PDA

مشاهده نسخه کامل : چگونه از یک اشتراک اینترنت با سرعت پائین نهایت استفاده را ببریم

Labyrinth
24-01-08, 04:48
Only the registered members can see the link

دوستان و آشنایانی که هنوز دایال آپ استفاده می کنید انشالله خدا من را عفو کند که همیشه با یک خط نفله ی 128 کیلو بایت بر ثانیه روی اعصابتان رژه می روم، چه کنم آنقدر ریاضت کشیده ایم تا به همین سرعت دست پیدا کرده ایم که فکر می کنیم چه خبر است، حالا اگر مثل این آقا (Only the registered members can see the link) به سرعتهای اینچنینی (Only the registered members can see the link) دسترسی داشتیم یحتمل به قول دوستان تا حدی دانلود میکردیم که اینترنت خشک می شد! ^_^

به هر حال بنده ی حقیر هم هنوز نصف ساعات روز وقتی می خواهم به اینترنت دسترسی پیدا کنم چون خانه نیستم مجبورم از اینجا و آنجا دست به دامان دایال آپ های خدا نیامرز بشوم و صدای جیغ مودم های لعنتی را برای رسیدن به معشوق گوش کنم، ولی راه حل هایی هستند که کمک می کنند بعد از اینکه به سرعت های بالاتر عادت کردی و زندگی کردن با آنها را یادگرفتی این سرعت های لاکپشتی کمی قابل تحمل تر بشوند و بسیاری به آنها آگاه هستند و بسیاری هم آگاه نیستند یا زندگی با دایال آپ یادشان رفته.
این نوشته تقدیم می شود به دسته ی دوم و کسانی که قدری به فایرفاکس علاقه مند باشند! ^_^

مرورگر خود را برای کار با یک اشتراک اینترنت که سرعت پائینی دارد آماده کنید.
اساسا وقتی در خانه به سرعت بهتری دسترسی دارید ممکن است خیلی به جزئیات توجهی نداشته باشید ولی وقتی با کاهش پهنای باند مواجه هستید کیلو بایت ها با ارزش می شوند و جزئیات با ارزش تر. در اولین گام همیشه سعی کنید حجم Cache مرورگر خود را افزایش دهید این امر سبب می شود مروگر شما در حین بازدید از صفحات تکراری مجبور به بارگذاری اجزای کمتری از صفحات از طریق اینترنت باشد و به مخزن یا همان Cache خود رجوع نماید. فایرفاکس من حجم مخزنش به صورت پیش فرض 50 مگابایت بود و من آن را دو برابر کردم برای افزایش حجم مخزن فایرفاکس از منوی Tools به سراغ Options می روید در ردیف آیکونهای بالای صفحه گزینه ی Advanced را انتخاب کنید و سپس روی برگه یا تب Network کلیک کنید و در قسمت Cache عدد دلخواه را که بر حسب مگابایت می باشد را وارد کنید، فقط در وارد کردن این رقم زیاده روی نکنید که باعث دردسر می شود. (برای درک بهتر موضوع در تصویر زیر کمی تفحص نمائید ^_^)

همچنین در قسمت تنظیمات یا Options فایرفاکس زیر گزینه ی Content تیک کنار Enable Java را بردارید برداشتن این تیک کمی سلیقه ای است ولی این کار سبب می شود فایرفاکس از این به بعد قید بارگذاری Applet های جاوا را بزند. applet های جاوا جدای از توضیح فنی شان در اکثر موارد ابزارهایی برای بارگذاری بازی های آنلاین تحت جاوا، اتاق های گفتگوی تحت جاوا و... در مروگر شما می باشند، معمولا وقتی کسی با سرعت پائین به اینترنت وصل می باشد سراغ اینگونه موارد نمی رود اگر هم برود برای بارگذاریشان به خدا می رسد پس اگر خواستید از دستشان خلاص شوید راه حلش را گفتیم، کسانی که می خواهند خیلی در پهنای باند صرفه جویی کنند می توانند تیک کنار Load Images را نیز بردارند تا فایرفاکس از بارگذاری تصاویر موجود در صفحات وب نیز صرفه نظر کند ولی من خودم نمی توانم صفحات وب را بدون تصویر تحمل کنم. (درک بهتر موضوع از طریق تصویر زیر)

حالا یک سئوال، آقا منی که با لپ تاپم این طرف و آن طرف می روم و با انواع و اقسام اینترنت سرو کار درام هر وقت پهنای باند زیاد بود باید اینکار هایی که در بالا انجام دادیم را دوباره از اول انجام بدهم تا برگردم به وضعیت قبلی و برعکس :-/؟ نخیر خوشبختانه برنامه نویسان فایرفاکس به قدر کافی هوشیار بوده اند که این مشکل را حل کنند راه حل این است که دو تا پروفایل داشته باشید یک پروفایل را برای دسترسی به اینترنت پر سرعت و یکی دیگر را برای دسترسی به اینترنت با پهنای باند پائین تنظیم کنید برای مدیریت و ساخت پروفایل جدید در فایرفاکس اول فایرفاکس را می بندید بعد از منوی start به سراغ Run می روید در آن تایپ می کنید firefox.exe -ProfileManager و بعد کلید Enter را می زنید پنجره مدیریت پروفایلهای فایرفاکس در مقابلتان ظاهر خواهد شد، سایر موارد مثل ساخت پروفایل و اینها که فکر کنم توضیح اضافی باشد ولی اگر کسی سئوالی دارد جوابش به صورت خیلی کامل به انگلیسی در اینجا (Only the registered members can see the link) و به صورت مختصر و مفید به فارسی در اینجا (Only the registered members can see the link DB%8C%D8%AC) موجود است. (امیدورام بر و بچه های فایرفاکس فارسی توضیحات در رابطه با مدیریت پروفایلها را تکمیل تر کنند شاید هم تکمیل باشد و من ندیده ام که پیشاپیش عذر میخواهم، لطفا اصلاحم کنید.)
بلوکه کردن و از کار انداختن قاتلین پهنای باند.
پنج دقیقه با یک خطی که سرعتش افتضاح است منتظرید صفحه یی باز شود و هنوز خبری نیست؟ علتش چیست؟ علتش شاید این باشد که فلان آگهی تبلیغاتی که به صورت فلش طراحی شده سنگین است و یا اصلا بارگذاری نمی شود و صفحه هم طوری طراحی شده که اول آگهی ها بارگذاری شوند، می توانید از دو اکستنشن یا افزونه ی FlashBlock (Only the registered members can see the link) و Adblock (Only the registered members can see the link) استفاده نمائید تا به این مشکل بر نخورید و زمانی که با دایال آپی کند آنلاین هستید پهنای باندتان و از آن مهم تر زمان را به خاطر تبلیغات و سایر موارد اضافی و غیر لازم از دست ندهید. (روی این دو افزونه قبلا در وبلاگهای فارسی معتبر بحث های خوبی شده است)
نکته ی بعدی کسانی که مثل من با iTunes پادکست ها را دانلود می کنند و آنتی ویروس و فایروالشان هم روی آپدیت اتوماتیک است، حواستان باشد کلیه این موارد را وقتی با دایال آپ آنلاین هستید از حالت آپدیت اتوماتیک در بیاورید چون اینها در پشت پرده شروع میکنند به دانلود کردن و آنوقت شما احساس می کند که کند است آقا! کند!!
از تب ها استفاده بهینه کنید.

یکی از ارزش های امکان مرور صفحات در مرورگری با قابلیت مرور توسط تب ها زمانی مشخص می شود که خط اینترنتتان کند است، فرض کنید در گوگل مطلبی را جستجو کرده اید و دارید بین نتایج جستجو اسکرول می کنید می توانید همینطور که بین نتایج می گردید هر کدام که ارزش دارد را در یک تب جدید باز کنید تا در حین چک کردن نتایج جستجو صفحات مورد نظر نیز باز شوند و در زمان هم صرفه جویی کرده باشید، بعد هم اگر احساس کردید کاری ندارید می توانید آفلاین شوید و تب های باز شده را شروع کنید به خواندن :-) .
ابزارهای آفلاین را فراموش نکنید.
خیلی بد است که به ابزارهای تحت وب خوب و خوش ساخت که به صورت آنلاین در دسترس هستند عادت می کنیم، چون اساسا هیچ کسی نمی تواند همیشه آنلاین باشد. اینکه ابزارهای آفلاین جایگزینی را هم برای وقت هایی که مثلا گیر دایال آپ میافتیم داشته باشیم بد نیست، چه مواردی می توانند جایگزین هایی آفلاین داشته باشند؟

از یک فید خوان لوکال استفاده کنیم و همه ی فیدهای جدید را با آن دانلود کنیم و بعد آفلاین بخوانیم.
کسانی که ایمیل زیاد رد و بدل می کنند و به رابطهای کاربری تحت وب سرویس های ایمیل عادت کرده اند اینگونه موارد Thunderbird (Only the registered members can see the link) به عنوان یک کلاینت ایمیل که امکان خواندن ایمیل ها و تهیه پاسخشان به صورت آفلاین را فراهم می کند گزینه ی خیلی خوبی است.
آنهای که از پروتکل IMAP استفاده می کنند می توانند در کلاینتهای ایمیل فولدری برای دانلود ایمیل هایشان در آن تعریف کنند و همینطور کلاینت ایمیلشان را موظف به دانلود ایمیل ها کنند تا امکان خواندن ایمیل ها وقتی آفلاین هستند نیز فراهم شود.
وبلاگ نویس های سادیسمی مثل خودم که هر جایی ایده یی دارند شروع می کنند به یادداشت یا ترجمه متون مرتبط، ابزارهای آفلاین وبلاگ نویسی مثلLive Writer (Only the registered members can see the link) را فراموش نکنید. حقیقت این است استفاده از اینترنت با سرعت پائین سخت است ولی با رعایت نکات این چنینی می شود کمی وضعیت را قابل تحمل تر کرد. حالا شما چه توصیه ای دارید برای قابل تحمل تر شدن اوضاع ؟

برگرفته از وبلاگ : Update Blog (Only the registered members can see the link)