک کنین باید بررسی کرد که ابعاد قطعه چقدره جنس واقعیش چیه ؟ مقدار فضای گردش آب در بلاک چقدره؟ اگر مس هست وزنش چقدره تا اینکه. . . . آیا واقعا می تونه بر گرمای 60 تا 70 درجه طرف گرم TEC غلبه کنه ؟ که با ابعاد ظاهری که من میبینم این توانایی رو داره ولی سوالات بالا رو شما جواب بده :yes: تا ببینیم چی میشه؟

2) بازم بستگی داره ولی به نظرم پیکان بهتره و ارزون تره!

قربونت :give_rose:
مجید

ma_khoshtip
13-10-08, 08:30
اول بگو این بلاک مال چی بوده و از کجا پیدا کردی؟

برای کولینگ قبلی سی پی یوام بود:yes:

ma_khoshtip
13-10-08, 09:03
سلام عزیز .

سلام

خوشحالم که تونستیم با اطلاعاتی که اینجا جمع شده به تعداد زیادی کمک کنیم . از جمله شما .

به خودتون ببالین چون خیلی تکمیله

اول اینکه خوب چیزی پیدا کردی و از شر ساخت بلاک راحت شدی و به بهترین نتیجه ها هم می تونی دست پیدا کنی . دقیقا از همون طرحی که آقا مجید براتون گذاشته استفاده کنید و کارتون رو پیش ببرید .

ولی من میخوام سه لوله مسی سمت راستو به ورودی,سه لوله سمت چپو به خروجی تبدبل کنم!خوب میشه؟

در باره TEC هم الان عجله نکن و نخر . خودت رو توی دردسر ننداز عین ما . ما که تا حالا هر تستی با TEC گرفتیم فقط زمانی بود که سمت سرد TEC رو روی CPU نزاشته بودیم . با این وضعیت تونستیم به دما های خوبی برسیم . ولی وقتی میره روی CPU خوب مسلما نمیتونه تا اون دما برسه چون هر لحظه داره گرما میگیره و عملا مشکله روی CPU با وسیله ای مثل TEC به دمای مکنفی برسید .

من دمای منفی نمیخوام ,10درجی هم خنکتر کنه کافیه!

و اما . به نظر بنده حتی اگه یه رادیاتور آلومینیمی هم بگیرید خوب نتیجه میده . فقط باید یه فن قوی داشته باشید که هوای خنک رو به سطح رادیاتور برسیونه . هرچی هم سطح رادیاتور بیشتر بهتر . نتیجه میگیریم که رادیاتور پیکان که 2 برابر پرایده بهتره . حالا شما که می تونی برای رادیاتور مسی پیکمان هزینه کنی همون پول رو بده 2 تا رادیاتور آلومینیمی پیکان بخر . بعد هم سریشون کن و کیفش رو ببر . فقط گه بتونی یه فن کم صدا و فوق العاده پر قدرت پیدا کنی دیگه چیزی کم نداری .

باشه 2تا آلمنیومی پیکان میگیرم.ولی باید 4تا از این فن بگیرم الان 2تا دارم

برای وصل کردن این بلاک بسیار عالی روی CPU هم برو سراغ تلق 5 مم به بالا یا یه ورق 2 میل استیل . بعد هم یه چیزی شبیه به جای پیچ های bigwater بساز . روی اندازه سوراخ پیچ ها و فاصله هاشون هم خیلی دقت کن .

مرسی از راهنماییت , ولی چون بلاکم آماده بود وسیله اتصال هم خودش داری.اینم عکسش

راستی . لیست قطعاتی که می خوای بخری رو بزار اینجا تا اگه چیزی کم یا زیاده بچه ها کمکت کنن . این طوری حد اقل بعد از تموم شدن خریدت عین من پشیمون نمیشی و با خرج کمتر همه چیزی که می خوای رو می خری .
فعلا

حتما:love:

ma_khoshtip
13-10-08, 09:07
:1. (38)::1. (38):

ma_khoshtip
13-10-08, 09:14
:1. (38):1. (38):

ma_khoshtip
13-10-08, 09:24
1) آقا اول بگو کجات درد می کنه؟:1. (38):
بستگی داره که شما فقط بخواید استفاده واتر ازش بکنید سیستم عالیه ! (راستی اگر بازم از این قطعه دارین خریداریم ؟!) ولی اگر بخواید طرف گرم TEC رو باهاش خنک کنین باید بررسی کرد که ابعاد قطعه چقدره جنس واقعیش چیه ؟ مقدار فضای گردش آب در بلاک چقدره؟ اگر مس هست وزنش چقدره تا اینکه. . . . آیا واقعا می تونه بر گرمای 60 تا 70 درجه طرف گرم TEC غلبه کنه ؟ که با ابعاد ظاهری که من میبینم این توانایی رو داره ولی سوالات بالا رو شما جواب بده :yes: تا ببینیم چی میشه؟

2) بازم بستگی داره ولی به نظرم پیکان بهتره و ارزون تره!

قربونت :give_rose:
مجید

مگه دکتر هم اینجا داریم؟:party:

همین یه دونست! ولی اصلا قابلتو نداره!آدرس بده بسندم:1. (1):

جنسش مسیه! ولی مقدار گردش آبو بر چه حسب میخای؟
اگه آمیانه میخوای میتونم بگم آلیه!
وزنش حدودن250 گرمه. ابعادشم 4*4 (سانتیمتر)

ma_khoshtip
13-10-08, 14:36
2تا رادیات مسی پیکان بگیرم نسبت به قیمت 47000 هزار تومنیش می ارزه؟
(نگو آره که میگم 3تا چطور؟:1. (38):)

ViViD
13-10-08, 23:06
سلام دوستان
من دیروز موفق شدم 2 تا ترموالکترو بخرم اندازه 4*4 حالا یک سوال برای سرد کردن ناحیه گرمش باید از یک خنک کننده استفاده کنم خودم یک واترکولینگ دست ساز تهیه کردم نمیدونم آیا جواب میده یا خیر؟؟
شما برای خنک کردنش نظر خاصی ندارید؟
و یک سوال دیگه اگر TEC رو مستقیم روی پردازنده بگذارم مشکلی که ایجاد نمیشه ؟ یا باید به سینک متصل کنم و سینک رو روی پردازنده بگذارم؟:love:

good_punisher
14-10-08, 01:05
سلام .
خدا رو شکر اینجا داره دوباره راه میافته .
اول بگم که بهتره بزارید آب توی بلاک بچرخه . یعنی اینکه هر سه تا ورودی و سه تا خروجی این خوب نیست . اون طرحی که آقا مجید گذاشتن بهتره . خیلی بهتر . ولی شما مثلا می تونی این طوری تغییرش بدی که یکی از وسطی ها رو ورودی در نظر بگیری و بعد از لوله وسطی آب به کناری ها بره . احتمالا این طوری بهتر خنک می کنه . ولی یکمی از ریخت میافته .
TEC رو هم گفتم برای الان بهتره در نظرت نداشته باشی . چون نمیتونی بگی که 10 درجه خنک تر می کنه . واقعا نمیتونی . یعنی هیچ کس نمی تونه . چون بستگی به همه چیز داره . حتی خود TEC . دلیل این که می گم نمیشه با اطمینان گفت که روی CPU می تونه 10 درجه دما رو کم کنه یا نه اینه که CPU مدام داره گرم میشه و این قطعه به نظر بنده نمیته اینقدر سریع گرما رو منتقل کنه . و احتمالا به زجمت بتونه به شما 5 درجه پایین تر رو هم بده .
البته این هم باید گفته بشه که حتما جواب میده . ولی برای یه سیستمی که می خواد مدت طولانی کار کنه نمی ارزه که بخواید از 2 تا TEC همزمان استفاده کنید و اینقدر برق مصرف کنید که 5 درجه خنک بشه و بخواد چند درصد مختصر کارایی رو بهتر کنه . ( دوستان . به اعداد دقت چندانی نداشته باشید . برای مقایسه این طوری میگم . )
رادیاتور هم 2 تا آلومینیم پیکان واقعا کافیه . اگه من داشتم از سرم هم زیادی بود .( ولی ندارم )

و اما شما آقای ویوید .( معنی این رو یادت باشه بگی که تو فکرم که چرا ویوید ) TEC که شما خریدی با چه توانیه . اگه توانش رو نمیدونی عددی که روش نوشته و این جا بگو تا ببینیم چند واته . و این که از کی و کجا تهیه کردی و قیمتش رو چقدر می گفت .
ضمنا . شما هیت سینک داری یا از این فن های حرفه ای برای CPU ؟ ابعاد هیت سینک شما چقدره ؟ ( البته اگه فن و هیت سینک حرفه ای هست مارک و مدلش رو هم بگید بهتره . )
اگه واتر کولینگ داری که دیگه بهتر . اصلا نیازی به هیت سینک نیست .
برای این که متصلش کنی باید قسمتی رو که گرم میشه پیدا کنی و با گریس سیلیکون به سطح بلاک متصل کنی . همین طور یکه آب داره توی بلاک می چرخه به سیم های tec یه جریان 12 ولتی از پاور وصل می کنی . ( می گم پاور که آمپر کم نیاره ) بعد هم نتیجه اش رو میبینی . ولی برای اینکه روی cpu وصل کنی به نظرم الان عجله نکی بهتره . و اگر هم دلت می خواد عجله کنی راهش اینه که مادر بردت رو از کیس جدا می کنی . tec رو با خمیر خوب به سطح cpu میچسبونی . طوی که حباب بینشون نباشه . چند باری هم به اطراف حرکتش میدی که یه لایه نازک از خمیر اون بین باشه . بعد همین طوری که خمیر زدی بین بلاک و tec هم میزنی . یادت نره که سمت سرد بلاک باید روی cpu باشه و سمت گرمش به بلاک بچسبه . ( فکر کنم توی همه نمومنه ها اون قسمتی که نوشته داره سرده و اونی که هیچی روش ننوشته گرمه . ) بعد هم جای tec و بلاک رو روی cpu تنظیم می کنی و اینجا کار تقریبا تموم میشه . حالا بلاک رو به برد وصل می کنی و محکمش می کنی . بعد میزاریش توی کیس . حالا همین طوری که کیس روی میز خوابیده هست شلنگ های بلک رو وصل می کنی و از نشتی ندادنش مطمئن میشی . و حالا دیگه کار تموم شده . سیستمت رو راه میندازی و لذت می بری . و اما . یه نکته مهم . می تونی چند روزی بدن کیس سیستمت رو با این نوع خنک کننده راه بندازی و اگه دیدی نتیجه خوبه حالا ببری و توی کیس وصلش کنی . اگه هم دیدی فرقی بین بود و نبود tec نیست می تونی راحت تر tec رو جدا کنی . به همین سادگی و به همین خوشمزگی .
آخ . دست خسته شد . انگشتام تاول زد انقدر نوشتم . ولی خداییش آدم لذت می بره که وقتی میبینه می تونه از هر تجربه خودش به دیگران کمک کنه و از تجربیات دیگران هم استفاده کنه .
فعلا

Majid OC
14-10-08, 02:03
سلام دوستان
من دیروز موفق شدم 2 تا ترموالکترو بخرم اندازه 4*4 حالا یک سوال برای سرد کردن ناحیه گرمش باید از یک خنک کننده استفاده کنم خودم یک واترکولینگ دست ساز تهیه کردم نمیدونم آیا جواب میده یا خیر؟؟
شما برای خنک کردنش نظر خاصی ندارید؟
و یک سوال دیگه اگر TEC رو مستقیم روی پردازنده بگذارم مشکلی که ایجاد نمیشه ؟ یا باید به سینک متصل کنم و سینک رو روی پردازنده بگذارم؟:love:

بله اصل موضوع هم همین خنک کردن طرف گرم TEC هست که من با یک هیت سینک بزرگ که در طرف گرم دمای
طرف سرد رو تا منفی 20 درجه رفتم با اگر واتر تون خوب باشه تا منفی 28 تا 30 درجه هم می تونه بره که بحث عایق بندی برای نفوذ آب به CPU با فوم و چسب های عایق باید انجام شه تا از نفوذ آب جلوگیری کنیم
که بهترین خنک کننده همون سیستم واتر کولینگ هست
برای اتصال مستقیم دقت در عایق بندی شرط اول در این کار هستش که اگر بخوبی انجام بشه مشکلی پیش نخواهد آمد یعنی از اسفنج و عایق های جذب رطوبت استفاده بشه از چرب کردن برد برای جلوگیری از اتصالی و آسیب به قطعات دیگه !

ma_khoshtip
14-10-08, 02:05
سلام .
خدا رو شکر اینجا داره دوباره راه میافته .
اول بگم که بهتره بزارید آب توی بلاک بچرخه . یعنی اینکه هر سه تا ورودی و سه تا خروجی این خوب نیست . اون طرحی که آقا مجید گذاشتن بهتره . خیلی بهتر . ولی شما مثلا می تونی این طوری تغییرش بدی که یکی از وسطی ها رو ورودی در نظر بگیری و بعد از لوله وسطی آب به کناری ها بره . احتمالا این طوری بهتر خنک می کنه . ولی یکمی از ریخت میافته .
TEC رو هم گفتم برای الان بهتره در نظرت نداشته باشی . چون نمیتونی بگی که 10 درجه خنک تر می کنه . واقعا نمیتونی . یعنی هیچ کس نمی تونه . چون بستگی به همه چیز داره . حتی خود TEC . دلیل این که می گم نمیشه با اطمینان گفت که روی CPU می تونه 10 درجه دما رو کم کنه یا نه اینه که CPU مدام داره گرم میشه و این قطعه به نظر بنده نمیته اینقدر سریع گرما رو منتقل کنه . و احتمالا به زجمت بتونه به شما 5 درجه پایین تر رو هم بده .
البته این هم باید گفته بشه که حتما جواب میده . ولی برای یه سیستمی که می خواد مدت طولانی کار کنه نمی ارزه که بخواید از 2 تا TEC همزمان استفاده کنید و اینقدر برق مصرف کنید که 5 درجه خنک بشه و بخواد چند درصد مختصر کارایی رو بهتر کنه . ( دوستان . به اعداد دقت چندانی نداشته باشید . برای مقایسه این طوری میگم . )
رادیاتور هم 2 تا آلومینیم پیکان واقعا کافیه . اگه من داشتم از سرم هم زیادی بود .( ولی ندارم )

دمت گرم.همیشه پر انرژی باشی:1. (5):
چشم از همون طرح (عالی) آقا مجید استفاده میکنم.
ولی خیلی نا امید شدم ! خیلی روی tec حساب کرده بودم:1. (28):
شکست نفسی میکنی! سیستم خنک کننده نیروگاه هسته ایمونم ارزش شما رو نداره:great:
با تمام احترام نسبت به نظرت:great:, میخوام دو تا مسی بگیرم:merci:
اگرم tec قویتر باشه(یعنی وات بالاتر), پاورم 1030 گرین, فکر میکنم جواب بده:1. (28):
اگه راهی داره (هر راهی) برای خنکتر کردی خواهشن بگین:love:

ma_khoshtip
14-10-08, 02:10
آقا مجید نضر شما چیه روی tec حساب نکنم؟:1. (28):

Majid OC
14-10-08, 02:34
آقا مجید نضر شما چیه روی tec حساب نکنم؟:1. (28):

به نظر من امتحانش ضرر نداره ولی اینکه اگر بعد از گذشت 5 دقیقه دیدی بلاک داره داغ و داغتر میشه چی؟
که احتمال داره TEC دچار نا پایداری بشه و TEC اینکه طرف گرمCPU رو خنک کنه برعکس عمل می کنه و گرما رو رد می کنه ؟:wink:
به نظر من باید مقداری بلاک بزرگتر و حجیم تر از TEC و CPU باشه که بتونه بر اونا از لحاظ گرمایی غلبه کنه تا دمای
CPU کاهش پیدا کنه حالا من یه فکری دارم برای تست از این بلاک و استفاده از TEC بیاین ماده coolant رو برای پایداری بیشتر از مخلوط آب یخ نزدیک به صفر درجه استفاده کنید و به مرور زمان یخ اضافه کنید جوری که انگار از آب
سرد کن داری آب می گیری .اینطوری حجم کوچک بلاک و خنک بودن ماده کولنت بهتر می تونه عمل کنه !
راستی باید برای این کار کاملا اطراف CPU رو عایق بندی کنیدکه از اهم واجبات تا یه وقتی در صورت وجود آب و قطرات شبنم مانند مادربرد و cpu تون شهید نشن :1. (38):

ma_khoshtip
14-10-08, 02:47
به نظر من امتحانش ضرر نداره ولی اینکه اگر بعد از گذشت 5 دقیقه دیدی بلاک داره داغ و داغتر میشه چی؟
که احتمال داره TEC دچار نا پایداری بشه و TEC اینکه طرف گرمCPU رو خنک کنه برعکس عمل می کنه و گرما رو رد می کنه ؟:wink:
به نظر من باید مقداری بلاک بزرگتر و حجیم تر از TEC و CPU باشه که بتونه بر اونا از لحاظ گرمایی غلبه کنه تا دمای
CPU کاهش پیدا کنه حالا من یه فکری دارم برای تست از این بلاک و استفاده از TEC بیاین ماده coolant رو برای پایداری بیشتر از مخلوط آب یخ نزدیک به صفر درجه استفاده کنید و به مرور زمان یخ اضافه کنید جوری که انگار از آب
سرد کن داری آب می گیری .اینطوری حجم کوچک بلاک و خنک بودن ماده کولنت بهتر می تونه عمل کنه !
راستی باید برای این کار کاملا اطراف CPU رو عایق بندی کنیدکه از اهم واجبات تا یه وقتی در صورت وجود آب و قطرات شبنم مانند مادربرد و cpu تون شهید نشن :1. (38):

فعلا که tec ندارم اما میگیرم و با این روش پیشنهادی شما تستش میکنم:yes:
ولی من برای یه تست نمیخوام.چون سیستم من 24 ساعته روشنه(برای دانلود)بعد یهو کم بیاره منم میشم پدر شهید
(آخجون).:1. (38):

ma_khoshtip
14-10-08, 03:01
برای 2تا رادیاتور چه پمپی باید بگیرم با چه قدرتی؟:1. (27):

Majid OC
14-10-08, 13:33
برای 2تا رادیاتور چه پمپی باید بگیرم با چه قدرتی؟:1. (27):

برای پمپ هم باید مدل اکسترنال باشه و نیاز به واتر پمپ حداقل 30 تومنی با پرتابه آب 4متر داره و 4000 لیتر بر ساعت سرعت آب داشته باشه این پمپ های ز یر همه Qmax بالا یی دارند و پرتابه آب شون به سمت بالا یا همون فاکتورDelivery Head از 2متری 10هزار تومن هست تا 4متری 30 ،40، هزار تومن که خیلی خوبه و باید برین ساختمون پلاسکوطبقه زیر همکف دنبال پمپ زیر که دورش خط قرمز کشیدم بگردین با یه همچین قیافه ای ولی نه این مارک و با مشخصات زیر :

Swiftech MCP655 12v DC Pump = pump output 1200 L/H ---- Delivery Head 3.1mSwiftech MCP355 12v DC Pump = pump output 454 L/H ---- Delivery Head 6.1m
Swiftech MCP350 12v DC Pump = pump output 350 L/H ---- Delivery Head 4m

چون امکان داره مارک Swiftech تو ایران نیومده باشه ولی با این مشخصات مارک دیگه حتما پیدا می کنید .

قربانت:give_rose:
مجید

ma_khoshtip
14-10-08, 21:19
امروز رفتم توبازار از نزدیک رادیات های مسی و آلومنیومی پیکان و پراید رو دیدم , واقعا زشت بودن.:1. (27):
رادیات بخاری سمند رو هم دیدم فوق العاده زیبا بود.تازه به نظر من از 4تا رادیات مسی اون دوتای دیگه هم کارایی بیشتری داره:yes:
قیمتش هم 42 هزار تومنه.
آدرس پلاسکو دقیقا کجاست؟
قطعات دیگه مثل بست و شیلنگ و...چی لازمه و از کجا تهیه کنم؟:1. (26):

N@VID
14-10-08, 22:00
امروز رفتم توبازار از نزدیک رادیات های مسی و آلومنیومی پیکان و پراید رو دیدم , واقعا زشت بودن.:1. (27):
رادیات بخاری سمند رو هم دیدم فوق العاده زیبا بود.تازه به نظر من از 4تا رادیات مسی اون دوتای دیگه هم کارایی بیشتری داره:yes:
قیمتش هم 42 هزار تومنه.
آدرس پلاسکو دقیقا کجاست؟

سلام :
آدرس پلاسکو :
خيابان جمهوري - بعد از چهار راه استامبول به سمت بهارستان - دست چپ خيابان يک ساختمان بزرگ هست .
فکر کنم ساختمان 20 طبقه هست ( پلاسکو )
اين رادياتور به نظرت چه جوريه ؟ من 12 خريدم . نو هست مي فروشمش 10 تومان . فقط يک بار آب توش چرخيده به مدت
کمتر از 5 دقيقه !
آلمينيومي با شير هوا گيري .

Majid OC
14-10-08, 22:27
قیمتش هم 42 هزار تومنه.
آدرس پلاسکو دقیقا کجاست؟

42 تومن برا رادیاتور نمی ارزه البته شما از لحاظ بلاک جلویی میتونی این هزینه رو بکنی :yes:
آدرس پلاسکو : که نوید جان زحمت کشیدن راستی با این رادیاتور نوید جان تست کردی ببینی جواب میده یا نه ؟منظورم تو سیستم واتر کولینگ هستش ابعادش چقدره ؟

خوش تیپ جان در مورد بست و شیلنگ هم . . .

همون جا(پلاسکو) شاید بست وشیلنگ داشته باشن ولی بهتره از توپ خونه ( میدان امام خمینی ) بخری
در واقع کوچه فرعی که نا صر خسرو تقاطع اسمشم ناظم اطبا بگی لوله مسی می خوام این خیابون رو نشونت می دن که اونجا شیلنگ انواع واقسام پیدا می کنی بست هم همون جا دارن فقط شیلنگ سیلیکونی نگیری یه وقت :1. (26):

AMD>INTEL
14-10-08, 22:46
راديوتور tt هم دارم . اگر كسي خواست در خدمتم .

good_punisher
14-10-08, 22:59
سلام
آقا یه مطلبی رو خدمتت همه عرض کنم . خرج کردن برای بلاک میارزه به خرج کردن برای رادیاتور . فرق مس با آلومینیم توی رادیاتور اون هم 2تا به صورت سری خیلی احساس نمیشه . ولی بازم نظر خودتونه . رادیاتور پیکان رو پیشنهاد دادیم چون پت و پهن تره . هرچی سطح رادیاتور بزرگتر بهتر . حالا مسئله اینجاست که بنده رادیاتور سمند رو ندیدم . پس نظری راجع بهش نمی تونم بدم .
برای پمپ هم کار های زیادی می تونی انجام بدی . اگه بخوای پمپ استاندارد واتر کولینگ از شرکت Tt باشه بهتره به آقا بهادر بگی اون برات تهیه می کنه . قیمتش هم خوب میگه . سرعتش هم حدودای 500 بود فکر کنم . ولی اگه اهل صرفه جویی هستی بهتره بگم ساخت سیستم واتر کولینگ با پمپ های آکواریومی راحتتر و کم خرج تره . حالا خود دانی . فقط یه نکته خیلی مهم رو بهت میگم . سراغ پمپ های با سرعت بالا اصلا و ابدا نرو . من الان یه پمپ ساده و ارزون دارم و ازش لذت میبرم . سرعتش 1400 لیتر در ساعت و قدرتش حدود 1.8 متر هست .به نظر بنده حتی همین 1400 هم زیاد میاد . سراغ 1000 به بالا نرو که هیچ تاثیری نداره جز احتمال نشتی بیشتر . ضمنا می تونی عین ما ها پمپت رو اکسترنال کنی . من حتی یه فن هم برای این پمپ گذاشتم چون بیرون آب که هست داغ می کنه مجبور شدم برای این پمپ واتر کولینگ یه ایر کولینگ طراحی کنم :wink: . خلاصه . پول الکی پای پمپ های با سرعت بالا نده . حتی می تونی یه 1400 عین مال من بخری و با یه تغییر کوچولو اکسترنالش کنی و سر راهش هم یه دیمر بزاری . که سرعتش هم قابل کنترل باشه .
برای خرید شلنگ و بقیه قطعاتت هم بهتره عجله رو بزاری کنار . صبر کن تا قدم به قدم بریم جلو .
راستی . یه کاری کن . اسم و شماره تلفنت رو به بنده پیام خصوصی کن . یکمی با هم گپ بزنیم . این طوری بهتر می تونم بگم چیکار کنی چیکار نکنی .
فعلا

Majid OC
15-10-08, 00:13
محمد جون من فکر کنم برای دوتا رادیاتور 1400 کم باشه ؟:1. (27):
حداقل برادوتا 2800 یا 3000 می خواد !
البته فکر کنم ایشون رادیاتور بخاری سمند 42 تومنی رو خریدن که همون 1400 جواب میده :great:

قربانت:give_rose:
مجید

good_punisher
15-10-08, 00:46
سلام
من نظرم رو گفتم . و مشخصه که شما استاد هستی و بنده هم شاگردی کردم پیش شما . ولی فقط به نظر بنده 1400 با دیمر عالیه . ولی هر جور میل ایشونه . من خودم یه پمپ 4000 دارم که فقط یه بار روشنش کردم و دیدم سرعتش زیادی بالاست و دیگه هم ازم پسش نمی گرفت . منم نگهش داشتم و یکی دیگه با 1400 خریدم . قیمتش رو هنوز هم بری فکر کنم همون حدود 30 میده . ولی ایشون اگه بخواد 20-25 حاضرم بهش بفروشم . یه سرفجویی هم کرده . تازه . می تونم براش سر شلنگی هم وصل کنم و بهش تحویل بدم . ولی به هیچ عنوان قابل اکسترنال شدن نیست . یعنی فرم جلوش یه جوریه که اکسترنال نمیشه .
راستی . فکر کنم پاور هد ها بهتر از واتر پمپ ها قابل اکسترنال شدن هستن . یه جورایی هم نشتیشون کمتر میشه . عین همونی که شما داری آقا مجید .
اگه بتونی همون چند تا مدلی که چند جای دیگه هم معرفی کردم رو پیدا کنی بهتره . اسمشون رو هم دوباره برات میزارم . ولی سعی کن فکرت رو روی این نظاری که کم میاره . چون آخرش هم اینه که آب با سرعت کمتری می چرخه . که خوب مهم نیست .
در کل من اوچیک همتون هستم .:1. (26):
فعلا

ma_khoshtip
15-10-08, 01:06
سلام :
آدرس پلاسکو :
خيابان جمهوري - بعد از چهار راه استامبول به سمت بهارستان - دست چپ خيابان يک ساختمان بزرگ هست .
فکر کنم ساختمان 20 طبقه هست ( پلاسکو )
اين رادياتور به نظرت چه جوريه ؟ من 12 خريدم . نو هست مي فروشمش 10 تومان . فقط يک بار آب توش چرخيده به مدت
کمتر از 5 دقيقه !
آلمينيومي با شير هوا گيري .

بابت ادرس مرسی:great:
من تو مایه های این رادیاتور گرفتم پس دادم زیاد خوشم نیومد. در ضمن قیمت واسم مهم نیست. فقط میخوام بی صداتر و شکیلتر و مسلما با کارایی بالا باشه:yes:

ma_khoshtip
15-10-08, 01:12
42 تومن برا رادیاتور نمی ارزه البته شما از لحاظ بلاک جلویی میتونی این هزینه رو بکنی :yes:
آدرس پلاسکو : که نوید جان زحمت کشیدن راستی با این رادیاتور نوید جان تست کردی ببینی جواب میده یا نه ؟منظورم تو سیستم واتر کولینگ هستش ابعادش چقدره ؟

خوش تیپ جان در مورد بست و شیلنگ هم . . .

همون جا(پلاسکو) شاید بست وشیلنگ داشته باشن ولی بهتره از توپ خونه ( میدان امام خمینی ) بخری
در واقع کوچه فرعی که نا صر خسرو تقاطع اسمشم ناظم اطبا بگی لوله مسی می خوام این خیابون رو نشونت می دن که اونجا شیلنگ انواع واقسام پیدا می کنی بست هم همون جا دارن فقط شیلنگ سیلیکونی نگیری یه وقت :1. (26):

من اگه بلاک vga هم گیر بیارم میخوام واتر کولینگش کنم.واسه همین یه رادیات میخوام که راحت هر دوتا رو جواب بده:yes:
پلاسکو که فردا میرم.ایشالا همونجا همهچی داره دیگه تا ناصر خسرو نمیرم(بگو ایشالا):love:

مرسی:give_rose:

ma_khoshtip
15-10-08, 01:20
سلام
آقا یه مطلبی رو خدمتت همه عرض کنم . خرج کردن برای بلاک میارزه به خرج کردن برای رادیاتور . فرق مس با آلومینیم توی رادیاتور اون هم 2تا به صورت سری خیلی احساس نمیشه . ولی بازم نظر خودتونه . رادیاتور پیکان رو پیشنهاد دادیم چون پت و پهن تره . هرچی سطح رادیاتور بزرگتر بهتر . حالا مسئله اینجاست که بنده رادیاتور سمند رو ندیدم . پس نظری راجع بهش نمی تونم بدم .
برای پمپ هم کار های زیادی می تونی انجام بدی . اگه بخوای پمپ استاندارد واتر کولینگ از شرکت Tt باشه بهتره به آقا بهادر بگی اون برات تهیه می کنه . قیمتش هم خوب میگه . سرعتش هم حدودای 500 بود فکر کنم . ولی اگه اهل صرفه جویی هستی بهتره بگم ساخت سیستم واتر کولینگ با پمپ های آکواریومی راحتتر و کم خرج تره . حالا خود دانی . فقط یه نکته خیلی مهم رو بهت میگم . سراغ پمپ های با سرعت بالا اصلا و ابدا نرو . من الان یه پمپ ساده و ارزون دارم و ازش لذت میبرم . سرعتش 1400 لیتر در ساعت و قدرتش حدود 1.8 متر هست .به نظر بنده حتی همین 1400 هم زیاد میاد . سراغ 1000 به بالا نرو که هیچ تاثیری نداره جز احتمال نشتی بیشتر . ضمنا می تونی عین ما ها پمپت رو اکسترنال کنی . من حتی یه فن هم برای این پمپ گذاشتم چون بیرون آب که هست داغ می کنه مجبور شدم برای این پمپ واتر کولینگ یه ایر کولینگ طراحی کنم :wink: . خلاصه . پول الکی پای پمپ های با سرعت بالا نده . حتی می تونی یه 1400 عین مال من بخری و با یه تغییر کوچولو اکسترنالش کنی و سر راهش هم یه دیمر بزاری . که سرعتش هم قابل کنترل باشه .
برای خرید شلنگ و بقیه قطعاتت هم بهتره عجله رو بزاری کنار . صبر کن تا قدم به قدم بریم جلو .
راستی . یه کاری کن . اسم و شماره تلفنت رو به بنده پیام خصوصی کن . یکمی با هم گپ بزنیم . این طوری بهتر می تونم بگم چیکار کنی چیکار نکنی .
فعلا
عکس رادیات سمند رو میزارم حتما. هنوزم نگرفتم چون قسمت اتصال شیلنگ ورودی و خروجیش نا متعارف بود.وفردا قرار فروشنده یه چیزی واسه کارم پیدا کنه بعد ازش بگیرم.

این پمپ 1400 لیتری میتونه هم گراف و هم cpu رو با هم جواب بده؟

فعلا من تو ماشینم. فردا هم که تهرانم کلی کار دارم.خیلی مشتاقم یه گپی باهات بزنم.حتما

ma_khoshtip
15-10-08, 01:31
سلام
من نظرم رو گفتم . و مشخصه که شما استاد هستی و بنده هم شاگردی کردم پیش شما . ولی فقط به نظر بنده 1400 با دیمر عالیه . ولی هر جور میل ایشونه . من خودم یه پمپ 4000 دارم که فقط یه بار روشنش کردم و دیدم سرعتش زیادی بالاست و دیگه هم ازم پسش نمی گرفت . منم نگهش داشتم و یکی دیگه با 1400 خریدم . قیمتش رو هنوز هم بری فکر کنم همون حدود 30 میده . ولی ایشون اگه بخواد 20-25 حاضرم بهش بفروشم . یه سرفجویی هم کرده . تازه . می تونم براش سر شلنگی هم وصل کنم و بهش تحویل بدم . ولی به هیچ عنوان قابل اکسترنال شدن نیست . یعنی فرم جلوش یه جوریه که اکسترنال نمیشه .
راستی . فکر کنم پاور هد ها بهتر از واتر پمپ ها قابل اکسترنال شدن هستن . یه جورایی هم نشتیشون کمتر میشه . عین همونی که شما داری آقا مجید .
اگه بتونی همون چند تا مدلی که چند جای دیگه هم معرفی کردم رو پیدا کنی بهتره . اسمشون رو هم دوباره برات میزارم . ولی سعی کن فکرت رو روی این نظاری که کم میاره . چون آخرش هم اینه که آب با سرعت کمتری می چرخه . که خوب مهم نیست .
در کل من اوچیک همتون هستم .:1. (26):
فعلا

من یه پمپ اکسترنال میخوام!:great:

ma_khoshtip
16-10-08, 01:11
امروز بعد از 4 ساعت گشتن بلاخره یه پمپ اکسترنال گرفتم.
البته بعد از کلی جستجو توی بازار پلاسکو, و شنیدن جوابهای سربالا از کسبه ی آکواریومی عزیز, که به محض شنیدن
پمپ اکسترنال میگفتن که نداریم.در کمال ناباوری توی پاساژ موبایل ولیعصر این پمپ پیذا کردم.(rio 10hf)
اینم سایت رسمی این شرکت که مشخصات کامل مدل ذکر شدههم توش پیدا میشه.

من با قیمت 45000 تومان خریدمش, البته مثل یه مرغ سر کنده جولوش بالا پایین پریدم تا این قیمت داد (میگفت 60000 تومن)
البته به نسبت قیمتش توی اروپا(با توجه به این سایتها) گرون نباید خریده باشم

N@VID
16-10-08, 01:41
سلام :
آقا مجيد گل فرموده بودند : راستی با این رادیاتور نوید جان تست کردی ببینی جواب میده یا نه ؟منظورم تو سیستم واتر کولینگ هستش ابعادش چقدره ؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مجيد جان من آدم بي حوصله اي هستم و تو کار بايد بسرعت جواب بگيرم وگرنه بي خيال مي شم ...
من پمپي که خريدم خيلي خيلي ضعيف بود و نتونستم درست چک کنم ...
ولي احتمالا خوب جواب بده چون قشنگ يک فن 12x12 روش بسته مي شه و جنسش از آلمينيومه .
مخصوصا اگر يک فن 500 ميلي آمپر روش نصب بشه فکر کنم آب سردکن درست مي کنيم !
حالا جمعه آب توش بريزم و فن بزارم روش ببينم مي تونه آب رو خنک کنه ؟!

N@VID
16-10-08, 02:09
سلام :

راستي از اونجايي که ما تو زندگي مون همه کار کرديم و تو فن هم تجربه داريم ، به سرم زد بجاي خرج پول براي
پرداخت کاري يا صاف و صيقلي کردن سطح فلزات ، اين کار رو خودم انجام بدم ...
راستي اولش بگم کار خيلي خيلي آسون هست ، اگر خواستيد روش کار رو بگم ...
ولي براي نمونه اين دوتا عکس از يک قطعه مس در سايز حدودي 5x5 رو مشاهده کنيد ...
شما هر فلز رو مي تونيد به شکل آينه در بياريد !‌ بعد از ياد گرفتن شرت مي بندم هر چي گيرتون بياد رو به آينه تبديل کنيد !!! :1. (38):
سگک کمربندم رو به آينه تبديل کردم ! هر کس از روبرو بياد و پشتش به آفتاب حتما چشمش مياد تو دهنش !
خيلي باحال شده و هاي کلاس ...

اين هم عکس ها :

وسايل مورد نظر 2 قطعه کاغذ سنباده + پوليش که در جمع مي شود 3 هزار تومان و براي حداقل آينه کردن 30 تا مثلا مس 5x5 کاربرد داره .

ma_khoshtip
16-10-08, 02:41
یه چیز یادم رفت:1. (26):
آخرین مدل پمپ توی این عکس رو هم داره میده 140000تومن:gasp:

ma_khoshtip
16-10-08, 02:46
سلام :

راستي از اونجايي که ما تو زندگي مون همه کار کرديم و تو فن هم تجربه داريم ، به سرم زد بجاي خرج پول براي
شما هر فلز رو مي تونيد به شکل آينه در بياريد !‌ بعد از ياد گرفتن شرت مي بندم هر چي گيرتون بياد رو به آينه تبديل کنيد !!! :1. (38):
سگک کمربندم رو به آينه تبديل کردم ! هر کس از روبرو بياد و پشتش به آفتاب حتما چشمش مياد تو دهنش !

اين هم عکس ها :

وسايل مورد نظر 2 قطعه کاغذ سنباده + پوليش که در جمع مي شود 3 هزار تومان و براي حداقل آينه کردن 30 تا مثلا مس 5x5 کاربرد داره .

عالیه:1. (10)::1. (2):
سنباده چه جنسیه.شمارش چنده؟

good_punisher
16-10-08, 03:27
سلام .
نوید جان اگه لطف کنی و روش رو توضیح بدی خیلی عالیه . در ضمن دقیقا بگی که وسایل رو از کجا میشه تهیه کرد . کاغذ سمباده رو که میدونم . ولی پولیش رو نمیدونم . البته میدونم معنی پولیش میشه صیقل . ولی وسیله ای که شما منظورتونه رو نمیشناسم .
ضمنا کارت خیلی عالیه . البته یه حدسی راجع به روش شما میزنم . اونم اینه که سمباده رو میچسبونی روی فن و فن رو که روشن می کنی و می چرخه قطعه رو کم کم باهاش پولیش میدی .
راستی . پای تلفن که تبریک گفتم . ولی اینجا هم تبریک میگم . امید وارم برات یه عمر کار کنه .
ولی بازم میگم . به خاطر سرعت بالایی که داره پشیمونت میکنه . فقط یه مسائلی رو دقت کن تا کمتر پشیمون بشی .
اول اینکه اتصالاتت رو با دقت استفاده کنی و از آب بندی بودنشون مطمئن باشی .
دو.م اینکه سیستمت به هیچ عنوان بسته نباشه . یا حد اقل توی کار یه منبع انبساط کار بگذاری . تا هم انبساط و انقباض کولنت روی اتصالات اثر نگذاره و هم یه کار فشار شکن انجام بده و سرعت بیش از حد این پمپ رو کم اثر کنه .
سوم اینکه یه دیمر استفاده کن . با دیمر سرعت پمپاژ رو کم کن . این طوری بازم اثر سرعت بر فشار و اثر فشار بر اتصالات رو کم می کنی .
حس می کنم باید راجع به منبع انبساط یکمی بنویسم ولی یه حس دیگه هم میگه الان خوابم میاد و خسته ام . پس باشه برای فردا یا پسفردا .
فعلا

ma_khoshtip
16-10-08, 13:49
اینم از عکسهای رادیاتور بخاری سمند.ولی جنس فرانسویش با جنس ایرانیش خیلی تفاوت داره.البته تو عکسم یه چیزایی معلومه.
فرانسوی:(قیمت:43000)
ایرانی:(قیمت:26000)

ma_khoshtip
16-10-08, 13:57
اینم عکسی از پمپ و فنهایی که تهیه کردم:

ma_khoshtip
16-10-08, 13:58
اینم عکسی از پمپ و فنهایی که تهیه کردم:

N@VID
16-10-08, 14:33
سلام :

سنباده به شماره 1500 يا 2000 .
سنباده پوساب ( اگر اشتباه نکنم ) چون من خودم ميرم مي گيم پوساب . اگر طرف نفهميد بهش بگيد سنباده صاف کاري مي خوام . رنگش هميشه آبي هست و روش نوشته ضد آب ( واتر پروف )
پوليش رو هم مي تونيد هم از لوازم ماشين فروش ها بخريد و هم از ابزار فروش ها ...
البته حتما بايد پوليش نرم بخريد نه پوليش زبر . ( پوليش زبر برنگ قهوه اي روشن و پوليش نرم برنگ کرم است )
مثل کرم دست و صورت نرم هست .
راستي براي پرداخت کاري و پوليش کاري فقط از پنبه استفاده کنيد .

1- سطح فلز را با مايع ظرف شويي تميز بشوريد .
2 - با سنباده پوساب در زير باريکه آبي شروع به سنباده کشيدن سطح فلز شويد ( دقت کنيد که همواره سطح
فلز و سنباده خيس باشد تا فلز رو زيادي نخورد )
3 - بعر از اين که به اين نتيجه رسيديد که سطح به نسبت اولش صاف و يک دست شده شروع به سنباده زدن
با سنباده 1500 يا 2000 کنيد . همانند بالا بايد از آب در سنباده زدن استفاده کنيد .
4 - بعد انقدر با سنباده 1500 سطح رو سنباده بزنيد که حس کنيد سطح فلز خيلي ليز شده و مثل سطح آينه صاف
شده ( البته اين حالت توي کمتر از 10 دقيقه بدست مي ياد ! )
5 - سطح فلز رو دباره بشوريد .
6 - مقدار کمي در حد يک چهارم قاشق چايي خوري رو در وسط سطح فلز بريزيد .
7 - با پنبه اون رو به آرامي روي کل سطح فلز بماليد .
8 - حالا شروع کنيد به ماليدن سريع پنبه روي سطح فلز و کمي بروي پنبه فشار بياوريد .
9 - اين کار را بصورتي انجام بدهيد که از قسمتي شروع کنيد و در قسمت ديگر تمام کنيد .
يعني مثلا از ضلعي به سمت ضلع روبرو حرکت کنيد . اگر بي دقت پوليش کنيد در آخر سطحي
براق تر و سطحي تيره تر نسيب تون مي شه ... پس با ترتيب پوليش کنيد .
10- حدودا بعد از 3 الي 4 بار پوليش سر تا سر سطح صاف ، صاف مي شه .
11- سطح فلز رو با مايع ظرفشوري بشوريد .
12- اگر تمامي کار هاي بالا رو درست انجام داده باشيد ،‌ هم اکنون عکس خودتون رو روي سطح فلز مي بينيد !

کلا احتياج به کاربري هيچ دستگاهي نيست ، يعني تمامي کار هاي بالا فقط با دست بايد انجام گردد .
فقط کمي حوصله مي خواهد ...
اگر سوالي بود بفرماييد ...

Majid OC
16-10-08, 21:31
سلام :

سنباده به شماره 1500 يا 2000 .
سنباده پوساب ( اگر اشتباه نکنم ) چون من خودم ميرم مي گيم پوساب . اگر طرف نفهميد بهش بگيد سنباده صاف کاري مي خوام . رنگش هميشه آبي هست و روش نوشته ضد آب ( واتر پروف )
پوليش رو هم مي تونيد هم از لوازم ماشين فروش ها بخريد و هم از ابزار فروش ها ...
البته حتما بايد پوليش نرم بخريد نه پوليش زبر . ( پوليش زبر برنگ قهوه اي روشن و پوليش نرم برنگ کرم است )
مثل کرم دست و صورت نرم هست .
راستي براي پرداخت کاري و پوليش کاري فقط از پنبه استفاده کنيد .
1.
.
.
.

6 - مقدار کمي در حد يک چهارم قاشق چايي خوري رو در وسط سطح فلز بريزيد .
7 - با پنبه اون رو به آرامي روي کل سطح فلز بماليد .
8 - حالا شروع کنيد به ماليدن سريع پنبه روي سطح فلز و کمي بروي پنبه فشار بياوريد .
9 - اين کار را بصورتي انجام بدهيد که از قسمتي شروع کنيد و در قسمت ديگر تمام کنيد .
يعني مثلا از ضلعي به سمت ضلع روبرو حرکت کنيد . اگر بي دقت پوليش کنيد در آخر سطحي
براق تر و سطحي تيره تر نسيب تون مي شه ... پس با ترتيب پوليش کنيد .
10- حدودا بعد از 3 الي 4 بار پوليش سر تا سر سطح صاف ، صاف مي شه .
11- سطح فلز رو با مايع ظرفشوري بشوريد .
12- اگر تمامي کار هاي بالا رو درست انجام داده باشيد ،‌ هم اکنون عکس خودتون رو روي سطح فلز مي بينيد !

کلا احتياج به کاربري هيچ دستگاهي نيست ، يعني تمامي کار هاي بالا فقط با دست بايد انجام گردد .
فقط کمي حوصله مي خواهد ...
اگر سوالي بود بفرماييد ...

خیلی عالی بود بابا شما هم ترکوندی که . . . .
زیر سیکل توضیح بده .. . . :1. (38):

در مورد قسمت ششم منظور تون مقدار کمی چیه؟
ماده پولیش منظورتونه که مثل آرد هستش؟

بازم ممنون عزیز عالی بود :yes:

N@VID
16-10-08, 22:39
سلام :
آقا مجيد گل ؛ ما داريم پيش شما درس پس مي ديم ... هرچي بلديم رو از شما ياد گرفتيم ...
يعني مقدار کم پوليش برداريد و با پنبه سطح رو پوليش بکشيد و هر زمان حس کرديد ديگه پوليشي روي سطح فلز نمونده باز کمي خمير پوليش بزنيد ... همين کار رو تا آخر انجام بديد که حس کنيد سطح خيلي صاف شده .
درسته ؛ پوليش شبيه خمير نون هست ولي خيلي شل هست و چسبندگي خمير رو نداره ...
اگر مقدار زيادي پوليش رو روي سطح فلز بريزيد ،‌ مثل اين مي شه که روي يک قاشق برنج يک قاشق ماست بريزيد و بخاطر اين که در مواد تشکيل دهنده پوليش ، روغن هم هست کار مثل آش شعله مي شه !
کم کم خمير پوليش بزنيد تا روي کار تسلط داشته باشيد و خمير هم اصراف نشه .

نمي دونم تونستم منظورم رو برسونم يا نه ؟

ma_khoshtip
17-10-08, 14:08
سلام .
راستی . پای تلفن که تبریک گفتم . ولی اینجا هم تبریک میگم . امید وارم برات یه عمر کار کنه .
ولی بازم میگم . به خاطر سرعت بالایی که داره پشیمونت میکنه . فقط یه مسائلی رو دقت کن تا کمتر پشیمون بشی .
اول اینکه اتصالاتت رو با دقت استفاده کنی و از آب بندی بودنشون مطمئن باشی .
دو.م اینکه سیستمت به هیچ عنوان بسته نباشه . یا حد اقل توی کار یه منبع انبساط کار بگذاری . تا هم انبساط و انقباض کولنت روی اتصالات اثر نگذاره و هم یه کار فشار شکن انجام بده و سرعت بیش از حد این پمپ رو کم اثر کنه .
سوم اینکه یه دیمر استفاده کن . با دیمر سرعت پمپاژ رو کم کن . این طوری بازم اثر سرعت بر فشار و اثر فشار بر اتصالات رو کم می کنی .
حس می کنم باید راجع به منبع انبساط یکمی بنویسم ولی یه حس دیگه هم میگه الان خوابم میاد و خسته ام . پس باشه برای فردا یا پسفردا .
فعلا

مرسی محمد جان:11():
باید اعتراف کنم که دقیقا حق با تو بود.
به پمپ 1200 تا 1400 هم واسه این کار زیاد.
حتما یه دیمر میخواد.البته پمپم خودش یه دیمر داره ولی دقت کافیو نداره.منم زیاد بهش اطمینان ندارم.
از اونایی که تو اکواریومها ازش استفاده میشه بگیرم خوبه؟
ولی با تمام این تفاسیر اصلا صدا نداره.:1. (29)::1. (20):
راستی رادیات سمندو دیدی نظرت چیه؟

ma_khoshtip
17-10-08, 14:09
کسی در رابطه با رادیات سمند نظری نداره؟

ma_khoshtip
17-10-08, 14:15
اگر بخوام از این طرح برای سیستمم استفاده کنم,معایبش چیه؟
البته یکی از حسنهایی که داره اینه که برای جابجایی دست آدم بازه.مثلا تو تابستون میشه منتقلش کرد پیش دریچه ی کولر یا جایی که خنکتره!(درسته؟)

ma_khoshtip
17-10-08, 14:18
میخوام از جای مایع دستشویی برای مخزن استفاده کنم .چون هم تنوعشون زیلد هم چیزای خوبی توشون پیدا میشه.:1. (38):
کسی پیشنهادی برای مخزن نداره؟

ma_khoshtip
17-10-08, 14:25
طریفه ی گردش آب به ترتیب توی سیستم چه شکلیه؟

اونی که من در نظر دارم اینه:

مخزن>پمپ>رادیاتور>بلاک>مخزن>...

ولی توی اکثره عکسها این شکلیه:

مخزن>پمپ>بلاک>رادیاتور>مخزن>...

ma_khoshtip
17-10-08, 16:59
مادر بردمو هم مجهز به واتر کولینگ کردم.:1. (38):
مادر بردم asus m2n32-sli deluxe که کار زیادی نمیخواست چون تقریبا همهچیش آماده بود فقط یکم تغییرات کوچولو داشت.
تکمیل که شد عکسشو میذارم.
فقط مونده vga چون بلاکشو پیدا نکردم.
گرافیکم zotac gtx280.
نمیدونم بلاک با چه ابعادی بگیرم.
اینم عکس گرافیکم بدون سینک.
ابعادشم 104mm*269mm

ma_khoshtip
17-10-08, 17:08
این طراحی evga هست.
فکر کنم تو این مایه ها باید گیر بیارم(بسازم)
نظرتون چیه؟

Majid OC
17-10-08, 23:08
سلام :
آقا مجيد گل ؛ ما داريم پيش شما درس پس مي ديم ... هرچي بلديم رو از شما ياد گرفتيم ...
يعني مقدار کم پوليش برداريد و با پنبه سطح رو پوليش بکشيد و هر زمان حس کرديد ديگه پوليشي روي سطح فلز نمونده باز کمي خمير پوليش بزنيد ... همين کار رو تا آخر انجام بديد که حس کنيد سطح خيلي صاف شده .
درسته ؛ پوليش شبيه خمير نون هست ولي خيلي شل هست و چسبندگي خمير رو نداره ...
اگر مقدار زيادي پوليش رو روي سطح فلز بريزيد ،‌ مثل اين مي شه که روي يک قاشق برنج يک قاشق ماست بريزيد و بخاطر اين که در مواد تشکيل دهنده پوليش ، روغن هم هست کار مثل آش شعله مي شه !
کم کم خمير پوليش بزنيد تا روي کار تسلط داشته باشيد و خمير هم اصراف نشه .

نمي دونم تونستم منظورم رو برسونم يا نه ؟

برو بابا از این حرفا نزن ما هنوز خودمون چهار تا درس رو افتادیم ................:1. (38):

:11():من همیشه گفتم کسی که تجربه شخصی شو تو سایت می گذاره تا همه استفاده کنند ارزش داره احسنت بر شما نوید جان :11():

واگر نه این که من هی در مورد تئوری یه چیز هی توضیح بدم و حرفهای تکرارای بزنم که فایده ای نداره :

:11():هنر ؛ در توضیح عملی و انتقال تجربه شخصی در این سایت به یکدیگر است :11():

باز از تو ضیحات گران بها و راهنمایی هاتون ممنونم من دارم یه آلمینیوم رو با این روش که شما گفتید سمباده میزنم
خیلی عالی شده فقط مونده پولیش کاریش که توضیح کامل دادین ! ایشالا عکس می گیرم می ذارم

فقط یه سوال :

1.می خواستم در مورد شماره ای که پشت سمباده حک شده اصلاتی بهم بدین مثلا برای من زده (P180 ) یعنی چی؟
2.سمباده پوساب دونه درشته یا ریز ؟ شماره اش به مدل P چه عددی میشه ؟

قربانت مجید :give_rose:

N@VID
18-10-08, 04:19
سلام :
چوب کاري نکن ...
مدلش P220 هست و رنگش تو همه مارک ها هميشه آبي است .
راستش رو بخوايي من فقط سنباده خريدن مدل رو مي بينم و مي خرم و اطلاعاتي راجع به
مدل هاي مختلف و علامت ها شون ندارم .
امروز همين هايپر خودم رو باز کردم و آينه شده بستمش !
قبل از عمل : 29 درجه
بعد از عمل : 24 درجه !
يعني 5 درجه بين صيقلي بودن و سطح معمولي اختلاف دما ايجاد شد !
الان دارم عشق دنيا رو مي کنم و خدا رو شاکرم که حداقل ضد حال نخوردم .
تازه فن رو اشتباه هم بستم ! حواسم نبود لوله ها جلوي فن نيافتاد و الان لوله ها بغل فن ها هستند ...
فکر کنم اگر بيان جلوي فن دما بشه 20 تا 22 درجه !

مجيد جان ما خيلي نوکرتيم ...

ViViD
18-10-08, 11:18
سلام
یک مشکلی دارم که امیدوارم بتونم راهنمایی بگیرم از اساتید
من یک TEC خریدم و یک واترکولینگ هم درست کردم با 2 بلاک واتر
TeC رو روی پردازنده با خمیر سیلیکون قرار دادم و روی TEC رو هم بلاک واتر رو گذاشتم روی چیپ مادربرد هم بلاک واتر دیگه رو گذاشتم وقتی سیستم رو روشن کردم اول سیستم بالا آمد خواستم داخل ستاپ بشم هنگ کرد رستارت که کردم دیگه سیستم بالا نیامد باتری بایوس رو هم چند بار خالی کردم اما دیگه کلاً بالا نیامد وقتی بدون هت سینکها مین رو تست میکنم چیپ مادربرد خیلی دمای بالایی میگیره اما پردازنده اصلاً گرم هم نمیشه
به نظر مادربرد به رحمت الهی رفته باشه باز هم اگر شما نظر دیگه ای دارید بهم بگید شاید بتونم کاریش بکنم
مادربرد Asus A8N5X
پردازنده Athlon 64bit 3200
و برای TeC از یک پاور جداگانه استفاده کردم

Majid OC
18-10-08, 14:03
سلام
یک مشکلی دارم که امیدوارم بتونم راهنمایی بگیرم از اساتید
من یک TEC خریدم و یک واترکولینگ هم درست کردم با 2 بلاک واتر
TeC رو روی پردازنده با خمیر سیلیکون قرار دادم و روی TEC رو هم بلاک واتر رو گذاشتم روی چیپ مادربرد هم بلاک واتر دیگه رو گذاشتم وقتی سیستم رو روشن کردم اول سیستم بالا آمد خواستم داخل ستاپ بشم هنگ کرد رستارت که کردم دیگه سیستم بالا نیامد باتری بایوس رو هم چند بار خالی کردم اما دیگه کلاً بالا نیامد وقتی بدون هت سینکها مین رو تست میکنم چیپ مادربرد خیلی دمای بالایی میگیره اما پردازنده اصلاً گرم هم نمیشه
به نظر مادربرد به رحمت الهی رفته باشه باز هم اگر شما نظر دیگه ای دارید بهم بگید شاید بتونم کاریش بکنم
مادربرد Asus A8N5X
پردازنده Athlon 64bit 3200
و برای TeC از یک پاور جداگانه استفاده کردم

کاش قبل از شروع این کار با ما در میان می گذاشتین تا توصیه های تکراری رو دوباره بیان کنیم ::1. (38):

1.عزیز من که بارها گفتم شما باید قبل از هر کاری دما رو با ترمومتر اندازه بگیرید ببینید دمای TEC (طرف سرد چقدره بعد بذارید رو CPU ) یعنی سنسور ترمومتر قبل از روشن کردن باید در زیر کنار طرف سرد TEc نصب شده باشه بعد دکمه پاور TEC رو بزنید تا شروع به پایین آمدن دما کرد بلافاصله سیستم رو روشن کنید )

(دوستان هرآزمایشی نیاز به وسیله اندازه گیری داره ، این کار هم نیاز به یک ترمومتر برای مانیتورینگ هر لحظه دما داره چون سنسور مادربرد مثل سنسور ترمومتر تغییرات دما رو سریع انتقال نمیده همین یکصدم ثانیه تاخیر قطعه گرون قیمت شما می سوزه پس بهتر 25 تا 30 تومن خرج کنیم یک ترمومتر دیجیتالی بخریم )

2.عزیز شما مادربرد رو با ابر یا فوم مخصوص (سیاه رنگه)عایق بندی کردین ؟ (اطراف CPU و چیپ شمالی تا در صورت عمل میعان یا شبنم رطوبت به بورد مین نفوز نکنه ؟) اصلا هیچ قطره ابی تولید نشد؟

3.بعد شما چرا هیت سینک رو کندین از روی مادربرد سیستم رو برای تست روشن کردین ؟در صورتی که می گید واتر روش نبوده ؟یابوده میگید خیلی داغ می شد چیپ اصلی خب این نشون دهنده ضعف خنک کننده واتر بلاک هستش البته چیپ های nForce4 به شدت داغ می کنند
یه عکس از واتر بلاک ها تون بزارید ......

4.قبلا این واتر بلاک هارو تست کردین دما چقدر بوده روی چیپ اصلی مین برد و CPU یا یکباره باTEC تست کردین عزیز ؟

در آخر هم برای تست اگر کارت گرافیکتون فن داره ببینید وقتی مین رو روشن می کنید فن کارت شروع به گردش می کنه و صدای چه بوقی رو می شنوید بلند کوتاه دو تا بوق پشت سر هم.....لطفا تست گفته شده را با هیت سینک مادربرد و فن اصلی مین برد امتحان کنید.:1. (26):

ViViD
18-10-08, 14:18
کاش قبل از شروع این کار با ما در میان می گذاشتین تا توصیه های تکراری رو دوباره بیان کنیم ::1. (38):

1.عزیز من که بارها گفتم شما باید قبل از هر کاری دما رو با ترمومتر اندازه بگیرید ببینید دمای TEC (طرف سرد چقدره بعد بذارید رو CPU ) یعنی سنسور ترمومتر قبل از روشن کردن باید در زیر کنار طرف سرد TEc نصب شده باشه بعد دکمه پاور TEC رو بزنید تا شروع به پایین آمدن دما کرد بلافاصله سیستم رو روشن کنید )

(دوستان هرآزمایشی نیاز به وسیله اندازه گیری داره ، این کار هم نیاز به یک ترمومتر برای مانیتورینگ هر لحظه دما داره چون سنسور مادربرد مثل سنسور ترمومتر تغییرات دما رو سریع انتقال نمیده همین یکصدم ثانیه تاخیر قطعه گرون قیمت شما می سوزه پس بهتر 25 تا 30 تومن خرج کنیم یک ترمومتر دیجیتالی بخریم )

2.عزیز شما مادربرد رو با ابر یا فوم مخصوص (سیاه رنگه)عایق بندی کردین ؟ (اطراف CPU و چیپ شمالی تا در صورت عمل میعان یا شبنم رطوبت به بورد مین نفوز نکنه ؟) اصلا هیچ قطره ابی تولید نشد؟

3.بعد شما چرا هیت سینک رو کندین از روی مادربرد سیستم رو برای تست روشن کردین ؟در صورتی که می گید واتر روش نبوده ؟یابوده میگید خیلی داغ می شد چیپ اصلی خب این نشون دهنده ضعف خنک کننده واتر بلاک هستش البته چیپ های nForce4 به شدت داغ می کنند
یه عکس از واتر بلاک ها تون بزارید ......

4.قبلا این واتر بلاک هارو تست کردین دما چقدر بوده روی چیپ اصلی مین برد و CPU یا یکباره باTEC تست کردین عزیز ؟

در آخر هم برای تست اگر کارت گرافیکتون فن داره ببینید وقتی مین رو روشن می کنید فن کارت شروع به گردش می کنه و صدای چه بوقی رو می شنوید بلند کوتاه دو تا بوق پشت سر هم.....لطفا تست گفته شده را با هیت سینک مادربرد و فن اصلی مین برد امتحان کنید.:1. (26):
من ترمومتر تهیه کردم با سنسور SMT 160 ولی اون کاری که شما گفتی رو نمیدونستم باید انجام بدم که TEC رو روشن کنم بعد که سرد شد سیستم رو راه بندازم
من اصلاً به مرحله تست نرسیدم که بخوام عایق بندی کنم ، آزمایشی بود که شکست خوردم:lol:
هیت سینک رو بعد از خراب شدن سیستم در آوردم تا ببینم آیا چیپ و پردازنده داغ میکنه.
سیستم تمام فن هاش کار میکنه گرافیک، پردازنده ،چیپ، در حالت بعد از خرابی اما هیچ بوقی نمیزنه و بالا هم نمیاد!!!
عکس هم چشم میگذارم الان سیستم خودم نیست از کافی نت دارم کار میکنم.
نه تست تنها نگرفتم واتربلاک ها رو یکباری اومدم با TEC همزمان استفاده کردم.
به نظر شما ممکنه مادربرد سالم باشه البته من بردم نشون هم دادم تست قطعه هم کردیم با دیگر دوستان مشکل از همون مین بود که اصلاً بالا نمیاد اما تمام فن های مین کار میکنند.
متشکرم خوب به تجربه اش می ارزید چون قصد تعویض سیستم دارم باید یکجوری از دستش راحت میشدم:lol:

Majid OC
18-10-08, 16:29
من ترمومتر تهیه کردم با سنسور SMT 160 ولی اون کاری که شما گفتی رو نمیدونستم باید انجام بدم که TEC رو روشن کنم بعد که سرد شد سیستم رو راه بندازم
من اصلاً به مرحله تست نرسیدم که بخوام عایق بندی کنم ، آزمایشی بود که شکست خوردم:lol:
هیت سینک رو بعد از خراب شدن سیستم در آوردم تا ببینم آیا چیپ و پردازنده داغ میکنه.
سیستم تمام فن هاش کار میکنه گرافیک، پردازنده ،چیپ، در حالت بعد از خرابی اما هیچ بوقی نمیزنه و بالا هم نمیاد!!!
عکس هم چشم میگذارم الان سیستم خودم نیست از کافی نت دارم کار میکنم.
نه تست تنها نگرفتم واتربلاک ها رو یکباری اومدم با TEC همزمان استفاده کردم.
به نظر شما ممکنه مادربرد سالم باشه البته من بردم نشون هم دادم تست قطعه هم کردیم با دیگر دوستان مشکل از همون مین بود که اصلاً بالا نمیاد اما تمام فن های مین کار میکنند.
متشکرم خوب به تجربه اش می ارزید چون قصد تعویض سیستم دارم باید یکجوری از دستش راحت میشدم:lol:

قربانت
خب دما موقعی که TEC روشن شد چند بود که روی CPU قرار دما رو ترمومتر چند نشون می داد ؟
این که میگی با قطعات دیگه تست کردی یعنی CPU و گرافیک سالم بود؟
اگر اینجوریه باید ببری گارانتی یه هزینه کوچیکی می گیرن درستش می کنن چون برق جریان داره ولی
تصویر نداری!؟
مطمئنی که واتر بلوک تون نشتی نداشت؟چون من فکر کنم اگر نشتی کرده باشهاینجوری شده ووقتی خشک بشه سیستم راه می افته ؟(مثلا یک صبح تا ظهر جلو آفتاب بزار مادربردتون) دیدی درست شد :1. (38):

ایشالا سیستم بعدی رو می ترکو................................نیم !!:1~@$S:

ViViD
18-10-08, 16:48
قربانت
خب دما موقعی که TEC روشن شد چند بود که روی CPU قرار دما رو ترمومتر چند نشون می داد ؟
این که میگی با قطعات دیگه تست کردی یعنی CPU و گرافیک سالم بود؟
اگر اینجوریه باید ببری گارانتی یه هزینه کوچیکی می گیرن درستش می کنن چون برق جریان داره ولی
تصویر نداری!؟
مطمئنی که واتر بلوک تون نشتی نداشت؟چون من فکر کنم اگر نشتی کرده باشهاینجوری شده ووقتی خشک بشه سیستم راه می افته ؟(مثلا یک صبح تا ظهر جلو آفتاب بزار مادربردتون) دیدی درست شد :1. (38):

ایشالا سیستم بعدی رو می ترکو................................نیم !!:1~@$S:

آقا ارادتمندیم که به به پستهای من هم توجه داری برادر
خوب اشکال کار من این بوده که سنسورهای SMT 160 چون بزرگ هستند و استوانه ای نمیتونستم روی پردازنده بزارم و اشکال دوم هم این بود که سیستم و TEC رو همزمان روشن کردم که احتمالاً یک دفعه دمای پردازنده بالا رفته
الان یک چیزی به ذهنم آمد اشکال سوم:lol: پردازنده رو چک نکردم ببینم سالم هست یا نه با همون مادربرد رو تست کردم شاید پردازنده سوخته!!! که گارانتی داره اما مادربرد گارانتی نداره
فکر کنم اگر پردازنده سوخته باشه بفرستم گارانتی یک پردازنده سوکت 940 بهم بده:love: چون سوکت 939 دیگه پیدا نمیشه :1. (5):
گرافیک سالم بود
از لحاظ واترکولینگ هم خیالم راحته چون بعد از این همه تست نشتی گذاشتمش الان هم دوباره تست کردم حتی 1 قطره هم نشتی نداره مطمئن هستم
الان میرم تو کاره تست پردازنده خوشبختانه یکی از دوستانم سوکت 939 داره ازش میگیرم تست میگیرم
خدا کنه پردازنده سوخته باشه آخ جون:party::party::party:

good_punisher
18-10-08, 22:42
سلام .
آقا محمد . من که گفتم 2300 رو هر کاری بکنیم هم نمیشه باهاش کار کرد . واقعا فشار بالایی داره . یعنی با اینکه میتونی اونطرف سیستم رو باز بزاری ولی بازم اگه فشار اندازه بگیری خیلی با فشار سیستم های باز فرق خواهد داشت .
به نظر بنده میتونی یه 1400 بگیری دیمر بزاری . یا حتی 1000 بگیری و دیمر بزاری . ولی به طور متعادل 800 لیتر یه چیزیه که نه کمه نه زیاده . یعنی نه CPU میسوزه نه جیزگر ما ( نه سیخ میسوزه نه کباب )
خدا وکیلی در باره رادیاتور سمند راست میگفتی . مستش شدم . شدیدا تو کفشم . البته اون فرانسویه ها. فقط یه چیزی . ابعادش چقدره ؟ نسبت به مدل پیکانی گقدر فرق داره . اگه بتونی این رو هم بگی عالی میشه .
راجع به طرحی که گذاشتی هم به نظر بنده این جا رو دیگه بهتره خودتون تصمیم بگیرید . ولی سیستم های مختلف رو ببینید و طرح هایی که دارید رو از همین اول بیان کنید . این طوری از خرج اضافی میافتید و طرح قشنگتری هم خواهید داشت . این طرحی هم که گذاشتید جیز خوبیه . دقیقا به خاطر راحتی در انتقال مکان . طرحی که من در نظر داشتم این بود که رادیاتور رو بزارم روی کیس . یه جورایی می خواستم کیسم رو قول آیا تر نشون بده . ولی خیلی دردسر داره . همین طرحی که شنا گذاشتی بهتره .
در استفاده از چیزای مختلف به جای مخزن هم میشه گفت دست شخص از هر جای دیگه ای باز تره . فقط باید تمیز شده باشه و روی نحوه استفاده ازش دقت کنید .
در باره اون پروسه هایی که برای گردش آب گذاشتید پروسه دوم امتحانش رو پس داده . من توی فکرم پروسه اول رو مد نظر دارم و دارم روش فکر می کنم ( البته یه چیزی حدود 2 هفته ای میشه ) . پروسه اول یه خوبی که داره اینه که پمپ هرچقدر که آب رو گرم کنه ( هر قدر هم کم باشه ) رادیاتور اثرش رو از بین میبره . ولی نمیدونم واقعا پروسه بهتریه یا نه . شما می تونی یه بار همین بیرون کیس امتحانشون کنی و بر اساس نتیجه بگی کدوم بهتره .
برای کارت گرافیکت هم نمیدونم میشه مخصوصش پیدا کرد یا نه . اگه پیدا بشه می تونی با خیال راحت ازش استفاده کنی و کیفش رو ببری . چون رم های گرافیک رو هم با آب خنک خواهی کرد . ولی فکر نکنم بتونی برای 280 چیزی پیدا کنی جز یه مدل بلاکی که خودم هم از همین نوع خریدم . روی هر گرافیکی با هر مارکی و هر چیپستی قابل اتصاله . :1. (27): . میدونی چرا ؟ اینا یه قطعه ای داره به نام کلیپس . خوب بلاک به اندازه ایه که روی چیپ رو میپوشونه . و کلیپ میاد روی بلاک . حالا دو تا صفحه باریک که وسطش برای حرکت پیچ یه شیار تعبیه شده ازش جدا می کنی . این طوری اگه جای پیچ های کولینگ گرافیک رو به صورت ضربدر در نظر بگیری یکی از خط های این ضربدر رو می تونی با پیچ متصل کنی . یعنی دو تا رو که رو بروی هم باشن . یا در واقع 2 تا از پیچ های نا مجاور رو می تونی وصل کنی . ( امید وارم خوب گفته باشم ) فقط میمونه رم های گرافیک . مشکل اینها رو هم با هیت سینک های کوچولویی که از مس هستن میشه حل کرد . من هم دنبال همین ها هستم . ولی دریغ از یه دونه . قبلا داشتن ها . خودم هم دیدم . ولی نمیدونستم این موقع لازمم میشه .
برو به این تاپیک و ببینش

خوب بریم سراغ آقا نوید .
خدا وکیلی طرح خوبی رو ارائه دادی . به قول آقا مجید واقعا شمایی که توی این تاپیک هنر نشون دادی . وگرنه ماهایی که حرف از تئوری ها میزنیم و زورمون میاد بعد از 4 ساعت تست سنگین ( سگی :whistle:) با TEC نتیجه ها رو اینجا بزاریم که هنری نکردیم .
خلاصه خیلی طرح باحالی بود . به زودی برای هم کانتینر و هم بلاکم این کار رو میکنم . حتی بلاک خود Tt برای VGA از این کار ها می خواد .
آقای ویوید . خوب . این جور تجربه های تلخ گفتنش خیلی با ارزشه . حد اقل اگه باعث بشه یه نفر دیگه هم از خطر نجات پیدا کنه خیلی خوبه .
راستی . دیدید بالاخره گفتم الان موقع شروع کار با TEC نیست . مشکل اصلی از همون TEC بوده فکر کنم .
اگه بتونی یه عکسهایی از بلاک هایی که ساختی بزاری خوب میشه .
بنده هیچ اطلاعات درست حسابی از الکترونیک یا سخت افزار ندارم . ( آقا مجید بهتر از همه بچه های سایت میدونه . البته خدا حتی بهتر از خودم میدونه که راجع به هیچی نمیدونم . یعنی خودم که میدونم هیچی نمیدونم دیگه ببین قضیه چیه )
بحث مشکلی که برای سیستمتون پیش اومده اولا ان شاءالله نصیب هیچ کسی نشه و ثانیا دوستان بهتر میتونن کمکتون کنن .
ضمنا ان شاءالله تست سالم بودن که گرفتید خیالتون راحت میشه . یعنی از بلاتکلیفی در میاید که یه فاتحه خودن افتادید یا نه . حالا یا مین یا CPU یا هردو ( البته اگه هر دو باشه که 2 بار بفرستید بنابر احتیاط مستحب .):wink:

راستی مجید جان . بدون اینکه بدونم چجوری اون مشکل رفع شد ها:1. (4): . البته توضیح و بحثش رو بزار برای یه جای دیگه . خدا رو شکر .:ange:
خوب . فکر کنم یه نیم متری تایپ کردم . ولی اشکالی نداره . اگه بتونم به یه نفر هم کمک کنم میارزه .
امید وارم همیشه بحث ها اینقدر گرم باشه که بعد از تقریبا 2 روز که نیومده بودم مجبور بشم 2 صفحه مطلب رو بخونم و نیم مترپست بدم .

فعلا

ViViD
18-10-08, 22:56
از تمامی دوستان متشکرم من مادربرد رو دادم تعمیرگاه یعنی دادند تعمیر قبل از اینکه من برسم بگم بگذارید پردازنده رو تست کنم(خوب دیگه از داشتن دوستان خوب این قسمتش مزیته زودتر از اون چه انتظار داری کار آدم رو انجام میدهند :1. (27): )
ولی من اگر مادربرد تعمیر بشه و برگرده سالم باز هم از همون TEC و واترکولینگ همزمان استفاده میکنم( از رو هم نمیره :whistle: ) این دفعه خیلی محتاطانه و با در جریان گذاشتم کامل اساتید شروع به کار میکنم
تست TEC در بیرون کیس امروز انجام دادم خیلی عالی بود تونستم ناحیه داغ TEC رو که تا 70 درجه بالا میرفت رو با واترکولینگ تا 37 درجه ثابت نگاه دارم (سنسور از یک کیس قدیمی گرین 2 در کردم) و ناحیه سرد هم تا منفی 10 درجه پایین آوردم بی صبرانه منتظرم مادربرد برسه از راه سالم تا دوباره بترکونمش
دیگه زدم به اون در هر چه آمد خوش آمد در راه علم هر کاری میشه باید بکنم :lol:

AMD>INTEL
18-10-08, 23:18
حتما بيرون از كيس بدون وصل كردن سيستم تستش كن . بعضي از نشتي ها خيلي نا محسوس هستند . بايد دقت كرد . اگر ميتونستي عكسي از اين سيستم كولينگت بذاري خيلي بهتر ميشد . نكاتي كه مجيد جان گفت حتما گوش كن .

Majid OC
18-10-08, 23:55
راستی مجید جان . بدون اینکه بدونم چجوری اون مشکل رفع شد ها:1. (4): . البته توضیح و بحثش رو بزار برای یه جای دیگه . خدا رو شکر .:ange:
فعلا

نه بابا ؟؟
نکنه داغی خبر نداری سوزوندیش :1. (38):
حالا بعدا برام تعریف کن :yes:

نقل قول از ViViD :

از تمامی دوستان متشکرم من مادربرد رو دادم تعمیرگاه یعنی دادند تعمیر قبل از اینکه من برسم بگم بگذارید پردازنده رو تست کنم(خوب دیگه از داشتن دوستان خوب این قسمتش مزیته زودتر از اون چه انتظار داری کار آدم رو انجام میدهند )
ولی من اگر مادربرد تعمیر بشه و برگرده سالم باز هم از همون TEC و واترکولینگ همزمان استفاده میکنم( از رو هم نمیره ) این دفعه خیلی محتاطانه و با در جریان گذاشتم کامل اساتید شروع به کار میکنم
تست TEC در بیرون کیس امروز انجام دادم خیلی عالی بود تونستم ناحیه داغ TEC رو که تا 70 درجه بالا میرفت رو با واترکولینگ تا 37 درجه ثابت نگاه دارم (سنسور از یک کیس قدیمی گرین 2 در کردم) و ناحیه سرد هم تا منفی 10 درجه پایین آوردم بی صبرانه منتظرم مادربرد برسه از راه سالم تا دوباره بترکونمش
دیگه زدم به اون در هر چه آمد خوش آمد در راه علم هر کاری میشه باید بکنم

پس اشکال از مادربرد بود من منظورم از گارانتی همون تعمیر گاهشون بود که یه هزینه ای میگیرن درست می کنن
براتون !!:1. (38):
بله همون طور که بهادر جان گفتن امکان نشتی ریز هست حتما بیرونش تست کنید بعد شما Athlon 64bit 3200 که
اگر درست یادم باشه رو فرکانس 2.0Ghz کارمی کرد می خواید تا چند هرتز اوور کنید چون این پردازنده 90 نانومتری
است و گرمای زیادی تولید می کنه این گرما باعث اختلال در کارکرد TEC میشه
چون TEC قطعه پایداری نیس یعنی با کو چکترین گرمایی که به سطح سردش وارد بشه دچار تغییر دما میشه مثلا تا الان منفی 9 درجه بود تا سیستم روشن میشه ییهو میشه مثبت 10 درجه که این تغییر فاز هم عمل میعان رو تشدید میکنه هم رطوبت تولیدی رو با عایق بندی درست بایدمهار کنید و اصلا با سنسور که داشته باشید تا دما TEC به 5 تا 10 درجه رسید سیستم رو روشن کنید( اصلا نگذارید به زیر صفر برسه ) تا CPU در دمای مثلا 15 تا 20 درجه
حال کنه !!؟:lol:
نکته دیگه این که سنسورتون باید از نوع pt100 باشه که کاملا مسطح و باریک به اندازه 1mm*2mm با ارتفاع 1 میلیمتر
من نمی دونم به دستگاه شما سنسور Pt100 می خوره یا نه ؟
چون بدون ترمومتر و نصب سنسور اصلا به هیچ وجه نباید این دفعه سمت تست کردن برید !!پس حتما سنسور تهیه کنید و به دیواره پردازنده و TEC بچسبو نید ...............:1. (26):

قربانت :give_rose:
مجید

ma_khoshtip
19-10-08, 02:08
سلام .
آقا محمد . من که گفتم 2300 رو هر کاری بکنیم هم نمیشه باهاش کار کرد . واقعا فشار بالایی داره . یعنی با اینکه میتونی اونطرف سیستم رو باز بزاری ولی بازم اگه فشار اندازه بگیری خیلی با فشار سیستم های باز فرق خواهد داشت .
به نظر بنده میتونی یه 1400 بگیری دیمر بزاری . یا حتی 1000 بگیری و دیمر بزاری . ولی به طور متعادل 800 لیتر یه چیزیه که نه کمه نه زیاده . یعنی نه CPU میسوزه نه جیزگر ما ( نه سیخ میسوزه نه کباب )
اولا مرسی که لااقل تو جواب پستامو میدی.:give_rose:
آره حق با تو بود ولی هنوز توی سیستم تستش نکردم.وقتی سیستمم کارش تموم شد تستش میکنم اگه جواب نداد 1400

خدا وکیلی در باره رادیاتور سمند راست میگفتی . مستش شدم . شدیدا تو کفشم . البته اون فرانسویه ها. فقط یه چیزی . ابعادش چقدره ؟ نسبت به مدل پیکانی گقدر فرق داره . اگه بتونی این رو هم بگی عالی میشه .
من امروز گرفتمش قابلتو نداره.
ابعادشم 31*17*6

راجع به طرحی که گذاشتی هم به نظر بنده این جا رو دیگه بهتره خودتون تصمیم بگیرید . ولی سیستم های مختلف رو ببینید و طرح هایی که دارید رو از همین اول بیان کنید . این طوری از خرج اضافی میافتید و طرح قشنگتری هم خواهید داشت . این طرحی هم که گذاشتید جیز خوبیه . دقیقا به خاطر راحتی در انتقال مکان . طرحی که من در نظر داشتم این بود که رادیاتور رو بزارم روی کیس . یه جورایی می خواستم کیسم رو قول آیا تر نشون بده . ولی خیلی دردسر داره . همین طرحی که شنا گذاشتی بهتره .

طرحم مثل همینه که عکسشو گذاشتم.ولی در ابعاد بزرگتر .به نظرم عالی شد .امروز که تموم شد(ایشالا) عکسشو میزارم.راجعبه طرحتو هم میتونم بگم که طرح خوبیه البته اگه به کیس صدمه نرسه چون موقع تعویضش کلی میزنن توی سرش(شبیه شعر شد:چون موقع تعویضش * کلی میزنن توی سرش):1. (38):

در استفاده از چیزای مختلف به جای مخزن هم میشه گفت دست شخص از هر جای دیگه ای باز تره . فقط باید تمیز شده باشه و روی نحوه استفاده ازش دقت کنید .
در باره اون پروسه هایی که برای گردش آب گذاشتید پروسه دوم امتحانش رو پس داده . من توی فکرم پروسه اول رو مد نظر دارم و دارم روش فکر می کنم ( البته یه چیزی حدود 2 هفته ای میشه ) . پروسه اول یه خوبی که داره اینه که پمپ هرچقدر که آب رو گرم کنه ( هر قدر هم کم باشه ) رادیاتور اثرش رو از بین میبره . ولی نمیدونم واقعا پروسه بهتریه یا نه . شما می تونی یه بار همین بیرون کیس امتحانشون کنی و بر اساس نتیجه بگی کدوم بهتره .

حتما تموم شد هردوتاشو تست میکنم.

برای کارت گرافیکت هم نمیدونم میشه مخصوصش پیدا کرد یا نه . اگه پیدا بشه می تونی با خیال راحت ازش استفاده کنی و کیفش رو ببری . چون رم های گرافیک رو هم با آب خنک خواهی کرد . ولی فکر نکنم بتونی برای 280 چیزی پیدا کنی جز یه مدل بلاکی که خودم هم از همین نوع خریدم . روی هر گرافیکی با هر مارکی و هر چیپستی قابل اتصاله . :1. (27): . میدونی چرا ؟ اینا یه قطعه ای داره به نام کلیپس . خوب بلاک به اندازه ایه که روی چیپ رو میپوشونه . و کلیپ میاد روی بلاک . حالا دو تا صفحه باریک که وسطش برای حرکت پیچ یه شیار تعبیه شده ازش جدا می کنی . این طوری اگه جای پیچ های کولینگ گرافیک رو به صورت ضربدر در نظر بگیری یکی از خط های این ضربدر رو می تونی با پیچ متصل کنی . یعنی دو تا رو که رو بروی هم باشن . یا در واقع 2 تا از پیچ های نا مجاور رو می تونی وصل کنی . ( امید وارم خوب گفته باشم ) فقط میمونه رم های گرافیک . مشکل اینها رو هم با هیت سینک های کوچولویی که از مس هستن میشه حل کرد . من هم دنبال همین ها هستم . ولی دریغ از یه دونه . قبلا داشتن ها . خودم هم دیدم . ولی نمیدونستم این موقع لازمم میشه .
برو به این تاپیک و ببینش

فعلا

امروز که هرچی گشتم نتونستم یه شمش مسی تو ابعادی که میخوام گیر بیارم(2*10*20 cm)
آره بلاکهای آماده رمهارو ساپرت نمیکنن.واسه همین میخوام بسازمش.اونم یه چیزی بهتر از بلاک evga (حتما)
بازم مرسی:give_rose:

ma_khoshtip
19-10-08, 02:36
سلام :

اين هم عکس ها :

واقعا عالی بود.مرسی:great::love::11():

ma_khoshtip
19-10-08, 05:12
با عرض پوزش یه سوال تکراری::rules:
اگر از آلمینیوم به جای مس برای بلاک vga استفاده کنم چند درصد کاراییش پایین میاد?:1~@$S (8):

ViViD
19-10-08, 13:54
نقل قول از ViViD :

پس اشکال از مادربرد بود من منظورم از گارانتی همون تعمیر گاهشون بود که یه هزینه ای میگیرن درست می کنن
براتون !!:1. (38):
بله همون طور که بهادر جان گفتن امکان نشتی ریز هست حتما بیرونش تست کنید بعد شما Athlon 64bit 3200 که
اگر درست یادم باشه رو فرکانس 2.0Ghz کارمی کرد می خواید تا چند هرتز اوور کنید چون این پردازنده 90 نانومتری
است و گرمای زیادی تولید می کنه این گرما باعث اختلال در کارکرد TEC میشه
چون TEC قطعه پایداری نیس یعنی با کو چکترین گرمایی که به سطح سردش وارد بشه دچار تغییر دما میشه مثلا تا الان منفی 9 درجه بود تا سیستم روشن میشه ییهو میشه مثبت 10 درجه که این تغییر فاز هم عمل میعان رو تشدید میکنه هم رطوبت تولیدی رو با عایق بندی درست بایدمهار کنید و اصلا با سنسور که داشته باشید تا دما TEC به 5 تا 10 درجه رسید سیستم رو روشن کنید( اصلا نگذارید به زیر صفر برسه ) تا CPU در دمای مثلا 15 تا 20 درجه
حال کنه !!؟:lol:
نکته دیگه این که سنسورتون باید از نوع pt100 باشه که کاملا مسطح و باریک به اندازه 1mm*2mm با ارتفاع 1 میلیمتر
من نمی دونم به دستگاه شما سنسور Pt100 می خوره یا نه ؟
چون بدون ترمومتر و نصب سنسور اصلا به هیچ وجه نباید این دفعه سمت تست کردن برید !!پس حتما سنسور تهیه کنید و به دیواره پردازنده و TEC بچسبو نید ...............:1. (26):

قربانت :give_rose:
مجید
سلام مجید جان
این عکس نهایت مقداری بود که با پردازنده خودم تونستم با فن استوک بدست بیارم

که تو سایت HWBot در 100 Top شدم نفر 41:1. (27):

خواستم با واترکولینگ باز هم رکورد بزنم که شانس نیاوردم :whistle:
این هم عکس از واتر کولینگ البته یک مقداری Online تشریف داره به بزرگی خودتون ببخشید ما طراح نبودیم
خوشگل در نیامده اما به نظرم کارایی خوبی میده

این هم 2 تا بلاک واتر که اصلاً خداییش خوب نشده و قیافه نداره :lol:

اما چون داخلش حجم زیادی داره آب بیشتری گردش پیدا میکنه
خوب میدونم که همش پر از اشکاله راهنمایی شما اساتید کارهایی بعدی رو بهتر میکنه :give_rose:

good_punisher
19-10-08, 15:52
سلام
آقا محمد . وظیفه است که جواب بدیم . ولی به نظر بنده ریسک نکن و مثلا بزار 2-3 روز بیرون کیس روشن باشه . هر مشکلی براش پیش بیاد مشخص میشه . یه جورایی شبیه این تست های اداره استاندارد میشه . البته . از نوع استاندارد ایرانی یا چینی . اگه بخوای خیلی استاندارد باشه که باید بزاری توی فشار سنگین در بدترین شرایط برای مدت زمان خیلی زیاد سال ( :1. (38): ) همین جوری کار کنه تا بتونه استاندارد بگیره . این مدلش رو میگن استاندارد آلمانی از نوع نازی . چون معمولا آلمانی ها مثلا وقتی می خواستن یه سلاح رو استاندارد اعلام کنن یهو میومدن 20000 فشنگ رو با چند نمونه شلیک میکردن و اگه جواب میداد تازه میرفت وارد ارتش آلمان نازی میشد . ( خدا بیامرزه پدر و مادرت رو هیتلر جان . هیچکس قدرت رو ندونست . حتی همون آلمانی های گربه صفت . )
بگذریم آقا . کلا منظورم اینه که بیرون کیس چند روز تست بگیر اگه این پمپ فشارش زیادی بالا نبود اونوقت برو تو کیس . چون دیگه بره تو کیس باید قید چند میلیون تومن رو بزنی .
رادیاتور هم قابلم رو نداره . ولی صاحبش لازم داره :1. (38)::wink:
راستی . چند خریدی و اگه بتونی یه لطفی کنی یه خط کش بزار کنارش و عکس بگیر بزار تو سایت .
طرحت هم ان شاءالله زودتر کامل میشه . راستی . بپا بدون تست ازش استفاده نکنی که دیگه لازم به تو سر زدنش نیست . حاضر میشی یه چیزی هم دستی به طرف بدی بگی وردار برو .( خدا وکیلی حیف 280 نیست ؟ )
آقا . اگه واقعا تصمیم داری که بلاک گرافیک رو بسازی بهتره با چند تا از بچه ها مشورت کنی و بعد دست به ساختش بزنی . اگه حاضری هزینه کنی مس بساز . ولی اگه می خوای دردسرت کمتر باشه و راحتتر تموم بشه از همون آلومینیم بزن . فرق این دو جنس در اینه که ظرفیت گرماییشون فرق میکنه . برای این که جا بیافته این طوری میگم . اگه 1 کیلو گرم مس داشته باشیم و 1 کیلو گرم هم آلومینیم ، و به هر کدوم مثلا 10000 ژول انرژی گرمایی بدیم ، در آخر کار دمای مس کمتر افزایش پیدا می کنه .
براتون با فرمول مثال رو میگم . البته چون جدول ندارم و ظرفیت گرمایی دو فلز مس و آلومینیم رو نمیدونم با آب و اتیلن گلیکول براتون میگم .
1 کیلو گرم آب داریم . ظرفیت گرمایی آب تقریبا 4200 ژول بر کیلوگرم درجه سلسیوس است . دما فعلی آب 20 درجه است . حالا میایم آب رو بدون اینکه ذره ای از گرما به جای دیگه ای منتقل بشه گرم میکنیم . در پایان متوجه میشیم که 42000 ژول انرژی به طور کامل به آب منتقل شده . حالا طبق فرمول داریم :

Q=m.c.t البته t معرف اختلاف دماست . توی فرمول اصلی یه علامت مثلث هم داره که بهش میگن دلتا .
توی فرمول جای گذاری میکنیم : 42000=1 * 4200 * t
t = 10 اما این t اختلاف دماست . دمای اولیه ما 20 درجه بوده . حالا 10 درجه گرم شده . یعنی دمای ثانویه آب 30 درجه شده .

برای اتیلن گلیکول داریم : ما 1 کیلوگرم اتلین گلیکول داریم . ظرفیت گرمایی اون تقریبا 2100 ژول بر کیلو گرم درجه سلیسیوس است . دمای فعلی اون 20 درجه است . همانند آب به اون گرما میدیم . دقیقا برابر با 42000 ژول گرما منتقل شده . طبق همون فرمول داریم :

Q=m.c.t
42000= 1 * 2100 * t
t=20
حالا مانند آب داریم که این عدد اختلاف دماست و ماده ما گرم شده . دمای اولیه اون هم 20 درجه بوده . پس حالا دمای اون 40 درجه شده .

میبینید که آب تقریبا دارای ظرفیت گرمایی 2 برابر اتیلن گلیکول است . ولی به اندازه نصف اتیلن گلیکول گرم شده . خیلی جالبه نه ؟ در واقع به همون اندازه گرم شده . دماش به اندازه نصف اتیلن گلیکول بالا رفته .
برید حالش رو ببرید .
حالا در باره مس و آلومینیم هم باید بگم که ظرفیت گرمایی مس تقریبا 1.5 برابر آلومینیمه . از طرفی چگالیش هم بیشتره . یعنی اگه حجم برابری از هر دو فلز داشته باشیم وزن اون قطعه مسی خیلی بیشتره . یعنی وقتی دو بلاک بسازیم یکی از Al و دیگری از Cu مشاهده میگنیم که اونی که از جنس مس هستش هم وزنش بیشتره و هم ظرفیت گرماییش . حالا دیگه خودتون حساب کار رو بکنید که کدوم به صرفه تره . از طرفی ممکنه بلاکی که شما از جنس مس میسازید قیمتش تقریبا 4-5 برابر اونی بشه که از جنس آلومینیم ساخته شده .
البته بنده فکر می کنم که برای کارهایی مثل واتر بلاک این مسئله خیلی نتونه موثر باشه . چون از اون طرف یه ماده با ظرفیت گرمایی خیلی بالاتر داره گرما رو میگیره و جدا میکنه . فقط نکته خیلی موثر تر اینه که باید روی طراحی و روی ضریب رسانایی گرمایی فلز مورد نظرتون هم دقت خیلی بالایی داشته باشید . ظرفیت گرمایی بیشتر وقتی اثر خودش رو نشون میده که بخواید هیت سینک بسازید .
خوب ظاهرا زیادی حرف زدم . بریم سراغ بعدی .
و اما بریم سرغ آقای ویوید . اقا جان اقلا اسمت رو بگو راحت تر صدات کنیم .:wink:
راجع به اور کردنش که بنده هیچ تجربه ای ندارم . پس بمونه رو دوش بقیه .
راجع به سیستمت . آقا مشکلی که یش اومده 100 % بدون به خاطر اون TEC لعنتی بوده . خدا لعنتش کنه .
و اما . واتر بلاک هایی که ساختی به نظر خوب میاد . فقط یه چیزی . طرح فضای داخلیش چجوریه ؟ این طوری که از ظاهرش پیداست اگه همین رو بسته بودی مشکلی پیش نمیاومد . راستی . برای پمپت هم یه فکر کن . مثلا یه سطل بلند تر پیدا کن و از اون استفاده کن . این طوری احتمال کم آوردن پمپت کم میشه . راستی . میبینم که کولنتت رو رنگ کردی . از ظاهرش حدس میزنم که باید متیلن آب زده باشی بهش . شاید هم همین مایع های شیشه شور ماشین یا شاید هم خود ضد یخ ماشین . اگه رنگ خاصیه بگو چیه .
برای رادیاتورت هم یه فن معمولی بزای خوب جواب میده .
در کل اگه اون طرح داخلی رو هم بزاری راحت تر میشه گفت که نیاز به تعویض طرح داره یا نه .
آقا ین هر کی هر طرحی داره اگه اینجا بزاره هم بقیه ازش استفاده می کنن و هم اینکه اگه مشکلی داشته باشه حل میشه . مثل بنده نمیشید که از یه کار هاییم پشیمون بشم .

راستی . نه بابا مجید جان . هنوز نسوخته خدا رو شکر . ولی خداییش یکمی مشکل داره .
یه خمیر خیلی باحال هم از توکل گیر آوردم که 1.5 گرمش 1000 تومن بود . نقره خالص بود . حتی اسمش رو گذاشته بود silver grease . هم ویسکوزیته بالایی داره و هم تبادل گرمایی خوب و هم به صرفه است . با همینه که دماش اومده روی 60 ( :lol: ) . البته . لطف خدا رو باید اول از همه در نظر گرفت .
فعلا

ViViD
19-10-08, 17:01
و اما بریم سرغ آقای ویوید . اقا جان اقلا اسمت رو بگو راحت تر صدات کنیم .:wink:
راجع به اور کردنش که بنده هیچ تجربه ای ندارم . پس بمونه رو دوش بقیه .
راجع به سیستمت . آقا مشکلی که یش اومده 100 % بدون به خاطر اون TEC لعنتی بوده . خدا لعنتش کنه .
و اما . واتر بلاک هایی که ساختی به نظر خوب میاد . فقط یه چیزی . طرح فضای داخلیش چجوریه ؟ این طوری که از ظاهرش پیداست اگه همین رو بسته بودی مشکلی پیش نمیاومد . راستی . برای پمپت هم یه فکر کن . مثلا یه سطل بلند تر پیدا کن و از اون استفاده کن . این طوری احتمال کم آوردن پمپت کم میشه . راستی . میبینم که کولنتت رو رنگ کردی . از ظاهرش حدس میزنم که باید متیلن آب زده باشی بهش . شاید هم همین مایع های شیشه شور ماشین یا شاید هم خود ضد یخ ماشین . اگه رنگ خاصیه بگو چیه .
برای رادیاتورت هم یه فن معمولی بزای خوب جواب میده .
در کل اگه اون طرح داخلی رو هم بزاری راحت تر میشه گفت که نیاز به تعویض طرح داره یا نه .

با سلام
اسمم وحید :love:
خدا ایشالله توی آتیش جهنم بسوزونه همین TEC رو :lol:
طرح فضای داخلی هر 2 تا چیزه خاصی نداره داخلشون کاملاً خالی خالیه و جالب کار اینه که خودم چون دانشگاه 4 واحد درس ماشین ابزار داشتیم تراشکاری بلد بودم و خودم تراش دادم:great:
ولی کفشون حدود 1.3 تا 1.5 میلیمتر بیشتر ضخامت نداره چون خیلی برام مهم بود سطح تماس رو نزدیک تر به محل چیپ یا پردازنده نگاه دارم
آره توی این عکس برای پمپ یک سطل :1. (27): در نظر گرفته بودم چون این فقط تست بود و مایع هم همون آب رادیاتوره چیزه خاصه دیگه ای نیست:1. (38): اینا برای تست اولیه بود خواستم اگر جواب داد کلاً یک حرکت کلی بهش بدم و تغییرات عمده بهش بدم

Majid OC
19-10-08, 17:40
سلام مجید جان
این عکس نهایت مقداری بود که با پردازنده خودم تونستم با فن استوک بدست بیارم

که تو سایت HWBot در 100 Top شدم نفر 41:1. (27):

خواستم با واترکولینگ باز هم رکورد بزنم که شانس نیاوردم :whistle:
این هم عکس از واتر کولینگ البته یک مقداری Online تشریف داره به بزرگی خودتون ببخشید ما طراح نبودیم
خوشگل در نیامده اما به نظرم کارایی خوبی میده

این هم 2 تا بلاک واتر که اصلاً خداییش خوب نشده و قیافه نداره :lol:

اما چون داخلش حجم زیادی داره آب بیشتری گردش پیدا میکنه
خوب میدونم که همش پر از اشکاله راهنمایی شما اساتید کارهایی بعدی رو بهتر میکنه :give_rose:

من تبریک می گم بهتون شما چهارمین نفری هستید توی سایت که واتر بلوک دست ساز ساخته و در اینجا به نمایش می گذاره ؛ یادتون نره همه ما مدیون آقا ایمان گل :11(): هستیم
:11():باید یه خسته نباشید جانانه به شما گفت که با اینکه یک بار مادربردتون برای گارانتی رفت ؛ ولی بازم از سعی تلاش خود کم نکردید بلکه همت کردید و کار و به نتیجه رساندید .........:11():
که ماشالا جز 50 نفر اول در این CPU مقام دارید که واقعا عالی است :1. (10):
در مورد واتر هم خیلی خوبه جنس آلمینیمومیش هم بخ خاطر هزینه کمتر واقعا ایداله چون اگر می خواستید با مس بسازید خیلی خرجتون بالا می رفت مخصوصا تراش قطعه و اجرت و... فقط کاش تست دما هم می گذاشتید :yes:
ایشالا مدل بعدی رو با مس بسازید و روی سیستم جدید تون تست کنید .....:1. (38):

موفق باشید :give_rose:
مجید

ViViD
19-10-08, 20:43
من تبریک می گم بهتون شما چهارمین نفری هستید توی سایت که واتر بلوک دست ساز ساخته و در اینجا به نمایش می گذاره ؛ یادتون نره همه ما مدیون آقا ایمان گل :11(): هستیم
:11():باید یه خسته نباشید جانانه به شما گفت که با اینکه یک بار مادربردتون برای گارانتی رفت ؛ ولی بازم از سعی تلاش خود کم نکردید بلکه همت کردید و کار و به نتیجه رساندید .........:11():
که ماشالا جز 50 نفر اول در این CPU مقام دارید که واقعا عالی است :1. (10):
در مورد واتر هم خیلی خوبه جنس آلمینیمومیش هم بخ خاطر هزینه کمتر واقعا ایداله چون اگر می خواستید با مس بسازید خیلی خرجتون بالا می رفت مخصوصا تراش قطعه و اجرت و... فقط کاش تست دما هم می گذاشتید :yes:
ایشالا مدل بعدی رو با مس بسازید و روی سیستم جدید تون تست کنید .....:1. (38):

موفق باشید :give_rose:
مجید

متشکرم آقا مجید
کاره خاصی نکردم که لیاقت این همه تعریف رو داشته باشم
متاسفانه در شهره ما مس وجود خارجی نداشت وگرنه هزینه برام مهم نبود :whistle:
تراش هم که آشنا داشتم خودم رفتم پشت دستگاه تراش دادم:wink:
مادربرد رو بردم تست کرد گفت احتمالاً باید بایوس پروگرام بشه یا همون فلاش بخوره که باز هم متاسفانه در شهره ما نداریم همچین شخصی رو!!! :1. (27):
فکر نکنم بیارزه بفرستم تهران برای تعمیر آفتابه خرجه لحیم میشه:1. (38):
حالا این تست که گفتید رو خارج از کیس باید انجام بدم یا روی یک سیستم تست بگیرم؟ من الان با یک سیستم سوکت 478 پردازنده 2.8 اینتل و گرافیک رادئون 9200 Se که تقریباً زغال سنگی محسوب میشه دارم کار میکنم همین رو هم با 800 مگاهرتز اور ( از بس اعتیاد به اور پیدا کردم) کردم
ممنون و موفق باشید

AMD>INTEL
06-11-08, 02:48
TIPS ON INSTALLING A PELTIER ON A PEP66 ALPHA
HEATSINK

mojtaba2600
12-12-10, 11:31
پاسخ به سوال آقا ایمان صفحه 3 پست 30
این ماده کوالانته که به آب اضافه میکنند و نقطه انجماد آب رو پایین میاره.
جالب اینجاست که دمای انجماد خود کوالانت -9 درجه است!!!!
ولی وقتی به آب اضافه بشه دمای اونو تا -44 تا -55 درجه میاره پایین!!!!!!

نمیدونم کجا گیر میاد اگه گیر آوردی به ماهم خبر بده.....

amir matrix
25-06-13, 19:17
سلام دوستان من همه خنک کننده هارو کاراییشون رو میدونم بغیر از TEC این چه جور خنک کننده ای هستش و بر چه اساسی کار میکنه از کسانی که راهنمایی میکنن سپاسگذارم.

nima_hl
26-06-13, 00:08
سلام دوستان من همه خنک کننده هارو کاراییشون رو میدونم بغیر از TEC این چه جور خنک کننده ای هستش و بر چه اساسی کار میکنه از کسانی که راهنمایی میکنن سپاسگذارم.

سلام

اگر به زبان ساده بخواهم توضیح بدم تک از یک طرف دما را به خودش جذب میکنه و از سمت دیگه آنرا بیرون میده

در تئوری این قضیه به نظر ایده آل میاد چون قراره اختلاف دما بین سطح داغ و سرد بالای 50-60 درجه باشه ولی در عمل این اتفاق نمیافته که دلیل آن را توضیح میدم

اگر پردازنده شما مثلا به اندازه 100 وات گرما ایجاد کند و آن را به سطح سرد تک 120 واتی متصل کنید دمای خروجی از تک ( سطح گرم ) به اندازه 100+120 وات حرارت تولید میکند

به عبارتی شما بدون تک با یک خنک کننده معمولی میتونستید حرارت 100 واتی را کنترل کنید با استفاده از تک نیاز به یک خنک کننده بسیار قوی برای دفع حرارت 220 وات خواهید داشت

اگر شما تک و خنک کننده بسیار قوی هم نهیه کردید باز مشکلات زیادی خواهید داشت که عملا استفاده از این مجموعه را برای شما بسیار دشوار میکنه :

در زمان بیکاری پردازنده دمای تولید شده توسط آن بسیار کم میشه و دمای سطح سرد به زیر صفر میره ( در صورت استفاده از تک قوی و مناسب ) که باعث ایجاد برفک میشه

در زمانی هم که پردازنده زیر فشار قرار میگیره به دلیل اینکه تک به کندی دما را از خودش عبور میده ( کند عمل میکنه ) یک مرتبه 30-40 درجه دمای پردازنده بالا میره

به عبارتی نوسان گرمائی هسته ها به رقم وحشتناک 50-60 درجه میرسه که میتونه در کوتاه مدت پردازنده را کاملا نابود کنه

البته روشهای دیگری به جز استفاده مستقیم از تک به صورت مستقیم هم وجود داره ( مثل خنک کننده v10 ) که آن هم زیاد چنگی به دل نمیزنه

در کل تک برای خنک کردن سیستمهائی که دمای متغییر ایجاد میکنند مناسب نیست

باز اگر سئوالی بود بفرمائید

mzsilver
07-10-13, 20:48
از پمپ شیشه شور ماشین استفاده کن 12هزار تومنه خیلی هم پر قدرته 12 ولته از برق کیس استفاده کن:wink:

omidhat
22-02-14, 17:58
از پمپ شیشه شور ماشین استفاده کن 12هزار تومنه خیلی هم پر قدرته 12 ولته از برق کیس استفاده کن:wink:

پمپ شیشه شور خارج از اب کار میکنه؟
ولی قدرت خوبی داره!
من رو سیستمم واترکولربستم البته دستساز.قسمت رادیاتورشو از لوله مسی ساختم.سوالم اینه که اگه از tecروی لوله ها استفاده کنم ممکنه اب یخ بزنه؟دما تا اون حد پایین میره؟